Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

Sayın ateistturk. Duygular madde (nörotransmitter ) düşünce dışarıdan gelen etkiye verilen tepki . Kısaca düşünce  dışarıdan etkiler ile alınan öğrenilmiş bilgidir/nöronların tepkisidir.

İrade yoktur,benlik yanılsamadır. 

Beyin ve nöronlar arası kurulan bağlar size ne kadsr karmaşık gelse de fiziksel bir etkileşimin sonucudur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, Türk Ateist said:

Yok, o da mümkün değil. Kaotik bir sistemin hesaplanması ne teoride ne pratikte ne de mantıksal olarak mümkün. Bunu ıspatladılar da. Ateist bir fizikçi ıspatladı. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Roger_Penrose#Fizik_ve_Bilin.C3.A7

İddalar iddalar iddalar. Daha kurt godelin  eksiklik teoremin dikat edin teori diyorum onu yok sayarak konuşuyorsunuz. Ve dünya size penroseye inat yapay zeka ile cevap veriyor.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, ateistdusunce yazdı:

Sayın ateistturk. Duygular madde (nörotransmitter ) düşünce dışarıdan gelen etkiye verilen tepki . Kısaca düşünce  dışarıdan etkiler ile alınan öğrenilmiş bilgidir/nöronların tepkisidir.

İrade yoktur,benlik yanılsamadır. 

Beyin ve nöronlar arası kurulan bağlar size ne kadsr karmaşık gelse de fiziksel bir etkileşimin sonucudur.

Ben yoktur, yanılsamadır diye tutturan biriyle tartışmak delilik olacağı için kesiyorum burada.

Kendi açtığın başlığı açıkça kendin sabote ettin, seninle birlikte özgür irade yoktur diyen arkadaşların da elini boşa düşürdün. 

Sana hayatta başarılar, bol abuk felsefeli günler.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, NotImportant said:

Sizce bir bilgi yığınından domino taşları gibi, onunla ilgili süre gelen tüm olayları bilmenin yolu var mıdır ?

---------------------

"Bana kalırsa tam doğru değil bu dediğin.

Dişi vücudu, erkek bireye her yönden çezbedici gelen bir şeydir. Mesleki anlamda dikkat dağıtıcı olabilir bu durumda verimlilik düşer. Örneğin askeriyede düşünsene :lol:

neyse, elbette kedi de değilsin iraden ve bilincin farklı. Bu yüzden ''Bakma kararını alan sensin diyorum.'' Cümlesi doğru gibi.  

Ama dikkat dağıtıcı olması bir gerçek. 

Elbette çarşaf giymeye zorlamak ben bir kedi kadar zeka ve irade sahibiyim demenin farklı bir yoludur. Bakın doğu ve batıya direkt doğru orantılı."

---------------------------

Bak bunu cafede yazdin. Kendin de kabul ediyorsun, ozgur irade olmadan olmuyor.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, ateistdusunce yazdı:

İddalar iddalar iddalar. Daha kurt godelin  eksiklik teoremin dikat edin teori diyorum onu yok sayarak konuşuyorsunuz. Ve dünya size penroseye inat yapay zeka ile cevap veriyor.

O bahsini ettiğin yapay zeka ve insan beyni-karar verme vb süreçleriyle ilgili de yazayım da ondan sonra çekileyim. Bu yanıt aynı zamanda deney nickli arkadaşın burada bir şeymiş gibi asıp durduğu tabloya da cevap olsun, onu da yanıtlamak istiyordum çünkü.

Benim beynimin aynısı, dahası karar anındaki tüm iç ve dış etkenlerin eşi yaratılmalı.

Benim hafızam, bilgilerim, geçmişim, anılarım, eğitimim, eğilimlerim vb her şeyin oluşturduğu alt yapımın/arka planımın aynısı oluşturulmalı

Bedenimden o anda gelen tüm sinir sinyalleri aynı şekilde oluşturulmalı

Beynimin sinir ağları, moleküler yapısı, hormonları vb her şey aynı biçimde oluşturulmalı

Karar verdiğim anda maruz kaldığım tüm iç ve dış uyaranlar aynı şekilde oluşturulmalı

Günün birinde bu koşulları eksiksiz yerine getirebilecek bir yapay zeka üretebilirseniz, o zekanın da özgür iradasi olduğunu savlayabilirsiniz, biz de kabul ederiz.

Tüm bunları hesaplamak ve oluşturmak ne kadar mümkünse (ki kaotik olduğunu ve hesaplanamayacağının kanıtlandığını söyledik), yapay zeka dediğiniz şey ancak o zaman benim yerimi alır. İşin tuhafı, bu tarif edilen şey "ben" olduğum için, yaratılması hedeflenen şey yine "ben" olurum.

