Jump to content

Yaratıcı Varmıdır?Olmasımı Gerek?(Uzun Olabilir)

Recommended Posts

45 minutes ago, Why2017 said:

İnsanın hangi ortamda evrimleşmeye yol izlediğini söylermisin?

İlk canlı nasıldı?

Balık türünün evrim ağacındaki yeri nasıl?

Günümüzde ki canlılardan hangisi evrim ağacına göre yeri önce gelir.(En eski tür hangisi)?

Bunları net bir şekilde anlatabilirmisin?

Bilim insanları çalışır, uğraşır didinir, araştırır, dener, ortaya bu soruları açıklayan bir teori koyar, senin gibiler ise habire sorar, sonra da almak istediği cevabı alamadığı için "Ya, işte cevap veremiyorsunuz, açıklayamıyorsunuz." deyip gider yine 1400 yıl önceki cahil arabın "Allah putu 6 veya 8 gün çalışıp yeri ve gökleri yarattı, sonra da eline çamur alıp insanı yarattı." palavrasına inanır.

Madem bilimin verdiği cevabı beğenmiyorsun, o zaman evren, canlılık ve insan nasıl oluştu, sen anlat.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 549
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

İnsanlar hastalıklara karşı ilaçlar geliştiriyor...

Zamanla mikroplar bu ilaçlara karşı dayanıklı nesiller ortaya çıkartıyor...

Ve biz insanlar yeni ilaçlar bulmak zorunda kalıyoruz.

Evrim yoksa...

Canlılar değişim geçirmiyorsa...

Allah bizi hastalandırmak, öldürmek için devamlı yeni mikroplar mı yaratıyor???

Düşünmek gerek.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Why2017 yazdı:

İnsanın hangi ortamda evrimleşmeye yol izlediğini söylermisin?

İlk canlı nasıldı?

Balık türünün evrim ağacındaki yeri nasıl?

Günümüzde ki canlılardan hangisi evrim ağacına göre yeri önce gelir.(En eski tür hangisi)?

Bunları net bir şekilde anlatabilirmisin?

Bunlar en az 200 kere falan açıklanmıştır bu sitede. Bir zahmet oku. Her gelene aynı şeyleri tekrar tekrar yazacaz mı ? En kötü googleden falan bak.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, teflon yazdı:

Yani, biz bu filmi daha önce gördük.

Şimdi; o sorularla ilgili literatürde(adna oktar siteleri vb. dışında) ne gibi derin(!) taramalar yaptın? Sendeki bilgi nedir? Son gelişmeler nelerdir ve bunlara itirazların hangi noktatadır? Yoksa sorduğun sorulara hiç cevap yok mu(!) :)

:lol:

Sitelerde Paylaş

Adam makale okumaktan aciz ve bilimden daha üstü bilgiye sahip olduğuna inanıyor. 

Bizimle tartışmıyor. Bize sadece soru soruyor. Tabii bunları bilmediği için kısa bilgiler sanıyor; bilseydi  bayağı uzun bilgiler olduğunu anlardı.

Evrim ağacı var.

Sitede evrim hakkında bir ton yazı var.

İzleyeceğin videolar var, var da var. Bir insan merak ediyorsa eğer bunları araştırır, öğrenir. Merak etmeyen insan da ancak böyle saçma sapan soru sormaya devam eder. 

Arkadaşım bilime göre evren mükemmel falan değil. ( Tabii sen bilimi takmıyorsun, o ayrı.) 

Senin yaptığın tek şey upuzun makaleleri benim burada açıklamamı istemen. 

Neden kendin gidip okumayı tercih etmiyorsun? Okumak zor mu geliyor? Üşeniyor musun? 

Sitelerde Paylaş

İnsanlara sürekli yafta yapıştırmaktan vazgeç ayrıca. Senin gibi bir insanı ciddiye alıp yazdığımıza dua et.

Argümanlarını ad hominem yaparak savunamazsın. Bilimsel temeli olmayan hiçbir argümanın ciddiye alınmaz. Kendi kafana göre dünya mükemmeldir falan gibi şeyler söylemene gerek yok. 

Dediğim gibi sana daha çok şey yazmayacağım, sen hiçbir şeyden anlamayan robot gibi birisin. Kodlanmış, sabit fikirli, her şeyi bildiğini sanan boş birinin tekisin. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Sana ne bunlardan? Ben üşenmeyip on saat yazacağım, sen onu alıntılayıp saçma diyecek ve dalga geçeceksin. Karşında aptal mı var senin?

