Jump to content

Namazın farz kılınması

Recommended Posts

Arkadaşlar yeni sorgulamaya başlayan bir insan olarak müslüman kafasından çıktım.

Ateist ve deistlerin söyledikleri bazı şeyler çok mantıklıyken bazı şeylerde çok saçma gelmekte

2 gündür düşünüp cevap bulamadığım bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim.

Namaz 621 yılında farz kılındıgı idda ediliyor Muhammedin ölümü 632 yılında olduğuna göre yaklaşık 11.5 yıl bir insan günde 5 vakit yıkanıp ibadet etmekle uğraşsın?

Ayriyeten oruç ibadetiyle suudi arabistan gibi sıcak bir bölgede sabahtan aksama kendini ac bıraksın?

Bu sorulara mantık çerçevesinde cevap arıyorum

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Turko21 said:

Arkadaşlar yeni sorgulamaya başlayan bir insan olarak müslüman kafasından çıktım.

Ateist ve deistlerin söyledikleri bazı şeyler çok mantıklıyken bazı şeylerde çok saçma gelmekte

2 gündür düşünüp cevap bulamadığım bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim.

Namaz 621 yılında farz kılındıgı idda ediliyor Muhammedin ölümü 632 yılında olduğuna göre yaklaşık 11.5 yıl bir insan günde 5 vakit yıkanıp ibadet etmekle uğraşsın?

Ayriyeten oruç ibadetiyle suudi arabistan gibi sıcak bir bölgede sabahtan aksama kendini ac bıraksın?

Bu sorulara mantık çerçevesinde cevap arıyorum

Oruc ibrahimi dinlerde ortak bir ibadet bicimi. Muho dinini yahudi ve htistiynlardan arakladigi icin islamda oruc ibadeti olmasi normal.

Namaz da keza oyle:

Sitelerde Paylaş

Öncelikle yorumun için tesekkur ederim.

Zaten dinlerin birbiriyle bağlantısı mevcut bu yüzden bunlar olağan şeyler

Ama benim söylediğim şey bir insanin 11.5 yıl boyunca neden namazı ve orucu kendine yük etsin akıl mantık isi mi 

Günde 5 vakit evinden isinden çıkıp gidip namazı cemaatine kaldırsın ben bunun cevabını arıyorum

Sitelerde Paylaş
Just now, Turko21 said:

Öncelikle yorumun için tesekkur ederim.

Zaten dinlerin birbiriyle bağlantısı mevcut bu yüzden bunlar olağan şeyler

Ama benim söylediğim şey bir insanin 11.5 yıl boyunca neden namazı ve orucu kendine yük etsin akıl mantık isi mi 

Günde 5 vakit evinden isinden çıkıp gidip namazı cemaatine kaldırsın ben bunun cevabını arıyorum

Onun icin kulfet degil bu. Cani sex isteyince caminin kapisindan donup, eve sex yapmaya gidiyor. Hadis var. Adam kral olmus, hatta ne krali allah olmus.

Sitelerde Paylaş

O hadisi biliyorum ama orda namaz ile alakalı birşey geçmiyor.

Yanlış hatırlamıyorsam cemaatle otururken güzel bir kadın geçiyor vesaire vesaire

Bunun bir külfet olmadığını söylemek benim görüşüme göre mantıklı değil çünkü gecenin bir yarısi kalkıp elini yüzünü yıkayacaksın mescite gidip cemaate namaz kıldıracaksın hemde ne zaman öleceğini bilmeden hayatının sonuna kadar bu külfetin altına gireceksin

Bir insan böyle bir külfetin altına girmek istemez bildiğimiz üzere o coğrafyada yasayan insanların islam dinine girmeme nedenlerinden biride bu tür ibadetlerdir sonradan onlara kılıç zoruyla kabul ettirilmiştir.

Yani bu tür ibadetler ıslamın sorgulanmasına neden olmuş ve yayılmasını geciktirmistir.

