Jump to content

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

Recommended Posts

4 dakika önce, Çaresiz yazdı:

Kalın fontla belirttiğim yazını içtenlikle paylaşıyorum. Bunu anlatıyorum, artık anlamamakta ısrar etme. Beni anladığın için seni kutsuyorum haci :0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L:

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?  Soru başlıklı bu konuda görüşümü paylaştım, ve aynen tekrar ediyorum ,kalın fontla belirttiğim cümlende ki gibi düşünüyorum. Sunni Alevi Yahudi benim için fark etmez diyorum. Bunu Çinceye ve minimum dillere çevirip yazmayı düşünüyorum. Tabi ki Google Translateden :ders::ders:

haci bana kurtulduğumu söyle, artık bu konudan sorgulanmıcak hatta suçlanmayacaksın de artık..  :0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L:

Herşeyden önce iletini okuyan bir alevinin o ileti hakkında ne düşüneceğini göz önüne alarak yazmalısın. Savunduğun düşüncelerin yazdıklarınla bağdaşmıyor.

Ardından yaptığın tartışmalarda aleviliği ve yahudiliği suçlayan ve itham eden bir ton izliyorsun. Alevilik veya yahudilik hakkında kötü düşünceleri olmayan birisi itham eden bir uslüp izlemez.

Sen belki de farkında olmadan, alevilik ve yahudilik hakkındaki ard düşüncelerini ve hislerini ortaya koyuyorsun. Senin bu düşüncelerinden kurtulduğunu kabul etmemiz demek, daha önceki iletilerinin seni doğru yansıtmadığına bizi ikna etmen demektir. Onu da zaman gösterecektir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 357
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

58 dakika önce, haci yazdı:

Herşeyden önce iletini okuyan bir alevinin o ileti hakkında ne düşüneceğini göz önüne alarak yazmalısın. Savunduğun düşüncelerin yazdıklarınla bağdaşmıyor.

Ardından yaptığın tartışmalarda aleviliği ve yahudiliği suçlayan ve itham eden bir ton izliyorsun. Alevilik veya yahudilik hakkında kötü düşünceleri olmayan birisi itham eden bir uslüp izlemez.

Sen belki de farkında olmadan, alevilik ve yahudilik hakkındaki ard düşüncelerini ve hislerini ortaya koyuyorsun. Senin bu düşüncelerinden kurtulduğunu kabul etmemiz demek, daha önceki iletilerinin seni doğru yansıtmadığına bizi ikna etmen demektir. Onu da zaman gösterecektir.

Yahudilik ve Alevilik bir örnek olarak yazıldı. Hristiyan Sunni'de yazabilirdim. Verdiğim örneğe çok takıldınız. Alevi okur diye düşünüyor olsam burada ne işim var, Sunni'ler de okuyor kendileri ve peygamberleri hakkında yazılanları. Uğruna can cevip can aldıkları Allah'larının bir tahta, peygamberlerinin bir masal kahramanı olduğunu yazıyorlar. Sonuçta ateist forum olduğu site adında ve logosunda kocaman belirtilmiş.

Aleviler kuralcı (helal-haram) ve haremlik-selamlık mevzularına yabancı oldukları için daha özgürlükçü gözüküyorlar. Ateizme geçişleri daha kolay oluyor.Dışlanmak gibi bir hezeyanları yok. O sarsıntıyı ve depresyon hallerini pek yaşamıyorlar. Ateist olduktan sonrada kendilerini hala Alevi görmeye devam ediyorlar.

Sunniler ? Şayet zamanında namaz kılan ve oruç tutan, kurban kesen ve Tevhid'e sıkı sıkıya bağlanmış ve hatta çevresine İslam'ı öğütlemiş ise vay haline. Dışlanma korkusu, yaşadığı kabullenme süreci depresyonları, umutsuzluk ve yaşama sevincinin belirli bir süre yok olması gibi bir sürü süreçten geçiyor ve ateizme geçiyor.

İşte Alevi'den gelme ateist ile Sunni'den gelme ateist arasında ki en büyük fark bu. Çekilen zorluk derecesi. Sunnilikten gelen ateist kendisini artık Sunni mezhebinden görmüyor.

Verdiğim bir örneğe takılıp saatlerce burada küfür eden kişi ile aynı örneğe takılan siz Alevilikten gelmesiniz. Ve tam manasıyla kopup ateist olamadığınızı düşünüyorum. Ağır tepkinizin sebebini buna yoruyorum. Aleviliğin ateizme hoşgörülü yada daha yakın oluşu bu gerçeği değiştirebilir mi ?

