Jump to content

Yaratıcı Varmıdır?Olmasımı Gerek?(Uzun Olabilir)

Recommended Posts

İlk önce biraz sitem edeyim;

Mesala;Dünya'ya Fakir bir ailede gözünü açan ve fakir bir şekilde ölenle,Zengin bir ailede gözünü açan ve zengin bir şekilde ölen insan arasındaki bu durum, sağlıklı doğan ve Sağlıksız doğan arasındaki durum,çirkin ve güzel arasındaki durum Şanslı ve Şanssız Olmak mı ? Hayat bundan İbaret mi ? Hayat Hep Böylemi Son Bulucak? Yaşa ve öl?

İnsanlar İyi ve kötüden mi ibaret? Dünya'da neden herkes iyi bir insan olamaz,Eğer herkes iyi olsa dünya nasıl olurdu?

Kötülük neden var;Zülüm eden,Haksızlık yapan,İnsanı ezen,Hep benim olsun diyen,Öldüren?(size kötülük yapılmasını istermiydiniz)?Kötülüğe Güçünüz yetmiyorsa buna kim dur diyecek?(Dur Diyen birileri olsaydı eğer şuan bunlardan söz etmezdik.)Güçlü olan güçsüzü yenecek mi Hep?

Elimden geleni yapıyorsam,çalışıyor,çabalıyorsam ama olmuyorsa kim yardım edecek.?Yardım eden Yokmu?

Bu benim Hayat böylemi olacak adlı sitemimdi.

Gelelim asıl konuya;

Vardığım bulgular sonuçunda:Dünya üzerinde bir düzen var.Bu sonuca; Bu Nedir?,neden Var?, Niçin Var? gibi sorular sorarak bir sonuca varmaya çalıştım.(Arkadaşlar Kesin Böyledir felan gibi şeyler demiyorum vardığım bulgular sonuçunda bir düzenin olduğuna inanıyorum.Tarafsız bir şekilde hakaret etmeden,egolu tavır sergilemeden konuşalım bir sonuça varalım hep bareber.)

Düzen nedir?

belli yasa, kural, ilke ya da yönteme göre oluşturulmuş, kurulmuş olan durum.

Suyun Kaldırma Kuvveti,Rüzgar Ve Gemiler Arasındaki İlişki

Arşimet tarafından farkedilen ve ileri sürülen bir ilkeyle, açıklığa kavuşmuştur. Su, kendi yoğunluğundan da az yoğunluğa sahip olan cisimleri, yüzeyine doğru itmektedir. Yoğunluk farklılıklarından ortaya çıkan itme kuvveti etkisiyle cisim yüzmeye başlar. (Burada bir düzen var,Bir kural var ama neden?)

Rüzgar Nedir? Niçin Var?

rüzgârhavanın yer değiştirmesinden oluşan esinti.

Gemi: su üstünde yüzerek yol alan, insan ve yük taşımaya yarayan, büyük deniz taşıtı.(Suyun Kaldırma Kuvvetinden Yararlanma)

Yelken: geniş bir yüzey oluşturacak biçimde yan yana, şeritler durumunda dikilerek teknenin direğine takılan, rüzgârın gücüyle teknenin yol almasını sağlayan kumaş.(Rüzgar'dan yararlanma.)

Gemi Nedir? Olmasa ne olur? İnsan için Neyi ifade eder insana faydası varmıdır?

Gemi eskiden beri icat edilmiş bir ulaşım aracı olmaktadır. Hem,ulaşım için kullanılan gemiler yük taşıma olarak da çok yaygın kullanılıp,eski zamandan şu ana kadar kullanılmıştır. Ama şimdi çoğunlukla,ulaşım için gemilerden insanlar yararlanır. Bunun dışında bazı gemiler halen de yük taşıma için kullanılığ hayatı kolaylaştırmıştır.

(Gemiler olmasaydı nasıl bir durumda olurduk aceba?)

