Jump to content

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

Recommended Posts

13 dakika önce, isabettin yazdı:

Bu saatten sonra, aradaki farkı kitap okuyarak anlaman mümkün değil. Senin öncelikle beni anlaman mümkün değil. Çünkü sen Aleviliğe gıcık oluyorsun. Ya da kıskanıyorsun mu diyeyim, bunu belli ediyorsun.

Çekemediğin nokta da şu: Göksel inançları olan insanları arasında barındıran bir toplumsal-kültürel cereyan nasıl olur da ateistlerden övgü almayı hak eder? Övgü direkt ve sadece tanrı yok diye tekrarlamakla hak edilir. "Okunacak en büyük kitap insandır," "ne ararsan kendinde ara, Mekke'de hacda değil" gibi tam nonteist olmayan "muğlak" laflar eden primitif bir topluluğun övülerek "şımartılması" akıl alır şey değildir. Hay allah kahretsindir. 

Kavrayamadığın şey şu: Alevilik nonteistliğin dibidir, tarihteki en nadide örneklerinden biridir. Bu yönüyle saygı duyulması ve diğer inançlardan ayrı tutulması gereken bir cereyandır. Tarihsel yönleri onun bu özünü gölgelememelidir.

Onun ötesinde, git tarih dersini de kendin gibi "seçkin" kaynaklardan al. Ben aleviyim. Aynı zamanda ateistim. Sana çelişkili geliyorsa, şunu bil ki, sen de Aleviliğe yukardan bakan tipik kibirli bir sünnisin benim nazarımda. Ateist olman bu gerçeği değiştirmiyor. Bir alevi olarak bana "sen kim oluyorsun da aleviliği kendine göre tarif ediyorsun?" diyorsun, ben bu kibirli sünni seslenişini her yerinden tanırım. Şunu iyi biliyorum ki, sen aleviliği tanımadığın için değil, ona kavrayış yetersizliğin nedeniyle haset duyduğun için bu tartışmanın içindesin. Bu durumunu düzeltmeni dilerim.

Benim hakkımdaki yanlış düşüncelerin üzücü. 

Aleviliği kıskanmıyorum, bu laf sadece kendini rezil ediyor ayrıca özel bir gıcıklığım da yok, hepsine ek olarak buradaki bazı ateistlerin alevileri sevmesi de beni hiç bağlamıyor. Nedenini de zaten açıkladım şahıs bir toplumsal bir düşünceye etki edemez. 

Çekemediğim konu hakkında da yanılıyorsun, ben deistleri severim inançları olması bana zerre kadar zararlı gelmez. Sonuç olarak tanrı inancıyla bir derdim yok. Bak bir ateist olarak göksel inancı olan birini veya birilerini övdüm.

Alıntı

Tarihsel yönleri onun bu özünü gölgelememelidir.

Bu yazdığın ise kendi adına utandırıcı bir cümle olmalı bence. Öz dediğin şey zaten tarihinden ibaret.

Son paragrafına gelirsek, son derece düşük bir yazı.

Sırf bana çelişkili geldiği için kibirli olmam mı desem yoksa benim hakkımdaki haddini fazla aşan çıkarımların mı desem bilmedim.

►Neyse ki bir konuda haklısın tarih dersimi başkasından almalıyım, aleviliği kendi hayal dünyasına göre yaşayan ve bunu başkalarına doğruymuş gibi empoze eden bir sahtekardan değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 357
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Sempatizanlık" doğru bir tanım değil, "daha uzlaşılabilir bir din anlayışı" diyebiliriz.   

Ayrıca aleviler azınlıktır. ve azınlık haklarını savunmak gelişmiş insanların bir özelliğidir.

Alevilerin diğer olumlu tarafı; birçok kişinin belirttiği gibi genelde demokratik ve Atatürkçü olmaları. Bu da aslında önemli bir ortak değer.   