Yine bildiğimiz üzere en barıscıl hristiyan dininde namaz ibadeti yoktur

Sitelerde Paylaş

Arkadasin demek istedigini anlamadin. Muhammed ibadetleri yerine getirmiyordu, sadece gösteris amacli oldugu zaman yapiyordu.

Örnegin namaz kilmayi ortada birakip cani cinsellik istiyor diye karisina gitmesi yada oruc tutmasi gerektigi zaman karisi ayse ile öpüsmesi.

Bu hadisleri örnek alarak bakarsak Muhammedin ibadetleri yerine getirmedigini göreceksin. Muhammed yani büyük ihtimal ne oruc tutardi nede Namaz kilardi.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Turko21 said:

O hadisi biliyorum ama orda namaz ile alakalı birşey geçmiyor.

Yanlış hatırlamıyorsam cemaatle otururken güzel bir kadın geçiyor vesaire vesaire

Bunun bir külfet olmadığını söylemek benim görüşüme göre mantıklı değil çünkü gecenin bir yarısi kalkıp elini yüzünü yıkayacaksın mescite gidip cemaate namaz kıldıracaksın hemde ne zaman öleceğini bilmeden hayatının sonuna kadar bu külfetin altına gireceksin

Bir insan böyle bir külfetin altına girmek istemez bildiğimiz üzere o coğrafyada yasayan insanların islam dinine girmeme nedenlerinden biride bu tür ibadetlerdir sonradan onlara kılıç zoruyla kabul ettirilmiştir.

Yani bu tür ibadetler ıslamın sorgulanmasına neden olmuş ve yayılmasını geciktirmistir.

Yine bildiğimiz üzere en barıscıl hristiyan dininde namaz ibadeti yoktur

Yok, hadis namazla alakali. Camiye girerken kapidan donuyor. Daha birkac gun once tartistik, sadece numarasini falan hatirlamiyorum. Hatirlayan bir arkadas yazar simdi. 

Adam kulfetin altina falan girmiyor. Allah olmus adam allah. Onu kisitlayan birsey yok, keyfine ozel ayet iniyor. Aise bile igneliyor, bakiyorum da allahin senin keyfini pek bir dusunuyor diyor. Mumine 4 kari sinirlamasi getiriyor, kendisi limite uymuyor. Cani yasak birsey isterse, tak ona ozel ayet geliyor. Gelinini ciplak gorunce aziyor, bosatip kendi evleniyor. Vs vs vs...

Sitelerde Paylaş

arkadaslar yorumlariniz için teşekkür ederim.

İslam dinini müslüman için çürütmek için hadis ve kuran ayetlerini sıkça gösterilir.Müslüman kafasi sahih olan hadisleri reddeder kuran ayetlerinede kılıf uydurur.Yani kısmi bir kabul söz konusudur

ŞİMDİ BİZ BİR HADİSİ KABUL EDİP DİĞERİNİ REDDEDERSEK MÜSLÜMANLARİN YAPTIĞI HATAYA DÜŞERİZ

Gösteriş için yapıldığı fikrini kabul etmiyorum.Bu hadisler dolayısıyla

134. Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:
Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem geceleyin kalkıp ayakları şişinceye kadar namaz kılardı. Bunun üzerine ona:

- Yâ Resûlallah! Senin geçmiş ve gelecek bütün hataların bağışlandığı halde niye böyle kendini yoruyorsun? dedim.

Bana cevâben:

- "Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı?" buyurdu.

Buhârî, Tefsîrû sûre (48), 2; Müslim, Münâfikîn 81

Ayrıca Muhammedin her farz namazını cemaatle kılmış olması ve hasta düştüğü için ebubekiri imam tayin etmeside sahih hadislerdendir.

Bu yüzden bu tür ibadetlerin gösteriş için olduğu mantıklı değil.

