Jump to content

Referandum yapılsa, hangi bayrağı seçerdiniz?

Recommended Posts

• İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İmam hatipli gençler var (Buzul filan). Hatırlatma amaçlı, neden bahsettiklerini biraz hatırlasınlar diye zibidi paylaşımlarda bulunuyorum. Görsellik de çok önemli. Diğerleri kızmasınlar:

mussolini.jpg

- Biz orta okulda filandık. Toplama kampları ile ilgili belgesel filan izlettiler. BUnların nasıl iktidara geldikleri, milleti nasıl kazandıkları. geldikten sonra kendi halklarına ne yaptıkları. Gidesiye kadar avrupanın yarısını harap etmelerini filan gördük.

O açıdan kurtçuluk / murtçuluk bize uzak şeyler.

Göktürk alfabesini filan da bilemem. Arap alfabesiyle derdiniz mi var?

tarihinde leonardo18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Buzul yazdı:

Can dündar yazmış zamanında,bununla ilgili.

Atatürk, Ayyıldızlı Bayrağı, Osmanlı’yı Ve Arap Dünyasını Çağrıştırdığı Gerekçesiyle Değiştirmeyi Düşünmüş Ve Bunu Dönemin Başbakanı Celal Bayar’a Söylemişti. Yerine Düşündüğü, Göktürkler’in Bayrağıydı: Mavi Fon Üzerinde Profilden Görünen Yeşil Bir Kurt…

http://www.timeturk.com/tr/2013/04/12/ataturk-ay-yildizli-bayragi-istememisti-iste-ataturk-un-aklindaki-turk-bayragi.html

Bu iddiayı seneler önce duyduğumda araştırayım dedim ve dinci ve onların beslemesi birkaç liberal (Ayşe Hür, Fatih Tezcan gibi) zırvaları dışında tek bir sağlam delil bulamadım. Can Dündar'ı da, o dönemlerde yanaştığı cenahı bilince ciddiye almak hata.

Falih Rıfkı Atay; M. Kemal'in, yeni devlet için figür-simge arayışı (bayrak demiyor ama) içinde olduğunu, çevresindeki bazı kişilerin kişilerin bozkurt figürünü önerdiğini, onun da bozkurtla ilgili birkaç efsaneyi dinledikten sonra "Masallarla gelmeyin. Böyle saçma sapan şeyleri bırakın, bana zeka ürünü timsaller bulun" dediğini öne sürmüş. Fakat aynı olayı hemen hemen aynı diyaloglarla aktaran biri daha var, Niyazi Ahmet Banoğlu.  

"Bir gün Türk Cumhuriyeti için nasıl bir arma şekilleri bulmak lazım geldiğini münakaşa ediyorduk. Arkadaşlardan biri esaslı motif olarak 'Kurt'u tavsiye etti.

Atatürk sordu:

– Ne kurdu?

– Bozkurt.

Ve uzun hikayesini anlattık. Gülümseyerek: 'Masalları bırakınız' dedi." (Çizgilerle Atatürk-3.cilt)

Ama benim de bizzat okuduğum daha önemi bir bilgi var. Afet İnan'ın,  "Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler" kitabının Cumhuriyet Devrinde Devlet Arması başlığı altında yazdıklarını aktarıyorum şimdi. İnternetten bulmam mümkün olmadığından kendim yazacağım üşenmeden.

"Atatürk'e bir gün, renkli olarak çizilmiş, devlet arması için şekiller getirmişlerdi. Bunlarda egemen olan unsur ya kurt başı veyahut da ay yıldız idi. Ressamlarımızın bulabildikleri bu armaların hiçbirini, Atatürk, kurduğu devletin bir Cumhuriyet arması olarak kabul edemedi, bunlara düşünerek defalarca baktı. 

Nihayet söylediği şey şu idi: Bunların hiçbiri bugünkü dünyamızın içinde kurulan yeni bir devletin arması olamaz. Devlet armasını, sembolik bir insan başı olarak temsil etmeli.

Bunun üzerinde kendisiyle birçok defalar konuştuğum zaman, bana verdiği açıklama şu oldu: Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insanın başının ifade etmeyeceği hiçbir şey tasavvur edemiyorum.