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 hours ago, NotImportant said:

Çekemediğim konu hakkında da yanılıyorsun, ben deistleri severim inançları olması bana zerre kadar zararlı gelmez. Sonuç olarak tanrı inancıyla bir derdim yok. Bak bir ateist olarak göksel inancı olan birini veya birilerini övdüm.

Son paragrafına gelirsek, son derece düşük bir yazı.

Sırf bana çelişkili geldiği için kibirli olmam mı desem yoksa benim hakkımdaki haddini fazla aşan çıkarımların mı desem bilmedim.

►Neyse ki bir konuda haklısın tarih dersimi başkasından almalıyım, aleviliği kendi hayal dünyasına göre yaşayan ve bunu başkalarına doğruymuş gibi empoze eden bir sahtekardan değil.

Alevi ile sünni arasında fark görmüyorum diyerek ciddiyetsiz bir giriş yapmıştın. Alevi-sünni meselesini basit bir mezhep kavgası ya da oyun olarak görüyor olmalısın. Sana kimse alevi sev demiyor, farkı öğren diyor sadece. İkisi de teist diyordun. Sana bu meselenin o kadar basit olmadığını, alevinin en teistinin bile laikliğe sıkı bir bağlılığa sahip olduğunu anlatmaya çalışanlara bilgiç bilgiç yanıtlar veriyorsun. Göksel inançları olan birilerini övmeni özellikle istemiyordum senden. Ama, tükürdüğünü yalamamak için, onu da yaptın.

Evet, ben tarihçi değilim. Yazmak yerine yapmayı tercih ederim. Sen bu bakışı anlamakta güçlük çekiyorsun. Sen bu sol yorumu hayalcilik olarak algılıyorsun. Kıskançsın dedim ya. Özgür iraden olmadığını savunurken olduğu kadar sıkıcı ve boşsun be adamım. 

Türkiye'de özgürlüğün ve ilericiliğin tek sigortası elbette aleviler değildir. İlerici olmak için alevi doğmak elbette gerekmez. Hatta, alevi olmak otomatikman ilerici olmak anlamına da gelmez. Hatta hatta, pek çok örneğini bu forumda gördüğümüz gibi, ateist olmak bile bir insanı otomatikman ilerici yapmaz. Pek çok odun kafalı, gerici, sözde demokrat ateist tanıdım bu forumda. Ama, bundan dolayı, ateistle teist arasında ilericiliğe yatkın olmak bağlamında hiçbir fark yoktur, ikisi de aynıdır demiyorum. Sen de deme diyorum. 

Sitelerde Paylaş

Sunni kökenli fakat Bektaşi nasipliyim. Nasip almadan önce bana anlatılan iki önemli husus vardı:

1- Cennet ve Cehennem mecazdır. Bu dünyada yaşayan insandaki hallerdir.

2-Bizim Muhammed Alimiz 1400 yıl önce Arabistanda yaşamamıştır. Bir manevi mefhumdur.Mefhum olduğu içinde İnsanlıkla beraber vardır,İnsanlık var olduğuncada sürecektir.

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, Yurt said:

Kutsal aleviliğe laf etmeyin arkadaşlar. Biz sefil sünni ateistler? o kadim öğretilere vakıf olamayız.

Ulan sünnisi de batsın, alevisi de batsın be. Ne memleketmiş ya. Soluğum tükendi resmen be.

Alevilik yüzünden böyle mahzun olup gönül koyanlar fazlaysa, ben aleviyim demeyi bırakıyorum o zaman. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, isabettin yazdı:

Alevi ile sünni arasında fark görmüyorum diyerek ciddiyetsiz bir giriş yapmıştın. Alevi-sünni meselesini basit bir mezhep kavgası ya da oyun olarak görüyor olmalısın. Sana kimse alevi sev demiyor, farkı öğren diyor sadece. İkisi de teist diyordun. Sana bu meselenin o kadar basit olmadığını, alevinin en teistinin bile laikliğe sıkı bir bağlılığa sahip olduğunu anlatmaya çalışanlara bilgiç bilgiç yanıtlar veriyorsun. Göksel inançları olan birilerini övmeni özellikle istemiyordum senden. Ama, tükürdüğünü yalamamak için, onu da yaptın.