Bak AkılveMantık ne güzel yazmış, alıntı yapmış, kendisi açıklamış,sana abiyogenezden bahsetmiş. 

Yazsam bile anlamaz ki. (Gerçi yazdım ama anlamadı.)

Üstelik yazmadığımız için biz bir şey bilmiyor oluyormuşuz arkadaşın mantığına göre. 

Adamların amacı öğrenmek değil; bizi aptal yerine koymaya çalışmak.

Ama asıl aptalın kendileri olduklarını bilmiyorlar.

Adama bilmemek ayıp değil; öğrenmemek ayıp diyorum, bir gram utanma bile duymuyor.

Bilimi bile yok sayan bir insan ile tartışmaya gerek yok.

Laf anlayana anlatılır, dogmatikliğe saplanmışa değil. 

tarihinde AkılveMantık tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 saat önce, AkılveMantık yazdı:

Yazsam bile anlamaz ki. (Gerçi yazdım ama anlamadı.)

Üstelik yazmadığımız için biz bir şey bilmiyor oluyormuşuz arkadaşın mantığına göre. 

Adamların amacı öğrenmek değil; bizi aptal yerine koymaya çalışmak.

Ama asıl aptalın kendileri olduklarını bilmiyorlar.

Adama bilmemek ayıp değil; öğrenmemek ayıp diyorum, bir gram utanma bile duymuyor.

Bilimi bile yok sayan bir insan ile tartışmaya gerek yok.

Laf anlayana anlatılır, dogmatikliğe saplanmışa değil. 

Anlamamayı bırak, anlamaya bile çalışmadı. Anlayıp da reddetse yine iyi. İnsan anlamadığı bir şeyi ret veya kabul eder mi?

Ne güzel açıklamışsın, bilimsel yazılar asmışsın, daha fazlası için linkler vermişsin ama kimin umurunda? 

Oyun oynuyor bu aklınca. Koyu dindar, Kur'an'ın iyiliği emrettiğini ve ona inanmayanın kötü olup kafasının kesilmesi gerektiğini söyleyen ayetleri savunabiliyor.

Bu adam ondan sonra kalkıp yaratıcı tartışalım, evrim anlatın diyecek de millet de salak gibi atlayacak... Kendini akıllı sanan cahil, çarıklı kurnazı işte.

Sitelerde Paylaş

Bir kaç kelam edeyim dedim hemen ''ooo tanrı dedi oo ahlak dedi vurun la müslümana '' diye linç edildim.bir tane de sağlıklı düşünen adam çıkıp da yahu bizler nasıl atesitleriz en çok düşünmemiz gereken konu hakkında ki düşünceleri hemen müslümanlıkla bağlıyoruz demedi.

sizler tanrının yokluğuna iman etmiş yobazlarsınız, hiçbiriniz felsefe yardımıyla ateist olmadı çoğunuz nefretle veya başka bir şeyle.

ben felsefe için girmiştim umduğumu bulamadım.

İnanmayanlar,Tanrı onları tavuk eti gibi cızbız yapacak sanıyolar,''Bir gün öleceksiniz'' oldüğünüz zaman tanrı varsa ''Pişmanlık Duyusu'' sizi ''Yakacak''.(sizler tanrının yokluğuna iman etmiş yobazlarsınız.)

“Size düşünüp taşınacak kimsenin düşüneceği kadar bir ömür vermedik mi?! Hem size peygamber de gelip uyardı.” (Fâtır, 35/37).

“Kendilerine azabın geleceği ve kâfirlerin 'Rabbimiz bize birazcık mühlet ver de davetine uyalım ve elçine tabi olalım.' diyecekleri gün hakkında insanları uyar.” (İbrahim, 14/44),

Enam 27-Ateşin önünde bekletilecekleri ve "Ah, keşke (hayata) geri döndürülseydik: O zaman Rabbimizin mesajlarını yalanlamaz ve müminler arasında olurduk!" diyecekleri zaman (onları) görseydin.

Ahszap 66-Yüzlerinin ateşte darmadağın olduğu o Gün, "Eyvah" diye feryad ederler, "keşke Allah'a itaat etseydik, keşke Elçi'ye uysaydık!"

