Jump to content

Bir Hristiyan İddiası Eleştirisi: Yeremya 31: 31-33

Recommended Posts

Benim mizacımı bilen bilir hiçbir dine en ufak bir müsamaha göstermeden acımadan iddialarını eleştirirm. Eğer ki bu forumda Hristiyan üye varsa yoksa dahi googledan misafir olarak izleyen veya araştırırken rastgele bu foruma tıklayan bir İsa imanlısı varsa onların iddialarından birine de yanıt vermek ve eleştirmek istiyorum. İyi okumalar

BİR HRİSTİYAN İDDİASI ELEŞTİRİSİ: YEREMYA 31:31-33 VE YENİ ANTLAŞMA KEHANETİ

Hristiyan inancına mensup kişiler , Yahudi Kutsal Kitabı Tanah'ın, Yeremya kitabının 31.Bölümü'nün,31 ila 33. ayetleri arasında Hristiyanlar'a göre Eski Antlaşma olan Tevrat'ın yerine Yeni Antlaşma olan İncil'in geleceğinin ön bildirisinin yapıldığını söyler. Yeremya İsa'dan ve İncil'den önce yaşadığından dolayı bu İncil'in ve İsa'nın geleceğine bir peygamberlik,bir ön bildiridir derler. Öncelikle o iddia edilen kısma bakarsak:

''31 İsrail halkıyla ve Yahuda halkıyla
Yeni bir antlaşma yapacağım günler geliyor diyor RAB,
32 Atalarını Mısırdan çıkarmak için
Ellerinden tuttuğum gün
Onlarla yaptığım antlaşmaya benzemeyecek.
Onların kocası olmama karşın,
Bozdular o antlaşmamı diyor RAB.
33 Ama o günlerden sonra İsrail halkıyla
Yapacağım antlaşma şudur diyor RAB,
Yasamı içlerine yerleştirecek,
Yüreklerine yazacağım.
Ben onların Tanrısı olacağım,
Onlar da benim halkım olacak.
34 Bundan böyle kimse komşusunu ya da kardeşini,
RAB'bi tanıyın diye eğitmeyecek.
Çünkü küçük büyük hepsi
Tanıyacak beni diyor RAB.
Çünkü suçlarını bağışlayacağım,
Günahlarını artık anmayacağım.''

31. ayette yer alan ifade aslında çok net bir şekilde burdaki antlaşmanın İncil olmadığını gösteriyor.Çünkü İsa'nın zamanında İsrail halkının (krallığının) kabileleri olan 10 kabile kayıptı yalnızca Yahuda Krallığı'nda var olan 2 kabile mevcut idi yani İsa tüm İsrail ve Yahuda kabilelerine antlaşma sağlayamaz.Ayrıca İsa'nın Hristiyanlık'a göre evrensel Mesih olduğunu düşünürsek Yahudiler'ce neden kabul görmediğini anlayabiliriz.Yahudiler'e göre Mesih evrensel barış ve Tek Tanrı inancı sağlasa da Yahudiler için gelmiştir İsa ise Yahudiler'den çok Yahudi olmayan insanların inancının Mesih'i olmuştur.Yahudi olup da İsa'ya inanan kişi sayısı çok çok azdır. Yahudi inancına göre ise Yahudi Mesih'ini tüm dünya kabul edecek ve o evrensel barışın sağlayacısı olacaktır oysa ki İsa bunu gerçekleştirmemiş Hristiyanlar da bunu kamufle etmek için İsa'nın 2. gelişi fikrini fabrike etmişlerdir.

Asıl vurucu nokta ise ''antlaşmamı kalplerine yazacağım'' ifadesidir ve 33. ayette geçer. Hristiyanlar bu antlaşmanın İncil olduğuna dair net kanıt olduğunu düşünür çünkü Hristiyan perspektifiyle Tevrat'a bakarsak,İncil daha soyut,daha manevi,daha kalbe hitap eden, şekilselden çok yüreklere seslenen bir antlaşmadır.

Oysaki bu ayette kastedilen İncil değildir.Çünkü kalplerine yazmak terimi 32. ayette yer alan ifade olan ''antlaşmamı bozdular'' ifadesine yöneliktir ve Yahudiler'in bu kez Tevrat'ı yani antlaşmayı kalplerinin derinliklerine işleyerek bozmayacağını söyler.Kalplerde yer alan antlaşma imgesini biz Davut'un Mezmurlar'ında da görürüz.40. Mezmur'da Davut şöyle der:

''O zaman şöyle dedim
İşte geldim;
Kutsal Yazı tomarında benim için yazılmıştır
Ey Tanrım senin isteğini yapmaktan zevk alırım ben
Yasan 'yüreğimin(kalbimin) 'derinliğindedir.''