Yani insan evde kılıyorum diyip yalan söyleyebilir fakat cemaatin önüne sürekli cıkıp ben namaz kılıyorum bana bakın gösteriş yapıyorum diyedebilir ama her zaman bunu yapması insana usanç verir.

Ayrıca külfet olmadığı yorumlarına da katılmıyorum

Düşünün siz insanları sömürmek için bir din getiriyorsunuz bu namaz ibadetini farz kılmasanızda bir problem olmayacak(hristiyan inancı) insanları sömürüp paralarını karılarını almanıza mani olmayacak.Ayrıca insanların bu külfetin altına girmek istemeyeceği için dininizi reddedecek ve onları sömüremeyeceksiniz.

İşin saçma olan kısmı burası

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Turko21 yazdı:

Ayrıca Muhammedin her farz namazını cemaatle kılmış olması ve hasta düştüğü için ebubekiri imam tayin etmeside sahih hadislerdendir.

Bu yüzden bu tür ibadetlerin gösteriş için olduğu mantıklı değil.

Yani insan evde kılıyorum diyip yalan söyleyebilir fakat cemaatin önüne sürekli cıkıp ben namaz kılıyorum bana bakın gösteriş yapıyorum diyedebilir ama her zaman bunu yapması insana usanç verir.

Ayrıca külfet olmadığı yorumlarına da katılmıyorum

Düşünün siz insanları sömürmek için bir din getiriyorsunuz bu namaz ibadetini farz kılmasanızda bir problem olmayacak(hristiyan inancı) insanları sömürüp paralarını karılarını almanıza mani olmayacak.Ayrıca insanların bu külfetin altına girmek istemeyeceği için dininizi reddedecek ve onları sömüremeyeceksiniz.

İşin saçma olan kısmı burası

İbadetler ne kadar çok tekrar edilir ve sık yapılırsa dini bilinç ve duyarlılık o kadar canlı kalır. Aklınızda her an dininiz vardır, ibadet şeklen ne kadar zor olursa olsun onu yapmaya kodlanırsınız. Bunu kenarda tutalım.

Namaz gibi ibadetlerin cemaatle, yani toplulukla yapılması en önce aidiyet duygusunun pekişmesini sağlar. Kendi cemaatiyle omuz omuza, yan yana Allah'ın karşısında olup ona ibadet etmek, aynı inanç ve değerlere sahip insanlarla bir arada olmak demektir ve bu kişiye güçlü bir güven duygusu ve huzur verir. Sosyalleşme, bir bütüne ait olma, birlikte olma ve birlikte aynı şeyi yapma, sosyal bütünlük ve dayanışma gibi duyguları besler, güçlendirir. Aynı duygularla aynı amaç için bir eylemde bulunmak haz verir.

Bunların dışında topluca ibadet ciddi bir baskı ve yaptırım unsurudur. Cemaat birbirini kontrol eder ve bir şekilde ritüele uymaya zorlar. O yüzden ayrıca önemlidir, bir kontrol ve motivasyon aracıdır.

Yani o toplumu sürekli yinelenmesi şart olan bir ibadete ikna etmek her bakımdan çok faydalıdır din için. Özellikle erkeğe daha fazla hitabeden İslam için sadece erkeklerin günde beş vakit toplaşıp birbirinin beynini yıkaması çok değerli bir ihtiyaçtır.

Demek ki toplu namaz ibadeti düşündünüz kadar önemsiz değil. Hatta düşündüğünüzün tam tersi olarak çok önemli. Bu denli önemli bir dinamiği birilerinin bilmesi ve canlı tutmak istemesi hem mantıklı hem çok akıllıca. Kendini peygamber olduğuna inandırmış bir figürün ayakları patlayana kadar namaz kıldığını söylemekse hepsinden akıllıca. Peygamber keskin bir dini modeldir ve onun yaptıklarını yapmak her Müslümanın isteyeceği bir şeydir. Hadisleri yazanlar da bunu biliyor olmalıdır elbette.

