Jump to content

Ateistler Tanrının yokluğu fikrine nasıl ulaştınız?

Recommended Posts

10 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Ateistler Tanrının yokluğu fikrine nasıl ulaştınız?

Belçikalı Hergé gibi bir tenten yaratan olmadığı için :)

Eğer kuran olmasaydı tanrının olmadığını bu kadar kolay anlayamazdım.

Kuranın baştan sona yalan, egoist, iki yüzlü ve ancak insan eliyle yazılmış olması ateist olmamda yüzde elli payı oldu...

Sitelerde Paylaş

Benim icin ilginc olan ise teist ve deistlerin tanrinin var oldugu fikrine nasil ulastigi. Yani mutfagin bir kosesinde fare boku gorursen "hmm demek ki buralarda bir yerde fare var" dersin. Ortada fol yok, yumurta yok... nereden cikardiniz bu tanriyi? Bir yerde tanri boku mu gordunuz acaba?

Sitelerde Paylaş

Müslümler söyledi tanrının olmadığını... Dediler ki bir iğne bile ustasız olmaz, bu evren nasıl kendiliğinden olacak. Biz de düşündük bu tanrı nasıl kendiliğinden olacak? Evren kendiliğinden olmazsa tanrı hiç olmaz! Demek ki dedik tanrı yok, evren evrimle oluştu...

Aynen yani, Allahın olmadığını anlamak için Kuran okumanın yeterli olması gibi... Teistler olmasa biz ateistler de olmazdık ki zaten... Bize varlık kazandıran teistler... Onlar tanrı var demesin, söz biz de tanrı yok demeyeceğiz! :lol: Söz bak, tanrı allah filan bir tane bile adını anmayacağız! Söz! :D

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Ateistler Tanrının yokluğu fikrine nasıl ulaştınız? Sorusuna ciddi cevaplar bekliyorum.

Bizim söylediklerimizi neden ciddi bulmadın?

Oysa kitaplar dolusu anlatılacak cevapları sana bir kaç cümle ile anlattık, yani bir kaç makale uzunluğunda cevaplar mı bekliyorsun?

Bunun için anlayana çok şeyler de gerekmiyor, kuranın kendisi ateist olmak için yeterli bir kanıttır.

Hani kuranın cehennem korkusu seni kararsız kılıyorsa, zaten senin o prangadan kurtulman da zor.

Sonuçta kendinin sorgulama gibi bir özelliğin olduğunu kabul etmelisin.

Yani insan her şeyi sorgular ama tanrıyı sorgulayamaz diyen kuranın bu çelişkisi dahi yeter ama dediğim gibi korkunu rafa kaldıracaksın ve sorgulama özelliğini kullanacaksın.

Muhammed tanrı var demiş, o kadar, başka bir şey yok, bu tanrı bu kadar aciz mi kendinin varlığını ispatlamak için muhammedin iki dudağına muhtaç...

Üstelik muhammede varaka adında kurnaz bir zat sen peygambersin demiş, hatice de he doğru deyon demiş iş bitmiş. Yani bir örgüt halinde muhammedi zoraki sözde peygamber yapmışlar, bugün ona troll deniyor.

Şimdi ben de bir troll örgütü kursam, tüm dünyaya ten ten'in peygamber olduğunu yıllarca sürdürsem, ten ten de buna göre davransa ahan da sana bir sürü müridi olan peygamber ten ten.

Fetolar, tayyipler işte böyle oluyor, yoksa götü poklu itlerden başka bir şey değiller...

Sitelerde Paylaş

Tanrının yokluğu fikrine ulaşmadım. Tanrının varlığı fikrini ikna edici bulmadım.

İnsanın normal halinin inançlı olduğunu sanıyorsun. Halbuki öyle değil. Bebekler tanrıyı bilmez. Onu önce korkutarak, daha sonra sindirerek tanrı fikrini aşılarlar. Çoğu insan bu masallardan etkilenir, bazıları etkienmez. İşte biz o etkilenmeyenleriz.

Tanrının yokluğu fikri diye bir fikir yoktur. Tanrının varlığı fikri vardır. Ve bu bir masaldır.

Sitelerde Paylaş
On 13 Apr 2017 at 23:30, malta erigi said:

Benim icin ilginc olan ise teist ve deistlerin tanrinin var oldugu fikrine nasil ulastigi. Yani mutfagin bir kosesinde fare boku gorursen "hmm demek ki buralarda bir yerde fare var" dersin. Ortada fol yok, yumurta yok... nereden cikardiniz bu tanriyi? Bir yerde tanri boku mu gordunuz acaba?