Dolayısıyla insan beyninin çalışma prensibini açıklamakla sonuçları, verileri işlemesi sonucu elde edilen çıktıyı hesaplamak fantezisi aynı şey değildir, insan bir robot değildir. Neden olmadığını, neden her insanın bilgiyi farklı işlediğini, parametrelerin neden farklı olduğunu anlamak zor değil.

Sitelerde Paylaş
Just now, ellectra said:

Çok şey yazdım sildim çünkü biliyorum anlamayacaksınız. Ya da ben anlatamamış olacağım. Sadece şunu demek istiyorum. Farklı Bir Şeyler Olması İçin Farklı Bir Şeyler Olması Gerekir. Bu en temel fizik yasası değil mi?

Gora filmindeki gibi oldu ? belki anlamamaya programlanmisizdir? ??????

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ellectra yazdı:

Çok şey yazdım sildim çünkü biliyorum anlamayacaksınız. Ya da ben anlatamamış olacağım. Sadece şunu demek istiyorum. Farklı Bir Şeyler Olması İçin Farklı Bir Şeyler Olması Gerekir. Bu en temel fizik yasası değil mi?

Anlamamız, kabul etmemiz gerektiği sonucu doğurmaz ki. Ben şahsen anlıyor ve kabul etmiyorum.

Hiçkimse fizik kurallarını reddetmiyor veya onlara rağmen özgür irademiz var demiyor. Biz uyum sağlamaktan başka yolumuzun olmadığını bildiğimiz fizik kurallarıyla, genetik yapımızla, hormonlarımızla, sinir ağlarımızla, algılarımızla, belleğimizle, duygularımızla, anılarımızla, eğitimimizle, bilgimizle vb her şey maddi şeyle birlikte biziz. Ben bunların hepsinin toplamıyım, hepsinin birden etkisi beni ben yapıyor. Bir toplamım ben. Bütün bu parametreleri dışlarsam ben değil, başka bir şeyden söz ediyor olurum. 

Ben zaten doğamın dışına çıkamam, o yüzden sizin anladığınız anlamda farklı bir şey yapamam. Uçamam örneğin, gider uçak yaparım. Oksijensiz nefes alamam, gider oksijen tüpü yapar ve başka gezegenlere inerim.

Umarım anlıyorsun. Anlasan da kabul etmeme hakkın var, anlamanı kabul etmen için bekliyor değilim. 

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, malta erigi yazdı:

Bak bunu cafede yazdin. Kendin de kabul ediyorsun, ozgur irade olmadan olmuyor.

Öyle olduğunu var saymak zorundayız. Özgür irade yoktur. 

Ama varmış gibi yaşıyoruz zaten bunu değiştiremeyiz öyle olmak zorunda. 

Farklı derken kendini tutabilirsin demek istedim zaten.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, Türk Ateist said:

Anlamamız, kabul etmemiz gerektiği sonucu doğurmaz ki. Ben şahsen anlıyor ve kabul etmiyorum.

Hiçkimse fizik kurallarını reddetmiyor veya onlara rağmen özgür irademiz var demiyor. Biz uyum sağlamaktan başka yolumuzun olmadığını bildiğimiz fizik kurallarıyla, genetik yapımızla, hormonlarımızla, sinir ağlarımızla, algılarımızla, belleğimizle, duygularımızla, anılarımızla, eğitimimizle, bilgimizle vb her şey maddi şeyle birlikte biziz. Ben bunların hepsinin toplamıyım, hepsinin birden etkisi beni ben yapıyor. Bir toplamım ben. Bütün bu parametreleri dışlarsam ben değil, başka bir şeyden söz ediyor olurum. 

Ben zaten doğamın dışına çıkamam, o yüzden sizin anladığınız anlamda farklı bir şey yapamam. Uçamam örneğin, gider uçak yaparım. Oksijensiz nefes alamam, gider oksijen tüpü yapar ve başka gezegenlere inerim.

Umarım anlıyorsun. Anlasan da kabul etmeme hakkın var, anlamanı kabul etmen için bekliyor değilim. 

Anlasaydın kabul ederdin diye düşünüyorum. Kabul etmediğine göre anlamadığın bir nokta olmalı. Parametrelerin fazlalığı karmaşıklığı seni sen yapan şey evet ama bu yine hür iraden olduğu anlamına gelmiyor. Bunu bilimsel olarak ispatlamak imkansız veya imkansıza yakın olduğu için tartışmanın da pek lüzumu yok.

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Yok, o da mümkün değil. Kaotik bir sistemin hesaplanması ne teoride ne pratikte ne de mantıksal olarak mümkün. Bunu ıspatladılar da. Ateist bir fizikçi ıspatladı. 

O zaman nedensellik yoktur diyorsun ?

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, malta erigi yazdı:

Anlattiklariniz tamamiyle felesefe/laf kalabaligi. Ozgur iradenin olmadigi bir hayatta, hic kimse yaptiklarindan mesul tutulamaz. Bu mumkun degil. Boyle bir dunya yok, imkansiz. 