Evet, ben tarihçi değilim. Yazmak yerine yapmayı tercih ederim. Sen bu bakışı anlamakta güçlük çekiyorsun. Sen bu sol yorumu hayalcilik olarak algılıyorsun. Kıskançsın dedim ya. Özgür iraden olmadığını savunurken olduğu kadar sıkıcı ve boşsun be adamım. 

Türkiye'de özgürlüğün ve ilericiliğin tek sigortası elbette aleviler değildir. İlerici olmak için alevi doğmak elbette gerekmez. Hatta, alevi olmak otomatikman ilerici olmak anlamına da gelmez. Hatta hatta, pek çok örneğini bu forumda gördüğümüz gibi, ateist olmak bile bir insanı otomatikman ilerici yapmaz. Pek çok odun kafalı, gerici, sözde demokrat ateist tanıdım bu forumda. Ama, bundan dolayı, ateistle teist arasında ilericiliğe yatkın olmak bağlamında hiçbir fark yoktur, ikisi de aynıdır demiyorum. Sen de deme diyorum. 

Aradaki farkın ne olduğu zaten biliyor. Alevilik ali ile bütünleştirilir, daha üstüne yazmaya gerek yok. Laiklik demeyi de bırak, zararsız inanç deizmdir. Onun dışındaki bütün göksel inançlar (alevilikte dahil) yeterli güce sahip olduğunda aynı şeyi yapar. Baskı kurar manipüle eder. Bunun dinin özellikleriyle gram ilgisi yok, bu insanlarla alakalı, toplu şekilde aynı şeye inanan bir grup varsa bu grubu yönlendirmekte kullanılır. Aleviler daha zekidir daha laiktir böyle şeylere gelmezler diye düşünüyorsan da yanılıyorsun.

Yani tek farkınız sayınızın az olması bu nedenle de yeterli gücünüzün olmaması. 

Alıntı

Evet, ben tarihçi değilim. Yazmak yerine yapmayı tercih ederim.

Hala anlamsız cümleler. Bu ne demek ? Tarih, yazmak demek mi ? Tarih olan bitendir zaten. Olan biten her şeydir.

Tükürdüğünü yalayan ben değilim. Bu cümlenin de anlamını bilmiyorsun sanırım, son paragrafında tükürdüğünü yalayan sensin. Ben bu konu içinde deizm konusunda ne zaman kötü konuştum da - onu geri överek- tükürdüğümü yalamış oldum ?

Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, NotImportant yazdı:

Aradaki farkın ne olduğu zaten biliyor. Alevilik ali ile bütünleştirilir, daha üstüne yazmaya gerek yok. Laiklik demeyi de bırak, zararsız inanç deizmdir. Onun dışındaki bütün göksel inançlar (alevilikte dahil) yeterli güce sahip olduğunda aynı şeyi yapar. Baskı kurar manipüle eder. Bunun dinin özellikleriyle gram ilgisi yok, bu insanlarla alakalı, toplu şekilde aynı şeye inanan bir grup varsa bu grubu yönlendirmekte kullanılır. Aleviler daha zekidir daha laiktir böyle şeylere gelmezler diye düşünüyorsan da yanılıyorsun.

Yani tek farkınız sayınızın az olması bu nedenle de yeterli gücünüzün olmaması. 

Hala anlamsız cümleler. Bu ne demek ? Tarih, yazmak demek mi ? Tarih olan bitendir zaten. Olan biten her şeydir.

Tükürdüğünü yalayan ben değilim. Bu cümlenin de anlamını bilmiyorsun sanırım, son paragrafında tükürdüğünü yalayan sensin. Ben bu konu içinde deizm konusunda ne zaman kötü konuştum da - onu geri överek- tükürdüğümü yalamış oldum ?

