Jump to content

Kadınların (veya erkeklerin) Giyinme biçimleri

Recommended Posts

Snarky T-shirt with handwritten list of problems with dress codes.

https://www.yahoo.com/style/teen-made-her-sister-the-best-shirt-to-fight-dress-code-injustices-014136083.html

- ABD'de okullarda belirli giyim kuralları olmasına karşı genç bir arkadaşımızın kız kardeşi için hazırladığı T-Shirt.

Yazılar:

- Giyinme biçiminin kurala bağlanması genç bedenlerin NESNELLEŞTİRİLMESİNE ve CİNSELLEŞTİRİLMESİNE yol açıyor.

- Kişiye bakan kişinin algıları / eylemleri için elbiseyi giyen kişiyi suçluyor

- TECAVÜZ KÜLTÜRÜNÜ teşvik ediyor

- Tam bir saçmalıktır.

Biz Avrupalı olmadığımıza göre rahat rahat konuşabiliriz. Kimse bizi ırkçılıkla suçlamaz. Örtünme kültürü ile üniforma ve giyim kuşam kuralları olması aynı şeydir.

İslami zihniyet direkt "kadın tahrik eder" der.

Ben de derim ki "tahrik olma ya da tahrik oluyorsan bakma" derim.

/Temel tartışma budur. Bir kadının (veya erkeğin) tahrik edici giyinmesi mümkün müdür? Yoksa bu onu öyle anlayan kişinin mi suçudur?

- Beğenmiyosan karşı tarafa bakarsın. Biz öyle yapıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bunu anlamak için meseleye erkekler açısından bakmak gerekir. Giyim aslında statü belirtme yoludur. Ve bunu belirtirken kurallar vardır.

Örneğin, cekette kol çizgisi ile ceketin bitim çizgisi aynı hizada olmalıdır. Yada siyah takım iş hayatında giyilmez. Siyah takımlar gece ve davet takımıdır. Lacivert takımlarda kahve ayakkabı ile kullanılır. Bunları yapan bir erkekle, jean giyen bir erkek; hangisi kadınlara çekici gelecek?

Bence türbanı destekleyende kadınlardır. Çünkü kadınlar erkeklerden daha fazla statüye önem veriyor. Özellikle şık kadın figürü; kendi statülerinin düşeceğini düşündürüyor. Ve erkeklerine bunu empoze ediyor. Ve toplumda mesele halini alıyor.

Burada sorun zengin ve fakir sınıf arasındaki ayrım. Orta direkt kalmaması. Eğerki statü farkları giderilirse; giyimin dini, üniformatik, cinsel yönü ortadan kalkar. Daha çok kim tarz mantığına yönelir. Ama bizim gibi çok katmanlı tüm toplumlarda bu hep sorun olur. Hindistanda da abd de de.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, leonardo18 yazdı:

- Giyinme biçiminin kurala bağlanması genç bedenlerin NESNELLEŞTİRİLMESİNE ve CİNSELLEŞTİRİLMESİNE yol açıyor.

Bu yazıyı göğsüne yazan kişi, okulda ya da kamusal alanda istediği gibi giyinmeyi bir hak olarak görüyor. Peki ama ya işyerlerindeki giyim kuşam yönetmelikleri? Bir bankada çalışsa, istediği kıyafeti giyip gidebilecek mi? Bir şirket kıyafeti kısıtlayabilir ama okul kısıtlayamaz yani?

Genç bedenleri cinselleştiren şey kurallar değil hormonlardır. Temelsiz bir iddia.

- Kişiye bakan kişinin algıları / eylemleri için elbiseyi giyen kişiyi suçluyor

- TECAVÜZ KÜLTÜRÜNÜ teşvik ediyor

Bunun kurallar ile ne ilgisi var? Suçlular sürekli olarak kendilerini kurtarmak için sürekli bahaneler üretir. Bu duruma tecavüz kültürü diye bir isim takmak komik olmuş. Tecavüzcülere ya da herhangi başka bir suç işleyen kişilere hafifletici sebeplerden dolayı ceza indirimi uygulamak bana çok saçma geliyor. Tecavüzün özel bir durumu yok. İnsan öldürene de hafifletici sebepler ile ceza indirimi yapılabiliyor. Liberaller ceza sistemini tam bir keşmekeşe çevirdi.