Suyun kaldırma kuvveti,rüzgar=İnsan için yararlı bir icat imkanı

Suyun Kaldırma kuvveti ve rüzgar düzensiz bir biçimde mi oluşmuştur.(İnsan faydalanabilmesi için?)

Peki Elektrik İnsan için Ne İfade Eder?Neden Var?

Doktorlarımızın kullandığı çoğu eşyayı kullanamazdık bu yüzden sağlığımız etkilenirdi.(Eskiden daha doğal yiyip içiyorduk şimdi öyle değil hastalıklar artmaya başladı buna karşılık teknoloji gelişti.)

Metro tren... vb. ulaşım araçlarından faydalanamazdık.(Günümüzde buna ihtiyacımız var Sizce?)

Kullandığımız pek çokaraç çalıştırılamazdı.

İşler daha zor ve yavaş olur,üretim azalırdı.

Günlük yaşam zorlaşır. Ulaşım ve haberleşmedeki hız ve kalite çok düşerdi.

Mesela Petrol nedir?Neden var?

Bunu insan mı buldu yoksa doğada varmıydı.? İnsanın Faydalanabilmesi için mi?

petrol olmasaydı ne olurdu diye düşünürsek; ençok kullanılan türevi olan mazot, benzin olmazdı ve giderek insanlığın ana problemi olma durumuna gelen otomobil yaygınlaşmazdı.

Otomobil insanlik için faydali bir şeymidir.(Evet Sizce?)Otomobil olmasa At,Deveylemi devam edecektik?

(Elektrikli otomobiller var diyebilir,Elektrik neden var doğa alternatif mi üretiyor bizim için?

Su nedir ve Suyun önemi

Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Dünyamızın %70′ini kaplayan su, bedenimizin de önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Ancak yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık %0.3′ü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir. Bu suyun % 98′i okyanuslarda ve iç denizlerde bulunmakta, fakat tuzlu olduğu için, içme suyu olarak kullanıma, sulamaya ve endüstriyel kullanıma uygun değildir. Dünyadaki suların ancak %2.5′i tatlı sudur. Bunun da %87′si buzullarda, toprakta, atmosferde, yeraltı sularında bulunur ve kullanılamaz durumdadır.

İnsanoğlu, su ihtiyacını yüzeysel sular ve yeraltı su kaynaklarından temin etmektedir. Tatlı suların en önemli kaynağı yağışlardır.

Yağış İnsan İçin Önemlimidir? (Evet sizce?)

Yağış Yer Yüzündeki Yaşamdır.Kuraklıkğın Düşmanıdır.Kuraklık İse Canlıların Düşmanıdır. Peki Bu yağışlar kendiliğinden mi oluşuyor.?

Rüzgarlar(oo Gene rüzgar alırım bi dal) nemli havayı yüselterek bulutları oluşturuyor.Bulutlar yeterli su miktarına ulaştıktan sonra damlalar halinde yer yüzüne inmesi sağlanıyor. Peki Bu Düzen Kendiliğinden oluşabilirmi sizce?

Bu nie var neden var insana faydası nie var diye saysak uzarda uzar.Benim düşüncelerimi size aktarmak istedim,hakaret etmeden,egolu davranmadan,sizde düşüncelerinizi yazıp konuşabiliriz bir sonuça varalım arkadaşlar asıl gerçek sonuç neyse ona varalim.

Tutamadım kendimi;

Mesala Biz hastalanırız ama tedaviyi doğada buluruz bitkilerden ilaçlar üretiriz.Peki Bu Bitkiler bizimi düşündü?Bitkiler Neden Var?

Mesala Gözlük; Gözlük, çerçeveli  mercek  ya da merceklerden oluşan bir aksesuar, bir araçtır. ( Görme bozukluğu olan bir kimsenin gözlerinin daha iyi görmesine veya gözleri korumaya yarayan, bir çerçeveye yerleştirilmiş çift camdan oluşan araç).Mercek yakınlaştıran ve uzaklaştıran bir özelliğe sahip peki bu özellik nerden geliyor?

