Jump to content

Kuranda Ampul

Recommended Posts

On 3/11/2017 at 00:45, Turko21 yazdı:

Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir (Nur 35) beni en çok etkileyen kuran ayetlerinden biri.Kafamı bu aralar çok kurcalıyor ve ampule işaret edildiği söyleniyor görüşlerinizi alabilirmiyim

burada sıkıntınız bilgisizlikten kaynaklanıyor. olayın ayrıntıları ve geriplanı üzerine bilginiz olmayınca, yerini inançla dolduruyorsunuz.

açıkça kandilden bahsediyor. zeytinyağı ve yakılması konusu o zamanlar bilinen bir şey fakat bu çöl tosbağaları bundan kandil yapabileceklerini bilmiyorlar. ne zaman ki biri hıristiyanlardan kandil alıp getiriyor, o zaman öğreniyorlar.

buradaki ayetin dilini şöyle yorumlayabilirsiniz. nasıl ki günümüzdeki inananlar, güncel bilgi ve bulguları kullanarak uyduruk tanrılarını aklamaya, desteklemeye çalışıyorlar; aynısını muhammed de yapmış:

örneğin, günümüz akıl hastaları der ki: dnayı sıraya dizen, yıldızları muazzam büyüklükte ve hiç sönmeyecek şekilde yakan allahtır.  bu ibişlerin dna ve yıldızın genel hatları ile bilgisini alınca bunu tanrılarına bağlamaları ile yukardaki ayet arasında hiçbir fark yoktur. muhammed yeni bir şey görmüş ve bunu uydurmalarına katmış.

olayın gelişiminin hikayesi de şudur

http://www.resulullah.org/temimud-dari-ra

Temîmü’d-Dârî, Şam’dan Medine’ye gelirken yanında birkaç tane yağ kandili ve bir miktar da zeytin yağı getirmişti. Bir gün hizmetçilerine bu yağ kandilleri­ni mescide yerleştirmelerini söyledi. Karanlık basınca da kandilleri yaktırdı. Peygamberimiz (a.s.m.) mescide geldiğinde ortalığın kandillerle aydınlandığı­nı görünce çok sevindi.

“Bunu kim yaptı?” diye sordu. Orada bulunanlar, “Temîmü’d-Dârî yaptı, yâ Re­sû­lal­lah!” diye cevap verdiler.

Bunun üzerine Peygamberimiz (a.s.m.), Temîmü’d-Dârî’ye, “Sen İslam’ı nurlandırdın, mescidi güzelleştirdin, Allah da seni dünyada ve ahirette nurlandırsın!” diye dua etti. Re­sû­lul­lah (a.s.m.) ayrıca memnuniyetinden dolayı, “Eğer bir kızım olsaydı, onu seninle evlendirirdim!” buyurdu.

http://www.tdvia.org/dia/ayrmetin.php?idno=240300

(Hatîb et-Tebrîzî, s. 66-67). Başlangıçta hurma dallarıyla aydınlatılan Mescid-i Nebevî’ye ilk kandilleri Temîm ed-Dârî getirmiş ve bundan çok memnun olan Hz. Peygamber onları yakan Temîm’in âzatlısı Feth’e Sirâc adını vermişti. Bu olay münasebetiyle eski saray teşkilâtlarındaki çerağciyânın (kandilciler) Asr-ı saâdet’te de bulunduğu ileri sürülmüştür (Ali b. Muhammed el-Huzâî, s. 123; Abdülhay el-Kettânî, s. 166-167). Hz. Âişe’den gelen bir rivayet o dönemde Medine evlerinde kandil kullanımının yaygın olmadığını göstermektedir (Buhârî, “Śalât”, 22). Kandillerin Mescid-i Nebevî’de kullanıldıktan sonra yaygınlaştığı düşünülebilir; ancak kıtlık dönemlerinde yakacak yağ bulmanın problem teşkil ettiği de bilinmektedir. Resûl-i Ekrem evlerdeki kandillerin yangına yol açmaması için bazı uyarılarda bulunmuştur; çünkü kandilin yağına gelen fareler yangına sebep olabiliyorlardı (Buhârî, “Bedǿü’l-ħalķ”, 16; “İstiǿźân”, 49). Hz. Ömer’in, hilâfeti sırasında Mescid-i Harâm’ın sahasını genişletip ihata duvarı üzerine kandiller koydurduğu (Fakihî, II, 158) ve diğer mescidleri de yine kandillerle aydınlattırdığı ve bir ramazan ayında buraları dolaşan Hz. Ali’nin Hz. Ömer için, “Mescidlerimizi aydınlattığı gibi Allah da onun kabrini aydınlatsın” diye dua ettiği bilinmektedir (İbn Asâkir, XLIV, 280).

