Jump to content

ABD'nin işgal etmeye hakkı var mı?

Recommended Posts

Bir saat önce, malta erigi yazdı:

Istediklerini cekememeleri, surekli yanlarinda polit burodan birinin bulunmasi bile yeterli degil mi? Insanlarin yabancilarla iletisim kurmalarinin yasak olmasi, seyahat ozgurlugu olmamasi, internet ve uydu yasagi... saysam, sabaha kadar sayarim. Bu mu kardesce, hakca, ozgurce yasam? 

Biraksana abi, siyasi fikirlerin seni kor etmis.

Dünyanın hiçbir ülkesinde özgürlük yoktur. Özgürlük zaten senin sandığın kadar iyi birşey de değildir. İnsanların çok büyük bir çoğunluğu özgürlüğü istemez. Özgürlük güçlünün zayıfı ezdiği vahşi bir sistemin kılıfıdır çoğu zaman. İnsanlar güvenlik, güvence ve huzur ister. İnsan doğası budur.

KDHC'de trafo vardır, üstünde içeri girmek yasaktır diye yazarlar. ABD'de aynı trafonun 100 kat büyüğü vardır ama gözlerden saklanmıştır. Böylece ABD'liler bir yasak olmadığını düşünürler. Ama o trafoya zaten girme ihtimalleri yoktur. Aradaki fark böyle birşeydir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minute ago, Tabula Rasa said:

Dünyanın hiçbir ülkesinde özgürlük yoktur. Özgürlük zaten senin sandığın kadar iyi birşey de değildir. İnsanların çok büyük bir çoğunluğu özgürlüğü istemez. Özgürlük güçlünün zayıfı ezdiği vahşi bir sistemin kılıfıdır çoğu zaman. İnsanlar güvenlik, güvence ve huzur ister. İnsan doğası budur.

KDHC'de trafo vardır, üstünde içeri girmek yasaktır diye yazarlar. ABD'de aynı trafonun 100 kat büyüğü vardır ama gözlerden saklanmıştır. Böylece ABD'liler bir yasak olmadığını düşünürler. Ama o trafoya zaten girme ihtimalleri yoktur. Aradaki fark böyle birşeydir.

Tayyip her aileye birer ev verip suyu, elektrigi bedava yapsa, karsiliginda da internet, tv, yazili yayin, vs yasaklayip, elektrikleri de her aksam 10da komple kesse kabul ederim diyorsun, dogru mu?

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Rhodium yazdı:

Konu çok dağılmış, sorunun cevabına gelelim.

Bir ülkenin başka bir ülkenin iç işlerine karışmaya tabiki böyle durumlarda hakkı yoktur. Ancak ülkeler topluluklarının hakkı vardır. Ab bm nato vb...

Abd eskiden bu işleri direkt yapmoyırdu, bu sefer tek başına yapma şeklinde işe girişti. Bu yalnıştır.

İkincisi, nükleer, kimyasal vb olaylarda hukuk işletilmelidir. Bunlar yaptı ben eminim diyemezsiniz. Bu gün bir uçak düştümü günlerce soruşturması yapılıyor. 

Olay olduktan sonra "ülkeler birlikleri" heyetlerini gönderir incelersin. Ve ona göre yaptırım veya askeri seçenekler değerkendirilir. Abd buna izin vermemiş; zanlı ülke ilan ettiği suriye devletinin savunma hakkını elinden almıştır. Bu feodalizmde bile kabul edilmeyen bir hukuksuzluktur.

Diğer mesele, kimyasal ile etkilenen sivil halk yanında hatalı atılan bombalar ve işgal davranışkarı gibi süreçlerle yüzlerce insan ölmektedir. Yine göç sebebi ile yüzlerce insan insanlıktan çıkmaktadır. Abd nin tüm bu tavırları karşısında ölen ölecek ve madur olacak insan sayısı karşısında; iddia edilen kimyasal silahın etkileri çok daha azdır.

Olayın gerçek sebebi ise;

Türkiye cumhuriyeti, darbe sonrasında rusya eksenine kaymıştır. Fırat kalkanı, pyd ye engel olmuştur. PKK VE PYD NİN YOK EDİLMESİNİN TEK VE YEGANE YOLU SURİYE VE IRAK MERKEZ HUKUMETLERİ İLE ANLAŞMALI OPERASYON dur.

