Jump to content
Ateist Teolog

''Fidan Dikiniz'' Hadisi ve Yahudi Kaynakları

Recommended Posts

FİDAN DİKİNİZ HADİSİ VE RABBİ(HAHAM) NATAN'IN RİSALESİ

650 ile 900 yılları arasında derlenmiş 2. yüzyılda yaşamış Yahudi hahamı Natan'a atfedilen bir risalede (Avot deRabbi Natan'da) şöyle bir söz vardır:

Haham Şimon Bar Yohai şunu öğretti : ''Eğer bir elinizle bir fidan tutuyorsanız ve birisi size Mesih'in geldiğini söylemişse önce fidanı dikin ve sonra gidip Mesih'i selamlayın.'' (Avot deRabbi Natan 31b)

Muhammed'e ait olduğu iddia edilen bir hadis de şöyle der: ''"Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin" 
- Buharî, el-Edebül-Müfred s. 168, Heysemî, a.g.e. 4,, 63. Münâvî, Feyzul-Kadîr 3, 30-

Benzerliği görüyorsunuz, kimin kimden alıntı yaptığına gelince ilki olan Yahudi kaynağı daha eski bir gelenekten kaynaklandığı için muhtemelen Yahudi kaynağı daha eski, ayrıca derlenme tarihi 650-900 arası olsa da derlenmeden önce bu öğretilerin sözlü gelenek yoluyla aktarıldığını düşündüğümüzde, Muhammed'e ait olduğu iddia edilen hadisin asıl kaynağının bu olduğunu düşünebiliriz.

Ayrıca adı geçen Avot De Rabbi Natan adlı eserin daha eski bir versiyonu da vardır.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 23.02.2017 at 09:19, Tatarka yazdı:

Herşeyi biyerlerden mı araklamışlar?

Bu İslam'da hiç mı güzel birşey yok insanlık namına? 

Var ama yeni değil hiçbiri .Arap toplumu için bile yeni değil çünkü onlardan birçoğu  da eski İbrahimi dinleri veya hikayelerini biliyordu 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ateist Teolog'un Yahudi olduğunu düşünüyorum. Yahudi olmak ayıp değil, kusur da değil elbette.. Ama aslını saklamak ve İslam'ı küçültürken Yahudiliği yüceltmek bir kusur olmaktan da öte, Ateistforum'a ihanet. Bu tür başlıklara izin veremeyiz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, haci yazdı:

Ateist Teolog'un Yahudi olduğunu düşünüyorum. Yahudi olmak ayıp değil, kusur da değil elbette.. Ama aslını saklamak ve İslam'ı küçültürken Yahudiliği yüceltmek bir kusur olmaktan da öte, Ateistforum'a ihanet. Bu tür başlıklara izin veremeyiz.

Ben Yahudi değilim ama sen cahilsin. Bir ateistin İslam ve Hristiyanlıkın kökeninin Yahudilik olduğunu düşünmek zorunda olduğunu aksi takdirde incilde tevratta muhammed var diyen saflara hiçbir şekilde cevap veremeyeceğini dahi bilmiyorsun. Benim forumda Tanrı yok dediğimi görmemiş gibi yapıyorsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Ben Yahudi değilim ama sen cahilsin. Bir ateistin İslam ve Hristiyanlıkın kökeninin Yahudilik olduğunu düşünmek zorunda olduğunu aksi takdirde incilde tevratta muhammed var diyen saflara hiçbir şekilde cevap veremeyeceğini dahi bilmiyorsun. Benim forumda Tanrı yok dediğimi görmemiş gibi yapıyorsun.

Sen Yahudisin. Yahudilerin en azından yüzde 25'i ateisttir. Ama onlar buna rağmen dinlerine bağlıdırlar. Çünkü din onların geleneklerinin temelidir. Sen burada takiye yapıyorsun. Foruma katılanları ve izleyenleri kandırıyorsun. Foyan açığa çıktı Yahudi Teolog... Bundan sonra eskisi kadar cesur olamayacaksın. İletilerini izleyen senin bir Yahudi olduğunu kolaylıkla anlayacaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, haci yazdı:

Sen Yahudisin. Yahudilerin en azından yüzde 25'i ateisttir. Ama onlar buna rağmen dinlerine bağlıdırlar. Çünkü din onların geleneklerinin temelidir. Sen burada takiye yapıyorsun. Foruma katılanları ve izleyenleri kandırıyorsun. Foyan açığa çıktı Yahudi Teolog... Bundan sonra eskisi kadar cesur olamayacaksın. İletilerini izleyen senin bir Yahudi olduğunu kolaylıkla anlayacaktır.

