Jump to content

Recommended Posts

2 dakika önce, Filozofça yazdı:

Felsefe desen felsefe değil, 

Kimseyi küçümsemiyorum. İkna et beni. Sayın hiçbirşeyci uçuş filozofu ; ilkönce felsefe nedir, bilimsel felsefe nedir onu bi öğren.

Evrenin var olmasına da kendi kendine dedin ya :lol: ölcem gülmekten.  hahahhahha. Ama haklısın, senin gibiler yüzünden neredeyse şizofren olacam. 

Bak en azından, evrenin var olma sebebi , enerjinin maddeye dönüşümü, bu dönüşümde enerji- bir domuzun sırtındadır ;

bu domuz da , başka domuzun sırtında,o da başka domuzun sırtında....................... deseydin daha tutarlı olurdun.

Şimdi, burada sonsuz domuzları savunan sen misin yoksa ben mi ? Demek istediğimi anladın mı? yok anlamadın, bak açıklayayım.Herşeyin kökenine indiğinde-maddenin de kökeni enerji çıkari ve enerjide nedensellik yoktur. Sonsuz domuzlarla sana başarılar; gerçi sana göre domuz da yok,hiçbirşey yok :lol: sayın nihilist ! 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 148
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, Tuman Nogay yazdı:

Kimseyi küçümsemiyorum. İkna et beni. Sayın hiçbirşeyci uçuş filozofu ; ilkönce felsefe nedir, bilimsel felsefe nedir onu bi öğren.

Evrenin var olmasına da kendi kendine dedin ya :lol: ölcem gülmekten.  hahahhahha. Ama haklısın, senin gibiler yüzünden neredeyse şizofren olacam. 

Bak en azından, evrenin var olma sebebi , enerjinin maddeye dönüşümü, bu dönüşümde enerji- bir domuzun sırtındadır ;

bu domuz da , başka domuzun sırtında,o da başka domuzun sırtında....................... deseydin daha tutarlı olurdun.

Şimdi, burada sonsuz domuzları savunan sen misin yoksa ben mi ? Demek istediğimi anladın mı? yok anlamadın, bak açıklayayım.Herşeyin kökenine indiğinde-maddenin de kökeni enerji çıkari ve enerjide nedensellik yoktur. Sonsuz domuzlarla sana başarılar; gerçi sana göre domuz da yok,hiçbirşey yok :lol: sayın nihilist ! 

Delinin biri kuyuya bir taş atıyor, kırk akıllı çıkaramıyor. Hikayedeki deli sensin. Kafanda tanrı üretiyorsun, sonra onu ispatlamaya çalışıyorsun. Senin şimdi kafandaki hezeyanlarla, kuyuya attığın taşla mı uğraşalım? Görürsen selam söyle herkesi yaratan süper güçlü abin tanrıya :)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, bir_akil_insan yazdı:

bu yüzden, karar verin: nedensiz şeyler var mıdır? yoksa yalnızca bir tane nedensiz şey vardır ve o da tanrı mıdır? çünkü tek bir nedensiz şey varsa ve o tanrıysa, tipik taslamancık olarak kuantum muantum diye sıkmakta olduğunuzu kanıtlarsınız. yok eğer nedensiz şeyler varsa ve tanrı da bunlardan biriyse, o halde ilk savınız olan tanrı her şeyin nedenidir, çöp olur.

Eğitim görmediğim konularda konuşmam. Soruya cevap veremeyip, bla bla yapmışsın. Soruya cevap verme hakkını kaybettin. Orada çelişki yok,sonsuzluk-sonsuz enerji Tanrıdır ve enerjinin kökeninde nedensellik yoktur,diğer olgu ve süreçler de ona bağlıdır,sadece sen anlayamamışsın.

Taslamandan banane yahu ? Kuantum hakkında hiçbirşey bilmiyorsun. Ama güzel laf ebeliğin var, takdire değer. Birşeyler öğrenmişsin, konuya ortadan dalmalar falan, daha ilk sayfadaki herhangi bir soruyu cevaplamama gibi.Hadi aydınlat beni, ikna olmak istiyorum. 

