Jump to content

Allah ile olmak yada olmamak...

Recommended Posts

Zavallısınız, acınacak halde zavallı. Donanımı literatürden kopyala yapıştır olan, kelimeleri sıralayıp ''aha şurada şunu dedi, bak burada bunu dedi'' diye kendilerini teselli eden garibanlar. Nasıl bir zavallılıktır bu durum?

Dillerin kendileri için söylediklerinin bir önemi yok, icraatlar aslolandır diye  defalarca söylediğim halde '' sen müslüman mısın, sen şu musun'' diyerek, yöneltilenden kaçmaya, saldırıları devam ettirmek için ifadelerin üzerlerini örtmeye uğraşan fukaralar....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 hours ago, ByKayra said:

Müslümanlığı dille zikredilerek olunan birşey mi sanıyorsun sayın cahil? Müslümanlığı Fenerbahçeliyim demek gibi mi algılıyorsun? Ne içiyorsunuz kafalarınız hep aynı, bir tane aklı başında adam yok mu şu forumda...

Bir insan müslümanım diyorsa müslümandır, sana mı tasdik ettirmek zorunda müslümanlığını? Herife bak, dine o kadar kaptırmış ki kendini Allah sanmaya başlamış.

Nisa/94. Ey iman edenler! Allah yolunda sefere çıktığınız zaman, gerekli araştırmayı yapın. Size selâm veren kimseye, dünya hayatının geçici menfaatine (ganimete) göz dikerek, “Sen mü’min değilsin” demeyin. Allah katında pek çok ganimetler vardır. Daha önce siz de öyle idiniz de Allah size lütufta bulundu (müslüman oldunuz). Onun için iyice araştırın. Çünkü Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Bu âyet-i kerime, bir rnüslüman topluluğu hakkında nazil olmuştur. Bun­lar, yolculuklarında, beraberinde bir deve ve satmak üzere bir kaç koyun bu­lunan bir adamla rastlaştılar. Bu adam onlara selam verip: "Lâ ilahe illallah Muhammedu'r-Rasulullah" dediği halde, müslümanlardan birisi hamle yapa­rak onu öldürdü. Bu hususu Peygamber (sav)'a anlatınca, Hz. Peygamber'e bu ağır geldi, bunun üzerine de bu âyet-i kerime nazil oldu. Buharı de bu­nu, Ata'dan, o, İbn Abbas yoluyla rivayet etmektedir İbn Abbas dedi ki: Be­raberinde birkaç koyun bulunan bir adama, müslümanlar arkadan yetiştiler. O da esselâmu aleykûm dediği halde onu öldürdüler ve beraberindeki ko­yunlarım aldılar. Bunun üzerine yüce Allah: "Dünya hayatının menfaatini arıyarak..." buyruğuna kadar bu âyet-i kerimeyi indirdi. Dünya hayatının menfeati ise, orada sözü geçen birkaç koyundu. Buhârî der ki: İbn Abbas bu­rada; şeklinde okumuştur. [80] Buhâri’den başka kaynaklarda da şöy­le denilmektedir: Rasulullah (sav) o adamın diyetini akrabalarına götürüp tes­lim etti ve beraberindeki koyunları da geri iade etti.[81]

Sen sadece ikiyüzlü, yalancı değil aynı zamanda zır cahilmişsin.

Sitelerde Paylaş

Bu coğrafyanın Dinlisi de ateisti de fanatikliği, saldırganlığı benimsemiş.

Şu konuyu okuyan bir kişi, sizlere notunu verir. Aklı başında bir yorum, adam gibi bir fikir beyan eden yok. Kültürlü geçinmeyi birilerini rezil ederek, bastırma, susturma, sindirme olarak algılayan zavallılar.

Bu arada düzgün tartışmak isteyen olursa cevap vereceğim.

Sitelerde Paylaş

Hayır ama şimdi, eskilerin de şu sözü var: "Kişi aynı beyandır."

