Jump to content

Onursuz ve Gurursuz Bir Nesil

Recommended Posts

Onur ve gururdan yoksun bir nesil var Türkiye'de.. Gaflet, dalalet ve ihanet içinde bir nesil...

Atatürkçü olduklarını iddia etseler bile bu zavallı neslin Atatürk'le bir alakası olması mümkün değil.

Bunlar için Tayyip nesli bile diyebiliriz. Tayyip'i örnek alan bir nesil değil ama.. Tayyip'e olan nefretleri yüzünden ülkelerine olan sevgi ve saygılarını yitiren ve ülkelerine zarar veren bir nesil... Tayyip'i cezalandırmak için onur ve gururlarından fedakarlık eden bir nesil..

Sapkınlıklarını haklı çıkarmak için Tayyip'i ve AKP'yi suçlayan, onlardan kurtulmak için düşmanla işbirliği yapmaktan çekinmeyen milli değerleri çarpık, garip bir nesil...

Tayyip iti mi sorumlu bu hastalıklı nesilden? Evet.. Eğer biri sorumlu olacaksa o kesin olarak Tayyip denen it.. Ama bu nesilde de sorumluluk var. Onlar da suçsuz değil. Demokrasi ve özgürlük kavramlarını hazmedemeyen bu nesil yalnız Tayyip itini suçlayarak kendini temize çıkaramaz. Bu nesil de suçlu. O da Tayyip gibi gaflet ve dalalet, hatta ihanet içinde... Tayyip itinin ve AKP'nin  ilacı değil bu korkak ve beceriksiz, ülkesini ve birlikte yaşadıkları azınlıkları sevmeyen, onları aşağılayıp reddeden küstah nesil. Tayyip'in başarılarından biri de bu zavallı nesil. Tabii bu başarılar Atatürk'ün kurduğu bir cumhuriyeti yok etmek ise.. Tayyip ve düşmanları hep birlikte aynı amaca hizmet ettiklerini bilmeden bu  ülkeyi parçalıyorlar.

Ben bu nesli reddediyorum..

Sitelerde Paylaş

@haci, senin Türkiye'nin güncel siyasi realitesine Atatürk milliyetçiliği ve onun öngördüğü halkçı bakış açısından yaklaştığın aşikar.
Ancak meseleleri doğru değerlendirmek için global bir perspektiften yaklaşmanın icap ettiğini belirtmeliyim. Çünkü Türkiye yalıtık değil, global dünyanın parçası ve oyun sahası. Bu pencereden ise genç nüfusun zaten iyi eğitimli olmaması istenir. Bütün bir neslin işçi olarak istihdama katılması, büyük oranının işsiz kalması, bu neslin siyasetten anladığının ancak takım tutmak gibi parti taraftarlığı olması istenir. Yani gerçekleri göremesinler, koyun gibi güdülsünler; maksat bu. 
Bu nesil büyüyecek, çoluk çocuğa karışacak. Onların yetiştirmesi olan yeni gençlikten de pek ümitvar olmamalısın açıkçası. 
80 sonrası apolitizasyon yıllardan beri süregelen bir politika. Amerikan destekli darbe ve yeniden şekillenen propaganda makinesi medya milleti bu hale soktu işte.
Bunların en eğitimlilerinin de bir b*ktan ayıktıkları yok.
Sana söyleyeyim, kimsenin umrunda değil Türkiye'nin genç nüfusu. Herkes ekonomik bunalım altında, kendi hayatları derdine düşmüş durumda.

Sitelerde Paylaş

Sana söyleyeyim, kimsenin umrunda değil Türkiye'nin genç nüfusu. Herkes ekonomik bunalım altında, kendi hayatları derdine düşmüş durumda.

Aynen öyle. Türkiye fakir bir ülke olmadığı halde bu böyle. Çünkü Türkiye ahlaksız bir ülke. Büyük manzarayı kimse göremiyor ve herkes köşeyi kendisi için dönmeye çalışıyor. Tayyip ve AKP Türkiye'yi bunalımda tutmaya çalışıyor. Türkiye'de yaşam krizden krize atlayarak geçiyor. Bu hiç kuşkusuz Tayyip'in çok işine geliyor. Türk gençleri ve ateistleri hep kriz altında tutuluyor ve kriz altında karar vermeye zorlanıyor.