Maddenin kendi kendine örgütlenmesinde ,elektron/proton kütle oranı 1/1836 iken bu oranın çok az büyük ya da küçük olması durumunda karbon elementi diğer elementlerle bağlar kuramazdı durumu ve yaşam kimyası oluşamaması durumu ortada iken, evrenin var olma nedeni nedir sorusunu nasıl yanıtlarsın ? Hadi, maçan yemedi ,daha ahlak sorusunu bile cevaplayamadın. Üj-bej demeyi de unutmuşsun Tekirdağlı?  :lol: Ya siz beni gülmekten öldüreceksiniz.

Şimdi, Filozofça yazdı:

Delinin biri kuyuya bir taş atıyor, kırk akıllı çıkaramıyor. Hikayedeki deli sensin. Kafanda tanrı üretiyorsun, sonra onu ispatlamaya çalışıyorsun. Senin şimdi kafandaki hezeyanlarla, kuyuya attığın taşla mı uğraşalım? Görürsen selam söyle herkesi yaratan süper güçlü abin tanrıya :)

Sonuç iki kategoriye iner.  1.)Tanrı ezelidir , 2.Madde ezelidir  ; sen ikincisini seçiyorsun,ben birincisini. 1.seçenek her ihtimalde de daha mantıklıdır.Çoklu evren teorisine sığınmayı da unutmuşsun,bu arada. Bi daha hatırlatayım ve tekrar gülmek istiyorum.

Demek, evrenin varolma nedeni kendisidir, kendi kendisine durup dururken evrenler piyasaya çıkıyor. Dikkat et, tuvaletteyken, evren falan çıkmasın alttan :lol:. illa bana böyle espriler yaptırıyorsun çakma-filozof !

Ha bu arada, senin NİHİLİZM ,  ateizm'in dinidir :) bunu da unutma hiçci ! TD'de ki hiçci sen misin ? 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Tuman Nogay yazdı:

Eğitim görmediğim konularda konuşmam. Soruya cevap veremeyip, bla bla yapmışsın. Soruya cevap verme hakkını kaybettin. Orada çelişki yok,sonsuzluk-sonsuz enerji Tanrıdır ve enerjinin kökeninde nedensellik yoktur,diğer olgu ve süreçler de ona bağlıdır,sadece sen anlayamamışsın.

Taslamandan banane yahu ? Kuantum hakkında hiçbirşey bilmiyorsun. Ama güzel laf ebeliğin var, takdire değer. Birşeyler öğrenmişsin, konuya ortadan dalmalar falan, daha ilk sayfadaki herhangi bir soruyu cevaplamama gibi.Hadi aydınlat beni, ikna olmak istiyorum. 

Maddenin kendi kendine örgütlenmesinde ,elektron/proton kütle oranı 1/1836 iken bu oranın çok az büyük ya da küçük olması durumunda karbon elementi diğer elementlerle bağlar kuramazdı durumu ve yaşam kimyası oluşamaması durumu ortada iken, evrenin var olma nedeni nedir sorusunu nasıl yanıtlarsın ? Hadi, maçan yemedi ,daha ahlak sorusunu bile cevaplayamadın. Üj-bej demeyi de unutmuşsun Tekirdağlı?  :lol: Ya siz beni gülmekten öldüreceksiniz.

Sonuç iki kategoriye iner.  1.)Tanrı ezelidir , 2.Madde ezelidir  ; sen ikincisini seçiyorsun,ben birincisini. 1.seçenek her ihtimalde de daha mantıklıdır.Çoklu evren teorisine sığınmayı da unutmuşsun,bu arada. Bi daha hatırlatayım ve tekrar gülmek istiyorum.

Demek, evrenin varolma nedeni kendisidir, kendi kendisine durup dururken evrenler piyasaya çıkıyor. Dikkat et, tuvaletteyken, evren falan çıkmasın alttan :lol:. illa bana böyle espriler yaptırıyorsun çakma-filozof !

Ha bu arada, senin NİHİLİZM ,  ateizm'in dinidir :) bunu da unutma hiçci ! TD'de ki hiçci sen misin ? 