Böylece o zaman, Atatürk'ün onayından geçmiş bir Cumhuriyet devleti armamız yapılamadı. Çünkü naklettiğim gibi, çizilen şekillerin hiçbiri Atatürk tarafından kabule değer bulunmamıştı. 

Düşünce adamı Atatürk, insan zeka ve aklının hayran idi. O, bu zeka ve akıl kudretinden fışkıran varlıkların kurduğu ve yaşatacağı bir Türk dünyasını kuvvetlendirmek istemiştir."

Atatürk'ün arma, simge arayışı var ancak bayrak için değil. Falih Rıfkı ve Niyazi Ahmet Banoğlu'nun aktardığı diyaloglar sadece birbiriyle değil, Afet İnan'ın anlattıklarıyla da son derece tutarlı ve doğru. Ancak bayrağı değiştirmek istediğiyle ilgili hiçbir inandırıcı bilgi, kaynak vb yok. Hepsi "alternatif tarih" dedikleri uydurulmuş şeyler. Eğer gerçek bir kaynağa erişen varsa buraya eklesin ki bilgimi düzelteyim, zira ben bulamadım. 

Sitelerde Paylaş

Güzel paylaşım.

Antropolojide mesele şöyle: Ulusların milletlerin birçoğunun bir "totem" hayvanı bulunur. Örneğin Fransa ve Portekiz'de bu hayvan Horozdur (Maçı aldıklarında "horozlar zafer ile döndü") derler. Rusya için bu Ayı'dır. Hindistan için bu Fil'dir. Asya ülkelerinde (Çin'de) bu Ejderha'dır. Araplarda bu hayvan Şahin'dir. Eski mısırda belki Timsah'tır. Bizim açımızdan da Bozkurttur.

- Geçmişte MHP'liler bunun da suyunu çıkarmasalardı, şimdi belki milli takımımız kazanınca biz de "Bozkurtlar yine kazandı" diyebilirdik.

Araplar kendi şahinlerini bayrağa koymuşlar, Biz bozkurtu niye koymayalım?

1) Bir sürü Kürt var. Onu nasıl halledecez.

2) Türk bayrağı Osmanlı sonunda da böyleydi. bayrağın belli bir şanı, itibarı vardır.

O zamanlar olsa mıydı?

Gök mavi güzel bir renk aslında. Da Kurt çok yırtıcı bir hayvan. Ötükenli / Moğol da değiliz. Bence aşırıya kaçmak olurdu.

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, leonardo18 said:

Güzel paylaşım.

Antropolojide mesele şöyle: Ulusların milletlerin birçoğunun bir "totem" hayvanı bulunur. Örneğin Fransa ve Portekiz'de bu hayvan Horozdur (Maçı aldıklarında "horozlar zafer ile döndü") derler. Rusya için bu Ayı'dır. Hindistan için bu Fil'dir. Asya ülkelerinde (Çin'de) bu Ejderha'dır. Araplarda bu hayvan Şahin'dir. Eski mısırda belki Timsah'tır. Bizim açımızdan da Bozkurttur.

- Geçmişte MHP'liler bunun da suyunu çıkarmasalardı, şimdi belki milli takımımız kazanınca biz de "Bozkurtlar yine kazandı" diyebilirdik.

Araplar kendi şahinlerini bayrağa koymuşlar, Biz bozkurtu niye koymayalım?

1) Bir sürü Kürt var. Onu nasıl halledecez.

2) Türk bayrağı Osmanlı sonunda da böyleydi. bayrağın belli bir şanı, itibarı vardır.

O zamanlar olsa mıydı?

Gök mavi güzel bir renk aslında. Da Kurt çok yırtıcı bir hayvan. Ötükenli / Moğol da değiliz. Bence aşırıya kaçmak olurdu.

Aslinda kurt guzel hayvan. Ayrica kurtlar gruplar halinde, dayanisma halinde yasayip avlandiklarindan simge olarak da iyi olabilir. Ancak bozkurt ulkemizde irkci ve fasist tiplerin kullandigi bir simge oldugundan, insan elde olmadan onyargili yaklasiyor.

Sitelerde Paylaş

Totem hayvanı bayrağına taşıyan var mı? Rus bayrağında ayı, Çin bayrağında ejderha yok. Tıpkı Fenerbahçe armasında sarı kanarya olmaması gibi. 

