Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

2 hours ago, ateistdusunce said:

Bu surunuzda ve  konumda " Bilgi ve bilgi birikimi nasıl oluşur?" Sorusunun cevabına bakmak gerekir .

Bilgi nöronlar arasında akson ve dendrit kolları ile kurulan köprülere denir bu köprüler dışarıdan gelen etkilerle oluşur ve fizik kuralları çerçevesindedir. Beynimiz bu bilgiyi bir süre tutar eğer bilgi daha sonra tekrar kullanılırsa veya bilgi tekrar tekrar sürekli kullanılırsa köprü miyelin kılıfı ile desteklenerek bilginin unutulması engellenir.boylece öğrenilmiş bilgi korunur.nöronların dışarıdan etkiler ile kurduğu köprüler sayesinde bu bilgi birikimi bizim tecrübelerimizi oluşturur. Pek tabiki 70 yaşındaki bir kişinin bilgi birikimi yani etkiye maruz kalması ile 20 yaşındaki bir kişinin etkiye maruz kalma oranı ayni değildir

Özgür irade ile bilginin ve bilgi birikiminin nasıl oluştuğunun arasında ne alaka var? Soru bilgi insan davranışını nasıl etkiliyor sorusu.

Ayrıca madem özgür irade yok o zaman senin bu tartışmayı sürdürmenin anlamı ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Peki nedir bu özgür irade? Özgür iradeyi tanımlarmisin Özgür irade dendiğinden ne anlam yuklenladığınızı anlamak pek mümkün değil, o yüzden öncelikle tanımını bir yapın isterseniz. Sizin burada değindiğiniz daha ziyade, özgür iradenin, determinist veya indeterminist evrenle ilişkisi üzerine gibi duruyor. Yani karman çorman. 

Ozgur iradenin insanlar arasinda ki  klasik tanimi bellidir.. bu tanima gore insan davranislari asla tam olarak ongorulemezdir. yani o insanin tum genetik yapisi , tum sosyal iliskileri , tecrubeleri, psikolojik gelisimi vs vs vs gibi milyarlarca etmeni yapay zekaya yukleyip bu insanin su kosulda verecegi karari matematiksel bir kesinlikte belirle desek   bile o insanin nihai kararinin asla bilinemeyecegi yonundedir.

Ve ben de boyle bir ozgur iradenin olmadigini, yapay zekaya yeterli datalar verilirse insan davranislarinin belirlenebilecegini dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Kırmızı çekiç saçmalığından birsey anlasiliyorsa  muslum olayım! :lol:

Kirmizi cekic, yasadigin ilizyonu gosteriyor. Kedinin kuşa ziplayip ziplamamasi ile kirmizi cekic sonucuna ulasanlarin karar asamalarinin ozgur olmadigini ve on kosullara mutlak bagimlilik icerdigini gosteriyor. :) 

Halen mi anlamadin?:)))

tarihinde Agnostik Ludingirra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Agnostik Ludingirra yazdı:

Ozgur iradenin insanlar arasinda ki  klasik tanimi bellidir.. bu tanima gore insan davranislari asla tam olarak ongorulemezdir. yani o insanin tum genetik yapisi , tum sosyal iliskileri , tecrubeleri, psikolojik gelisimi vs vs vs gibi milyarlarca etmeni yapay zekaya yukleyip bu insanin su kosulda verecegi karari matematiksel bir kesinlikte belirle desek   bile o insanin nihai kararinin asla bilinemeyecegi yonundedir.

Ve ben de boyle bir ozgur iradenin olmadigini, yapay zekaya yeterli datalar verilirse insan davranislarinin belirlenebilecegini dusunuyorum.

Yani bizim verdiğimiz her kararı o an içimizdeki bir zar mı belirliyor? Özgür iradeden sözedebilmemiz için, verdiğimiz kararın yüzde yüz öngörülmesi mi gerekiyor? Kim öngörmeli ve neden?

Anlamaya çalışıyorum. 

Ama hala bir tanım yapmış değilsin, yaptıysan da ben anlamadım. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yani bizim verdiğimiz her kararı o an içimizdeki bir zar mı belirliyor? Özgür iradeden sözedebilmemiz için, verdiğimiz kararın yüzde yüz öngörülmesi mi gerekiyor? Kim öngörmeli ve neden?

Anlamaya çalışıyorum. 

Ama hala bir tanım yapmış değilsin, yaptıysan da ben anlamadım. 

Evrenin oluşması, bu evrende fizik yasalarının oluşması, bu fizik yasalarının canlılığa izin verecek türden olmasını hangi "zar" belirliyorsa.. özgür iradesi olmayan bizlerin çevremize tepkilerini aynı "zar" belirliyor. her  şey kişilik denen denklemin o kişide nasıl oluştuğu ile alakalı.. hangi parametrelerin hangi önemlilik katsayısına sahip olduğu ile ilgili.. zar falan yok.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, deney said:

adsc4b1z.png

Sibernetik(güdümbilim) bilimine göre  özgür irade yoktur.

Burada girdi tek bir girdiden oluşmuyor, birden fazla girdi var, işte bu birden fazla girdi arasında denetim yapılıp belirli bir çıktı alınıyor. İşte o denetim sürecine özgür irade deniyor.

Mesela birisi evlenecek, önünde de 3 adet seçenek var, kişi bu üç seçeneği karşılaştırıyor, kişi burada yetişme tarzına, genetiğine, tecrübelerine, kendi geliştirdiği bir düşünme mekanizmasına göre karar veriyor, bir seçim yapıyor.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Burada girdi tek bir girdiden oluşmuyor, birden fazla girdi var, işte bu birden fazla girdi arasında denetim yapılıp belirli bir çıktı alınıyor. İşte o denetim sürecine özgür irade deniyor.

