Jump to content

Tanrı ne ekerse onu biçer.

Recommended Posts

Tanrı ne ekerse onu biçer.

Tanrı insana ne verirse onu alır.Ne eksik ne fazla.

İnsanların özgür iradeleri yoktur.

İnsanlar yaptıklarından sorumlu tutulamazlar.

Cennet ve cehennem yoktur.

İnsan Suresi 30 Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.

Tekvir Suresi 29 Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe, siz dileyemezsiniz!
Sitelerde Paylaş

Ten Ten tekrar hoșgeldiniz.

Bakıyorum hâlâ Tanrıyla cebelleșiyorsunuz, ancak Sizde biraz değișim var gibi, sanki Tanrıya karșı biraz sitemlisiniz.

Yoksa yanılıyormuyum ?

Haydi kolay gelsin...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Mindsurfer said:

Şöyle diyelim...; Bu inanca göre tanrı herşeyi kendi planladığı için insanları sorumlu tutamaz. ancak insanların kendilerine ve topluma karşı sorumlulukları vardır.       

Her şeyi tanrı planlamışsa insanlar neden kendilerine ve topluma karşı sorumlu oluyorlar?

Sitelerde Paylaş

Yalancı bir müslümanken, kader kaza kavramlarını formül ezberlemiş hissiyatında, yakancı bir anlamışlık duygusuyla gerçek anlamıyla geçiştiriyordum..

Hatta sınıfta 2 tane feminist kız vardı 11. sınıftayken, İSLAM KÜLTÜRÜ dersinde islamda erkekler birden fazla bayanla evlenebiliyorken bayanlar niye evlenemiyorlar diye sormuşlardı, ben de tabi o zamanki aklımla "Dişi 9 ayda bir doğurabiliyor fakat erkek her zaman hazır" tarzında bşr cevap vermiştim. Aynı bunun gibi insan inanmak isterse inanıyor çünkü sürü şeklinde yaşamak seni hayata bağlıyor, fakat sürü kokuşmuşsa ve sürünün üyelerinin burnu da yorulmuşsa dışarıdan bakabilecek birisine ihtiyacı oluyor insanın. Körü körüne, sağlıklı bir bireyin göremeyeceği bir şeye inanmak şuan saçma geliyor açıkçası.

Şuan kurduğum bu cümleden utanıyorum. Cinsellik duygusu başka üremek başka.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Yalancı bir müslümanken, kader kaza kavramlarını formül ezberlemiş hissiyatında, yakancı bir anlamışlık duygusuyla gerçek anlamıyla geçiştiriyordum..

Hatta sınıfta 2 tane feminist kız vardı 11. sınıftayken, İSLAM KÜLTÜRÜ dersinde islamda erkekler birden fazla bayanla evlenebiliyorken bayanlar niye evlenemiyorlar diye sormuşlardı, ben de tabi o zamanki aklımla "Dişi 9 ayda bir doğurabiliyor fakat erkek her zaman hazır" tarzında bşr cevap vermiştim. Aynı bunun gibi insan inanmak isterse inanıyor çünkü sürü şeklinde yaşamak seni hayata bağlıyor, fakat sürü kokuşmuşsa ve sürünün üyelerinin burnu da yorulmuşsa dışarıdan bakabilecek birisine ihtiyacı oluyor insanın. Körü körüne, sağlıklı bir bireyin göremeyeceği bir şeye inanmak şuan saçma geliyor açıkçası.

Şuan kurduğum bu cümleden utanıyorum. Cinsellik duygusu başka üremek başka.

Bu şekilde düşünen kaç kişi var şuan biliyor musun ? Cevap: Çokkk, çok fazla. Herkes aynen senin yaptığı gibi rahatsız olduğu konuları geçiştiriyor veya haklı çıkmak için böyle şeyler uyduruyor. Tek eşlilik etiktir. Biyolojiyle ilgisi yok.

Sitelerde Paylaş

Tanrı adaletsizlik ektiği için adaletsizlik biçiyor yani... Adaleti bir türlü tam olarak sağlayamayışımızın yegane nedeni tanrının ahlaksız bir psikopat manyak olması o zaman...

Tanrıyı varsaydığınız zaman böyle olur. Tanrı fikri bir çıkmazdır. Tanrı hastalığının tek ilacı vardır, ona inanmamak. Ne kadar kolay ve pratik değil mi? Düşünsenize, amansız bir hastalık var. Fakat bu hastalığın tek ilacı, o hastalığa yakalandığınıza inanmamak. Ben bu hastalığa yakalanmadım dediğiniz anda iyileşiyor.

Bundan süper bir şey olur mu? Ateizm işte böyle süper bir şey.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, CinleriGorenAdam yazdı:

Cinsellik duygusu başka üremek başka.

Başka tabii ama, kadının hamileliği sırasında ilişkiye müsait olmamasını ne yapacaksın? Doğumdan sonra da hemen hazır olmaz. Eee? Aylarca ne yapacaz biz tek eşli olunca?

