Jump to content

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

Recommended Posts

2 dakika önce, Zerkavi yazdı:

Eminimki Türkiyedede suriyedeki gibi bir Alevi diktatörlüğü olsa ve çoğunluk olan Sünni halk ayaklansa Anadolu Alevileri aynısını kat be kat yapmaktan geri durmaz.Alevilerin yüzde 70i 80i eline fırsat geçse bütün Sünnileri yok eder.Biraz tartışınca gerçek yüzleri hemen ortaya çıkıyor.Hemen başlıyorlar Yezid pislik yobaz Sünniler Sivas'ın intikamını elbet alacağız Şah İsmail'in intikamını alacağız diye bağırmaya hepsi.

İşte Tekke ve Zaviyelerin topyekun kapatılmasının nedeni de bu!

Dini tümüyle vicdanlara hapsetmediğin sürece mezhepler sürekli çatışır. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 357
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

36 dakika önce, Zerkavi yazdı:

Eminimki Türkiyedede suriyedeki gibi bir Alevi diktatörlüğü olsa ve çoğunluk olan Sünni halk ayaklansa Anadolu Alevileri aynısını kat be kat yapmaktan geri durmaz.Alevilerin yüzde 70i 80i eline fırsat geçse bütün Sünnileri yok eder.Biraz tartışınca gerçek yüzleri hemen ortaya çıkıyor.Hemen başlıyorlar Yezid pislik yobaz Sünniler Sivas'ın intikamını elbet alacağız Şah İsmail'in intikamını alacağız diye bağırmaya hepsi.

Fal bakma saçma sapan. Anadolu Alevilerinin ne olduğu da anlayışları da bu başlıkta yeterince irdelendi, isabettin'i okursan anlarsın.

Alevi nefretiniz var sizin. İğrenç. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Ten Ten yazdı:

ülkücüler  ve nihal atsız gurubunun  içindede aleviler çoğunlukta.Gerçek Türk biziz diyorlar.:)

Kürt aleviler arap alevileride kendilerini üstün görüyorlar.

soylarını Hz aliye dayandırıyor hepsi.Nasıl Türk oluyorlarsa artık.:0_80cbc_37a71a73_L:

5 saat önce, Çaresiz yazdı:

Cumhuriyet Devrimi ardından gelen söylemleri.

Atatürk'ün Hz.Ali olduğuna inanıyorlar. Sürekli güncelleniyorlar :D

Alevilikle ilgili bilgisizliğiniz paçanızdan akıyor. Yazık...

Benim köyüm alevidir. Köyden kopuğum, onlarca kişiyle konuşmuşluğum var. Kökenini Hz Ali'ye dayandıran yok. Atatürk'ün Hz Ali olduğuna inanan da yok. Anadolu'da çoğu kendi halinde yaşayan insanları pislik tarikatlarla karıştırmayın. Zira Yahudi'ye benzeyen de, şeyhlerini ilahlaştıranlar da onlardır. 

Ha, bu ilahlaştırma olayı alevilerde var mı? Kimisinde var, kimisinde yok. Tamamen yok diyemem. 

Ama benim köyümde, 60-70 yaşındaki adamlar sorgular. Allah neden kötülüğü yarattı, neden dünyayı yarattı vs... Bu soruları sorup Allah'la dalga geçen de var. Karpuz tarlasına dadanan kurdu, emziriyor, yavrusu var diye vurmayan adamlar da var. Dolandırıcısı da var, yobazı da var.

Ama şu üstteki iki mesajın bahsettiği kişiler kadar veya mesaj sahipleri kadar yobaz alevi hiç tanımadım. Yahudiye benzetmek isteyen gidip cemaatleri benzetsin, kendi aralarında evlenen, para dışarı çıkmasın diye işbirliği yapan, her türlü tuzağı kurup insanları hapse attıranlar da alevi cemaatleriydi zaten...

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Alevilerin yahudiler ile aynı düşüncede olduğunu söyledim.

