Jump to content

Allah ve Şeytan arasındaki gerçek ilişki ne?

Recommended Posts

Süleyman'ın emrine de kasırga (gibi esen) rüzgârı verdik; onun emriyle içinde bereketler yarattığımız yere doğru eserdi. Biz herşeyi biliriz.Enbiya Suresi , 81.Ayet

Şeytanlar arasından da, onun için dalgıçlık eden ve inciler çıkaran ve bundan başka işler görenler vardı. Biz onları gözetim altında tutuyorduk.  Enbiya Suresi 82.Ayet

Allah bu ayete göre  şeytanı Süleyman'ın emrine vermiş.Araları bozuk değilmiydi?

Arada bir görüşüyorlar mı ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Iyi polis kötü polis ilişkisi...

Fakat yanlış anlaşılmasın, iyi polis şeytan. Kötü polis allah.

Çünkü iyi polis kandırır, kötü polis kodese yollar. Allah da cehenneme... :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, satsuma57 said:

İslam ne kadar inkar etse de, kadim ikili (düalist) tanrı anlayışından kurtulamıyor. Gizleyeyim derken açığa vuruyor.

Şeytan bunlardan birisi ama hangisi, bilinmez.

Dogru. Ayrica muslumlerin dalga gectikleri hristiyanlardan farki yok. Inkar da etseler muhammed de isa gibi bir allahdir.

Sitelerde Paylaş

Islamın kurgusu yanlış ve basit, zekadan yoksundur. 

Iblis, Harut ve Marut gibi görevli bir melek olarak tasvir edilse daha akıllıca bir senaryo uydurulmuş olurdu. Mevcut kötü ve düşman, cezalandırılacak Iblis tasviri berbat.

Bu da sorun yaratırdı ama bir parça akıllıca olurdu. Sorun, allahın kötü olduğu daha açık edilmiş olurdu. Mevcut senaryo suçu Iblise yıkmaya çabalayan ama Allahı kadiri mutlak olarak tanıttığı için bu aptalca çabanın işe yaramadığını kavrayamayan bir geri zekalılık.

Bu çelişkiyi ancak aptallar göremeyip bu adi, zeka eseri hiç olmayan senaryoya inanır. Islam felsefeden tümüyle yoksun bir din. En fazla felsefe ile işlenmiş din ise bildiğim kadar Budizm.

Sitelerde Paylaş
On 01.03.2017 at 19:58, Tremor said:

Süleyman'ın emrine de kasırga (gibi esen) rüzgârı verdik; onun emriyle içinde bereketler yarattığımız yere doğru eserdi. Biz herşeyi biliriz.Enbiya Suresi , 81.Ayet

Şeytanlar arasından da, onun için dalgıçlık eden ve inciler çıkaran ve bundan başka işler görenler vardı. Biz onları gözetim altında tutuyorduk.  Enbiya Suresi 82.Ayet

Allah bu ayete göre  şeytanı Süleyman'ın emrine vermiş.Araları bozuk değilmiydi?

Arada bir görüşüyorlar mı ne dersiniz?

A. haha A haha. Ne kuran cahili insanlar var ya... Şeytan diyince sanıyor ki ilk şeytan. Aa haha A hahhahah ilk şeytan olur mu? halbuki ayette "min eş şeytan" diyor ki bunun anlamı "Şeytanlardan" demek.ve hepsi değil bir kısmı demektir. İnsan şeytanlarını emrine amade ettik demektir. hem öyle kimseler ki denizde dalgıçlık yaparlar .inciler cevherler çıkarlar "daha başka amellerde yaparlar" diyor yani mesela saraylar köşkler İcatlar buluşlar. acaip acaip Sanayi işleri, sanat eserleri heykeller yaparlardı diyor ve hep onları Süleymanın emrinden çıkmamaları için biz zabdettik diyor.. O kötü İnsan şeytanlarıbna Amelleriyle bugün kü gibi fesad çıkarmaya imkan vermedik. onları affedersiniz eşşeoplu gibi çalıştırdık çalıştıdık kullandık süleymanın emrine amede olarak çalıştırdık. 

Malzemeyi Süleymanın emrine verdik. diyor.

Cenabı hak işte böyle Enbiya ve evliyasına makamı hesabıyla gerek ulviyatı gerekse süvliyat böyle musahhar kılar ..