Oyuna gelen ülkemizin yöneticeleri büyük fırsatı kaçırmış ısrarla merkezlerle birlikte hareket edememiştir. Bu seçim süreci boşluğu, işidselisrailvarimüslümler ile açılan pkk pyd yolları için rusya-abd tarafına sıkışmıştır. 

Burda deli sorular şunlar;

Darbenin arkasında abd varmı yokmu?

Işid den alınan topraklar neden her zaman kürt grubların eline geçmiştir?

Esad, kimyasal silah kullanacak kadar kendi kendine neden zarar versin?

Vb...

Sorunun cevabı hakkı yoktur.

Tamamen katılıyorum, ancak AB, BM, NATO gibi örgütlerin yine bir ABD örgütleri olduğuna da değinmeden geçmeyeyim...

Sitelerde Paylaş

Kurumlar , hukumete bagli degil , kemalizm derin devletine baglidir ve her yere kendi adamlarini yerlestirirler bu sekilde.  

Son donemlerde bu Fethullahcilar butun kurumlara sizabildiler ve okadar güclendiler ki darbe girisimi bile yapabildiler.

Fetullahcılar AKPnin ortağı, başka birine yamamaya çalışmak bence gülünç olur.

Trump'ın çıkardığı yasaların önünü kesen yargıçlar "(Abraham) Lincolnist" mi? Clintonist mi?
Hayır! o 'kemalist" diye kötülenen insanların çoğu da sadece kanunları uyguluyorlardı. Artık kanun mu kaldı ki?

Trump, ABDde istediği gibi at koşturamıyor...
Ama dış politikada istediğini yapabilir. "Lincolnist yargıçlar" karışamaz. 
Trump "oyun bahçesini" buldu! 
Bakalım daha neler göreceğiz?

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, malta erigi yazdı:

Tayyip her aileye birer ev verip suyu, elektrigi bedava yapsa, karsiliginda da internet, tv, yazili yayin, vs yasaklayip, elektrikleri de her aksam 10da komple kesse kabul ederim diyorsun, dogru mu?

Bunu okuman belki bir fikir verebilir.

https://onedio.com/haber/kuzey-kore-yi-hic-boyle-bilmezdik--428398

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, malta erigi yazdı:

yukarida Robes abiye yazdiklarimi yanlislayacak bir kanit var mi? Zaten bu yaziyi hazirlayanin kullandigi dilden robes abi gibi biri oldugu belli. 

İşte burda haksızlık yapıyorsun, bu yazıyı sorgularken aynı özeni izlediğin belgesellere gösterdin mi?

Örneğin o belgeseller hangi ideoloji, hangi zihniyet veya hangi amaçla yapılmış, nereleri kesilmiş, nereleri ön plana alınmış gibi araştırma yaptın mı yoksa yazıysa inanmam belgeselse inanırım gibi bir saplantı mı var?

Üstelik bu yazı da bir belgesel.

Bence geniş bir araştırma yapmadan verdiğim link de dahil karar verme...

Sitelerde Paylaş
Just now, bilgivehis said:

İşte burda haksızlık yapıyorsun, bu yazıyı sorgularken aynı özeni izlediğin belgesellere gösterdin mi?

Örneğin o belgeseller hangi ideoloji, hangi zihniyet veya hangi amaçla yapılmış, nereleri kesilmiş, nereleri ön plana alınmış gibi araştırma yaptın mı yoksa yazıysa inanmam belgeselse inanırım gibi bir saplantı mı var?

Üstelik bu yazı da bir belgesel.

Bence geniş bir araştırma yapmadan verdiğim link de dahil karar verme...

Bana k.kore yesiller partisi, k.kore lgbt cemiyeti, k.kore kedi-kopek sevdalilari cemiyeti gibi kuruluslarin web sayfasi linkini attiginiz gun hepinizden ozur dilerim.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, malta erigi yazdı:

Bana k.kore yesiller partisi, k.kore lgbt cemiyeti, k.kore kedi-kopek sevdalilari cemiyeti gibi kuruluslarin web sayfasi linkini attiginiz gun hepinizden ozur dilerim.

Ben Kore hakkındaki görüşün yanlıştır-doğrudur demiyorum, sadece gözlediğim kadarıyla yeterli araştırma yapmadığını ve izlediğin belgesellerden etkilendiğini düşünüyorum.