Bir kadının (veya erkeğin) tahrik edici giyinmesi mümkün müdür? Yoksa bu onu öyle anlayan kişinin mi suçudur?

Kadınlar tahrik edici kıyafetler giyebilir. Kadının dekoltesi erkekleri cinsel yönden uyarır. Ama bu uyarım bir tecavüz için gerekçe ya da hafifletici sebep olamaz. Kadından hoşların ve cinsel yönden tahrik olursun. Bunu kendi fantazi dünyana dahil edersin. Mesele bu kadardır.

Tecavüz bir suçtur ve ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu cezadan herhangi bir "hafifletici sebep" dolayısı ile indirim yapılmamalıdır. Küçük yaşta insanlara tecavüz edenler idam ile ya da kalıcı hadımlaştırma ile cezalandırılabilir. Ben buna taraftarım.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Tabula Rasa yazdı:

Bu yazıyı göğsüne yazan kişi, okulda ya da kamusal alanda istediği gibi giyinmeyi bir hak olarak görüyor. Peki ama ya işyerlerindeki giyim kuşam yönetmelikleri? Bir bankada çalışsa, istediği kıyafeti giyip gidebilecek mi? Bir şirket kıyafeti kısıtlayabilir ama okul kısıtlayamaz yani?

Genç bedenleri cinselleştiren şey kurallar değil hormonlardır. Temelsiz bir iddia.

- İş yerinde bende istemesem bile rahatsız takımların içine girebiliyorum. Google'da çalışanlar hariç bu böyle. BU okullardaki giyim kurallarına karşı yazılmış bir şey.

- Okullarda da yaparsın ama abartmadan yaparsın. İş çıplaklığa varmadığı sürece yapamazsın.

Bunun kurallar ile ne ilgisi var? Suçlular sürekli olarak kendilerini kurtarmak için sürekli bahaneler üretir. Bu duruma tecavüz kültürü diye bir isim takmak komik olmuş. Tecavüzcülere ya da herhangi başka bir suç işleyen kişilere hafifletici sebeplerden dolayı ceza indirimi uygulamak bana çok saçma geliyor. Tecavüzün özel bir durumu yok. İnsan öldürene de hafifletici sebepler ile ceza indirimi yapılabiliyor. Liberaller ceza sistemini tam bir keşmekeşe çevirdi.

- Bence çok doğru bir tanımlama. Bir tek Türkiye'de olmuyor "O beni tahrik ettiği için ırzına geçtim", Tahrik olursan o tarafa bakmazsın. Ben iğrenç bir insan görünce o tarafa bakmayı veriyorum. Aynı şey.

Kadınlar tahrik edici kıyafetler giyebilir. Kadının dekoltesi erkekleri cinsel yönden uyarır. Ama bu uyarım bir tecavüz için gerekçe ya da hafifletici sebep olamaz. Kadından hoşların ve cinsel yönden tahrik olursun. Bunu kendi fantazi dünyana dahil edersin. Mesele bu kadardır.

Tecavüz bir suçtur ve ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu cezadan herhangi bir "hafifletici sebep" dolayısı ile indirim yapılmamalıdır. Küçük yaşta insanlara tecavüz edenler idam ile ya da kalıcı hadımlaştırma ile cezalandırılabilir. Ben buna taraftarım.

- Yakın zamanda, Alman kanalında öyle bir program da vardı. okullarda (daha küçük çocukların gittiği) aşırı açık / uygunsuz giyim olabilir mi? diye

Bu dediğim sadece genç ve yetişkinler için değil. Yakın zamanda çocukların "uygunsuz" giyinişleri ile ilgili yorumlar / tartışmalar da oluyor.