Kişi ne olduğunu söylüyorsa beyanı esas alınır. Ha, takiyye yapıp kendini gizliyor, yalan söyleyip içeri sızmaya çalışıyormuş, o sonraki mevzu. Önce bir beyanına bakar, onu esas alırsın. Müslümanım dedi mi müslüm olduğunu beyan etmiştir. Bunu bir esas alırsın. Bu böyledir.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, ByKayra said:

Bu coğrafyanın Dinlisi de ateisti de fanatikliği, saldırganlığı benimsemiş.

Şu konuyu okuyan bir kişi, sizlere notunu verir. Aklı başında bir yorum, adam gibi bir fikir beyan eden yok. Kültürlü geçinmeyi birilerini rezil ederek, bastırma, susturma, sindirme olarak algılayan zavallılar.

Bu arada düzgün tartışmak isteyen olursa cevap vereceğim.

Bence sen hic bekleme yapma cunku belli ki buranin uyeleri ile tartisabilecek kapasite yok. Yazdiklarinin icinde bir tane argumanin yok. Kulaklarini kapatip "duymuyorum, duymuyorum" diye bagiran cocuk gibi onun gelene cahil demek disinda birsey yapmiyorsun. Kendi dininin kurallarindan habersizsin. Yuzune vuruldugundaysa, sanki bu kurallar tartismaya acikmis gibi "benim dusuncem bu degil" diyorsun. Turbanin icinde beynin hamura donmus.

Surada soyledigin tek duzgun sey 'dil ile ikrar, kalp ile tasdik' prensibinin arap adeti oldugu ama bu islamin tumu icin gecerli. Islam evrenseldir ancak hosuma gitmeyen kismi arap adetleridir dersen, buna ancak ikiyuzluluk denebilir.

Sitelerde Paylaş
On 15.03.2017 at 04:11, ByKayra yazdı:

Müslümanlığı dille zikredilerek olunan birşey mi sanıyorsun 

İslam, söylem ve şekilden ibarettir. Duygu ve düşüncelerin hiçbir önemi yoktur.

İnanmayanlar, zaten tanrının elçisi olmadığı düşüncesiyle Muhammed'i reddediyor. ancak bu kuranı yazan adamların umrunda bile değil.

sadece bu bile, islam'ın şekilsel söylemlerden ibaret olduğunu anlatmaya yeter.

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, ByKayra said:

Senden bu dünya da o kadar çok var ki...!

Kendisi gibi olmayanlara saldıran ırkçı, fanatik tipler her yerde.

Kendisi gibi olmayanlara saldıran senin gibi dincilerdir, ben sadece bunun ne kadar aptalca bir şey olduğunu söylüyorum. 

Sırf 1400 yıl önce yaşadığı iddia edilen bir arap bedevisine inanmadığım için sonsuza kadar yakılmamı isteyen bir inanca sahip olanlara aptal denmez de ne denir?

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, sağduyu said:

Kendisi gibi olmayanlara saldıran senin gibi dincilerdir, ben sadece bunun ne kadar aptalca bir şey olduğunu söylüyorum. 

Sırf 1400 yıl önce yaşadığı iddia edilen bir arap bedevisine inanmadığım için sonsuza kadar yakılmamı isteyen bir inanca sahip olanlara aptal denmez de ne denir?

Salak denilebioir mesela ?

Duruma gore mal veya dangalak da denilebilir. ?

Sitelerde Paylaş
On 21.03.2017 at 23:03, sağduyu yazdı:

Yanlışı alıp bunu neden bana yöneltiyorsun? Bir toplumda ki yanlışları ele alıp, karşına çıkan her insana bunlarla saldırman doğru mu?

Sitelerde Paylaş
On 21.03.2017 at 17:51, Mindsurfer yazdı:

İslam, söylem ve şekilden ibarettir. Duygu ve düşüncelerin hiçbir önemi yoktur.