Konuyu açan arkadaş bence buna değinmek istemiş. Sunnilikten gelen ateistler Alevi sempatizanı olabiliyorlar. Alevilerin genelinde Hz.Ali ve ibadethane olgusu vardır. Sonuçta ritüelleri ve gelenekleri yaşıyorlar. "Ya Ali ya Muhammed" diyorlar. Aleviliğin katı olmaması veya baskı kurmamalarını devlet gücüne egemen olmamalarına bağlıyorum. 2 gündür bana yapılanları yobazca nitelendiriyorum. Sizin hem Alevi hem ateist olamayacağını size söylüyorum. Biz sunnilikten gelenler, bağlarımızı bırakıyoruz. Özellikle dindar-muhafazakar yaşayanlar için geçiş dönemi zor oluyor. Sizlerde bırakın. Ateist olarak bütün dini inanç ve mezheplere karşı standart olun. Bunu söylemenin böyle bir platformda beni zorlayacağını hiç bilmiyordum.

Ve yine tekrarlıyorum, uzun bunalımlardan sonra ateist oldum, kafamda ki prangaları kırdım. Artık sorgulayabiliyorum. Korku kültüründen kendimi çıkardım. Şimdi buraya gelip de herhangi bir mezhebi sırf ateizme daha meyilli yada siyasi ortamda dengeleyici unsur diye kayıramam.

tarihinde Çaresiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senden kimseyi kayırman istenmiyor. Senden beklenen her türlü eğilime eşit uzaklıkta olman... Onların arasında ateizm de var...

Ayrıca fodulluk etmemen de bekleniyor senden.

İtham etmemen de beklenenler arasında.... Tabii bu forumda yazanların psikolojik profilini çizerken de dikkatli olman gerekiyor.

Örneğin ben alevi kökenli biri değilim. Kur'an kursuna bile giden, 15 yaşına kadar namaz kılıp oruç tutan, köklü bir Müslüman aileye ait,  sünni kökenli bir ateistim. Ateist olurken hiç de zorluk çekmedim.

Sen hala bunalımdasın...

Sitelerde Paylaş

Şahsi fikrime göre Alevilik zaten Sünnilik gibi  değilde daha çok bir kültür gibi kuralsız ve tanımsız birşey olduğundan Alevi kökten gelen ve Alevi geleneğiyle yetişmiş Kişiler her ne kadar ateistte olsalar bu Alevilik etkisinden kurtulamıyorlar ve kendilerini Aleviliğe ait hissediyorlar.İşte bu sebeple Aleviliğe en ufak bir eleştiride hemen savunma pozisyonuna geçebiliyorlar.

Sitelerde Paylaş

Alevilik, din, mezhep olarak değil de ırk olarak görülüyor aleviler tarafından. Bunu kimse inkar etmesin. Aleviliğe inançsız (alevi) olanlar da sahip çıkıyorlar. Genel olarak konuşuyorum forumla ilgisi yok. Lakin sünnilere küfür edip alevileri pohpohlayan ateistleri (forumda rastlamadım) iki yüzlü bulurum.

Mum söndü gibi iğrenç iftiralar atarsanız tabiki tepki gösterenler olacak. Bu durum, ateistler alevilere sahip çıkıyor, alevileri kayırıyor gibi gözükmemeli...

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Aslında bazı arkadaşlar ayaklarına sıkıyor, haberleri yok...

Turandursun ve Ateistforum'a alevi sempatizanı deniyor. TD'yi bilmiyorum, ama burası öyle olsaydı bunları konuşmazdık sanırım. Ama şu gerçeği gözden kaçırıyorlar:

Bu iki forumda da, alevi kökenden gelme insanlar var. Utanmadan alevi sempatizanı olarak etiketleyen arkadaşlar, Türkiye'nin en büyük din tartışma forumunun, neden toplumun sadece %20'lik bir kesiminin mensup olduğu bir gelenekten gelen bu kadar insan barındırdığını söyleyebilir mi? Bu bir tesadüf mü?

Tekrar soruyorum. Neden bulunduğumuz tartışma ortamlarında, aleviler olmaları gerekenden kat kat daha fazla? Bunun sebebi genelde daha özgür yetiştirilmeleri olmasın sakın?

- Bende onu düşünüyorum. 

Bu konu ya din bölümüne taşınsın ya da silinsin.

Ben şahsen din öğrenmek isteyince camiye / türbeye gidenlerdenim. 

Din tarihi filan tartışırım belki ama kimsenin dini inancını sorgulamışlığım yoktur.

Ateist forumda Bilim, siyaset vs. olması beklenmez mi? 

Bana ne adam Alevi ise Alevidir. 

