Jump to content

Müslümanlar nasıl bilimde başarılar elde edebildi ?

Recommended Posts

5 dakika önce, whocares yazdı:

Avrupa karanlık çağını yaşarken müslümanlar 800-1250 yılları arasında bilimle uğraşıp matematik, coğrafya, tıp gibi alanlarda yeni buluşlar, icatlar, geliştirmeler yapabildiler bu ne ile alakalıdır ?

Forumda sayısız benzer konular dururken, yeni bir konu açmak ne kadar mantıklı ?

Mevcut konuyu güncellersiniz, kendi fikrinizi yazarsınız, olur biter.

Sizce sebepleri nelerdi ?

Kendi fikrinizi önce bir görelim hele.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, whocares said:

Avrupa karanlık çağını yaşarken müslümanlar 800-1250 yılları arasında bilimle uğraşıp matematik, coğrafya, tıp gibi alanlarda yeni buluşlar, icatlar, geliştirmeler yapabildiler bu ne ile alakalıdır ?

Bahsettigin donem calismalari islam sayesinde degil, islama ragmendir. Arada buyuk fark var.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, whocares yazdı:

Ganimet olarak ele geçen bilim kitapları sayesinde.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Bir saat önce, malta erigi yazdı:

Bahsettigin donem calismalari islam sayesinde degil, islama ragmendir. Arada buyuk fark var.

İşte bunun açıklamasını bende merak ediyorum ama eminim ki bu dönemde müslümanlar kurandan daha çok bu dünyaya odaklandıkları için gelişebildiler hatta kuran'ı hiç takmadıklarını düşünüyorum çünkü o kapasitede bir kitap değil.

Bununla ilgili daha detaylı açıklama nereden öğrenebilirim? İng makale falanda olur, şunu merak ediyorum o dönemde kuran ne derece önemsendi islamın rolü ne ?

tarihinde whocares tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, whocares said:

İşte bunun açıklamasını bende merak ediyorum ama eminim ki bu dönemde müslümanlar kurandan daha çok bu dünyaya odaklandıkları için gelişebildiler hatta kuran'ı hiç takmadıklarını düşünüyorum çünkü o kapasitede bir kitap değil.

Bununla ilgili daha detaylı açıklama nereden öğrenebilirim? İng makale falanda olur, şunu merak ediyorum o dönemde kuran ne derece önemsendi islamın rolü ne ?

Tek kelimeyle cevaplayayim: Gazali

Sitelerde Paylaş

Bunlar Zerdüşt bir cariyenin oğlunun, boyun eğdirilmiş halkının desteğiyle abisini savaşta yenip hilafeti ele geçirmesi sayesinde olmuştur. Halife Me'mun tahta oturunca ilk işi Yunan kitaplarını Arapçaya çevirtmek oldu. Imam Hanbel bunu niye yaptığını, bu kafir kitaplarını Kurandan üstün mü tuttuğunu sorunca evet yanıtı verdi. Üstelik Müslümanları bu geri kitaba köle kalmaktan kurtaracağını söyledi. Ötesinde imamın Kuranı burnuna uzatıp sorgulamasına sinirlenip Kuranı imamın elinden alıp yere attığı ve ayağıyla çiğnediği söylenir. Bunun Hanbelin abartması olduğu da söylenir.

Sonuçta Hanbel halife kafir oldu diye vaazlara başladı ve Memun onu zindana attırdı. Hanbel o zindandan hiç çıkamadı ve tercümeler bitirildi. Bu kitaplar bilimi Islama rağmen başlattı. Farabi deterministti örneğin. Gazali deyimiyle esbabperest. Ibn Sina "maddiyun" yani materyalistti. Ruhu kabul etmemiştir.

Sitelerde Paylaş

Gazali´den inciler:

Hz. Peygamber (asm) bayramlarda kadınların dışarı çıkmalarına izin vermiştir. Ancak, kadınların kocalarından izin almadan dışarı çıkmamaları gerekir. Bugün iffetli kadınların kocalarının rızasını alarak çıkmalarında bir sakınca yok ise de evlerinde oturmaları daha uygundur.

Kadınların çok önemli işleri olmadığı sürece dışarı çıkmamaları gerekir. Çünkü, önemli işleri olmadığı halde sırf bazı manzaraları seyretmek veya önemsiz bazı işler için dışarı çıkmaları onurlarını zedeleyebilir. Hatta fitnelere de sebep olabilir. Dışarı çıkması durumunda ise, erkeklere bakmamaya gayret göstermelidir. (İhya, 2/47)

Sitelerde Paylaş

Gazali, bir kişinin müzik aletini kırmanın bedelinin tazminini gerektirmediğini, çünkü bunun bir münkerin nehyi olduğunu yazmıştır.

Ayrıca üç günlükten fazla gıda stoklamanın Allahın rezzak ismine küfür olduğunu yazmıştır. 

Bu kafayla gidilirse düpedüz geri olunacağını hiç aklı kesmemiş tarihin en yobaz adamıdır. Tek başına bu adamın müslümlerin geri kalmasına neden olduğu bile söylenmektedir.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, democrossian yazdı:

Gazali, bir kişinin müzik aletini kırmanın bedelinin tazminini gerektirmediğini, çünkü bunun bir münkerin nehyi olduğunu yazmıştır.