Benim Yahudi, olma ihtimalim ile Muazzey İlmiye Çığ'ın Sümer dinine inanıyor olma ihtimali aynı. Olsaydım da bas bas Yahudi,yim diye bağırırdım şimdi de pozitif ateist olarak bütün araştırmalarımı tek tek yayınlayacağım ve bana özel mesajdan gelen teşekkür iletilerini dahi bilmeden saldırdığın için mahçup olacaksın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Benim Yahudi, olma ihtimalim ile Muazzey İlmiye Çığ'ın Sümer dinine inanıyor olma ihtimali aynı. Olsaydım da bas bas Yahudi,yim diye bağırırdım şimdi de pozitif ateist olarak bütün araştırmalarımı tek tek yayınlayacağım ve bana özel mesajdan gelen teşekkür iletilerini dahi bilmeden saldırdığın için mahçup olacaksın.

Senin hakkındaki kararı forumdaşların versin. Ben sadece seni izleyecek, aşırılığa kaçmanı ve forumda düzeni bozmanı önleyeceğim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, haci yazdı:

Senin hakkındaki kararı forumdaşların versin. Ben sadece seni izleyecek, aşırılığa kaçmanı ve forumda düzeni bozmanı önleyeceğim.

Kimin şikayeti var araştırmalarımdan ateistlerin içinde . Bir telksen başka?Varsa gelsin erkek gibi Yahudi veya sünni ateist veya ılık vahabi veya hristiyan veya gnostik hristiyan olduğumu kanıtlasın? Eğer illa bir şey olmam gerekiyorsa Hristiyan olmam gerekirdi hacı çünkü daha geçen gün iletimde İsa ile Muhammed'i kıyaslasak İsa'yı tercih ederim demiştim yani Hristiyan desen belki braz şansın vardı şansına küs .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Kimin şikayeti var araştırmalarımdan ateistlerin içinde . Bir telksen başka?Varsa gelsin erkek gibi Yahudi veya sünni ateist veya ılık vahabi veya hristiyan veya gnostik hristiyan olduğumu kanıtlasın? Eğer illa bir şey olmam gerekiyorsa Hristiyan olmam gerekirdi hacı çünkü daha geçen gün iletimde İsa ile Muhammed'i kıyaslasak İsa'yı tercih ederim demiştim yani Hristiyan desen belki braz şansın vardı şansına küs .

Sen bir psikopatsın. Trolsun aynı zamanda.. Fişin çekilecek.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Şöyle bir hadisdlerde mevcut:D İsimleri aklımda tutamıyorum  lorant18 ne ismi? umarım kızmasın bana, bilirsin senin iznin olmadan bir şey asamam buraya.

yahd%C4%B0%C3%96ld%C3%9Cra%C4%9Ea%C3%87s

zeyt%C4%B0na%C4%9Eacinedenkes%C4%B0lmel%

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, güven said:

Şöyle bir hadisdlerde mevcut:D İsimleri aklımda tutamıyorum  lorant18 ne ismi? umarım kızmasın bana, bilirsin senin iznin olmadan bir şey asamam buraya.

yahd%C4%B0%C3%96ld%C3%9Cra%C4%9Ea%C3%87s

zeyt%C4%B0na%C4%9Eacinedenkes%C4%B0lmel%

Ne cok gerizekali var ya... bu zekayla kendi ayakkabilarini bile baglayamamalari lazim ama bu gorselleri yapabilecek kadar bilgisayar kullanabiliyorlar. Hayret...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, democrossian yazdı:

Çok fazla gerginlik... Neyse teolog, beceriksizce (ç)alıntılar tamam da, şu fidan dikme mevzusu da artık terelelli yani, forumu bu kadar da yahudi kaynakları ile doldurma artık.

Sıktı gerçekten.. Yahudi düşmanı falan değiliz ama, bu kadarı da fazla.. Ateist Teolog'un Yahudi olduğunu düşündürecek kadar çok ileti var burada.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, democrossian yazdı:

Çok fazla gerginlik... Neyse teolog, beceriksizce (ç)alıntılar tamam da, şu fidan dikme mevzusu da artık terelelli yani, forumu bu kadar da yahudi kaynakları ile doldurma artık.

Burda yapılan çalışmalar entellektüel ateistler içindir . Kimse kimsenin paylaşımlarını okumak zorunda değil burda Kuran'ın ve hadislerin kaynağına gidiyoruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Burda yapılan çalışmalar entellektüel ateistler içindir . Kimse kimsenin paylaşımlarını okumak zorunda değil burda Kuran'ın ve hadislerin kaynağına gidiyoruz.