Yahu sen gerçekten bilmediğin, yeterince vakıf olmadığın şeyleri savunmak adına sıklıkla acayip saçmalıyor ve geri de dönmüyorsun.

"Aleviler yeterli güç ve sayıya ulaşırsa onlar da din dayatır, baskı kurar" hükmünü neye dayanarak veriyorsun? Medyumluğuna mı? Var mı Alevilerin tarih boyunca bu tür bir eylemi? Ya da böyle olacağını işaret eden herhangi bir şey?

Benim yedi sülalem Alevi. Alevileri de Aleviliği de bilirim biraz.

Aleviler pasiftir, evvela bi bunu kenara koy. Bu pasifliğin yarısı uğradıkları kıyım ve baskılardan, diğer yarısı dini anlayışlarından gelir. Bunlar Allah'a küfretsen de sana laf etmez, döner arkalarını giderler en fazla. Çünkü büyüğünden küçüğüne, kişi inanmıyorsa bu Allah'la onun arasındadır, onun inanması gerekiyorsa ve inanmasını sağlayacak biri varsa ben değil Allah'tır der. Düşünmez, yargılamaz bile seni. Çünkü hak görmez. Derinine inemeyeceğim şimdi, insem de anlamazsın. 

Bu insanların bu anlayışı da bizzat dini algı ve öğretileriyle ilgilidir. Bu nedenle de pasiftirler zaten. Kendi haklarını bile hakkıyla savunamayan,  "okullarda Alevilik de okutulmasın, din dersleri tümden kalksın" diyen bir kitle bu. 

Alevileri sevmek zorunda değil kimse. Ama saçmalamanın, gerçekle en küçük bir ilgisi olmayan ve yalnızca ezbere, indirgemeye dayanan çürük iddialarda bulunmanın da lüzumu yok. 

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yahu sen gerçekten bilmediğin, yeterince vakıf olmadığın şeyleri savunmak adına sıklıkla acayip saçmalıyor ve geri de dönmüyorsun.

"Aleviler yeterli güç ve sayıya ulaşırsa onlar da din dayatır, baskı kurar" hükmünü neye dayanarak veriyorsun? Medyumluğuna mı? Var mı Alevilerin tarih boyunca bu tür bir eylemi? Ya da böyle olacağını işaret eden herhangi bir şey?

Benim yedi sülalem Alevi. Alevileri de Aleviliği de bilirim biraz.

Aleviler pasiftir, evvela bi bunu kenara koy. Bu pasifliğin yarısı uğradıkları kıyım ve baskılardan, diğer yarısı dini anlayışlarından gelir. Bunlar Allah'a küfretsen de sana laf etmez, döner arkalarını giderler en fazla. Çünkü büyüğünden küçüğüne, kişi inanmıyorsa bu Allah'la onun arasındadır, onun inanması gerekiyorsa ve inanmasını sağlayacak biri varsa ben değil Allah'tır der. Düşünmez, yargılamaz bile seni. Çünkü hak görmez. Derinine inemeyeceğim şimdi, insem de anlamazsın. 

Bu insanların bu anlayışı da bizzat dini algı ve öğretileriyle ilgilidir. Bu nedenle de pasiftirler zaten. Kendi haklarını bile hakkıyla savunamayan,  "okullarda Alevilik de okutulmasın, din dersleri tümden kalksın" diyen bir kitle bu. 

Alevileri sevmek zorunda değil kimse. Ama saçmalamanın, gerçekle en küçük bir ilgisi olmayan ve yalnızca ezbere, indirgemeye dayanan çürük iddialarda bulunmanın da lüzumu yok. 

Ezber ha ?