:lol:.

Tanrının boku çok aslında Malta. Yarın Türkiye'deki tam rakamı öğreneceğiz.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Ten Ten said:

Ateistler Tanrının yokluğu fikrine nasıl ulaştınız? Sorusuna ciddi cevaplar bekliyorum.

Sürekli tembellik edeceğine aç da forumu karıştır biraz. Mermurlar.net değil ki burası, zaten ateistforum.

Ha ben bir tane daha fantezi ekleleyim: varlığına dair ciddi bir cevap olmadığı için yok.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, teflon yazdı:

Sürekli tembellik edeceğine aç da forumu karıştır biraz. Mermurlar.net değil ki burası, zaten ateistforum.

Ha ben bir tane daha fantezi ekleleyim: varlığına dair ciddi bir cevap olmadığı için yok.

Forumda araştırdım.

Ateistler ateistiz diyorlar ama tanrının yokluğu fikrine nasıl ulaştıklarını yazmaktan çekiniyorlar.

Teizmin tanrının varlığına ciddi cevap verememesi tanrı yok anlamına mı gelir?:rolleyes:

tarihinde Ten Ten tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, Ten Ten said:

Forumda araştırdım.

Ateistler ateistiz diyorlar ama tanrının yokluğu fikrine nasıl ulaştıklarını yazmaktan çekiniyorlar.

Teizmin tarnıın varlığına ciddi cevap verememesi tanrı yok anlamına mı gelir?:rolleyes:

Düzgün bakmamışsın o zaman.Ben defalarca gördüm. Bir daha bak.

Uzayda gezen kelaynakların olup olmadığına dair bir şüphem ve arayışım da yok mesela.

Tanrının aynı kefede olmaması için el sebep? Yani kısaca evet.

Teist diye ayırmadım zaten.

Var olma koşulu olmayan bir şey yoktur.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

Düzgün bakmamışsın o zaman.Ben defalarca gördüm. Bir daha bak.

Uzayda gezen kelaynakların olup olmadığına dair bir şüphem ve arayışım da yok mesela.

Tanrının aynı kefede olmaması için el sebep? Yani kısaca evet.

Teist diye ayırmadım zaten.

Var olma koşulu olmayan bir şey yoktur.

Ateizmin tanımında bile tanrının yokluğu fikrine ulaştığı yazmıyor.:rolleyes:

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, Ten Ten said:

Allah allah ne yazıyormuş söyle de ona göre hareket edelim  Uyardığın iyi oldu..

Demek ki ateist değilmişim yahu. Bir yaşıma daha girdim.

..............

Bu arada redaksiyon::

Var olmayan şey, yoktur.

Var olma koşulu olmayan şey, "olamaz"..

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Ten Ten said:

Tanrının yokluğu fikri yoktur.  Tanrı önermesi vardır. Ölümden ve hayattan korkanlar için uydurulmuştur. Kendini avutmak için bu masallara inanırsın ya da inanmazsın. Sana anlatılan bir masala inanmamak için çok büyük bir felsefeye gerek yok. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, teflon yazdı:

Allah allah ne yazıyormuş söyle de ona göre hareket edelim  Uyardığın iyi oldu..

Demek ki ateist değilmişim yahu. Bir yaşıma daha girdim.

..............

Bu arada redaksiyon::

Var olmayan şey, yoktur.

Var olma koşulu olmayan şey, "olamaz"..

Ateizm nedir?

Ateizm, Tanrı inancının ve bununla bağlantılı teist inançların reddidir.

Ateist, teizmin Tanrı'sının varlığının gösterilemeyeceğini, dolayısıyla tüm dayanaksız iddialar gibi temel ve varsayılan tavır olarak reddedilmesi gerektiğini düşünüyor da olabilir, böyle bir Tanrı'nın varolmadığının gösterilebileceğini düşünüyor da olabilir.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Ten Ten said:

Ateizm nedir?

Ateizm, Tanrı inancının ve bununla bağlantılı teist inançların reddidir.

Ateist, teizmin Tanrı'sının varlığının gösterilemeyeceğini, dolayısıyla tüm dayanaksız iddialar gibi temel ve varsayılan tavır olarak reddedilmesi gerektiğini düşünüyor da olabilir, böyle bir Tanrı'nın varolmadığının gösterilebileceğini düşünüyor da olabilir.

