Jump to content

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

Recommended Posts

18 dakika önce, Robespierre yazdı:

Yuh! Resmen yuh! Vay öküz aleyhiselam vay!

Sen Alevi'nin ne olduğnuu biliyor musun?

PKK'nın Alevi örgütü olduğunu nerden çıkardın? PKK Kürt partisi olduğunu iddia eder. Kürtler'in tamamı Sünni'dir. Alevi Kürt olmaz. Ayrıca PKK'nın herhangi bir kadını savaş ganimeti olarak görüp tecavüz ettiğini bugüne kadar hiç kimse iddia etmedi.

DHKPC kime tecavüz etti? İsim ver.

Ana okulu bahçesi mi lan burası? Cahil cühela, çoluk çocuk doluşmuş boş boş konuşup duruyorlar!

Tabi canım, hiç pkk ya da dhkpc-ne boksa artık-tecavüz eder mi? Onlar çok ahlaklı, namuslu özgürlük savaşçıları değil mi senin gözünde?

Küçük bir örnek mesela:

http://vatanim.blogcu.com/pkk-li-kadin-terorist-kadinlar-tecavuzu-anlatti/118036

Ayrıca Alevilerin pek bir sevdiği Şah İsmail denilen it ve onun askerleri hiç cariye alıp tecavüz etmemiş midir sence?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 357
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 hours ago, Allahsız Kitapsız said:

Tabi canım, hiç pkk ya da dhkpc-ne boksa artık-tecavüz eder mi? Onlar çok ahlaklı, namuslu özgürlük savaşçıları değil mi senin gözünde?

Küçük bir örnek mesela:

http://vatanim.blogcu.com/pkk-li-kadin-terorist-kadinlar-tecavuzu-anlatti/118036

Ayrıca Alevilerin pek bir sevdiği Şah İsmail denilen it ve onun askerleri hiç cariye alıp tecavüz etmemiş midir sence?

La havle bela inanmiyom aziim.

La oğlum, PKK'nın ya da DHKPC'nin herhangi bir yayınında ele geçirdiğimiz savaş esiri kadınlara tecavüz edeceğiz dediklerini duydun mu? Böyle bir olaya şahit oldun mu?

PKK ya da DHKPC tasvip etmediğim örgütler. Ben bir sosyalistim. Onların militanlarına seninle farklı bir bakışım olduğu kesin, ancak onları özgürlük savaşçısı olarak görmüyorum. Bir örgütün görüşlerini ve yöntemlerini beğenmiyorsun diye, onlara istediğin her türlü suçlama ve iftirada bulunmaya hakkın olmuyor. Böyle bir hakkın yok. PKK ya da DHKPC tecavüzü bir hak ya da yöntem olarak görmüyor. Bugüne kadar öyle bir uygulamalarına da rastlanmadı.

PKK'lı bir itirafçının söylediklerini çok ciddiye almam.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, isabettin yazdı:

Buna, yani Alevilikle Şiilik arasındaki ilkesel farka gayet net değinmişim 2. sayfada. Türk Ateist de değindi bol bol. Göz atmanı öneririm.

- Mesajlara baktım. İlginç mesajlar. Mesela "Alevilik İslam'dan bile eskidir" demişsin. Sadece bunu söylemek bile konuya daha bilimsel yaklaşmayı gerektirir. Bu öyle ayaküstü konuşulacak bir konu değil.

3 saat önce, Robespierre yazdı:

Alevilik ile Şiilik arasında HİÇBİR benzerlik yoktur.

Şiiler namaz kılar - Aleviler kılmaz

Şiiler Hacca gider - Aleviler gitmez

Şiiler alkollü içki içmez - Aleviler içer

Şiilerde tesettür vardır - Alevilerde yoktur

Alevilerin dinsel törenlerinde (Semah) müzik aleti çalınır - Şiilerde müzik yoktur

Şiilik sünniliğin ikiz kardeşidir. Alevilik tamamen ayrı bir inançtır. Bir inanca benzetilecekse, aslında Budizm'e daha yakındır.

- İran'da da buna çok benzer tarikatlar / dini yapılanmalar var. Sayıları da bizden daha çok. Modern olmayan toplumlarda insanların bu tür şeylere rağbet etmesi daha fazla.

/ Ben halen aynı yerdeyim. Başkasının dini inancından bana ne?

