Jump to content

Yaratıcı Varmıdır?Olmasımı Gerek?(Uzun Olabilir)

Recommended Posts

8 dakika önce, Why2017 yazdı:

Domuzlar en hızlı ve en zayıf sindirim sistemine sahiptir. Sindirimleri 4 saat sürüyor. Bu iyi ve sağlıklı bir süre değildir. Sindirim sistemi çok hızlı ve çok zayıf olduğundan, yediği şeylerdeki toksinleri tamamen temizleyemezler ve domuz kendi hücrelerinde depolar. Bu şu anlama geliyor, domuz pislikleri, çöpleri ve diğer hastalıklı canlıları yiyiyor ve etini yiyenler için, 4 saat sonra kasapta parçalara ayrılıyor ve yemeye hazır hale geliyor. Ne kadar büyük bir tehlike değil mi?

Burada ki sorun, toksinlerin tamamen temizlenmemiş olmasıdır. Diğer taraftan Allah`ın bizlere helal kıldığı hayvanlardan inek, koyun ve benzerleri, bu hayvanların hepsi temiz beslenen vejetaryenlerdir.  Onların sindirim sistemleri, domuza göre, çok daha ileri seviyede.

İneklerde 3 mide vardır ve taze temiz sebzeler sindirim sisteminde işlendiğinde,  12 saat sürüyor. Kıyasladığımızda bir tarafta 4 saat, diğer tarafta 12 saat. Pislik çöp yiyen bir hayvanı mı tercih edersiniz, ya da taze temiz beslenen hayvanımı tercih edersiniz?

Zayıf sindirim sistemi olan, toksinleri depolayan mı? Yoksa toksinlerden tamamen temizlenmiş olanı mı?

https://www.youtube.com/watch?v=OCawpY-hAeE

ÇMB (Evrim Ağacı)

Kaynaklar ve İleri Okuma:
  • DeGiorgio, G., et al. (2005). Sero-prevalence of Taenia solium cysticercosis and Taenia solium taeniasis in California, USA. Acta Neurologica Scandinavica.
  • Singh, G., et al. (2002). Taenia Solium Cysticercosis. CABI Publishing.
  • Bailey, T., et al. (1988). Trichinosis Surveillance, United States, 1986.
  • Raloff, Janet. Food for Thought: Global Food Trends. Science News Online. May 31, 2003.
  • Thompson, Michael D., “‘Everything but the Squeal’: Pork as Culture in Eastern North Carolina,” North Carolina Historical Review, 82 (Oct. 2005), 464–98.
  • Livestock and Poultry: World Markets and Trade." Circular Series DL&P 2-06, Foreign Agricultural Service, United States Department of Agriculture, October 2006. Retrieved on 2007-08-15.
  • "Trichinellosis Fact Sheet". Centers for Disease Control, US Government. 2004.

Bu Evrim Ağacı'nın kaynakçası ve sana attığım yazı da bilimsel makaleden alınmış bir parça. Seninki ise bilimsel falan değil, teistlerin zırvalaması. Elbette bir şekilde kulp bulmaya çalışacaksınız ve buna da "bilim domuz yemeyin" diyeceksiniz, bu kadar basit. Sana attığım makaleyi de okumadığından eminim.

Forumda da bu konular daha önceden yazılmış çizilmiş, araştırabilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 549
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

47 dakika önce, AkılveMantık yazdı:

Binlerce din arasından neden İslam?

Binlerce tanrı arasından neden Allah?

Nedeni basit, çünkü atalarından, büyüklerinden, çevrenden böyle öğrendin ve bundan ötürü İslam'ı övüyor ve benimsiyorsun. Başka yerde yaşamış olsaydın aklının ucundan dahi islam geçmezdi. Bunu inkar etme, emin ol böyle olacaktı. 

Gerçekten islam diyebilmen için binlerce dini akıl süzgecinden geçirip incelemen gerekiyor, aksi türlü mantıklı ve gerçekçi bir seçim yapmış olmuyorsun. Bir şeyin geçersiz olduğunu belirtmen için onlara hakim olman gerekir. İslam dini hariç kaç tane araştırıp inceledin? 

Neden senin Allah?

Neden diğer  tanrılar değil?

Şunlara da cevap ver.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ateistdusunce yazdı:

Bence yazdıklarımı anlamıyorsun yada okumuyorsun.

