Jump to content

Kadir Suresi'nin Hristiyan Kaynakları: Suriyeli Efrem'in İlahisi

Recommended Posts

TD Forum'da  şu konuda da detaylı şekilde tartıştık ve bence yol kat ettik. http://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=37933

Şimdi o tartışmanın gözden kaçan bir bölümünü ayrı başlıkta tartışmak istiyorum.

4. yüzyılda yaşadığı söylenen Sureyli Efrem'in 21 No'lu ilahisinde anlattığı ve Hristiyanlar'ca kutsal gün kabul edilen İsa'nın doğduğu günü betimleyen ilahiyle Kadir Suresi benzerlik taşıyormuş.

Ephrem's Hymn No. 21:3. Today the angels andeven the archangels—came down to sing a new song of praise on earth.—by this mystery they come down and rejoice with vigils.—At the time when they sang praise, blasphemy filled [the earth].—Blessed is the Birth on which a generation thundered—with hallelujahs of praise. 4.For [this] is the night that mingles heavenly Watchers with vigilants.—The Watcher came to make watchers in creation.—Behold vigilants have been made partakers with the Watchers.—Praise givers have been made companions with the Seraphim.—Blessed is he who became a lyre for Your praise,—and whose wage was Your mercy

Efrem'in İlahisi'nden ufak bir bölüm No 21:3 Bugün (Christmas) melekler hatta başmelekler yeni bir ezgi söylemek için dünyaya indiler-bu gizem sebebiyle onlar aşağıya indiler ve bu gece nöbeti için sevinçliler- Onlar ezgilerle övgüler sunarken(İsa'ya), dünyayı kafirlik sardı. Doğum meleklerin haleluyah ezgileriyle oluşan gök gürültüleriyle kutsandı(umarım doğru çevirmişimdir). Bu yüzden bu gece cennetten gelen gece nöbetçileri gece uyanık olanlarla karıştılar.(Kesin yanlış çevirdim. ) Bekçiler yaratılışın bekçisini yaratmaya geldiler. İşte uyanık olanlar o gece bekçilerine yani nöbetçilerine katıldılar.(İsa'yı öven meleklere) . Övgü sunanlar Seraphim adlı meleklerle arkadaşlık kurdular. Övgün için bir lir gibi olanlara kutsallık olsun ki onların kazancı merhametindir.

Çevirimin doğruluğunu pek takmayın şimdi bu 4. yüzyıl ilahisi ile Kadir Suresi'ni karşılaştırın:

1 - Biz onu Kadir gecesinde indirdik.

2 - Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

3 - Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4 - Melekler ve Ruh o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5 - O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir

Sitelerde Paylaş

Kadir gecesi nasil anlasiliyor diye merak ettim, soyle birsey gordum:

Kadir Gecesi 'nde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.

buna gercekten inaniyorlar. ? Denizin suyu tatli oluyormus.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, malta erigi yazdı:

Kadir gecesi nasil anlasiliyor diye merak ettim, soyle birsey gordum:

Kadir Gecesi 'nde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.

buna gercekten inaniyorlar. ? Denizin suyu tatli oluyormus.

Aynısının türevi İsa'nın doğduğu gün kabul edilen günde de var.

Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...

1 - Biz onu Kadir gecesinde indirdik.

2 - Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

3 - Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4 - Melekler ve Ruh o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

5 - O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir

Şimdi bu surenin 1.ayetine mealciler “onu” kelimesinin önüne parantez içinde (kuran’ı) diye ekleme yaparlar.

Ayetin orijinalin’de kuran diye bir kelime geçmez,sadece onu indirdik der,

O indirilen şey ne acaba?

O,İsa’nın ta kendisidir.

Bu surede İsa’nın ,Meryem’in rahmine düşüşü anlatılmaktadır.4.ayette ki ruh kelimesi Tanrı’nın insan şeklinde tezahürüne delaletdir.

Kimin ruhu inecek?Tabi ki Tanrı’nın ruhu..

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

4. Ayette ruh diyor ama tanrı demiyor , aynı çeviri hatasını sen de yapıyorsun. Zihnin sana oyun oynuyor ve öyle olmasını istiyor sen de öyle yazıyorsun.

Aynı ayette rablerinin izniyle inerler diyor. Demek ki ruh tanrı değil , o isa değil. Onlara izin veren Rabbleri var çünkü .

Kurandaki Meryem bölümünde biz isayı kutsal ruh ile destekledik diyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...