Jump to content

Yobaz ateistler

Recommended Posts

70 tane alıntı yapıp da salak salak millete laf yetiştireceğine benim bu forumdaki duruşuma ve üstlendiğim ülküye bak ben incil'i biliirim senin gibi cahil reformist bir Müslüman değilim İsa eğer yaşamış olsaydı emin ol o melek olurdu Muhammed'in yanında.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 329
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

41 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

70 tane alıntı yapıp da salak salak millete laf yetiştireceğine benim bu forumdaki duruşuma ve üstlendiğim ülküye bak ben incil'i biliirim senin gibi cahil reformist bir Müslüman değilim İsa eğer yaşamış olsaydı emin ol o melek olurdu Muhammed'in yanında.

- Bu konuyu tartışırım. Ama ayrı başlıkta.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, BurakTuna67 said:

Teolog dediğin kişi, din konusunda senden kat be kat daha bilgili.

Din konusunda değil, dinsizlik konusunda bilgisizsiniz. Bir dinsiz dinlere nasıl bakmalıdır, bunu bilmiyorsunuz. İşin kötüsü, bilmek de istemiyorsunuz. Ayrıca şu da var: Bence dinsizin iyisi dine en az bulaşmış, o konuda en bilgisiz olanıdır. Çekirdek fizikçisi olmak için önce simya bilmek gerekmiyor. Simya bilgisiyle övünen çekirdek fizikçisi hiç görmedim, ama din bilgisiyle övünen dinsizlerle kaynadığını görüyorum buranın. 

İstersen tartışma teklif et ona, yüreğin varsa.

Diyelim biz İslam bilgimizi yarıştırdık ve ben kazandım. Bu ne ifade edecek sana? Gözde hafızın artık ben mi olacağım?

X-man  y-çocuğa tecavüz etti. Sosyolojik değerlendirme ve takiben  genetik determinizme girelim, evet bu x adam suçlu değil aslında, suç onun genlerinde.

İdecinin keriz mankurtu olmaktansa determinist olmak yeğdir. Ama, determinist değilim. Yolun hep çatallandığını bilirim. Çatallanınca, iki yoldan biri seçilir. Deterministin yolu hiç çatallanmaz. 

Sana birşeyin kökenine inme meselesi mi soruldu ? Gayet yüzeysel olarak bakılması ve cevaplanması gereken bir konuda, işin köken tarafına girerek zırvalamışsın. Çünkü bu konularda değişik görüşler mevcut.

Köken konusunda değişik görüşler olunca o konuya girmek yasak mı oluyor? Polemik nereye inerse iner, babanın polemiği değil bu.

Tamam, sana göre islam bulunduğu toplumu ahmak yapmaz,  ,  zaten işid gibi terör örgütleri de islamı temsil etmiyor.  En başta söylediğin saçmalığı, kurtarmak için kıvırdıkça kıvırmışsın. Başta sçtın batırdın, daha neyi düzeltmeye çalışıyorsun ? 

Hıristiyanlığı kimler temsil ediyor? Biraz da ondan bahsetsene? İsa mı? Engizisyon mu?

Desteklediğin kişi, işid islamı temsil etmiyor diyor, farkındaysan.

Evet, işit İslam'ı temsil etmiyor. İran da etmiyor. 19cular da etmiyor. Aleviler de etmiyor. Muhammed de etmiyor. 

Ama hepsi müslüman. Paradoksu çöz. Materyalizmi yakala.

Hahahahahha :) , harbiden mi ? ciddi misin ? Yağmacı toplummuş. Sen yağmacı değil misin ? Tüm insanlar yağmacıdır.

Sığ bir yaklaşım. Bütün insanlar yağmacı ise, yağmalananlar kimler? Neyi yağmalıyor bu yağmacı insanlar? Çin Seddi'ni aşan da yağmacı, Seddi yapan da yağmacı öyle mi?

Gerçek islam şu anki yaşanan islamdır; ister tatlısu müslümanlığı olsun,ister işid islamı olsun.

Evet. Ben de bunu diyorum. Aferin.

Sitelerde Paylaş

Beyler burda bana sövmeyi bırakıp olaya gelseniz , sizi Hodri Meydan denen er meydanına beklerim. yüreğiniz varsa teoloji konuşalım ama bir din değil üç dini bir arada konuşalım.İslam'ı herkes anlatır.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, isabettin yazdı:

Din konusunda değil, dinsizlik konusunda bilgisizsiniz. Bir dinsiz dinlere nasıl bakmalıdır, bunu bilmiyorsunuz. İşin kötüsü, bilmek de istemiyorsunuz. 