Yaşamak sence senin seçimin mi?

Kıçı kırık hormonların salgılanmasını sen mi istiyorsun da mutlu oluyorsun? 

Herhangi bir  fizik yasası dışında hareket edebiliyormusun?

Peki bana elimdeki anne baba diyen oyuncaktan ne farkin oldugnu anlatirmisin? 

Bence beni anlamıyorsun.

Sayın ateistdusunce bunu biraz daha açar mısınız?

Yani sizin ateist olmanız, bir diğerinin inanır olması özgür irade sonucu değil mi?

Sitelerde Paylaş

Bu bölümü okumuş biri olarak domuzlar ile ilgili yazınızı komik buluyorum videoda dahil .hepcil canlılar vitamin,mineral,protein açısından daha faydalı olmakla birlikte taşıyıcı hastalıklarının ölüm riski insan için yüksektir. 

Ek olarak soruma hala cevap vermediniz

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, Why2017 said:

Domuzlar en hızlı ve en zayıf sindirim sistemine sahiptir. Sindirimleri 4 saat sürüyor. Bu iyi ve sağlıklı bir süre değildir. Sindirim sistemi çok hızlı ve çok zayıf olduğundan, yediği şeylerdeki toksinleri tamamen temizleyemezler ve domuz kendi hücrelerinde depolar. Bu şu anlama geliyor, domuz pislikleri, çöpleri ve diğer hastalıklı canlıları yiyiyor ve etini yiyenler için, 4 saat sonra kasapta parçalara ayrılıyor ve yemeye hazır hale geliyor. Ne kadar büyük bir tehlike değil mi?

Burada ki sorun, toksinlerin tamamen temizlenmemiş olmasıdır. Diğer taraftan Allah`ın bizlere helal kıldığı hayvanlardan inek, koyun ve benzerleri, bu hayvanların hepsi temiz beslenen vejetaryenlerdir.  Onların sindirim sistemleri, domuza göre, çok daha ileri seviyede.

İneklerde 3 mide vardır ve taze temiz sebzeler sindirim sisteminde işlendiğinde,  12 saat sürüyor. Kıyasladığımızda bir tarafta 4 saat, diğer tarafta 12 saat. Pislik çöp yiyen bir hayvanı mı tercih edersiniz, ya da taze temiz beslenen hayvanımı tercih edersiniz?

Zayıf sindirim sistemi olan, toksinleri depolayan mı? Yoksa toksinlerden tamamen temizlenmiş olanı mı?

https://www.youtube.com/watch?v=OCawpY-hAeE

Herif 1400 yıl önceki cahil bir arap bedevisi domuz yemeyin dedi diye domuz yemenin zararlı olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Herifin aklına madem domuz yemek zararlıydı o zaman bu put neden daha önce bunu yasaklamadı demek gelmiyor.

Sitelerde Paylaş

İlk sayfalarda biyerde, uzaydaki gereksiz boşluklardan dolayı, evrende akıl bulunduğu düşüncesine "saçma" denilmiş. 

Evrende boşluk olması, tanrı iddiası için problem. biz boşlukları değerlendirme gücü olan bir varlıktan bahsetmiyoruz.
onu tanrıcılara söyleyiniz. 

Varoluşta akıl olmasaydı akıllı insan da ortaya çıkmazdı. Bilinçsiz evrenden, bilinç oluşuyorsa, "akıl, yoktan var oluyor" demektir.

Bu mantığa göre, evreni çözümleyen akıl, yoktan var olabiliyorsa, evreni planlayan akıl da yoktan var olabilir. 

Bu nedenle en mantıklı teori, bu bilincin evrenin doğal yapısında bulunması ve zamana bağımlı olarak çalışmasıdır. Evrim de bunu doğruluyor.

Evrendeki oluşum sürecinin, zamana son derece bağımlı olması, insanüstü bir planlama görülmemesi ve doğal olayların kendi akışı içinde devam etmesi, buradaki bilinç faktörünün tanrı olamayacağını gösteriyor. o yüzden, "akıldan bahsedersek, teistler konuyu tanrıya getirir" gibi bir düşüncenin anlamı yok. aksine dinciler, hep ters yöndeki iddiaları kullanmaktadır.  