Yani şöyle örnek vereyim muhammedi anlatan belgeselleri saatlerce izlediğin zaman inanmazsan dahi illa ki insan etkilenir.

Çünkü o kadar süslü görüntüler diksiyonu yüksek anlatımlar insana etki eder, sonuçta insanız bir duygusal yanımız vardır.

Ama gerekli araştırmaları yapmazsak ona saplanır kalırız.

Amacım size bunları anlatmaktı, tabi araştırmacı yanınız varsa beni anlarsınız, yoksa da diyecek bir şey yok...

Sitelerde Paylaş
Just now, bilgivehis said:

Ben Kore hakkındaki görüşün yanlıştır-doğrudur demiyorum, sadece gözlediğim kadarıyla yeterli araştırma yapmadığını ve izlediğin belgesellerden etkilendiğini düşünüyorum.

Yani şöyle örnek vereyim muhammedi anlatan belgeselleri saatlerce izlediğin zaman inanmazsan dahi illa ki insan etkilenir.

Çünkü o kadar süslü görüntüler diksiyonu yüksek anlatımlar insana etki eder, sonuçta insanız bir duygusal yanımız vardır.

Ama gerekli araştırmaları yapmazsak ona saplanır kalırız.

Amacım size bunları anlatmaktı, tabi araştırmacı yanınız varsa beni anlarsınız, yoksa da diyecek bir şey yok...

Ortada kaya gibi gercekler var. K.Kore devasa bir hapishanedir. Yoksa sac modeli yasagi vs isin magazin kismi. Robespierre zaten 'ozgurluk sandigin kadar iyi degil' diyerek pozisyonunu belli etti. Benim onunla ayni dusunmem mumkun degil. Ozgurluk benim icin hayattaki en onemli seydir. K.kore konusu da aslinda insanin ozgurluge ne derece onem verdigine bakar. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, malta erigi yazdı:

Batıda yaşayan insanlar hayatlarının her döneminde kendilerini kanıtlamak zorunda kalmayı, ileri yaşlarına kadar çalışmayı, parası yoksa sağlık hizmeti almamayı kabul ediyor. Eğitim paralı mesela. Üstelik bu paralı eğitim, düşük zekalı ve yetersiz insanları zeki ve yetenekli insanların önüne geçiriyor. Bunu da kabul ediyorlar. O çok özgür medyalarının aslında 2 tane Yahudi'nin malı olmasını da kabul ediyorlar. Hatta bunu sorgulayanı faşist ilan etmeyi de içlerine sindiriyorlar. Oluyor yani. İnsanlar herşeyi kabul edebiliyor Malta.

Gelelim senin teklifine. Bugün birçok insan internet ve elektriğin kesilmesini kesinlikle kabul edemez. Ama herkese ücretsiz barınma, temel gıda ihtiyaçları, ücretsiz sağlık ve eğitim, güvenli sokaklar karşılığında senin "özgür" medyandan, Acun'dan falan çok kolay vazgeçebilirim Malta. İki kuşak sonra insanlar interneti unutur. Gece 10'da kafasını yastığa vurur uyur. Sabahları erken kalkıp spor yapar. Çok daha sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşur.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, malta erigi yazdı:

Abi daha once de sordum, gormedin. 

Sen liberalleri hic sevmezdin,  nasil oldu da yeni rumuzu hz. Locke (s.a.v) abimizden aldin?

Ya, o biraz karışıklık oldu. Aceleyle çok da içime sinmeyen bir nick almış oldum. Locke'den bağımsız olarak söylüyorum bunu.

Felsefi olarak liberalizmi savunanlara karşı o kadar hırçın değilim aslında. Fikir namusuna sahip her düşünceye saygı duyarım.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Tabula Rasa said:

Batıda yaşayan insanlar hayatlarının her döneminde kendilerini kanıtlamak zorunda kalmayı, ileri yaşlarına kadar çalışmayı, parası yoksa sağlık hizmeti almamayı kabul ediyor. Eğitim paralı mesela. Üstelik bu paralı eğitim, düşük zekalı ve yetersiz insanları zeki ve yetenekli insanların önüne geçiriyor. Bunu da kabul ediyorlar. O çok özgür medyalarının aslında 2 tane Yahudi'nin malı olmasını da kabul ediyorlar. Hatta bunu sorgulayanı faşist ilan etmeyi de içlerine sindiriyorlar. Oluyor yani. İnsanlar herşeyi kabul edebiliyor Malta.