Böyle sonradan uydurulmuş bayraklara gerek yok. Bir tarihsel kökeni olmayan, efsaneler ve söylentiler üzerine birisi oturup çizmiş bu bayrağı. Bütün bu yeni çıkan bayraklar azgın ortaçağın işaretleri. İnsanları ilk atalarına kadar iteleyip orada boğmak istiyorlar. Ortaçağ cehennemine odun taşıyan zebaniler, Muhammed'in mührünü bulup ondan bile bayrak uydurdular. Ortaçağ barbarlığına hizmette kusur yok.

Göktürk devletinin varlığı bile şüphelidir. Devletler 18. yüzyıldan sonra bayrak kullanmaya başlanmıştır. Daha önce bayrak diye birşey yok. Savaşlarda sancak açıyorlar, onlar da genelde din motifli objeler. Haçlılar devasa haç taşıyor ellerinde mesela. Böyle şeyler. Bayrak modern zamanlarda ortaya çıkmış bir semboldür.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Tabula Rasa said:

Totem hayvanı bayrağına taşıyan var mı? Rus bayrağında ayı, Çin bayrağında ejderha yok. Tıpkı Fenerbahçe armasında sarı kanarya olmaması gibi. 

Böyle sonradan uydurulmuş bayraklara gerek yok. Bir tarihsel kökeni olmayan, efsaneler ve söylentiler üzerine birisi oturup çizmiş bu bayrağı. Bütün bu yeni çıkan bayraklar azgın ortaçağın işaretleri. İnsanları ilk atalarına kadar iteleyip orada boğmak istiyorlar. Ortaçağ cehennemine odun taşıyan zebaniler, Muhammed'in mührünü bulup ondan bile bayrak uydurdular. Ortaçağ barbarlığına hizmette kusur yok.

Göktürk devletinin varlığı bile şüphelidir. Devletler 18. yüzyıldan sonra bayrak kullanmaya başlanmıştır. Daha önce bayrak diye birşey yok. Savaşlarda sancak açıyorlar, onlar da genelde din motifli objeler. Haçlılar devasa haç taşıyor ellerinde mesela. Böyle şeyler. Bayrak modern zamanlarda ortaya çıkmış bir semboldür.

Dogru. Cogu ulkelerin bayrak olarak kullandigi simgeler, o ulkelerin azizlerine (patron saint) ait haclar. Mesela beyaz uzeri kirmizi hac st. George hacidir. Ingiltere'nin patron saint'i de st. George oldugunden bu bayragi kullanir. Bu iskocya icin de kuzey irlanda ici  de boyle mesela. Bu bayraklari kiliselerde de gorebilirsiniz ama kilise bunlari o azizleri simgeledigi icin asar, o ulkeler ile alakasi yoktur. Ben italya ve maltada kiliselerin bu bayraklari asmasina sasirmistim, patron saint olayini sonradan ogrenince isin aslini anladim.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Tabula Rasa yazdı:

Bayrakta yok belki ama. ABD'nin beyaz başlı kartalı (Romalılar gibi ABD'nin de simgesi Kartaldır) Devlet kurumlarında bulunur:

cia_seal_06.jpg

Şahin Simgesi de örneğin Mısır Bayrağında (ve galiba bir iki arap ülkesinde daha) vardır:

Egypt_flag-6.jpg

- Aslında Olmayacak iş değil. Bayrak değil ama devlet logolarında göktürk mavisi ve kurt olabilirdi.

17 saat önce, Beelzebub yazdı:

Bu nasıl? Her türlü sömürü var..

- Bu AKp'yi bi daha bulamayız. Ben yeşil renkli islami bayrak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

Cumhuriyetin ilk yılları bozkurt şeklinde kısa süreli bir google araması yaparsanız ilginç şeyler  bulabilirsiniz.

Referandum yapılsa şimdiki bayrağı seçerdim. Çünkü bozkurtlu bayrak daha asil veya resmi gözükmüyor.

Zaten büyük ihtimal şu anki bayrağımızdan daha güzeli tasarlanamadığı için bayrak değiştirilmedi.  Çöken imparatorlukların bayrakları değişebilir çünkü. Değiştirilseydi süpriz olmazdı.