Tabi pasif olacaklar 1.6 milyar müslüman var. 2.2 milyar hristiyan var 1 milyar a-teist var. Ne olabileceğini sanıyorsun ?  Hepiniz mi kör bakıyorsunuz yahu ! Gücü olupta kendi büyük toplumu olan her din baskıcı ve manipüle edicidir. Git tarihe bak, tarihte hangisi gücü aldıktan sonra bunu yapmadı ? Dini inançarın kuruluş amacını yok sayıyorsun.  Kendi ağzınla demişsin baskı diye baskı olacak tabi bende onu diyorum şartlar tersine dönse bu sefer pasif dediklerin baskı yapacaktı.

''Çünkü büyüğünden küçüğüne, kişi inanmıyorsa bu Allah'la onun arasındadır'' Bak, bak bu yazdığına iyi bak bu deizmdir. 

Ezileni savunmak olayınız demek ki, acaba ezilen ezebilecek güçte olsaydı ne yapardı diyemiyorsunuz. At gözlüklerinizi çıkarın artık. 

Bana da iyi, etliye sütlüye karışmayan alevi örnekleri vermeyin. Bu gezegendeki etliye sütlüye karışmayan alevi sayısının 10 katını islamdan veririm. Ne oldu islam harika bir din mi oldu ? 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alevilik , sünnilik ; her ikisi de aynı saçmalıktan köken alır, Yani islamdan. Birileri alevilik güzellemesi yapıyorsa, bu onların taraflı olduğunu gösterir. 

@NotImportant; tüm tespitlerine katılıyorum. Şu dediğin herşeyi güzel açıklıyor. Bravo. 

"Bu gezegendeki etliye sütlüye karışmayan alevi sayısının 10 katını islamdan veririm. Ne oldu islam harika bir din mi oldu ?" 

Sitelerde Paylaş
On ‎19‎.‎4‎.‎2017 at 18:33, Westsideturk yazdı:

Iran radikal islamci rejimin basinda aleviler/shialar var. Hezbollah islamcilari da ayni sekilde alevi/shia. Irak'da cogu aleviler radikal islamcidir.

- Bu mantıklı bir yorum. Ben Aleviliği o kadar yakından bilmiyorum. Çok da önemsemiyorum. Ama bu yanlış bir yorum değil + Ben Alevilerin de yarısının AKP'ye oy verdiklerini düşünüyorum. "Aleviler solcudur" denir, ama bu "Türkler milliyetçidir" kadar göreceli bir öneri.

/Modern dünyada (ideal olarak) din bir kişisel seçim meselesidir. Toplumsal kimlik değildir. Din / Milliyet gibi şeyler halen kimlik meselesi ise, bil ki o gruptan ne köy olur ne kasaba.

Kimlik nedir?

1) hayatta ne yaptığındır.

2) Dşünce / felsefe olarak neye inandığındır.

İlk mesajda "Sunni kökenli ateist" denilmiş. Bu ne demektir? - ikisi de çok saçma. ateist olmak da kim olduğun hakkında bir şey söylemez Sünni kökenli olmak da kim olduğun hakkında bir şey söylemez. Ya da alevi olmak. Mühim olan hangi kitapları okumuşsun. hangi partiye oy vermişsin. Dünyanın geneli hakkında vizyonun / görüşün var mı* varsa nedir?

Bu önemli. Yoksa gayet modern sünni olabildiği gibi koyu AKP'li alevi de olduğunu ben tahmin ediyorum.

AKP / Popülizm krizi de bununla ilgili. Sen çalışma saatlerini düşürmek, küreselleşmek, AB'ye üye olmak, parasız sağlık / eğitim mi istiyorsun. Kim kime dum duma millet kafasına göre takılsın, zengin olmayan herkes sürekli ezilsin mi istiyorsun.

/Yani boş iş.  

Sitelerde Paylaş

Alevi bir ailenin çocuğuyum. Bizim yörede kimsenin saygısına bi ihtiyacı yok. Ne kadar çok alevi ile tartıştıysam islamla net olarak bir bağlantısı olduğunu açıklayamadı. Aleviler kendilerinin ne olduğunu biliyor mu? Yazılı bir kaynağı olmadığı için her ortamda nasıl yaşanabileceğini kavrayabilmiş gruplar olarak görmek gerekir.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, NotImportant yazdı:

Ezber ha ?