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Turko21 yazdı:

Öncelikle ben akpli falan değilim

Ben seni yargılamadım, sadece konuyu biraz dramatize ettim. Çekinme yani, söyle... Ateş değmeden ışık veren bir ampül ile elektirk ampülü kastedilmiş olabilir mi diye aklından geçeni çekinmeden sor. Öbür türlü, kafalarda bir acaba oluşturabilir miyim diye belirsiz bir soru işareti peşinde olduğun izlenimi doğar. Söylemek istediğini açıkça söyle, yargılanmaktan korkma.

Ateistler agresif kişiler, "haaa yaaa, elektrik ampülü haa?" diye alaya alırlar diye çekiniyorsan, konuyu sormanın çeşitli usturupları var. "Bir Müslüm burada elektrik ampülünden bahsedildiğini söyledi, ben de doyurucu bir yanıt veremedim, siz ne dersiniz?" diye sorabilirsin.

Hatta açıkça çekinmeyip burada elektrik ampülünden bahsedildiği kanısına vardığını da saklamaya bilirsin. Ama böyle dediğin zaman açıkça da ateş değmeden ışık veren bir ampül ancak elektrik ampülüdür, buradan bu sonuca vardım diye belirtmelisin ki biz de vardığın sonucun yanlış olduğunu sana anlatabilelim.

Yani özet olarak konu, camın milattan önce Mısır'da keşfedildiği ve bardak, kandil gibi gereçlerin yapımında kullanıldığı. Olay bu...

Milattan önce insanlık bir çok gelişme gerçekleştirmiştir. Dünyanın çapı bile milattan önce ölçülmüştür. Bazı mekanik hesap makineleri bile yapılmıştır. Güneş yılı net olarak belirlenmiş ve kullanılmıştır. Bunlardan Kuran'ı düzen cahil çöl yağmacılarının hiç haberi bile yoktur. Becerebildikleri bir küp şeklini vermeye çalıştıkları ama onu da beceremedikleri yamuk yumuk, ucube bir yapı ve yanına koydukları bir kara taş... Başka da bir eserleri yok bunların.

Eller taa taş devrinde, milatı da bırak, taş devrinde Stonehenge adlı dev bir güneş takvimi olan hayranlık ve hayret uyandırıcı olağan dışı bir taş anıtı inşa etmeyi başarmışlar. Bu, insanlığın uyanışının başlangıcının sembolü gibi hâlâ büyük ölçüde ayakta kalmış muhteşem bir anıt. İnsanların evrenin gerçeklerine ilk uyanışlarının simgesi... Müthiş bir şey... 40 tonluk pi biçimi taşlardan oluşan inanılmaz bir anıt. Taş devrinde bu taşları nasıl dikip nasıl üste de bir taş çıkardılar, inanılmaz... Bunu başarmışlar.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, democrossian yazdı:

Milattan önce insanlık bir çok gelişme gerçekleştirmiştir. Dünyanın çapı bile milattan önce ölçülmüştür. Bazı mekanik hesap makineleri bile yapılmıştır. Güneş yılı net olarak belirlenmiş ve kullanılmıştır. Bunlardan Kuran'ı düzen cahil çöl yağmacılarının hiç haberi bile yoktur. Becerebildikleri bir küp şeklini vermeye çalıştıkları ama onu da beceremedikleri yamuk yumuk, ucube bir yapı ve yanına koydukları bir kara taş... Başka da bir eserleri yok bunların.

