Jump to content

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

Recommended Posts

10 dakika önce, Westsideturk yazdı:

Iran radikal islamci rejimin basinda aleviler/shialar var. Hezbollah islamcilari da ayni sekilde alevi/shia. Irak'da cogu aleviler radikal islamcidir.

Peki senin rengin ne?  Sen alevilikle şiiliğin farkını bilmediğin gibi, sünnilerle alevilerin farkını da bilmiyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 357
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 dakika önce, haci yazdı:

Peki senin rengin ne?  Sen alevilikle şiiliğin farkını bilmediğin gibi, sünnilerle alevilerin farkını da bilmiyorsun.

Ben ateistim. Ne alevi ne sunni. Rengim bellidir. Shialar ve alevilerin rengide aynisidir. Ayni islam grubun mensuplari.

1439417731.jpg

Syrian MP: We will back Iran in any war with Turkey

1-27.jpg

https://www.almasdarnews.com/article/syrian-mp-will-back-iran-war-turkey/

tarihinde Westsideturk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilmediginiz konular hakkinda o kadar cok seviyorsunuz ki atip tutmayi... iran siasi ile anadolu aleviligi arasinda o kadar cok fark var ki, farkli mezhep bile denemez. Farkli 2 din gibi bunlar. Humeyni surgundeyken neden turkiye'yi terketti bir arastir bakalim. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, malta erigi yazdı:

Bilmediginiz konular hakkinda o kadar cok seviyorsunuz ki atip tutmayi... iran siasi ile anadolu aleviligi arasinda o kadar cok fark var ki, farkli mezhep bile denemez. Farkli 2 din gibi bunlar. Humeyni surgundeyken neden turkiye'yi terketti bir arastir bakalim. 

Atatürk gibi gercek ateistler zaten oyle kisileri bu ulkede barindirmaz. Kilicdaroglu ateist degil , Dersimli has alevi. Bu yuzdendir ki CHP'yi aleviler ile doldurdu.

Erdogan'da Rizeli has sunni. Muslumanlardan bu ulkeye bin sene gecse yine iyilik gelmez. Bu alevi olsada iyilik getirtmez , sunni olsada iyilik getirtmez.

Bana gore musluman , muslumandir. Alevisi sunnisi hikaye. Ayni bokun laciverti.

Sitelerde Paylaş
On 19.04.2017 at 19:18, Westsideturk said:

Bana gore musluman , muslumandir. Alevisi sunnisi hikaye. Ayni bokun laciverti.

Bana göre, bunu diyen çiğ biridir. Kendine düşman mı bulamadın arkadaşım? Hayatı oyun zannediyorsunuz. Katıksız güçlü sert karakterli ateistim benim. Groaaa Hahahahahahaha.

Sitelerde Paylaş
On 19 Apr 2017 at 18:29, Westsideturk said:

Ateisttürkgencinin dediginde tuhaflik yok ki. Sabiha Gökcenin kendisi demiyor mi Atatürkün emri ile Dersimi gazladim diye? Bak bugun ki Dersim yani Tunceli 80% uzeri hayir oyu kulandi. Turkiye'de alevilerin cogunluk olarak yasadigi tek sehir. Atatürk'de ayrimcilik yapmadi. Sunnileri nasil oldurduyse , alevileride ayni sekilde oldurmustur. Atatürkün yakinlarin tamami ateisttir. Alevi veya sunni degil. Aleviler ve sunniler ayni sekilde muslumandir. Iran rejimi'de alevidir.

ap_ali-khamenei_ap-photo-e1464125240469.

Vay salak vay.

Şii ile Alevi arasındaki farkı bile bilmiyorsun.