/ Kendi gözüne, zihnine hakim değilsen kimde bir şey yapamaz.

Sitelerde Paylaş

Elbisenin ahlak kuralı yapılması, akıl ve ahlak yoksunları tarafından uydurulmuş rezil bir gelenektir. Ne yazık ki etkileri ilkel çağlardan günümüze kadar gelmiş. burada dinlerin de etkisi var. ama tek suçlu dinler değil.

Burada şunu sorgulamak lazım...; ahlakın üzerindeki elbiseye bağlı olduğu iddia edilebilir mi?

Bunun iddia eden kişinin, kendi zihnindeki insani değerlerin çürümüş olduğunu kabul etmesi gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Erkek içerikli toplumsal ortamlarda islamdaki örtünmenin amacını anlamak zor değil. Erkekler şehvete gark olmasınlar falan filan. Ama mümin kadınlar kendi aralarında kaldıklarında da türban dsiplinine uyuyorlar. Burasını anlamak zor. 35 derece sıcaklıkta türbanlı kadınları görmüşsünüzdür, yüzlerinden vıcık vıcık ter akar ama türbanlarını çıkarmazlar.

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, Engse Hohol said:

Erkek içerikli toplumsal ortamlarda islamdaki örtünmenin amacını anlamak zor değil. Erkekler şehvete gark olmasınlar falan filan. Ama mümin kadınlar kendi aralarında kaldıklarında da türban dsiplinine uyuyorlar. Burasını anlamak zor. 35 derece sıcaklıkta türbanlı kadınları görmüşsünüzdür, yüzlerinden vıcık vıcık ter akar ama türbanlarını çıkarmazlar.

Artik jiplerinin klimasini aciyorlar ;)

Sitelerde Paylaş

Evet, ama diyelim ki ben kadınım. Şu veya bu nedenle senin salyan akıyorsa bunun sorumlusu ben olabilir miyim?

Olanaksız. Kızı kesmeyi seçen sensin, kestikten sonra odaklanan sensin, odaklandıktan sonra fantezi kuran sensin, fantezi kurduktan sonra işi bir sonraki aşamaya götüren yine sensin.

- Taş gibi hatun olup tanga ile de dolaşsa, Bakmazsan, düşünmezsen, seni bir şeye zorlama ya da dürtme gücü yok. Onu diyorum.

Sitelerde Paylaş

Insan bakar yani ama rahatsiz edici olmamasi gerek. Bu konuda amerika'da da sorun var. 'Cat calling' dedikleri laf atma cok rahatsiz edici. Avrupa'da bunu bir guney italya, sicilya'da yaparlar. Avrupa icin soguk falan derler ama bu konuda dogrusu budur. Ayrica sogukluk oldugunu da dusunmuyorum. Sokakta tanimadigin insanlara 'iyi gunler' diye selam vermek oldukca yaygindir. Ancak laf atarak taciz etme yok.

Sitelerde Paylaş
On 19.3.2017 at 17:48, leonardo18 yazdı:

- Taş gibi hatun olup tanga ile de dolaşsa, Bakmazsan, düşünmezsen, seni bir şeye zorlama ya da dürtme gücü yok. Onu diyorum.

Böyle bir bayana bakmayan mutlaka kördür.

Hemcinsleri bile bakar.

Sitelerde Paylaş

Okuldaki inek öğrencilerden biri gibi düşün. Sınıfın en güzel kızı yanına gidip sohbet etmeye bile çalışsa oğlan kafasını kitaptan kaldırmaz, iki dakka cevap verip sonra tekrar yemeğine odaklanır. Dolayısıyla hiçbir şey olmaz.

Ters örnek: Ben otobüste başörtülü bayanı parmaklayan adam da gördüm (herife nereden estilerse).