Elbette felsefe olacak matematik denklemleri ile mi yazayım felsefi bir konuyu. 

Sitelerde Paylaş

"özgür irade"den kastedilen, istediğin her şeyi yapabilmek değildir. Bu bir karar verebilme, seçim yapabilme özgürlüğüdür.

Dış etkenlerden bazı yönlendirmeler olsa da, kişi seçimlerini yine kendisi yapar.

İradenin etkinliği kişiye göre değişebilir. aynı insan tüm konularda kendini özgür hissetmez.

Bence en fazla özgür olunabilecek konu, farklı düşünce üretebilmek...; bilhassa bilinç altını yönlendirme konusunda yeterince başarılıysak, bu mutlaka davranışlara da etki eder.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Genelde özgür iradenin var olmadığı Libet deneyleri ile savunulur. İlginçtir ki buradaki kimse bu konuya girmedi. Bu da konunun gereksiz bir ego çarpışması içinde dar bir alanda sürüp gitmesine neden oluyor.

Libet Deneyleri:

Bu deneylerde Libet, bir eyleme geçmeden önce o eyleme ait bir başlangıcın (elektriksel aktivitenin) biz henüz bilinçli olarak o eylemi yapmaya karar vermeden önce beyinde başladığını göstermiştir.

Eylemi bilinçli olarak algılamakla aslında o eylemle ilgili aktivitenin başlaması arasındaki zaman yaklaşık 500ms'dir. Yani eylem yarım saniye önce başlamıştır ve biz bunu gecikmeli olarak algılarız.

Bu nedenle özgür irademiz yoktur düşüncesi savunulur.

Bu deney öncelikle gerçekten birer biyolojik robot olduğumuzu düşündürür ancak bilinçaltımızla fiziksel olarak bir eyleme hazır hale getirilmek özgür iradeyi reddetmek için yeterli değildir. Son sözü söyleyen gene bilinçtir. Bilincin veto hakkı vardır. Eylem veto edilerek gerçekleşmesi sonlandırılabilir. Bunun bu şekilde işlemesi tehlike anında daha erken davranabilmek için olmalıdır. Aynen arabalardaki güvenlik sisteminin kullanıcıdan önce öndeki araca çarpmamak için frenlemeye başlaması gibi.

Özgür irade bu nedenle vardır.

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, malta erigi said:

Hirsizlik katillik yapip kendine kader kurbani diyen hiyarlari da hosgorelim o zaman. Bana bir zarar verip "ozgur irade yok ki abi, bi bang'den bu yana belli bunlar" diyen olursa, kafasini patlatirim ama simdiden soyleyeyim.

Sorun şu ki hoş görüp görmemek de senin elinde olan bir şey değil :) Bir sürü bir sürü şeyler yaşandı ve sonuç olarak sen şuan bu şekilde düşünüyorsun. Hırsız adam suçlu değil ama hapse atılmasını isterim tabii ki. Sonuçta o beyne hırsızlık yapılması gerektiği aşılanmış ve onu hapsetmekten başka çözüm yok. Varsa uygulanabilir.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, vitamin said:

Genelde özgür iradenin var olmadığı Libet deneyleri ile savunulur. İlginçtir ki buradaki kimse bu konuya girmedi. Bu da konunun gereksiz bir ego çarpışması içinde dar bir alanda sürüp gitmesine neden oluyor.

Libet Deneyleri:

Bu deneylerde Libet, bir eyleme geçmeden önce o eyleme ait bir başlangıcın (elektriksel aktivitenin) biz henüz bilinçli olarak o eylemi yapmaya karar vermeden önce beyinde başladığını göstermiştir.

Eylemi bilinçli olarak algılamakla aslında o eylemle ilgili aktivitenin başlaması arasındaki zaman yaklaşık 500ms'dir. Yani eylem yarım saniye önce başlamıştır ve biz bunu gecikmeli olarak algılarız.

Bu nedenle özgür irademiz yoktur düşüncesi savunulur.

Bu deney öncelikle gerçekten birer biyolojik robot olduğumuzu düşündürür ancak bilinçaltımızla fiziksel olarak bir eyleme hazır hale getirilmek özgür iradeyi reddetmek için yeterli değildir. Son sözü söyleyen gene bilinçtir. Bilincin veto hakkı vardır. Eylem veto edilerek gerçekleşmesi sonlandırılabilir. Bunun bu şekilde işlemesi tehlike anında daha erken davranabilmek için olmalıdır. Aynen arabalardaki güvenlik sisteminin kullanıcıdan önce öndeki araca çarpmamak için frenlemeye başlaması gibi.

Özgür irade bu nedenle vardır.

Bilincin veto hakkı falan yoktur. Veto dediğin olması gereken eylemi gerçekleştiren son vuruştur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...