Jump to content

Çelişkili şeytan ayetleri.

Recommended Posts

Nahl:99.Gerçek şu ki, iman edip de Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun( şeytanın)hiçbir hakimiyeti yoktur.

Hac:52.Biz senden önce bir resul ve bir nebi göndermedik ki, o bir şey yapmak arzu ettiğinde, şeytan onun arzularına şüpheler karıştırmasın. Bunun üzerine Allah şeytanın karıştırdığı şüpheyi derhal giderir. Sonra da Allah, ayetlerini güçlendirir. Allah, bilendir, hikmet sahibidir.

Böyle bir tanrı kurgusu olamaz..

1-Nahl suresindeki ayete göre şeytan imanlılar üzerinde hiçbir hakimiyet kuramaz.

2- Hac suresindeki ayete göre kurabilir.

3-Allah herşeyi bildiğine göre,şeytanın yapacaklarınıda bilmesi gerekir.Bilmesine rağmen şeytanı engellemiyor daha sonra şeytanın yaptıklarını düzeltmeye çalışıyor,buradaki mantık ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Surada biraz tartistik:http://www.ateistforum.org/index.php?/topic/65356-allah-ve-şeytan-arasındaki-gerçek-ilişki-ne/

Benim sahsi fikrim:

1- seytan da bir tanri/yari tanri

2- allahin alteregosu. Bir tur 'dr jekyll & mr hyde' durumu var.

Islam inancindaki gibi bir cin veya hristiyanliktaki gibi bir melek degil. Cunku meleklerin de, cinlerin de belirli tanimlari var. Seytan bunlara uymuyor. Hayali varliklar hakkinda boyle tahminler yapmak zor tabi. Elimizdeki malzemeye gore cikarim yapmaya calisiyoruz.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, malta erigi yazdı:

Surada biraz tartistik:http://www.ateistforum.org/index.php?/topic/65356-allah-ve-şeytan-arasındaki-gerçek-ilişki-ne/

Benim sahsi fikrim:

1- seytan da bir tanri/yari tanri

2- allahin alteregosu. Bir tur 'dr jekyll & mr hyde' durumu var.

Islam inancindaki gibi bir cin veya hristiyanliktaki gibi bir melek degil. Cunku meleklerin de, cinlerin de belirli tanimlari var. Seytan bunlara uymuyor. Hayali varliklar hakkinda boyle tahminler yapmak zor tabi. Elimizdeki malzemeye gore cikarim yapmaya calisiyoruz.

Bana göre de İslam'daki şeytan,mitolojideki kötü tanrıların islam mitolojisine adapte edilmiş hali,Şeytan da bir tanrı.

Şeytanın,Allah'a kafa tutması tanrı olduğunun en büyük delili.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da şeytana yapılan aşırı yığma ve yüklenme, biraz kafası çalışır gibi olan müslümleri rahatsız eder. Sadece bir davetçiyse, ne bu kadar zıtlaşmaya gerek var, ne de başkaldıran bir asi düşman olmasına... Büyü öğreten "fitne" melekler kurgusu gibi bu da görevli fitne melek olarak kurgulanabilirdi. Kuran'da nefret ve düşmanlık dili yeğlenmiştir.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş ayetletler arasındaki manayı anlayamadığı için kavram karmaşası yaşıyor.İsmi azam azize yani namı diyar şeytan herkeze vesvese atabilir.Eyyup aleyhisselam ve süleyman aleyhisselam ile ne kadar uğraştıgı kitaplarda yazmaktadır.Ayetler iyi anlamak çok önemlidir yoksa kendinizi ''Çelişkililer'' cemiyetinde bulabilirsiniz.

tarihinde Katip1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Katip1 yazdı:

Arkadaş ayetletler arasındaki manayı anlayamadığı için kavram karmaşası yaşıyor.İsmi azam azize yani namı diyar şeytan herkeze vesvese atabilir.Eyyup aleyhisselam ve süleyman aleyhisselam ile ne kadar uğraştıgı kitaplarda yazmaktadır.Ayetler iyi anlamak çok önemlidir yoksa kendinizi ''Çelişkililer'' cemiyetinde bulabilirsiniz.

Süleymanın gerçekten kuşlarla ve karıncalarla konuştuğuna inanıyormusun?

Peri masallarına da inanıyormusun?

Allah,Süleymanın emrine şeytanları vermiş hem şeytanlar vasıtasıyla  o'na vesvese de vermiş,of anam of,vermiş te vermiş.

Çocuk masalları bile daha mantıklı be..

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Katip1 said:

Ölüm diyorum, mezar diyorum, imtihan diyorum kime diyorum ? Burda biz peri masallarindan bahsetmiyoruz yuce mevlanin kudretinden bahsediyoruz.Herhalde karincalarla konusacak,kuslarla konusacak...

Ozetle 'sadizm' diyorsun

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, malta erigi yazdı:

Ozetle 'sadizm' diyorsun

Haklisin sadizm.Etraftaki kuslar elinde bicakla diger kuslari kovaliyor.Aslanlarin elinder balta birbirlerini kesiyor sadizm diyince bu anlasiyor,yalnismiyim?Bide sadizm diyorsun.Suna bak hele hele...

tarihinde Katip1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, Katip1 said:

Haklisin sadizm.Etraftaki kuslar elinde bicakla diger kuslari kovaliyor.Aslanlarin elinder balta birbirlerini kesiyor sadizm diyince bu anlasiyor,yalnismiyim?Allahü tealanin yaratigi varliklari saymaya kalksan sayamazsin.Bide sadizm diyorsun.Suna bak hele hele...

Allahu tealanin yarattiklarini sayamayacagim konusunda haklisin. Insan olmayan birseyi nasil sayacak?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, malta erigi yazdı:

Allahu tealanin yarattiklarini sayamayacagim konusunda haklisin. Insan olmayan birseyi nasil sayacak?

Olmayan birsey derken aklindan bahsediyorsan amenna.Ama Allahu teala yoktur diyorsan buna kanit veremezsin ama ben sana onun varligi hakkinda binlerce ornek veriririm?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Katip1 said:

Olmayan birsey derken aklindan bahsediyorsan amenna.Ama Allahu teala yoktur diyorsan buna kanit veremezsin ama ben sana onun varligi hakkinda binlerce ornek veriririm?

Arap putundan ancak senin gibi ahmaklar korkar, bilen insan ne arap putundan korkar ne de başka putlardan.

Allah'ın olduğuna dair elinde nasıl bir kanıt var? Kuyruğundan bir parça falan mı var elinde?

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Katip1 yazdı:

Ölüm diyorum, mezar diyorum, imtihan diyorum kime diyorum ? Burda biz peri masallarindan bahsetmiyoruz yuce mevlanin kudretinden bahsediyoruz.Herhalde karincalarla konusacak,kuslarla konusacak...

Ölüm var diye bu saçma ortadoğu masallarına inanacak değilim.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, malta erigi yazdı:

Allah yok, din yalan!

Bune oglum? maca mi gidiyorsun bu nasil slogan

siz milenyum ergenlerinin agzinda bi slogan

sen mezara girince gorursun slogani

Suna bak hele hele...

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Katip1 said:

Bune oglum? maca mi gidiyorsun bu nasil slogan

siz milenyum ergenlerinin agzinda bi slogan

sen mezara girince gorursun slogani

Suna bak hele hele...

Mezara girince senin put ziyarete mi gelecek? Vururuz götüne tekmeyi, ardına bakmadan topuklar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...