Koca Kuran

Kur'an'ı anlamak hiç istemeyenlere Ayeti celilenin tefsirini yazmaktan dolayı bir bakıma hata ediyorum

farzedelim ki Sülyaman aleyhisselam bugün yaşasaydı insanlar yine tenekecilikte ilerliyceklerdi ama Sülyemanın emrinden dışıan çıkamıycakalrdı Allah kuvveti olan süleyman aleyhisselamdan heybetinden korkup atom bombasının düğmesine basamıycaklardı diyor.  Savaş çıakramıycakalrdı diyor. 

Not: bu verdiğim cevabı verirken hiç bir şey okumadım hiç araştırma yapmadım soruyu okudum anında cevap yazdım. tesadüfen tekrar girdim şöyle bir foruma baktım ve cevab yazdım. Yani  Ne kadar kolay kuranı anlamak ama sizler bundan çok uzaksınız

bakın kuranı öğrenmek isterseniz ben size öğretirim yeterki siz öğrenmek isteyim

essalatu vesselamu aleykü cuma tül kerim :DAsasasa

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiçbirisi değil beyler Yahudi geleneğinde sonradan hristiyanlık'ın etkisiyle de yaygın şekilde görüleceğine  göre ve Kuran'dan da zaman zaman görüleceği üzere şeytan da düşmüş bir melektir ve dünyaya taraftarlarıyla birlikte atılmıştır.  Kuran'ın cin dediği her varlık aslında düşmüş melektir iyi cinler de düşmüş olan meleklerin tevbe etmiş olanları olabilir. bu melekler ilk isyanla birlikte şeytan başkanlığıyla Tanrı'dan uzaklaştılar atıldılar.

Dolayısıyla Yahudi mitolojisindeki hikayeleri de göz önünde tutarsak Süleyman cinlerin lideri Şeytan ya da Aşmoday ya da Samael ya da Yetser Ara ile birçok kez haşir neşir olmuş onunla iletişime geçmiş ve ondan bazen günaha düşerek de olsa yardım istemiştir. şeytan doğa üstü bir varlıktır diğer düşmüş melekler gibi ve yardım etmesi doğaldır , muhtemelen Kuran'daki bu öykü de bu zihin dünyasına ve hikayelerine aittir.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, democrossian yazdı:

Islamın tam bir hurafe olan saçma anlayışına göre cinler yeryüzünde yaratılmışmış. Iblis kovulunca cinlerin kafir olanlarına lider olmuşmuş. :D

Sonra iblis önderliğinde ki kafir cin ordusu Allahın sarayını basıp,Allahı tahtından indirmişler.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Buzul yazdı:

Sonra iblis önderliğinde ki kafir cin ordusu Allahın sarayını basıp,Allahı tahtından indirmişler.

Cinler aslında düşmüş meleklerdir diyebiliriz bence. Davut Dağ da Kuran'da cin diye bahsedilen varlıkların o ilk isyanda şeytanla birlikte Tanrı'nın huzurundan kovulan  meleklerin 3'te biri olduğunu (Hristiyan mitolojisine göre bu) söylüyordu.İyi olan cinler de sonradan  tevbe edenler olmalı o vakit çünkü bunlar eski mitolojilere göre Harut ve Marut gibi dünyaya fırlatıldılar ve dev gibiydiler sonra insanlarla çiftleşe çiftleşe meleksiliklerini yavaş yavaş kaybettiler dolayısıyla özgür iradeleriyle sonradan tevbe edip iyi cin/dezenforme olmuş düşmüş melek olabilirler.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Belki de kainati yaratan ikisidir, ikisinin planladigi bir olaydir. Iyi polis, kotu polis oyunu oynuyorlar olamaz mi? Seytan kafa tutuyorsa ya korkulacak gibi birsey degil ya da guc dengesi var. Allah onu kafa tutuyor diye yok etmiyor, ondan daha ustun oldugunu soyledigi insanlari sinava sokuyor. Bence kuranda biz diye bahsettigi ikinci kisi seytan :)

tarihinde NotFound tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, NotFound yazdı:

Belki de kainati yaratan ikisidir, ikisinin planladigi bir olaydir. Iyi polis, kotu polis oyunu oynuyorlar olamaz mi? Seytan kafa tutuyorsa ya korkulacak gibi birsey degil ya da guc dengesi var. Allah onu kafa tutuyor diye yok etmiyor, ondan daha ustun oldugunu soyledigi insanlari sinava sokuyor. Bence kuranda biz diye bahsettigi ikinci kisi seytan :)

Biz bir hitap şeklidir majestic anlatım denir buna o dönemde kullanılıyordu  hatta bu dönemde bile kullanılıyor veya diğer bir ihtimal Allah biz derken kendisini ve yaratışındaki etkin güçler olan melekleri kastediyor çünkü onları kulllanıyor sözde.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...