Bu doğanın attığı bir kazık. Bir tanrı olsa ve ne yaptığını biliyor olsa, her dört doğumdan ancak birini erkek yapardı. Ondan sonra bir din gönderir de dört kadın alabilirsiniz derdi. Eskiden biraz bu durum sağlanıyordu. Erkekler savaşlarda kırılıp gidiyor ve ortada bir sürü kadın oluyordu. Doğada da erkekler kovularak sürü dayanışması dışında bırakılmak suretiyle elimine ediliyor. Doğa vahşi yöntemlerle sorunu çözüyor.

Biz nasıl çözeceğiz? Üstelik kadınların da savaşa katıldıkları bir çağda yaşıyoruz. Eşitlik çağına doğru ilerliyoruz. Ne yapacağız?

Olası çözüm, doğurmanın kadının görevi olmaktan çıkması, insan kuluçka makinelerinin yapılması, klonlamanın gelişmesi olabilir. Bundan başka kadın - adam eşitliği sağlamanın bir yolu yok. Bu ne zaman olabilir? Bilemiyorum ama o zamana kadar doğanın attığı bu kazık yerinde duracak. Çıkarmanın bir yolu yok şu anda.

Sitelerde Paylaş
On 27.03.2017 at 23:11, sağduyu yazdı:

Her şeyi tanrı planlamışsa insanlar neden kendilerine ve topluma karşı sorumlu oluyorlar?

İnsani sorumluluklarımız tanrı olmadığında da geçerli olduğuna göre değişen birşey olmaması gerekir. 

Hatta teistler, insani görevlerini tanrıya yıktığı için daha sorumsuz davranabiliyorlar... öyle değil mi?       

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Mindsurfer yazdı:

teistler, insani görevlerini tanrıya yıktığı için daha sorumsuz

Kesinlikle öyle. Adalet insan yaratımıdır ve adaleti insanlardan başka hiç bir şey sağlayamaz. Teistler ise adaleti sağlamakla tanrıyı görevlendirerek adaleti yok ederler.

Herifçioğlu çıkıyor, "alllahtan başkaaa... Kimmmseye hesap vermemmm..." diye salyalar saçarak höykürüyor. Bunun diğer adı her boku yiyeceğim, siz bana hesap soramazsınız demektir. Allahı öne sürmenin açık anlamı, adaletten kaçmanın en adi ve kolay yolunu seçmektir. 

Sitelerde Paylaş

Saçmalamışsın !

Heybeye bir konu açmışsın.İnsanların elbette özgür iradeleri vardır.Özgür iraden olmasa nasıl olurda istediğin şeyi yaparsın.

İnsanlar elbette yaptıklarından sorumlu tutulacaklar çünki hepimiz bu dünyaya bir amaç için geldik bu yüzden kuran-ı kerimde 

İnsan başıboş bırakılacağını ve dilediği gibi hareket edebileceğini mi sanır?(KIYAME-36)

Yani buraya yaradan yoktur,işde cennet,cehennem yoktur diyerek işin içinde kimse çıkamaz.

Siz Ateistler dini algılamak istediğiniz gibi algılıyorsunuz hepsi bu !

Sen öyle algılarsın ayrı ama gerçeği kimse değiştiremez ?

Sen körsen güneşin suçu ne ?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Hankah yazdı:

Saçmalamışsın !

Heybeye bir konu açmışsın.İnsanların elbette özgür iradeleri vardır.Özgür iraden olmasa nasıl olurda istediğin şeyi yaparsın.

İnsanlar elbette yaptıklarından sorumlu tutulacaklar çünki hepimiz bu dünyaya bir amaç için geldik bu yüzden kuran-ı kerimde 

İnsan başıboş bırakılacağını ve dilediği gibi hareket edebileceğini mi sanır?(KIYAME-36)

Yani buraya yaradan yoktur,işde cennet,cehennem yoktur diyerek işin içinde kimse çıkamaz.

Siz Ateistler dini algılamak istediğiniz gibi algılıyorsunuz hepsi bu !

Sen öyle algılarsın ayrı ama gerçeği kimse değiştiremez ?

Sen körsen güneşin suçu ne ?

Verdiğin ayet bile özgür irade yok diyor.:)

Alıntı

şems süresi 7. Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirene.

şems süresi 8. Ardından da ona bozukluğunu ve takvasını ilham edene ki,

şems süresi 9. Benliği temizleyip arındıran, gerçekten kurtulmuştur.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Verdiğin ayet bile özgür irade yok diyor.:)

Ben orda bir amaç için yaratıldığımız söylemek için yazdım

özgür irade istiyorsan buyur

Dinde zorlamak yoktur. Artık doğruluk ile eğrilik bir birinden ayrılmıştır..(BAKARA-256)

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Hankah yazdı:

özgür irade istiyorsan buyur

"Nahl 93: Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz."

Burada benim iradem nerede ? Allah dilemiş ben de sapmışım,gayet açık.