Din konusunda da ,dinsizlik konusunda da yeterince bilgiliyim. Sen, dinsizlik konusunda herhangi birini değerlendirebilecek zekaya ve öngörüye sahip değilsin. 

8 saat önce, isabettin yazdı:

Bence dinsizin iyisi dine en az bulaşmış, o konuda en bilgisiz olanıdır.

Bu saçma ve ahmakça sözü de söylediğine göre, senin tam bir budala olduğun sonucu çıkar. 

Şimdi sana soru, hangisini takdir etmen gerekiyor. 

1.) Dindar bir ailede,küçüklüğünden beyni islamla kızarmış,bilinaltına saçmalıklar işlenmiş,dinci bir kişi >>>>>>>>>> Bay X  

2.) Dinsiz bir ailede büyümüş dinsiz bir kişi >>> Bay Z 

Evet, şimdi Bu X , araştırmaları,sorgulaması vs.. sonucu dinden çıkıyor. (Ki belirtelim ki ; bu çok düşük bir orandır)  

Evet söyle bakalım sayın çok bilmiş-dinsizlik profesörü arkadaşım ; 

hangisini takdir etmen gerekiyor.?????????????????? buna bi cevap ver, her zaman yaptığın gibi laga-luga yapma.

Ayrıca, Bu Bay X kişisinin suçu ne, dinsiz olduğunda (din konusunda bilgiye sahip olması hususunda) ???????? Suçlu mu ? 

İlave olarak sen neden benim kendi geçmişimle ilgili itirafım olan bir duruma çaktırmadan eleştiri yapıp bunu kullanmaya kalkıyorsun ???

Diyelim biz İslam bilgimizi yarıştırdık ve ben kazandım. Bu ne ifade edecek sana? Gözde hafızın artık ben mi olacağım?

Sen hiçbirşekilde kazanamazsın.

Yahu şu sorulara bak. Düşünemeyen ve düşünme kabiliyeti olmayan biri gibi kendini gösteriyorsun. Bu forumda tartışılan din ile ilgili gerçekleri Türkiyede birçok genç okuyor ve aralarından aydınlananlar oluyor. 

YAHU Senin hiç mi umrunda değil bu durum ? İnsanlar aydınlanmasınlar mı, araştırıp sorgulamasınlar mı ? Topluma,etrafına daha faydalı olmasınlar mı ?  

Hıristiyanlığı kimler temsil ediyor? Biraz da ondan bahsetsene? İsa mı? Engizisyon mu?

Hristiyanları, hristiyanlar temsil eder. Müslümanlar, budistler veya yahudiler temsil edecek değil ya..  Halla hallaw yaw ! 

Benim ebem mi  temsil edecekti ? 

Evet, işit İslam'ı temsil etmiyor. İran da etmiyor. 19cular da etmiyor. Aleviler de etmiyor. Muhammed de etmiyor. 

Burada laf salatasından başka birşey yok,biz başka kısma geçelim . Ebem tekrar devrede :) 

Ebemin hayal gücünü bilmek istemezsin moruk . 

Sığ bir yaklaşım. Bütün insanlar yağmacı ise, yağmalananlar kimler? Neyi yağmalıyor bu yağmacı insanlar? Çin Seddi'ni aşan da yağmacı, Seddi yapan da yağmacı öyle mi?

Yağmacı derken senin bireysel olarak yağmacı olup olmaman önemli değil, daha bunu anlayamamışsın. Tarihte, geçmişte ve şimdi tüm devletler yağmacılık veya diğer adıyla sömürü yapmıştır. Ve buna paralel olarak, sömürü yapan bir ülkenin, bilmem üç beş  hümanisti var diye bu durumu değiştirmez. Yani ; insan özünde çıkarcı bir canlıdır. Evrimle ilgili okuduğum bir kitapta şu yazıyor,bak iyi oku... 

"Evrim sürecinde, insan canlısı olarak, milyonlarca yıldır kendimizi ehlileştirmekteyiz"   ; gerçi sen hala pek ehlileşmiş görünmüyorsun :D yaw,kızma şakadan da anlamıyon moruk. Ama o yazdığım cümle iyi bir tespit.  