Aleviler yahudi demedim.Aynı düşüncede olmaları yeterli benim için.

karaman beyliğinin bayrağı neden israil bayrağına benziyor.

Yahudilermi yönetiyordu yoksa aleviler mi çoğunluktaydı.

Ahilik teşkilatı neden masonluk gibi.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=14236.0

Al buda yahudi sitesi.

https://panjewish.org/denominations/alevi-bektashi/

Hiç hikaye anlatma. İsrail'de de Alevi-Bektaşi inancını benimseyen bir grup insan olduğu ortaya çıkmış. Alevilik-Bektaşilik 16. yüzyılda Akdeniz boyunca yayılırken İsrail'de de bir grup insan Alevi Bektaşi olmuş. Türkler oluyor da İsrailliler neden olmasın? Onlar artık Musevi değil, Alevi demek ki. Ya da belki bizim Alevilerin kendilerini İslam'a ait hissetmesi gibi, kendilerini Musevi Alevisi gibi görüyorlardır, hiçbir fikrim yok, oralarda da Alevi olan birileri bulunduğundan hiç haberim yoktu. Aleviler yalnızca Türkiye'de yok zira, ama Türklerin anlayışı kendine özgü. O yüzden bunlara Anadolu Alevileri denir.

Sen açıkça Alevilerden, tıpkı Yahudilerden nefret ettiğim gibi nefret ederim dedin açıkça.

Ötesi berisi yok. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Benim köyüm alevidir. Köyden kopuğum, onlarca kişiyle konuşmuşluğum var. Kökenini Hz Ali'ye dayandıran yok. Atatürk'ün Hz Ali olduğuna inanan da yok. Anadolu'da çoğu kendi halinde yaşayan insanları pislik tarikatlarla karıştırmayın. Zira Yahudi'ye benzeyen de, şeyhlerini ilahlaştıranlar da onlardır. 

Ha, bu ilahlaştırma olayı alevilerde var mı? Kimisinde var, kimisinde yok. Tamamen yok diyemem. 

Ama benim köyümde, 60-70 yaşındaki adamlar sorgular. Allah neden kötülüğü yarattı, neden dünyayı yarattı vs... Bu soruları sorup Allah'la dalga geçen de var. Karpuz tarlasına dadanan kurdu, emziriyor, yavrusu var diye vurmayan adamlar da var. Dolandırıcısı da var, yobazı da var.

Ama şu üstteki iki mesajın bahsettiği kişiler kadar veya mesaj sahipleri kadar yobaz alevi hiç tanımadım. Yahudiye benzetmek isteyen gidip cemaatleri benzetsin, kendi aralarında evlenen, para dışarı çıkmasın diye işbirliği yapan, her türlü tuzağı kurup insanları hapse attıranlar da alevi cemaatleriydi zaten...

Bu siteye göz attın mı?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Bunlarınkinin ne olduğu açık canım benim. Bunlar açıkça korkunç yalanlarla, çarpıtmalarla, iftiralarla nefret kusuyor. Aleviler eline kılıç alıp milletin kafasını kesiyorlar, terör örgütleri hep Alevilerden oluşuyor, bunlar zorba, ellerine fırsat geçse hepimizi keserler deyip duruyor. Yahudilikle ilişkilendiriyor, basbayağı Yahudi kökenli olduklarını ima ediyorlar.

Bunlarınki klasik Alevi nefreti. Ateistler genel olarak Alevileri sever, onların inanç konusundaki hoşgörülü hali, kadınları örtmemesi, laiklik istemesi vs vs nedeniyle Alevileri tehdit olarak görmezler. 

Bu Alevi düşmanları da ateistlere baskı yapıyor, Alevileri neden seviyorsunuz dedikten sonra başlıyorlar dinci propagandaya. Alevileri yakın hissetmekle veya sempati duymakla Aleviliği bir tutuyor ve siz nasıl ateistsiniz, Alevilik de diğerleri kadar saçma diyerek bir tür köşeye sıkıştırıyorlar güya. Hani Aleviliği savunan, inanma eğilimi gösteren varmış gibi...