İnanmayanlar, zaten tanrının elçisi olmadığı düşüncesiyle Muhammed'i reddediyor. ancak bu kuranı yazan adamların umrunda bile değil.

sadece bu bile, islam'ın şekilsel söylemlerden ibaret olduğunu anlatmaya yeter.

Bakış açın böyle, senin gerçeğin, seni ilgilendiren, beni ilgilendirmeyen...

Sitelerde Paylaş
On 21.03.2017 at 14:07, malta erigi yazdı:

Bence sen hic bekleme yapma cunku belli ki buranin uyeleri ile tartisabilecek kapasite yok. Yazdiklarinin icinde bir tane argumanin yok. Kulaklarini kapatip "duymuyorum, duymuyorum" diye bagiran cocuk gibi onun gelene cahil demek disinda birsey yapmiyorsun. Kendi dininin kurallarindan habersizsin. Yuzune vuruldugundaysa, sanki bu kurallar tartismaya acikmis gibi "benim dusuncem bu degil" diyorsun. Turbanin icinde beynin hamura donmus.

Surada soyledigin tek duzgun sey 'dil ile ikrar, kalp ile tasdik' prensibinin arap adeti oldugu ama bu islamin tumu icin gecerli. Islam evrenseldir ancak hosuma gitmeyen kismi arap adetleridir dersen, buna ancak ikiyuzluluk denebilir.

1- Ben burada tartışmak istediğimi ifade etmedim. 

2-Sana ben soru sorup yanıt alma peşine düşmedim

3-Foruma üye olduğum ilk gün , ilk yorumumda direkt saldırmaya başladın

4- Ben ısrarla kendi fikirlerimi ifade etmeye çalışırken, fikirlerimle alakasız şeyler yazarak bana karşı düşmanca yaklaşmayı misyon edinmiş olduğun kanaatine vardım.

5-Sen samimi değilsin, karşında ki insana güven vermiyorsun. 

6- Aynı inanca sahip olmamıza gerek yok, insan olan karşısındaki kişinin fikirlerine saygı duyar, Sen bu şekilde saygısız olursan, insanların gözünde saygınlığını kaybedersin.

Sitelerde Paylaş
On 21.03.2017 at 23:03, sağduyu yazdı:

Kendi kendine bir fikir öne sürüp, bir yanıt alıp ''sonsuza kadar yakılmak'' sonra da hakaret ile argümanlarını doğrulatma çaban çok acizane.

Seninle tartışmak isterdim ama hangi bir sapkın fikrini ele alıp, yanıt vereceğimi bilemiyorum.

Her iletin ayrı bir saçmalık, her verdiğin yanıt farklı bir çelişki.

Sitelerde Paylaş
On 14.03.2017 at 04:54, ByKayra yazdı:

Senin Arap zırvaları dediğin benim ise Arap argümanları diyerek düzeltme ihtiyacı duyduğum, saldırgan mesajlarına sabır göstererek yine cevap vereyim.

Bak arkadaş, İlahi bir gücün varlığına iman eden bir kişi, bu gücün varlığını Arapların argümanlarından da, Sümerlerin yazıtlarından da, Hititlerin Savaşlarından da ulaşır. Mesele yazılanın nasıl ve ne şekilde olduğu değildir yada yazı yolunun biçimi, yazıyı aktaranların fiziksel özellikleri de değildir. Aslolan, kişinin ulaştığı argümanlardan aldığı mesajdır. Kişi çivi yazısından da Rabbine ulaşır, Arkeolojik kazı ile de veya bir bilim adamının keşfi ile de bu örnekleri çoğaltabilirim kısa tutmamda ki neden hemen saldıracağın içindir.

Şahsım adına, sen bile insanlığa hitap etmek için bir kitap yada makale yazsan, senin yazılarının içerisinden de eğer ben samimi isem Kelamullah'ın dizelerini bulurum. Mesajı alır, gerekli öğüt ile hayatımı şekillendiririm. Fakat samimi değil de sahtekar ve saldırgan olursam senin o yazdıklarına karşı her türlü kalleşliği yaparak insanlığa ulaşmasını engellerim. 