Bu tür şeylere dikkat edilmesi bile geri kalmışlığın kanıtıdır. Büyük kentlerde kimse seni durdurum "Sen sünni misin? Ateist misin?" demez. Ayrıca kimseyi de ilgilendirmez.

İsabetin'in "İslam'dan eskidir" yorumu konusunda da. Birçok eski inanış yeni inanışlara transfer edilip bunlara dahil edilir. Antropolojide böyledir. Yani Aleviliğin de bazı yönleri eski olabilir, hatta orta Asya'dan gelmiş olabilir. Ben bu tür şeyleri 2017'de çok önemsiz buluyorum. Bunların hepsini toplasan bir üniversite diploması etmez. O yüzden çok önemsiz. Bizim yaşadığımız dönemde insanın ufkunu açan, dünyayı daha iyi anlamasını sağlayan tek şey din değil. Hatta din 2'inci 3'üncü, 4'üncü plandadır. O yüzden hiçbir önemi yok. Başlıktaki soruya benim cevabım bu.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, leonardo18 said:

- İran'da da buna çok benzer tarikatlar / dini yapılanmalar var. Sayıları da bizden daha çok.

Leo bu söylediğinde ciddi bir mantıksızlık var. Ben Şiilik ile Aleviliğin farklarını anlattım. İran'daki bazı tarikatlar ile Alevilik arasındaki farklardan bahsetmedim ki. İran'da Yahudi, Hristiyan ve hatta ateist de vardır. Ne alakası var konuyla?

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Robespierre yazdı:

Leo bu söylediğinde ciddi bir mantıksızlık var. Ben Şiilik ile Aleviliğin farklarını anlattım. İran'daki bazı tarikatlar ile Alevilik arasındaki farklardan bahsetmedim ki. İran'da Yahudi, Hristiyan ve hatta ateist de vardır. Ne alakası var konuyla?

- Hayır bir sürü Müslüman tarikat vardır. (bi de zerdüştiler filan vardır). Bizler Aleviliğin bazı mistik / hümanist boyutlarını beğeniriz. Bu tür tarikatlar İslam coğrafyasının tamamında var. Onu demek istedim.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, leonardo18 said:

Mesajlara baktım. İlginç mesajlar. Mesela "Alevilik İslam'dan bile eskidir" demişsin.

Evet, eskidir. Anadolu kadar eskidir. Panteisttir, animisttir, pagandır, gnostiktir. Gerçi gnostik yönü onu biraz ampirik bilgiye sırtı dönük yapsa da, modernitede o yönünü törpülemek zorunda kalmıştır. Şunu demek istiyorum. Dedelik kurumu artık simgeselleşti. Çağdaş dünyada dedelik kurumu yaşam bilgisini üreten ve topluma yaşamsal önderlik eden bir konumu artık dolduramaz halde çünkü. Senin de dediğin gibi, çağdaş değerler var artık: insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, laiklik, bilimsellik gibi kavramlar artık gençler için daha kullanışlı ve dünyayı kolay yakalamasını sağlayan kavramlar. "Erenlerin yolundan gitmek", "kamil insan olmak" kavramları üzerinden bir başka ülkenin demokratıyla, ilericisiyle yeterince anlaşmak mümkün mü? Değil. Ama, "kamil insan olmak" kavramı bugün için anlamını tümüyle yitirdi mi? Hiç mi önemi yok? Vardır elbet de, onu öğretmek kadar, çocuğumun kafasında bilimsel yöntem, bilginin bilimsel üretim tarzı, demokrasi gibi kavramların yer etmesini daha önemli bulurum. Lafın yeri geldi diye söylüyorum.

Sitelerde Paylaş

Var tabi ki. Olmaz olur mu. Ama bu konuda bilgili bir kişi olarak bu girdiğin konunun hiçbir dinle veya kültürle sınırlı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. "Erenlerin yolu" öğretisi öyle herkesin anlayacağı bir şey değildir 1) Bütün dinlerde bazı mistik tarikatlar vardır ve bu Aztek yerlilerinden Japonyadaki Zen rahiplerine kadar gider, ve dinlerin aksine bunlar birbiriyle çelişmez, tam tersine, birinin dediğini diğeri de destekler.

- Ama Anan baban usta zen rahibi olsa bile sen de usta zen rahibi olacaksın diye bir şey yok (şahsen bilerek konuşuyorum). Alevilerde de muhtemelen aynıdır. Yani öyle bir formül yoktur. "erenlerin yolu" dediğin yalnız bir yoldur. Milleti toplayıp da o yoldan yürütme şansın yok. Kişinin seçmesi zorunluluğu vardır.