Bu arada senin benim gibi Alevi aileye sahip olduğunu söyleyenler tepki gösterince de gizli Alevi ilan ediveriyorlar. Bu suçlamalardan korkup çekinelim, istedikleri pisliği yazsınlar istiyorlar.

Senelerdir böyledir bu. Ama Ateistler değil, Müslümanlar yaptı hep bunu. Alevilerden nefret eden ve bizim için tehlikelidir bunlar deyip bin tane yalanı sıralayan ateistlere yeni yeni rastlıyoruz. Gerçekten yoktu hiç. Ya da tek tüktü diyeyim.

Bunların bir kısmı troll falan değil, en süper ve tarafsız ateist olduğunu gösteriyor kendince. Geri kalan salak...

Halbuki insanları dinlerine göre sınıflandırmak ve yargılamak ancak ve sadece ahmakların, faşist kafalıların işidir. Biz ateistiz. İnsan düşmanı değil. İnancı her ne olursa olsun iyi insansa, bana inancını dayatmıyor ve laik bir ülkede yaşayalım diyorsa bendendir. 

Ama toplumsal bilinçaltı çoktan kirlenmiş bu insanlar açıkça Alevi nefretiyle kavruluyor. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hiç hikaye anlatma. İsrail'de de Alevi-Bektaşi inancını benimseyen bir grup insan olduğu ortaya çıkmış. Alevilik-Bektaşilik 16. yüzyılda Akdeniz boyunca yayılırken İsrail'de de bir grup insan Alevi Bektaşi olmuş. Türkler oluyor da İsrailliler neden olmasın? Onlar artık Musevi değil, Alevi demek ki. Ya da belki bizim Alevilerin kendilerini İslam'a ait hissetmesi gibi, kendilerini Musevi Alevisi gibi görüyorlardır, hiçbir fikrim yok, oralarda da Alevi olan birileri bulunduğundan hiç haberim yoktu. Aleviler yalnızca Türkiye'de yok zira, ama Türklerin anlayışı kendine özgü. O yüzden bunlara Anadolu Alevileri denir.

Sen açıkça Alevilerden, tıpkı Yahudilerden nefret ettiğim gibi nefret ederim dedin açıkça.

Ötesi berisi yok. 

Nefretim aynı kafa yapısına sahip olmaları.

Diğer insanları kendilerine hizmet için yaratılmış yaratıklar olarak görüyorlar.

Türkiye de ekonomik krizleri çatışmaları nasıl çıkardıklarını  biliyorum bu benim için yeterli.

Sitelerde Paylaş

Ateist forumda aleviliği bu kadar hararetli savunmanız ilginç.

Maksadı aşan eleştri olabilir, ki islam ve sünnilik için çok daha fazlasın görüyoruz bu forumda.Ama alevilik dışındaki maksadı aşan eleştirilere hiç bir ateistten bu denli sert tepkilere tanık olmadım. 

Buradaki herkesin sünni alevi ve benzeri aile yapısı, çevresi ve bir kökeni var, aleviliğin dışındaki grupların eleştirisine teist olmayanların bu kadar tepki gösterdiğini kimse görmemiştir heralde..

Aleviler hakkında ki haksız eleştirilere daha haksız bir şekilde tepki gösterilmesi de enterasan yani..

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bunlarınkinin ne olduğu açık canım benim. Bunlar açıkça korkunç yalanlarla, çarpıtmalarla, iftiralarla nefret kusuyor. Aleviler eline kılıç alıp milletin kafasını kesiyorlar, terör örgütleri hep Alevilerden oluşuyor, bunlar zorba, ellerine fırsat geçse hepimizi keserler deyip duruyor. Yahudilikle ilişkilendiriyor, basbayağı Yahudi kökenli olduklarını ima ediyorlar.