'Rabbimiz! Bizi cehennemden çıkar! Eğer bir daha (eski halimize ve günahlara) dönersek o zaman gerçekten zalimlerdeniz.' Buyurdu ki, kesin sesinizi! Konuşmayın!..” (Mü’minûn, 23/107-108).

Rabbimiz bizi çıkar da yapmadığımız salih amelleri yapalım.” (Fâtır, 35/37),

“(Kötülere) uyanlar şöyle derler: 'Ah! Keşke bir kere daha dünyaya gitseydik de şimdi onların (kötülerin) bizden kaçıp uzaklaştıkları gibi biz de onlardan kaçıp uzaklaşsaydık!' İşte böylece Allah onlara, yaptıkları şeyleri pişmanlık ve üzüntü kaynağı olarak gösterir ve onlar ateşten çıkacak değillerdir.” (Bakara, 2/167).

Bu gün varız,Yarın yokuz.

Haydi Eyvallah,

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Why2017 yazdı:

Bir kaç kelam edeyim dedim hemen ''ooo tanrı dedi oo ahlak dedi vurun la müslümana '' diye linç edildim.bir tane de sağlıklı düşünen adam çıkıp da yahu bizler nasıl atesitleriz en çok düşünmemiz gereken konu hakkında ki düşünceleri hemen müslümanlıkla bağlıyoruz demedi.

sizler tanrının yokluğuna iman etmiş yobazlarsınız, hiçbiriniz felsefe yardımıyla ateist olmadı çoğunuz nefretle veya başka bir şeyle.

İnanmayanlar,Tanrı onları tavuk eti gibi cızbız yapacak sanıyolar,''Bir gün öleceksiniz'' oldüğünüz zaman tanrı varsa ''Pişmanlık Duyusu'' sizi ''Yakacak''.(sizler tanrının yokluğuna iman etmiş yobazlarsınız.)

“Size düşünüp taşınacak kimsenin düşüneceği kadar bir ömür vermedik mi?! Hem size peygamber de gelip uyardı.” (Fâtır, 35/37).

“Kendilerine azabın geleceği ve kâfirlerin 'Rabbimiz bize birazcık mühlet ver de davetine uyalım ve elçine tabi olalım.' diyecekleri gün hakkında insanları uyar.” (İbrahim, 14/44),

Enam 27-Ateşin önünde bekletilecekleri ve "Ah, keşke (hayata) geri döndürülseydik: O zaman Rabbimizin mesajlarını yalanlamaz ve müminler arasında olurduk!" diyecekleri zaman (onları) görseydin.

Ahszap 66-Yüzlerinin ateşte darmadağın olduğu o Gün, "Eyvah" diye feryad ederler, "keşke Allah'a itaat etseydik, keşke Elçi'ye uysaydık!"

'Rabbimiz! Bizi cehennemden çıkar! Eğer bir daha (eski halimize ve günahlara) dönersek o zaman gerçekten zalimlerdeniz.' Buyurdu ki, kesin sesinizi! Konuşmayın!..” (Mü’minûn, 23/107-108).

“(Kötülere) uyanlar şöyle derler: 'Ah! Keşke bir kere daha dünyaya gitseydik de şimdi onların (kötülerin) bizden kaçıp uzaklaştıkları gibi biz de onlardan kaçıp uzaklaşsaydık!' İşte böylece Allah onlara, yaptıkları şeyleri pişmanlık ve üzüntü kaynağı olarak gösterir ve onlar ateşten çıkacak değillerdir.” (Bakara, 2/167).

Haydi Eyvallah,

Hah işte, dökül böyle açıkça. Felsefe yapmak için gelmiş de bilmem ne...

Felsefe senin neyine, yobaz? Sen diz böyle dandik ayetleri, ateistleri amanın da öleceksiniz, yanacaksınız diye korkutmaya çalış, sonra da oturup inanmalarını bekle.

Çok korktum, kalp gözüm aniden açıldı ve iman ettim sayende. Hemen Vakko'ya koşup bir türban alacak ve örtüneceğim. Türban kaliteli ve pahalı olursa Allah daha çok özen gösterdiğimi düşünüp sevap point'lerimi arttırır belki...

Zekasız seni... 

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, Why2017 yazdı:

Her Müslümân gibi, sen de, sonunda niçin inandığını anlayabildin.

Ne ara, Arap'ın putuna yaranmaktan, vazgeçeceksin?