Tabi pasif olacaklar 1.6 milyar müslüman var. 2.2 milyar hristiyan var 1 milyar a-teist var. Ne olabileceğini sanıyorsun ?  Hepiniz mi kör bakıyorsunuz yahu ! Gücü olupta kendi büyük toplumu olan her din baskıcı ve manipüle edicidir. Git tarihe bak, tarihte hangisi gücü aldıktan sonra bunu yapmadı ? Dini inançarın kuruluş amacını yok sayıyorsun.  Kendi ağzınla demişsin baskı diye baskı olacak tabi bende onu diyorum şartlar tersine dönse bu sefer pasif dediklerin baskı yapacaktı.

''Çünkü büyüğünden küçüğüne, kişi inanmıyorsa bu Allah'la onun arasındadır'' Bak, bak bu yazdığına iyi bak bu deizmdir. 

Ezileni savunmak olayınız demek ki, acaba ezilen ezebilecek güçte olsaydı ne yapardı diyemiyorsunuz. At gözlüklerinizi çıkarın artık. 

Bana da iyi, etliye sütlüye karışmayan alevi örnekleri vermeyin. Bu gezegendeki etliye sütlüye karışmayan alevi sayısının 10 katını islamdan veririm. Ne oldu islam harika bir din mi oldu ? 

Şu ateist paranoyalarını bi bırakın, dönüp gerçeğe bakın. 

Dünya üzerinde pasif bir yığın dini, kültürel vb inanç vardır ve bunlar yayılmacı özellik göstermezler. Alevilik de böyledir. Yayılmacı özelliği olmayan bir kültür, anlayış birliğidir, bir ortaklıktır. Ben Aleviliğe din bile demiyorum, İslam'la hemen hiç ilgisi olmadığını da rahatça görebiliyorum. Aleviler barışçıldır, benim olmamın mümkün olmayacağı kadar hümanisttir. Kabem insan diyen bir anlayış bu. 

Sana yukarıda da yazdım, bu insanların inançları yayılmacı özellik göstermez. Kendi çocuklarına bile din baskısı yapmayan, onları alabildiğine özgür bırakan koskoca bir topluluk bu, sen kalkmış geleceği okuyorsun ateist paranoyalarınla.

Alevilerle uğraşmayı bırakın. Yobazlar yeterince uğraşmış tarih boyu, hala da uğraşıyor. Sen tarihsel gerçekliği bile reddedip kafanda uydurduğun gerekçeleri dayanak yapıp tehlikelidir, yok edilmelidir dersen  sana gülerler. 

Ezileni savunmak gibi bir işim yok benim, ezilen haklıysa desteklerim elbette ama Alevileri destekleme nedenim sadece bu değil. Yobazın din baskısına maruz kalıp yok edilmek istenen zararsız her kitleyi sahiplenir ve savunurum. Laik Müslümanları savunduğum için de bu forumda işitmediğim hakaret, uğramadığım iftira kalmadı. Alevileri de aynı şekilde savunur ve sahiplenirim, onların kültürlerini ve inanç algısını Alevi bir aileden geliyor olmamdan dolayı daha yakından bildiğim için daha rahat savunurum. 

2 saat önce, NotImportant yazdı:

Eee? Biz ne diyoruz sana? Bunu sana isabettin çok önce söylemiş zaten: "Kavrayamadığın şey şu: Alevilik nonteistliğin dibidir, tarihteki en nadide örneklerinden biridir."

Kafaya bak ya...

Günün birinde Aleviler çoğalır da güçlenirse onlar baskı yaparmış da bilmem ne..

Fal bakıyor adam...

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, Allahsız Kitapsız yazdı:

Bunlar bence Aleviliği yaşamayı sürdürüyorlar ama kendilerini ateist gibi gösteriyorlar.

Alevilik de saçma sapan bir din işte, hurafe. 

