Jump to content

Fanatizm vs. Laiklik

Recommended Posts

Dün "Haksaw Ridge" filmini izliyordum. Filmde eline tüfek almak istemeyen bir askerin ikinci dünya savaşın Japonlara karşı nasıl mücadele ettiği anlatılıyor.

O dönemdeki olaylar hiç de kolay değildi. Japonya'nın planı da hiç saçma değildi. Fanatik kişiler zeka bakımından bizimle aynı, hatta bizden daha zekidirler.

Hitler Avrupa'da herkesi dize getirecekti. Japonlar da ABD'nin Avrupa'ya yardım edecek hali kalmamasını sağlayacaklardı. O Amerikan askerleri tek tek, ada-ada Japonlara karşı savaşacaklardı. Ve kayıpları da çok yüzsek olacaktı. Belki savaşı kazanamayacaklardı. Bir noktada askerleri/kaynakları kalmayacaktı, belki ülke tamamen iflas edecekti. Tabi Atom bombası icat edilmeseydi.

+ Atom bombasını ilk Japonlar veya Almanlar bulsaydı, savaşın seyri bile değişebilirdi. Bugünün uluslar arası dili belki Almanca olacaktı.

/ Uygulamada, Tıpkı İŞİD'in, Putin'İn planları gibi, gerçekleştirilme ihtimali düşük projeler. Ama dediğim gibi fanatik insanlar daima çok da zeki olurlar ve boş bırakılma durumunda, canımıza okuma kapasitesine de daima sahiptirler.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Mesela Birinci dünya savaşı da öyle. Monarşi / gerici rejimler, sömürgeci fakat demokratik ülkelere karşı.

Çanakkale'nin biz bir yönünü biliyoruz (İyi ki de kazandık), ama kazanmasaydık belki Sovyetler birliği olmayacaktı. Birinci dünya savaşı da daha çabuk bitecekti.

Ondan önce, Protestanlık çıktığında bir sürü insan gitti. Aydınlanma döneminde bir sürü insan gitti (Papalık ve monarşiler cumhuriyetçilere nefes aldırmadılar)

Sonrasında belki demir-perde ülkeleri, Şimdilerde Siyasal İslam ve İslami terörizm: Bunun da şakası yoktur. Bıraksan Putin AB'yi parçalayacak. İnsanları korkutup, AB'nin genişlemesine engel olmaya çalışıyorlar. Bin Ladin de ABD'yi Afganistan'a çekip, İkinci Vietnam yaşatmak istiyordu.

- Tabi ki bir de Mustafa Kemal var. Çanakkale Zaferi olmasa sömürge olup, şimdi Suriye gibi olacaktık (emperyalizm de böyle bir şey). Cumhuriyet kuruldu kurulmasına ama, şimdi de "demokrasi İslama uygun değildir" lafı ile ortaya çıktılar (bütün mesele çıkar / iktidar). Salafistler tüm İslam ülkelerini, artı Dünya'daki Müslüman cemaatlerini toplayıp, Şeytani düzen dedikleri, Batı demokrasilerine karşı kullanacaklar, Putin ve Çin de buna yardım edecek

-Yine çok ciddi planları var, yine amaç demokrasileri yok etmek, yine amaç fanatizme, mistisizme ve orta çağdaki çıkarlar / yalanlar / cehalet ve fanatizm dünyasına dönmek.

Ve bunlar (Japonya örneğinde olduğu gibi), biz onları nasıl görüyorsak, onlar bizden daha da beter nefret ediyorlar. Mantığa dayanmayan (ya da kısmen mantıklı olan) doktrinleri var. Ve sonunda bizi yok edeceklerine yürekten inanıyorlar.

- Mesela İslamcılar dünyada "Masonik düzen" var diyorlar. Bütün mücadeleleri de kıyamet döneminin iblislerine karşı savaşmak için (yani bedava cinayet işlemiyorlar, kendi kafalarında şeytan ve günahkalık ile mücadele ediyorlar) ve 2. dünya savaşındaki, Japonlar gibi. Çok ciddiler ve sonuna kadar gidecekler, ve fırsat bulurlarsa demokrasileri yıkacaklar.

- Bizim ömrümüzde bunların yenilerini de göreceğiz. hele Türkiye'de, Bu salafistler gider, başka bir şey gelir. Cumhuriyet her zaman bir numaralı hedef, mantık 1 numaralı hedef, felsefe/aydınlanma düşüncesi 1 numaralı hedef.

- Doktor bir tanıdığım şöyle bir şey demişti: "Hastalıklar bitmez" demişti. "Bunlar Tanrı'nın insanlara insanlıkları hatırlatmak için araçlarıdır" demişti. "Bugün Aids'i Alzheimer'i tamamen tedavi etsek, yarın başka bir hastalık çıkar, bilim adamları bu kez onu çözmek için çaba harcarlar" demişti.