Şu yalanı söylemeyi bırak. Sabiha Gökçen zehirli gaz değil, normal bomba kullandığını söyledi. Ateist foruma gelip laik Türkiye düşmanlığını ne kadar sürdürebileceğini sanıyorsun, merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
On 19-4-2017 at 17:56, Westsideturk yazdı:

1439417731.jpg

Syrian MP: We will back Iran in any war with Turkey

1-27.jpg

https://www.almasdarnews.com/article/syrian-mp-will-back-iran-war-turkey/

Eger aleviler siiler ile alakasi yoksa , bu yukarda ki yorumlar nedir? Ve neden siiler ve aleviler Suriyede ve Irakta birlikte catisiyorlar sunnilere karsi?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Robespierre yazdı:

Vay salak vay.

Şii ile Alevi arasındaki farkı bile bilmiyorsun.

Şu yalanı söylemeyi bırak. Sabiha Gökçen zehirli gaz değil, normal bomba kullandığını söyledi. Ateist foruma gelip laik Türkiye düşmanlığını ne kadar sürdürebileceğini sanıyorsun, merak ediyorum.

Hic bir sekilde fark yoktur. Alevilerin önderleri nasil Ali ise , siilerinde önderleri Ali'dir.

Sitelerde Paylaş
57 minutes ago, NotImportant said:

Özellikle aleviliği korumak niye ? Hadi hiç yoktan deizm gibi zararsız bir düşünceyi savunsanız neyse de, aleviliği bu kadar özel kılan şey nedir ? Yeterli bilgim yok belli ki.. Aydınlatın beni.

Alevilik bir inanç ortaklığı değil, içinde evrensel perspektifler de barındıran sosyokültürel bir olgudur. İnanç konularıyla çok sıkı fıkı bir dünyası yoktur alevilerin. Önce bunu akılda tutarak bakacaksınız Alevilere. Yoksa, bir şey anlamazsınız. İçinde, ateistler de vardır, deistler de vardır, teistler de vardır. Ama, mevzu o değil. Alevilerde başkalarını inançları konusunda yargılayan, kategorize eden bir kültür yoktur. Gerçi son zamanlarda Aleviliği Ali'ye inanç, 12 imam aşkı gibi şeylere, yani inançsal ortaklığa indirgeyen girişimler de olmakla birlikte, bunlar işin istisnasıdır. Davranışlara bakılır. Hatta, onu geçtim, dışardan gelen birine sadece ve sadece "bundan bize somut bir zarar gelir mi" diye bakılır. Onun dışında yıldıza mı taparmış, ateşe mi yazarmış, ineğe mi yürürmüş, onu esas almazlar. Şiilikte ise, bu açıdan durum neredeyse tam tersidir. Şiilikte inanca bakılır, aynı ehli sünnetçiler gibi şekil önemlidir. 

Alevilik korunacak bir şey değil. Sempatizanı olmak zorunda da değil kimse. Ama, onu çevresindeki dinsel inanç konularında saplantılı, tutucu dogmatikliği kendine bayrak edinmiş sünni ya da şiilik akımlarıyla bir tutmak saçma. Sosyolojik bir yanlış bu. Uzaydan bakılınca, tümümüz insanız, o halde müslüman-ateist hiç farketmez, hepsi aynı bokun laciverdi de diyebiliriz bu mantıkla.Hepsi müslüman olarak geçiyor diye alevileri, sünnileri, şiileri bir tutmak dünyaya çok yukardan bakmak oluyor yani.

Sonuç olarak, alevileri özellikle sevmek gibi bir görevi yok ateistlerin. Ama, sen kalkar da şiilikle alevilik aynıdır dersen, o cahilce bir laf arkadaşım.

Sitelerde Paylaş

Hayır, Alevilik de sıradan bir dindir. Diğer dinler gibi bir dogmadır. Öbür dinlerdeki gibi Alevilikte de ümmetçilik; yani kendi dininden olanları kollama ve başka dinden olanlara düşman olma vardır.

Nasıl bazı Sünniler Alevilerle arkadaş olmaktan sakınıyorsa, Alevilerle sevgili ya da karı koca olmam istemiyorsa ya da çocuklarının Alevilerle evlenmesini istemiyorsa aynı şekilde bazı Alevilerde de böyle takıntılar vardır.

