Jump to content

Recommended Posts

YNÖ'nin "Firavun" diye güzel bir kitabı vardır.

Burada da "Müslümanlığın sonunu Müslümanlar getirecek" diye de güzel bir başlık açılmış.

Bana göre Putperestlik ibadet sırasında dini resim / Heykel kullanmak bile değildir. Bu tür cisimleri kullananlar "Bu Tanrı'yı imgelememizi kolaylaştırıyor" filan derler (İslam'da o da yasaktır, ayrı [yasak olan bunların olması değil, bunlara tapınılmasıdır])

Yine de önemli bir sembolik açıklama vardır. Kaçırmamak gerek.

İlkel dinde, insanlar fırtınayı açıklayamaz, "Fırtına Tanrısı" derler, baharın gelmesini açıklayamaz, "Bahar Tanrıçası Freya yer altı dünyasından kurtuldu" derler. Bu safça yaklaşım eski, bilimin olmadığı toplum için gayet mantıklı. Bugün Doktor diye bir şey var. İyileşmek için Ege'deki Asceplus (şifa Tanrısı) tapınağına gitmek gibi bir derdimiz yok.

Yanılgı şudur: Bu anlayış bitmemiştir. Halen Psikiyatr yerine hocaya giden tipler vardır. Yasak olan da aslında budur. Bilmeden, anlamadan açıklama yapma, sonra bu açıklamayı "gerçek" kabul etme zihniyeti halen vardır. Bilmediği yerde araştırmak yerine, uydurmak insan doğasında vardır.  Hz İbrahimin put hikayesi de aslında bunu anlatır. Mesela hocanın biri bir takım laflar etmiş. - "kanıt nerede?" diye soracaksın. Şüphe edeceksin. Mesela Hijap meselesi bir puttur. Hoca'nın "İslama uygundur" filan zırt demesi bir puttur. Ya da "11 Eylül'de ABD kendi kendini vurdu" demek bir puttur. Kesin kanıt olmadan, mantık olmadan, tartışma olmadan "Dinde şu şöyledir, yılbaşı kutlamak yasaktır" filan zırt diye konuşan adamın kendisi bir puttur. Onun izinden giden de putperesttir. Çünkü anlamamış, bilmemiş, uydurmuştur, sonra uydurduğu şeye insanlar uysun istemektedir. Bu da mantıklı/ mantık dinine uygun bir yaklaşım değildir.

- Dini sorgulayarak, düşünerek, araştırarak, mantık süzgecinden geçirerek, bilimsel yanıt arayarak irdeleyen kişi, asıl Müslümandır. ve bu zor olandır. Kolay olan "hoca öyle dedi" yaklaşımıdır. İkincisi ise, zor olan yoldur, ama doğru olan yoldur. Bu aslında o kadar da zor iş değildir.

tarihinde leonardo18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 70
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Putperestlik önüne konan şeye tapmaktır, mesela müslümanlar 1400 yıl önceki arapların önüne koyduğu palavralara tapar.

2 hours ago, leonardo18 said:

- Dini sorgulayarak, düşünerek, araştırarak, mantık süzgecinden geçirerek, bilimsel yanıt arayarak irdeleyen kişi, asıl Müslümandır. ve bu zor olandır. Kolay olan "hoca öyle dedi" yaklaşımıdır. İkincisi ise, zor olan yoldur, ama doğru olan yoldur. Bu aslında o kadar da zor iş değildir.

Bir insan sorguluyorsa, düşünüp araştırıyorsa, aklını ve mantığını kullanıyorsa o kişi müslüman kalmaz, hristiyan kalmaz, yahudi kalmaz, kişi müslümansa düşünüyor gibi yapar, araştırıyor gibi yapar, aklını, mantığını kullanıyor gibi yapar ama sonunda gider yine arabın önüne koyduğu puta tapınmaya devam eder.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Putperestlik önüne konan şeye tapmaktır, mesela müslümanlar 1400 yıl önceki arapların önüne koyduğu palavralara tapar.

Bir insan sorguluyorsa, düşünüp araştırıyorsa, aklını ve mantığını kullanıyorsa o kişi müslüman kalmaz, hristiyan kalmaz, yahudi kalmaz, kişi müslümansa düşünüyor gibi yapar, araştırıyor gibi yapar, aklını, mantığını kullanıyor gibi yapar ama sonunda gider yine arabın önüne koyduğu puta tapınmaya devam eder.