Ben bunun kesinlikle böyle olduğuna inanıyorum. "Bakma" da demiyorum. Bakma kararını alan sensin diyorum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, leonardo18 yazdı:

Okuldaki inek öğrencilerden biri gibi düşün. Sınıfın en güzel kızı yanına gidip sohbet etmeye bile çalışsa oğlan kafasını kitaptan kaldırmaz, iki dakka cevap verip sonra tekrar yemeğine odaklanır. Dolayısıyla hiçbir şey olmaz.

Ters örnek: Ben otobüste başörtülü bayanı parmaklayan adam da gördüm (herife nereden estilerse).

Ben bunun kesinlikle böyle olduğuna inanıyorum. "Bakma" da demiyorum. Bakma kararını alan sensin diyorum.

Bana kalırsa tam doğru değil bu dediğin.

Dişi vücudu, erkek bireye her yönden çezbedici gelen bir şeydir. Mesleki anlamda dikkat dağıtıcı olabilir bu durumda verimlilik düşer. Örneğin askeriyede düşünsene :lol:

neyse, elbette kedi de değilsin iraden ve bilincin farklı. Bu yüzden ''Bakma kararını alan sensin diyorum.'' Cümlesi doğru gibi.  

Ama dikkat dağıtıcı olması bir gerçek. 

Elbette çarşaf giymeye zorlamak ben bir kedi kadar zeka ve irade sahibiyim demenin farklı bir yoludur. Bakın doğu ve batıya direkt doğru orantılı.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dediğin örnekte, adam normalse, verimlilik düşmez, artar. Çünkü beyin mutluluk hormonu salgılar. Adam işini daha iyi yapar.

Benim karşı çıktığım "o beni azdırdı ben tecavüz ettim"

- yok öyle bir şey. Hatta Jodie Foster'ın öyle bir barda tecavüz edilme sahnesi var. Kadın adamı hakikaten azdırıyor ve sonunda ulu orta yerde tecavüz ediliyor. Bu bile tecavüzü haklı kılar mı?

- Hayır. Son anda vaz geçti demek, duracaksın demek. Bu böyle.  

Sitelerde Paylaş

O son anda vazgecme durumu biraz karisik ama elbette tecavuz tecavuzdur. Kisinin kendini fazla kaptirmamasi, partnerinin ne demek istedigine, vucut diline vs de dikkat etmesi gerek. Ornegin yatakta "dur" dediginde bu her zaman "dur" anlamina gelmeyebiliyor. Duruyorsun, hatun "so you give up very easily (cok cabuk vazgeciyormussun)" diyor. Yani isin icinde cinsel fantezi durumlari varmis ama uyanamamissin. Tecrubeyle oturuyor tabi karsindakini anlama yetisi.

Sitelerde Paylaş

Bu kıyaslama, tarihi bilen kişiler açısından biraz saçma olmuş.

Daha önce de söyledim. Bu hortlak kıyafetinin tek amacı güneş değildir. Çölün kumlarından korunma amacı da taşır ve Arabistan'da bile bu düzeyde değildir. Kuran'a göre peygamber "kendi ailesi tanınmasın, saldırıya uğramasınlar" diye kendi arkabalarına böyle bir öneride bulunmuştur.

- O kadar abartmaya gerek yok. Bir keresinde Cumhuriyette "Siyasallaştırılmadan önce Osmanlı'da baş örtüsü" diye güzel bir makale vardı. kimisinin göğsü açık, kimisi üstten bağlamış, rengarenk giyilen elbise ile uyumlu çeşit çeşit baş örtüsü modeli varmış.

Bunun bu hale gelmesi, siyasal islamın başlangıç dönemi, yani Abdülhamit dönemi imiş. Sadeec hortlak gibi olmaları yetmezmiş. Karşıdan erkek gelirse gölge gibi çömelmeleri gerekirmiş.

/ Manyaklık para ile değil.

- Belirli düzeyde örtünme, Avrupa'da da var. O tabiat şartlarından korunmak için (eskiden / köy halklarında)

Hortlak konusunu bunlara tek tek açıklayacaksın. Yoksa anlamazlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...