Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

• İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, democrossian said:

Hayır.

Tercih yaparken de sebeplerimiz olduğuna göre özgür iradeden nasıl söz edebiliriz? Çiçeği sulayıp sulamamak senin elinde. İki seçenekten birine yönelmek zorundasın. Sebeplerinden ötürü sulamayı seçiyorsun. İsteseydim sulamamayı da seçebilirdim diyebilirsin şuan ama artık geçtiii.. artık öyle bir şey yoook.. seçmek zorunda olduğun şeyi çoktan seçtin. farkındalıkla zamanı gerip alıp sulamamayı seçebilirsin fakat farkındalık olmadan zaman geri alındığında yine aynı sebeplerden dolayı çiçeği sulardın ve hemen ardından aynı şekilde istesem sulamamayı da seçebilirdim derdin. ama bende yine aynı şekilde artık geçtiii.. derdim.

Sitelerde Paylaş

özgür irade vardır diyenlerin -her ne kadar kendileri kabul etmiyor olsa da- adı konulmamış  metafizik bir ruh inancı olduğunu düşünüyorum.. gözlerin ruhun penceresi olması vs:)

nedensizliğin  olmadığı ve nedenselliğin her şart ve koşulda sonuç aldığı  bir evrende, nedensellik olmadan bir şeylerin nedenselliğe yön verilebileceğini düşünmek ancak gizli bir ruh inancı ile çözüme kavuşabilir..

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ellectra yazdı:

artık geçtiii.. derdim.

İki saksı var o zaman. Birini sulamayı, diğerini güneşe koymayı tercih ettim. Çünkü ikisinin de yaşamasını istiyorum, ölmelerini istemiyorum. Birinin suya, birinin güneşe ihtiyacı olduğunu belirledim. Güneşe koyduğum kaktüs. Diğeri manolya... İyi mi, nasıl?

Sitelerde Paylaş

Forum hit kazansın diye tartışıldığını düşünmeye başladım ben.. Herkes aynı fikirde olsa tartışacak konu olmaz ve üyeler de bu kadar online olma gereği duymaz değil mi?

Öyle bir şey varsa söyleyin ben yine online kalırım merak etmeyin. Cidden olabilir mi böyle bir şey :D 

ay-olabilir-mi-oyle-bisey-lutfen-olsun-cunku_680526_m.jpg

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Nedensellik yok diyemiyorum, mesela katı nedensellikten, yani kanunlaştırılmış nedensellikten kesin olarak söz edemeyiz; ama belirlenimcilik yok. Yani determinizmi çöpe attık. Belirlenimcilik nedenselliği şart koşar ancak nedensellik belirlenimciliği kapsamak zorunda değildir, mantıksal olarak gerektirmez.

Kısaca, klasik fizik gibi bakma. Determinizm bizi kaderciliğe götürür, tersi olarak özgür irade yok deyip her şeyi şansa bağlamak da.

Bence siz önce kendi aranızda anlaşın. Söylediklerin düşüncelerin ile tutarsız gözüküyor.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, democrossian said:

Ya bırakanlar? :D

Bırakamayanların neden bırakamadığını yaz. Belki bi yol buluruz, akşam pazarı. Başarabilmek ne zamandan beri özgür iradeye delalet oldu? Özgür irade var ise, neden isteyip de yapamıyor. bizi tamamıylen yanlış yola sokuyrosun ama naçar..

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, ellectra yazdı:

Forum hit kazansın diye tartışıldığını düşünmeye başladım ben.. Herkes aynı fikirde olsa tartışacak konu olmaz ve üyeler de bu kadar online olma gereği duymaz değil mi?

Öyle bir şey varsa söyleyin ben yine online kalırım merak etmeyin. Cidden olabilir mi böyle bir şey :D 

Siteye kimsenin geldiği yok, aynı kişilerle aynı teraneyi döndürüyoruz.  

Arada bir cihatçılar geliyor hoş, ama ben şüpheliyim bence aynı 3 kişi  sürekli farklı üyelikle ara ara uğruyor. 

Onun dışında bir canlılık yok sitede.

O tanrı yok bu ayet saçmalık gidiyoruz :D

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...