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Why2017 yazdı:

Ya Kuranı tarafısz okuyan bir insan böyle sonuça nasıl varabilir

:lol: Saftirik misin yahu! O tefeci camisi mevzusunun Kuran ile alakasını nerden çıkardın? O iletimde bir tane Kuran lafı geçiyor mu! :D

Yahu o kadar zaman israfısınız ki... Yaşar ha yaşaaaar, ha yaşamazsınız. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Why2017 yazdı:

Peki kuranda iyiliiği savunan düşünce var bu durumda kafir ne olabilr?Kötü birisi olabilir mi ?Eğer iyi birisi olsaydı iyiliği emreden,her şeyi yaratan bir yaratıcaya neden inanmasın?

Kuran, düşmanlık ve şiddete teşvik eden bir kitaptır. İyilik tavsiyelerinin çoğu müslümanlar arasında geçerli. onun dışındakiler göstermelik, ve 1 iyilik varsa en az 10 kötülük tavsiyesi var.

Birisi emretti diye iyi olunmaz. bu içinden gelmelidir. Böyle bir yaratıcı olsaydı, emretmek yerine, iyiyi kötüyü birbirinden ayırt edebilmeyi öğretirdi.

Büyüklüğe yakışan emretmek değil, öğretmektir.    

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Why2017 yazdı:

Şimdi şöyle düşünebilirmiyiz,

bir kumsaldayız masmavi deniz,yeşil ağaçlar,mis gibi hava ve bir masa üzerinde sevdiğimiz yiyecekler,tatlılar içecekler,yanında sevdiklerin var diyelim sence bu hayat senin için güzelmidir kötümüdür?

Güzel bir soru. Evet, böyle bir hayat bence de iyidir, güzeldir. bunun için doğaya minnettarlık duyarız. Bu konudaki samimiyetimizi ise, doğayı koruyarak, hayvanlara iyi davranarak, insanlarla dostça geçinerek gösteririz. Gidip bununla zerre alakası olmayan diktatör araplara boyun eğerek "bunları bize verene teşekkür ettik" demeyiz !    

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, Rookie Explorer said:

Özgür irade yoksa, iyi-kötü, doğru-yanlış davranışlar nasıl belirlenecek? 

Sorumluluk,  özgürlük sonucu oluşmaz mı? Nasıl sorumlu olunacak?

İyi - kötü ,doğru- yanlış ideolojik terimler .

Sorumlu değilim veya sorumluyum demek seni evrimsel süreçten veya fizik yasalarından dışarı çıkarmıyor .tabiisin ,özgür değilsin.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, ateistdusunce yazdı:

İyi - kötü ,doğru- yanlış ideolojik terimler .

Sorumlu değilim veya sorumluyum demek seni evrimsel süreçten veya fizik yasalarından dışarı çıkarmıyor .tabiisin ,özgür değilsin.

Sonuç olarak, fizik yasalarına tabiiyken özgür olunamaz.

Bu durumda "özgür irade" hatalı bir kavram sanırım. İrade ölçülebilir, fiziki şartlarda oluşan bir şey ise, iradenin özgür olması mümkün değil, değil mi, yoksa başka bir ortamda böyle bir şey mümkün müdür?

Mesela siz özgür iradeyi nasıl tanımlıyorsunuz?

tarihinde Rookie Explorer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Rookie Explorer yazdı:

Sonuç olarak, fizik yasalarına tabiiyken özgür olunamaz.

Bu durumda "özgür irade" hatalı bir kavram sanırım. İrade ölçülebilir, fiziki şartlarda oluşan bir şey ise, iradenin özgür olması mümkün değil, değil mi, yoksa başka bir ortamda böyle bir şey mümkün müdür?

Fizik yasaları düşünce üzerinde bu kadar etkili olsaydı, aynı şartlarda iki farklı karar alma şansımız olmazdı.

Kendi tercihlerimizi yapabilecek kadar irademiz vardır. "Tamamen nedenselliğe bağlıyız" demek, insanların yarattığı herşeyin metafizik bir güce ait olduğunu iddia etmekle eşdeğerdir.

O yüzden bu tarz "iyi/kötü yoktur, hayat anlamsızdır, özgür irade yoktur" gibi iddiaların bir dayanağı yok. bunlar sadece iddia sahibini bağlayan subjektif görüşlerdir.