Yani kültür zenginliği olarak tabi ki kabul ediyorum. Ama genelleme olayına ben inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

sunniliğe göre daha serbest olduğu için ateistler alevilere sempati duyuyor . aslında şöyle bi düşünsek ülkedeki sünniler alevi olsaydı çok daha iyi olurdu . ama temelinde ikiside saçmalık . biri eğilip kalkar bir diğeri dönerek dans eder ibadet eder . ikiside saçmalık .

Sitelerde Paylaş
51 minutes ago, leonardo18 said:

Var tabi ki. Olmaz olur mu. Ama bu konuda bilgili bir kişi olarak bu girdiğin konunun hiçbir dinle veya kültürle sınırlı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. "Erenlerin yolu" öğretisi öyle herkesin anlayacağı bir şey değildir 1) Bütün dinlerde bazı mistik tarikatlar vardır ve bu Aztek yerlilerinden Japonyadaki Zen rahiplerine kadar gider, ve dinlerin aksine bunlar birbiriyle çelişmez, tam tersine, birinin dediğini diğeri de destekler.

- Ama Anan baban usta zen rahibi olsa bile sen de usta zen rahibi olacaksın diye bir şey yok (şahsen bilerek konuşuyorum). Alevilerde de muhtemelen aynıdır. Yani öyle bir formül yoktur. "erenlerin yolu" dediğin yalnız bir yoldur. Milleti toplayıp da o yoldan yürütme şansın yok. Kişinin seçmesi zorunluluğu vardır.

Yani kültür zenginliği olarak tabi ki kabul ediyorum. Ama genelleme olayına ben inanmıyorum.

Alevilik, Anadolu'da, Cumhuriyet kurulmadan çok önce cumhuriyetin birer ferdi olmaya hazır, laiklik gelmeden çok önce laikliğe kucak açmış bir insan dokusunun mevcutta olması demek benim için. Yoksa, erenlerin yolunu, filanı bilmem ben.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, isabettin yazdı:

Alevilik, Anadolu'da, Cumhuriyet kurulmadan çok önce cumhuriyetin birer ferdi olmaya hazır, laiklik gelmeden çok önce laikliğe kucak açmış bir insan dokusunun mevcutta olması demek benim için. Yoksa, erenlerin yolunu, filanı bilmem ben.

- Dediğim gibi, tanıdığım bazı aleviler var. Senin-benim gibi insan. Özellikle açık görüşlü olduklarına da inanmıyorum. Sünnilerin de gayet modern olanları var. Bu tarz kimlik arayışlarını geçin bence.

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...

Bazı arkadaşlar fena pkk ve dhkp-c savunması yapmış.

Pkk bir şehri hiç bir zaman büyük bir araziyi ele geçiremediği için tecavüz sistematiği uygulamamıştır. Yapmak istemediklerinden değil güçleri yetmediğindendir.

Kızılordu 1945 yılında Berlin'i işgal ettiğinde olabildiğince yaşına bakmaksınız bütün kadınları ve kız çocuklarını hatta erkek çocuklarını tecavüz etmiş bir çoğunu da katletmiştir. Marksist-Leninist bu ordunun gücü yettiği zaman yapıyordu.

Aleviler daha toplumcu yada serbesttir diyenler, Aleviler'in bir yığın faşizan inanışları ve adetlerinden bi haberler mi ?

Alevi-Alevi evliliği, dışarıya kız vermemek, aldatan eşi dışlamak, düşkün ilan etmek, belirli günlerde dini ritüeller uygulamak.

İbadethane=Cemevi.

Hasan Hüseyin anmaları, belli ölçüde oruç tutmaları vs vs.

Hz Ali bir Arap idi, cariyeleri ve cariyelerinden çocukları vardı. Cihat etmişti ve müslümandı.

İŞİD gibi kökleri dışarıda değil içeride olan terör örgütlerine baktığınızda, katillerin bir çoğunun Alevi olduğunu unutuyor musunuz ?

Ateizm sunniliğe karşı geliştirilmiş bir düşünce biçimi değildir, Alevi, Sunni, Yahudi, Hristiyan fark etmez. Ateist hiç birisine yakın olamaz.

Alevi dost sayesinde ateist-deist olmuş kişiler boşuna Alevi sempatizanlığı yapmayın.