Bunlarınki klasik Alevi nefreti. Ateistler genel olarak Alevileri sever, onların inanç konusundaki hoşgörülü hali, kadınları örtmemesi, laiklik istemesi vs vs nedeniyle Alevileri tehdit olarak görmezler. 

Bu Alevi düşmanları da ateistlere baskı yapıyor, Alevileri neden seviyorsunuz dedikten sonra başlıyorlar dinci propagandaya. Alevileri yakın hissetmekle veya sempati duymakla Aleviliği bir tutuyor ve siz nasıl ateistsiniz, Alevilik de diğerleri kadar saçma diyerek bir tür köşeye sıkıştırıyorlar güya. Hani Aleviliği savunan, inanma eğilimi gösteren varmış gibi...

Bu arada senin benim gibi Alevi aileye sahip olduğunu söyleyenler tepki gösterince de gizli Alevi ilan ediveriyorlar. Bu suçlamalardan korkup çekinelim, istedikleri pisliği yazsınlar istiyorlar.

Senelerdir böyledir bu. Ama Ateistler değil, Müslümanlar yaptı hep bunu. Alevilerden nefret eden ve bizim için tehlikelidir bunlar deyip bin tane yalanı sıralayan ateistlere yeni yeni rastlıyoruz. Gerçekten yoktu hiç. Ya da tek tüktü diyeyim.

Bunların bir kısmı troll falan değil, en süper ve tarafsız ateist olduğunu gösteriyor kendince. Geri kalan salak...

Halbuki insanları dinlerine göre sınıflandırmak ve yargılamak ancak ve sadece ahmakların, faşist kafalıların işidir. Biz ateistiz. İnsan düşmanı değil. İnancı her ne olursa olsun iyi insansa, bana inancını dayatmıyor ve laik bir ülkede yaşayalım diyorsa bendendir. 

Ama toplumsal bilinçaltı çoktan kirlenmiş bu insanlar açıkça Alevi nefretiyle kavruluyor. 

Ben alevilerden aldım bilgiyi sunnilerden almadım.

Sunni Türklerde kökenlerini inceleseler  aleviliği bulacaklar.Birden bire sunni olmadık.

Verdiğim linkide  sunniler açmadı.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, siyahh yazdı:

Ateist forumda aleviliği bu kadar hararetli savunmanız ilginç.

Maksadı aşan eleştri olabilir, ki islam ve sünnilik için çok daha fazlasın görüyoruz bu forumda.Ama alevilik dışındaki maksadı aşan eleştirilere hiç bir ateistten bu denli sert tepkilere tanık olmadım. 

Buradaki herkesin sünni alevi ve benzeri aile yapısı, çevresi ve bir kökeni var, aleviliğin dışındaki grupların eleştirisine teist olmayanların bu kadar tepki gösterdiğini kimse görmemiştir heralde..

Aleviler hakkında ki haksız eleştirilere daha haksız bir şekilde tepki gösterilmesi de enterasan yani..

Ortalığı fişeklemek yerine neyi haksız bulduğunu söylersen daha iyi ilerleyebiliriz.

10 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Diğer insanları kendilerine hizmet için yaratılmış yaratıklar olarak görüyorlar.

Türkiye de ekonomik krizleri çatışmaları nasıl çıkardıklarını  biliyorum bu benim için yeterli.

Vay terbiyesiz aleviler vay... 

Temizlikçilik yapan kara kuru, Sivaslı, Tokatlı ablalar kripto-yahudi olmakla beraber evde ne var ne yok çekip Amerikan istihbaratına yolluyorlarmış. İşten çıkınca da cemevine gidip kan içmeli, insan kurban etmeli ayinler yapıyorlarmış. Sonra da evlere dağılıp, haftalık toplantılarda örgüt başkanlarıyla bir araya geliyorlarmış. Bunlar öyle terbiyesiz bir örgüt ki, kadınlı erkekli toplantı bile yapıyorlar! Bunlaaaar hain!

