Jump to content

kuranda neden allah ben demiyor da biz diyor ?

Recommended Posts

biz onlara ancak günahları artsın diye mühlet veriyoruz ( Ali İmran 178 ayet )

ve biz her bir insanın kaderini Kendi çabasına bağlı kıldık (İsra suresi 13. ayet)

andolsun biz cehennemi cinler ve insanların birçoğu için yarattık(Araf suresi 179 .Ayet)

süphesiz ki biz onları ibret alasınız diye yarattık( bakara suresi 13 ayet)

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, ezberbozan* said:

Bu cümle Kuranı hz muhammedin yazdığı anlamına gelmez. Çünkü benzer pek çok ayette deki ibaresi kullanılmıştır. Burada kullanılmamış olması bu durumu değiştirmez 

Ayete sen mi kelime ekleyeceksin? allahinin unuttugunu(!) sen mi tamamliyorsun?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ezberbozan* yazdı:

Ayete ben kelime eklemiyorum. Pek çok ayette "deki" ibaresi geçmektedir. Aynı ibarenin bu ayette geçmiyor olması bu durumu değiştirmez diyorum. 

Pek çok ayette de ki ifadesinin geçmesi, dgeğr ayetlerde de geçtiğini varsaymamızı mı gerektirir?

İnsan yazımı bir kitapta bunu söyleyebilirsiniz. Diyebilirsiniz ki: ya adam bu tür ifadeleri hep de ki ile yazmış, ama burada unutmuş.

Tanrı dediğiniz, tüm alemi mikro ve makro düzeyde bilerek, isteyerek ve farkındalıkla işlemiş olana varlık, bir kitapta de ki demeyi unutuyorsa, tanrı hayalinizle ilgili bir sıkıntı var.

tanrınızını oldukça çapsız ya da olduğundan büyük hayal etmişsiniz.

özetle: tanrınız kitapta sözcük unutmuş diyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, ezberbozan* said:

Bir tartışma bu üslupta ve bu mantıkta yapılmaz. Adam gibi tartisacaksak yazışalım. Yoksa ne siz ne de ben bu topa hiç girmeyelim. 

Ne varmis uslupta? Tecavuzculugu de, pedofilligi de tescilli bir adam icin bu sifatlar kullanilir. Asil sizler psikopat gibi empati yoksunlugu sergiliyorsunuz. "Ya Safiyye veya aise benim bacim olsaydi?" diye dusunemiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

malta erigi

beyefendi ne hakkında yorum yaptığınız hakkında zerrece bilginiz yok. o evlilikler ne zaman yapılmış niye yapılmış içerikleri nasıldı vs...bunları tartışacak deyilim. Kuran üzerinden sorularınıza cevap veririm. Ancak tarihsel olguları araştırarak siz bulabilirsiniz. bunları konuşmaya gerek yok.

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, ezberbozan* yazdı:

Deyil. kendini yucelterek insana benden başkasına boyun eğme diyor.

Onuru haysiyetini şerefini izzetini koru diyor

Allah gibi konuşmuşsunuz. Nerede diyor bunları? Ben hiç duymadım.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, ezberbozan* said:

malta erigi

beyefendi ne hakkında yorum yaptığınız hakkında zerrece bilginiz yok. o evlilikler ne zaman yapılmış niye yapılmış içerikleri nasıldı vs...bunları tartışacak deyilim. Kuran üzerinden sorularınıza cevap veririm. Ancak tarihsel olguları araştırarak siz bulabilirsiniz. bunları konuşmaya gerek yok.

Bu foruma da hep hadis inkarcilari geliyor :D

Sitelerde Paylaş

malta erigi 

ben hadisleri inkar etmiyorum.sadece kuran ile çelişen hadislerin peygamber sözü olamayacağıni söylüyorum 

Tatarka

Allah gibi konuşmadım. Siz Kuranı okurken tek bir ayet üzerinden konuşarak hep aynı hatayı yapıyorsunuz 

Kuranda bir konu hakkında konuşacaksınız o konu hakkında mevcut ayetlerin hepsini okumalı ona göre hüküm vermelisiniz çünkü ayetlerin bazıları sebep bazıları sonuç bazıları hüküm bazıları durum bildirir

tarihinde ezberbozan* tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, ezberbozan* yazdı:

Deyil. kendini yucelterek insana benden başkasına boyun eğme diyor.

Onuru haysiyetini şerefini izzetini koru diyor

Ben kimseye boyun eğmem de allh kendini beğenmiş oluyor o kim ki ben ona boyun eğeyim ? Eğer senin allh dediğin şey sadist olmasaydı yazdığım ayetteki gibi biz onlara ancak günahları artsın diye mühlet veriyoruz ( Ali İmran 178 ayet ) demezdi 

O kadar masum insan ölürken eğlenir gibi olan biteni izlemezdi. Cehennemi yaratıp insanları yakmazdi o değilde ben niye peygamber olmadım sonuçta allh peygmberleri seçmedi mı 

Sitelerde Paylaş

Majestik anlatım tarzı. Biz ifadesi genellikle bu teknikle ilgili . Aslında Tanrı kral olup tüm gücü kendinde topladığını vurgulamak için biz der majestic anlatım tarzı bu sorunu çözer.

Diğer ihtimalse melekleri de yaratılışta kullanılan güçler  olarak kabul ettiği için tanrı biz der. Yani  bu anlatım tarzında bir çelişki veya bozukluk yok.Sadece Kuran'a özgü de değil.

Sitelerde Paylaş

BlackBerry

Konudan konuya geçmeyin. Bu şekilde işi içinden çıkamayız 

O nedenle yazdığınız ayete bu baslikta cevap vermeyeceğim. Öte yandan başkasına boyun eğme sadece bana boyun eğ derken sana kendini büyük görme ki başkasına da büyüklenme diyor. 

Yani işin özü böbürlenme padişahım senden büyük Allah var demek istiyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...