/ Öyle yapıyorsan zaten "putperest" tanımının içindesin. Benim için "put yapmak" demek. Bilmediği şeyi, bildiğini farz ettiği şey ile değiştiren insan demek. Bu da bilimsel yöntemin tersidir.

- Tanrı varsa, (varsayım) Tanrı'ya bu şekilde gidemezsin.

Sitelerde Paylaş
43 minutes ago, leonardo18 said:

/ Öyle yapıyorsan zaten "putperest" tanımının içindesin. Benim için "put yapmak" demek. Bilmediği şeyi, bildiğini farz ettiği şey ile değiştiren insan demek. Bu da bilimsel yöntemin tersidir.

Öyle yapan sensin, araplar önüne bir put koymuş, tapınıp duruyorsun, ama bunu açıkça kendine bile itiraf edemediğin için düşünüyormuş, araştırıyormuş, aklını ve mantığını kullanıyormuş gibi yaparak kendini avutuyor, kandırıyorsun.

47 minutes ago, leonardo18 said:

- Tanrı varsa, (varsayım) Tanrı'ya bu şekilde gidemezsin.

Nasıl gidebiliriz? Ne tarafta bu tanrı dediğin varlık? Ben ona gitmesem de o bana gelse daha kolay olmaz mı? O benim nerede olduğumu biliyor ama ben onun nerede olduğunu, hangi deliğe saklandığını bilmiyorum.

Hem neden bir tanrıya gitmemiz gerekiyor ki?

Sitelerde Paylaş

Sadece hocanın yumurtladığı değil, cahil çöl yağmacılarının düzdüğü uydurma şey de put. Yüz sürülen, daha doğrusu sürülemeyen, süreceğiz diye yırtınırken ayaklar altında kalıp ezilerek geberilen kara taş da put, Kabe de put, taşlanan şeytan da put. Tabii şeytan putunu taşlayacağız derken de izdiham, ayaklar altında ezilerek salakça bir ölüm... :D

Hayır şimdi put öpeceğim diye, put taşlayacağım diye ayaklar altında ezilerek ölmekten daha aptalca bir ölüm var mı ben bilmiyorum. Yok da o putu öpeceğim diye, o puta taş atacağım diye bir insan aklı başında olsa yırtınır didinir kendini paralar mı yahu! :lol: Ülen taş olum, taş len, öpeceğin de taş, taşlayacağın da taş, TAŞ!!! Taş yahu! Daha da artık ne denecek, ben bilmiyorum!

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, sağduyu yazdı:

Öyle yapan sensin, araplar önüne bir put koymuş, tapınıp duruyorsun, ama bunu açıkça kendine bile itiraf edemediğin için düşünüyormuş, araştırıyormuş, aklını ve mantığını kullanıyormuş gibi yaparak kendini avutuyor, kandırıyorsun.

/ Ama "Arap putu" konusuna ben girmedim. Sen girdin. Ben felsefi açıdan "putperestlik nedir?" sorusunu yanıtlamaya çalışıyorum ve semavi dinlerdeki Hz. İbrahimin "putları kırma" hikayesini kendime göre yorumluyorum.

17 saat önce, sağduyu yazdı:

Nasıl gidebiliriz? Ne tarafta bu tanrı dediğin varlık? Ben ona gitmesem de o bana gelse daha kolay olmaz mı? O benim nerede olduğumu biliyor ama ben onun nerede olduğunu, hangi deliğe saklandığını bilmiyorum.

Hem neden bir tanrıya gitmemiz gerekiyor ki?

- Gayet mantıklı bir soru. Ben sana bir şey dedim mi? Senin bu yaklaşımın doğru olan yöntemdir. "Putperest" olsaydın, bir şeyi anlıyormuş gibi yapıp, kulaktan dolma bir bilgiyi, hacıdan hocadan duyduğun saçmasapan şeyi gerçek farz edip ona buna (ve bana) satmaya çalışırdın.