Ayrıca üç günlükten fazla gıda stoklamanın Allahın rezzak ismine küfür olduğunu yazmıştır. 

Bu kafayla gidilirse düpedüz geri olunacağını hiç aklı kesmemiş tarihin en yobaz adamıdır. Tek başına bu adamın müslümlerin geri kalmasına neden olduğu bile söylenmektedir.

Bravo!!!!!!!   Daha fazla söze gerek yoktur.....

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Aslında Orta Çağ ile ilgili söylenenler tam olarak doğru değil. Orta Çağ Avrupası'nın bilim konusunda hiçbir şey yapmadığı, bu zamanların tam anlamıyla karanlık olduğu vb. iddialar tam olarak doğru değil. Bilim tarihçilerinin çoğu artık bu konudaki iddiaları reddediyor. İslam coğrafyasının o zamanlarda daha ileri olmasının nedeniyse o sıralar daha zengin olmaları olabilir. Zengin bir coğrafyanın bilimi de artacaktır doğal olarak. Yine de bu zamanlarda İslam'ın en azından "engelleyici" bir unsur olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca o zamanlarda bile bilim yapma motivasyonu olarak Kuran'dan ayetler gösteren bilim insanları vardı. Kuran'da en azından bazı hükümlerin bilimi teşvik ettiği şeklinde yapılan yorumlama aşırı zorlama değil. Aynı şekilde kilise de bilimi pek çok açıdan teşvik etti.

Sitelerde Paylaş
On 09.03.2017 at 20:49, whocares said:

Bir dinin, tüm kurallarıyla yerleşip kurumsallaşması için yüzyıllar geçmesi gerekir.

Hristiyanlık karanlık çağına girerken, İslam doğuyordu.

Hristiyanlık değil, ama Hristiyanlar karanlık çağdan çıkarken, İslam ve Müslümanlar karanlık çağlarına giriyorlardı.

Müslüman bilim adamı dediğiniz adamlar, İslamın, kılıçla hızla yayıldığı, henüz kurumsallaşmadığı ara (boşluk) dönemde  medeniyet merkezlerini işgal edip medeniyet gördüler. Bilim-felsefeyle, özellikle Hristiyanlığın kararttığı Eski Yunan bilim ve felsefesiyle tanıştılar ve bu ara dönemde inkar edilemeyecek katkılarda da bulundular. Bütün bunlara rağmen bu bilim adamlarının "Arşimed Kanunu", Tales Teoremi/Teoremleri", Öklit Bağıntısı, "Aristo-Mantığı", "Demokritos-Atom Teorisi" vb. günümüzde de okutulan bilimsel ürünleri maalesef yok gibi.

Bu Müslüman bilim adamlarının mezhebi olan Mutezile, İslam dünyasının ezici çoğunluğunu teşkil eden Ehli Sünnet mezheplerin mensuplarınca "Ehli Bidat" olarak damgalanmışken, hem Müslüman olduğunu iddia edip, hem de sözde Müslüman bu bilim adamlarına sahip çıkmak neyin nesi? İslamın-Müslümanlarının Batı Medeniyeti karşısındaki hazin durumlarının tesellisi mi, aşağılık komplekslerinin dışa vurumu mu?

Hatice'ye değil, neticeye bakacaksınız.

Bilim-felsefe akıl işidir. Dinlerde aklın yeri yoktur veya yok denecek kadar azdır, dinler nakil ve inanç işidir.

Sitelerde Paylaş

Amin Maalouf adlı yazarın "Semerkant" ve diğer kitaplarını tavsiye ederim. Ben tarihe az-çok meraklı olduğum için şöyle bir sonuca vardım.

Bugün yaşamak için nasıl herkes ABD, Yeni-Zellanda, Batı-Avrupa, Avustralya gibi ülkeleri sayıyorsa o zamanlar (8'inci 12 yy arası) ben Bağdat, Kahire, Kordoba ya da Semerkant'ta yaşamak isterdim. ÇİN / Japonya'yı aklımın ucuna bile getirmezdim. Avrupa'da yaşayıp veba'dan / Frangiden ölmek istemezdim (O zamanın Türkleri ile bozkırda yaşasam daha iyi olurdu), Hindistan veya Bizans imparatorluğunda belki yaşamak isterdim.

Sebepleri başlığın konusu ile aynı:

- Din / Vicdan hürriyeti var. Düşünce özgürlüğü var. Eski filozof ve bilim adamlarının çalışmaları son derecede ciddiye alınıyor.

- Hastalandın mı, doktor bulabiliyorsun. Mesela kanserli alanları yakarak tedavi etmeyi ve basit beyin ameliyatlarını bile biliyorlar.

- Temizlik var. İnsanlar düzenli olarak yıkanıyorlar. Kanalizasyon o dönemde nasıl bilmiyorum, ama Avrupa'daki gibi evdeki pis suları sokağa atıp üstüne basa basa gezmiyorlar. Sokaklar fare ve insan pisliği ile dolu değil.