muhammed dönemi mekke'de yaşayan araplar kesinlikle dünyadan bi habe cahil cühela değillerdi.. kur'anı okurken muhammedin iddialarına yönelik karşı savlar geliştiren kişilerin alıntılarını açıkcası ben hayranlıkla okuyorum .. muhammedi reddederken reddedişlerini gayet net güzel bir şekilde temellendiriyorlar. müşrik diye adlandırılan bu insanlar kuvvetle muhtemel felsefe bilen ve kendi dönemlerinin bilimsel derinliğine sahip kişilerdi. ortada cündüşapur diye bir hakikat var.. ve muhammed kur'an yazımı sırasında kendi döneminin bilimsel bilgilerinden doğru veya yanlış ayırt etmeksizin epey yararlanmış bir kişi

tarihinde Agnostik Ludingirra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Agnostik Ludingirra yazdı:

muhammed dönemi mekke'de yaşayan araplar kesinlikle dünyadan bi habe cahil cühela değillerdi.. kur'anı okurken muhammedin iddialarına yönelik karşı savlar geliştiren kişilerin alıntılarını açıkcası ben hayranlıkla okuyorum .. muhammedi reddederken reddedişlerini gayet net güzel bir şekilde temellendiriyorlar. müşrik diye adlandırılan bu insanlar kuvvetle muhtemel felsefe bilen ve kendi dönemlerinin bilimsel derinliğine sahip kişilerdi. 

En iyi örnek Ebu Leheb,bu kişiliği oldukça bilge,akıllı birisi olarak görüyorum..

"Bunlar eskilerin masalları" çıkışı oldukça iyi bir bilgi ve sentez içeriğinde söylenmiş..

Ebu Leheb olayın farkında imiş..

tarihinde Beelzebub tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, Beelzebub said:

En iyi örnek Ebu Leheb,bu kişiliği oldukça bilge,akıllı birisi olarak görüyorum..

"Bunlar eskilerin masalları" çıkışı oldukça iyi bir bilgi ve sentez içeriğinde söylenmiş..

Gerçekten biz de anlıyoruz ki kuran bir masal kitabı..

Bunu biz 600'lü yıllarda heralde söyleyemezdik ama Ebu Leheb olayın farkında imiş.

O yuzden demek muslumler papagan gibi gunde 5 defa elleri kurusun diyor ?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, malta erigi yazdı:

O yuzden demek muslumler papagan gibi gunde 5 defa elleri kurusun diyor ?

Araplar Muhammed yerine Ebu Leheb'in izinden gitseydi bugün çok farklı yerlerde olacaktık.

Ebu Leheb sorgulamanın ve eleştirmenin adı,Muhammed'de biat etmenin ve körü körüne bağlanmanın,aklı iptal etmenin adıdır.

Saygı duyulacak bir adama elleri kurusun diye beddua etmek müslümanların geri kalışını da açıklıyor zaten.

Hem güya koca kavimleri yok eden Allah neden Ebu lehebe ellerin kurusun diye mesaj atar anlamak çok zor be..

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, Beelzebub said:

Araplar Muhammed yerine Ebu Leheb'in izinden gitseydi bugün çok farklı yerlerde olacaktık.

Ebu Leheb sorgulamanın ve eleştirmenin adı,Muhammed'de biat etmenin ve körü körüne bağlanmanın,aklı iptal etmenin adıdır.

Saygı duyulacak bir adama elleri kurusun diye beddua etmek müslümanların geri kalışını da açıklıyor zaten.

Hem güya koca kavimleri yok eden Allah neden Ebu lehebe ellerin kurusun diye mesaj atar anlamak çok zor be..

Ebu Leheb Muhammed'in öz amcası, asıl adı da Abdüluzza (Uzza'nın kulu, Muhammaed'in babasının adı da Abdullah yani Allah'ın kulu).

Üstelik Muhammed iki kızını bu amcasının iki oğlu ile evlendirmiş.

Sitelerde Paylaş
On ‎21‎.‎3‎.‎2017 at 21:38, Agnostik Ludingirra yazdı:

araplar kesinlikle dünyadan bi habe cahil cühela değillerdi

Ben onu konu etmedim ki... İslamı oluşturanlardan bahsettim. İslam öncesi bir şeyler vardı da İslam yok ettiği için mi böyle oldu, bilemem, ola da bilir. Bu konuda bir tartışmaya gerek duymuyorum. Benim için bana İslam'dan bu güne neyin geldiği önemli. Öncesi varmış da nereye gitmiş şimdi niye yok, e heralde İslam yok etmiştir, ne bileyim...

İslam'dan bu güne gelen ise ortada: Cehalet, yobazlık, yamuk yumuk dört duvar, bir kara taş, abuk sabuk tapınma ritüelleri ve hurafe inançlar...

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...