Sitelerde Paylaş

Ben buna yanıt vermek için başından beri pek hevesli olmadım çünkü bir kere baştan lafı gereksiz yere çok uzatmasından havanda su döveceği belliydi. Yine de bir şeyler öğrenir diye uzun lafının özetini belirttim. Fakat sorduğu sorular yine saçma olmaya devam etti. Sonuna kadar da böyle gitti. Son sorduğu soruya gel şimdi:

"Balıklar evrim ağacının neresinde"!!! :D Hayır da ne yapacak bu balıkların neyin neresinde olduğunu? Yani başta soruda bir zeka olması lazım. Balığı malığı değil mevzu, ne kadar yaşamış ve yaşayan canlı varsa, çok uzaktan da olsa akraba olmayan iki adet canlı yaşamamıştır yani, evrimin özeti bu! Marulla akraba mıyız, evet çok fazla uzaktan ama akrabayız! Evrim bu yani, balığı ne edeceksin, her türü tek tek soracak mısın! Hint okyanusunda Seyşel adalarının açığında yüzen bir plankton ile ben akrabayım! Çok uzaktan ama, olsun. Akrabayım ya, ona bak. İstediği kadar uzaktan olsun.

Bu üstelik evrimin bir güzelliğidir. Evrimin çok güzel bir estetiği var. Tüm canlıları akraba yapıyor. Bu, hiç bir dini safsatanın başaramayacağı bir güzellik. Saksıda baktığın manolya mı, evet senin akraban. Çok uzaktan olabilir, olsun, zararı yok. Bu son derece güzel bir düşünce. Ötesinde gerçek! Gerçeğin ta kendisi üstelik de!

Ben bundan öte bir ahlak kaynağı tanımıyorum. Tüm canlıları bir soydan yapan bir gerçekten daha üst bir ahlak göremiyorum. Tüm canlılarla bu gezegen yüzeyinde ortak bir serüven yaşadık ve yaşıyoruz. Bu çok estetik ve güzel bir fikir...

Sitelerde Paylaş

Cahil demek aslında bilmeyen değil anlamayan demektir. 
Cehalet, eğitimsizlikten ziyade etrafına bakmamanın, baktığını görmemenin, gördüğünü anlamamanın sonucudur.

Eğer cehaletten bahsettiğinizde karşınıza sizi kibirle suçlayan bir güruh dikiliyorsa...
Brecht’in şu sözünü hatırlayın: 
“Hiçbir şey bilmeyen cahildir ama bilip de susan ahlaksızdır.”

Sitelerde Paylaş

Müslümlerden en fazla da yanacaksınız, işkence göreceksiniz, azap edileceksiniz, dağlanacak, kızartılacak, haşlanacaksınız dedikleri zaman nefret ediyorum. Son lafları da hep bu zırvalar oluyor. Midemi kaldırıyor bunlar, katlanılır değiller. Bu insanlık dışı dayatmaları yaparken hiç mi kafaları çalışıp "yahu biz bunu yapamayız, buna hakkımız yok, bu çok insanlık dışı, bu söylenecek laf değil, bunu bir takım cahil çöl yağmacıları cahilliklerinden ve ilkelliklerinden zırvalamışlar ama, bizim bunları tekrarlamaya ve savunmaya hakkımız olamaz, bunlar aşırı zırva" demiyor, diyemiyorlar!

Bir buna kafaları basmıyor. "Yahu inancımızı paylaşmadılar diye insanları nasıl işkence ile tehdit ederiz, insan bu kadar alçalabilir, bundan daha alçak insan olabilir mi" demiyorlar yahu! Bir şuna kafası basmayan kişilerden daha bir beklenecek insanlık erdemi olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Why2017 said:

Haydi Eyvallah,

Felsefe yapma amacıyla girip insanları yakmakla, azapla korkutmakla bitirmek de ilginç bir değişim olmuş.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Anlamamayı bırak, anlamaya bile çalışmadı. Anlayıp da reddetse yine iyi. İnsan anlamadığı bir şeyi ret veya kabul eder mi?

Ne güzel açıklamışsın, bilimsel yazılar asmışsın, daha fazlası için linkler vermişsin ama kimin umurunda? 

Oyun oynuyor bu aklınca. Koyu dindar, Kur'an'ın iyiliği emrettiğini ve ona inanmayanın kötü olup kafasının kesilmesi gerektiğini söyleyen ayetleri savunabiliyor.