Yazdığım Bu Kısa Bulgular sonuçunda Bir Yaratıcının Var Olduğuna inaniyorum.

Bu dünyadaki teknolojiler Gelişmeler Yaratıcının Belirlediği Düzendemi gelişmektedir?

Vardığım Sonuca Göre Siz kalemi Yükseklikten bırakırsanız Ne olur?(Kalem Yere düşer bunu Önceden Tahmin Edebilirsiniz degilmi.?

Bardağı Hızlı  şekilde sert bir yere fırlatırsanız kırılacağını bilirsiniz.(Tahmin ederiz önceden)

Telefon,Bilgisayar,Tv,Araba,Uçak,Gemi,Buzdolabı, bunlar bir yaratıcının  puzzledır,bulmacasıdır. İnsanlar sadece gerekli parçaları  yerlerine koyup bulmacayı tamamlıyor.Hiç Bir Şeyi İnsan Yaratmıyor, Dünyada var olan neyse,elimize verilen şeyler neyse onları kullanıyoruz.

Gelin Konuşalım.

tarihinde Why2017 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 549
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gerçekten de çok gereksiz şekilde uzun olmuş. Bu kadar çok lafa gerek yok. Evren neden tüm yaşam gereksinimlerini karşılıyor diye sormak yeterliydi.

Yanıtı ise, karşılamaya da bilirdi şeklindedir. Örneğin evrenimizde sayısını tahmin etmekte bile zorlanacağımız sayıda gezegen vardır ama bunların çok azı hayata elverişlidir. Bir gün bu koca evrende sadece gezegenimizin elverişli olduğunu öğrenmemiz, öyle çok da şok edici bir sürpriz olmazdı. Bu olasıdır. Bu kadar çok olasılık içinde işlerin bir gezegende yolunda gitmiş olması çok olamayacak bir sürpriz değil. Ama dünyamız evrenin merkezi olsaydı da içinde hayat olsaydı, yıldızlar sadece kandiller olsalardı, o zaman bu dünyanın tasarlanarak yaratılmış olmasından başka seçenek bulunmazdı.

Ama sayısız gezegen var. Dünyamız seçilmiş değil, sadece sayısız olasılık içinde şanslı gezegen. Bütün dünya insanlarının katıldığı bir piyangoda tek büyük ikramiye sana çıksaydı, tanrının en sevgili kulu olduğun konusunda hiç bir şüphen kalmazdı. Ama biraz düşünürsen bu bir yanılsama. Tanrı filan yok ve sana ikramiyeyi tanrı filan isabet ettirmedi.

Sadece bu kadar da değil. Evrenimiz de yegane evren olamaz. Durduk yerde hiç evren yokken niye zart diye bir evren oluşsun? Çoklu evrenler kuramı aklen zorunludur. Evrenimiz, gazoz kabarcıkları gibi oluşan sayısız evrenlerden biridir. Bu evrenlerin de hepsinde hayat ortaya çıkmaz.

Olaya böyle baktığında ortada mucize, hayata hazırlık, mucize, planlama, yaratım filan gibi saçma inançların kalmadığını görürsün.

Sen bir yaratıcı olsan, canlıları birbirlerini yemeden hayatta kalamayacakları bir zorunluluk içinde yaratmayı kendine yedirir miydin? Bu ne iğrenç bir planlama? Böyle manyak sadist bir psikopat yaratıcı olsaydı ona her gün elli kez sövmek gerekirdi. İyi ki bu canlıların sürekli birbirlerini yedikleri doğayı bir yaratıcı yaratmamış. Yoksa ona sövmekten işe güce bakamazdık. 