Sitelerde Paylaş

Türk ateist yorumunuz çok güzel ve çok mantıklı,katılıyorum ama bundan 1400 yıl öncesini düşünürsek bu kadar insan pskolojisinde master yapmış insanlar nerde eğitim görmüş anlamak zor

Bu adamlar kız çocukları gömüp daha ergenliğe girmemiş kızları nikahlamiyorlar mı bu cahillikle bunu yapacak zeka nerden geliyor?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Turko21 yazdı:

Türk ateist yorumunuz çok güzel ve çok mantıklı,katılıyorum ama bundan 1400 yıl öncesini düşünürsek bu kadar insan pskolojisinde master yapmış insanlar nerde eğitim görmüş anlamak zor

Bu adamlar kız çocukları gömüp daha ergenliğe girmemiş kızları nikahlamiyorlar mı bu cahillikle bunu yapacak zeka nerden geliyor?

İslam tarihini yazanlar din ve peygamber lehine öyle akıl almaz abartmalar yapmışlar ki (Bu bugün bile devam ediyor..) karşımıza böyle bilgiler çıkıyor işte. Bu yazılanları çok ciddiye alma, ne araplar ne de az sayıda müslüman dışında kimse bunlara takılmıyor. Pireyi, deve yaptıkları için böyle gelmiş günümüze, kaç kişidir buna tanık olanlar, önceleri medine, daha sonra mekke civarındaki inananlar hariç bir şahit yok, kayıt yok, belge yok, hatta elde tutulan bir kuran bile yokken, sonradan (en az 200 sene sonra) düzenlenmiş menkibelere çok inanma derim. Bu allah katından denen inanç sistemlerinde öyle hatalar, öyle mantıksızlıklar var ki, bazen insanın aklı şaşıyor. Elbette iyi ve faydalı şeylerde var, ama bu zaten normal önemli olan yanlışlar olmaması. Bu çok uzun bir hikaye, bir yaratıcı olma mantığını kabul etsek bile şu söylenenlerin o yüce güçle ne alakası olabilir (insanlar bozdular dense de o zaman nasıl korunmuş olabilir). Kısacası sen kendi duygularının sesini dinle, neye istiyorsan ona inan, ama asla kutsal masallara inanma...

Sitelerde Paylaş

Namazın farz oluşunun bazı amaçları var. mesela bazıları şunlar...;

1-) İnsanları ibadete... yani köleliğe alıştırmak

2-) Halkı fazla boş bırakmamak... sanat, bilim, felsefe gibi zararlı (!) aktivitelerden uzak tutmak

3-) Dini daha şekilsel hale getirip ve insani sorumlulukları ikinci plana atabilmek

4-) Müslüman olmayanları daha kolay tespit edip, haraç kesmek, işkence uygulamak (Tevbe 5 & 29) ve toplumu inanca göre bölebilmek.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Turko21 yazdı:

Bu davranışı onlar zaten görerek, bizzat deneyimleyerek öğrenmişler. Biz durumu tanımlıyoruz sadece. Bunu yaparken de bir parça akademik dil kullanıyoruz, geçmişi ve insan türünün davranış modellerini analiz ediyoruz.

Namazdan bahsettiğiniz ve peygamber olduğuna inanılan figürün ne diye durduk yerde böyle zorlu bir ibadet için çaba gösterdiğini anlayamadığınızı söylemişsiniz. Atladığınız şey, namaz ritüelinin İslam'dan önce de pratik edildiği gerçeği. Namaz da oruç da aslen bir pagan geleneğidir, namaz Hint kökenli bir ibadet biçimidir, bir güneş kültünün ritüelidir ve İslam öncesi Arapların da namaz kıldığı kutsal kitapta belirtilir ve bu Araplar ilgili ayette "putperest" diye anılır. Bunlar namazı beş vakit kılarlar, tıpkı kendilerinden öncekiler gibi.

