Jump to content

Yusuf Suresi ve Mısır'ın Tarım Kaynağı Olarak Yağmur

Recommended Posts

Yusuf Suresi'ndeki şu ayetlere bakalım 

46- (Zindana gidip) "Yusuf, ey doğru (sözlü insan).. Yedi besili ineği yedi zayıf (ineğin) yediği ve yedi yeşil başakla diğerleri kuru olan (rüya) konusunda bize fetva ver. Umarım ki insanlara da (senin söylediklerinle) dönerim, belki onlar (bunun anlamını) öğrenmiş olurlar."

47- Dedi ki: "Siz yedi yıl, önceleri (ektiğiniz) gibi ekin ekin, yediğinizin az bir kısmı dışında (kalanını) biçtiklerinizi başağında bırakın."

48- Sonra bunun arkasından (kuraklığı) zorlu yedi yıl gelecektir, sakladığınız az bir miktar dışında, daha önce biriktirdiğinizi yiyip bitirecektir."

49- Sonra bunun arkasından bir yıl gelecektir ki, insanlar onda bol bol yağmura kavuşturulacak ve onda sıkıp-sağacaklar.

Ben mi çok safım arkadaşlar yoksa burda basbaya bir tarihsel bilgisizlik mi var? Mısırlılar için hayat normal seyrindeyken kuraklığın ve tarımın ilacı Nil Nehri'dir. Yani Mısır'da bir kuraklık olduğu zaman bunun nedeni Nil Nehri'dir ve o kuraklığın çözümü de yine Nil Nehri'dir sağanak yağışlar değil.

Afrika deyince ilk akla gelen akarsu Nil nehridir. Nil nehri değişen karma rejimli akarsulardandır. Arapça adı "Bahr-el Nil" olan nehir, Afrika'nın doğusunda güney-kuzey doğrultusunda akar. Kollarından kagera ile birlikte 6.600 km. uzunluğundadır. Missisipi-Missouri'den sonra (6.730 km.) dünyanın en uzun nehridir. Aynı zamanda dünyanın havzası en geniş akarsularından birisi olup 2.800.000 km 2 havzası vardır. Bu bakımdan 7.000.000 km 2' lik havzaya sahip olan Amazon'dan sonra 3. büyük havzaya sahiptir. Nil nehri geçtiği ülkelere hayat verir. Nil tarımsal alanları oluşturduğu gibi arkeoloji, yerleşme ve turizm açısından da ilgi çekicidir. Şehir, mezar ve tapınaklar nehir çevresinde yapılmıştır.Şehir ve tapınaklar güneşin doğduğu yer olan nehrin sağ kıyısına, mezarlar güneşin battığı yer olan sol kıyısında yer alır.

Mısır uygarlığının temelinde de Nil nehrinin bereketi vardır. Bu nehrin hayat verici özelliği sayesinde Mısırlılar Nil vadisinde yerleşmiş ve yağmur mevsimlerine bağımlı kalmadan nehirden sağladıkları suyla tarım yapabilmişlerdi. Tarihçi Ernst H. Gombrich, bu konuda şunları söyler:

Afrika sıcaktır. Aylarca yağmur yağmaz. Bundan dolayı bu büyük kıtanın pek çok yeri kuraktır. Ülkenin o bölümleri çöllerle kaplıdır. İşte Mısır'ın sağı ve solu da bu durumdadır. Mısır'da da aslında çok az yağmur yağar. Ama orada yağmura pek ihtiyaç yoktur, çünkü Nil ırmağı boydan boya ülkenin ortasından akar gider.

Mısır için Nil hayat demekti. Nil sayesinde tarım yapılabiliyordu. Ondan alınan suyla ekinler sulanıyor, hayvanlar ihtiyaçlarını sağlıyor, insanlar su içebiliyorlardı. İşte Firavun'a ve çevresindeki önde gelenlere göre tüm bu suyun ve toprakların tek sahibi Firavun'du. Firavun'un bu gücünü herkes kabullenmiş ve ona tabi olmuştu. Böylesine büyük önemi olan Nil nehrini kontrolü altında tutan, aynı zamanda Mısır'ın en önemli ticaret ve tarım kaynağını da kontrol edebilmekteydi. Firavunlar da işte bu yolla Mısır üzerinde büyük hakimiyet kurmuşlardı .

Kuran burda kuraklığın bitiişini yağmura bağlayarak hata yapmıyor mu ?

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Üçüncü Görüş yazdı:

Bu adam gerçek bir teolog. Nickinin hakkını veriyor.

