Jump to content

Allah ve Şeytan arasındaki gerçek ilişki ne?

Recommended Posts

1 dakika önce, Tatarka yazdı:

Biz hitap şekli, kralcı bir yaklaşım değil mı? Royal class tarzı. Yani tekillik içeriyor yine de.

Aynen. Fakat tabii kutsal metinlerde kesinlikle bu anlamla kullanılıyor diyemeyiz. Çünkü bu metinlerin bir de çok tanrıcılıktan kalan yanları var Tevrat mesela eski israilde çoğu zaman tek tannrı yerine onun eşi Asherah'a veya başka ilahlara da tapınıldığı için Yaratılıştaki çoğul ifadesinin çok tanrıcı kökleri var da diyebiliriz tartışılır.Çünkü Yahudilik'te Tek Tanrı inancı öyle şıp diye oluşmadı.oluştuktan sonra da hemen oturmadı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 dakika önce, Tatarka yazdı:

Teolog,teşekkür ederim,çok bilgilisin gerçekten,hayret ediyorum.

Elimde internet gibi dev bir kütüphane var ingilizce kaynaklar da var bu kütüphanede kendimi zorlayıp anlamaya çalışıyorum . Siz de bunu yapın ateist olmak dinlerle hiç ilgilenmemek değildir Avrupa ve ABD'de olduğu gibi Ateistler olarak Kuran'ı daha bilimsel şekilde anlamaaya çalışabiliriz. Onlar bunu İncil  ve Tanah için yaptılar.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Cinler aslında düşmüş meleklerdir diyebiliriz bence. Davut Dağ da Kuran'da cin diye bahsedilen varlıkların o ilk isyanda şeytanla birlikte Tanrı'nın huzurundan kovulan  meleklerin 3'te biri olduğunu (Hristiyan mitolojisine göre bu) söylüyordu.İyi olan cinler de sonradan  tevbe edenler olmalı o vakit çünkü bunlar eski mitolojilere göre Harut ve Marut gibi dünyaya fırlatıldılar ve dev gibiydiler sonra insanlarla çiftleşe çiftleşe meleksiliklerini yavaş yavaş kaybettiler dolayısıyla özgür iradeleriyle sonradan tevbe edip iyi cin/dezenforme olmuş düşmüş melek olabilirler.

Nuh filminde de düşmüş melekler vardı.

LypQno.jpg

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Buzul yazdı:

Nuh filminde de düşmüş melekler vardı.

LypQno.jpg

Nefilimler doğrudur  bunlar Lucifer'ın kankaları.Sonradan iyi olanlar vardır belki ama bir veya ikisi dışında hepsi nuh tufanında yok oldu ruhsal olanlarsa insanlarla çiftleşmemiş olanlar sanıyorum.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Ateist Teolog said:

Biz bir hitap şeklidir majestic anlatım denir buna o dönemde kullanılıyordu  hatta bu dönemde bile kullanılıyor veya diğer bir ihtimal Allah biz derken kendisini ve yaratışındaki etkin güçler olan melekleri kastediyor çünkü onları kulllanıyor sözde.

Ciddi birsey anlatmamistim halbuki. Ayrica biz derken melekleri kastettigini nereden anliyorsunuz? Neden ve kimler icin biz dedigini anlatan bir ayet felan mi var? Yani sozde bunu anlattigi tezi nasil atildi ortaya, bu tezi dogrulayan hicbir delil yok..

Sitelerde Paylaş
On 01.03.2017 at 19:58, Tremor said:

Süleyman'ın emrine de kasırga (gibi esen) rüzgârı verdik; onun emriyle içinde bereketler yarattığımız yere doğru eserdi. Biz herşeyi biliriz.Enbiya Suresi , 81.Ayet

Şeytanlar arasından da, onun için dalgıçlık eden ve inciler çıkaran ve bundan başka işler görenler vardı. Biz onları gözetim altında tutuyorduk.  Enbiya Suresi 82.Ayet

Allah bu ayete göre  şeytanı Süleyman'ın emrine vermiş.Araları bozuk değilmiydi?