Sitelerde Paylaş

Evren Tüm Yaşam   Gereksinimlerini neden Karşılıyor Desem Bu Çok Basit Bir cümle Olurdu.Nasıl karşıladığını açmak gerekir.Karşılıyor işte demekle olmaz.Karşılamayabilrdi demek de olmaz.Karşılıyormu karşılıyor ama nasıl? işte sorun bu.

Sence Yaşam Gereksinimlerini karşılanması Basit Bir Şeymi?

Dünyada bir Düzen olduğunu kabul ediyorsun ama bu düzeni okadar çok gezegen var ki biz kumsaldaki toprak parcasıyız biz bir hiçiz bu kadar olasılık içinden böyle bir dünya oluşabilir diyorsun.(Olabilir)Peki Sana Şunu Sormak istiyorum.Gezegenlerin Var olduğuna eminmisin,Bu Sonuca Nerden Vardın?Nasa Söyledi diyemi?Nasaya Güveniyormusun?Ay'a Çıktıklarına eminmisin,Marsda su bulduklarına inaniyormusun,Dünyaya benzer gezegen bulduklarına inaniyormusun?Gezegenlere İnaniyormusun?Eğer Gezegenler olmasaydı Yaratıcaya İnanırmıydın?

Peki Sen bu dünyada neden varsın? Kimsin sen?Bir Et Parçasımısın? Yaşayacaksın ve Öleceksin?

Mesala;Dünya'ya Fakir bir ailede gözünü açan ve fakir bir şekilde ölenle,Zengin bir ailede gözünü açan ve zengin bir şekilde ölen insan arasındaki bu durum, sağlıklı doğan ve Sağlıksız doğan arasındaki durum,çirkin ve güzel arasındaki durum Şanslı ve Şanssız Olmak mı ? Hayat bundan İbaret mi ? Hayat Hep Böylemi Son Bulucak? Yaşa ve öl? Bumu yani ? 

tarihinde Why2017 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düzen kaostan doğar. Bu geçici bir statükodur. Her statüko yıkılmaya mahkumdur. Düzen palyatif bir durum olarak belli ve kısıtlı bir süre var kalır.

Diğer gezegenler var mı sorusu ise son derece saçma. Elbette varlar. Evren sayısız yıldızlardan oluşan sayısız galaksilerden meydana gelir ve bu yıldızların her biri bizim güneşimiz gibi birer yıldızdır. Bunların da gezegenleri vardır.

Bilim asla yalan söylemez. Yalan söyleyen dindir. Bilim gerçeğin aşkı, tutkusudur. Daima gerçeği arar. Din ise yalana tutkudur, daima aldatmaya, yalanları gerçek diye yutturmaya çabalar.

Ay ve Mars konusundaki zırvalara yanıt vermek bile cehalettir. Bilimden uzak olmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda bilime düşmansınız. Çünkü bilim sizin yalan şatolarınızı dümdüz edip ezip geçiyor ve insanları aldatmanızı, sömürmenizi, köleler haline getirmenizi önlüyor. Bilimden ne çok nefret ediyorsunuz değil mi... Ah şu bilim... Ne güzel boyun eğmiş sömürülen kölelerin gözlerini açtı. artık sömüremiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Evrenin olusumundan itibaren olan herturlu olayi bir tanrinin varligina kanit olarak gosterebilirsin. Ateist goruse sahip kisilerin dusundugu gibi tesadüfede yorumlayabilirsin. Bu gosterinin arkasinda bir tanrinin varligina inaniyor olmak bilimle asla celismez. Bilim adamlari gosterinin arkasinda kimin oldugundan cok gosterinin kendisiyle ilgilenirler. Dogrusuda budur zaten. Ateistlerde Richard Dawkins in yaptigi gibi bunu bir propaganda haline getirirler. Daha sonradan bu populeritenin farkina varan Neil deGrasse Tyson da Dawkins in gittigi yoldan gitti. Ise yaradimi derseniz bence yaradi. Ama tabi bundan rant elde etmeleri veya bunu arzulamalari kotü bir bilim adami olduklarini soylemez.