İslamın kurgusu zayıf baboş,kendine yeni bir put arasan iyi olur.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Beelzebub yazdı:

"Nahl 93: Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz."

Burada benim iradem nerede ? Allah dilemiş ben de sapmışım,gayet açık.

İslamın kurgusu zayıf baboş,kendine yeni bir put arasan iyi olur.

Kendi elinle özgür iradeyi buraya koymuşsun daha ne diyeyim

Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz."

Allah kendi yaptığı birşeyden dolayı seni sorguya çekmez.Yani iradenin dışında olan birşeyden !

Ancak iman edip imtihana tutulursan ordan sorguya çekilirsin.O ayrıdır.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Hankah yazdı:

Kendi elinle özgür iradeyi buraya koymuşsun daha ne diyeyim

Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz."

Allah kendi yaptığı birşeyden dolayı seni sorguya çekmez.Yani iradenin dışında olan birşeyden !

Ancak iman edip imtihana tutulursan ordan sorguya çekilirsin.O ayrıdır.

"Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir."

İşine geleni cevaplama.

Allahın dilediğini saptırması,hidayete erdirmesi ne demek? Bunu cevapla..Özgür irade burada nerede?

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Beelzebub yazdı:

"Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir."

İşine geleni cevaplama.

Allahın dilediğini saptırması,hidayete erdirmesi ne demek? Bunu cevapla..Özgür irade burada nerede?

Burda dilediğini saptırır ve dilediğini doğru yola getirir ayetinin manasını anlamamışsın.

Sen dini iyi bilmediğin için Allahın insanların yaptıklarının dışında keyfiye cehenneme veya cennette atığını sanıyorsun.

Burda dilemekten kasıt istemektir.İstediğini saptırır derken ide kötülükleri işleyip,zalimlik yapanların saptırılıp mühürlenmesinden bahsedilmiş.

Aynı şekildede iyilik yolunu arayıp,iman etmek isteyenlerinde hidayete ulaşılacağından bahsedilmiş.

Eğerki senin dediğin gibi özgür iradenin dışında bir eylem gerçekleştirseydi yaradan keyfiye,heybeye bir iş yapmış olurdu buda zalimlik olurdu.Halbuki Allahu teala zalim değildir.

''Muhakkak ki Allâh kullara zulmedici değildir. "HACC-10 

Yani sen arkadaşım öldükden sonra özgür iraden ile yaptığın şeylerin cezasını veya mükafatını çekeceksin

tarihinde Hankah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Hankah said:

Burda dilediğini saptırır ve dilediğini doğru yola getirir ayetinin manasını anlamamışsın.

Sen dini iyi bilmediğin için Allahın insanların yaptıklarının dışında keyfiye cehenneme veya cennette atığını sanıyorsun.

Burda dilemekten kasıt istemektir.İstediğini saptırır derken ide kötülükleri işleyip,zalimlik yapanların saptırılıp mühürlenmesinden bahsedilmiş.

Aynı şekildede iyilik yolunu arayıp,iman etmek isteyenlerinde hidayete ulaşılacağından bahsedilmiş.

Eğerki senin dediğin gibi özgür iradenin dışında bir eylem gerçekleştirseydi yaradan keyfiye,heybeye bir iş yapmış olurdu buda zalimlik olurdu.Halbuki Allahu teala zalim değildir.

''Muhakkak ki Allâh kullara zulmedici değildir. "HACC-10 

Yani sen arkadaşım öldükden sonra özgür iraden ile yaptığın şeylerin cezasını veya mükafatını çekeceksin

Pu istediğimi saptırır, istediğimi de doğru yola iletirim demiş, daha neyi anlatmaya çalışıyorsun? 

Kuran'a göre put istediğini saptırıp istediğini doğru yola iletiyorsa özgür irade mi olur?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Hankah yazdı:

İstediğini saptırır derken ide kötülükleri işleyip,zalimlik yapanların saptırılıp mühürlenmesinden bahsedilmiş.

Belki ben zalimdim ama iyi bir insan olacağım?Niye kalbim mühürleniyor?Niye iyi olma şansım yok?

Ebü Süfyan da zalimdi niye iyi oldu?

Buna Ebü Süfyan mı karar verdi yoksa Allah mı karar verdi?

Ne dersin?

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Beelzebub yazdı:

Belki ben zalimdim ama iyi bir insan olacağım?Niye kalbim mühürleniyor?Niye iyi olma şansım yok?

Ebü Süfyan da zalimdi niye iyi oldu?

Buna Ebü Süfyan mı karar verdi yoksa Allah mı karar verdi?

Ne dersin?

İşde adam olmayacağın için mühürleniyorsun zaten

Firavun koca deniz yarıldıda iman etmedi.

İbahim aleyhisselam ateşe atıldı yanmadı nemrud iman etmedi

Nuh aleyhisselam kavmi olacaklara ragmen iman etmedi

Daha niceleri 

Bu yüzdenden hepsi mühürlendiler

tarihinde Hankah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...