Üye olduğumdan beri forumda ve diğer mecralarda insanları aydınlatmak için didiniyorum ve hacı denen forum admini beni Tayyip'in savunucusu müslümanların yardakçısı olmakla suçluyor kendisi bilim forumu dışında bu foruma hangi katkıda bulunmuş acaba? Dreimali vardı sözde bu hacıyı ikna edip Muhammed'in yaşamadığına inandırmış o günden bu yana bilmem kaç Euro'ya aldığı Almanca Muhammed'in Tarihselliği kitabını savumaktan başka bir şey yaptığı yok bir de 15 Temmuz'u Fetocular değil Kemalistler yaptı gibi yan sanayi komplo teorileriyle uğraşıyor. Bu forumda bana geçen yıl yaz ayında sanırım Türk Ateist'ten adminlik teklifi gelmişti fakat ben çeşitli gerekçelerle  kabul etmemişimdir hacı da bilim forumunda yaptığı katkılarla hatırlanacak fakat din konusunda çok az fikri olan biridir.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, TENTEN yazdı:

Konunun tek bir harfiiyle dahi alakası yok linkin.Hakkaten ben bu tip savunmaları düşünmeden nasıl yaptığınızı hala anlamış değiim Budizmin ateistik din olduğuna dair yazılan bir yazıyı da ateizmin din olduğunu kanıtlamak için  veren bir savunma mekanizmasını nasıl kırabiliriz ki cahillik.

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Üye olduğumdan beri forumda ve diğer mecralarda insanları aydınlatmak için didiniyorum ve hacı denen forum admini beni Tayyip'in savunucusu müslümanların yardakçısı olmakla suçluyor kendisi bilim forumu dışında bu foruma hangi katkıda bulunmuş acaba? Dreimali vardı sözde bu hacıyı ikna edip Muhammed'in yaşamadığına inandırmış o günden bu yana bilmem kaç Euro'ya aldığı Almanca Muhammed'in Tarihselliği kitabını savumaktan başka bir şey yaptığı yok bir de 15 Temmuz'u Fetocular değil Kemalistler yaptı gibi yan sanayi komplo teorileriyle uğraşıyor. Bu forumda bana geçen yıl yaz ayında sanırım Türk Ateist'ten adminlik teklifi gelmişti fakat ben çeşitli gerekçelerle  kabul etmemişimdir hacı da bilim forumunda yaptığı katkılarla hatırlanacak fakat din konusunda çok az fikri olan biridir.

Hacı'yı çok fena harcamışsın. 

Hacı, özellikle İslam ve yaşam konusunda çok sağlam bilgiye sahip, çok değerli görüşleri olan bir adamdır ve hepimiz ondan çokça yararlanmışızdır. Binlerce çok sağlam yazısı vardır.

Kur'an, Muhammed ve erken İslam konusundaki iddiaları ben de son derece önemsiyor ve ciddiye alıyorum, Muhammed yaşamadı diyorum. Hacı bir dönem bu konuda fazlaca başlık açtı ve bazen de abarttı gibi görünebilir, ancak çok fazla önemsediği bir konu olduğu için böyle yaptığını bilmek gerek. Yani aslında bu anlamda da katkısı büyüktür çünkü son derece bilimsel bir yaklaşımdır o. Bu işi esas başlatan senin de belirttiğin gibi Sevgili DreimAli'dir ve bu insanların amacı yalnızca ve yalnızca gerçek tarihi bilmek istemektir. Bu dürtüyle, yani tamamen bilimsel bir güdüyle hareket ediyorlar. Yoksa dandik Muhammed'in dandik hayatı kimin umurunda...

Birde şu adminlik teklif etmem konusunda bir düzeltme ve açıklama yapayım. Sana adminlik değil de moderatörlük düşünüp düşünmediğini sordum. Admin arkadaşlarım forumda moderatörlük yapabilecek birileri olup olmadığı konusunda benden fikir istediler, uygun bulduğum biri olduğunda ve görevi kabul edeceğini düşündüğümde mutlaka iletmemi rica ettiler. Bir süre sonra seni farkettim, takip ettim ve sana "Burada moderatörlük düşünür müsün, bu görevi yapabilir misin, kabul eder misin?" diye sordum. Fakat adminlere  bundan sözetmedim, eğer "Evet, yaparım" deseydin sözedecek ve gerisini onlara bırakacaktım. Onlar sana esas teklifi yaparlardı. Sen özel nedenlerin yüzünden kabul etmeyince ben hiç sözetmedim onlara tabii. Şu anda okurlarsa öğerenecekler.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hacı'yı çok fena harcamışsın. 