Tarih, Kelamullah'ın ulaşmasını sağlayan ve onları engelleyenlerin hikayeleriyle doludur, Bakmasını bilirsen ve samimi isen herşeyi tüm çıplaklığı ile görebilirsin.

Bu söylediklerinize ben gelen olarak katılıyorum. Kişinin inanma ihtiyacı varsa, en azından bir yaratıcı güç arıyorsa onu gördüğü her şeyde bulur ve rahatlar. İnsanın inanma eğilimi o kadar güçlü ve doğduğumuz ortam bu eğilimi o kadar besliyor ki, Allah veya Tanrı görmemek çok zor oluyor. İnanma eğilimi diyorum ama bu bir Tanrı'ya inanma eğilimi değil, bilmediklerini anlamlandırma, mutlaka bir neden arama eğilimi. Bazıları bu eğilimi herhangi bir metafizik kavramla değil de bilgiyle tatmin eder, bazıları da inançla. İnsan bir şeylere inanmak, umut etmek zorunda. Örneğin gireceği üniversite sınavında mümkün olan en iyi sonucu almak ister ve buna inanarak girer, eğer gerçekten çalışmışsa. Çalışmamışsa bile şansının yaver gitmesini, yani soruların kolay çıkmasını umut eder. Ölümlü bir kazaya doğru gidiyorsa ölmeyeceğini, o kazadan sağ çıkacağını düşünür, buna inanmak ister.

Bütün bunlar kişinin iç dengesini korumak içindir. İnanmak ve inanç arasındaki farkı da bilmek lazım burada. İnsan bir dolu şeye inanır veya inanmaz ama inanç daha ziyade dini bir inanmayı işaret eder. Kişinin gireceği önemli sınavda iyi puan alacağına inanması veya inanmak istemesiyle bir Tanrı'ya veya dine inanması veya inanmak istemesi aynı şey değildir, ancak her ikisi de iç dengeyi korumaya hizmet eder. Homeostatis.

Allah arayan o yüzden her yerde onu görür, bulur. Katı denen ateistler dışındaki inançsızlar için bile böyle düşünürüm ben. Minicik bir ihtimal tanımak bile bir tür rahatlatır çünkü insanları. Bu da bir suç değildir, ya da kötü bir şey değildir, basit bir gerçektir sadece.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bu söylediklerinize ben gelen olarak katılıyorum. Kişinin inanma ihtiyacı varsa, en azından bir yaratıcı güç arıyorsa onu gördüğü her şeyde bulur ve rahatlar. İnsanın inanma eğilimi o kadar güçlü ve doğduğumuz ortam bu eğilimi o kadar besliyor ki, Allah veya Tanrı görmemek çok zor oluyor. İnanma eğilimi diyorum ama bu bir Tanrı'ya inanma eğilimi değil, bilmediklerini anlamlandırma, mutlaka bir neden arama eğilimi. Bazıları bu eğilimi herhangi bir metafizik kavramla değil de bilgiyle tatmin eder, bazıları da inançla. İnsan bir şeylere inanmak, umut etmek zorunda. Örneğin gireceği üniversite sınavında mümkün olan en iyi sonucu almak ister ve buna inanarak girer, eğer gerçekten çalışmışsa. Çalışmamışsa bile şansının yaver gitmesini, yani soruların kolay çıkmasını umut eder. Ölümlü bir kazaya doğru gidiyorsa ölmeyeceğini, o kazadan sağ çıkacağını düşünür, buna inanmak ister.

Bütün bunlar kişinin iç dengesini korumak içindir. İnanmak ve inanç arasındaki farkı da bilmek lazım burada. İnsan bir dolu şeye inanır veya inanmaz ama inanç daha ziyade dini bir inanmayı işaret eder. Kişinin gireceği önemli sınavda iyi puan alacağına inanması veya inanmak istemesiyle bir Tanrı'ya veya dine inanması veya inanmak istemesi aynı şey değildir, ancak her ikisi de iç dengeyi korumaya hizmet eder. Homeostatis.