Aleviler o kadar güçlü ki cemevlerinin ibadethane olduğunu devlete ancak 2015'te kabul ettirebildiler :D

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Ortalığı fişeklemek yerine neyi haksız bulduğunu söylersen daha iyi ilerleyebiliriz.

Amacım kimseyi fişeklemek değil, dışarıdan bakıldığında düştünğünüz pozisyonu görün istedim..

Aşırı tepki göstermeniz çok enterasan geldi.

8 dakika önce, Radikal Kemalist yazdı:

Tamam uzatmayın ya. Alevilik de saçma sapan bir din. Aleviler de normal insanlar. Elbette ki içlerinde salak olan da olur, zeki olan da... yobaz olan da olur ilerici olan da.

Ben bütün inançlara olduğum gibi Aleviliğe de düşmanım ama Alevilere düşman değilim.

Normal şartlarda bir ateistte olması gereken bakış açısı  bu olmalı, bunu anlatmak istedim.

Sitelerde Paylaş

Bir ateist hiç bir inancı olmayan, dinleri kabul etmeyen ve reddedendir. İnançları asla kabul etmez.

Ateistlerin alevi sempatizanı olduğunu düşünüyorsanız bu konuda yanılıyorsunuz. Ateist tanrı veya yaratıcı tanımaz.

bizim inandığımız hiç bir şey yok. Görebildiğim duyabildiğim veya kokusunu alabildiğimi kabul ederim. Eğer bir Ateist Alevileri kendinize yakın hissediyorsa bu tamamen kişisel bir tercihtir. gördüğünüz gibi çok katı bir ateist olarak hiç bir inanana sempati beslemiyorum.  tamamen nötr  olarak bakıyorum. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, siyahh yazdı:

Normal şartlarda bir ateistte olması gereken bakış açısı  bu olmalı...

Bu fikrinize katılmıyorum, çünkü ateistlerin tek bir ortak paydaları vardır. Her türlü tanrı kavramını reddetmek onların ortak yanıdır.

Kitapları, anayasaları yoktur. Ateist´in fașisti ve ırkçısı olduğu gibi, liberali, pasifisti vs. vardır.

Burada her yelpazeden görmek mümkün. 

Sitelerde Paylaş

Bir insanın laiklik diye bir derdi varsa, alevilerin önemini kavrayamaması imkansız. Bundan, alevilerin laikliğin tek sigortası olduklarını düşündüğüm sonucuna varılmasını istemiyorum, Alevilerin laikliği doğru kavradıkları sonucunun çıkarılmasını da keza istemiyorum.

Ateizmi din düşmanlığı olarak anlayanlar bence kolaya kaçıyorlar. Din her zaman kültürün bir parçasını oluşturacaktır. Yani, o her şeyi bilim adamı gibi düşünen insanlardan ibaret bir toplum hiçbir zaman olmayacak, o hayali bırakın. Önemli olan, dinin, kültürün lokomotifi olmaktan çıktığı bir toplum yapısına erişilmesi. Alevilerde bu şimdiden sağlanmıştır. Bu yüzden olumlu bir örnektir. 

Yahudi nefretini hiç tartışmaya gerek görmüyorum. Bu tipik müslüman söylenmeleriyle uğraşacak hali yok kimsenin. 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, kavak yazdı:

Bu fikrinize katılmıyorum, çünkü ateistlerin tek bir ortak paydaları vardır. Her türlü tanrı kavramını reddetmek onların ortak yanıdır.

Kitapları, anayasaları yoktur. Ateist´in fașisti ve ırkçısı olduğu gibi, liberali, pasifisti vs. vardır.

Burada her yelpazeden görmek mümkün. 

Elbette, ben sizin fikrinize katılıyorum ama :)

34 dakika önce, siyahh yazdı:
45 dakika önce, Radikal Kemalist yazdı:

Tamam uzatmayın ya. Alevilik de saçma sapan bir din. Aleviler de normal insanlar. Elbette ki içlerinde salak olan da olur, zeki olan da... yobaz olan da olur ilerici olan da.