14 saat önce, democrossian yazdı:

Sadece hocanın yumurtladığı değil, cahil çöl yağmacılarının düzdüğü uydurma şey de put. Yüz sürülen, daha doğrusu sürülemeyen, süreceğiz diye yırtınırken ayaklar altında kalıp ezilerek geberilen kara taş da put, Kabe de put, taşlanan şeytan da put. Tabii şeytan putunu taşlayacağız derken de izdiham, ayaklar altında ezilerek salakça bir ölüm... :D

Hayır şimdi put öpeceğim diye, put taşlayacağım diye ayaklar altında ezilerek ölmekten daha aptalca bir ölüm var mı ben bilmiyorum. Yok da o putu öpeceğim diye, o puta taş atacağım diye bir insan aklı başında olsa yırtınır didinir kendini paralar mı yahu! :lol: Ülen taş olum, taş len, öpeceğin de taş, taşlayacağın da taş, TAŞ!!! Taş yahu! Daha da artık ne denecek, ben bilmiyorum!

- Da sen maddeci yaklaşıyorsun. ilk mesajımda açıklamıştım. Ortodox Hıristiyanlarda da Hz Meryem resimleri çok yaygındır. Onlar bunu "dua ederken bu şahsı imgelememizi kolaylaştırıyor" olarak açıklarlar. Putperestlik mi? - bence değil.

Eski dinlerde de heykelcilik filan yaygındır. Hindularda filan heykeldi Tütsü idi, kafalarına göre takılırlar. Budistlerde Buda heykelleri yaygındır. Onun inancı da öyle. Özellikle zararlı bir şey olarak da ben düşünmüyorum.

Asıl Putperestlik (Bence) şudur: eski toplumlarda hiç bir şey bilinmezdi. Fırtına çıksa "Fırtına Tanrısı Teşup'un işi", Büyük bir olay olsa "Göktanrının işleri", hasta olsan "ateş cinlerinin işi" filan diye insanlar araştırmadan kendine göre açıklama getirirlerdi. Bu dönemde yanlış bir şey de değildi. Bilimin olmadığı yerde belki öyle yapmaları gerekiyordu.

Sonra "dogmatikleşme" diye bir şey oldu. Bugün bile "senin oğlun şizofren" dediğin adam, "Hayır onun içine cin girdi" diye karşına çıkabiliyor. Anladınız mı?

YNÖ de bunu anlatmıştır. İslam dininde de bu var. "Kadınlar Hijap takacak" - Niye? "hoca öyle dedi" - Niye "hoca bir şey okumuş, orda öyle diyormuş".

YNÖ'nün en çok kendini zorladığı nokta da budur. "hacıya hocaya uymayın, ya açıp kendiniz okuyun, ya da gerçekten bilgili bilimsel yaklaşan adama danışın" diye.

Şimdi komple saldıracaksınız. Tamam. Ama bana Hijap konusunda herhangi bir kanıt getirebilir misiniz? - getirip ekleyeceksiniz. Açıklayacağım. "Sen yanlış yorumladın" diyeceksiniz. De benim yanlış yorumladığımı ne biliyorsunuz?

Onu demek istiyorum. Ötekisi kolaydır. sakalı olan, fes giyen, en zibidi görünüşlü adamın peşine takıl, araştırma, sorgulama, bu yetmezmiş gibi kendi yanlış görüşünü ona buna dayatmaya kalk. Putperestliği de geçersin, doğrudan faşizme girersin.

Çok basit bir mantık sorusu. Şimdi Tanrı var diyelim (varsayım), ve bu tanrı istiyor ki millet kendini patlatsın, kendi yarattığı karıların hepsi hortlak gibi gezsin, ne biliyim, kimse okumasın, millet cahil kalsın, bolbol üresinler. Peki bu aşamada "Hocam, bunları isteyen sen ve senin çevren mi? yoksa harbi harbi Tanrı mı istiyor?"

Bu soruyu hangi dinden olsan soracaksın. Tanrı isteseydi Kadınları salt vajina olarak yaratırdı. örtüp örtüp eve tıkman da gerekmezdi.

Ben sol görüşlü olduğum için bunun ardındaki siyasi yaklaşımı da kabak gibi görüyorum.