Gelelim senin teklifine. Bugün birçok insan internet ve elektriğin kesilmesini kesinlikle kabul edemez. Ama herkese ücretsiz barınma, temel gıda ihtiyaçları, ücretsiz sağlık ve eğitim, güvenli sokaklar karşılığında senin "özgür" medyandan, Acun'dan falan çok kolay vazgeçebilirim Malta. İki kuşak sonra insanlar interneti unutur. Gece 10'da kafasını yastığa vurur uyur. Sabahları erken kalkıp spor yapar. Çok daha sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşur.

Yazdiklarin avrupa icin gecerli degil, abd'den bahsediyorsun.

2. Paragraf tercih meselesi, bana uymaz oyle hayat.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, malta erigi yazdı:

Ortada kaya gibi gercekler var. K.Kore devasa bir hapishanedir. Yoksa sac modeli yasagi vs isin magazin kismi. Robespierre zaten 'ozgurluk sandigin kadar iyi degil' diyerek pozisyonunu belli etti. Benim onunla ayni dusunmem mumkun degil. Ozgurluk benim icin hayattaki en onemli seydir. K.kore konusu da aslinda insanin ozgurluge ne derece onem verdigine bakar. 

O halde şunu söylemem en azından fikir verebilir.

Kuzey Kore de yaşamın nasıl olduğunu bilmiyorum, ancak kapitalizme karşı önlem almak için bazı kısıtlamalara gitmesi normaldir, evinin kapısını kilitlemek zorunda olmak gibi düşünebilirsin.

Ekonomik olarak da aynısını yapsa normaldir, çünkü Abd'nin emriyle tüm dünya ülkeleri tarafından ambargo uygulanıyor.

Ambargoya maruz kalan bir ülkenin ayakta kalması çok zordur.

Ülkemizde yetmişli yıllarda yaşanan çok küçük bir ambargo dahi bu millete neler çektirdiğini göz önüne alırsak, bir de oranın durumunu düşünmek gerekir...

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, bilgivehis said:

O halde şunu söylemem en azından fikir verebilir.

Kuzey Kore de yaşamın nasıl olduğunu bilmiyorum, ancak kapitalizme karşı önlem almak için bazı kısıtlamalara gitmesi normaldir, evinin kapısını kilitlemek zorunda olmak gibi düşünebilirsin.

Ekonomik olarak da aynısını yapsa normaldir, çünkü Abd'nin emriyle tüm dünya ülkeleri tarafından ambargo uygulanıyor.

Ambargoya maruz kalan bir ülkenin ayakta kalması çok zordur.

Ülkemizde yetmişli yıllarda yaşanan çok küçük bir ambargo dahi bu millete neler çektirdiğini göz önüne alırsak, bir de oranın durumunu düşünmek gerekir...

Ben boyle bir yasami insan onuruna yakistiramiyorum. 20li yaslarda ben de azili komunisttim ama davulun sesinin uzaktan hos geldigini zamanla ogrendim.

Sitelerde Paylaş

Uluslararası hukuka göre (Art. 2 Ziff. 7 der UN-Charta ) ABD´nin yaptığı eylem yanlıș. Böyle bir eylemin meșru olması için BM´in güvenlik konseyinden onay alması gerek. Tabii ABD, Rusya veya Çin gibi atom gücü olan bir ülke iseniz, BM´nin kuralları yada yasakları umurunuzda olmaz, ki bunun örneklerini sık sık görüyoruz. Mesela Rusya Kırımı bugünden yarına ilhak etti, kimse sesini çıkarabildi mi  ?. Sözüm ona Rusya´ya bu yüzden ambargo uygulanıyor, sanki Rusyanın umrunda.

Gücünüz varsa, kanunlar ve kurallar Size ișlemez. BM´nin veto hakkı olan 5 daimi üyesinin hepsinin atom gücü vardır ve aralarına bașka kimseyi almaya niyetleri yoktur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 saat önce, bilgivehis yazdı:

Merak ettim ABD'nin işgal etmeye veya vurmaya hakkı olduğunu düşünenler var mı varsa ne için yoksa ne için?

Bana göre hiç bir şekilde hakkı yok, her ülkenin sorunu kendini ilgilendirir diyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

Var tabii, olmaz olur mu?

