Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

6 minutes ago, deney said:

Özgür irade yok.Bunun için bir tiyatro yazılı olması gerekmiyor.

adsc4b1z.png

Bu şekil üstünden konuşalım.Özgür irade olabilmesi için denetim mekanizmasının hiçbir şeyden etkilenmemesi lazım.Bu ise mümkün değildir.

Sekille semalle olmaz o isler. O zaman yarin birgun magdur edilirsen polise gidip sikayetci olmayacaksin o zaman. Sizin mantiginiza gore ne hirsiz, hirsiz olmayi seciuor, ne de katil. Zirvanin dik alasi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, deney said:

Bilimsel değilsiniz.

Hala takılı plak gibi özgür irade yoksa tanrı vardır diyorsunuz.Hiç alakası yok oysa.:)

Paintle cizdigin zimbirtiyla bilimsel olmuyorsun. Denetim mekanizmasi sensin ve seni etkileyen cok faktor var. Katil olmamayi seciyorsun, cunku sosyal kontrat bicimleri senin kararini etkiliyor.

Sitelerde Paylaş

Başka çıkar yolunuz yok çakma ateistler. Özgür iradenin olmaması için tek yol, benim kendisini ve yazdığı kaderimi inkar edeceğimi kaderime yazacak bir allah.

Kıpraşacak kıvırtacak milim yeriniz yok. Bunu iddia etmekten kaçabileceğiniz iğne deliği kadar bile kaçış yok. Tek zorunlu iddianız allah...

Bu çıkmaza kafanızı kendiniz sıkıştırdınız! :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, democrossian said:

Malta, avatarındaki teyzen mi... Ne alaka, nerden buldun bu teyzeyi yahu! :D

Seni görünce "saat beş dedi mi bir yırtıcı zil... Sayım var, maltada hizaya dizil" aklıma geliyor.

Degerli hollanda gazimiz fatma sayan ?

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, deney said:

Özgür irade var diyenlerin kanıtlarını göremedik.

Evet robotum.
Robotlarda çevre şartlarından etkilenirler.
Özgür irade varlığına dair delil gösterilmediği sürece böyle yazmaya zorunluyum.
Ben denilen mekanizma doğal süreçlerden etkilenen mekanizmadır.
Bu yüzden özgür irade yoktur.

Yok diyenlerin de göremedik, mesela bir insanın seçimlerini %100 bilen bir formül var mı?

Gerçi sen robot olduğun için ne söylesek de anlamayacaksın.

1 hour ago, ateistdusunce said:

Evet siz de bende fizik yasaları dışında herhangi bir hareket sergilemiyoruz. Daha iyi nasil anlatayım sana önündeki top ne kadar özgürse sende o kadar özgürsun çünkü o da sende fizik kuralları dışında hicbir hareket yapmıyor,hicbir tepki vermiyorsunuz.

Top fizik yasalarına bağlı, insan da fizik yasalarına bağlı o halde insan toptur gibi mantık kurana ne anlatılır ki?

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, sağduyu yazdı:

insan özgür iradeye sahip demektir, derecesi tartışılır sadece.

Elbette, aynen öyle... Özgürlük göreceli bir kavramdır. Mutlak özgürlük elbette yok. Olanaksız zaten. Mutlak özgürlüğün olması için bir sıçramada Ay'a ulaşmamız ve orada bir kaç tur atıp bir sıçramada Dünya'ya geri dönmemiz gerekirdi.

Yani burada özgür irade mutlak anlamda vardır veya yoktur diye bir tartışmanın olmaması gerekir. Böyle bir şeyi tartışamayız zaten. Ama "ya bu kırmızı hapı yutarsın, ya bu mavi hapı" diye bir dayatma olamadığına, dayatmaya kalkışana "iki hapı da sen ister ağzına ister daha münasip bir yerine sok" diyebildiğime göre özgür iradenin mutlak yokluğundan bahsedilmesinin bir yolu yoktur.

