Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

1 dakika önce, malta erigi yazdı:

Saka bir yana, sarap bambaska bir olay. Turkiye o konuda cok zayif. Topraklar verimli falan ama sanirim islam yuzunden sarapcilik gelismemis. Malta bile harika saraplar yapiyor. Ustelik baglari da pek yok. Genelde italya'dan ithal uzumlerle yapiyorlar.

Yeni dunya saraplari bile turkiye saraplarina 1000 basar.

ben endüstriyel işlem görmüş markalı şaraptan yana değilim.. kendi şarabını yapmış ve kendisine göre üretmiş birinin bir kadeh şarabını doğrusu reddetmem. güzel olur.. baharatlı olanı da fena değil. ama islam bu toprakların kadim içeceği olan şarabı toplum hafızasından silmiş durumda.. bilmiyorum, ben pek sevemedim bu şurubumsu şeyi:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, Agnostik Ludingirra said:

ben endüstriyel işlem görmüş markalı şaraptan yana değilim.. kendi şarabını yapmış ve kendisine göre üretmiş birinin bir kadeh şarabını doğrusu reddetmem. güzel olur.. baharatlı olanı da fena değil. ama islam bu toprakların kadim içeceği olan şarabı toplum hafızasından silmiş durumda.. bilmiyorum, ben pek sevemedim bu şurubumsu şeyi:)

Saraplar arasinda o kadar tat farki var ki, genel olarak sarap sevmiyorum demek mantiksiz. Bunu bana ispanyol bir arkadasim soylemisti, henuz 20 yasinda ilk defa yurtdisina cikmistim, anlamamistim. Sonradan anladim ne soyledigini. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, malta erigi yazdı:

Saraplar arasinda o kadar tat farki var ki, genel olarak sarap sevmiyorum demek mantiksiz. Bunu bana ispanyol bir arkadasim soylemisti, henuz 20 yasinda ilk defa yurtdisina cikmistim, anlamamistim. Sonradan anladim ne soyledigini. 

haklı olabilirsin.. denemediğimız bir tat konusunda fikir beyan etmemiz mantıksız olur.. ama işte önyargı da hayatın bir gerçeği:)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deney yazdı:

Satranç programlarının özgür iradesi var mıdır?

İnsan bilincinin satranç programıyla alakası yok. Satranç programı düşünme, anlama gibi özellikleri yoktur.

Robotun algoritma dışında, hesaplama yapma dışında sonuca ulaşma ihtimali yoktur.

Örnek: 2 çift sayının toplamı olan bir tek sayı yoktur önermesi.

Bir algoritmanın bu önermenin sonucunu hesaplayıp doğru yanıtını vermesi için sonsuz işlem yapması gerekir ancak insan bilinci bunun doğru olduğunu sonsuz kaynak harcamadan anlar. O nedenle insan bilinci hesaplanabilir değildir.

İnsan bilinci bu önermedeki algoritmayı aşarak onu doğrular. Yani kurallar kümesini kapsayan bir üst küme haline gelerek (anlama işlemi) sonucu verir.

Sitelerde Paylaş

yeni hamleler için oluşturduğu programı neye dayanarak yaptı? daha önceki yeteneğine göre.. ek modül ile sadece nedensellik denklemine bir parametre daha eklemiş oldu.. değişen bir şey yok..

Neye dayanarak oluşturursa oluştursun, sonuçta kendi başına yepyeni bir yöntem eklemiş oluyor. Bu nedensellik denklemine eklenen yeni parametre ekleme işi neden özgür irade olmuyor?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Neye dayanarak oluşturursa oluştursun, sonuçta kendi başına yepyeni bir yöntem eklemiş oluyor. Bu nedensellik denklemine eklenen yeni parametre ekleme işi neden özgür irade olmuyor?

o bahsettiğin senaryo özgür irade olmadığı için özgür irade olamıyor..

2 kilometre ve 4 tali yoldan oluşan bir güzergahı 5 kilometre ve 30 tali yola bölüyorsun.. sonuç yine aynı..

anlamanız gereken şey özgür irade kavramının vucut bulabilmesi için fiziğin by-pass edildiği bir zaman dilimine ihtiyacınız var.. buna ister metafizik diyin ister kuantum etkisi.. o kısacık zaman dilimini çıkarıp ispatlamadığınız sürece özgür irade diye bir şey yoktur.. tıpkı allah ispatlanmadığı sürece şuan ki bilgilerimizle allahın olmadığı gibi..