Enerji tanrıdır diyorsun. O zaman evrim tanrıdır. Patates tanrıdır. Babam tanrıdır. Diye sıralayabiliriz. Tanrılarınız beni ilgilendirmiyor, her şeyin bilimsel açıklaması vardır, şizofrenik açıklamalar, putlar, bir şeyleri tanrılaştırmalar sizin kendi tabularınızdır, bilimsel doğrular değildir. Tanrı sizin kafanızdaki putlardır. Tanrı ezelidir diyorsan o tanrının ne olduğunu da söyleyeceksin, sonsuz enerji diyorsun o halde enerji hep vardı. Sonuç; yine ateizm.

tarihinde Filozofça tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Filozofça yazdı:

Enerji tanrıdır diyorsun. O zaman evrim tanrıdır. Patates tanrıdır. Babam tanrıdır. Diye sıralayabiliriz. Tanrılarınız beni ilgilendirmiyor, her şeyin bilimsel açıklaması vardır, şizofrenik açıklamalar, putlar, bir şeyleri tanrılaştırmalar sizin kendi tabularınızdır, bilimsel doğrular değildir. Tanrı ezelidir diyorsan o tanrının ne olduğunu da söyleyeceksin, sonsuz enerji diyorsun o halde enerji hep vardı. Sonuç; yine ateizm.

Ateistler, eskiden evren hep vardı diyorlardı.  Ne oldu  yavrum size ????  bing-bang le ,evrenin başlangıcı olduğunu mecburen söylüyorsun şimdi.

Nedenli olan herşeyin bir başlangıcı vardır. 

Nedensiz olan tek şey sonsuz enerji olan Tanrı'dır. ; başlangıçsız,  

Zamanda  999 kendtrilyon üzeri 999 kentrilyon üzeri.............sonsuz  YIL  geri zaman, diye birşey olamaz. Zamanda eksi sonsuz diye birşey olamaz. Mutlaka başlangıcı olmayan sonsuz enerjiye muhtaçsın.Senin, maddenin,onun,bunun,şunun,evrenin, hepsinin de başlangıcı var, ve bu hepsi de başlangıçsız olan bir şey'e bağlanmak durumunda. 

Ne dedinn????  enerji hep vardı ? :lol: hahahhahahahha,,  hadi yaaa?  ciddi misin ?Zaten sonsuz enerjiyi Tanrı olarak adlandırıyorum.

Hocam, git tuvalette, bir-akil-insan ile sigara falan için, belki evren çıkar kendi kendine. Dalga mı geçiyorsun ? 

tarihinde Tuman Nogay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tuman Nogay yazdı:

Ateistler, eskiden evren hep vardı diyorlardı.  Ne oldu  yavrum size ????  bing-bang le ,evrenin başlangıcı olduğunu mecburen söylüyorsun şimdi.

Nedenli olan herşeyin bir başlangıcı vardır. 

Nedensiz olan tek şey sonsuz enerji olan Tanrı'dır. ; başlangıçsız,  

Zamanda  999 kendtrilyon üzeri 999 kentrilyon üzeri.............sonsuz  YIL  geri zaman, diye birşey olamaz. Zamanda eksi sonsuz diye birşey olamaz. Mutlaka başlangıcı olmayan sonsuz enerjiye muhtaçsın.Senin, maddenin,onun,bunun,şunun,evrenin, hepsinin de başlangıcı var, ve bu hepsi de başlangıçsız olan bir şey'e bağlanmak durumunda. 

Ne dedinn????  enerji hep vardı ? :lol: hahahhahahahha,,  hadi yaaa?  ciddi misin ? Hocam, git tuvalette, bir-akil-insan ile sigara falan için, belki evren çıkar kendi kendine. Dalga mı geçiyorsun ? 