Bazı Türk alevilerinin de mezhepçi duygulara kapılıp HDP'li, Kürtçü, PKK'lı, dhkpcli Alevilere sempatiyle baktığı da bir gerçek.

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, Allahsız Kitapsız said:

Hayır, Alevilik de sıradan bir dindir. Diğer dinler gibi bir dogmadır. Öbür dinlerdeki gibi Alevilikte de ümmetçilik; yani kendi dininden olanları kollama ve başka dinden olanlara düşman olma vardır.

Nasıl bazı Sünniler Alevilerle arkadaş olmaktan sakınıyorsa, Alevilerle sevgili ya da karı koca olmam istemiyorsa ya da çocuklarının Alevilerle evlenmesini istemiyorsa aynı şekilde bazı Alevilerde de böyle takıntılar vardır.

Bazı Türk alevilerinin de mezhepçi duygulara kapılıp HDP'li, Kürtçü, PKK'lı, dhkpcli Alevilere sempatiyle baktığı da bir gerçek.

Alevilik de dindir filan diyerek ne kadar keskin bir ateist olduğunu, dogmalara karşı açtığın bayrağı ne kadar yükseklerde dalgalandırdığını anlatmaya çalışıyor gibi görünüyorsun, ama asıl derdin siyasi senin. Asıl derdin siyasi olmasa, HDP, PKK kürtçü laflarını araya karıştırıp aleviliği güya aklın sıra gözlerde gayrimeşru hale getirmeye yönelik ucuz numaralara girişmezsin. Alevilik de sıradan dinmiş de, bilmem ne de deyip hedef saptırma. Sen bunları bırak da "arkadaş, ben alevileri siyasal olarak tehlikeli buluyorum, çünkü onlar marksistlere, kürtçülere yakın duruyorlar, bu da beni bir türkçü olarak rahatsız ediyor" de, herkes karnının ağrısını net anlasın, tartışmayı rayından çıkarmak istediğin güzel anlaşılsın, olmaz mı? 

Olmaz dediğini duyar gibiyim, hıhahaha.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, isabettin yazdı:

Alevilik bir inanç ortaklığı değil, içinde evrensel perspektifler de barındıran sosyokültürel bir olgudur. İnanç konularıyla çok sıkı fıkı bir dünyası yoktur alevilerin. Önce bunu akılda tutarak bakacaksınız Alevilere. Yoksa, bir şey anlamazsınız. İçinde, ateistler de vardır, deistler de vardır, teistler de vardır. Ama, mevzu o değil. Alevilerde başkalarını inançları konusunda yargılayan, kategorize eden bir kültür yoktur. Gerçi son zamanlarda Aleviliği Ali'ye inanç, 12 imam aşkı gibi şeylere, yani inançsal ortaklığa indirgeyen girişimler de olmakla birlikte, bunlar işin istisnasıdır. Davranışlara bakılır. Hatta, onu geçtim, dışardan gelen birine sadece ve sadece "bundan bize somut bir zarar gelir mi" diye bakılır. Onun dışında yıldıza mı taparmış, ateşe mi yazarmış, ineğe mi yürürmüş, onu esas almazlar. Şiilikte ise, bu açıdan durum neredeyse tam tersidir. Şiilikte inanca bakılır, aynı ehli sünnetçiler gibi şekil önemlidir. 

Alevilik korunacak bir şey değil. Sempatizanı olmak zorunda da değil kimse. Ama, onu çevresindeki dinsel inanç konularında saplantılı, tutucu dogmatikliği kendine bayrak edinmiş sünni ya da şiilik akımlarıyla bir tutmak saçma. Sosyolojik bir yanlış bu. Uzaydan bakılınca, tümümüz insanız, o halde müslüman-ateist hiç farketmez, hepsi aynı bokun laciverdi de diyebiliriz bu mantıkla.Hepsi müslüman olarak geçiyor diye alevileri, sünnileri, şiileri bir tutmak dünyaya çok yukardan bakmak oluyor yani.