9 saat önce, isabettin yazdı:

Aferin.

Bak beni kızdırıyorsun, hiç sevmem böyle konuşmaları. Ne aferini ? Hiçkimse bana aferin diyemez. Birdaha aferin dersen, cırcır hapı içtiririm sana moruk :lol:

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, Ateist Teolog said:

Beyler burda bana sövmeyi bırakıp olaya gelseniz , sizi Hodri Meydan denen er meydanına beklerim. yüreğiniz varsa teoloji konuşalım ama bir din değil üç dini bir arada konuşalım.İslam'ı herkes anlatır.

Yürek yarıştırırken hangi yöntemle yarıştıracağımıza karar verecek kişi sen değilsin. Kim dedi sana yüreğin kimde olduğuna klavye başında teoloji tartışarak karar verilir diye? Tipik idealist vizyonu işte.

Onu yaşamın içindeki somut kararlılığımızla tayin ederiz. Kavrayış ve anlayışlarımız teolojik bilgi tokuşturarak değil, ilgili başlıklarda vizyon ve perspektiflerimizi dile getirerek ayrımlar, netleştirebiliriz. Burada, kimin alfa ateist olduğunu bulma uğraşı içinde değiliz. Öyle bir uğraş gerekirse de ben sana söylerim. Rahat ol sen. Bilim bilginle övün. Simya bilginle övünme. Felsefi akımları öğren. Bilimsel yönünü geliştir. 

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, BurakTuna67 said:

Din konusunda da ,dinsizlik konusunda da yeterince bilgiliyim. Sen, dinsizlik konusunda herhangi birini değerlendirebilecek zekaya ve öngörüye sahip değilsin. 

Bu saçma ve ahmakça sözü de söylediğine göre, senin tam bir budala olduğun sonucu çıkar. 

1.) Dindar bir ailede,küçüklüğünden beyni islamla kızarmış,bilinaltına saçmalıklar işlenmiş,dinci bir kişi >>>>>>>>>> Bay X  

Evet, şimdi Bu X , araştırmaları,sorgulaması vs.. sonucu dinden çıkıyor. (Ki belirtelim ki ; bu çok düşük bir orandır)  

hangisini takdir etmen gerekiyor.?????????????????? buna bi cevap ver, her zaman yaptığın gibi laga-luga yapma.

Ayrıca, Bu Bay X kişisinin suçu ne, dinsiz olduğunda (din konusunda bilgiye sahip olması hususunda) ???????? Suçlu mu ? 

İlave olarak sen neden benim kendi geçmişimle ilgili itirafım olan bir duruma çaktırmadan eleştiri yapıp bunu kullanmaya kalkıyorsun ???

Sen hiçbirşekilde kazanamazsın.

Yahu şu sorulara bak. Düşünemeyen ve düşünme kabiliyeti olmayan biri gibi kendini gösteriyorsun. Bu forumda tartışılan din ile ilgili gerçekleri Türkiyede birçok genç okuyor ve aralarından aydınlananlar oluyor. 

YAHU Senin hiç mi umrunda değil bu durum ? İnsanlar aydınlanmasınlar mı, araştırıp sorgulamasınlar mı ? Topluma,etrafına daha faydalı olmasınlar mı ?  

Hristiyanları, hristiyanlar temsil eder. Müslümanlar, budistler veya yahudiler temsil edecek değil ya..  Halla hallaw yaw ! 

Benim ebem mi  temsil edecekti ? 

Burada laf salatasından başka birşey yok,biz başka kısma geçelim . Ebem tekrar devrede :) 

Ebemin hayal gücünü bilmek istemezsin moruk . 

Yağmacı derken senin bireysel olarak yağmacı olup olmaman önemli değil, daha bunu anlayamamışsın. Tarihte, geçmişte ve şimdi tüm devletler yağmacılık veya diğer adıyla sömürü yapmıştır. Ve buna paralel olarak, sömürü yapan bir ülkenin, bilmem üç beş  hümanisti var diye bu durumu değiştirmez. Yani ; insan özünde çıkarcı bir canlıdır. Evrimle ilgili okuduğum bir kitapta şu yazıyor,bak iyi oku... 

"Evrim sürecinde, insan canlısı olarak, milyonlarca yıldır kendimizi ehlileştirmekteyiz"   ; gerçi sen hala pek ehlileşmiş görünmüyorsun :D yaw,kızma şakadan da anlamıyon moruk. Ama o yazdığım cümle iyi bir tespit.  