Bal gibi de Aleviler de mezhepçilik ve inanç ayrımı yapıyor.

Sana mı soracağım nasıl yaşam sürdüreceğimi? Canım ister her Allah'ın günü cem evine gider ibadet ederim, canım ister rakımı içip semahımı dönerim. 

Benim anam babam benden katı ateisttir, ne Allah tanırlar, ne Muhammed ne Ali. Ama yeri gelir, Aleviyiz derler, bundan da zerre kadar çekinmezler. Çünkü Alevilik aynı zamanda kültürdür ve onlar bu kültürü severler. Sevmeleri için Allah'a inanmaları da gerekmiyor.

Biz din baskısı görmedik, kimse bize bir din belletmedi. Ama eline, beline, diline sahip ol düsturuyla büyütüldük hepimiz.

O yüzden endişe etme, Alevi gibi yaşayıp kendimizi ateist gibi göstermeyiz, buna ihtiyaç duymayız. Alevilik utanılacak bir şey değil ki saklayıp da ateist takılalım. 

Hep aynı ahmaklık, aynı nefret...

Seninki Alevi nefreti. Ülkücü, dindar, yobaz, AKP'li ana babayla büyüyüp defosuz olmak imkansız...

Tükürürüm sizin abuk sabuk çıkarımlarınıza, sahte ateistliğinize. Üç tane cahile ateistliğimi kanıtlayacağım bir de...

Her iş bitti, Aleviler kaldı saldırmadığınız.

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Bu mantıklı bir yorum. Ben Aleviliği o kadar yakından bilmiyorum. Çok da önemsemiyorum. Ama bu yanlış bir yorum değil + Ben Alevilerin de yarısının AKP'ye oy verdiklerini düşünüyorum. "Aleviler solcudur" denir, ama bu "Türkler milliyetçidir" kadar göreceli bir öneri.

Al kafayı yemiş bir tanesi daha...

Ne Alevilikmiş be! Süper turnusol kağıdı valla.

Alevilerin yarısının AKP'ye oy verdiğini düşünüyormuş. Nedenini sor, bilmez. Öyle düşünüyor işte...

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, isabettin yazdı:

Alevilik İslam'dan eskidir. Belki, Anadolu kadar eskidir. İslam'la birlikte, yeni bir lafzi kalıba girmiştir sadece. Selçuklu'yla, Osmanlı'yla egemen yönetici sınıfa karşı eşitlikçi ve araplaşmaya karşı bir duruşa evrilmiştir. Cumhuriyet'le birlikte kendini ve lafzını çağdaşlık, tahsil, bilimin saygınlığı, insan hakları gibi daha uluslararası değerlerle bütünleştirmeye çalışmıştır. Eşitlikçi yönüyle devrimci hareketlerin de kadrosal ana kaynaklarından biri olmuştur. Kalıcı ve ayırt edici özelliği bulunduğu çağın en ileri toplumsal değerleriyle bütünleşmeye çalışır bir dinamik oluşu olan alevilik, Osmanlı ve Cumhuriyet örneklerinde özetlemeye çalıştığım gibi sürekli değişen bir kolektif kültürel dinamiği temsil etmektedir. Bu olumlu yönlerini egemen devletlerin baskısına rağmen korumuş oluşu sana bir şey ifade etmiyorsa, sen bilirsin. Sen egemen devletlerin dini araç olarak kullanarak yürüttükleri baskılara karşı yüce liderlik vasfınla başka ve daha etkili tarihsel akımlar yaratırsan, bil ki en çok desteği aleviler kökenliler arasından bulacaksın. En kolay ikna edeceklerin Aleviler arasından çıkacak. Kasma o yüzden alevi filan diye. Samimi ol, rahat ol. Alevilik tanımı öğretmeye kalkma alevilere. Onu zaten sünni teistler yeterince yapmaya çalışıyor. Sen orjinal bir şey yap. Adam ol, alevisi de gelir, sünnisi de.