Tanrı sonsuz enerjidir diyorsun.
Tanrı ezelidir diyorsun.
O halde enerji ezeli oluyor.
Yani sonuç yine ateizm
Tanrının şaşkını seni :) 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Filozofça yazdı:

Tanrı sonsuz enerjidir diyorsun.
Tanrı ezelidir diyorsun.
O halde enerji ezeli oluyor.
Yani sonuç yine ateizm
Tanrının şaşkını seni :) 

O zaman bu durumda , ikimiz de seçim yapacağız yine. sadece 2 sinden biri. 

1.) Tanrı bilinçli bir kudrettir 

2.) Tanrı (panteist), sonsuz bilinçsiz enerjidir ( gravitasyonel güçler-enerji vs..) 

Bak aslını söylemek gerekirse, bu konuda benim de kafam karışıyor.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Tuman Nogay yazdı:

O zaman bu durumda , ikimiz de seçim yapacağız yine. sadece 2 sinden biri. 

1.) Tanrı bilinçli bir kudrettir 

2.) Tanrı (panteist), sonsuz bilinçsiz enerjidir ( gravitasyonel güçler-enerji vs..) 

Bak aslını söylemek gerekirse, bu konuda benim de kafam karışıyor.

Tanrı diye bir şey yoktur. 
Ben enerjinin formuyum.
Evren, enerjinin formudur.
Tanrı benim o halde.

Suretim. Dolayısıyla tanrı evrendir.
Evrene tanrı demeye de ihtiyacım yok.
Evren evrendir. Doğal seleksiyon ve evrimdir.
Sonuç yine ateizm. Bir şeyi tanrılaştırmaya ihtiyacım yok.
Enerjiye tanrı demekle dememek arasında bir fark yok.

Sitelerde Paylaş

Ezeli olan düşünülemez.
Tanımladığın, düşündüğün hiçbir şey ezeli değildir.
Kafanızda yarattığınız hiçbir şey tanrı değildir.
Dolayısıyla tanrı sonsuz enerji değildir.
Hatta tanrı tanrı bile değildir.
Ezeli olan'a hiçbir tanım yapılamaz.
Hiçbir kavram atfedilemez.
Burada mistisizm devreye girer.
Mistikler, gerçeği bilir. Diğerleri konuşur.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Tuman Nogay yazdı:

Çelişkiniz ortadadır. Enerji demeniz kurtarmıyor. Başka konulara kaçmanız da kurtarmıyor.

Yanıtlayacaksanız, soru budur: nedensiz tek şey tanrıysa, niye nedensiz şeyler vardır kuantum muantum diye atıp tutuyorsunuz? Nedensiz şeyler varsa, niye tanrı nedensiz tek şeydir diyorsunuz?

Dğer yandan, sonsuzluk ve sonsuz enerji diyerek zırvalamışsınız. Enerji dediğiniz zaman, ölçülebilirlik işin içine girer. Uyduruk tanrınız ölçülebilir midir? Sonsuzluk nedir? onu da mı enerji sanıyorsunuz?

Gülünç.

Sitelerde Paylaş

Çelişkiniz ortadadır. Enerji demeniz kurtarmıyor. Başka konulara kaçmanız da kurtarmıyor.

Yanıtlayacaksanız, soru budur: nedensiz tek şey tanrıysa, niye nedensiz şeyler vardır kuantum muantum diye atıp tutuyorsunuz? Nedensiz şeyler varsa, niye tanrı nedensiz tek şeydir diyorsunuz?

Dğer yandan, sonsuzluk ve sonsuz enerji diyerek zırvalamışsınız. Enerji dediğiniz zaman, ölçülebilirlik işin içine girer. Uyduruk tanrınız ölçülebilir midir? Sonsuzluk nedir? onu da mı enerji sanıyorsunuz?

Gülünç.

Kendi kafasında çürük bir teori üretmiş. Diğer şizofrenik tanrıcılar gibi tek doğru kendi düşündüğüdür sanıyor.
Tanrı Ezeliyse, ona hiçbir nitelik atfedilemez, düşünülemez, tanımlamaz, düşünülen hiçbir şey tanrı değildir.
Hatta tanrı, tanrı değildir. Kavramlaşan tanrı puttur. Tanrı kavramı da zaten insanın kafasındaki puttan başka bir şey değildir.
Ezeli ve Ebedi olan, tanımlanamayan, düşünülemeyendir. Burada zaten devreye mistisizm girer, deizm, teizm gibi zırvalar değil.