Bu düşünce tarzının bazı zararları olduğu için belirtmek istedim.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

Fizik yasaları düşünce üzerinde bu kadar etkili olsaydı, aynı şartlarda iki farklı karar alma şansımız olmazdı.

Kendi tercihlerimizi yapabilecek kadar irademiz vardır. "Tamamen nedenselliğe bağlıyız" demek, insanların yarattığı herşeyin metafizik bir güce ait olduğunu iddia etmekle eşdeğerdir.

O yüzden bu tarz "iyi/kötü yoktur, hayat anlamsızdır, özgür irade yoktur" gibi iddiaların bir dayanağı yok. bunlar sadece iddia sahibini bağlayan subjektif görüşlerdir.

Bu düşünce tarzının bazı zararları olduğu için belirtmek istedim.

Katkınız için teşekkürler. 

Sayın ateistdusunce'nin neye göre böyle düşündüğünü öğrenmek istemiştim.

tarihinde Rookie Explorer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Why2017 said:

Eğer bu hayat bir sınama hayatı ve akıl yoluyla bulmamızı istiyorsa başka hangi yolla olabilirdi,Bir düzenin akışıyla gitmesi gerekir,

İyi bir insan allahı inkar etmesi için bir sebeb yoktur,Ancak kötü Bir insanın allahı inkar etmesi için bir sebebi vardır oda işine gelmeyişidir.

Sana zülmeden,kötülük eden birisine sen nasıl karşılık verirdin?(İyiliği emrediyorsa durduk yere öldürün demesi  anlamsız olmazmı)?

Huzur nasıl olabilir iyilikle eğer sen bu düşünceyi benimsersen anca ozaman huzuru bulursun.İyilikle düzen gelir.

Herşeyi yaratanın olması  ve iyiliği emrediyorsa neden iyi bir insanla çelişsin?

2-Benim derdim de o sana diyorum ki müslümanlar inançlarını yerine getiriyormu.Getirmiyorlar benim de sorunum bu.

Şeytana uymaları sence inançlarında samimi olmayışları olabilir mi ?

iyilik,erdemli,araştıran,akılını kullan bir müslüman olmasına gerek yoktur,Ancak iyilik,erdemli,araştıran,akılını kullan birisi Allahda bunları emrettiği halde neden inkar etsinki?

İyi akşamlar

"Allaha inanmayan insanlar kötüdür" diyorsun, senin tanrının kutsal kitabında yazdığı gibi.

Ama etrafına bakınca öyle olmadığını rahatlıkla görebilirsin.

Senin tanrın "Bana inanmayanlar kötüdür" diyerek insanlar arasında düşmanlıklar yaratmaktadır.

Nir insan sadece senin tanrına tapmıyor diye kötü olamaz.

Kuranda bir çok ayette (bu kötü sanılan) insanlara şiddet uygulanması istenir. Bu insanlara karşı savaşılması istenir.

Benim gözümde, kendidine inanmıyorlar diye insanlardan birbirlerini öldürmelerini isteyen bir tanrı AHLAKSIZ, GADDAR ve KİNDAR birisidir.

Böyle bir tanrı olamaz!!!!

Ahlaksızlarla işim olmaz, bu yüzden bu sahte tanrıya inanmıyorum. Çünkü ben insanları inançlarına bakmadan seviyor ve sayıyorum! Birisinin iyi veya kötü olması onun diniyle alakalı değil.

Sitelerde Paylaş

Evren kendiliğinden oluşmuştur,hiçlik içinde bir yaşam,Yaşa ve öl, Düşüncesi bana uymamaktadır

Bu konuyu açmamdaki sebeb ilk sayfadaki bulgularım,Bu dünya hayıtında bir düzenin olduğu ve bu düzenin ancak bir yaratıcı tarafından yaratılabiliceği düşüncesidir.

Bu bulgular beni yaratıcıya yöneltmektedir.

Yaratıcıya inaniyorum,Yaratıcı neden yaratmak istesin?

Bir Hayvan yaratıcı var mı yok mu diye düşünebilir mi?Tabikide düşünemez, Ancak İnsan gibi akılla ve düşünme yetisine sahipse ozaman yaratıcıyı düşünebilirdi.

İnsana akıl ve düşünme yetisini yaratıcı vermiştir ozaman insandan tek bir şey ister oda akıl yoluyla yaratıcıyı kavraması.Kulluk etmesi gerektiğidir.