Bak beni kızdırıyorsun, hiç sevmem böyle konuşmaları. Ne aferini ? Hiçkimse bana aferin diyemez. Birdaha aferin dersen, cırcır hapı içtiririm sana moruk :lol:

Biraz safa benziyorsun sen ama aslında iyi adamsın. Geliştir kendini. Şımarıp egonun budalası olma.

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, isabettin yazdı:

Yürek yarıştırırken hangi yöntemle yarıştıracağımıza karar verecek kişi sen değilsin. Kim dedi sana yüreğin kimde olduğuna klavye başında teoloji tartışarak karar verilir diye? Tipik idealist vizyonu işte.

Onu yaşamın içindeki somut kararlılığımızla tayin ederiz. Kavrayış ve anlayışlarımız teolojik bilgi tokuşturarak değil, ilgili başlıklarda vizyon ve perspektiflerimizi dile getirerek ayrımlar, netleştirebiliriz. Burada, kimin alfa ateist olduğunu bulma uğraşı içinde değiliz. Öyle bir uğraş gerekirse de ben sana söylerim. Rahat ol sen. Bilim bilginle övün. Simya bilginle övünme. Felsefi akımları öğren. Bilimsel yönünü geliştir. 

Bu da ayrı bir kafa. Gören de Niçe sanacak beyfendiyi? Hadi bilader işin yok benim böyle idealist zırvalarla.

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, leonardo18 said:

Yine de "dinin yok olmayacağı aşılacağı" Sav'ını tartışmaya değer bulurum.

İnsan cehaletten ve esaretten kurtulunca, din kendiliğinden aşılacaktır. Son alacağı biçimin ne olacağı, kaç gram dinin kalacağı konusunda pek keskin öngörülerde bulunmamak lazımdır kanaatindeyim.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, isabettin yazdı:

Din konusunda değil, dinsizlik konusunda bilgisizsiniz. Bir dinsiz dinlere nasıl bakmalıdır, bunu bilmiyorsunuz. İşin kötüsü, bilmek de istemiyorsunuz. Ayrıca şu da var: Bence dinsizin iyisi dine en az bulaşmış, o konuda en bilgisiz olanıdır. Çekirdek fizikçisi olmak için önce simya bilmek gerekmiyor. Simya bilgisiyle övünen çekirdek fizikçisi hiç görmedim, ama din bilgisiyle övünen dinsizlerle kaynadığını görüyorum buranın. 

- Bir kısmı özenti ya da rol yapıyor. Diğer bir kısmı (herhalde dolaylı olarak) Turan Dursun gibi, dini kötüleyerek ateizmin doğruluğunu ispat ediyorlar.

- Bunu ben açıkladım. İslam dininden olup gayet mantıklı, modern ve insan sevgisi ile dolu olmak da mümkün. Bu site bu açıdan kesinlikle iğrenç.

- Yağmacılık olayını bitiren kişi peygamberin kendisidir. (Öncesinde yağmacılık yaygın mıydı? onu da bilmiyorum. Sizden duydum)

- Ben kesinlikle katılmıyorum. İŞİD cihatçıysa bende internet cihatçısıyım.

11 saat önce, Ateist Teolog yazdı:

- Bu süper bir fikir. bir bana bir de isabettin'e başlık açılsın. Her konuyu tartışırım. İslam hakkındaki yorumlarınız kesinlikle iğrenç.

4 saat önce, BurakTuna67 yazdı:

- Ben 18 yaşımdayken olayın bu kadar basit olmadığını biliyordum. Dİndar aile çocuğu felsefe öğrenip, kitap okuyup, üniversiteye giderse diğerinden çok daha akıllı-mantıklı bir insana dönüşür. Dİnsiz aileninki sabahtan akşama kadar Counter Strike oynayıp okula filan gitmezse gider serseri olur, ya da daha faşist filan olur.

(Herhalde yani. Ne diyosun onu da anlamadım)

- Herhalde heyecanlanarak yazıyorsun. Diğerlerini takip edemedim. bir şey de anlamadım.

36 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Bu da ayrı bir kafa. Gören de Niçe sanacak beyfendiyi? Hadi bilader işin yok benim böyle idealist zırvalarla.

- O zaman kavga ediyoruz (?)