Enfal -35: "Onların Kabedeki namazları, ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir. Küfrünüzden dolayı azabı tadın."

Kur'an'da namazın 3 vakit kılınması söylenirken Müslümanların neredeyse başından beri beş vakit kılması putperest geleneğe dönüldüğü şeklinde eleştirilir. Sadece beş vakit namaz değil, abdest hatta cünup olunduğunda boy abdesti almak da putperestlerin yaptığı hazırlıktı.

Demek istiyorum ki, zaten var olan bir tapınma modelinin getirisi açıkça gözlemlenmiştir ve bunu kitaptan öğrenilmiş bilgiyi hayata geçirmek şeklinde değil, doğal olarak kullanır ve yararlanırlar. 

İnsan sürüler halinde yaşayan bir canlı ve grup dinamizmi bu noktada çok önemli. Sürünün bir lideri olur ve onu yönlendirir, hayatta ve güçlü olup çoğalmasını sağlar. Bu lider bazen tek bir kişi değil, bir gruptur ama bir kişiyi lider olarak atar. İslam'ın lideri de Muhammed figürüdür. O yüzden onun namaz kıldığını, oruç tuttuğunu ve bu ritüelleri çok önemsediğini vurgulamak önemlidir.

İslam'da, hedefine gayet başarıyla ulaşmış başka pekçok önemli dinamik vardır ve bugün de aynı biçimde devam etmektedir bildiğiniz gibi. Onları da psikoloji kitaplarından öğrenmediler, kendilerinden önceki toplumlardan aktarılan ve gözlemlerine dayanarak elde ettikleri verilere dayanan gerçekler onlar.

Muhammed'e, hadislere, ayetlere takılıp kalmayın bence. Onların hepsi tutarsız, birbiriyle çelişen metinler çünkü toplumun günlük talep ve ihtiyaçlarına göre şekillenmiş, insanlar tarafından bizzat üretilmişler. Kur'an bu noktada çok değerlidir çünkü bize o çağ ve onu üreten toplum hakkında ciddi veriler sunar. Ayrıntılara takılıp kalırsak genel anlam ve amacı kaçırırız.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Gözden kaçan şeyler var.

Bugün bile hala saçma sapan şeylere inanıp, bu inançlarda da önderlik rolunü üstlenen insanlar var ve gelecekte de olacaktır. İnancın saçmalığı, kişinin ona inanmasını ve önder olarak da bazı şeyleri kendi yararına yontuyor olması da inanmamasını gerektirmez. 

Muhammed, eğer yaşadıysa, diğerlerinin de dediği gibi, zaten var olan ritüelleri oluşturduğu dine doldurmuştur.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz: Bir sürü farklı, ama genelde aynı köklere sahip inanca bağlı çeşit çeşit insanın uğrak ve toplanma yeri olan mekkede yaşayan, bu inanç sistemlerinin birine veya birkaçına bağlı bir insansınız. Bir nedenden dolayı, kendinizi günün birinde inandığınız tanrı ya da tanrılardan vahiy alır halde buluyorsunuz. İnandığınız tanrı ya da tanrılar, çok büyük olasılıkla size inandığınızdan farklı biçimde görünmeyecek ya da konuşmayacaktır. Çünkü peygamberlik, şamanlık, seçilmişlik iddiasındaki hemen herkes, zaten varolan inancı doğrultusunda bir seçilmişlikten bahseder. Sanıyorum ki, tarih boyunca kimse:  hayatım boyunca hıristiyandım ama kafayı yiyip  peygamber olunca tanrı bana islam doğru olandı dedi diye çıkmadı.