Eee? Ne yapmam gerekiyor

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Eee?

E si ateizm felsefe bile değil.

Felsefe olsaydı örneğin olguculuğun tanımı gibi olurdu.

olguculuk, -ğu    

a. fel. 1. Araştırmalarını olgulara, deneylere, gerçeklere dayayan, fizik ötesi açıklamaları kuramsal olarak olanaksız ve yararsız gören Auguste Comte'un açtığı felsefe çığırı, pozitivizm. 2. ed. Bu çığırın gerçekçilik akımını doğuran edebî eserlerde uygulanmış biçimi.

Güncel Türkçe Sözlük 

olguculuk   İng. positivism 

Bilginin * Fr. phénomène, İng. phenomenon karşılığı Ruhbilim Terimleri Sözlüğü'nde görüngü terimi önerilmiştir. gözlenebilen olgularla sınırlı olduğunu, toplum ve felsefe sorunlarının olgulara dayanılarak ancak deneysel bilimlerin yardımıyla çözülebileceğini ileri süren öğreti.

BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü 1974

Araştırmalarını olgulara, gerçeklere dayayan, fizikötesi açıklamaları kuramsal olarak olanaksız, kılgılı olarak yararsız gören; deneyle denetlenmeyen soruları sözde soru olarak niteleyen felsefe doğrultusu. // Terim olarak, A. Comte'un felsefeye getirdiği bir kavramdır. Olguculuğun temel kavramı olan olgu olgucular arasında türlü anlamlarda kullanılagelmiştir; ancak hepsinin birleştiği, doğa bilimlerinin evren tasarımına ve yöntemlerine uyma zorunluluğudur. Olguculuğu dizge olarak kuran A. Comte'dur, ama Comte'dan önce D. Hume, d'Alembert ve Turgot da aynı doğrultudadırlar; başka temsilcileri: Mill, Spencer, Mach, Avenarius vb.

Sitelerde Paylaş
Just now, Ten Ten said:

E si ateizm felsefe bile değil.

Felsefe olsaydı örneğin olguculuğun tanımı gibi olurdu.

olguculuk, -ğu    

a. fel. 1. Araştırmalarını olgulara, deneylere, gerçeklere dayayan, fizik ötesi açıklamaları kuramsal olarak olanaksız ve yararsız gören Auguste Comte'un açtığı felsefe çığırı, pozitivizm. 2. ed. Bu çığırın gerçekçilik akımını doğuran edebî eserlerde uygulanmış biçimi.

Güncel Türkçe Sözlük 

Bilginin * Fr. phénomène, İng. phenomenon karşılığı Ruhbilim Terimleri Sözlüğü'nde görüngü terimi önerilmiştir. gözlenebilen olgularla sınırlı olduğunu, toplum ve felsefe sorunlarının olgulara dayanılarak ancak deneysel bilimlerin yardımıyla çözülebileceğini ileri süren öğreti.

BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü 1974

Araştırmalarını olgulara, gerçeklere dayayan, fizikötesi açıklamaları kuramsal olarak olanaksız, kılgılı olarak yararsız gören; deneyle denetlenmeyen soruları sözde soru olarak niteleyen felsefe doğrultusu. // Terim olarak, A. Comte'un felsefeye getirdiği bir kavramdır. Olguculuğun temel kavramı olan olgu olgucular arasında türlü anlamlarda kullanılagelmiştir; ancak hepsinin birleştiği, doğa bilimlerinin evren tasarımına ve yöntemlerine uyma zorunluluğudur. Olguculuğu dizge olarak kuran A. Comte'dur, ama Comte'dan önce D. Hume, d'Alembert ve Turgot da aynı doğrultudadırlar; başka temsilcileri: Mill, Spencer, Mach, Avenarius vb.

E diyelim ki felsefe değil de bir pozisyon olsun. Ne olacak? Nereye varmaya çalışıyorsun?

Felsefe yapmadan mutfakta godzilla yok diyemiyor muyum?

Yok. Bak dedim.

Yoksa var mı..?

Tanrı bu, mutfağa godzilla da koyar neticede.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

E diyelim ki felsefe değil de bir pozisyon olsun. Ne olacak? Nereye varmaya çalışıyorsun?

Felsefe yapmadan mutfakta godzilla yok diyemiyor muyum?

Yok. Bak dedim.

Yoksa var mı..?

Tanrı bu, mutfağa godzilla da koyar neticede.

Ateizmi kimse ciddiye almaz bu tanımla. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...