Jump to content

Ozgur irade nedir ,var mı /yok mu?

Recommended Posts

• İleti 721
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13 hours ago, malta erigi said:

Ben ozgur irade inkarcilarinin ateist olduklarina inanmıyorum.

Şu yazdığın bağlamında ya samimi değilsin, ya provokasyon amaçlı yazıyorsun. 3. ihtimal ise ikimizden birinin aptal olduğu yönünde.

Yine de her durumda haddinize olmayan çıkarımlarda bulunarak başkaları adına niyet okuması yapmayın. Bu laf sadece sizin için değil, forumda bu yola başvuracak her bir kişi için geçerli. Ad hominem yaparak teist seviyesi ayak oyunlarına itibar etmeyin.

5 hours ago, democrossian said:

Ne salak kişiler var yahu... :D

Demo ortalığı boş yere bulandırıp azdırıyorsun. Bu yaptığın ayıp ve gereksiz.. Aciz bir teistin yazacağı şeyi yazmışsın. Ad hominem.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 hours ago, malta erigi said:

ozgur iradenin yoklugu bizi buyuk bir sorunla basbasa birakir. Kisiler davranislarindan sorumlu tutulamaz anlamina gelir ve bu bildigimiz anlamda toplum yasantisi icin buyuk bir problem. 

Ne zamandan beridir gerçeğin ve doğrunun kriterleri bunlar oldu? Teistlerin "tanrı olmazsa hiçbir haltın anlamı yok, ayrıca kötülüğün hesabını da soramayız, o yüzden tanrı olmalı ve tanrı olmalı olduğu için de var" demesinden farkı ne bunun?

Ayrıca kazın ayağı hiç de böyle değil. Forumdaki zibilyon tane ahlak başlığını hiç mi okumadın? Sekuler hukuk var. Toplum var olduğu sürece, hukuk ve yaptırımlar kaçınılmaz olacak. Bunun için felsefenin derinliklerine dalmaya gerek yok. İşin pratiği yeterli. Brutal moduna geçmişsin.

"Bu forumda bir özgür irade tanrısı var; varlığı ve hikmetinden sual olunmaz"  diye boşuna yazmadık. Herkes olasılık, belirsizlik ve karmaşıklık örnekleri verip duruyor ama hiç kimse bunların nasıl olup da "irade edebilmeyi" sağladığını, ya da sürecin "iradi" olabilmesini sağlayabildiğini gösterebilmiş değil.

Bilardo masasına, ilk topa ıstakayla vurulduğu zaman ölçülemez ve ölçülemeyecek karmaşıklığa ulaşacak sayıda bilardo topu koyarsan eğer, o toplar artık özgür iradeli olur he mi?

Süreç karmaşık, olasılıksal ya da belirsiz olsa dahi, bu onun iradi olduğu anlamına da gelmiyor.

Sitelerde Paylaş

Özgür irade tanrısı söylemi son derece saçma... Bir saçma iddia için diremediğiniz ayağınız kalmadı, dördünü de dirediniz, keçiye döndünüz be! Tabii ki özgür irade olmazsa etik ve hukuk ortadan kalkmış olur, ne sanmıştın! Nasıl bu kadar bilinçsiz oluyorsunuz, şaşıyorum yahu! Sen şimdi o akıllarına uyup özgür irade yok diyen agnostikiz diye iddia edenlerin derdinin bu olduğunu anlayamıyor musun? Bunlar niye agnostikiz diye iddia ediyorlar, bunu da mı anlamıyorsun?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, democrossian said:

Özgür irade tanrısı söylemi son derece saçma... Bir saçma iddia için diremediğiniz ayağınız kalmadı, dördünü de dirediniz, keçiye döndünüz be! Tabii ki özgür irade olmazsa etik ve hukuk ortadan kalkmış olur, ne sanmıştın! Nasıl bu kadar bilinçsiz oluyorsunuz, şaşıyorum yahu! Sen şimdi o akıllarına uyup özgür irade yok diyen agnostikiz diye iddia edenlerin derdinin bu olduğunu anlayamıyor musun? Bunlar niye agnostikiz diye iddia ediyorlar, bunu da mı anlamıyorsun?

Özgür irade olmazsa estetik de ortadan kalkar mı mesela?

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, democrossian said:

Bilmem! Sence?

Ben biliyorum..

İnsanlar/emlakçılar "özgür irade yoksa, estetik de bir yanılsamadır" deyip, boğaz kenarındaki (mal sahibi oldukları) yalıları falan 3-5 paraya satmaya başlarlar mı mesela?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, democrossian said:

Ben ne bileyim, sen söyle, satarlar mı? Satarlarsa alalım.

etik ve hukuk ortadan kalkar diye şıp diye yazıverdin ya, buna da bekliyorum. Sonunu henüz kestiremediğin için mi imtina ediyorsun cevap vermekten?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, democrossian said:

Uzatma bilader... İddian neyse söyle. Benim böyle bir iddiam yok. İddia senin.

Ben henüz bir iddiada bulunmadım demo. Soru sordum. Ne zor adamsın. Aslında soru da,cevabı da basit. Cevap vermemen garip. Şimdilik neyse..