Alevi malevi diye germe milleti. Öyle anlar geliyor ki şu ülkenin tarihinde, radikal islamcılar tarafından kapılara çarpı işareti koyulurken sünni kökenli ateistlerin değil, alevi kökenli insanların kapısı işaretleniyor. Bunlar hep yaşandı bu ülkede. Biz istesek de istemesek de, öyle günler geldiğinde onlara göre aleviyiz. Sana göre ne olduğumuzun ne önemi var? Sen kimsin ki de beni ben bir din değilim, mezhep hiç değilim diye tarif ettiğim halde "hayır sen dinsin" diye beni tarifleyebiliyorsun? Ateistsin diye mi? Aydın bir insan olduğun için mi? Aleviyi kıskanan aydın mı olur ya neyi tartışıyoruz biz?

- Kültürel artılar bütün kültürlerde vardır. Sadece Aleviliğe özgü bir şey değil.

Anadolu etnografyasına birçok topluluğun korunması gereken birçok artıları olduğu kesindir.

Ama gerekli suyu niye eski ve taşlı yollardan getirmeye çalışıyorsunuz?

- Modern felsefe ve modern siyasal duruşlar her zaman için daha etkilidir.

Etnik / kültürel çatışmaları da besleyen yobaz duruşlar vardır. Modern devlette Kürt / alevi vs. ayrımı olmaz. Modern dünyada bunlar bireysel / kişisel seçimlerdir. Sadece o kişiyi ilgilendirir. Bunların çatışmaya girmesi demek, o halkın geri kalmış / yobaz olduğu anlamına gelir.

Eski zihniyette maalesef bir "biz" ve "onlar" vardır. tabi ki "biz doğruysak onlar yanlıştır" algısı vardır. Dolayısıyla sindirmek ister.

- Bir de İran devleti anladığım kadarıyla "alevi" bir devlettir.

O yüzden (alevi de olmadığım için) bunu benimsemek gibi bir derdim yok. Siyasette modern düşünce en iyisidir.  

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Al kafayı yemiş bir tanesi daha...

Ne Alevilikmiş be! Süper turnusol kağıdı valla.

Alevilerin yarısının AKP'ye oy verdiğini düşünüyormuş. Nedenini sor, bilmez. Öyle düşünüyor işte...

- Gene başladık.

Fakir Aleviler bence veriyordur. AKP alevilere para, iş, tencere/kömür dağıtmıyor mu? Ben AKP olsam onlara da dağıtırdım.

(çok da bilmiyorum, hatalıysam düzeltin)

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Eee? Biz ne diyoruz sana? Bunu sana isabettin çok önce söylemiş zaten: "Kavrayamadığın şey şu: Alevilik nonteistliğin dibidir, tarihteki en nadide örneklerinden biridir."

Kafaya bak ya...

Günün birinde Aleviler çoğalır da güçlenirse onlar baskı yaparmış da bilmem ne..

Fal bakıyor adam...

Ben paranoya yapmam, ilk kısım hakkında düşündüklerimi çoktan yazdım. 

Yukarıda ki alıntıladığım yazın için tekrar ediyorum, günün birinde alevilerin çoğalması önemli değil. Aleviler azınlık değilde çoğunluk olsaydı sunniler gibi olurdu demeye getirdim. Eğer gerçekten neler olabileceğini kavrayamıyorsan zaten boşa kürek çekiyorum demektir. 

Evet, fal bakıyorum ayrıca 2 tane dayanağım var. 

1-) Tarih ► Tarihteki çoğunluk olan her din baskıcı ve manipüle edici olmuştur

2-) Dinlerin kuruluş amacı ► Bütün dinler toplumu kontrol etme amacı ile oluşturulur

Hatta bir ekleme yapayım bu 2 maddeye

3-) Bu gezegende her zaman azınlıklar kendilerini zavallı göstermeye çalışmış demagoji yapmışlardır. 

Al sana 10 numara alevilik tanımı.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...