Sonuç olarak, alevileri özellikle sevmek gibi bir görevi yok ateistlerin. Ama, sen kalkar da şiilikle alevilik aynıdır dersen, o cahilce bir laf arkadaşım.

Yanılıyorsun. Aleviliğin hiç bir yerdeki tanımı böyle değil... İnanç şahısa göre belirlenmez. Alevilerin inançları çok sıkı değildir, dini baskı yapmazlar gibi söylemler havada kalmış ispatsız şahısa dayanan düşüncelerdir.

Diğer müslümanları genelleyerek kötü diye tanımlarken alevilikte şahsa göre tanım yapmak iki yüzlülük olur. Bir dolu müslüman var bu ülkede, o aleviliği övdüğün kişiler gibi. Hiç biri din baskısı taraftarı değil inançları da sıkı değil. 

Bozuk, körelmiş ve objektiflikten uzak düşünceler. Bu gezegendeki biri tarafından toplumlara aşılanmış her din bir manipülasyon aracıdır. Toplumu değişik yönlere çekebilir tehlikelidir ortadan kaldırılmalıdır. Alevilikte müslümanlıktan bir adım arkada değildir. Zaten nereden çıktığı orada değil mi ?

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, NotImportant said:

Yanılıyorsun. Aleviliğin hiç bir yerdeki tanımı böyle değil... İnanç şahısa göre belirlenmez. Alevilerin inançları çok sıkı değildir, dini baskı yapmazlar gibi söylemler havada kalmış ispatsız şahısa dayanan düşüncelerdir.

Diğer müslümanları genelleyerek kötü diye tanımlarken alevilikte şahsa göre tanım yapmak iki yüzlülük olur. Bir dolu müslüman var bu ülkede, o aleviliği övdüğün kişiler gibi. Hiç biri din baskısı taraftarı değil inançları da sıkı değil. 

Bozuk, körelmiş ve objektiflikten uzak düşünceler. Bu gezegendeki biri tarafından toplumlara aşılanmış her din bir manipülasyon aracıdır. Toplumu değişik yönlere çekebilir tehlikelidir ortadan kaldırılmalıdır. Alevilikte müslümanlıktan bir adım arkada değildir. Zaten nereden çıktığı orada değil mi ?

Alevilik İslam'dan eskidir. Belki, Anadolu kadar eskidir. İslam'la birlikte, yeni bir lafzi kalıba girmiştir sadece. Selçuklu'yla, Osmanlı'yla egemen yönetici sınıfa karşı eşitlikçi ve araplaşmaya karşı bir duruşa evrilmiştir. Cumhuriyet'le birlikte kendini ve lafzını çağdaşlık, tahsil, bilimin saygınlığı, insan hakları gibi daha uluslararası değerlerle bütünleştirmeye çalışmıştır. Eşitlikçi yönüyle devrimci hareketlerin de kadrosal ana kaynaklarından biri olmuştur. Kalıcı ve ayırt edici özelliği bulunduğu çağın en ileri toplumsal değerleriyle bütünleşmeye çalışır bir dinamik oluşu olan alevilik, Osmanlı ve Cumhuriyet örneklerinde özetlemeye çalıştığım gibi sürekli değişen bir kolektif kültürel dinamiği temsil etmektedir. Bu olumlu yönlerini egemen devletlerin baskısına rağmen korumuş oluşu sana bir şey ifade etmiyorsa, sen bilirsin. Sen egemen devletlerin dini araç olarak kullanarak yürüttükleri baskılara karşı yüce liderlik vasfınla başka ve daha etkili tarihsel akımlar yaratırsan, bil ki en çok desteği aleviler kökenliler arasından bulacaksın. En kolay ikna edeceklerin Aleviler arasından çıkacak. Kasma o yüzden alevi filan diye. Samimi ol, rahat ol. Alevilik tanımı öğretmeye kalkma alevilere. Onu zaten sünni teistler yeterince yapmaya çalışıyor. Sen orjinal bir şey yap. Adam ol, alevisi de gelir, sünnisi de.