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, vitamin yazdı:

İnsan bilincinin satranç programıyla alakası yok. Satranç programı düşünme, anlama gibi özellikleri yoktur.

Robotun algoritma dışında, hesaplama yapma dışında sonuca ulaşma ihtimali yoktur.

Örnek: 2 çift sayının toplamı olan bir tek sayı yoktur önermesi.

Bir algoritmanın bu önermenin sonucunu hesaplayıp doğru yanıtını vermesi için sonsuz işlem yapması gerekir ancak insan bilinci bunun doğru olduğunu sonsuz kaynak harcamadan anlar. O nedenle insan bilinci hesaplanabilir değildir.

İnsan bilinci bu önermedeki algoritmayı aşarak onu doğrular. Yani kurallar kümesini kapsayan bir üst küme haline gelerek (anlama işlemi) sonucu verir.

fark etmez.. kendi kendisine öğrenen bir yapay zekayı da düşünebiliriz.. onun da özgür iradesi yoktur.. insan, kendi kendisine öğrenen bir yapay(?) zeka değil midir?

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Agnostik Ludingirra said:

o bahsettiğin senaryo özgür irade olmadığı için özgür irade olamıyor..

2 kilometre ve 4 tali yoldan oluşan bir güzergahı 5 kilometre ve 30 tali yola bölüyorsun.. sonuç yine aynı..

anlamanız gereken şey özgür irade kavramının vucut bulabilmesi için fiziğin by-pass edildiği bir zaman dilimine ihtiyacınız var.. buna ister metafizik diyin ister kuantum etkisi.. o kısacık zaman dilimini çıkarıp ispatlamadığınız sürece özgür irade diye bir şey yoktur.. tıpkı allah ispatlanmadığı sürece şuan ki bilgilerimizle allahın olmadığı gibi..

Fiziğin by pass edilmesi nasıl özgür irade oluyor? Hiç bir sebebe dayanmadan rastgele kararlar almak özgür irade mi yani?

Bu Allah mallah yok, Allah dediğin şey 1400 yıl önceki arapların taptığı bir put. Bunu bile anlayacak zeka yok mu sende? Nasıl bir mantıkla taa 1400 yıl önceki arapların palavralarını ciddiye alıp Allah'ın olmadığını ispatlayamıyoruz diyorsun, hayret doğrusu. 

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Fiziğin by pass edilmesi nasıl özgür irade oluyor? Hiç bir sebebe dayanmadan ratgele kararlar almak özgür irade mi yani?

Bu Allah mallah yok, Allah dediğin şey 1400 yıl önceki arapların taptığı bir put. Bunu bile anlayacak zeka yok mu sende? Nasıl bir mantıkla taa 1400 yıl önceki arapların palavralarını ciddiye alıp Allah'ın olmadığını ispatlayamıyoruz diyorsun, hayret doğrusu. 

fiziğin by-pass edildiği bir durum = özgür irade

değil.. denklem bu değil.

fiziğin by-pass edildiği durum oluşursa özgür irade konusunda "agnostik" kalırız. yani fikir beyan etmeyiz. "acaba?" deriz.

Allah'ın yokluğunu ispat edemiyoruz demedim.. yeniden oku.. şuan ki bilgilerimiz bize "allah yok" diyor. o zaman allah yoktur. olurda allah kendisini ispat ederse o zaman "allah var" deriz. orda bunu söylüyorum.

.

.

tarihinde Agnostik Ludingirra tarafından düzenlendi
okuyucu için ifadeyi netleleştirme:)
Sitelerde Paylaş

fiziğin by-pass edildiği bir durum = özgür irade

değil.. denklem nu değil.

bu denklem oluşursa özgür irade konusunda "agnostik" kalırız. yani fikir beyan etmeyiz. "acaba?" deriz.

Allah'ın yokluğunu ispat edemiyoruz demedim.. yeniden oku.. şuan ki bilgilerimiz bize "allah yok" diyor. o zaman allah yoktur. olurda allah kendisini ispat ederse o zaman "allah var" deriz. orda bunu söylüyorum.

Söz konusu Allah ise şu anki, o anki bilgi diye bir şey yok, Allah arapların uydurduğu bir tanrıdır. Bu o kadar açık ki. Yahu sen daha 1400 yıl önceki arapların palavralarının palavra olduğunu bile anlayamamışsın, özgür iradeyi nasıl anlayacaksın?