Tanri inanci sadece felsefik bir gorüsle aciklanabilir. Sebebide gozlemenemez olusudur. Evrende bircok sey vardir gozlemlenemez ama düsünülür.

Tanri kavramini dinlerle ele almak yaniltici olur. Tanriyi kendi arastirmalariniz sonucu bulursunuz. Bilimi cok iyi takip etmeniz gerekir. Cok fazla okuyip cok fazla sey ogrenmeniz gerekir. Her türlü kaynaga inanmayip konulari iyice irdelemek gerekir. Deneyler yapilamiyorsada incelenip yapilan deneylerlede ilgili cok iyi bilgiye sahip olmak gerekir.

Fakirin zenginin cebinden bahsettiginiz icin siteminizde dinlerin size anlattigi tanrida. Oncelikle fakirligi iyi anlamak gerekir. Fakirlik ne demek. Kim fakir kim degil. Neden fakir. Bunlari bütünüyle inceleyip ancak ondan sonra yorum yapabiliriz.

Ornek olarak sunu soyleyim. Afrika ülkelerinin büyül cogunlugu gecim sikintisi yasiyormu? Evet. Neden? Iklimdeki kotülük,tembellik ve en onemliside cahillik. Ellerindeki kaynaklarin sinirli oldugunu bile bile cocuk yapiyorlar. Daha sonrada bircok kisi cocuklarinin ihtiyaclarini gideremiyor ve sonrasindada olüm. Bill gates parasinin büyük bir cogunlugunu Afrika icin harcadi ama cok basarili oldugu soylenemez. Neden peki? Insanlarin bu cabaya herhangi bir gayret gostermemeleri.

Neyse, bence fakirlik vs seyler tanrinin yokluguna delil olamaz. Tanri kanunlari belirleyip olaylari arastirip onlari kesfedebilmemiz icin daha alengirli bir hale getirmiste olabilir.

Saygilar

Sitelerde Paylaş

Evrende ve gezegenin doğasında akıl işaretleri var. Ancak oluşum sürecini dikkate aldığımızda bu, insandan çok daha üstün bir akıl olamaz.

"Eser ortaya koyan canlı(lar)" anlamında bir yaratıcı olasılığından söz edilebilir. ancak bu yaratıcının, tanrı olması imkansız.

Zaten buradaki akıl, çok büyük olasılıkla evrenin kendine bir özelliği. Şu an bilime ve mantığa en uygun teori budur.

Sitelerde Paylaş

democrossian

Ben Dinle Alakalı bir şey söyledim mi?Din ne alaka şimdi?Çarpıtıyorsun.

Bilime karşısın diyosun Bilime Karşı olduğumu kim söyledi?

Yıldızlar mı gezegen yoksa gezegenler mi yıldız?

Uzay ile ilgili en biligili kurum nasadır.Peki Nasaya Güveniyormusun?Sorgulamıyomuusun?Düşünmeden hareket mi ediyorsun?nedir ne degildir?doğrumudur doğru degilmidir diye araştırma yapmadan inanmakmı lazım?

Soruma cevap verirmisin

Eğer Gezegenler olmasaydı Yaratıcaya İnanırmıydın?

Peki Sen bu dünyada neden varsın? Kimsin sen?Bir Et Parçasımısın? Yaşayacaksın ve Öleceksin?

Mesala;Dünya'ya Fakir bir ailede gözünü açan ve fakir bir şekilde ölenle,Zengin bir ailede gözünü açan ve zengin bir şekilde ölen insan arasındaki bu durum, sağlıklı doğan ve Sağlıksız doğan arasındaki durum,çirkin ve güzel arasındaki durum Şanslı ve Şanssız Olmak mı ? Hayat bundan İbaret mi ? Hayat Hep Böylemi Son Bulucak? Yaşa ve öl? Bumu yani ? 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

akıl işaretleri

İnsan öncesi akıldan şöyle söz edilebilir: Önceki evrende, evrenleri ölmeden önce zirveye ulaşmış ve varlıklarının bilgisini karadeliklerde depolamayı başarmış bir uygarlık.

