Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

Benim aklimi kurcalayan en onemli konu su.

Diyelim ki toplam 50 tane hormondan olusuyoruz. Bunlarin arasindaki denge benim davranislarimi belirliyor. Bu hormonlarin toplamina "ben" diyebilirim.

Ama burada su sorun cikiyor. Yiyeceklerin bu hormon seviyesine etkisi cok fazla ve hormon sisteminde bozulan bir hormon, tum sistemi mahvedebilir.

Disaridan gelen bir etken, bu sistemi bozabiliyor ve bozulan sistem de benim davranislarimi degistiriyorsa, nasil ozgur iradeden soz edebiliriz? Ozgur irade, bu noktada bir yanilsamadan ibaret olmaz mi? Tipki Einstein'in zaman konusunda soz ettigi gibi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 minute ago, Strong Agnostik said:

Yok cok dogru seyler yazmissin hakkini vereyim, daha once okumadigim seyler degildi dedim. Senelerdir yazilanlarin kopyasi..

Bunlar senin acindan cok can sikici olmali, bu anlatma motivasyonun nerden geliyor?

Özgür iradesi olmamasından.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Strong Agnostik yazdı:

Yok cok dogru seyler yazmissin hakkini vereyim, daha once okumadigim seyler degildi dedim. Senelerdir yazilanlarin kopyasi..

Bunlar senin acindan cok can sikici olmali, bu anlatma motivasyonun nerden geliyor?

Canım sıkılıyor :) Ayrıca anlatmayı da severim. 

Sitelerde Paylaş
On 22.03.2017 at 23:41, Testicular cancer said:

Benim aklimi kurcalayan en onemli konu su.

Diyelim ki toplam 50 tane hormondan olusuyoruz. Bunlarin arasindaki denge benim davranislarimi belirliyor. Bu hormonlarin toplamina "ben" diyebilirim.

Ama burada su sorun cikiyor. Yiyeceklerin bu hormon seviyesine etkisi cok fazla ve hormon sisteminde bozulan bir hormon, tum sistemi mahvedebilir.

Disaridan gelen bir etken, bu sistemi bozabiliyor ve bozulan sistem de benim davranislarimi degistiriyorsa, nasil ozgur iradeden soz edebiliriz? Ozgur irade, bu noktada bir yanilsamadan ibaret olmaz mi? Tipki Einstein'in zaman konusunda soz ettigi gibi.

Disaridan gelen tepkiyi gectim, senin belirlemedigin hormonlarin davranislari nasil ozgur iradeyi temellendirebilir ki?

Sitelerde Paylaş

Özgür iradenin olduğunu söyleyenlerin ateizmin bilincinde, bilgi düzeyi yeterli veya iyi olanlar, olmadığını söyleyenler ise ateizmi bilmeyen, buna rağmen ateist olduğunu iddia eden bir kaç kişi ve gerisi onları pohpohlayıp gazlayan agnostik, deist, Müslüm gibi tayfa olması, çok sağlam bir gösterge.

Ateizmde kim sağlam, kim çürük çarık anlamak için iyi ölçüt. Özgür irade, ahlak... Bu konular ateistin mihenk taşları. Vurdun mu kabak gibi ayarı ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, democrossian said:

Özgür iradenin olduğunu söyleyenlerin ateizmin bilincinde, bilgi düzeyi yeterli veya iyi olanlar, olmadığını söyleyenler ise ateizmi bilmeyen, buna rağmen ateist olduğunu iddia eden bir kaç kişi ve gerisi onları pohpohlayıp gazlayan agnostik, deist, Müslüm gibi tayfa olması, çok sağlam bir gösterge.

Ateizmde kim sağlam, kim çürük çarık anlamak için iyi ölçüt. Özgür irade, ahlak... Bu konular ateistin mihenk taşları. Vurdun mu kabak gibi ayarı ortaya çıkar.

Anibal hangi kategoride?

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, democrossian said:

Özgür iradenin olmaması için kadiri mutlak bir tanrı olmasının gerektiği ise o kadar açık ve net, kesin ki, bunu altını çizerek ve boldlaştırarak en iri puntolarla anıtlaştırıyorum. Bundan daha kesin bir konu bulmak zor. Bu çok kesin.

Insandan baska hayvanlarda da ozgur irade var mi?

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, NotImportant yazdı:

anlatmayı da severim. 

Geyik hikayeleri ilgini çekiyor gibi...

Yalnız geyiğin niye günahını alıyorlar ben onu anlamıyorum. Hayvancağız ne yaptı acaba bu şöhreti hak edecek? Bir şey yaptığını sanmıyorum. Geyik asil hayvan, güzel hayvan, severim yahu! Geyiklere yapılan bu haksızlık içime sinmiyor. Çocukken bir duvar resmi vardı evde, çok asil duruşlu, çok görkemli bir geyik. Ona ne zaman baksam ne güzel ne asil duruşlu bir hayvan derdim.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, democrossian yazdı:

Senin ateizmi anladigini bile dusunmuyorum.

Aslinda ateizm diye bir sey yok, anlayin bunu.

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, democrossian yazdı:

bir konuda ortaya kanıtsız iddialar getirip sonra  da onu  katlayamayınca ad homineme başvurup,  bu zumre şöyle o zumre böyle diyip konuyla ilgisiz bir şeyi konuyu mühürleyecek bir bilgi gibi ortaya sunmuşsun..

19'cular da aynen böyle yapıyor, onlar da kendileri için "ileri gidenler" diğerleri için "geride kalanlar" diyip içi boş köpükten oluşan bir motivasyon sağlıyorlar:)

democ onlarla takıla takıla anlaşılan onlardan epey etkilenmiş.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, democrossian yazdı:

:lol: Afferim lan! İyi çakmışsın köfteyi! Hayret ettim anlayışına, kavrayışına! :D Hiç beklemezdim! Ayda bir mi çalışıyor, haftada bir mi! Saksı... :lol:

bu akşam rakıyı az kaçırdın heralde.. bilincin açık ne söylediğimizi kavrayabiliyorsun:))

diğer gecelerde de 1 tas az iç, ayık kafayla gel o zaman bak.. meğerse neler neler yazıyormuşuz da neler kaçırıyormuşsun bir gör:))

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...