Tabi her inançta benzer yaklaşımın zorunlu olduğunu da eklemek gerek. Şey aklıma geldi. Uçak icat edilmeden önce, "Tanrı insanın uçmasını isteseydi insana kanat verirdi" gibi laflar havada uuşuyordu. Tıpkı geçmişteki "DÜnya aslında düzdür" iddiası gibi.

/ Onun için soracaksın. "Sen bunu nereden biliyorsun?"

O kadar.

13 saat önce, malta erigi yazdı:

Bir kara tasa tapinmak putperestlik degilse, nedir merak ediyorum?

- Benim kütüphanemde de Kral başlıklı Hitit aslanı var. Hem süs, hem de şans getirir işte. Ne var?

İslamiyette o göktaşı konusunu merak edip de kimseye sormadım da. Adamlar takılıyor işte ne var?

- Ben şahsen o sıcakta o kalabalığa girmem, o parayı da o işe de vermem, ama inanan adama da saygı göstereceksin.

Halbuki Hıristiyanlar ne güzel, ormanlarda yürüye yürüye, eski önemli dini merkezleri, dağlarda geze geze haç görevlerini yapıyorlar.

Ben de öyleyim. Mesela tarihi cami / türbe filan severim. Da haç olayına herhalde girmem diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
27 minutes ago, leonardo18 said:

/ Ama "Arap putu" konusuna ben girmedim. Sen girdin. Ben felsefi açıdan "putperestlik nedir?" sorusunu yanıtlamaya çalışıyorum ve semavi dinlerdeki Hz. İbrahimin "putları kırma" hikayesini kendime göre yorumluyorum.

Ben de diyorum ki senin semavi din dediğin zırvalar da puttur, senin yaptığın şey onun putu put benim putum put değil demen, senin putun da aynen onun putu gibi put.

YNÖ de bunu anlatmıştır.

Senin putlardan birisi de YNÖ. 

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, leonardo18 said:

- Benim kütüphanemde de Kral başlıklı Hitit aslanı var. Hem süs, hem de şans getirir işte. Ne var?

İslamiyette o göktaşı konusunu merak edip de kimseye sormadım da. Adamlar takılıyor işte ne var?

- Ben şahsen o sıcakta o kalabalığa girmem, o parayı da o işe de vermem, ama inanan adama da saygı göstereceksin.

Halbuki Hıristiyanlar ne güzel, ormanlarda yürüye yürüye, eski önemli dini merkezleri, dağlarda geze geze haç görevlerini yapıyorlar.

Ben de öyleyim. Mesela tarihi cami / türbe filan severim. Da haç olayına herhalde girmem diye düşünüyorum.

Hic katedral gezmemis gibi konusuyorsun. Sanat eserleriyle dolu tarihi, devasa yapilar. Kesinlikle cok etkileyici. Yerlerdeki mermerlere kadar buyuleyici atmosfere sahipler. Bir de ozellikle si ak havalarda hos bir serinligi oluyor. Katedrali birak, beyoglundaki sant anton kilisesi bile oyle. katoliklerin herseyi cok ihtisamli. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sağduyu yazdı:

Ben de diyorum ki senin semavi din dediğin zırvalar da puttur, senin yaptığın şey onun putu put benim putum put değil demen, senin putun da aynen onun putu gibi put.

Sağduyu, yazdıklarımı okusan diyorum.

3 saat önce, sağduyu yazdı:

Senin putlardan birisi de YNÖ. 

- YNÖ yaşadığı sürece, özellikle de daha cahil kesimlere, bu tür konuları tek tek irdeleyerek açıklamaya çalışmış bir insandır. Birçokları tabi ki benim buradaki durumum gibi, zaten bişey anlamamıştır. Ben o dönemde bu adamdan çok şey öğrendim. yalanım yok.

58 dakika önce, malta erigi yazdı:

Hic katedral gezmemis gibi konusuyorsun. Sanat eserleriyle dolu tarihi, devasa yapilar. Kesinlikle cok etkileyici. Yerlerdeki mermerlere kadar buyuleyici atmosfere sahipler. Bir de ozellikle si ak havalarda hos bir serinligi oluyor. Katedrali birak, beyoglundaki sant anton kilisesi bile oyle. katoliklerin herseyi cok ihtisamli. 