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, NotImportant yazdı:

Güzel.... Bir göt taşımız var

Bunu kasıtlı yazdığım sanılıyorsa okuduğunu anlama sorunun vardır çünkü beni tanıyamamışsın demektir. Şimdi fark ettim ki güzel bir güldürdü.. Zaten konuyu da anlaşılmaz yapmıyor.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, malta erigi yazdı:

ozgur iradenin yoklugu bizi buyuk bir sorunla basbasa birakir. Kisiler davranislarindan sorumlu tutulamaz anlamina gelir ve bu bildigimiz anlamda toplum yasantisi icin buyuk bir problem. 

Bir saat önce, teflon yazdı:

Ne zamandan beridir gerçeğin ve doğrunun kriterleri bunlar oldu? Teistlerin "tanrı olmazsa hiçbir haltın anlamı yok, ayrıca kötülüğün hesabını da soramayız, o yüzden tanrı olmalı ve tanrı olmalı olduğu için de var" demesinden farkı ne bunun?

Ayrıca kazın ayağı hiç de böyle değil. Forumdaki zibilyon tane ahlak başlığını hiç mi okumadın? Sekuler hukuk var. Toplum var olduğu sürece, hukuk ve yaptırımlar kaçınılmaz olacak. Bunun için felsefenin derinliklerine dalmaya gerek yok. İşin pratiği yeterli. Brutal moduna geçmişsin.

"Bu forumda bir özgür irade tanrısı var; varlığı ve hikmetinden sual olunmaz"  diye boşuna yazmadık. Herkes olasılık, belirsizlik ve karmaşıklık örnekleri verip duruyor ama hiç kimse bunların nasıl olup da "irade edebilmeyi" sağladığını, ya da sürecin "iradi" olabilmesini sağlayabildiğini gösterebilmiş değil.

Bilardo masasına, ilk topa ıstakayla vurulduğu zaman ölçülemez ve ölçülemeyecek karmaşıklığa ulaşacak sayıda bilardo topu koyarsan eğer, o toplar artık özgür iradeli olur he mi?

Süreç karmaşık, olasılıksal ya da belirsiz olsa dahi, bu onun iradi olduğu anlamına da gelmiyor.

teflon, malta eriğinin ifadeleri için söylenecek şeyleri söylemiş.. daha fazla ne ekleneblir..

Sitelerde Paylaş

Kimisi özgür irade var kimisi yok demiş.

Oysa her iki görüş de gerçeği yansıtmıyor, sanki her şey siyah ve beyazdan ibaretmiş gibi...

Gerçek ise şudur:

Bazı konularda irademizi özgürce kullanabiliyoruz ama bazılarında ya sınırlanıyoruz ya da hiç kullanamıyoruz.

Örneğin, dünyadaki suyun en yakın gezegen arasında aynı bir ırmak gibi devirdaim yapmasını isterim ama bu irade elimde değil, ya da bilim o kadar ilerlemedi ama sonuçta irademi kullanamamam söz konusu.

Diğer yandan da işte buraya yazıyor olmam irademi kullandığımı gösterir.

Ayrıca özgür irade herkesin bakış açısına göre de değişebiliyor.

Örneğin dindarların (dincilerin değil) yüzde doksan dokuzunun özgür iradesiyle dindar olmadığını biliyorum.

Bir başka örnek de ateistlerin özgür iradesiyle ateist olduğu gerçeği var.

Bir arkadaş da bizim robottan farkımız yok demiş, bence de son derece halt etmiş.

Asla bir robot değiliz, üretebiliyoruz, üretimi arttırabiliyoruz, var olmayan buluşlar bulabiliyoruz, hayal ettiğimiz ne varsa bilimin gelişmişliğiyle orantılı olarak onu gerçeğe dönüştürebiliyoruz.

Dün tanrılar yarattık hayallerimizde bugün onları öldürmesini de biliyoruz.

Asla bizim sınırımız yoktur o yüzden de robot yakıştırması yapan arkadaşlara art niyetli değillerse biraz geniş bakmalarını öneririm...

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bir arkadaş da bizim robottan farkımız yok demiş, bence de son derece halt etmiş.

Asla bir robot değiliz, üretebiliyoruz, üretimi arttırabiliyoruz, var olmayan buluşlar bulabiliyoruz, hayal ettiğimiz ne varsa bilimin gelişmişliğiyle orantılı olarak onu gerçeğe dönüştürebiliyoruz.

Dün tanrılar yarattık hayallerimizde bugün onları öldürmesini de biliyoruz.

Asla bizim sınırımız yoktur o yüzden de robot yakıştırması yapan arkadaşlara art niyetli değillerse biraz geniş bakmalarını öneririm...

Robotlarda üretebilir, robotlarda üretimi arttırabilir, robotlarda var olmayan buluşlar yapabilir...... Bence senin geniş bakman gerek. Bırakın bu insanlar yücedir anlayışlarını dinde kaldı onlar. Yeterli koşullar sağlandığında hepimizden seri üretime bile geçilebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...