Fiziğin bypass edildiği durumda özgür irade falan olmaz, bir insanın aldığı kararların bir nedene dayanması gerekli özgür iradeden bahsedebilmek için. Nedensiz, gelişigüzel davranışlar, kararlar özgür irade değildir.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Söz konusu Allah ise şu anki, o anki bilgi diye bir şey yok, Allah arapların uydurduğu bir tanrıdır. Bu o kadar açık ki. Yahu sen daha 1400 yıl önceki arapların palavralarının palavra olduğunu bile anlayamamışsın, özgür iradeyi nasıl anlayacaksın?

Fiziğin bypass edildiği durumda özgür irade falan olmaz, bir insanın aldığı kararların bir nedene dayanması gerekli özgür iradeden bahsedebilmek için. Nedensiz, gelişigüzel davranışlar, kararlar özgür irade değildir.

yazdığım şeyi anlamıyorsun..

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Agnostik Ludingirra yazdı:

fark etmez.. kendi kendisine öğrenen bir yapay zekayı da düşünebiliriz.. onun da özgür iradesi yoktur.. insan, kendi kendisine öğrenen bir yapay(?) zeka değil midir?

İnsan bu değildir. Kendi kendine öğrenen bir robottan daha üst bir şeydir. Anlama, sanatsal hissiyat bunlar bir algoritmayla nasıl ifade edilir?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, vitamin yazdı:

İnsan bu değildir. Kendi kendine öğrenen bir robottan daha üst bir şeydir. Anlama, sanatsal hissiyat bunlar bir algoritmayla nasıl ifade edilir?

"evet, insan kendi kendisine öğrenen bir robottan üstündür çünkü ruhu vardır" diye cümleni devam ettireceksin diye bir an için  çok korktum:)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Acaba sen ne yazdığını anlıyor musun? 

özgür irade kavramından bahsedebilmemiz için klasik fiziğin hüküm sürmediği, süremediği  bir zaman dilimine ihtiyaç var.. tıpkı bilim insanlarının canlılık için bir gezegende ilk önce belirli bir kaç elementi araması gibi. 

o elementlerin varlığı canlılığın oluşmuş olduğunu garanti etmez.. canlılık oluşmuş da olabilir oluşmamış da.. hah, işte özgür irade kavramının olasılık dairesine girebilmesi için newton fiziğinin by-pass edildiği bir duruma ihtiyaç var. newton fiziği varken ve tek etkenken özgür iradeyi savunmayı bırak onun varlığına olasılık vermek bile anlamsız.

anlatmak istediğim şey buydu..

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Neden klasik fiziğin hüküm sürmediği bir döneme ihtiyaç var? Klasik fiziğin hüküm sürmediği bir zaman dilimi özgür iradeyi nasıl mümkün kılıyor?

Nasıl bir özgür irade hayal ediyorsun ki, klasik fiziğin olmamasını gerektiriyor?

2x2=5 etmesi için ilk önce 2x2=4 olmadığı durumu yaratman lazım.

beynin düşünce mekanizmalarında klasik fiziğin ortadan kalktığı bir durumda özgür irade nasıl kavramsal olarak var olacak bilmiyorum.bu mekanizmaların herhangi bir aşamasında  newton fiziğinin olmadığı bir an varsa bile kuvvetle muhtemel özgür irade yine olmayacaktır. ama o zaman o özel koşulu yeterince çözümleyene kadar özgür irade için katı bir yargı bildirmeyi bırakıp bu konu için "?" ibaresi  bırakmak ile yetiniriz.

newton fiziğinde etki tepkinin bir "yasa" olduğu bir formülasyonda özgür irade diye bahsettiğin şey var olabilir mi? 

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Agnostik Ludingirra said:

özgür irade kavramından bahsedebilmemiz için klasik fiziğin hüküm sürmediği, süremediği  bir zaman dilimine ihtiyaç var.. tıpkı bilim insanlarının canlılık için bir gezegende ilk önce belirli bir kaç elementi araması gibi. 

o elementlerin varlığı canlılığın oluşmuş olduğunu garanti etmez.. canlılık oluşmuş da olabilir oluşmamış da.. hah, işte özgür irade kavramının olasılık dairesine girebilmesi için newton fiziğinin by-pass edildiği bir duruma ihtiyaç var. newton fiziği varken ve tek etkenken özgür iradeyi savunmayı bırak onun varlığına olasılık vermek bile anlamsız.

anlatmak istediğim şey buydu..

Sabrını takdir ediyorum :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...