- Ben de onu düşünüyorum. yakın zamanda Ayasofya'ya giden var mı? Ne oldu oradaki freskleri filan İŞİD gibi patlattılar mı? (Allahtan çekilmiş fotoğraflarım var. Bunlar Kapadokyadaki gibi resimlerin üstüne bok filan yapıştırmasa inşallah?)

Sitelerde Paylaş

Leo, senin ne demeye çalıştığın anlaşılmıyor. Anlaşılan tek şey İslama laf etmeyelim diye bazı kıvrak bel hareketleri yapmaya çalıştığın. Ama bunu bırak Asena filan yapsın yahu! Hayır biz İslama laf edince incilerin mi dökülüyor ne oluyor? Niye İslama laf edilince kıllanıyorsun ki?

Benim senden anladığım şu: "Bakın ben gayet de solcu ve bilgili görgülü bir adam olmama rağmen yobaz dinciler yüzünden İslama düşman olmuyorum! Siz de olmayın, sevin şu İslamı be yav!" :D

Yanlış anladığımı sanmıyorum, senin demeye çalıştığın bu. İyi de İslam neyse odur, yobaz dincilere de baksak senin gibilere de baksak İslamın ne olduğu değişmez ki? :lol: İslamın ne olduğu açıp baktığında Kuran'da yazıyor. Biz de senin YNÖ nün "raina demeyin unzurna deyin" pasajını kalkıp "demokrasi isteriz deyin" diye yorumlamasına gülmekten yerlere yatınca... :lol: Yapacak bir şey yok yani! :D

Yok şimdi YNÖ kesinlikle bu saçmalığı iddia edecek zekada bir adam değildi. Zekasından şüphem olmamıştır. Ancak, konu İslamı savunmak olunca salağa yatmaktan başka bir yol bulunmuyor. Bunu savunmanın başka bir yolu olsa da o yolla savunsa, yok! Baştan her ne sebeple olursa olsun bu İslamı ben savunayım diye bir niyetle işe kalkıştıysan, salağa yatmaktan başka tek bir yol yok. Ha, tabi psikopata bağlamayı yol olarak saymayarak söylüyorum.

Sitelerde Paylaş
On 4/12/2017 at 16:26, leonardo18 said:

Sağduyu, yazdıklarımı okusan diyorum.

- YNÖ yaşadığı sürece, özellikle de daha cahil kesimlere, bu tür konuları tek tek irdeleyerek açıklamaya çalışmış bir insandır. Birçokları tabi ki benim buradaki durumum gibi, zaten bişey anlamamıştır. Ben o dönemde bu adamdan çok şey öğrendim. yalanım yok.

Biraz da sen benim yazdıklarımı oku, arabın palavralarını savunacağım diye aklını, mantığını, devredışı bırakmışsın, papağan gibi arap zırvalarını tekrar edip duruyorsun.

YNÖ de başa bir dinci şarlatandı, din tüccarıydı, sadece farklı bir pazarlama tekniği denemiş, farklı bir müşteri kesimine hitap etmiştir.

Sitelerde Paylaş

Yaşar Nuri hocanın ateist olması bile mümkün. Fakat o stratejik davrandı. Kalenin düşmesi için kapıyı dışardan zorlamak değil, içerden açmak istedi. Bu düşüncede giden çok ateist, deist, laik var. Müslüm görünelim, içerden çalışalım diyen.

Bilmem... Halife Me'mun ile başlayan, Atatürk ile devam eden bir aydınlanma, İslam karanlığından çıkma devrimi sürdürülmeye çalışılıyor. Çok zor şartlarda, yobazların yoğun saldırıları altında bu mücadele veriliyor. Bakalım ne olur... Emperyalistler de Müslümler uyanmasın, İslamdan kurtulmasınlar ki sömürebilelim diye yobazları destekliyorlar.  

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, democrossian yazdı:

Yaşar Nuri hocanın ateist olması bile mümkün. Fakat o stratejik davrandı. Kalenin düşmesi için kapıyı dışardan zorlamak değil, içerden açmak istedi. Bu düşüncede giden çok ateist, deist, laik var. Müslüm görünelim, içerden çalışalım diyen.