Hacı, özellikle İslam ve yaşam konusunda çok sağlam bilgiye sahip, çok değerli görüşleri olan bir adamdır ve hepimiz ondan çokça yararlanmışızdır. Binlerce çok sağlam yazısı vardır.

Kur'an, Muhammed ve erken İslam konusundaki iddiaları ben de son derece önemsiyor ve ciddiye alıyorum, Muhammed yaşamadı diyorum. Hacı bir dönem bu konuda fazlaca başlık açtı ve bazen de abarttı gibi görünebilir, ancak çok fazla önemsediği bir konu olduğu için böyle yaptığını bilmek gerek. Yani aslında bu anlamda da katkısı büyüktür çünkü son derece bilimsel bir yaklaşımdır o. Bu işi esas başlatan senin de belirttiğin gibi Sevgili DreimAli'dir ve bu insanların amacı yalnızca ve yalnızca gerçek tarihi bilmek istemektir. Bu dürtüyle, yani tamamen bilimsel bir güdüyle hareket ediyorlar. Yoksa dandik Muhammed'in dandik hayatı kimin umurunda...

Birde şu adminlik teklif etmem konusunda bir düzeltme ve açıklama yapayım. Sana adminlik değil de moderatörlük düşünüp düşünmediğini sordum. Admin arkadaşlarım forumda moderatörlük yapabilecek birileri olup olmadığı konusunda benden fikir istediler, uygun bulduğum biri olduğunda ve görevi kabul edeceğini düşündüğümde mutlaka iletmemi rica ettiler. Bir süre sonra seni farkettim, takip ettim ve sana "Burada moderatörlük düşünür müsün, bu görevi yapabilir misin, kabul eder misin?" diye sordum. Fakat adminlere  bundan sözetmedim, eğer "Evet, yaparım" deseydin sözedecek ve gerisini onlara bırakacaktım. Onlar sana esas teklifi yaparlardı. Sen özel nedenlerin yüzünden kabul etmeyince ben hiç sözetmedim onlara tabii. Şu anda okurlarsa öğerenecekler.

haci 15 Temmuz konusunda olduğu gibi hiçbir konuya cevap vermeden karşısındakileri suçlayarak hiçbir cevabı olmadıığ konulara girmek isteyen din konusundaki bilgisi sıfır olan biridir. Muhammed yaşamadı tezini bir kaç eleştiriyle çürüttüğümde hiçbir cevap verememiş o vermeyince dreimaliye ulaşmaya çalışmışımdır ona da ulaşamamışımdır . Oysaki ben Muhammed'in yaşamadığına inanmadığımı söylememiş bizzat onların yöntemine karşı çıkmışımdır ve bunu eleştirilerimle desteklemişimdir. haci hiçbir konuda kimseye net bir cevap vermemektedir ve din konusunda bilgisizdir.Üstten bakar ve kanıtı yoktur.

Adminlik konusunu senin bana özelden anlattığın kadar biliyorum ben kendimce admin ve moderatör kelimelerini eş anlamlı kullanırım ona takılma hata veya değil benim kullanımım bu.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

haci 15 Temmuz konusunda olduğu gibi hiçbir konuya cevap vermeden karşısındakileri suçlayarak hiçbir cevabı olmadıığ konulara girmek isteyen din konusundaki bilgisi sıfır olan biridir. Muhammed yaşamadı tezini bir kaç eleştiriyle çürüttüğümde hiçbir cevap verememiş o vermeyince dreimaliye ulaşmaya çalışmışımdır ona da ulaşamamışımdır . Oysaki ben Muhammed'in yaşamadığına inanmadığımı söylememiş bizzat onların yöntemine karşı çıkmışımdır ve bunu eleştirilerimle desteklemişimdir. haci hiçbir konuda kimseye net bir cevap vermemektedir ve din konusunda bilgisizdir.Üstten bakar ve kanıtı yoktur.

Adminlik konusunu senin bana özelden anlattığın kadar biliyorum ben kendimce admin ve moderatör kelimelerini eş anlamlı kullanırım ona takılma hata veya değil benim kullanımım bu.

Hacı 15 Temmuz konusunda hepimizden farklı düşünüyor ve kızıyor zaten, bunu biliyoruz. Bana da Müslüman Ateist, Tayyip'i besliyorsun bu halinle deyip durdu. Desin, ne önemi var? Hacı da bir yazar işte, orada yazar olarak düşüncesini savunuyor. Sen de ona istediğini söyledin, söyleyeceksin de.

Hacı'nın din konusundaki bilgisi açıkça üst düzeydir. Sadece İslam'ı değil, diğer dinleri de iyi bilir, aktivist bir ateisttir ve bilgisine güvenildiği için büyük ateist örgütlere davet edilir, konuşmalar yapar. Bunlar biraz özel bilgiler oldu ama yazdım işte.