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Bir kısmı özenti ya da rol yapıyor. Diğer bir kısmı (herhalde dolaylı olarak) Turan Dursun gibi, dini kötüleyerek ateizmin doğruluğunu ispat ediyorlar.

- Bunu ben açıkladım. İslam dininden olup gayet mantıklı, modern ve insan sevgisi ile dolu olmak da mümkün. Bu site bu açıdan kesinlikle iğrenç.

- Yağmacılık olayını bitiren kişi peygamberin kendisidir. (Öncesinde yağmacılık yaygın mıydı? onu da bilmiyorum. Sizden duydum)

- Ben kesinlikle katılmıyorum. İŞİD cihatçıysa bende internet cihatçısıyım.

- Bu süper bir fikir. bir bana bir de isabettin'e başlık açılsın. Her konuyu tartışırım. İslam hakkındaki yorumlarınız kesinlikle iğrenç.

- Ben 18 yaşımdayken olayın bu kadar basit olmadığını biliyordum. Dİndar aile çocuğu felsefe öğrenip, kitap okuyup, üniversiteye giderse diğerinden çok daha akıllı-mantıklı bir insana dönüşür. Dİnsiz aileninki sabahtan akşama kadar Counter Strike oynayıp okula filan gitmezse gider serseri olur, ya da daha faşist filan olur.

(Herhalde yani. Ne diyosun onu da anlamadım)

- Herhalde heyecanlanarak yazıyorsun. Diğerlerini takip edemedim. bir şey de anlamadım.

- O zaman kavga ediyoruz (?)

İslam iğrenç olduğu için o yanlış anlama :)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, isabettin yazdı:

İnsan cehaletten ve esaretten kurtulunca, din kendiliğinden aşılacaktır. Son alacağı biçimin ne olacağı, kaç gram dinin kalacağı konusunda pek keskin öngörülerde bulunmamak lazımdır kanaatindeyim.

- Ben "aşılma" olarak düşünmüyorum. Ama çok olumlu değişimler var. Örneğin kilise artık boşanma konusuna karşı toleranslı, bazı papazların tacizleri konusunda daha açık hale geldi, eşcinsellik konusunda daha hoşgörülü, 90'larda Rahibe teressa kendinden çok söz ettirirdi. Şimdi papa Francis yaşlı bir kadının ayaklarını öperken görülüyor. Küba'yıziyaret ediyor. Trump'un "Hıristiyan olmadığını" ifade ediyor.

- İslamiyette de Tasavvuf düşüncesi öne çıkıyor. YNÖ gibi çok güncel/modern/akla dayalı yorumlar ortaya çıkıyor.

21 yy. dininin çok da insancıl bir din olacağı 90'ların sonunda söylenirdi zaten.

Din çok da açık bir konu artık, ben kişisel olarak Budizm/Hinduizm konularına eğilebiliyorum. Avrupalılar gelip İslamı araştırabiliyorlar. ABD'de farklı dinlere ait bir çok kilise/kuruluş var.

Yani tam olarak "aşılma" değil. Ama çok ciddi bir dönüşüm söz konusu

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Ben "aşılma" olarak düşünmüyorum. Ama çok olumlu değişimler var. Örneğin kilise artık boşanma konusuna karşı toleranslı, bazı papazların tacizleri konusunda daha açık hale geldi, eşcinsellik konusunda daha hoşgörülü, 90'larda Rahibe teressa kendinden çok söz ettirirdi. Şimdi papa Francis yaşlı bir kadının ayaklarını öperken görülüyor. Küba'yıziyaret ediyor. Trump'un "Hıristiyan olmadığını" ifade ediyor.

- İslamiyette de Tasavvuf düşüncesi öne çıkıyor. YNÖ gibi çok güncel/modern/akla dayalı yorumlar ortaya çıkıyor.

21 yy. dininin çok da insancıl bir din olacağı 90'ların sonunda söylenirdi zaten.

Din çok da açık bir konu artık, ben kişisel olarak Budizm/Hinduizm konularına eğilebiliyorum. Avrupalılar gelip İslamı araştırabiliyorlar. ABD'de farklı dinlere ait bir çok kilise/kuruluş var.