Kriz anlarında insanların karar verme ve yargılama yetenekleri önemli ölçüde yanılgıya uğrayabilir. Bu gibi durumlarda insanların çoğu, normal koşullarda asla yapmayacakları hataları yapmaya, akıllarından geçmesi olanaksız düşüncelere ılımlı bakmaya, kabul etmelerine olanaksız fantastik dedikoduları ciddiye almaya başlarlar. Rasyonelite normu değişir ve yeni ve aşırı bir boyutta yeniden tesis edilir.

Normalde insanların her türlü davranış örnekleri, psikolojik alt yapılarının dışa yansıyan gösterilerinden başka bir şey değildir. Bu alt yapı gerçeklerden ne kadar uzak ise, kriz anında kişinin algıları o kadar sapkın nitelikler kazanabilir. Bazılarında krizler,  algıları o kadar çok değiştirebilir ki, kişi halüsinasyonlar görmeye ve duymaya, yepyeni bir realmde ve başka bir boyutta yaşamaya, çarptıttığı değerleri  reel gerçekler olarak görmeye başlar. 

Aslında bu durum herkes için geçerlidir. Dünyanın en akıllı, bilgili, kültürlü, mantıklı ve dirayetli insanları için bile tek bir gerçek yoktur. İnsan psikolojisinin çeşitli düzeylerini tutan gerçekler vardır. Aynı olduğu sanılan sosyal ve doğal süreçlerden hepimiz farklı şekillerde etkilenir, onları farklı şekillerde algılarız. Aynı sürece maruz kalan insanların algıları birbirleri ile hemen hiç örtüşmeyebilir. Sanki her birey için ayrı ve farklı gerçekler vardır.

Yetiştiğimiz ortam ve yetiştirilme tarzımız, bize empoze edilen inançlar, kendi çıkarsamalarımızın ürünü olan düşüncelerimiz, önyargılarımız, gördüklerimiz, duyduklarımız ve kişiliğimiz,  olguları kendimize göre algılayıp, yorumlamamızın nedenlerinden sadece birkaçıdır. Diğerleri arasında kişisel duyarlıklarımız, yanılma, yanıltılma, ihanet ve aldatılmalarımız, karşılaştığımız çeşitli maddi ve manevi zorluklar ve diğer değişgenler sayılabilir.   Bütün bunların çeşitli oranlarda karışımından oluşan ve kişiliğimizin bir parçası olan rasyonel ve mantıklı düşüncelerimiz kriz anlarında, termostat kurulur gibi, yeniden ayarlanır. Kişi o zamana kadar hiç karşılaşmadığı yepyeni bir dizi gerçeklerle karşı karşıya kalır ve çoğu kere bu gibi durumlarda doğru, rasyonel ve mantıklı yargılama yeteneğini kaybeder. Başka bir kişiliğe bürünür. Sapkınlaşır. 

İlginç olarak bazılarımız belki de hep kriz anında yaşıyor bile olabiliriz. Psikolojik sorunları olanlarımız, din gibi dogmalara ve sapkın doktrinlere maruz kalmış bir çocukluk ve gençlik dönemlerinden geçenlerimiz için yaşam, diğer insanlarınkinden çok daha farklı bir serüven olabilir.... 

İslam bazılarımızı hep kriz anında tutmak için kullanılabilir. Davaları uğruna intihar eden teröristlerin psikolojisini başka türlü açıklamaya olanak yoktur. Fakirlik, düşkünlük, bağımlılık, çaresizlik, fanatizm ve cehalet, kişileri sürekli kriz anında tutarak, onların akıl, mantık, sağduyu ve rasyonalitlerini erozyona uğratabilir ve onları ilahi güçlerin kölesi yapabilir.

Bence bu nesil işte böyle bir krizden geçmektedir. Bunun sorumlusu hiç kuşkusuz Tayyip'dir.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, malta erigi yazdı:

Ne onursuzuz ne de ahmak.

Hangi davranışlarınla ahmak olmadığını, gururlu ve onurlu olduğunu gösteriyorsun?  Bize bir örnek var. Hollanda'yı tutarak mı?

Hangi düşüncelerin seni gururlu ve onurlu yapıyor? Neden ahmak değilsin?

Şimdiye kadar okuduğum iletilerin arasında onursuz ve ahmak olmadığını gösteren bir ileti ile karşılaşmadım.

Sitelerde Paylaş
Just now, haci said:

Hangi davranışlarınla ahmak olmadığını, gururlu ve onurlu olduğunu gösteriyorsun?  Bize bir örnek var. Hollanda'yı tutarak mı?