Burası senin gibi kendini bir dahi sanan ne ateistler gördü... Uyarılarımı dikkate al.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, haci yazdı:

Burası senin gibi kendini bir dahi sanan ne ateistler gördü... Uyarılarımı dikkate al.

Ben kendimi hiç yüceltmedim konularımın tekinde dahi eleştiriye kapalıyım da demedim bana kaynak gösterin yanlış bu iddian diyin yazımı sildiriyim ama kaynaklar yanlıişlanana kadar fikrimi savunmak durumundayım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İslam'da "fidan dikiniz" şeklindeki hadis'lerin tümü yalandır. Çöl coğrafyasında fidan dikme tavsiyesi gibi soytarılığa ancak müslümanlar inanır. O coğrafyada tarım zor iştir, hıyarın yetişmediği yerde fidan dikmeyi öneren bir Hadis inanılacak bir tavsiye değildir.  Bunu geçip Muhammed'in işlevlerine bakarsak, yine Hadis kaynakları Muhammed'in Yahudi hurmalıklarını yaktırdığı ve kestirdiği hadisler görürsünüz... Çöl ortamında zor yetişen ağacı yaktıran (ya da kestiren) bir herifin "fidan dikiniz" demesi külliyen yalandır. Buna inanan da ahmak kere ahmaktır...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 06.03.2017 at 19:09, Ateist Teolog yazdı:

Bu çok büyük bir yanlış. Ateist Teolog "araştırmalarım" dediği o bir dolu yazıyı bu görüş üzerine inşa ettiği için dikkat çekti sanırım. İşin aslı ben o yazıları hiç okumamıştım, Hacı'nın gözüne çarpmasıyla birlikte yaşadıkları sorun üzerine baktım birine. bir_akil_insan'a hitaben yazdığım o iletiyi buraya da asayım.

Alıntı

İyi de İslam'ın kutsal kitabının ve hadislerinin bir kısmının kaynağı Tevrat değildir ki. Kur'an ve İncil ne ise Tevrat da odur. İlk semavi dinin Yahudilik olduğunu düşünsek de onu kaynak saymamız mümkün olmaz. 

Kur'an da dahil olmak üzere bu büyük üç dinin kaynağı hepimizin iyi bildiği gibi Sümerler'e gider. 

Bu İbraniler ortaya çıktığında Sümerler çoktan yok olmuşlardı. Ancak Filistin'in yerli halkı olan Kenanlılar'la çok yakın komşu olan Asur, Babil, Arami, Hitit ve Hrilerin Sümerlerle çok yakın temasları olmuştu. Bu İbraniler gidip Filistin'e yerleştikten ve bu halklarla ilişki halinde olduktan sonra dolaylı olarak Sümerlerden, daha sonra da Mısırlılardan etkilendi ve bu ikisinin sentezi bir yaşam tarzı oluşturdu. Edebiyatları bile bunlarla paralellik gösterir.

Yani Kur'an'ın kaynağı veya kaynaklarından biri Tevrat'tır demek zaten çok büyük yanlıştır. Üç semavi dinde de büyük benzerlikler aynılıklar vardır zaten ve buna çalıntı/alıntı bile denmez. Sümer ve Mısır efsanleriyle karşılaşan toplumlardır bunlar, o efsaneleri birbirlerine aktarmaları doğaldır. Tevrat'taki, Havva'nın Adem'in kaburgasından yaratılması efsanesi, Musa'nın asası vb bir yığın şey direkt Sümer mitlerine dayanır. 

Yani Tevrat kaynak falan değildir, Tevrat'a böyle bakmak Hacı'nın da söylediği gibi ona hiç hiç haketmediği bir değeri atfetmek olur. Kur'an neyse Tevrat da odur. Bir inanırın kafasını karıştırmak istiyorsak ona esas kaynağı anlatmak gerek. Tevrat o kaynak değil. Turan Dursun Kur'an'ın kendine özel olmadığını, diğer dinlerle karşılaştırdığında görmüş ve aydınlanma yaşamış olabilir, diğer dinleri bilmeyenler için işe de yarar ama onları bu dinin kaynağı veya kaynaklarından biri olarak sunmak büyük yanlıştır. 

Yani Ateist teolog'un bakış açısı da yöntemi de yanlış. Tevrat'a bu denli önem atfetmek ve kaynak sanmak büyük bilgi eksikliği, yanlış bakış açısına sahip olmak demektir. İnsanları da yanıltır ve yanlış bilgi aktarıyor olur. Yoksa dinleri karşılaştırmak zararlı değil, yararlı olur. Ama ilk dini kaynak gibi görmeden yapmak lazım bunu. Üçü de aynı çünkü. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...