Sitelerde Paylaş

Osmanlı sarayına tuvalet bekçisi olarak bile alınmayacak tipler,osmanlı'yı savunuyor ya beni bir gülme tutuyor.

Şalvarı şaltak osmanlı
Eğerii kaltak osmanlı
Ekende yok biçende yok
Yiyende ortak osmanlı 

Şanlı tarihimizin kısa ve güzel özeti.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, leonardo18 yazdı:

Bayrakta yok belki ama. ABD'nin beyaz başlı kartalı (Romalılar gibi ABD'nin de simgesi Kartaldır) Devlet kurumlarında bulunur:

cia_seal_06.jpg

Şahin Simgesi de örneğin Mısır Bayrağında (ve galiba bir iki arap ülkesinde daha) vardır:

Egypt_flag-6.jpg

- Aslında Olmayacak iş değil. Bayrak değil ama devlet logolarında göktürk mavisi ve kurt olabilirdi.

- Bu AKp'yi bi daha bulamayız. Ben yeşil renkli islami bayrak istiyorum.

Göktürk mavisi nereden çıktı ya? Gök mavi olduğu için mi?

Bir tane gökbayrak uydurmuşlar. Türk bayrağının mavi renklisi. Doğu Türkistan bayrağı imiş. Bu bayrağın herhangi bir tarihsel kökeni var mı? Uygurlar kaç yılında Müslüman oldular da üzerinde hilal olan bir bayrak yaptılar kendilerine. Tamamen uydurma. Ama ülkücüler falan ısrarla o Cia uydurması bayrağı orda burda sallamayı pek seviyorlar. Kolay gaza gelen bir milletiz.

Cia'nın içinde bayrak çizen bir grafik departmanı olduğunu sanıyorum. Irak işgali sonrası bir bayrak uydurmuşlardı. İki mavi çizgi arasında mavi renkli bir hilal. Bu bayrağı bir kez gördüm, daha sonra hiçbir yerde göremiyorum. Sizin bayraklar, bu bayrağın tutmuş olanları.

Bayrak değiştirmek tehlikeli bir fantazi. Sen kırmızı bayraklı rengi değiştirmek istersen, yerine mavi yerine yeşil renklisinin gelme ihtimali daha yüksek görünüyor. Daha büyük ihtimal ise, birden fazla bayrağın gelmesidir.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, bilgisız bi uşak yazdı:

Unutma; üyeliğin, tehlikede!

Senin  bu muhabbette kurtlar vadisine dondu iyice

Nerdeyse 155'i arayacağım. :)

tarihinde Katip1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Katip1 yazdı:

metal-kaliteli-osmanli-armasi.jpg

Evet. Tahmin edileceği üzere bu şatafatlı uyduruk görsel de batılılar tarafından çizilmiş.

".... Kraliçe Victoria, Prens Charles Young ismindeki arma uzmanını Osmanlı için arma tasarlamak üzere görevlendirir. İstanbul'a gelerek araştırmalarda bulunan Young'a, Etyen Pizani isminde bir tercüman yardımcı olur.

İngiliz tasarımcı, padişahlık alameti olan saltanat kavuğunu, sorgucu, ay-yıldızlı sancağı ve tuğrayı ön plana çıkararak bir arma hazırlar. Bir yılda hazırlanarak İstanbul'a gönderilen arma çizimlerini Sultan Abdülmecid de beğenir.[1] Bu şekilde oluşan Osmanlı Devleti arması İngiltere'nin Saint George Kilisesi'ndeki yerini alır."

Devamı da burada: https://tr.wikipedia.org/wiki/Osmanlı_İmparatorluğu_arması

Ota boka mana yükleyenlerin bok kadar kafası yoktur.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tabula Rasa yazdı:

Ota boka mana yükleyenlerin bok kadar kafası yoktur.

Sakın ol! o senin vikipedia dan aldigın alintilari onune gelen duzenliyor.Yaptıgın şu icraati tezek makinası daha iyi yapar.İnsan sunu yazarken bile utanır..seni tezek makinasi oparatörü ilan ediyorum..Sen her müslüman gordugunu cahil sanıyorsun herhalde.Gercek bilgiler kitaplarda yazar.Bunuda unutma..ctrl-c -v ile peynir ekmek gemisi yürümez akıllı ol

Klavye tavşanı seni..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...