Bu ayette de kanıtladığımız gibi Yasa'nın yüreklere/kalplere yazılacak olması onun Tevrat'tan başka bir antlaşma olduğunu göstermemekte,tam tersine Tevrat'ın emirlerinin yüreğin derinliklerine yazılması ve Tanrı'nın şikayet ettiği Yasa'yı(Tevrat'ı) bozan Yahudiler gibi olmamaktır.

Hristiyanlar'ın bu iddiasına son  darbeyi ise Yahudi Kutsal Kitabı Tanah'ın Hezekiel kitabı veriyor Hezekiel kitabının 11. Bölüm 19 ve 20. ayetlerine bakıyoruz:

''19 'Onlara tek bir yürek vereceğim, içlerine yeni bir ruh koyacağım. İçlerindeki taş yüreği çıkarıp onlara etten bir yürek vereceğim.' 20 O zaman kurallarımı izleyecek, ''ilkelerime uymaya özen gösterecekler.' Onlar halkım olacak, ben de onların Tanrısı olacağım. ''

Gördüğünüz yeni bir kalp vermek ve yasanın kalbe yazılması asla yeni bir antlaşmayı değil, Tevrat kurallarının ve ilkelerinin bozulmadan, isyan edilmeden,ilkelerin gönülden kabul edilmesini ifade ediyor ve asla Yasa'nın ''Eski''yeceğini söylemiyor.

Son olarak şunu belirtelim Yahudiler'in Mesih beklentisi asla bir kişiliğe yönelik olmamıştır.Yahudilik'teki Mesih daha çok yapılması gerekenleri ve kehanet edilenleri yapabilen kişidir,spesifik birisi değildir ve onun döneminde olacaklar yerine gelirse Mesih olarak kabul edilir yoksa asla Mesih yeni bir antlaşma getirmez.

Mesih'in kişiliğinden ve kim olduğundan çok onun döneminde yaşanacak olaylar önemlidir .Mesih özlemi, aslında Mesih'e değil onun dönemindeki harika olaylara duyulur.Mesih tapınılan birisi değil vaat edilen kehanetleri gerçekleştiren birisi olmalıdır Mesih beklenilen biri değil, yapacağı şeyler beklenilen kişidir. Yani Mesih önemli değildir önemli olan gelecekte Yahudiler'e vaat edilenlerdir ve bu da Kral Davut'un soyundan bir kişiyle olacağı için Mesih beklenir yoksa Mesih ayrı bir inanç değildir.Sadece bir aracıdır.Yahudiler'in tekrar gönenç içine kavuşup altın çağın yaşanacağı evrensel barış ve Tek Tanrı Yahweh'nin dünyaca kabul edileceği bir dönemin aracı.
tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

gönderildi (düzenlendi)
2 dakika önce, haci yazdı:

Bir zırvayı başka bir zırva ile çürütüyorsun yani... Tebrikler.. Hiç aklıma gelmemişti...

Sen inançlıların psikolojisini bilmeyen zerre kadar teoloji okumamış birisin. Eğer bir gün bu adamlar ateist olursa bu gibi araştırmalar sayesinde olacak senin gibilerin yazıları sayesinde değil .İyi akşamlar.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

Bir zırvayı başka bir zırva ile çürütüyorsun yani... Tebrikler.. Hiç aklıma gelmemişti...

Boyle sey olur mu haci abi? O zaman allah seytan iliskisi diye baslik da acmayalim. Her basligin altina "allah yok" yazalim bitsin. 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
1 dakika önce, malta erigi yazdı:

Boyle sey olur mu haci abi? O zaman allah seytan iliskisi diye baslik da acmayalim. Her basligin altina "allah yok" yazalim bitsin. 

Ben İslam'ı ilk İncil'de Hz Muhammed geçiyor zırvalarının yalan olduğunu öğrendiğimde sorguladım ciddi olarak ,bu gibi iddiaları çürütmek önemli ama haci maalesef o düzeyde göremiyor olayı.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Ateist Teolog yazdı:

Sen inançlıların psikolojisini bilmeyen zerre kadar teoloji okumamış birisin. Eğer bir gün bu adamlar ateist olursa bu gibi araştırmalar sayesinde olacak senin gibilerin yazıları sayesinde değil .İyi akşamlar.