Ben bütün inançlara olduğum gibi Aleviliğe de düşmanım ama Alevilere düşman değilim.

Normal şartlarda bir ateistte olması gereken bakış açısı  bu olmalı, bunu anlatmak istedim.

kastettiğim buydu, anlatamamış olabilirim...

Sitelerde Paylaş

Çok süper ateist adamlar var burda. Onların peşinden gidersek kesin kurtulduk demektir. 

5 minutes ago, Tengiz said:

Türk ateist olur çünkü biri ulusu biri inancı niteler. Ancak alevi ateist demek, panteist ateist yahut teist ateist demektir ki saçmadır.

Ulus da ulus diye bir şeyin olduğuna, onun bütünlüğünü sağlayan devletin vatandaşı olduğuna dair bazı bilinçsel girdileri ve bu girdilerin belirleyiciliği altında yoğrulmuş bir bilinç yapısını varsayar. Yani, bir ulusa aidiyet, bizimle doğuştan gelen bir özellik değil, aynı din gibi sonradan aşılanan bir kültürel öğedir. Dawkins'in memleri vardı ya, o memlerdendir. Dinsel aidiyet gibi o da sonradan kazanılır. 

Alevilik ise, tamamen farklı bir konu. Defalarca dedik, aleviliğin bir inançsal boyutu, bir de sosyolojik boyutu vardır. Göksel inanç boyutu hepimizin bildiği gibi içerik olarak metafizik kusurları bol içerse de bu topraklar için hiç de fena sayılmayacak boyutta iyi yaşam yolu öğelerini içerir. Metafizik kısmı körelmiştir. Ali'nin velinin gerçekten göksel yönlerine inanan alevilerin sayısı alevilerin içindeki deist ve ateistlerden azdır. Alevilik, çoğunlukla bir tür deizmdir, deizm bu coğrafyada böyle örneğe dökülmüştür. Saf deizm yoktur, bunu da dikkate alalım.

Yani, arkadaşlar, yahudi ve alevi düşmanları, alevi düşmanı diye yanlış anlaşılan ancak öyle olmayan diğer arkadaşlar: Maksat aleviliği olduğu gibi görelim. Ne büyültelim, ne de küçültelim. Gerçeğini görmeye çalışalım. Yobazı, şekilcisi de vardır alevilerin. Hepsini birlikte düşünelim. Ama, baskın yönü dini değildir, alevilerin farkı budur. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Ten Ten yazdı:

Çaresiz nikinden önce ben yazdım. O yeni üye tanımam etmem onu.

Eğer itirazın varsa delilini gösterirsin.Ben delillerimi gösterdim.Sense duygusal itirazlar yapıyorsun.:)

Orta asyadaki Buhara şehri yahudilerin  göç ettikleri şehirlerden biri.Ne olduysa orada olmuş. Nakşibendilikde alevilikde mevlevilikte o bölgeden çıkma.

http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=24129

http://www.piryolu.com/forum/genel-kultur/6673-yahudi-aleviler.html

http://www.zohreanaforum.com/tartismalar/14209-yahudi-aleviler.html

Bu forumlar sunni forumu değil.sana binlerce kaynak atabilirim.

- Bir tane bile atamazsın. 

Alevilik / nakşibendilik / mevlevilikte etki arayacaksan

1) Orta Asya'da ara

2) İranda ara çünkü adı üstünde "Alevilik"

- Yahudilik ne yaw? Tarih dersinde de var. "Hazar Türkleri yahudiymiş" Yahu yahudi olmayıp da Yahudi olan insan gördünüz mü?

- Budist Türkler var örneğin. Ama bu yahudilik konusu hata'dır. Büyük ihtimalle kaynaklarda hata vardır.

Bir de niye her okuduğuna inanıyorsun?

Burası ne? "Ateist Forum" Kaç ateist var? - 0 Ateist var.