Hangi düşüncelerin seni gururlu ve onurlu yapıyor? Neden ahmak değilsin?

Şimdiye kadar okuduğum iletilerin arasında onursuz ve ahmak olmadığını gösteren bir ileti ile karşılaşmadım.

Dusuncelerimiz karsilikli. 

Sitelerde Paylaş
Just now, haci said:

Benim yazılarım duruyor. Seninkiler de duruyor..

Salt düşünce değil bizimkiler. İletilerimizle kendimizi yeterince belirtiyoruz.

Iste bu konuda ayni dusunuyoruz. Ikimizin de mesajlari ortada ve kenimi duzgun sekilde ifade edebildigimi dusunuyorum. Okuyucu okuduguna gore karar versin.

Sitelerde Paylaş

Türkiye Cumhuriyetinin onuruna oynayan RTE dir. Yaşanan bu krizden sorumlu olan AKP dir Türkiye Cumhuriyeti Devleti değildir. Devletin başında Kabadayı kılıklı bir imam dönmesi var. Biz Türkiye de yaşayan laik Cumhuriyet yanlıları hergün bu zihniyeti bozuk cemaat kazıntılarının psikolojik baskısına mağdur kalıyoruz. Psikolojimiz bozuk hem de çok. Artık midemiz bulanıyor. Cumhuriyet elimizden kayıp gitmek üzere. Kimse bizden çomarlarla hollanda bayrağı yakıp portakal kesmemizi beklemesin. Biz artık bıktık. Tüm değerlerimize ihanet edildi. Hollandayla bir olduğumuz yok. Biz rezil olduk. Hergün oluyoruz. Hergün bu vatana ihanet ediliyor.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, sophistic yazdı:

Türkiye Cumhuriyetinin onuruna oynayan RTE dir. Yaşanan bu krizden sorumlu olan AKP dir Türkiye Cumhuriyeti Devleti değildir. Devletin başında Kabadayı kılıklı bir imam dönmesi var. Biz Türkiye de yaşayan laik Cumhuriyet yanlıları hergün bu zihniyeti bozuk cemaat kazıntılarının psikolojik baskısına mağdur kalıyoruz. Psikolojimiz bozuk hem de çok. Artık midemiz bulanıyor. Cumhuriyet elimizden kayıp gitmek üzere. Kimse bizden çomarlarla hollanda bayrağı yakıp portakal kesmemizi beklemesin. Biz artık bıktık. Tüm değerlerimize ihanet edildi. Hollandayla bir olduğumuz yok. Biz rezil olduk. Hergün oluyoruz. Hergün bu vatana ihanet ediliyor.

Unutma ki Atatürk ilkelerine, insan haklarına, demokrasi ve özgürlüğe ihanet edenler bizleriz. Tayyip değil. Çünkü Tayyip onlara zaten inanmıyor. Tayyip'i suçlarken insan biraz utanır. Esas suçlu biziz.. Herşeyimizi Tayyip itine terkeden ve onun dümen suyundan ayrılmayan meczuplar bizleriz... Önce bu acı gerçeği kabul et.. Sonra bunları yaz.. Bakalım yazabilecek misin?

Sitelerde Paylaş

Çaresiz, umutsuz ve zavallı bir durumdayız..

Tayyip tarafından bize verilen seçeneklere bakın siz...

Tayyip itini desteklesek de onursuz ve gurursuzuz, onu değil de düşmanı (AB'yi) desteklesek de onursuz ve gurursuzuz.

Sitelerde Paylaş

Halkın yüzde ellisi böyle bir lider istiyor. Bu durumda ne yapabiliriz? Bu insanları bir ayda bir senede eğitemeyiz. Körükörüne bağlılar. Elimizden geldiğince Atatürk'ün hitap ettiği gençler olmaya çalışıyoruz. Ben en azından bunun için çabalıyor.  Gerçek bir bilim insanı olabilmek için çabalıyorum. Belki de haklısınız @Hacı. Ama şuan sizi anlayamıyorum. Baskı içerisinde ve kuşatılmışız çünkü.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Akp'li %50 ancak bir savaş çıkarsa, savaş zayiatı olarak azalırlar, yoksa Akp 20 yıl daha seçimle gitmez. savaş çıksa bir dert çıkmasa ayrı bir dert. Ben hem savaş çıksın akp'lilerden kurtulalım istiyorum, hem de bütün savaşlar kötüdür diyorum ve çıkmasın istiyorum. Ben bile özümde ikiye bölünmüş durumdayım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...