Benim teoloji ile ne alakam olabilir bre meczup. Ben İslam'ı bilen, çocukluğunda Kur'an kurslarına bile giden ve 17 yaşına kadar namaz kılıp oruç tutarak İslam'ı pratik etmiş bir ateistim. Bir yalanı bir başka yalanla doğrulayan veya yanlışlayan bir meczup değilim senin gibi.. Sen daha ne yaptığını bilmiyorsun. Sen Müslüman ateistsin... Ben inancın ne olduğunu şahsen deneyimlemiş, sapına kadar dürüst bir dinsiz, kitapsız ve Allahsız bir ateistim. Senin ne olduğun belli değil.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, malta erigi yazdı:

Bir yalanı başka bir yalanla yanlışmak veya doğrulamak aptallıktan başka birşey değil.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, malta erigi yazdı:

Bir yalanı başka bir yalanla yanlışmak veya doğrulamak aptallıktan başka birşey değil.

Sitelerde Paylaş

İslam'ı eleştirirken onu diğer dinlerle karşılaştırarak eleştirmekten çekinmelisiniz. Belki arada bir denenebilir ama çoğu kere bu yanlış ve sapkın bir strateji.  Çünkü diğer dinlere saygınlık kazandırıyor. Ateist Teolog buna sıklıkla baş vuruyor. Dinlerin hepsini terazinin aynı kefesine koymak zorundasınız..

Sitelerde Paylaş
Şimdi, malta erigi yazdı:

Ateist teolog kardesim,

Ben gayet begenerek okuyorum calismalarini. Sen olmadigin zamanlarda da forum bir b.ka benzemiyor. Benim gibi baska takipcilerin oldugundan da eminim. Lutfen devam et.

Bu zırvalara devam etmesine ben engel olurum. Burası ateist forumu.. Bunu unutmayın. Bir dini tebliğ edemezsiniz. Ayrıca övemezsiniz de.. İki dini karşılaştırıp birinin daha iyi veya doğru olduğunu iddia edemezsiniz. Bütün dinler kökenleri ne olursa olsun aynı bokun soyundandırlar.. Hristiyanlık veya Yahudilik ya da Hinduizm veya Budizm daha iyi dinler değillerdir. Aklınızı kullanın, varsa tabii. Bir yalanı bir başka yalanla düzeltmeye çalışmak ne kadar akıllı bir yaklaşım? Sizin aklınıza uyuyor olabilir ama bizim aklımıza uymuyor.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

Bu zırvalara devam etmesine ben engel olurum. Burası ateist forumu.. Bunu unutmayın. Bir dini tebliğ edemezsiniz. Ayrıca övemezsiniz de.. İki dini karşılaştırıp birinin daha iyi veya doğru olduğunu iddia edemezsiniz. Bütün dinler kökenleri ne olursa olsun aynı bokun soyundandırlar.. Hristiyanlık veya Yahudilik ya da Hinduizm veya Budizm daha iyi dinler değillerdir. Aklınızı kullanın, varsa tabii. Bir yalanı bir başka yalanla düzeltmeye çalışmak ne kadar akıllı bir yaklaşım? Sizin aklınıza uyuyor olabilir ama bizim aklımıza uymuyor.

Saglikli olmak icin hurma cekirdegi yutun, kiciniza misvak sokun diyen adam tebligden birak atilmayi 1 gun bile uzaklastirilmadigi halde ateist teologu bu sebepten atarsan, kocaman bir YUH! cekecegim sana haci abi. 

Sitelerde Paylaş

Unutulmasın ki burası yasakları olmayan ama kuralları olan bir forum. İlkelerimizi ve kuruluş nedenlerimizi tekrar okuyun ve onlara uymaya çalışın. Onlara uymayanları reddetmek bizim yasal hakkımız.. Ben de sana YUH çekerim. Benimki daha çok ses çıkarır..

Sitelerde Paylaş

@haci burda yanılıyorsun.. 

ateist teolog'un yöntemi doğrudur. sorgulayıcı inançlılar kendi dogmalarının dayandığı zeminin aslında hülyalardan oluştuğunu gördüklerinde şok yaşıyorlar. ateistlerin çoğunluğu aslında inandıkları şeylerin temelinin  boş olduğunu gördükten sonra dinden çıkmış insanlardan oluşuyor.

dini metinlerdeki bilimsel hatalar ile bilim hatası içermeyen diğer ifadelerin tarihsel akıştaki yerlerini sorgulayıcı bir inançlıya göstermek onu uyandırmak için elektro şok vermek gibi.. belki de daha kuvvetli..  

kısacası, dört başı mahmur muhteşem şekilde tasarlanmış bir korku imparatorluğu ile mücade edilirken senin zannettiğin gibi sadece  maddi anlamda elle tutulur bilimsel hataların gösterilmesi yetmiyor.. daha fazla şey, çok daha fazla şey lazım..

