Jump to content

James Webb Uzay Teleskobu

Recommended Posts

Tahmini olarak 1 sene sonra goreve baslayacak ve yorungeye firlatilacak . Bu teleskobun asil amaci Hubble'in goremedigi uzakliktaki galaksileri gormek . Uzak nesneleri gozlemlemek . Hubble'in duyarli oldugu her dalgaboyuna duyarli olmayacak bu yuzden de . Hubble su an icin en uzak 13-14 milyar isik yili uzakliktaki galaksileri gozlemleyebiliyor .

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Prenses Julie yazdı:

Ne bu simdi? Boyle cocukca cevaplar vereceksen, bastan soyle hic sormayalim.

Kendi de cevabı bilmiyor da o yüzden.

Galaksilerin önünde bir şey yok, uzay neredeyse taman boştur. Bir odanın içindeki toz zerreleri gibiler haliyle birbirlerinin önünü kesemezler.

Ayrıca ışık kütle çekim etkisi sonucu eğilir. Yani her yıldızın konumu doğru değildir. 

Şöyle düşün mutfak kapısının dışındasın ama masayı görecek açın yok, masadan çıkan fotonlar kapıdan kavislenip gözüne geliyorlar. Bu durumda masayı görürsün ama yanlış yerde görürsün. 

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, NotImportant yazdı:

Galaksilerin önünde bir şey yok, uzay neredeyse taman boştur. Bir odanın içindeki toz zerreleri gibiler haliyle birbirlerinin önünü kesemezler.

Ayrıca ışık kütle çekim etkisi sonucu eğilir. Yani her yıldızın konumu doğru değildir. 

Şöyle düşün mutfak kapısının dışındasın ama masayı görecek açın yok, masadan çıkan fotonlar kapıdan kavislenip gözüne geliyorlar. Bu durumda masayı görürsün ama yanlış yerde görürsün. 

Sunu sormak istemistim. Kucucuk bir dunyadan, cok ama cok uzagi nasil gorebiliyoruz? Bunun bir siniri olmali diye dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş

Aslında bu çok büyük bir soru. Bizim önümüzü kapatacak kadar çok yıldız var. Ancak biz sınırlı sayıda görüyoruz. Bunun en büyük sebebi tabi ki ışığın kırılması.

21 dakika önce, Prenses Julie yazdı:

Sunu sormak istemistim. Kucucuk bir dunyadan, cok ama cok uzagi nasil gorebiliyoruz? Bunun bir siniri olmali diye dusunuyorum.

Neden sınırı olmalı?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Prenses Julie yazdı:

Bir sınırı olabilir bu yeni teleskopla belli olacak. Uzayın köpükleşme olasılığı var. Bu yüzden gözlemlenebilir sınır olabilir.

Bunun dışında çok uzağı nasıl gördüğümüzü anlamanız için görüntünün nasıl oluştuğunu bilmeniz gerek. Görüntü oluşması için fotonların kesişmesi gerekir. Teleskoplarda bunu yapar. Olabildiğince fazla fotonu yakalar ve ışığı kırarak kesişim noktaşarını değiştirir. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, NotImportant said:

Bir sınırı olabilir bu yeni teleskopla belli olacak. Uzayın köpükleşme olasılığı var. Bu yüzden gözlemlenebilir sınır olabilir.

Bunun dışında çok uzağı nasıl gördüğümüzü anlamanız için görüntünün nasıl oluştuğunu bilmeniz gerek. Görüntü oluşması için fotonların kesişmesi gerekir. Teleskoplarda bunu yapar. Olabildiğince fazla fotonu yakalar ve ışığı kırarak kesişim noktaşarını değiştirir. 

Uzayin kopuklesmesi nedir? 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, NotImportant yazdı:

Bana yorum yapma sen . Bana akil verme atmis tutmussun hakkimda . Senin uc kurusluk zekan ve bilginden cok daha fazlasi bende merak etme .

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, NotImportant yazdı:

- Tüm bu dedikleriniz zaten deli gibi matematiksel olarak hesaplanıyor diye biliyorum.

Ve optik açıdan o noktada mıyız emin değilim. Gökbilimcinin sorunu bu değildir.

1) Kentlerden ışık kirliliğinden uzaklaşacaksın

2) Yükseğe çıkacaksın çünkü atmosfer / bulutlar / hava sıcaklığı da çok etkiliyor / görüntüyü bozuyor.