Allah arayan o yüzden her yerde onu görür, bulur. Katı denen ateistler dışındaki inançsızlar için bile böyle düşünürüm ben. Minicik bir ihtimal tanımak bile bir tür rahatlatır çünkü insanları. Bu da bir suç değildir, ya da kötü bir şey değildir, basit bir gerçektir sadece.

Çok güzel izah etmişsiniz. Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Doğrusu ben de iyi, adaletli, merhametli bir tanrı olsun isterdim. Yok, o ayrı. Olmayınca yaratamıyoruz. Zihinde yaratarak kendini kandırmak ve uyuşturmak salaklık.

Yani örneğin sayısını bilmediğim kadar canlının hayatını kurtardım. Kaç tane hayvanı kurtarmak için kendimi tehlikeye attım. Bazen salağım ben herhalde diyorum. Binlercesi her saat ölüyor, ben bir tanesi ölmesin diye kendimi riske atıyorum. Bir tane daha ölse ne olur, ölmese ne olur, yeryüzünde her saat değil her dakika binlercesi ölüyor.

İsterdim ki bu hayvanlar toplu olarak karşıma çıksa, dile gelseler, sen bize iyilik yaptın, şimdi sana iyilik yapma sırası bizde. Bir iyilik beklentim olduğu için değil, ama bu jestin güzelliği için. Bu onore edici, mutluluk verici, kıvandırıcı bir şey olurdu. Yoksa bir çıkar beklentisi değil. nların bana yapacağı iyiliğin ne olduğu umurumda değil, istemiyorum da ama bu jesti yapmaları ne duygulandırıcı bir şey olurdu.

Tanrı olanaksız olduğu için bu düşünce bende tanrı fikri uyandıramıyor. Olanaksız bir şeye inanmanın bir yolunu göremediğim gibi, adaletli, merhametli bir tanrı zaten söz konusu bile değil. Onu geçtik, o olasılık sıfır.

Paralel evrenlere inanma eğilimi biraz oluşturabiliyor. Paralel evrenlere de pek inanasım gelmiyor da, çoklu evrenler kaçınılmaz tabii... Çoklu evrenler (multiverse) kuramına göre düşünüyorum ve belki canlıların birbirlerini yemek zorunda olmadıkları bir evren evrimleşebilir diye umuyorum. Tek geçerli umudum bu hayatta... Başka hiç bir şey beklemiyor ve istemiyorum. Tek yakıcı özlemim canlıların birbirlerini yemek zorunda olmadıkları bir evrende yeniden hayat bulmak... İçimi yakan kavuran, en çok arzuladığım en büyük hayalim bu...

Not olarak ekleyeyim, yardıma sadece hayvanlar mı muhtaç, insanlara yardım etmek gerekmiyor mu... Gerekiyor tabii. Ama insanın ne yapacağını bilmemek bir tedirginlik kaynağı. Hayvanlar öyle değiller, hiç bir günahları suçları yok, tamamiyle masumlar... Onların o masumluğu günahsızlığı içimi eziyor. Bir canavar bile masum... Çünkü başka bir şey yiyemiyor, et yemezse ölecek... Yapabileceği, elinden gelen bir şey yok.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, ByKayra said:

Kendi kendine bir fikir öne sürüp, bir yanıt alıp ''sonsuza kadar yakılmak'' sonra da hakaret ile argümanlarını doğrulatma çaban çok acizane.

Seninle tartışmak isterdim ama hangi bir sapkın fikrini ele alıp, yanıt vereceğimi bilemiyorum.

Her iletin ayrı bir saçmalık, her verdiğin yanıt farklı bir çelişki.

Senin dininin temeli Muhammed adlı arap bedevisine inanmayanların sonsuza kadar yanacağı iddiasına dayanmıyor mu? 

Al, buna cevap ver.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...