Arada bir görüşüyorlar mı ne dersiniz?

Oradaki şeytan Adem'e secde etmeyen şeytan değil.

6:112 İşte böyle, biz peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine lafın yaldızlısını fısıldarlar. 

23:97 Ve de ki: "Rabbim, şeytanların fısıltılarından sana sığınırım!"

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, NotFound yazdı:

Ciddi birsey anlatmamistim halbuki. Ayrica biz derken melekleri kastettigini nereden anliyorsunuz? Neden ve kimler icin biz dedigini anlatan bir ayet felan mi var? Yani sozde bunu anlattigi tezi nasil atildi ortaya, bu tezi dogrulayan hicbir delil yok..

Melekleri de kullanılıyor insanı yaratırken burdan anlıyoruz.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, ANTİATEİST yazdı:

6:112 İşte böyle, biz peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine lafın yaldızlısını fısıldarlar. 

Onların lideri şeytan.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, ANTİATEİST said:

Süleyman'ın masalının orijinali Yunan mitolojisi kaynaklıdır.Solomonun,Tanrı'nın verdiği yüzükle şeytan omias veya orias? ve diğer şeytanları kontrol altına alması eski Yunan kaynaklarında mevcut.:Yunan mitolojisinin ortadoğu mitolojisine bir hediyesi yani.

http://www.rug.nl/research/portal/files/8320546/c3.pdf

Şeytanları emrine verdik cümlesi politeistik dinlerdeki masallardan derleme,...eğip bükmeye gerek yok

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, malta erigi yazdı:

Burada yunan mitolojisi ile ilgili birsey yok. Sadece yahudi hikayeleri.

Aynen öyle ondnan bir önceki mesajda belirttim bunlar midraşik öyküler Yahudiler de bu öykülere kesin literal gerçek olarak bakmaz folkloriktir midraşın tümü literal değildir yani mecaz ve gerçekdışı öyküler ve anlatılar vardır dehşet verici olan bu anlatıların Kuran'da gerçekmiş gibi yer alması.

Sitelerde Paylaş
49 minutes ago, malta erigi said:

Burada yunan mitolojisi ile ilgili birsey yok. Sadece yahudi hikayeleri.

Var, Testament of Solomon,Yunan mitolojisinden esinlenerek yazılmıştır.Orijinali Yunancadır.Ama kimin yazdığı net olarak bilinmemektedir.

Süleyman'ın masalındaki şeytanlar Mısır ,Yahudi,hristiyan,mitolojilerde de  var olmuş şeytan isimleri değişmiş ana tema aynı kalmıştır..Ana tema kralın emrine giren şeytanlardır..Şeytanlar, testamentte orias,beelzebul,Yunan mitolojisinde enepsigos,obizuth,kunepugos,hristiyanlıkta epihippas falan filandır.

Eski Yunan'dan araklama yada devşirme masallar işte.

Sitelerde Paylaş
Just now, Tremor said:

Var, Testament of Solomon,Yunan mitolojisinden esinlenerek yazılmıştır.Orijinali Yunancadır.Ama kimin yazdığı net olarak bilinmemektedir.

Süleyman'ın masalındaki şeytanlar Mısır ,Yahudi,hristiyan,mitolojilerde de  var olmuş şeytan isimleri değişmiş ana tema aynı kalmıştır..Ana tema kralın emrine giren şeytanlardır..Şeytanlar, testamentte orias,beelzebul,Yunan mitolojisinde enepsigos,obizuth,kunepugos,hristiyanlıkta epihippas falan filandır.

Eski Yunan'dan araklama yada devşirme masallar işte.

Varsa goster biz de ogrenelim iste. Ben kaynak gosterdigin dokumanda yok dedim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...