Bunu olanaklı kılacak tek şey kadiri mutlak yani allah gibi bir tanrının varlığı olurdu. Başka yolu olamaz. Mutlak anlamda özgür iradenin olmaması, ancak kadiri mutlak olan, örneğin allah gibi kurgulanmış bir tanrı varsaymakla mümkündür. O da olanaksız olduğuna göre özgür iradenin yokluğu olanaksızdır.  

Bunun başka yolu mümkün değil yani, özgür irade yok demenin tek yolu bu... Bakın klasik determinizm de böyle bir tanrı öngörmemiştir. Böyle bir tanrı ancak islamda kurgulanmış, onunla aynı kökene sahip diğer iki dinde bile bu derece kadiri mutlak tanrı tasarlanmamıştır. Bazı çok radikal Yahudi tarikatları istisna, onlar içinde islamdan ileri gidenler bile vardır.

Dünyada en kadiri mutlak tanrı inancının bu Yahudi tarikatlarında olduğunu söyleyebilirim. Öyle ki bunlar o kadiri mutlaka isim bile koymaz, çağırmaz, ona seslenmez, ona tapmazlar. Ona muhatap olabilmeyi hayal bile etmezler. Bu kadiri mutlak ne din gönderir, ne peygamber... O derece yüce tutarlar. Yehova bile o kadiri mutlakın köpeği olur ancak. Böyle bir tasavvur...

Bu islamda da oluşturulmaya çalışılmıştır. Çünkü Müslüm olmaya zorlanan çok sayıda Yahudi olmuştur. Fakat islamda böyle bir tarikat ben şahsen bilmiyorum. Vahdeti Vücutçular bilinemez varlığı savunmuşlardır ama Yahudilerde olduğu gibi değildir. Yahudilikte bu tarikatlar panteizmle sonuçlanmıştır. İslam'da da aynı yolu izlemiştir. Fakat islamda panteizm son derece yobazca ve vahşice cezalandırılarak yok edilmiştir. Hallacı Mansur gibi...

Sitelerde Paylaş
56 minutes ago, sağduyu said:

Top fizik yasalarına bağlı, insan da fizik yasalarına bağlı o halde insan toptur gibi mantık kurana ne anlatılır ki?

Mantık kuralım ideolojik olarak isimlendirdigin topu görme daha derini gör .

Top enerjidir, insanda enerjidir . 

Başka sorum yok hakim bey

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, democrossian said:

Özgür irade yoksa kader vardır. Bütün olacakları önceden belirlemeden özgür iradeyi yok edemezsiniz. Kaderi savunmaya mahkumsunuz.

Bu söylem insan icinse evet ,evren icinse  in determine gerçekleşen sahte parçacık sıçramaları aykırıdır.

Sitelerde Paylaş

Sizin soylediginiz sey "ne yaparsan yap sonun belli, oleceksin. Olmeye mahkumsan ozgur irade yoktur" gibi. Ancak olene kadar yasadigin ne varsa es gecemezsin. Bizi asil ilgilendiren kisim zaten o olene kadar gecen zaman. Koca evren icinde onemsiz olabilir ama benim icin onemli. Hatta tek gercekligim bu.

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, ateistdusunce yazdı:

sahte parçacık sıçramaları aykırıdır.

Öncelikle,senin fizikçi olduğunu düşünmüyorum. Ya tıpçısın, ya biyolog, ya da veteriner vs... 

Özgür irade paradoxu !  ??? 

Özgür irade kavramına tanım yaparken, fizik kurallarından bağımsız olma şartı getirerek saçmalamışsın. Bu 1.!!!!!!!!!! 

2.) Evren hem determinist hem de indeterminisit'dir , insan da böyledir. 

İlave olarak bu paralellikte, insan zihni bazı kararlarında özgür iradesiyle karar verir (indeterminist süreç) , ancak çoğu kararlarında ise nedensellik kapsamında biyolojik robot gibidir ( determinist süreç) 

Daha da ayrıntıya girmek ister misin ? 

Sitelerde Paylaş
55 minutes ago, ateistdusunce said:

Mantık kuralım ideolojik olarak isimlendirdigin topu görme daha derini gör .

Top enerjidir, insanda enerjidir . 