Bilmem... Halife Me'mun ile başlayan, Atatürk ile devam eden bir aydınlanma, İslam karanlığından çıkma devrimi sürdürülmeye çalışılıyor. Çok zor şartlarda, yobazların yoğun saldırıları altında bu mücadele veriliyor. Bakalım ne olur... Emperyalistler de Müslümler uyanmasın, İslamdan kurtulmasınlar ki sömürebilelim diye yobazları destekliyorlar.  

Dünyanın en yanlış stratejisi olsa gerek. Yaşar nuri okuyup da dinden çıktım diyen hiç görmedim. Ama dürüst biçimde çevirenlerinkini okuyup da çıktığın söyleyenleri çok gördüm.

Bir söylemi yumuşatarak, pisliklerini gizleyerek, insanları ondan uzaklaştırmak olası değil.

Çoğu kereler, yaşar nuriyi öne sürüp, diğerlerinin yanlış çevirdiğini söyleyenlerle karşılaştım. Yaşar nuri yüzünden islama sarılanlar gördüm. 

Yaşar nuri, ışiddan daha tehlikeli, daha pisliktir. islamla, insanlık arasındaki derin uçurumu gizlemeye çalışan, araya köprüler atan kişilerdendir.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

Dünyanın en yanlış stratejisi olsa gerek.

Ben de onaylamıyorum zaten. Ben de çok gördüm son çare olarak Yaşar Nuri mealine sarılıp Kuran'ı kurtarmaya çalışan Müslümler... Elimizde hiç bir tane düzgün Türkçe Kuran çevirisi olmadığını, hepsinin süslemeci, yalancı, sahtekar tercümeler olduğunu hep söylüyorum. Buna Yaşar Nuri meali de dahil elbette.

Çok var böyle Müslümleri hadislerden vuralım, Kuran'a laf etmeyelim diyenler. Yanlış strateji. Hedefi onikiden vurup yerle bir etmeli. Niye ikiden üçten merkezden kaçık vurayım ki? Niye kaçak dövüşeyim, bu rakibi güçlendirir. 

Sitelerde Paylaş

Putperestlik nedir ?

İnsan ürünü olan nesneleri kutsal kılıp, onlaran medet ummaktır, ve bu șekilde hayali bir Tanrının gözüne girmeye çalıșmaktır.

Sanki olası bir Tanrının insanların ilgisine ihtiyacı varmıș gibi.

Putperestlik yapmayan hiçbir din yoktur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On ‎12‎.‎4‎.‎2017 at 17:05, democrossian yazdı:

Leo, senin ne demeye çalıştığın anlaşılmıyor...

- Anlamaya çalışmayan sensin. Ben gayet felsefi bir konuyu tartışıyorum. Konuyu İslamiyete geri çekmeye çalışan sensin. Çünkü felsefi düzeyde tartışamıyordun.

10 saat önce, democrossian yazdı:

- Saçma sapan bi laf etmişsin. YNÖ ergenlik döneminden beri islamı araştırmış, konuya bilimsel olarak yaklaşmayı denemiş çok ciddi bir entelektüeldir. Ben burada onun önerilerinden mantıklı bulduğum bir tanesi açıkladım. Ama konuyu sürekli kısır döngü olan yere geri çekmeye çalışıyorsun. Çünkü dediğim gibi mantık yürütüp, felsefe tartışamıyorsun. Eski kasetler gibi A yüzü B yüzü takılıyorsun. Zaten okuduğum şeyin aynısını Temmuz ayından beri bi daha bi daha yazıp duruyorsun. Aklına yeni bir şey geldikçe yaz biraz. Sürekli aynı lafları etme hakkaten gına geldi. Ya da benim açtığım başlığa yazıp durma, gt kendi yaşıtlarınla takıl.

7 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

Yaşar nuri, ışiddan daha tehlikeli, daha pisliktir. islamla, insanlık arasındaki derin uçurumu gizlemeye çalışan, araya köprüler atan kişilerdendir.

- Siz YNÖ'yü bi yerden duymuşsunuz anladığım kadarıyla, da bir tek kitabını bile okumamışsınız. Sizin döneminize denk gelmediği için TV'de filan da görmemişsiniz.

/ Bilim adamına bu şekilde saldırılmaz. Önce okumuş olmanız / bilmeniz gerekir. Sonra "şu düşüncesini ben beğenmedim" filan dersiniz.

