Jump to content

Özel görelilik Kuramı

Recommended Posts

Özel görelilik ilkesinin 2 temel dayanağı vardır. Bunlar şu şekildedir.

►Tüm eylemsiz referans sistemlerinde fizik kuralları aynıdır

►Işık hızı tüm eylemsiz referans sistemleri için aynı ölçülür. 

1. Durumu açıklayacak olursak:

Eylemsiz referans sistemi demek durağan veya sabit hızla hareket eden sistem demektir. Yani Sabit hızla gitmekte olan bir tren veya ayakta öylece dikilmekte olan siz eylemsiz referans sistemi olursunuz. Bir diğer deyişle ivmesiz sistemlerdir. Sabit hızla gitmekte olan bir trende havaya atılan bir top ile yerde dikilen birinin havaya aynı kuvvet ve açıyla attığı top her 2 durum içinde aynı rotayı izler. Fizik kurallarında bir değişme olmaz.

2. Durumu açıklayacak olursak:

Sabit hızla ilerlemekte trenimizde ışığın hızını ölçmeye kalktığımızda aldığımız değer ile trenin dışında ayakta dikilmekte olan adamın ölçüp aldığı ışık hızı değerleri eşittir. Bu şu demektir ki, ışık hızında giden bir araba farlarını açtığında arabanın içindeki kişi önünün aydınlandığını görürken, dışarıdan arabaya bakan gözlemci aracın önünün aydınlanmadığını görecektir. 

Bir kez daha farklı bir örnekle bu durumu açıklayacak olursak. Trenin penceresinden atılan top trenin hızını almışken pencereden kaçan bir foton trenin hızını almaz. Çünkü ışık hızını geçemez.

Matematiksel boyut:

► zaman genişlemesi 

Adsız.png

Yukarıdaki düzeneğin, trenin içindeki 2 ayna arasında sekmekte olan bir foton  olduğunu hayal edin. İçerideki bir gözlemci için ışık t zaman c ışık hızıyla 2 tabela arasındaki dikey yolu alır.

Ancak dışarıdan bakan gözlemci için durum aynı değildir. Adsız1.png

Dışarıdan bakan bir gözlemci için tren hareket halinde olduğu için tabelalar zemine göre sürekli olarak hareket halindedirler. Fotonun tabelanın arasında kalması için dışarıdan bakan bir gözlemci için şekildeki gibi bir yol izlemesi gerekir. 

Şekildeki t' ifadesi, dışarıdan bakan gözlemci için geçen zamandır. Şu şekilde ortaya çıkar;

şekildeki hipotenüs (t'.c) iki tabale arasındaki dikey yoldan (t.c) daha uzundur. Işık hızının sabit olduğu bilindiği için hipotenüsü yani uzun yolu alması daha uzun sürecektir. Bu durumda t'>t diyebiliriz. İşte zaman genişlemesi budur. Yani dışarıdan bakan gözlemci için daha uzun bir zaman geçmiştir.

Formülün çıkarımı için pisagor uygulanırsa:

fsadzx.png

İle düşünce deneyimizi ispatlarız.

t'/t gama ifadesine denktir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Adsewwız.png https://tr.wikipedia.org/wiki/Özel_görelilik

Kaynak belirtilen son resim hariç tüm resimler ve yazılar bana aittir. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Genel görelilik, kuantum kütle çekimiyle birleştrilme aşamasında.Zaten tüm fiziği birleştiren kuran, kuantum kütle çekimi olarak adlandırılıyor.

Notimport, benim merak ettiğim "planck ölçeği fiziği". Bunu biliyorsan, bununla ilgili konu açsan. 

Planck ölçeği fiziği.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Tatarka yazdı:

Genel görelilik, kuantum kütle çekimiyle birleştrilme aşamasında.Zaten tüm fiziği birleştiren kuran, kuantum kütle çekimi olarak adlandırılıyor.

Notimport, benim merak ettiğim "planck ölçeği fiziği". Bunu biliyorsan, bununla ilgili konu açsan. 

Planck ölçeği fiziği.

Planck ölçeği fiziği diye bir şey yok. Planck ölçekleri var metre veya saniye gibiler. Biraz daha açman gerek soruyu.