Sitelerde Paylaş

Ludingirra:

Fantezileri fantezilerle yok etmeye sıcak bakıyorsunuz yani.. Biz bakmıyoruz. Hatta bazıları ateist teolog'un gizli bir teist (yahudi veya Hristiyan)olduğunu bile düşünebilir. Astığı iletilerin bir çoğunda Hristiyan doktrini ile ilgili görüşler doğru, onların İslam yorumu yanlış olarak yorumlanıyor. Sizce de öyle mi?

Sitelerde Paylaş

@haci,  ateist teolog'un yaptığı şey bana kalırsa şöyle;

Kur'anda 'da yer bulmuş bir metnin izini tarihsel akışta aramak ve Kur'andaki bu metin ile tarihsel akışta yer alan orjinalinin arasında oluşmuş tahrifatı göstererek vahiy denilen şeyin aslında kültür transferi olduğunu, Kitapta yeni olan hiçbir şeyin olmadığını anlatmaya çalışmaktır..  Tabi bu durum tarihsel akış içerisinde tespit edilen  o metnin sahip olduğu iddaların doğruluğuna işaret etmez. Aynı yöntem izlenerek o metindeki  iddialar da geçersiz kılanabilir.

Ben bu uğraşı su damlacıklarının taşı aşındırması durumuna benzetiyorum.. ilk düşen bir kaç damla taşa hiçbir şey yapmaz ama kısa bir süre sonra taşta bazı dezenformasyonlar görülmesi kaçınılmaz olacaktır.. Taşın parçalanma süreci  ise metinde yer alan apaçık bilimsel hataların oluşturacağı basınç ile son bulacaktır. Bana göre bu yöntem geniş İslami kesim üzerinde daha etkili bir seçenek olabilir.

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Agnostik Ludingirra yazdı:

@haci,  ateist teolog'un yaptığı şey bana kalırsa şöyle;

Kur'anda 'da yer bulmuş bir metnin izini tarihsel akışta aramak ve Kur'andaki bu metin ile tarihsel akışta yer alan orjinalinin arasında oluşmuş tahrifatı göstererek vahiy denilen şeyin aslında kültür transferi olduğunu, Kitapta yeni olan hiçbir şeyin olmadığını anlatmaya çalışmaktır..  Tabi bu durum tarihsel akış içerisinde tespit edilen  o metnin sahip olduğu iddaların doğruluğuna işaret etmez. Aynı yöntem izlenerek o metindeki  iddialar da geçersiz kılanabilir.

Ben bu uğraşı su damlacıklarının taşı aşındırması durumuna benzetiyorum.. ilk düşen bir kaç damla taşa hiçbir şey yapmaz ama kısa bir süre sonra taşta bazı dezenformasyonlar görülmesi kaçınılmaz olacaktır.. Taşın parçalanma süreci  ise metinde yer alan apaçık bilimsel hataların oluşturacağı basınç ile son bulacaktır. Bana göre bu yöntem geniş İslami kesim üzerinde daha etkili bir seçenek olabilir.

Müslümanların inançlarını sarsmak olarak görüyorsun bu paradoksik yaklaşımı yani.. Ben tam tersini düşünüyorum. Bu yaklaşımla Müslümanların inançlarını pekiştiriyorsun. Onlara "demek ki bu işte doğruluk payı var" dedirtiyorsun.

Abesle iştigal ediyorsunuz..

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Eğer yazmama izin bverilmeyecekse bu forumda bulunmanın bir alemi yok. haci ve gereksiz şakşakçılarıyla bir ömür boyu mutluluklar size, adama bak yazıyı yayınlatmam diyor cahil. Daha dindar insanların psikolojisinden zerre kadar haberi yok beni eleştirmeye çalışıyor Avrupada ve ABD'de ateistler benim yaptığımı yapıyorlar ama sen bundan bile bi haber olduğun için cahil geldin cahil gideceksin ben elbet bunları yayınlayacak yer bulurum ama sen bu kafayla asla çevresine ışık saçan biri olamayacaksın yobaz ve kendi kabuğuna çekilmiş  kimseyi ikna edemeyen biri olarak öleceksin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...