3- Dediğiniz gibi, çıkabiliyorsanız Uzaya çıkacaksınız. Ama o Hubble'un oraya yerleştirilmesi için bile çok zaman geçmesi gerekti. Hatta uzak gelecekte (atmosfer olmadığı ve sürekli gece olduğu için Aya böyle bir alet yerleştirme hayalleri vardır.

4- Gidebiliyorsan, gideceksin. Teleskop / radyo-teleskop bir yere kadar.

NASA'nın Astronomi resimleri filan vardır. Herkese açık. Tavsiye ederim.

Çok / Çok uzak galaksi / yıldızlar konusunda da, bu toz benzetmesi mantıklı. Çok büyük.

Bir de bilmediğim: Bizim galaksinin resimleri var. İçinde olduğumuz galaksinin resimlerini çektiler mi hesapladılar mı?

Bende böyle bir şey sorayım.  

Sitelerde Paylaş
On 10.03.2017 at 19:52, Prenses Julie yazdı:

Cok uzaktaki galaksileri nasil gorebiliyoruz? Sonucta kucucuguz ve cok uzaklari goremememiz lazim, cunku ondekiler izin vermemeli diye dusunuyorum. Nasil oluyor bu?

Kısmen mantıklı bir soru, cevap verseydiniz bilgilenirdik... 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Kaunos yazdı:

Kısmen mantıklı bir soru, cevap verseydiniz bilgilenirdik... 

Muhtemelen teleskopun foto reseptörleri uzaktan geldikleri için zayıflayan fotonlara daha hassas.

Benim tahminim şöyle: Bir galaksi ne kadar uzaktaysa, ondan gelen ışığın dalga boyu o kadar kırmızıya kayıyor.

Dalga boyu kırmızıya kayan fotonları daha kolay tanıyan reseptörler, daha uzakta olan galaksileri görmede daha etkili olabilir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Muhtemelen teleskopun foto reseptörleri uzaktan geldikleri için zayıflayan fotonlara daha hassas.

Benim tahminim şöyle: Bir galaksi ne kadar uzaktaysa, ondan gelen ışığın dalga boyu o kadar kırmızıya kayıyor.

Dalga boyu kırmızıya kayan fotonları daha kolay tanıyan reseptörler, daha uzakta olan galaksileri görmede daha etkili olabilir.

Kisaca teleskop kirmiziya ne kadar duyarliysa o kadar uzagi gorebilir .

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, malta erigi yazdı:

Uzayin kopuklesmesi nedir? 

Planck uzunluğunda 4 temel fizik yasası etkinliğini kaybediyor. Buna da uzayın köpüklenmesi deniyor. 

Olaya tam hakim olmasam da ışığın küçük planck zamanda aldığı yol planck uzunluğudur ve bu noktada ışığık küçük sıçramalar halindedir. Donarak ilerleyen bir araba yarışı gibi. Buda gözlenebilir bir bir sınır koyuyor

Elbette ortada kesin bir şey yok. Görücez:)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Bu tam doğru sayılmaz. Bir teleskop ne kadar foton yakalarsa o kadar parlak görüntü odağı ne kadar geride birleştirirse o kadar büyük görüntü elde eder. Çok foton yakalamak için büyük mercek, odağı geride tutmak için küçük kırılma gereklidir. Kırılma ışığın dalga boyuna göre değişiklik göstersede hassasiyet için mercek ayarlanabilir. Buda kırmızı ışığı özel kılmaz.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Great Evil Beast yazdı:

Bana yorum yapma sen . Bana akil verme atmis tutmussun hakkimda . Senin uc kurusluk zekan ve bilginden cok daha fazlasi bende merak etme .

Öğretmenlerine de böyle mi diyorsun ?

"Senin uc kurusluk zekan ve bilginden cok daha fazlasi bende merak etme"

Nerde ne eğitim aldın da bana hakaret ediyorsun. İnsanlarla dalga geçerek saygısızlık yapmasını biliyorsun laf yiyincede ergence çemkiriyorsun. 

Hakkında tek dediğim şey " kendi de bilmiyor" soru soran insana tepkinden yola çıkarsak. Ya gerçekten bilmiyorsun yada çocuksun. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...