Sitelerde Paylaş

Sonsuzluk nedir? onu da mı enerji sanıyorsunuz?

sonsuzluk-sonsuz enerji diye yazdım, görmedin mi?  Neyse artık çalışmaya başlamam lazım, sonra konuşuruz. Bu arada, sen de hiçbirşeyci-mucizecisin, ki ben bunu gösterdim, inceleyebilirsin, tabiiki tarafsız olmazsın o ayrı konu. Sorularıma hala cevap veremedin, tamam anladık korkuyorsun :) 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tuman Nogay yazdı:

sonsuzluk-sonsuz enerji diye yazdım, görmedin mi?  Neyse artık çalışmaya başlamam lazım, sonra konuşuruz. Bu arada, sen de hiçbirşeyci-mucizecisin, ki ben bunu gösterdim, inceleyebilirsin, tabiiki tarafsız olmazsın o ayrı konu. Sorularıma hala cevap veremedin, tamam anladık korkuyorsun :) 

Sonsuzluğun tanımı yapılamaz. Tanımı yapılan şey sonsuz değildir. Dolayısıyla sonsuz enerji değildir. Sonsuzluk hiçliktir, yokluktur. Sınırsızdır. Hiçbir tanımı yapılamaz, düşünülemez, kavramlaştırılamaz. Yani düşündüğün hiçbir şey sonsuz değildir. Tanrı masalın bitti.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Tuman Nogay yazdı:

sonsuzluk-sonsuz enerji Tanrıdır

demişsiniz. sonsuzluk ve sonsuz enerji tanrı ise, sonsuzluk = sonsuz enerjidir. ya da sonsuzluk ile başına sonsuz koyabileceğiniz her şeyi kapsayarak, aha tanrı her şeyin sonsuz biçimde bulunabileceği varlık/yapıdır diyorsunuz.

Bu durumda, tanrınız ölçülebilirdir. çünkü tanrınızın içine enerji gibi gözlemlenebilen ve ölçülebilen şeyler sokuşturdunuz.

Bu durumda, tanrınız fiziksel varlıktır ve gözlemlenebilirdir.

Bu durumda tanrınız, müdahale edilebilirdir.

Bu durumda tanrınız, dönüştürülebilirdir.

Bu durumda tanrınızı, örneğin günün birinde bölüp parçalayıp çaydanlık üretmek ya da hiç değilse fiziksel özelliklerinden yararlanıp başka işler için kullanmak olasıdır ve tanrınız buna karşı hiçbir şey yapamaz.

Tanrınız gülünçmüş.

Yok eğer, tanrınız sonsuz enerji üretebilen bir varlıktır diyorsanız, bu durumda tanrınız sihirli bir varlıktır. çünkü: sonsuz enerji :D ne gülünç bir hayal dünyanız var. bir de kuantum muantum diye atıp tutuyorsunuz. sonsuz enerji diye bir şey yok. çünkü sonsuz madde diye bir şey yok. demek ki tanrınız fiziksel gerçekliğin içinde değil ve buna hiçbir şekilde müdahale edemiyor, çünkü sonsuz madde ve enerji diye bir şey yok. Bu durumda, evrenin tanrınızın varlığı ile hiçbir ilişkisi yok. yani evren, tanrınızdan bağımsız olarak var. yine yukardaki çelişkiye düştünüz. tanrınızdan bağımsız olarak, nedensiz olarak varolabilen şeyler var. örneğin: evren.

haydi çalışın bakalım.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sonsuz'a tanım yapılamayacağı için, ona tanrı da denmez. Sonsuz düşünülemez, hiçbir tanımı yapılamaz, kavramlaştırılamaz. Dolayısıyla tanrı kafanızda yarattığınız putlardır. Kendi putlaştırdığınız şeylere tanrı diyorsunuz, bu da sizin şizofrenik dünyanızı ilgilendirir. 

