Jump to content

Kuran'ın Çelişkilerine Örnekler 2

Recommended Posts

Nisa- 78 ‘de; “… Kendilerine bir iyilik dokunsa ‘bu Allah’tandır’ derler, bir kötülük gelince ise ‘bu sendendir’ derler. ‘Hepsi Allah’tandır’ de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar” denilirken, hemen peşisıra gelen Nisa- 79’da; “Sanagelen iyilik Allah’tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. …” denir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,1k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 27.02.2017 at 03:54, ezberbozan* yazdı:

Nisa 78 iyiliği de kötülüğü de Allah yaratır deniyor. 

Nisa 79 ise başa gelen iyiliklerin Allah'ın rahmetinden kötülüklerin ise insanın kendi eliyle kendine hazırladıklarının sonucu olduğu söyleniyor. 

Hayattan soguttun beni .

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, ezberbozan* yazdı:

Ben tarihçi deyilim arkadaşım. Seninle hz muhammed Ayşe ile evlendiğinde 6 miydi 18 miydi tartışması yapacak deyilim.  

6 NİŞAN 9 EVLİLİK VE GERDEK DİYEBİLİRİZ. Kıvırmayalım sadece Muhammed de değil bütün sahabe küçük gelin yöntemine başvurdu.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, ezberbozan* yazdı:

Ben çok eslilige hususunda bir itiraz yapmadım.  Bu evliliklerin yaşları konusunda tartışmaya girmenin anlamsız olacağını söyledim. 

Ayrıca bu çok evlilikler nasıl gerçekleşmiş bir bakın.  

Nasıl gerçekleşmiş? Korumak için di mi yahu öyle bile olsa siz saf mısınız korumak için mandacılığı da kabul edin başka devletlerin kucağına oturun o zaman.

Sitelerde Paylaş

Not: Bu mesajım mealcilere(Sadece Kur'an diyenlere) yöneliktir. Zira mezhepçiler nasih mansuh vs. gibi bir çok şeyi kabul ettikleri için bu tür metinsel çelişkilere  tevil üstüne tevil getirebiliyorlar..

İçki Haram mı yoksa değil mi?

Kur'an yazarının bu konuda bir türlü karar verememiş olması fazlasıyla garip.. Görelim;

• 16:116 - Dillerinizin yalan yere nitelendirmesinden ötürü 'Bu helaldir, bu haramdır,' demeyin. Böylece ALLAH'a yalan yakıştırmış olursunuz. ALLAH'a yalan yakıştıranlar başarıya ulaşamazlar.

Burada Kur'an yazarı haram helal belirleme yetkisini kendi üzerine alıyor..

• 2:219 - Sana içkiden ve kumardan soruyorlar. De ki; "O ikisinde büyük günâh ve insanlara bazı yararlar vardır. Fakat onların günâhı yararından büyüktür."

Burada Kur'an yazarı  içkinin büyük günah yani orjinal haliyle ismun kebîrun olarak tanımlıyor.

• 6:145- De ki: "Bana vahyolunan Kur'an'da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o şüphesiz necistir- ya da Allah'tan başkası adına kesilmiş bir (murdar) hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum.

Bu ayette Kur'an yazarı gıda olarak tüketim konusunu belirleyen  tüm haramları belirlediğini söylüyor hatta burada durmayarak bunu ayrıca peygambere bizatihi söyleterek anlatımı mühürlemekte ve gıda türü  yeni haram helal listesinin gelmeyeceğini belirtmekte ve bu ayet tüm Kur'an boyunca defalarca tekrarlanmakta..

• 7:33  - De ki: Rabbım, açığıyla, gizlisiyle tüm hayasızlıkları, günahı(İSM), Allah'a şirk koşmanızı ve Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.

Bu ayet de günah'ın yani İSM'in haram olduğunu söylüyor. Alllah'ın İSM denilen şeyi haram kıldığını söylüyor..

.

Şimdi olayı derleyip toparlarsak..

16:116 - Bu ayet ile Allah'ın haram demediği şeye haram demek yasaklanıyor

7:33 - İsm(günah) haram

2:219 -  İçki; büyük günah(ismun kebîr)

6:145 - haram listesinde içki yok. ve bu listenin haricinde gıda türü haram yok.

Şimdi gelelim mesajın girişinde sorduğum soruya..

İçki bu durumda haram mı değil mi?

tarihinde Agnostik Ludingirra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 hours ago, ezberbozan* said:

Ben çok eslilige hususunda bir itiraz yapmadım.  Bu evliliklerin yaşları konusunda tartışmaya girmenin anlamsız olacağını söyledim. 

Ayrıca bu çok evlilikler nasıl gerçekleşmiş bir bakın.  

Nasil gerceklesmis bakalim...

Kadinin babasini ve kocasini oldurup, yas tutarken z.kiyoruz. nasil? iyi gerceklesmis mi?

Sitelerde Paylaş

Genel bir gözlem belirteyim

Arkadaşlar amacınız tartışmak mi yoksa illa da benim inandığım doğru deyip karşı tarafı sizden aşağı görüp dalga geçmek mi?

Çünkü verdiğiniz yanıtlar maksadın hiç de tartışmak olduğunu göstermiyor.

Eğer bana yazacaksanız medenice yazın. Yok ben bunu yapabilecek kadar ehil deyilim diyorsanız hiç yazmayın. 

tarihinde ezberbozan* tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 26.2.2017 at 20:29, Great Evil Beast said:

Nisa- 78 ‘de; “… Kendilerine bir iyilik dokunsa ‘bu Allah’tandır’ derler, bir kötülük gelince ise ‘bu sendendir’ derler. ‘Hepsi Allah’tandır’ de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar” denilirken, hemen peşisıra gelen Nisa- 79’da; “Sanagelen iyilik Allah’tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. …” denir.

Önce "hepsi Allahtan" diyor

sonra

"kötülükler senden" diyor.

Kulumuz Eyyûb’u da an. Hani o, Rabbine, “Şeytan bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu” diye seslenmişti. Sad-41

Bir bakiyoruz

Seytan da bir seyler yapabiliyor!

Sitelerde Paylaş
On 07.03.2017 at 02:12, ezberbozan* yazdı:

bu yorum sadece agnostik ludingirra ya aittir 

6:145 ayetinde bunlardan başka dediği için mi içki yasak mıdır yoksa deyil midir diye soruyorsunuz?

16:116

7:33

2:219 

6:145 

bu 4 ayeti yan yana okuyunca  haram değil diyorum.. ayetlerin nesini yanlış anladım?

günah, haram değil mi..

içki, günah değil mi..

allahın haram helal listesinin dışına çıkılamaz değil mi..

yiyecek türü şeylerden haram olanlar arasında içki yok değil mi..

ee?

içki hem büyük günah, hem de listede yok..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...