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Tatarka yazdı:

Elimde bir bilim adamı yazdığı bir kitap var, onu okuyorum. Planck ölçeği fiziği den bahsediyor , üç beş sayfa.ondan sordum.Sen fizikçisin ama bilmiyorsun galiba:)))

Çok küçük aralıklarda örneğin, uzunluk gibi makro fizik kuralları bozulur. Zaten buna kuantum fiziği deniyor. Planck uzunluğunda ise evrendeki 4 temel kuvvetin birbirinden ayrılamayacak bir seviyeye geldiği düşünülüyor. Zaten sicimlerin de bu uzunlukta olduğu düşünülüyor veya sanal parçacıkların.

Ama bu çok küçük bir boyut ve ölçüm dahi yapılamaz yani bunlar biraz atmasyon şeyler oluyor. Zaten o yüzden düşünülüyor diyorum.

Şöyle düşün. 

planck uzunluğu yaklaşık 10^-35m

bir hidrojen atomunun yaklaşık çapı 10^-11m

Samanyolunun çapı: Yaklaşık 10^21m 

şu oranda düşünecek olursak 1 m ile planck uzunluğu arasındaki fark. Hidrojen atomunun çapı ile samanyolunun çapı arasındaki farktan 100 kat dahan küçük.

Planck zamanı:

Işığın planck uzunluğunu aldığı süredir. 

Planck kütlesi - yükü -sıcaklığı 

.......  tr.wikipedia 

Birde bunlardan türetilenler var. 

tr.wikipedia 

►O sayfalarda da bu birimlerle ilgili bilgiler vermiş olsa gerek. Yoksa çok olayı yok. Zaten olayı olsa 3-5 sayfa olmaz.

Sitelerde Paylaş

Kuantum kuramında temel parçacıklar dalgalar halinde ilerliyor,aynı şey proton ve nötronolara da geçerli.Çok yüksek enerjili kozmik ışınların gözlemlenmesindeki gibi.Bu kuram sonucunda tahmini bazı etkiler, özel görelilikin bir ilkesiyle uyuşmuyor.Bu kurama göre, ışık hızı zaten evrensel bir sabit. Her foton için geçerli ; göndericiden ve gözlemci hareketinden bağımsız.

Sitelerde Paylaş

Peki, kuramın kendisi görelilik ilkelerini temel alıyorsa, bu nasıl mümkün? Işık hızının sabitliği,özel göreliliğin bir parçası,ama genel görelilik kuramı,kuantuma uygulanıyor.Çünkü, Gambini ve Pullin, ışığın bir kuantum geometrisinde nasıl ilerlediğini hesapladılar.Işık hızının enerjiye bağımlılığının küçük old.gnu bir kuramla geliştirdiler.

Sitelerde Paylaş

►Temel parçacıklar alanları temsil ederler. Proton bir temel parçacık değildir, fotonlar veya elektrona dalgalar halinde yayılır demektense, eşlik eden (hayali) matematiksel bir dalga olduğunu varsaymak daha doğrudur.  (De Broglie dalgası)

►Özel değil Genel görelilik ile uyuşmuyor.

►''Peki, kuramın kendisi görelilik ilkelerini temel alıyorsa, bu nasıl mümkün?'' Bu kısmı anlamadım. Kuantum fiziği kara cisim ışıması veya elektronun çekirdeğe düşmesi ..... (örnekler çoğaltılabilir.) gibi klasik kuram ile açıklanamayan durumlar yüzünden ortaya çıkmıştır. Görelilik ayrı bir şey.

Özel ile genel göreliliği oldukça karıştırıyorsun gibi. Uzayın eğilmesi genel göreliliğin bir sonucudur.  Ancak onu burada sadece sözel olarak açıklayabilirim. 

Sitelerde Paylaş

Hayır,karıştırmıyorum.Görelilik ilkesi basit manada, vektörel hızın göreceli olduğunu,eylemsizliğin ise mutlak anlamda var olmadığını ifade eder.Bunun karşıtı,evrende eylemsizlik kavramının mutlak var olduğu.Bunlardan, vektörel ve skaler hızın mutlak nicelikler olduğu anlamı çıkar.Ama, kuantum kütle çekimi işin içine girdiğinde, galileo'nun bu vekt.hızın göreceli old.ilkesi çürütülebilir.