Ya ateistsinizdir yada değilsinizdir. Gri olmaya çalışmayın. Alevi kesimin bir egemenliği altına hiç girmedik, güç zehirlenmesi içine girdiklerinde neler yapacaklarını bilemiyoruz. Ne kadar yobazlaşır yada ne kadar toplumu asimile etmeye çalışırlar yada ne kadar ateist düşmanlığına başvururlar bilemiyoruz çünkü ölçemeyiz.  100 yıl hüküm sürerlerse 85,000 Cemevi yapıp yapmayacaklarını bilemiyoruz. Sunnilere bakış açıları bizlerin bakış açısına benzediği için yakın hissediyoruz. Mevzu bu.

tarihinde Çaresiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu forumda böyle Alevileri üstün görme diye bir koşullanma yok. Olsa bile zararı olmaz. Çünkü Aleviler Sünnilere göre elbette modern, çağdaş ve ilerici görüşteler. Zaten Alevilik İslam baskısına dolaylı yoldan direnmenin bir yolu. Doğrudan direnemeyince ezilip yok edilmemek için Aleviliği icat etmişler. Buna rağmen bu forumun özelliği böyle bir koşullanmanın olmayışı.

Böyle bir koşullanma TD forumda var. Alevilik de dogma dedin mi banı yiyorsun! :lol:

Sitelerde Paylaş

Onu bunu bilmemde benim gördüğüm Alevilerin bir çoğu ne hikmetse Kahrolsun şeriat dedikten sonra Yaşasın Lübnan Hizbullahı Yaşasın Nasrullah Yaşasın Humeyni diyen tiplerdi.Sosyalistim ateistim diyenler bile açık açık Hizbullahı destekliyorum diyordu.Alevilerin çoğunda açıkça bir Şia ve İran sempatisi ve taraftarlığı var.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Bu forumda böyle Alevileri üstün görme diye bir koşullanma yok. Olsa bile zararı olmaz. Çünkü Aleviler Sünnilere göre elbette modern, çağdaş ve ilerici görüşteler. Zaten Alevilik İslam baskısına dolaylı yoldan direnmenin bir yolu. Doğrudan direnemeyince ezilip yok edilmemek için Aleviliği icat etmişler. Buna rağmen bu forumun özelliği böyle bir koşullanmanın olmayışı.

Böyle bir koşullanma TD forumda var. Alevilik de dogma dedin mi banı yiyorsun! :lol:

Hayır var ve üstelik çok da zararlı.

Ali dedikleri onlarca ve hatta yüzlerce kadınla cinsel ilişkiye girmiş, elinde kılıçla yoruluncaya kadar kafa kesmiş birisi. ÖSO, DAEŞ militanlarından bir farkı yok yani.

Öyle bir övüyorlar ki Alevileri, sanki bunlar asla hata yapmayan kusursuz insanlar. Bu propagandalara kendini kaptırdığın zaman da DHKP-C'li, PKK'lı Alevilere de sempatiyle bakman kaçınılmaz oluyor.

Bu CHP'nin içindeki PKK ve DHKP-C sevicilerinin kökenlerini araştırsak mesela çoğu Alevi çıkar. Sırf Alevi diye HDP'li kardeşlerinden vazgeçmezler hayatta.

Bu Kılıçdaroğlu'na da mesela sırf Alevi diye oy veren bir sürü salak var. Adam Alevi diye onun hatalı olabileceğini düşünemiyorlar, toz konduramıyorlar.

Kılıçdaroğlu'nun aleyhinde bir laf etsen başlıyor sana "vay pis yobaz Sünni, vay Yezid'in tohumu...", "Maraş'ta bizi şöyle katlettiniz, Sivas'ta bizi böyle yaktınız"

Bunlar Alevi olmayana da kız vermezler mesela. Bize bile vermezler sırf Sünni kökenli olduğumuz için.

Öyle her namaz kılmayan, kadınları dekolteli giyinen topluluk ilerici çağdaş falan olmuyor yani.

tarihinde Radikal Kemalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alevilerden yahudilerden nefret ettiğim gibi nefret ediyorum.Aynı düşünce yapısına sahipler.

Ahilik teşkilatı ile masonluk arasında benzerlikler çoktur.

Kendilerini üstün ırk olarak görüyorlar.

Akraba evliliği yaptıkları için soylarının karışmadığını iddia edecek kadar aptallar.

Başarılı kişilerin soyunu araştırıp bir tane alevi bulsalar hemen alevi kabul ediyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...