Yoksunuz yani. Ettiğiniz laflara bakın. sağdan soldan bi takım soytarıları toplamayı biliyorsunuz. İslama mantıklı / hümanist yaklaşan adamı da (bilip bilmeden) aklınız sıra taşlıyorsunuz. Sizi buraya yazmaya zorluyorlarmış gibi bi haliniz var.

6 saat önce, democrossian yazdı:

Ben de onaylamıyorum zaten. Ben de çok gördüm son çare olarak Yaşar Nuri mealine sarılıp Kuran'ı kurtarmaya çalışan Müslümler... Elimizde hiç bir tane düzgün Türkçe Kuran çevirisi olmadığını, hepsinin süslemeci, yalancı, sahtekar tercümeler olduğunu hep söylüyorum. Buna Yaşar Nuri meali de dahil elbette.

Çok var böyle Müslümleri hadislerden vuralım, Kuran'a laf etmeyelim diyenler. Yanlış strateji. Hedefi onikiden vurup yerle bir etmeli. Niye ikiden üçten merkezden kaçık vurayım ki? Niye kaçak dövüşeyim, bu rakibi güçlendirir. 

- O başka tabi. da o zaman da beni başka insanlarla aynı kefeye koymuş oluyorsunuz. Ben siyasi propaganda yaparım, siyasal düşüncemi yaymak için genelde elimden geleni yaparım. Da beni İslam'ı tanıtmaya çalışan biri gibi görmeniz çok saçma. En gireceğim tartışma dini tartışmadır. Çünkü tamamen kişisel bir şeydir. "Senin Tanrı ile aranda olandan veya olmayandan bana ne?"

Yine söylüyorum: konunun yakınında bile değilsiniz. Başlığı açan kişi olarak, felsefi anlamda "putperestlik nedir?" sorusunu sordum.

Bana göre putperestlik

1) bilmemek

2) bilmediğini uydurmak

3) Uydurduğu şeyi bilip bilmeden kendine ve başkalarına dayatmaktır.

(YNÖ'nün bu konuyu ele alan kitaplarına gönderme yaptım, o ayrı)

4 saat önce, kavak yazdı:

Putperestlik nedir ?

İnsan ürünü olan nesneleri kutsal kılıp, onlaran medet ummaktır, ve bu șekilde hayali bir Tanrının gözüne girmeye çalıșmaktır.

Sanki olası bir Tanrının insanların ilgisine ihtiyacı varmıș gibi.

Putperestlik yapmayan hiçbir din yoktur.

- Doğru.

/Ama nesne olmak zorunda da değil. Bu bir fikir, kavram, algılama biçimi, düşünce de olabilir.

O yüzden mistik kişiler, mistik konularda da bilimsel yönteme başvururlar.

"Dinde şu şöyledir, hocamız dedi"

- İşte bazı konularda "hoca dedi" argümanı yeterli değildir.

Mesela baş örtüsü.

- Kanıt nerede?

Bu benim dediğim din dışı konularda da geçerlidir. Bri fikir ortaya atılmış. Tamam. Kanıt var mı?

Yoksa, putperestlikle aynı şeydir. Yani "gerçeğe" değil, insan eli ile yapılmış bir nesneye, veya insan tarafından ortaya atılmış bir kavrama tapıyorsundur. Ve hele ki aradığın şey Tanrı ise, bu şekilde %100 Bulamayacağın kesinliği vardır.

Sitelerde Paylaş

Tapılacak bir gerçek yoktur. Gerçeğe tapılmaz. Tapılan her şey uyduruktur. Buna Allah putu elbette dahil, belirtmeye gerek bile yok.

İslamı propaganda edenle alttan alta çaktırmadan savunanları ayrı eleştiriyoruz. Açıktan tebliğ yapanla yapılan tebliğleri çaktırmadan savunanları ayrı değerlendiririz elbet.

Yaşar Nuri elbette ilahiyatçı idi. Ama İslamı iyi bilenlerin ateist olma olasılığı da çok yüksektir. Deist olması acayip olmuyor da gizli ateist olması çok mu acayip geldi! Elbette bunu kesin bir kanı olarak söylemiyor, olasılık veriyorum. Beynini okumadım. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...