Gerçeği tanıma sorunun olmaya başlamış. İnternetteyiz şu an. Sen kendinden emin misin de Alevi sitesindeki "Alevilerden" emin oluyorsun?

2 saat önce, Ten Ten yazdı:

Alevilerin yahudiler ile aynı düşüncede olduğunu söyledim.

Aleviler yahudi demedim.Aynı düşüncede olmaları yeterli benim için.

karaman beyliğinin bayrağı neden israil bayrağına benziyor.

Yahudilermi yönetiyordu yoksa aleviler mi çoğunluktaydı.

Ahilik teşkilatı neden masonluk gibi.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=14236.0

Al buda yahudi sitesi.

- Bu konuyla ilgilenmeyeceğimi söyliyim ben yine de. 

Oldukça karanlık konulara girmişiz çünkü.

2 saat önce, kavak yazdı:

Ben, oldum olası bu yahudi düșmanlığını anlayamamıșımdır. 

Önüne gelen, dünyada cereyan eden neredeyse her olumsuzluktan onları sorumlu tutuyor, günah keçisi ilan ediyor, hedef tahtası haline getiriyor.

Halbuki tarihin tozlu sayfalarına baktığımızda, hemen hemen hiç bir milletin yakasının temiz olduğu söylenemez.

Ancak bilhassa yahudilere karșı olan hastalık derecesine varan düșmanlık çok belirgin.

Bence bunun altında onlara karșı olan gizli kıskançlık yatıyor, bașka türlü rasyonel bir șekilde açıklamak mümkün degil.

- Evet. Ya yahudinin suçudur, Ya çingenenin suçudur, ya Alevi'lerden kaynaklanmaktadır, ya da müslüman azınlıktan kaynaklanmaktadır. Tek çözüm de Irk temizliği yapmaktır. 

Doğru.

1 saat önce, Ten Ten yazdı:

- İyice uçtunuz arkadaşım.

1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bunlarınkinin ne olduğu açık canım benim. Bunlar açıkça korkunç yalanlarla, çarpıtmalarla, iftiralarla nefret kusuyor. Aleviler eline kılıç alıp milletin kafasını kesiyorlar, terör örgütleri hep Alevilerden oluşuyor, bunlar zorba, ellerine fırsat geçse hepimizi keserler deyip duruyor. Yahudilikle ilişkilendiriyor, basbayağı Yahudi kökenli olduklarını ima ediyorlar....

- Din temelli nefret işte. İşe girmezler, okul okumazlar, Arabıyla Kürdü ile uğraşırlar. Salak herifler.

1 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

İlgimi çekti. Boş zamanımda okuyacağım.

İç Anadolu’ya bir gidip görsen, kafanda bu konuda çok şey değişecek.

- Biri daha iyi bi şey eklesin bence. Ben antropoloji gördüğüm için tahminlerimde haksız çıkmam. Alevi insacı'nın kaynağı İranda ve Orta Asya'da olmalıdır.

Aleviliğin kökenini kabalada arayacak kadar dürzü birine de ilk defa rastlıyorum. Mizah forumu olsa anlıycaz da. Çekin Yahudiyi aradan!

1 saat önce, Ten Ten yazdı:

- Bu ettiğin laflar anti-semit laflar. Git Fransa'da böyle konuş bakayım etrafında dazlak olmayan bir tane arkadaşın kalıyor mu?

Bir saat önce, Ten Ten yazdı:

Ben alevilerden aldım bilgiyi sunnilerden almadım.

Sunni Türklerde kökenlerini inceleseler  aleviliği bulacaklar.Birden bire sunni olmadık.

Verdiğim linkide  sunniler açmadı.

- Bu mezhepçiliktir. Ben yıllardır, farklı inançların benzer noktalarda birleştiklerini keşvettim. Siz hala yok yezidi, yok ateist, yok reformist, bilmem ne. Önce din nedir onu öğrenin, sonra mezhepçilik konusuna girelim. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...