Jump to content

Recommended Posts

Bu videoda cevabı verilmeye çalışılan soru zaman var mıdır ise, yapılan açıklamalar yanlıştır. Çünkü onlar zaman var mıdır sorusunu değil, zamanı açıklamaya çalışmaktadırlar. Zamanı bu şekilde açıklayınca da, olduğu anlamı çıkarılmaktadır.

Zaman var mıdır?

Herşeyden önce bu soru yanlış değilse bile eksiktir.

Bu soruya göre zaman hem vardır, hem de yoktur.

Eğer soru maddeden bağımsız bir zamanın olup olmadığını soruyorsa, cevabı kesin olarak yoktur olmalıdır.

Maddeden bağımsız bir zaman yoktur.

Mevcut zamanı nasıl tanımlarsanız tanımlayın, o zaman madde ve enerjiye bağlı ve onlarla açıklanan zamandır.

Tek başına madde ve enerjiden soyut bir zaman yoktur.

Bu video zaman var mıdır sorusu değil, zaman  nedir sorusunu yanıtlamaktadır. Bu videoya göre zaman vardır.

Sitelerde Paylaş

Benim düşüncem, zamanın fizikte olmadığı ama yinede var olduğudur.

Zaman, klasik mekanik de aslında bir ön kabuldür. Bu ön kabul ile zaman evrim gibi bir çok sonsuz ufak parçanın bir araya getirilmesi ile oluşmuş geneller tanımlamasıdır. Saniye ve ya saat gibi.

Ancak, kuantum fiziği ile zaman eleman anlamında mantıksızdır. Görülebilen tahmin edileblen veya farkında olunan ama hiç olmayan bir parça.

Bu iki fizik ayrımında da sağlıklı bir şekilde zaman yoktur.

Bu açıdan bence keşfedilmemiş başka bir algoritma mevcut. Bunun kendine ait kuralları var. Mevcut cebir kuralları görmeyi engelliyor. Bu algoritma bir yeni dil. Görünemeyen başka formüller mevcut. Bunların keşfedilmesi ile birlikte kuantum fiziğinin ve temel çoğu ilkenin belirsizlik gibi, İlerde ilkel kalacağını düşünüyorum. Buna ileride yeni fizik yada başka bir ifade yapacaklardır. İşte bu algoritma ve dil ile; zaman bir eleman olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Zaman tespite bağlıdır ve bir şeyide en hızlı ışık hızında tespit edebilirsiniz. Güneş ile aramızda yaklaşık 8 dakikalık fark olduğunu düşürsek. Dünyada olmak şartıyla olan biteni gecikmesiz veya daha az gecikmeli görmenin bir yolu yoktur. 

Bu mantığa göre yakın mesafelerde çok daha azda fark oluşsa hiç bir saat başkalarına göre geçen zamanı doğru gösteremez. Haliyle zaman aslında 2 olgu arasındaki mesafeyi neredeyse ( mesafeye bağlı olarak) gecikmesiz olarak söyleyen bir araçtır ve ayrıca ondan koşarak kaçabilirsiniz. 

Uzay - zaman ilişkisi

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 14.03.2017 at 20:16, deney yazdı:

Zaman yoksa hızı nasıl açıklıyorsunuz?

Bir referans noktasına göre birim zamanda yapılan yer değiştirmeye hız denir.

Her hızda zaman genişlemesi olur. Seçilen her referans noktası için, ışık hızı sınırlılığı sebebiyle gecikme olur.

Yoldan 60km/saat hızla geçen bir otobüs için, içeride ki ve dışarıdaki kişiler farklı zaman aralıklarını ölçerler. 

Kısaca tanımdaki birim zaman kendine göredir. Görelidir. 

Farklı bir şekilde gidersek

referans noktasının otobüse bakan adam olduğunu düşünürsen.  (çünkü durağan ve aracın hızı dünyaya göre söylendi). adam yolu daha fazla ölçerken, otobüs şoförü daha az ölçecektir. Ayrıca otobüse bakan adam için daha fazla zaman geçecektir. 

Kısaca zaman göreli ise hızda görelidir. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 15.03.2017 at 02:12, feynman said:

Devinimin tekrarı diye düşünüyorum ben. Belki daha uygun bir şey bulunabilir.

Birden Fazla Fenomenlerde Fizik Yasaları Tekrarı  Kaynaklı Etki Tepki oluşmasıdır.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...