YNÖ  İslami kremalı bir pasta gibi göstermeye çalışıyordu  tıpkı senin zihniyetin gibi dini 21. Yüzyıl'da ortaya çıkmış gibi pazarlıyordu. Bu da ancak İslamcılara hizmet ediyordu insanlar YNÖ gibilerin dini çağauydurmak için ne kadar saçmaladığını fark edince kendi doğrularının YNÖ gibilerinkinin yanında elmas gibi parladığını düşündüler. Onlara hizmetiniz çok büyük tebrik ediyorlar sizin gibi safları.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, leonardo18 said:

Yok, ben de aşıldığını düşünmüyorum. Bunlar aşma sayılmaz. Ama yavaş yavaş, bazen hızlı hızlı, koşulların zorlamasıyla aşılacak.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

YNÖ  İslami kremalı bir pasta gibi göstermeye çalışıyordu  tıpkı senin zihniyetin gibi dini 21. Yüzyıl'da ortaya çıkmış gibi pazarlıyordu. Bu da ancak İslamcılara hizmet ediyordu insanlar YNÖ gibilerin dini çağauydurmak için ne kadar saçmaladığını fark edince kendi doğrularının YNÖ gibilerinkinin yanında elmas gibi parladığını düşündüler. Onlara hizmetiniz çok büyük tebrik ediyorlar sizin gibi safları.

- Cumhuriyeti nasıl sadece Atatürk ile sınırlayamazsan, modern İslami anlayışı da sadece YNÖ ile sınırlayamazsın. YNÖ dışında da İslam dinine akılcı yaklaşan kişiler var. Türkiye ve diğer ülkelerdeki direnişin asıl sebebi de o zaten. Yobaz, baskıcı, gerici, sürü psikolojisine alışık kitle "ne oluyoruz yaw?" diyor. İnsan egosu böyledir. ve tabi ki bütün gücüyle karşı çıkıyor. Atatürk'ün görmeyi başardığı şey de budur. Bunlar da görüyorlar, değişmekten korktukları için (aynı zamanda bunun kaçınılmaz olduğunu bildikleri için) gidip Erbakana Tayyibe sarılıyorlar. Ama bu dediklerimi ben uydurmadım. Din de değişiyor.

- Bu da bir "aşılma". ben "dönüşüm" diyorum siz "aşılma" diyorsunuz. (Tabi hepten pozitivist iseniz, bilmiyorum, ayrıca tartışmak gerekir)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, leonardo18 yazdı:

- Cumhuriyeti nasıl sadece Atatürk ile sınırlayamazsan, modern İslami anlayışı da sadece YNÖ ile sınırlayamazsın. YNÖ dışında da İslam dinine akılcı yaklaşan kişiler var. Türkiye ve diğer ülkelerdeki direnişin asıl sebebi de o zaten. Yobaz, baskıcı, gerici, sürü psikolojisine alışık kitle "ne oluyoruz yaw?" diyor. İnsan egosu böyledir. ve tabi ki bütün gücüyle karşı çıkıyor. Atatürk'ün görmeyi başardığı şey de budur. Bunlar da görüyorlar, değişmekten korktukları için (aynı zamanda bunun kaçınılmaz olduğunu bildikleri için) gidip Erbakana Tayyibe sarılıyorlar. Ama bu dediklerimi ben uydurmadım. Din de değişiyor.

- Bu da bir "aşılma". ben "dönüşüm" diyorum siz "aşılma" diyorsunuz. (Tabi hepten pozitivist iseniz, bilmiyorum, ayrıca tartışmak gerekir)

Arap dinini bilmiyormuş gibi mesela  Horasan'dan bir Türk Müslüman çıkıp peygamberin siyerini okuyor ve Kuran'daki bununla ilgili ayetlere bakıyor ve diyor ki: Neee peygamber bu mu,vallahi olamaz kesinlikle olamaz, kat'iyen olamaz benim böyle bir peygamberim yok Arap dinini yanlış biliyor. Olay budur bunun öncüsü de Semerkand'tan  Maturidi gibilerdir YNÖ gibiler de bunun devamıdırlar.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, leonardo18 yazdı:

- Süper teoriler havada uçuşuyor. Bence direk kavga edelim. Böyle uğraşmayalım. Ama kafga etmeyeceksek bunun da cevabı şu:

- 100'lerce İslam dini olamaz tabi ki. İran'ın filan da dahil olduğu tek bir İslam dini vardır. Yorum farkı da vardır. Ama Yaşar Nuri Öztürk gibi (Bu işin Üniversitesini okumuş ve Kuran surelerini bilip bunları açıklayabilen kişiler / bilim insanları) neyin İslama uygun olup neyin islama uygun olmadığının açıklamasını yapmışlardır. Mesela ağaca ip bağlamanın ve diğer bazı uygulamaların İslam'da olamayacağı ifade edilmiştir. İŞİD'in / El-Kaide'nin İslam'ın içinde yer almadığı konusunda, cahil mahalle imamlarının çoğu bile hemfikirdir.