Acıların,zülümlerin,kötülüklerin olduğu adaletsiz bir dünyayı neden yaratmış olabilir.?

İnsanlar iyi veya kötüdür,Akıllarıyla iyiliği veya kötülüğü ayırt edip seçebilrler,Dünyada kötülük varsa,Bunun tek sebebi insanlarin kötülüğü seçmesinden kaynaklanır.

Dünya'ya Fakir bir ailede gözünü açan ve fakir bir şekilde ölenle,Zengin bir ailede gözünü açan ve zengin bir şekilde ölen insan arasındaki bu durum, sağlıklı doğan ve Sağlıksız doğan arasındaki durum,çirkin ve güzel arasındaki durum ne olacak?Adaletsiz bir tanrımı?

Yaratıcı savununan kitap olan kurana bakmak gerekir,(Sadece yaratıcıyı savunması yetmiyor.Aklıma ve mantığıma uygun bir kıtap olmasıdır)

Bakara 155-Muhakkak ki, ölüm tehlikesiyle ve açlıkla, dünya malının, canın ve (alın teri) ürünlerinin kaybı ile sizi sınayacağız. Ama zorluklara karşı sabredenlere iyi haberler müjdele.

Bakara 257- Allah inanç sahiplerine yakındır, onları koyu karanlıktan aydınlığa çıkarır; oysa hakikati inkara şartlanmış olanlara yakınlık gösterenler onları aydınlıktan çıkarıp derin karanlığa iten şeytani güçlerdir: İçinde yaşayıp kalmak üzere ateşe mahkum olanlar da işte böyleleridir.

O, hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır. (MÜLK/2)

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA/35)

Biz yeryüzündeki şeyleri kendisine süs olsun diye yarattık ki, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim. (KEHF/7)

Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlaraöyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah'ın yardımı yakındır. (BAKARA/214)

İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah'a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 112)

Artık kim zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, onu görür. (Zelzele Suresi, 8)

Yoksa kötülükleri yapanlar, Bizi (aşıp) geçeceklerini mi sandılar? Ne kötü hükmediyorlar? (Ankebut Suresi, 4)

Kim bir iyilikle gelirse, kendisine bunun on katı vardır, kim bir kötülükle gelirse, onun mislinden başkasıyla cezalandırılmaz ve onlar haksızlığa uğratılmazlar. (En'am Suresi, 160)

5:85 - Böyle demeleri sebebiyle Allah onları altlarından ırmaklar akan cennetlerle mükafatlandırmıştır. Orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte iyilik yapanların mükafatı budur.

Allah  inanların yanında olduğunu,Bu hayatın bir sınav olduğu, son bulacağı,İyilik edenin edebi yaşamla ödülledileceğini,Edebi Yaşamı sadece inandık demeyle verilmeyeceği bunun bir kaşılığının olcağı,Bunlarda Allaha inanman gerektiği,İyi bir insan olman gerektiğididir,

Bu sınav kolay bir sınav değildir,Ebedi bi bir yaşamı hak etmen gerekiyor,Sana akıl verdiği halde bunu inkar edebiliryorsan bu senin seçimindir.,

Zor bir sınav=Ebedi yaşam.

Kötülük edenlerin ise cezalandırılacağı,Kurana göre yaratıcı insanın iyiliği seçmesini ister,kötülüğü savunmaz,Eğer Herkes İyiğiliği seçmiş olsaydı sınav olurmuydu.?Kötülük bu sınavda yanlış şıklardır,Bir sınavda yanlış şık olmasaydı o sınav olur muydu?

Kuran bana;

Dünyayı insanlar için yarattığı,

Sahipsiz olmadığımızı

Bu düzenin bir kurucusu olduğunu

Her Şeyi Yaratanın olduğunu

Bize hayatı verenin olduğunu

İyiliği savunan ,Kötülüğe dur diyen,Bu hayatın sınama hayat olduğunu,İylilik yapanlar ödülledirileceği,Kötülük edenlerin ise sadece ettiği kötülüklerin cezasını cekeceğini sölüyor,Allaha inanların yanında olduğunu,Çektiği sıkıntılara,Sorunlara allahtan başka kimsenin yardım edemeyeceğini,

Eğer kötülük yapıp zülüm ediyorsanız bunun cezasını cekeceğini söylüyorsa.(Önecen belirtiyorsa bu adaletli bir davranıştır.)