- O yüzden oy vermeme konusunda fikir değiştirdim. Ankara/Kızılay'da bir sürü genç (bağımsız olarak) "Hayır" denmesi için broşür filan dağıtıyorlar. Seçim sonucunun da şimdiden Mına Kyıım. Ama oy kullanmayı düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Biz bu makalenden çıkarsama mı yapacağız? Anayasal - meşruti monarşiye şans tanımak adına evet'i mi mühürleyeceksin anlayamadım ben. Tayyip de buna benzer ortaya karışık vecizeler yapıyor. "Gönlümde başkanlık var'' dedikten yaklaşık 11 dakika sonra "Ben öyle bir şey demedim" diyebilmiştir. 2 hafta sonrası fikirlerinin, basacağın mührünü değiştirmeyeceğinden eminsen, açıkca niye söylemiyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ben birde sıradan insanın demokrasiyi anlamayışı ile ilgili bir şeyler yazacaktım. Ama vaz geçtim. Bu forumun düzeyi o kadar da düşük değil.

Popülizme hizmet eden unsurlar çoktur, ama özellikle Türkiye gibi ülkelerde birçok unsurun bir araya gelmesi ve bunları düzeltmek için bir şey yapılmaması var. Eskiden siyaset bilimci bir arkadaşım bana ABD'deki "Secret service"  yani CIA ve NSA dışındaki gizli servisi anlatıyordu. - Bunların işi nedir? diye sorduğumda "Bu ülkenin kim Mna koyuyor?" sorusunun cevabını bulmaktır demişti.

Yani Feto gibi devle içinde devlet var mı? Din bahanesiyle gelişen siyasal örgütlenmeler var mı? Ordu'da darbe hazırlığı var mı? Menfaatleri için ülkesini satan iş adamları, ağır toplar var mı? İran / Rusya gibi devletler rejim ithalatı yapmaya çalışıyor mu? Parasıyla ve imkanlarıyla özellikle fakir insanları çevresine toplayanlar var mı? Özgür ve dağınık eğitimtimin içinde ABD'ye zararlı unsurlar var mı?

Bunlar sürekli takip edilmeli.

Bizimki gibi krizlerde genellikle tek bir sebep değil, bir çok unsurun bir araya gelip normalde çok sağlam olan bir rejimi tehdit etmesi vardır.

- Ben örneğin 90'larda ve tabi ki 2000'lerde gericilik konusunun ciddiye alınmadığını düşünüyorum. Yıllarca bu hareketler büyüyüp gelişirken, güç sahipleri bir şeyler yapıyor gibi göründüler. Ama alınan tedbirler yeterli olmadı. Göstere göstere geldiler.

O yüzden biraz da oluruna bırakacaksın. Modern gelişim modelini, Atatürkçülüğü bırakmaya hazır bir kitle varsa, o zaman bıraksınlar. Tarihe Cumhuriyet devrimlerinin yapıldığı fakat bunları beğenmeyip rafa kaldıran halk olarak geçecekler.

Ben öyle düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Laiklik; aslında fanatikliği sistemleştiren koruyan bir düzendir. 17. Yy için çok modern bir yaklaşım, 18-19 yy için gereklilik, 20. Yy ve sonrası için "gericiliktir". 

Devleti pc gibi "hafızası olamayan bellek gibi" laikliğin ötesinde bir tanım ile işletmek gerekiyor. Bence 

Demokrasi, laiklik ve cumhuriyet gibi kavramlar dünyada zorlama ite kaka yürütülüyor. Çünkü kapitalizmin kaynak yapmacılığı; marks, niçe, hegel vb. Düşünür insan varlığını yok etti. 

Şöyle düşünün; iş hayatında üç oyuncu vardır; yatırımcı, yönetici ve girişimci. Eğer girişimciler olmaz ise yeni iş modelleri oluşamaz. İşte felsefe ve düşünürler devletlerin, girişimcileridirler.

Öyleki neo ve yeni saçmalıklar ile beyinler yıkanıyor. Fikir yok. Liberal mi ekle bir neo biraz değiştir sonra buna fikir de. Mesela birde post var. Sonuçta elle tutulur ne fikir ne akım nede model var. 

Şuanda dünyadaki tek akım, yok ettiğimiz dünyanın farkındalığı. Yani çevrecilik. Oda dünyanın am. Ky. Ken iyi bir geri dönüşüm reklamı aslında.

Batı, abd ab ve japon; bunlar kendi coğrafyalarının ve halkının; iyi fikir iyi sanat iyi yaşam şeklinde "kapitali" kullanarak yani; diğer coğrafyaları savaş, açlık, göç, radikal islam, ırçırkçılık gibi köleleştirdi. Dünya kokokola ya sığdı.