Mesela birisi evlenecek, önünde de 3 adet seçenek var, kişi bu üç seçeneği karşılaştırıyor, kişi burada yetişme tarzına, genetiğine, tecrübelerine, kendi geliştirdiği bir düşünme mekanizmasına göre karar veriyor, bir seçim yapıyor.

Denetim mekanizması  tanrı değil ki tanrı olsaydı haklı olurdun.

Denetim mekanizması  doğa tarafından kendiliğinden oluşmuştur.Bu yüzden doğaya bağımlıdır.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, deney said:

Denetim mekanizması  tanrı değil ki tanrı olsaydı haklı olurdun.

Denetim mekanizması  doğa tarafından kendiliğinden oluşmuştur.Bu yüzden doğaya bağımlıdır.

Tanrı denen hayali varlıklardan bahsetmiyoruz, hayali bırakıp gerçek dünyaya gelelim.

Yani senin denetim mekanizman üzerinde hiç bir etkin yok, denetim mekanizman bebekliğinde nasılsa öyle mi kaldı demek istiyorsun?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Tanrı denen hayali varlıklardan bahsetmiyoruz, hayali bırakıp gerçek dünyaya gelelim.

Yani senin denetim mekanizman üzerinde hiç bir etkin yok, denetim mekanizman bebekliğinde nasılsa öyle mi kaldı demek istiyorsun?

Denetim mekanizmam bebekliğim ile aynı değil.

Doğal süreçler denetim mekanizmamı etkiliyorlar.Örneğin bir bebeğin dil öğrenmesi ile yetişkinin dil öğrenmesi çok farklıdır.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen de bunu okuyabilirsin.

http://www.evrimagaci.org/fotograf/85/7691

Demek ki neymiş, öyle link yapıştırmakla olmuyormuş.

ne güzel.. iki tane açıklama var.. insanlar karşılaştırmalı okuma yapsın ve hangisinin doğru olabileceği üzerine bir SEÇİM yapsın.. bu seçimi yaparken kültürleri, dini inançları, kişiliklerinin bir parçası ve bilinçaltı okyanusunun  etkilerinden ve de benzeri trilyonlarca maddi etkiden soyutlanıp yapsınlar ki yaptıkları şey özgür iradeleri olsun:)

Sitelerde Paylaş
Just now, deney said:

Denetim mekanizmam bebekliğim ile aynı değil.

Doğal süreçler denetim mekanizmamı etkiliyorlar.Örneğin bir bebeğin dil öğrenmesi ile yetişkinin dil öğrenmesi çok farklıdır.

Yani sen aslında "ben bir robotum, bu yazdıklarım üzerinde benim hiç bir kontrolüm yok, ben böyle yazmaya zorunluyum" diyorsun.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Özgür irade illüzyon filan değildir. Evrim ağacı değil evrim ormanı gelse, önce bir iddiasını kanıtlayacak.

Özgür irade var diyenlerin kanıtlarını göremedik.

1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yani sen aslında "ben bir robotum, bu yazdıklarım üzerinde benim hiç bir kontrolüm yok, ben böyle yazmaya zorunluyum" diyorsun.

Evet robotum.
Robotlarda çevre şartlarından etkilenirler.
Özgür irade varlığına dair delil gösterilmediği sürece böyle yazmaya zorunluyum.
Ben denilen mekanizma doğal süreçlerden etkilenen mekanizmadır.
Bu yüzden özgür irade yoktur.

Sitelerde Paylaş

Şurada yazdıklarımı özgür irademle yazmadığımı, önceden saptanmış yazıları istemeden yazdığımı zannetmem için balataları tamamen sıyırmış olmam lazım. Bunu iddia etmenin bir yolu yoktur.

Bunu belirsiz, yok eğilimmiş filan diye bulanık şekilde iddia edemezsiniz. Bunu iddia ediyorsanız bu ileti ezelden noktasına virgülüne kadar kadere yazıldı diye iddia edeceksiniz. Bunu böyle açıkça ve net iddia etmeniz gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, sağduyu said:

Evet siz de bende fizik yasaları dışında herhangi bir hareket sergilemiyoruz. Daha iyi nasil anlatayım sana önündeki top ne kadar özgürse sende o kadar özgürsun çünkü o da sende fizik kuralları dışında hicbir hareket yapmıyor,hicbir tepki vermiyorsunuz.

21 hours ago, malta erigi said:

Aile gecmisinde alkoliklik olmayan biri alkolik oldugunda, bu ozgur irade olmuyor mu? 

Olmuyor arkadaşım kim fizik yasaları dışına çıkmış ki bu alkolik secimi ben yaptım desin.

10 minutes ago, democrossian said:

Şurada yazdıklarımı özgür irademle yazmadığımı, önceden saptanmış yazıları istemeden yazdığımı zannetmem için balataları tamamen sıyırmış olmam lazım. Bunu iddia etmenin bir yolu yoktur.

Bunu belirsiz, yok eğilimmiş filan diye bulanık şekilde iddia edemezsiniz. Bunu iddia ediyorsanız bu ileti ezelden noktasına virgülüne kadar kadere yazıldı diye iddia edeceksiniz. Bunu böyle açıkça ve net iddia etmeniz gerekiyor.

Özgür iraden yok olmadı da senin ne kadar  özgür iraden varsa bir taşın da o kadar özgür iradesi var.ikiniz de fizik yasaları dışında değilsiniz,ikinizde etkisiz tepki vermiyorsunuz 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...