Tövbe ederseniz allahın affedebilceğini,

İyi bir insan Allahı neden kabul etmez yukarda iyiliğe zıt tek bir yargı varmı?

Kuranda kafirleri öldürün diyor,Kesin diyor,Kafir Kim?

Yukardaki düşünceye göre Kötü bir insan olabilir.İyiliği emreden kötülüğe dur diyen bir düşünceye karşı olan birisi ancak=kötüdür.

Tarafsız iyi bir insan bu yukardaki düşüncelere bakarak allaha neden insanmasın?

Bu düşüncelere göre bir yaratıcıya inanmamam için bir sebeb yok,

inanmak ve inanmamak,(İnanmak demek Körü körüne değil bir sonuç'a varıcaksın,Senin düşüncelerine fikirlerine uyacak.)

Artık daha fazla tartışmak istemiyorum.

tarihinde Why2017 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Why2017 yazdı:

İyiliği savunmasının sebebi,İnsanlık için önemli bir şey olabilir mi ?Eğer durduk yere katledin,Bir birilerinize kötü davranın,acımayın deseydi kim bu düşünceyi savunurdu ki? Kuranı okuyan tarafısız bir birey,İyiliği etmenin ve kötülükten uzak durmak gerektiği sonuçuna varırdı.Araplarla işim yok.Benim kendi düşüncem olamaz mi ? Başkasına göre hareket mi etmek zorundayım?

İyiliği savunacaksan kafir, yanacaksın diyen arap saçmalığını yani islam denilen ortaçağ barbarlığını bırakman gerek. İslam martavalı okuyup iyilik ayağı yapma.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Why2017 yazdı:

Evren kendiliğinden oluşmuştur,hiçlik içinde bir yaşam,Yaşa ve öl, Düşüncesi bana uymamaktadır

Bu konuyu açmamdaki sebeb ilk sayfadaki bulgularım,Bu dünya hayıtında bir düzenin olduğu ve bu düzenin ancak bir yaratıcı tarafından yaratılabiliceği düşüncesidir.

Bu bulgular beni yaratıcıya yöneltmektedir.

Yaratıcıya inaniyorum,Yaratıcı neden yaratmak istesin?

Bir Hayvan yaratıcı var mı yok mu diye düşünebilir mi?Tabikide düşünemez, Ancak İnsan gibi akılla ve düşünme yetisine sahipse ozaman yaratıcıyı düşünebilirdi.

İnsana akıl ve düşünme yetisini yaratıcı vermiştir ozaman insandan tek bir şey ister oda akıl yoluyla yaratıcıyı kavraması.Kulluk etmesi gerektiğidir.

Acıların,zülümlerin,kötülüklerin olduğu adaletsiz bir dünyayı neden yaratmış olabilir.?

İnsanlar iyi veya kötüdür,Akıllarıyla iyiliği veya kötülüğü ayırt edip seçebilrler,Dünyada kötülük varsa,Bunun tek sebebi insanlarin kötülüğü seçmesinden kaynaklanır.

Dünya'ya Fakir bir ailede gözünü açan ve fakir bir şekilde ölenle,Zengin bir ailede gözünü açan ve zengin bir şekilde ölen insan arasındaki bu durum, sağlıklı doğan ve Sağlıksız doğan arasındaki durum,çirkin ve güzel arasındaki durum ne olacak?Adaletsiz bir tanrımı?

Yaratıcı savununan kitap olan kurana bakmak gerekir,(Sadece yaratıcıyı savunması yetmiyor.Aklıma ve mantığıma uygun bir kıtap olmasıdır)

Bakara 155-Muhakkak ki, ölüm tehlikesiyle ve açlıkla, dünya malının, canın ve (alın teri) ürünlerinin kaybı ile sizi sınayacağız. Ama zorluklara karşı sabredenlere iyi haberler müjdele.

Bakara 257- Allah inanç sahiplerine yakındır, onları koyu karanlıktan aydınlığa çıkarır; oysa hakikati inkara şartlanmış olanlara yakınlık gösterenler onları aydınlıktan çıkarıp derin karanlığa iten şeytani güçlerdir: İçinde yaşayıp kalmak üzere ateşe mahkum olanlar da işte böyleleridir.

O, hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır. (MÜLK/2)

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA/35)

Biz yeryüzündeki şeyleri kendisine süs olsun diye yarattık ki, insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim. (KEHF/7)

Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlaraöyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah'ın yardımı yakındır. (BAKARA/214)

İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah'a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 112)

Artık kim zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, onu görür. (Zelzele Suresi, 8)

Yoksa kötülükleri yapanlar, Bizi (aşıp) geçeceklerini mi sandılar? Ne kötü hükmediyorlar? (Ankebut Suresi, 4)

Kim bir iyilikle gelirse, kendisine bunun on katı vardır, kim bir kötülükle gelirse, onun mislinden başkasıyla cezalandırılmaz ve onlar haksızlığa uğratılmazlar. (En'am Suresi, 160)

5:85 - Böyle demeleri sebebiyle Allah onları altlarından ırmaklar akan cennetlerle mükafatlandırmıştır. Orada ebedî olarak kalacaklardır. İşte iyilik yapanların mükafatı budur.

Allah  inanların yanında olduğunu,Bu hayatın bir sınav olduğu, son bulacağı,İyilik edenin edebi yaşamla ödülledileceğini,Edebi Yaşamı sadece inandık demeyle verilmeyeceği bunun bir kaşılığının olcağı,Bunlarda Allaha inanman gerektiği,İyi bir insan olman gerektiğididir,

Bu sınav kolay bir sınav değildir,Ebedi bi bir yaşamı hak etmen gerekiyor,Sana akıl verdiği halde bunu inkar edebiliryorsan bu senin seçimindir.,

Zor bir sınav=Ebedi yaşam.

Kötülük edenlerin ise cezalandırılacağı,Kurana göre yaratıcı insanın iyiliği seçmesini ister,kötülüğü savunmaz,Eğer Herkes İyiğiliği seçmiş olsaydı sınav olurmuydu.?Kötülük bu sınavda yanlış şıklardır,Bir sınavda yanlış şık olmasaydı o sınav olur muydu?

Kuran bana;

Dünyayı insanlar için yarattığı,

Sahipsiz olmadığımızı

Bu düzenin bir kurucusu olduğunu

Her Şeyi Yaratanın olduğunu

Bize hayatı verenin olduğunu

İyiliği savunan ,Kötülüğe dur diyen,Bu hayatın sınama hayat olduğunu,İylilik yapanlar ödülledirileceği,Kötülük edenlerin ise sadece ettiği kötülüklerin cezasını cekeceğini sölüyor,Allaha inanların yanında olduğunu,Çektiği sıkıntılara,Sorunlara allahtan başka kimsenin yardım edemeyeceğini,

Eğer kötülük yapıp zülüm ediyorsanız bunun cezasını cekeceğini söylüyorsa.(Önecen belirtiyorsa bu adaletli bir davranıştır.)

Tövbe ederseniz allahın affedebilceğini,

İyi bir insan Allahı neden kabul etmez yukarda iyiliğe zıt tek bir yargı varmı?

Kuranda kafirleri öldürün diyor,Kesin diyor,Kafir Kim?

Yukardaki düşünceye göre Kötü bir insan olabilir.İyiliği emreden kötülüğe dur diyen bir düşünceye karşı olan birisi ancak=kötüdür.

Tarafsız iyi bir insan bu yukardaki düşüncelere bakarak allaha neden insanmasın?

Bu düşüncelere göre bir yaratıcıya inanmamam için bir sebeb yok,

inanmak ve inanmamak,(İnanmak demek Körü körüne değil bir sonuç'a varıcaksın,Senin düşüncelerine fikirlerine uyacak.)

Artık daha fazla tartışmak istemiyorum.

gorünen o ki senin bu acmis oldugun baslikla ilgili bir sikintin kalmamis artik. Burda o ayetleri daha once defalarca okumus kisilerin tekrar tekrar gozlerine sokarmiscasina gostermenin lüzumu yok. Birseye inaniyorsan eger zaten seni buna inanmamakta kimse zorlayamaz.

Müslümanlar birbirlerine cok benziyorlar. Once müslüman degilmis gibi gorünüp iceri sizarlar ve belli bir süre kamufile olurlar ama bir sekilde kendilerini belli ederler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...