- Hukuk var. Bir şey oldu mu hemen kadıya filan gidebiliyorsun. O da yasaları aynen uygulamayı filan biliyor.

- Alkol, şiir kitapları, "Pagan" kitapları filan yasak değil hatta Amin Maalouf'a göre belli oranda cinsel özgürlük bile var.

/Bilim adamı, filozof gibi kişiler her ortamda çalışırlar / üretirler. Tek yapman gereken öldürmemek, işkence etmemek, sürgüne göndermemek. Bir de kütüphanesini, mektebini, okulunu açıp, finansmanını biraz güçlendirirsen tamam. Başka bir şeye gerek yok.

Arap medeniyetinin çöküşünün sebepleri:

1) Moğol ve Türk istilaları.

2) Hukuk devletinin olduğu birleşik siyasal yapıdan zamanla kopup (eskiden üç halifelik varmış, Sonra önüne gelen halife olmuş) parçalanmaları.

3) Zihniyetin zamanla gerilemesi. Ne dediğini bilmeyen "din adamı" sıfatlı kişilerin güç kazanmaları.

4) Osmanlı İmparatorluğu.

5) Sömürgecilik dönemi.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Defalarca anlattım ama tekrarlayayım:

İslam dünyasında bir devrim başlatmış yegane bir Arap halifesi vardır, o da Zerdüşt bir cariye ile Harun Reşid'in oğlu olan Memun'dur. Bu adam rakibi Arap anneden olma Muhammed'i savaşla yenip öldürünce ve halife olunca ilk icraatı Yunan yazmalarını Arapçaya tercüme etmek için bir heyet kurmak olmuştur. İmam Hanbel saraya gelip bu gavur kitapları Kuran'dan üstün mü, niye bunlara bu kadar değer veriyorsun deyince evet Müslümleri bu geri kitaptan kurtaracağım demiştir. Arapların Atatürk'ü! Atatürk de bu Kuran'ı tercüme ettirip Arabın yavelerini herkesin öğrenmesini sağlayacağım demiştir.

Neyse hatta bazı rivayetlere göre imamın burnuna uzatarak sorduğu soruyu yanıtladıktan sonra Kuranı imamın elinden alıp yere attığı hatta ayağıyla çiğnediği de söylenir. Bu abartma olabilir. Gerçek de olabilir. Yine neyse imam hışımla saraydan çıkıp halife kafir oldu diye vaazlara başlayınca halife imamı zindana attırdı ve hiç çıkamadı. Memun öldükten sonra bile çıkamadı.

Arap devrimi bu şekilde gerçekleşti. İslama rağmen, islamı ayak altına alarak, islamı elinin tersiyle iterek. İslam sayesinde değil.

Ta ki Gazali yobazı bu devrimi yozlaştırana kadar. Gazali halkı islama dönmekte ikna etme konusunda başarılı olmuş bir yobazdır. Ne yaptı etti insanları islamdan çıkmanın iyi olmayacağına, allahın gazaplanacağına korkuttu. İnsanlar islama döndü ama gazaptan yine kurtulamadılar. Moğollar geldi çekirge sürüsü gibi, darmadağın etti. Müslümler haaa tam iyice dönememişiz allaha dediler!!! :lol: 

Şimdi bakın bu iş yine öyle olacak. Şimdi bu halk Atatürk devrimlerini rafa kaldırdı, islama döndü sarıldı ya... Ha şimdi allaha döndü, godları soğudu değil mi... :D Öyle sansınlar. Ne zaman allaha döndün, o zaman görürsün ananın örekesini... Ben söylemiş olayım. Bu bir kehanet değildir.

Bu allah var ya, insanlar kendisine döndüler mi, haaa tamam ekinler olgunlaştı deyip hasadı biçiyor! :D Sakın kimse bunu bir kehanet filan olarak almasın. Cenneti başka türlü dolduramıyor zahir, baktı cennet bomboş kalacak, onca hurinin maaşı sigortası kıdem tazminatı... :D Allah da haklı, ne yapsın! Yoksa bütün millet cehenneme doluşup kalacak! :D

Sitelerde Paylaş

İslam ve bilim mi?

Güldürmeyin beni..

Öncelikle,

İslam coğrafyasında yaşayan herkes müslüman değildir.Müslümanlar,ibni Sina ve Farabiyi çoktan kafir ilan ettiler mesela..

Doğma ve bilim yan yana gelemez.

Allahü Teala Celle Celalühü, Cenabı Zülcelal Hazretleri de,çok soru soranı, fazla kurcalayanı,bilmek isteyeni sevmez. Helak eder,ona göre..

bGYddd.jpg

MvWM9k.jpg

İslam alimlerinin genel fikirbirliği ise şöyle özetlenmiştir.

r2RobN.jpg

Örnek olarak şunu verebiliriz.Müslüman coğrafyada bir bilim adamı,kuran dinleyen fasulyenin daha hızlı büyüdüğünü iddia etmek zorundadır.Yani şarlatanlığa mecburdur.Aksini iddia edemez.Ederse kafir olur.

Al sana islam ve bilim...!

PrBZyO.jpg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...