Alevi malevi diye germe milleti. Öyle anlar geliyor ki şu ülkenin tarihinde, radikal islamcılar tarafından kapılara çarpı işareti koyulurken sünni kökenli ateistlerin değil, alevi kökenli insanların kapısı işaretleniyor. Bunlar hep yaşandı bu ülkede. Biz istesek de istemesek de, öyle günler geldiğinde onlara göre aleviyiz. Sana göre ne olduğumuzun ne önemi var? Sen kimsin ki de beni ben bir din değilim, mezhep hiç değilim diye tarif ettiğim halde "hayır sen dinsin" diye beni tarifleyebiliyorsun? Ateistsin diye mi? Aydın bir insan olduğun için mi? Aleviyi kıskanan aydın mı olur ya neyi tartışıyoruz biz?

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, isabettin yazdı:

........

Alevi malevi diye germe milleti. Öyle anlar geliyor ki şu ülkenin tarihinde, radikal islamcılar tarafından kapılara çarpı işareti koyulurken sünni kökenli ateistlerin değil, alevi kökenli insanların kapısı işaretleniyor. Bunlar hep yaşandı bu ülkede. Biz istesek de istemesek de, öyle günler geldiğinde onlara göre aleviyiz. Sana göre ne olduğumuzun ne önemi var? Sen kimsin ki de beni ben bir din değilim, mezhep hiç değilim diye tarif ettiğim halde "hayır sen dinsin" diye beni tarifleyebiliyorsun? Ateistsin diye mi? Aydın bir insan olduğun için mi? Aleviyi kıskanan aydın mı olur ya neyi tartışıyoruz biz?

Ben hiç kimseyim. Sözümün bir hükmü yok, olmasına gerekte yok. Doğru zaten kabul edilir.

İlk paragrafta söylediklerin için gerekli tarihsel kaynaklara sahip değilim. Ezberimde o yönde bilgide yok, belki beni aydınlatırsın. 

Belkide başından beri yanlış biliyorumdur. Belkide bana hatalı bilgi empoze edildi. 

Hoş bunlar şu gerçeği değiştirmiyor. Senin ben din değilim demen aleviliğin din olmasına engel değil. Konuşmaların bu kadar çok insanın inandığı bir şeyi tek başına değiştiremez. Bu durumda asıl sen kim oluyorsun da aleviliği olmadığı bir şekilde tarif ediyorsun ?

Aleviliği tarifleyen tarihtir, ben değil. Eğer onunda yanlış olduğunu/gösterildiğini düşünüyorsan ben hatalarımı görmeye hazırım. İşte bunu tartışıyoruz.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir ateist olarak insanların inançları ile kavgalı değilim. Eğer din ile ilgili bir kavgadan söz edilecekse, dinlerin bir hukuk dayatmasında olmasına, devleti yönetme isteğine ve inançların kullanılarak ikbal/para kazanmaya karşı olurum. Dinler ve benzeri inançlar birer sosyal olgudur. İnsanın kendini teskin edecek, sosyal ilişkileri düzenleyecek, geleneksel kültürü taşıyacak bir kuruma karşı olmanın bir manası yoktur. Bu tipten bir karşıtlık, faşizan bir tutum olur.

Alevilik var olan yapısı ile diğer insanların hayatlarına müdahale etmiyor. Medeni hukuka aykırı taleplerde bulunmuyor. Alevi inancı içinden bu kadar ateist ve Alevilik dışı görüşleri taşıyan insanlar çıktığına göre, Aleviliğin kendi mensupları üzerinde bir baskı oluşturmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki o zaman niçin Alevilik'e karşı olalım? Manyak mıyız biz? Sünnilik de Alevilik gibi folklorik bir inanç olsun ciğerimi yesin. En büyük Sünni ben olurum o zaman.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Westsideturk said:

Hic bir sekilde fark yoktur. Alevilerin önderleri nasil Ali ise , siilerinde önderleri Ali'dir.