Sitelerde Paylaş

Başka bir olasılık daha var.Görelilik korunur ama özel görelilik kuramında, fotonların enerjiye bağlı hızları olmasına izin veren bir değişiklik yapılabilir.Yani, bir fotonun, görelilik ilkesini ihlal etmeden de enerjiye bağlı hızı olabiliyor.

Sitelerde Paylaş

Bunları nereden okuyorsun ? Kanıtları onlar yoksa, mantıksal çıkarımları nedir ?

Alıntı

kütle çekimi işin içine girdiğinde, galileo'nun bu vekt.hızın göreceli old.ilkesi çürütülebilir.

?? 

Alıntı

fotonların enerjiye bağlı hızları olmasına izin veren bir değişiklik yapılabilir.

Alıntı

Bunun karşıtı

karşıt durumun konuyla ilgisi nedir ?

Sitelerde Paylaş

Alakası var. Şimdi bu özel görelilik in dayanakları belli. Ayrıca hiçbir madde ışık hızına çıkamaz değil mı? 

Tüm eylemsiz referans sistemlerinde fizik kuralları aynıdır ve ışık hızı tüm eylemsiz referans sistemleri için aynı ölçülüyor. 

Bu özel kuram, genel kurama sadece bir yaklaştırma.özel kuramda değişiklikler gerekiyor..

Sitelerde Paylaş

Karşıtlık durumu, olasılık olarak bahsettim.Sonuçta her iki durumda, vekt.ve scaler hızın mutlak nicelikler olduğu mantıki çıkarım.Neye açıklama istiyorsun? ışık hızının sabitliği,özel görelilik'in bir parçası değil mı? Bu kurama göre, ışık enerjinin bir biçimi değil mı? Işığın bir kuantum geometrisinde nasıl ilerlediği hesaplandı ve ışık hızının enerjiye bağımlılığının az olduğunu öngören bir kuram var; senin fikrin nedir buna?

Sitelerde Paylaş

Ayrıca, evrendeki tek sabit ışık hızı ise, 10 milyar yıl önce oluşmuş bir gama-ışını patlaması sonucu ortaya çıkan(biri kırmızıya diğeri maviye yakın)iki foton,dünyaya küçük farklı oranda varıyorlarsa,buna ne diyorsun? 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Tatarka yazdı:

Karşıtlık durumu, olasılık olarak bahsettim.Sonuçta her iki durumda, vekt.ve scaler hızın mutlak nicelikler olduğu mantıki çıkarım.Neye açıklama istiyorsun? ışık hızının sabitliği,özel görelilik'in bir parçası değil mı? Bu kurama göre, ışık enerjinin bir biçimi değil mı? Işığın bir kuantum geometrisinde nasıl ilerlediği hesaplandı ve ışık hızının enerjiye bağımlılığının az olduğunu öngören bir kuram var; senin fikrin nedir buna?

Hız mutlak nicelik değilidir. Işık hızı mutlak niceliktir. Görelilik ilkesine kadar hareket kavramı açıklanamamıştır. Karşıt durum olarak dediğin çıkarım mümkün değil. 

''şık hızının enerjiye bağımlılığının az olduğunu öngören bir kuram var; senin fikrin nedir buna?'' Fotonlar taşınabilir en küçük enerji paketçikleri gibidir. Işık hızının enerjiye bağımlılığının az olması ne demek oluyor. Bu cümleyi çözümleyemiyorum böyle bir kuramda bilmiyorum.

Alıntı

Ayrıca, evrendeki tek sabit ışık hızı ise, 10 milyar yıl önce oluşmuş bir gama-ışını patlaması sonucu ortaya çıkan(biri kırmızıya diğeri maviye yakın)iki foton,dünyaya küçük farklı oranda varıyorlarsa,buna ne diyorsun? 

Kütle çekim bu duruma sebep olabilir. 

Sitelerde Paylaş

"böyle bir kuram bilmiyorum" 

Gambini ve Pullin 'in kuramı o kuram.Yüksek enerji fotonları düşük enerji fotonlarından az daha yavaş ilerliyor.Etkisi küçük ama zaman ilerledikçe etki artıyor.Glast teleskopun tespitleri bekleniyor. Gamma-ray large area space telescope.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...