Biz bu yontulmuş iyi içinde iyi kötü ayrımı yapıyoruz. Referans batının iyisine göre iyimi kötümü. Bu bahsettiğin sorunlar korede de var. Hindistanda da var. Mesele önce ayrımı görmek. Akpli laik ayrımını kim yaptı. Eğer biri diğerini ayrırırsa; ayrılanlar birilerinin üstüne çıkarlar. 

Oysaki türkiye bir fonksiyondur. F(x). Biz bu x leriz. Kimimiz yeşil, kimimiz mavi. 

Sitelerde Paylaş
On ‎30‎.‎3‎.‎2017 at 01:19, Rhodium yazdı:

Laiklik; aslında fanatikliği sistemleştiren koruyan bir düzendir. 17. Yy için çok modern bir yaklaşım, 18-19 yy için gereklilik, 20. Yy ve sonrası için "gericiliktir". 

Devleti pc gibi "hafızası olamayan bellek gibi" laikliğin ötesinde bir tanım ile işletmek gerekiyor. Bence 

Demokrasi, laiklik ve cumhuriyet gibi kavramlar dünyada zorlama ite kaka yürütülüyor. Çünkü kapitalizmin kaynak yapmacılığı; marks, niçe, hegel vb. Düşünür insan varlığını yok etti. 

- Çok karamsar bir yaklaşım. Yüzbinlerce düşünürümüz, Bilim adamımız var.

+ Bu saydıkların birçok şeyin ana hatlarını zaten çizdikleri için, günümüz düşünürleri bunları ancak geliştirebiliyorlar.

Şöyle düşünün; iş hayatında üç oyuncu vardır; yatırımcı, yönetici ve girişimci. Eğer girişimciler olmaz ise yeni iş modelleri oluşamaz. İşte felsefe ve düşünürler devletlerin, girişimcileridirler.

- Kimse kimsenin girişimcisi değil. Hiçbir şey anlamadım.

Alıntı

Öyleki neo ve yeni saçmalıklar ile beyinler yıkanıyor. Fikir yok. Liberal mi ekle bir neo biraz değiştir sonra buna fikir de. Mesela birde post var. Sonuçta elle tutulur ne fikir ne akım nede model var. 

- O tarz beyin yıkama diye bir şey yoktur.

Alıntı

Şuanda dünyadaki tek akım, yok ettiğimiz dünyanın farkındalığı. Yani çevrecilik. Oda dünyanın am. Ky. Ken iyi bir geri dönüşüm reklamı aslında.

- Rhodium duygusal ruh halin dışında bir şey anlamıyorum.

Alıntı

Batı, abd ab ve japon; bunlar kendi coğrafyalarının ve halkının; iyi fikir iyi sanat iyi yaşam şeklinde "kapitali" kullanarak yani; diğer coğrafyaları savaş, açlık, göç, radikal islam, ırçırkçılık gibi köleleştirdi. Dünya kokokola ya sığdı.

Bu, evet, ekonomik orman yasasıdır. Onayladığım bir şey de kesinlikle değil. "Kant" okuduysan bunun böyle olmaması gerektiğini bilirsin. BM'nin filan asıl amacı, ülkeler arasında orman yasasını ortadan kaldırmak. Bu da çok önemli bir şey.

Biz bu yontulmuş iyi içinde iyi kötü ayrımı yapıyoruz. Referans batının iyisine göre iyimi kötümü. Bu bahsettiğin sorunlar korede de var. Hindistanda da var. Mesele önce ayrımı görmek. Akpli laik ayrımını kim yaptı. Eğer biri diğerini ayrırırsa; ayrılanlar birilerinin üstüne çıkarlar. 

- Ayrım emperyalist bir oyundur, evet. Eskiden sağ-sol çatışması, Sonra Türk-Kürt Çatışması, şimdi de dinci-laik çatışması. Biraz da keriz olmaman lazım.

- Batı'ya bilip bilmeden saldırmak Afrika diktatörlerinin de sık yaptıkları bir şeydir. Emperyalizm ile mücadele edeceksen bunun yolu bellidir. Emperyalizm'den söz eden dinci takımından sakın biraz. çünkü her şeyi çarpıtıyorlar.

Oysaki türkiye bir fonksiyondur. F(x). Biz bu x leriz. Kimimiz yeşil, kimimiz mavi. 

- Fonksiyon filan yoktur.

Ama evrende bazı yasalar vardır. /0'lerde ve 1980 darbesinde, gencecik insanlara yapılan bazı şeyleri ödemek, ya da buna benzer bir borcumuz varsa, bunu ödeme zamanımız gelmiş olabilir. Sadece onu söylüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

"eğer hiç umut olmadığını farz edersen, hiç umut olmadığını garantilemiş olursun. eğer özgürlük için bir iç güdün olduğunu farz edersen, bir şeyleri değiştirme şansın olur. daha sonra dünyayı daha iyi hale getirmek için katkıda bulunma şansın var" 

Noam C

Geçen izlediğim bir filmden replik (kaptan fantastik)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...