Çok cahilce ve boş bir söz bu.

Senin söylediğin anlamda Aleviler sadece Nasturilerdir. Yani Arap Aleviler. Arap Aleviler ciddi manada Ali-Osman çatışmasında Ali'nin başa gelmiş olmasını isteyenlerin devamıdır. Türk Aleviler ve Fars Şiilerin Arap prenslerinin taht kavgası ile hiç bir ilgileri yok. Ali'nin adının ardına sığınarak halifenin yağmacı sürülerinden korunmaya çalışmışlardır. 

Anadolu Aleviliğinin İslam ile bağı çok çok zayıftır.

Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, NotImportant said:

Ben hiç kimseyim. Sözümün bir hükmü yok, olmasına gerekte yok. Doğru zaten kabul edilir.

İlk paragrafta söylediklerin için gerekli tarihsel kaynaklara sahip değilim. Ezberimde o yönde bilgide yok, belki beni aydınlatırsın. 

Belkide başından beri yanlış biliyorumdur. Belkide bana hatalı bilgi empoze edildi. 

Hoş bunlar şu gerçeği değiştirmiyor. Senin ben din değilim demen aleviliğin din olmasına engel değil. Konuşmaların bu kadar çok insanın inandığı bir şeyi tek başına değiştiremez. Bu durumda asıl sen kim oluyorsun da aleviliği olmadığı bir şekilde tarif ediyorsun ?

Aleviliği tarifleyen tarihtir, ben değil. Eğer onunda yanlış olduğunu/gösterildiğini düşünüyorsan ben hatalarımı görmeye hazırım. İşte bunu tartışıyoruz.

Bu saatten sonra, aradaki farkı kitap okuyarak anlaman mümkün değil. Senin öncelikle beni anlaman mümkün değil. Çünkü sen Aleviliğe gıcık oluyorsun. Ya da kıskanıyorsun mu diyeyim, bunu belli ediyorsun.

Çekemediğin nokta da şu: Göksel inançları olan insanları arasında barındıran bir toplumsal-kültürel cereyan nasıl olur da ateistlerden övgü almayı hak eder? Övgü direkt ve sadece tanrı yok diye tekrarlamakla hak edilir. "Okunacak en büyük kitap insandır," "ne ararsan kendinde ara, Mekke'de hacda değil" gibi tam nonteist olmayan "muğlak" laflar eden primitif bir topluluğun övülerek "şımartılması" akıl alır şey değildir. Hay allah kahretsindir. 

Kavrayamadığın şey şu: Alevilik nonteistliğin dibidir, tarihteki en nadide örneklerinden biridir. Bu yönüyle saygı duyulması ve diğer inançlardan ayrı tutulması gereken bir cereyandır. Tarihsel yönleri onun bu özünü gölgelememelidir.

Onun ötesinde, git tarih dersini de kendin gibi "seçkin" kaynaklardan al. Ben aleviyim. Aynı zamanda ateistim. Sana çelişkili geliyorsa, şunu bil ki, sen de Aleviliğe yukardan bakan tipik kibirli bir sünnisin benim nazarımda. Ateist olman bu gerçeği değiştirmiyor. Bir alevi olarak bana "sen kim oluyorsun da aleviliği kendine göre tarif ediyorsun?" diyorsun, ben bu kibirli sünni seslenişini her yerinden tanırım. Şunu iyi biliyorum ki, sen aleviliği tanımadığın için değil, ona kavrayış yetersizliğin nedeniyle haset duyduğun için bu tartışmanın içindesin. Bu durumunu düzeltmeni dilerim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...