- Uzuv kesme meselesinin de "yorum" ile alakalı olduğu söylenebilir. Ama çevrenizdeki mantıklı Müslümanlara sorarsanız bunların hepsi bu ceza yönteminin bu çağa uygun olmadığını söyleyeceklerdir.

Sonuç: İnanan veya inanmayan kişinin bazı şeyleri bilme sorumluluğu vardır. Bunu söyledikten sonra, dinin son derecede bireysel bir olgu olduğunu da söyleyebiliriz. Yani dilek ağacına ip bağlayan kişi dinden çıkmaz. Ama el / ayak kesen (ve arap yarım adasında yaşamayan) kişi dinden çıkmıştır.

- Araplara da aşırı yüklenmeyin. Onların 100 seneden beri filan paraları var. Ondan önce de geçim kaynakları hayvancılık ve ticaret idi. Tarım filan yoktu. O yüzden tarım toplumu olamadılar. Yağmacılık meselesi de Hz. Muhammed'den sonra bitti diye biliyorum.

İnsanda kafa da bırakmıyorsunuz. Böyle yaparsanız ortada tartışma filan kalmaz.

Kimin yaptığı eylem veya aklından geçen düşüncelerden ötürü dinden çıktığı veya çıkmadığı benim meselem değil, inanırlara böyle bakmak aklıma da gelmez zaten. O yüzden tipik Türk İslam'ı da beni bağlamaz, "kafa kesen dinden çıkmıştır ama ağaca ip bağlayan çıkmamıştır" gibi saçmalıklara uğraşmam. İslam'ı üreten ve kutsal kitap da dahil olmak üzere bütün yazılı kaynakları ana dillerinde okuyan Müslümanlar için kafa kesmek dinin gereği. 

Bak mesela Kur'an'da kadınları recm etmekle ilgili tek bir ayet yoktur ama o yörede kadınlar çatır çatır recm edilir. Bunlara dinden çıktılar demek din bilmemektir. Çünkü sayısı milyarı aşkın insan bu eylemin dinin gereği olduğunu düşünür, bilir ve pratik ederler. Dinde yok diyemezsin, yapan da dinden çıkmıştır diye aforoz edemezsin. 

Yorum, ekol, anlayış, mezhep... ...adına ne dersen de, hepsi de birbirinden farklı İslam'lardır ve dinler varlıklarını büyük oranda buna borçludurlar. Yoksa ne yayılabilir ne de yaşayabilirler. İnsan dini kullanışlı hale getirmek zorundadır, aksi durumda o dini ne yapsın? Yani senin bahsini ettiğin o modern Müslümanlar  -ki evet, bazıları arkadaşım da olan çevremdeki Müslümanların hepsi de onlardan oluşur- kafa kesmenin, kadın taşlamanın, çocukla evlenmenin, çok eşliliğin dinde "asla ve asla" yeri olmadığını düşünür, öyle inanır. Nedeni dediğin gibi sadece çağa uygun olmaması değil; aynı anda sağduyularına, etik ve ahlak anlayışlarına, vicdanlarına, sahip oldukları normatik değerlere vb her şeye aykırı olmasıdır. Laik, demokratik bir modern ülkede doğmuş olmanın, aldığı eğitimin vb her şeyin dünya görüşünü oluşturması ve bu görüşte dinin neredeyse sadece sembolik olarak yer alıyor olmasının sonucudur bu. Tamamen maddi süreçler yani. Onun inancı da öyledir ve ben Arap ya da IŞİD İslam'ının varlığını ne denli reddetmiyorsam bunu da etmem. İslam benim dinim değil, onun normları ve kategorilendirme sistemi beni hiç mi hiç bağlamaz, oturup bunlara kafa yormam, Müslümancılık oynamam. Sen yapıyorsun işte, ben uzaktan izlemeyi daha uygun buluyor ve durumunuza bakıyorum. Yani burada sana neden kafa kesen Müslüman'ın da bizim modern Müslüman kadar gerçek Müslüman olduğunu ayet çarpıştırarak tartışacak değilim

Demem o ki, sen yazılan hiçbir şeyi anlamıyorsun; bu da yeni bir şey değil. 