Muhammed yaşamadı tezini çürütebildiğini hiç sanmıyorum, Hacı da DreimAli de bu konuda uzun süre çok ciddi tartışmalar yapmışlardır, hemen hepsini de okumuşumdur. Kaldı ki sen zaten yaşadı diye iddia etmiyor, senin deyiminle yaşamadığına inanmıyor değilsin. Nötr'sün veya belirttiğin üzre sadece yöntemlerine karşısın. Tartışmalarınızı okumadığım için bir şey diyemiyorum, ne diyeyim...

Bu konuya ilgin varsa, ciddi ciddi tartışmak istiyorsan DreimAli'yi arayayım, müsaitse gelir ve tartışırsınız. O da Türkiye'de yaşamıyor ve inanılmaz yoğun çalışıyor, o yüzden eskisi gibi sık gelmiyor. Madem ulaşmaya çalıştın ve ulaşamadın, ben senin için arayıp haber vereyim. 

Senin adminlik ve moderatörlük sözcüklerini aynı anlamda kullandığını biliyorum tabii, düzeltmekteki amacım okurlar doğru bilgilensin diyeydi. Aralarındaki farkı bilenler de çok olduğu için başka bir şey düşünmesinler istedim.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hacı 15 Temmuz konusunda hepimizden farklı düşünüyor ve kızıyor zaten, bunu biliyoruz. Bana da Müslüman Ateist, Tayyip'i besliyorsun bu halinle deyip durdu. Desin, ne önemi var? Hacı da bir yazar işte, orada yazar olarak düşüncesini savunuyor. Sen de ona istediğini söyledin, söyleyeceksin de.

Hacı'nın din konusundaki bilgisi açıkça üst düzeydir. Sadece İslam'ı değil, diğer dinleri de iyi bilir, aktivist bir ateisttir ve bilgisine güvenildiği için büyük ateist örgütlere davet edilir, konuşmalar yapar. Bunlar biraz özel bilgiler oldu ama yazdım işte.

Muhammed yaşamadı tezini çürütebildiğini hiç sanmıyorum, Hacı da DreimAli de bu konuda uzun süre çok ciddi tartışmalar yapmışlardır, hemen hepsini de okumuşumdur. Kaldı ki sen zaten yaşadı diye iddia etmiyor, senin deyiminle yaşamadığına inanmıyor değilsin. Nötr'sün veya belirttiğin üzre sadece yöntemlerine karşısın. Tartışmalarınızı okumadığım için bir şey diyemiyorum, ne diyeyim...

Bu konuya ilgin varsa, ciddi ciddi tartışmak istiyorsan DreimAli'yi arayayım, müsaitse gelir ve tartışırsınız. O da Türkiye'de yaşamıyor ve inanılmaz yoğun çalışıyor, o yüzden eskisi gibi sık gelmiyor. Madem ulaşmaya çalıştın ve ulaşamadın, ben senin için arayıp haber vereyim. 

Senin adminlik ve moderatörlük sözcüklerini aynı anlamda kullandığını biliyorum tabii, düzeltmekteki amacım okurlar doğru bilgilensin diyeydi. Aralarındaki farkı bilenler de çok olduğu için başka bir şey düşünmesinler istedim.

Hacı dinleri falan bilmez duyduklarını aynen aktarır kendi fikri yoktur  cahilin teki bunu her tartıştığımda farkediyorum çağır tabii beklerim.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Hacı dinleri falan bilmez duyduklarını aynen aktarır kendi fikri yoktur  cahilin teki bunu her tartıştığımda farkediyorum çağır tabii beklerim.

Teolog... Sen Hacı ile Hodri Meydanda İslam konusunda tartışmak ister misin? Başlığı sen seç ama ateistforum için uygun bir konu olsun...

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Hani sana Hacı'nın dinler vb hakkındaki bilgisini kanıtlamaya çalışıyor gibi görünmek oldukça tuhaf ama söylediğin şey de o kadar tuhaf ki susamıyorum da. Tamam çok meraklısın, araştırıyorsun, az insanın ilgilendiği şeylerle ilgileniyorsun, bilgilisin, kafan oldukça iyi çalışıyor, geçsin ve gençliğin verdiği ateşle kendine çok güveniyorsun ama yine de biraz düşün derim. Ama gerçekten teologsan bir şey diyemem, bütün sözlerimi geri alabilirim.