Amerika dünyanın en duyarlı, en duygulu, en dürüst, en müşfik, insan hakları konusunda dünyanın en ileri ülkesi olduğu için aynı özellikleri diğer dünya ülkeleri edinsin, tüm dünya barış ve zenginlik içinde yaşasın istiyor. Demokrasi götürüyor işte, görmüyor musun? O olmasa Orta Doğu bugün böyle güllük gülistanlık olur muydu?

Olmazdı. Kan gölüne dönerdi, İslami terör örgütleri bölgede kafa kesip insan kalbi yerdi Allah korusun... Esad gibi diktatörler İslami terör örgütlerine hep destek oluyor ve gariban Müslümanları gaz bombasıyla filan öldürüp duruyormuş. İşte Amerika ona kızıyor da ondan müdahale ediyor. 

O yüzden ona her şey hak. Allah Amerika'yı başımızdan eksik etmesin.

God Bless America!

*Bu entry direkt Hacı için yazılmıştır. Leonardo18 de Amerika'nın Orta Doğu'ya demokrasi götürdüğünü söyler durur hep, o ve onun gibi düşünenler de kastedilmiştir.

Sitelerde Paylaş

Diğer yandan bu Trump denen yetersiz ve boş adamın bu saldırıları da kendisi gibi boş. İçeriye, kendi vatandaşına yaptığı bir gösteri bu. Kendini temize çıkarıyor güya, Rusya'yla herhangi bir gönül ilişkisi olmadığını falan kanıtlıyor. Demokratlar bunun peşini bırakmıyor ve sonunda bu da köşeye sıkıştı.

Gerçek bir saldırı değil bu, olsaydı hava sahasını boş boş bombalamazdı. Bundan bir üçüncü dünya savaşı falan çıkmaz.

Esad da gaz falan kullanmış değil. Bunu en iyi bilense ABD. 

Sitelerde Paylaş

Buraya kadar paylaşılan görüşlere göre yüzde elli gibi bir oran haklı buluyor.

Saldırıyı haklı bulanların genel görüşü rekabete dayanıyor.

Dinlerin hakim olması bilim ve çağdaşlıktan uzak kalması bu görüşü nispeten doğrulasa da haklılık payı yüzde yirmi civarındadır.

Orta Doğu ve diğer din devletlerini bu duruma getiren yüzlerce yıllık bir planın parçası olduğuna değinilmiyor.

Yüzde yirmiyi temsil eden " Güç bendeyse haklıyım" mantığını yüzde yüz haklıya getiren geçerli bir örnek olmaması haklı bulanları haksız çıkarıyor.

Geri kalmışlık gücün saldırısını tam anlamıyla haklı yapamayacağı gibi "dünyada geri kalmış ülke yok, geri bıraktırılmış ülke gerçeği" gibi bir yapılanmanın payından bahsedilmiyor.

Dünyanın en zayıf savunmaların dünyanın en güçlü saldırılarından zaferle çıkmasını es geçiyorlar.

Vietnam, Küba, Çin, Kuzey Kore ve Türk kurtuluş zaferleri bunlara birer örnektir.

Demokrasi, toplum tarafından hazmedildiği müddetçe var olur. Onu getirecek ve yaşatacak olan toplumların kendisidir.

Tepeden inme demokrasinin işgalden başka bir anlamı olmadığını teorik olarak da pratik olarak da gördük.

Filipinler, Ukrayna, yıkılan balkan ülkelerine getirilen tepeden demokrasi örneklerinde olduğu gibi.

Bir yandan da antiemperyalist devletler üzerine yapıştırılan komünist propagandası örnek verilmektedir.

Oysa dünyada komünist ülke olmamıştır, komünist diye gösterilen ülkeler kapitalizme karşı kendi demokrasilerini oluşturma çabasındalar.

Anlaşılan odur ki, Abd kime saldırırsa haklıdır görüşü yüzde yirmi o ülkelerin geri kalmışlığına yüzde seksen kapitalist tarafçılığına dayanıyor.

Ne var ki, bunu ateist bir forumda görmek cidden üzücü. Oysa ateistlerin din gibi bir zehire karşı olup da bir başka zehir taşıyan kapitalizmi savunması akla yatkın gelmiyor.

Haklıdır diyen arkadaşlar umarım bu konuda yeterli açıklama getirirler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...