Başka sorum yok hakim bey

Konu topla insanın neden yapıldığı değil, top ve insanın davranışları. 

Top düşünebiliyor mu? Top seçenekleri karşılaştırıp aralarında seçim yapabiliyor mu?

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, Tuman Nogay said:

Öncelikle,senin fizikçi olduğunu düşünmüyorum. Ya tıpçısın, ya biyolog, ya da veteriner vs... 

Özgür irade paradoxu !  ??? 

Özgür irade kavramına tanım yaparken, fizik kurallarından bağımsız olma şartı getirerek saçmalamışsın. Bu 1.!!!!!!!!!! 

2.) Evren hem determinist hem de indeterminisit'dir , insan da böyledir. 

İlave olarak bu paralellikte, insan zihni bazı kararlarında özgür iradesiyle karar verir (indeterminist süreç) , ancak çoğu kararlarında ise nedensellik kapsamında biyolojik robot gibidir ( determinist süreç) 

Daha da ayrıntıya girmek ister misin ? 

İnsan determinist süreçte biyolojik bir robotsa yani özgür iradesi yoksa indeterminist süreçte neden biyolojik bir robot olmuyor ve özgür iradeye sahip oluyor?

İndeterminizm nasıl özgür iradeye yol açıyor? Gelişigüzel, tesadüfen, nedenselliğe dayanmadan karar vermek özgür irade mi yani?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Üstelik determinizm de robotlar yaratmaz... Bu sadece bir espridir, determinizme karikatürel bir sataşmadır. Yani nasıl örnekleyeyim, kilolu birine duba demek gibi bir karikatürel yaklaşımdır. İnsanlar duba değildir, bir zincirle dipteki bir ağırlığa bağlanıp denizde yüzmezler. Yani siyasilere de böyle karikatürel sataşmalar yapılır, gerçi şimdikiler soluğu mahkemede alıyorlar, böyle de banal ve faşistler ama...

Her göz önündeki kişi ve kavrama böyle aşırı karikatürel sataşmalar yapılır. Bunların karikatürün doğasında bulunan abartıyı içerdiklerini unutursak yanılırız.

Sitelerde Paylaş
On 19.03.2017 at 22:33, deney said:

Evet robotum.

Bazı sorularım olacak:

Robot olmak neden zorunlu olarak özgür bir iradeye sahip olmamak anlamına geliyor olsun?

Hangi fizik yasası özgür iradeyi olanaksız kılar? Heisenberg'in belirsizlik ilkesi mi örneğin?

Sitelerde Paylaş

Özgür irade diye bir şey yoktur. Yaptığın en ufak eylemin sayısız sebebi vardır, sadece sen farkında değilsindir. Big bang'ten bu yana gerçekleşen en ufak eylemin, senin bir saniye sonraki eylemine etkisi vardır diye düşünüyorum. Yani her şey olması gerektiği gibi olur sen sadece bunu yaşarsın. Buna göre;

+ Tüm evrenden tamamen bağımsız bir gözlemci olduğunu var sayarsak, Bu gözlemci zamanı geri alıp tekrar başlattığında yine aynı şeylerin yaşanacağını gözlemleyecektir.

+ Robotlardan şu bakımdan farklıyız; 5 temel duyu organımızla yeni bilgiler öğrenip eski bilgilerle harmanlayıp farklı bilgiler üretip tekrar eski bilgilerle harmanlayabiliyoruz bu şekilde bir döngü içindeyiz. Buna ek olarak hormonlarımız var. Bir robota göre çok daha fazla etkenimiz var. Yani üst düzey bir robottan kat kat daha üst düzeydeyiz. İlerde bizim seviyemizde robotlar üretilebilir.

+ Evreni kusursuz bir şekilde birebir simüle etmek mümkün olmadığı için, olsa bile zaman faktörü olduğu için özgür iradenin olmadığını bilimsel olarak ispatlamak da mümkün değildir.

Big bang öncesi ya da kuantum fiziğine göre düşünecek olursak beni aşar. Düz mantığa göre yani temel fizik yasalarına göre benim düşüncelerim bu şekildedir.

tarihinde ellectra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...