Yeni evrenler, eski evren kalıntısı karadeliklerin çarpışmalarından oluşuyor dersek, bu bilgi de big bang ile serbest kalıyor olabilir. Eğer böyleyse, evrimin kapsamı çok geniş demektir.

Sitelerde Paylaş

Pitaya

Fakir doğan kişinin annesi ve babasının suçu olabilir.Eğimtimsiz olabilir iş imkanı bulamamış olabilir?Peki burda doğan kişinin suçu nedir?İmkanı el Verdiğince Çabalıyor Ve Olmuyorsa?Bu nedenle Hayatı istemiyorsa neden var oldu?Ne yapacak?

Sakat doğduysa suçu nedir?genlerimi?

Şans Ve şansılzık mı var ?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Why2017 yazdı:

Dinle Alakalı bir şey söyledim mi?

Senin din ile ilgili bir şey söylemen şart değil. Ben din ile bilimi, insanların görüşlerini şekillendiren zıt yapılar olarak kıyasladım.

Senin bilime düşman olduğun çok açık. Bu apaçık görülüyor. Hurafe saçma dogmatik inançlarla bilimi bastırmaya kalkışıyorsun.

Soruların ise çok saçma. "Yıldızlar mı gezegen yoksa gezegenler mi yıldız?" Bu ne yahu? Bu kadar saçma bir soru sormak için kendini çok mu zorladın? Nasa'ya niye güvenmeyeyim? Güvenmemem için en küçük bir neden yok.

Sitelerde Paylaş

democrossian

Aman ne zıt yaparak kıyasladın.Sanki Din ile ilgili bir şey söylemişim gibi cevaplamışın.

Bilime Düşman olsam Suyun Kaldırma kuvvetini neden kabul edeyim,

Bilim ve teklonoji diye bir kavram var iki bi arada.

Yukarda gemiden söz ediyorum,icatlardan bahsediyorum,Gelişimden bahsediyorum gelmiş karşısın diyosun.

Neye Karşıyım?

Nasaya Güvenmenin sebebi nedir?

Sitelerde Paylaş

Evren yukarida belirttigim oranda bosluk/vakumdan olusuyor. Madde kismi ise supernova, karadelik, beyaz cuce, kirmizi cuce gibi onune ne gecerse yok eden canavarlar iceriyor. Sen bu evrenin icinde toz zerresi olamayacak gunes sistemimize bakip akil ve duzenden mi bahsediyorsun? Ki dunya da oyle cok duzenli degil. Cankilarin birbirini yokederek varolabildigi bir vahsi sistem. Seyh ucmaz murit ucurur hesabi sizinki ne niyetle bakarsaniz onu goruyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Just now, Why2017 said:

malta erigi

Geniş Bir evrende toz taneciği olabiliriz Biz bir hiç olabiliriz.Sen bir hiçsin ve dünyadasın

dünyadaki düzen senin için basit bir şeymi?.

Dünya öyle çok düzenli değil diyorsun bunuda canlıların bir birlerini yemesindendir diyosun,bundan dolayımı düzensiz?

Evet. Iddia ediyorum, siradan bir muhendis allahtan daha iyi bir ekosistem tasarlardi.

Sitelerde Paylaş

Bu yaşıma kadar hep insanların çoğunun bir tanrının reklamını yaptığını gördüm ama hiç tanrı, yaratıcı falan görmedim. Madem bir tanrı, yaratıcı -her ne zımbırtıysa- var, nerede peki? Ortada apaçık bir gerçek var, o da tanrı diye bir şeyin olmadığı.

Farz edelim bir tanrı var, eee, bunun bize ne faydası var? Ne işe yarar bir tanrının olması? İnsan hayatına katkısı nedir?

Bir insan neden tanrı hayalinin propagandasını yapar?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...