Sitelerde Paylaş

Bulunduğumuz lokalde(evren-evrenler), bir zarla çevrili ve dışı yokluk? Yokluk varlık sahasında tanımlanır,yokluk diye birşey yoktur,sonsuzluk vardır.Sonsuz varsa,sonsuz enerji de vardır; enerji=madde gibi çarpıtmışsınız.Sonsuz enerjiyi ölçeceksin:))) ölç bakalım.Soruları geçiştirmen etkileyiciydi.

Akil; Evren, nedensiz var oldu dedin ya; bu gerçekten çok komikti.

Sitelerde Paylaş

Tanrıya dair bilgileri neden öğrendin?

Sonsuz enerji olduğunu nereden biliyorsun?

Tanrının özelliklerini nereden biliyorsun?

Tanrıya dair hiçbir bulgun var mı?

Tanrıya kendine göre özellikler atfediyorsun, peki bu durumun kaynağı nedir? Neye dayanarak Tanrı hakkında bir şeyler diyorsun? Tanrı kendi hakkında hiçbir şeyler söyledi mi size?

Yoksa kendi kafanızda oluşturduğunuz Tanrı hakkında kendi subjektif düşüncelerinizi mi söylüyorsunuz? 

Ya da herhangi birisi Tanrı ile görüşmüş mü?

Tanrının neye benzediğini nereden biliyorsunuz?

Tanrı cisim mı, enerji mı, madde mi, o mu bu mı  gibi özellikleri nereden öğrendiniz?

Tanrın nasıl var oldu? Nasıl olabilir? Tanrının hep var olduğuna dair bilginin kaynağı nedir? 

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, Tuman Nogay yazdı:

Bulunduğumuz lokalde(evren-evrenler), bir zarla çevrili ve dışı yokluk? Yokluk varlık sahasında tanımlanır,yokluk diye birşey yoktur,sonsuzluk vardır.Sonsuz varsa,sonsuz enerji de vardır; enerji=madde gibi çarpıtmışsınız.Sonsuz enerjiyi ölçeceksin:))) ölç bakalım.Soruları geçiştirmen etkileyiciydi.

Sonsuz enerji diye bir şey yok kardeş. Onu sen uyduruyorsun.
Enerji ölçülebilirdir, ölçülebilir olan kavramlar sonsuz değildir. 
Sonsuz var denmez, sonsuz tanımlanmaz. Var olan sınırlıdır.
Kıt bilginle yapmaya çalıştığın felsefe maalesef doğru değil.
Komikti diye geçiştirmekten başka bir şey de yapamıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Müslüm olduğunu inkar eden Müslüm "hassas ayar" ayaklarına yatıyor ve taslamancı olduğunu inkar ettiği halde tabii ki bunu taslamandan araklıyor. Bunlar tabii ki taslaman zırvaları. Onun icadı değil elbet ama adam sayıklaya sayıklaya artık hassas ayarın sözcüsü durumuna geldi. Bu o kadar basit bir iddia ki, bilgisi olan ateistler bu zırvaya metelik bile atmaz.

Çoklu evrenler kuramı bu zırvayı çöpe atar. Çünkü aklen hiç evren yokken zart diye bir evren yaratılması ve bu evrenin yegane olması olanaksızdır. Evrenler gazoz kabarcıkları gibi çoklu olmak zorundadır.

Dolayısıyla, bir evrende belki de tek bir gezegenin hayata elverişli olabilmesi gibi, çoklu evrenlerden de bazen birisinin hayata elverişli olabilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Bu yani, bu kadar... Hassas ayar çöpü boyladı... :D

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Tuman Nogay yazdı:

Yukarda ilk paragraf akıl sağlığınızın yerinde olmadığını gösteriyor. En azından madde = enerji kısmında azıcık merak edip de madde ve enerji arasındaki ilişkinin ne olduğunu araştırmanız iyi olabilirdi. ölçülebilirliğin ne olduğunu da öğrenmeniz yararlı olacaktır.

e = mc2'nin ne anlattığını bilmeden kuantumculuk mu oynuyorsunuz? taslamanların yolu hep kubura çıkıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...