Hacı'nın politik görüşleri, Türkiye'nin politik gündemiyle ilgili düşünceleri ve bilgisi vb konularda sonuna kadar eleştirebilirsin, daha doğrusunu hiç beğenmeyip ciddiye almayabilirsin ama din konusundaki bilgisine laf edersen dilin yanar. Bir de bu noktada eklemem gereken bir şey var ki o da din konusunda bilginin sanıldığı kadar önemli ve değerli bir şey olmadığı gerçeği. O bilgiyle ne yaptığın, bildiklerinden ne çıkardığın ve o çıkardığından ne aktardığın önemli. Hacı bu anlamda gördüğüm en başarılı birkaç kişiden biridir. Satır satır bildiği halde Kur'an'cı değildir, Muhammed'in yaşadığına inandığı o çok uzun yıllar boyu bile İslam'ı hemen her yönüyle ele alıp değerledirir. 

Okumanı tavsiye ederim. İstersen orada da tartışabilirsin onunla, kendi blog'u olduğu için sık sık kontrol ediyordur herhalde.

http://haci-haci.typepad.com/islambir_ateistin_kalemin/

http://haci-haci.typepad.com/hacinin_yeri/atezm/

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, haci yazdı:

Bana komplo teorileriyle değil Kuran metniyle gel.Metodolojin yanlış Kuran'ın çoğunluğu Yahudi masalları  kaynaklıdır.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Bana komplo teorileriyle değil Kuran metniyle gel.Metodolojin yanlış Kuran'ın çoğunluğu Yahudi masalları  kaynaklıdır.

Hayır.. Yanılıyorsun ve Kur'an'ın kökenini bilmiyorsun. Kur'an'ın tarihdeki yeri konusunda çok sayıda ileti yazdım. Onlar arşivlerde duruyor ama bulması zor olabilir. O nedenden onları tekrar yayınlayabilirim. Belki birşeyler öğrenirsin bu arada.. Senin Kur'an bilginin kökeni nedir bilmiyorum ama, yanlış ve eksik olduğundan eminim.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, haci yazdı:

Hayır.. Yanılıyorsun ve Kur'an'ın kökenini bilmiyorsun. Kur'an'ın tarihdeki yeri konusunda çok sayıda ileti yazdım. Onlar arşivlerde duruyor ama bulması zor olabilir. O nedenden onları tekrar yayınlayabilirim. Belki birşeyler öğrenirsin bu arada.. Senin Kur'an bilginin kökeni nedir bilmiyorum ama, yanlış ve eksik olduğundan eminim.

Bana daha ilk geldiğimde sorduğum şu soruyu cevaplamadın: Kuran bir Hristiyan ilahiyat kitabı diyorsun ben se bu konuda şüpheciyim ve olsa bile senin dediğin şekilde olamaz diyorum şu soruyu cevapla : hangi Hristiyan 2 Meryem'i birbirine karıştıracak kadar Bakire Meryem ev Tevrat bilgisinden bi haber olur hangi Hristiyan Babil Kulesi öyküsüyle Tevrat'taki Haman karakterinin yaşadığı öyküyü birbirine karıştırır belli ki Kuran'ı yazan arkadaşlar her kimse İncil'i ve Tevrat'ı çok bilmiyorlar kulaktan duyma duymuşlar  Talmud ve Midraşlar'a ve Yahudi efsanelerine, gnostik hhristiyanlığa, apokrif metinlere  daha hakimler.Sadece birini değil hepsini kullanmışlar.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Ateist Teolog yazdı:

Bana daha ilk geldiğimde sorduğum şu soruyu cevaplamadın: Kuran bir Hristiyan ilahiyat kitabı diyorsun ben se bu konuda şüpheciyim ve olsa bile senin dediğin ekilde olamaz diyorum şu soruyu cevapla : hangi Hristiyan 2 Meryem'i birbirine karıştıracak kadar Bakire Meryem ev Tevrat bilgisinden bi haber olur hangi Hristiyan Babil Kulesi öyküsüyle Tevrat'taki Haman karakterinin yaşadığı öyküyü birbirine karıştırır belli ki Kuran'ı yazan arkadaşlar her kimse İncil'i ev tevrat'ı çok bilmiyorlar kulaktan duymuşlar Talmud ve Midraşlar'a ve Yahudi efsanelerien daha hakimler.

Herşeyden önce ben hiç bir zaman Kur'an Hristiyan ilahiyat kitabıdır demedim. Emeviler ve ilk Abbasi halifesi Hristiyandı dedim. Kur'an'ın kökeni iyi bilinmiyor. O konuda çeşitli kaynaklara dayanan iletiler yazdım. Onlara tekrar değineceğim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...