Bu adam ondan sonra kalkıp yaratıcı tartışalım, evrim anlatın diyecek de millet de salak gibi atlayacak... Kendini akıllı sanan cahil, çarıklı kurnazı işte.

Öğrenmek isteyen her türlü öğrenir zaten ama bu adamda bir gram öğrenme isteği yok. Kafasına göre ayetler yazıp gidiyor, bir daha gelmeyeceğim diyor ve geldiği zaman yine bir şey yazıp gidiyor. İyice saçmaladı. Adam sorduğu saçma sapan sorular ile felsefe yaptığını sanıyor. Bunun da diğerlerinden bir farkı yok. Bir inanca körü körüne bağlandıktan sonra insanın gözü hiçbir şey görmüyor. Bundan dolayı hiçbir yazdığımızı algılayamıyor. Daha fazla yazmaya gerek yok. Bu yine gelir ve saçma sapan konuşup gider. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, sağduyu yazdı:

ben felsefe için girmiştim umduğumu bulamadım

Ben sana birkaç sayfa öncesinden felsefi sorular sormuştum tanrı hakkında ama sen hiçbirine cevap yazmadın. Çünkü verecek mantıklı bir cevabın yoktu. Ben sana bir şey yazmayacağım artık, sen kendi kendine gelin güvey olmaya devam edebilirsin. Aşırı saçma bir tipsin.

Sitelerde Paylaş
On ‎16‎.‎03‎.‎2017 at 17:18, sağduyu yazdı:

Ateistin kanıta falan ihtiyacı yok, kanıt getirmesi gereken dinci, iddia sahibi o. Ne diyor dinci, oralarda bir yerlerde bir varlık var, her şey ondan çıktı. Hatta daha da ileri gidip bu varlık bizden bazı kişilerle iletişime geçmiş, o kişilere inanmayan herkesi kebap yapacakmış diyen kısmı da var. Şimdi ateist bu deli saçması iddialara nasıl bir kanıt getirsin? 

Sadece ateistlerin degil, diger düsüncelere sahip herkesin, birseyi kesin bir dil ile belirtebilmeleri icin gayet tabi kanita ihtiyaclari vardir. Kendi dünyanizda inanip o seyi benimseyebilirsiniz, bu sizin dogal hakkiniz ama o seye kanitsiz bir baskasininda inanmasini bekleyemezsiniz. Eminim cogunuz ailenizin baskisindan otürü bir kac islam ritüellerini uygulamistir. Yine belli bir yasa kadar o seye inanmaya sartlandirilmistir. Iste bu hem cok yanlis hemde onune gecilmesi gereken bir durumdur. Baba ve anne henüz kendilerinin dahi inandiklari seye bir kanitlari yokken nasil olurda bir baska canlininda o seye inanmasini bekleyebilir. Bu o kisiye yapilmis en büyük ihanettir. Kanit yoksa eger bu acikca ifade edilmelidir. Oglum bak biz inaniyoruz ve buna inanmaktaki sebeplerimiz bunlar. Tabi bu konuda yaniliyorda olabiliriz. Belki siradan birisi kendini peygamber ilan ettide bizde korü korüne o soyledigi seylere inanmayi tercih ettik vs gibi ifadelerle anlatilmalidir. Ayni sey ateizm ve diger tüm düsünceler icinde gecerlidir.

Diger kizdigim bir seye daha deginmek istiyorum. Bir kisi neye inaniyorsa inamsin. Bu inandigi sey asla ona bir kimseyi asagilama hakki vermez. Asagilamak her ne olursa olsun kimsenin haddine degildir. Tartistiginiz kisi sizi dinlemiyor ve ayni seyleri tekrar tekrar soylemeye devam ediyor ve hatta sizi asagiliyorsa dahi onlarla bir olmamaliyiz. Onlari kendi kücük dünyalarina terketmek yapilabilecek en dogru davranis sekli olur.

saygilar.

Sitelerde Paylaş

Kusura bakmayin ama 6. yuzyilda cahil yagmaci bir bedevinin kanatli esege binip allahla gorusmeye gittigine inanan adamin inancini ben asagilarim. Bu zamanda boyle cehalet olmaz. Dalga gecilince belki aklini basina toplar da, nasil bir sacmaliga inandiginin farkina varir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...