Sitelerde Paylaş
On 27.02.2017 at 22:59, isabettin yazdı:

Ben cihatçı ateist nitelemesini ateizmi tebliğ ya da misyonerlik faaliyetine benzer bir yöntemle yayarak dini kaldıracağını sanan ateistlere yaptım. Tamam, cihatçı ateistler demeyelim de, simyacı ateistler diyeyim. Ortaçağ simyagerleri başka elementleri altına dönüştürmeyi istiyor, ama bunu yapmanın doğru yolunu bilmiyorlardı, çekirdek fiziğinden, elementlerin doğasından haberdar olmadıkları için alakasız yöntemlerle başarmaya çalıştılar, ama başaramadılar. Ben de sana, dini ortadan kaldırmak istiyorsan, bunu istemen yetmez, dinin doğasını ve altındaki temeli dikkate alarak yaklaşmak zorundasın, yoksa, simyacının çekirdek fizikçisi karşısında düştüğü duruma düşersin diyorum.

leonardo18  

Uzatamaya gerek yok. bu arkadaş sanıyorki herkes cahil bir kendisi bilgili.O  arkadaşa cevap verince sanki senin anlmamış gibi olacak. senin bu ince felsefi düşünceni kaç kişi anlıyabilir veya anlamaya çalışır? örenk bu gün takım tutar gibi Ak partili ve dinci kesime bunu anlatabilirmisin anlatsanda anlamzlar işlerine gelmez. benim savunuduğum herksin  anlaycağı yalın basit dildir. Tayyip bu gün türküyeyi esir almış nedeni insanların anlaycağı bir dilde hitap etmesidir.  detaylı derin bir felsefi  görüşü savunsa kimse yüzüne bakmaz, tabi dinini kulanarak dahda başarılı oluyor insanları kandırmak için. bizim millet kusura bakma fzala okumayı dedtyı sevmez uzun bir yazı görsün hemen ordan uzaklaşır genlede böyledir. bizde onların anlayacağı dilden konuşuyoruz başkada bir amacımız yok.ama ortada bir kuran denen kitap var sen o kitabı yobazların elinden bu söylemlerle asla alamsın.  atatürkten sonra  1982 felan hayel mayel hatırlıyorum bu kadar dindar kabus dolu bir ortam yok göremdim git gide geriye gidiyoruz hemde son sürat. adam yallah ya bismilah diyor  konuşmasının sonu başı ortasında adamlar tapıyorlar dimi tayyipe. biz son sürat geri uçuruma giderken bu dili kullanıp onları nasıl  reforma edeceksin. uçuruma yuvaralanıyoruz sen kalkmış ya allah bizi koru diyorsun bilmem anlatabildimi. atatürk zamanında tekke zaviyeyi yobzaları uzaklaştırdı azaltı yani çok bir azınlık yine gelip bizi  esir aldılar. neden bizim peygamberimiz şöyle böyle ahlaklıydı yok bir hurmadan başak bir şey yemdi islamı süslü püslü gösterdiler,olanlar ondan sonara oldu görüyorsun halimizi. adam gelmiş burda 19 la kuranı yormluyor. bu adama ne anlatabilrsin anca gerçeyi yüzüne vurmadan başka ne yapabiliriz. bunu gibi çok çeşitli kuran savunucuları var saadi nursi örnek ataürkün  zamanından sonrda devam etti nerdeyse yeni bir din yaratılar. isalam hiç bir zaman reforum edilemez. çok vahşi bir dindir, örnek tayyiğ bu gün dese dinimiz bu adamın katlini vacip kılıyor desin o adam sabaha çıkamaz. bir ata sözümüz var çivi çiviyi söker. bunlarla mücadele etmenin yolu onların dilinde konuşmak 19 mu savunuyor, bu adamala anca kendi diliyle konuşursun onun dili nasıl alay etmedir onunla alay ederek başa çıkarsın başka çare göremiyorum. reelde islam dini kafa kesiyor bizde kafa keselim demiyorum ama kendimizi  anca sanal almde ifade edebiliyoruz bırakında burda bari kendimizi ifade edelim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...