Bu nedenle, muhammed figürü, kendi kendine etkinlik icat etmiş değildir. Zaten varolan uygulamaları emretmiştir. Oruç da, zekat da, namaz da, kurban da Muhammed'den önce de vardır. Kuranda oruç tut, zekat ver, namaz kıl vb emirleri vardır. Bir kişi de çıkıp da ula bunlar ne ki diye sormadığına göre, çokça araştırmaya gerek kalınmadan ulaşılabilecek bir sonuçtur bu; ama araştırmak isterseniz de, bunların zaten binyılların gelenekleri olduğunu görürsünüz.

İnsan daima kendini tanrılarına yarandırmak ve bak ben senin yolundan çıkmadım, hayvanlık ve kendini bilmezlik etmedim demek için bir şeylerden vazgeçmeyi/kurban vermeyi ritüel edinmiştir. Günün, haftanın, ayın, yılın belirli zamanlarında tek veya toplu tapınmalar, hayvan veya insan kurban etmeler, kendini süreli/süresiz açlığa-susuzluğa bırakmalar, vücuduna zarar vermeler hep bu tür ritüellerdir. İslamda varolan bir şeyin neredeyse aynısını, çevre bütün dinlerde bulabilirsiniz.

İslamda hiçbir şey yok ki, yalnızca islama has olsun. Bu yüzden ve bu bilgi ışığında: muhammed herhangi bir şey icat etmiş değildir, varolan inançları sürdürmüştür. 

Sitelerde Paylaş

Namazın ayrıntılarını tamamen siyasal otorite belirlemiş ve dayatmıştır. Toplumu ne ölçüde itaat ettirmek ve diz çöktürmek, hatta secde ettirmek istediğine bağlı olarak namaz ritüelini siyasal iktidarlar belirlemiştir. Yoksa Kuran'da yazan namaz aşırı sade ve basittir. Daha doğrusu Kuran'da işin ayrıntısına bilerek ve maksatlı olarak girilmemiştir. Kuran'ın yazılış amacı bu değildir. Bunu zaten siyasal iktidar belirler.

Kuran korkutma, tırstırma, rüşvet vaad etme ve korkuya köle yapma amaçlı düzülmüştür. Bu sağlandığında, siyasal otorite gerisini halleder zaten...

Sitelerde Paylaş

Müslümler Pavlov'un köpekleri gibi neye koşullandırıldıklarını ve buna uygun ne yapacaklarını, ne düşüneceklerini içgüdüsel olarak çok iyi bilirler. Bilincinde olmasalar da bilinçaltlarına yerleştirilmiş korku onları güdüler.

Bir Müslüm Kuran'ı eline aldığında bile değil, daha almaya niyetlendiğinde, bundan şiddetle korkması gerektiğini çok iyi bilir. Aptesler alır, istiğfarlar çeker, istianelerde bulunur, şeytanı kovar, cehenneme yollar, allaha sığınır yaaaa allah yaaa bismillah sayfasını açar! :D

Arapça yazılara bakar bakmaz büyük bir huşuya kapılır. Titrer, korkusu doruğa ulaşır! Mübarek ulu allahı kim bilir bu acayip, ürkütücü, tuhaf harflerde neler diyordur neler! :lol: Üüüü, neler demiyordur ki! :D

Bu yüzden bunlardan bir nane olmaz. Bunlar korkutulmuş, sindirilmiş, köleleştirilmiş robotlardır. Kuran'dan ölesiye korkarlar. Der Spiegel dergisi bir sayısında Kuran'ı dünyada en çok korkulan kitap olarak lanse etmişti ki çok doğrudur. Müslümlerin bu kitaptan ödü kopmaktadır!

Bunlara elifba neyse abece, alfa beta da aynı şey diye istediğin kadar anlat! Bunlara göre Arapça allah, melekler ve cennet dilidir! Bunların ne kulağına laf girer, ne kafalarına bir fikir. Dogmalarında saplanıp takılıp kalmışlardır. Bunların doğal seleksiyonla yok olup gitmelerini beklemekten başka bir çare yok. Onu da daha çok bekleriz.

"Ben göremeyeceeem ben göremeyeceeem" diye dövünmüş... :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...