5 saat önce, haci yazdı:

Tam da benim değinmek istediğim konuya değinmişsin. Kendi elinle gerçek kimliğini ortaya koymuşsun...

İnsanları alevi, sünni, yahudi falan olmakla suçluyorsun. Bu bir tür ırkçılık.. Mezhepçilikten öte... Daha derin bir ayrımcılık...

Ben yahudi olsam ne olur, alevi olsam ne olur.?. Ateizm bakış açısından ne farkeder? Ateizm insanları senin nitelendirdiğin bakış açılarından değerlendirmez.

Bir ateist için alevi, sünni, yahudi ve ateist hiç farketmez. Sen bu basit gerçeğe henüz vakıf olalmamış bilgisiz, deneyimsiz, çaylak bir ateistsin..

- Koyu MHP'li veya AKP'li olan, ve açtığı başlıklarla sağ görüşlü olduğunu bu kadar belli eden kişilerin Ateist olabileceğini varsaymanız çok kötü. 

Bunlar müslüman bile sayılmaz. Doğrudan gerici kişiler. Daha ateizmi anlayacaklarını sanıyorsunuz. Bu pek gerçekçi değil. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Charlotte yazdı:

Alevilik, din, mezhep olarak değil de ırk olarak görülüyor aleviler tarafından. Bunu kimse inkar etmesin. Aleviliğe inançsız (alevi) olanlar da sahip çıkıyorlar. Genel olarak konuşuyorum forumla ilgisi yok. Lakin sünnilere küfür edip alevileri pohpohlayan ateistleri (forumda rastlamadım) iki yüzlü bulurum.

Mum söndü gibi iğrenç iftiralar atarsanız tabiki tepki gösterenler olacak. Bu durum, ateistler alevilere sahip çıkıyor, alevileri kayırıyor gibi gözükmemeli...

Mesele Alevilik değil. Alevilerin inançlarını nasıl tanımladığı da değil.

Ben bu foruma tek bir kere bile Sünnilere özel olarak küfür edildiğini ve karşılığında Alevilerin pohpohlandığını görmedim. Burada İslam eleştirilir, Müslümanlar eleştirilir ve hiçbir ateist bunu mezhepler üstünden yapmaz. İnanırları mezheplerine göre tasnif edip ona göre davranmak ateistlerin değil, inanırların, daha da doğrusu yobazların işidir.

Alevileri hedef haline getirmek, özel olarak onlara saydırmak mezhepçiliktir. Önce buna karşı çıkmak lazım. Sünni Müslümanları ayırıp yalnız onlara saydırmak da mezhepçiliktir.

Ben dokuz on yıl boyu dinci ve yobaz olmayan Sünni Müslümanları savunduğum, onlara edilen küfür ve hakaretlere karşı durduğum için Müslüman ajan, gizli Müslüman ilan edildim defalarca. En son birkaç ay evvel işte...

Hiç kimse Alevileri sevmek zorunda değil. Ama iftiralar atmak ve hiç ilgisi olmayan yaftaları yapıştırmak da ahlaklıca değil. Bu davranışın nedenlerinden biri inançlı günlerden kalma bilinçaltı nefret, diğeri de politik. Alevilerden nefret ederim dedikten ve onları tecavüzcü, terörist, elinde kılıç kafa kesici, en ağır IŞİD'çi ilan etmek basbağayı hasta akıllı olmayı gerektirir. Bunları yobaz olmayan sıradan Türk Sünni Müslümanı için söylemek de tabii.

Mesele basit. Aleviler Müslüman mı? Müslüman. Allah'a, Muhammed'e, Ali'ye inanırlar ve kendilerini Müslüman olarak tanımlarlar. Bitti. Bu kadardır ateist için.

Ateistlerin çoğunun Alevileri tehdit olarak görmemesi, en azından nötr olması da doğaldır. Çünkü tehdit değildirler, tıpkı laiklik yanlısı Sünni Müslümanlar gibi.

Bunu görmek için dönüp yaşam biçimlerine ne istediklerine bakmak yeter. 

Ateistin işi yobaza dayanmak değil. Mezhepçilik yapmak ve tehdit unsuru olmayan insanlara inanç farklılıkları üstünden saldırmak yobaz davranışıdır.

Sitelerde Paylaş

@Türk Ateist

Söylediklerine aynen katılıyorum fakat Alevilerle ilgili şu durumu açıklamam gerekiyor.

İslam eleştrisi yaptığımız zaman aleviler ne kadar üzerlerine alınıyor bence hiç. Sanki alevilik islamın bir mezhebi değil de hıristiyanlık gibi farklı bir din. Yıllar önce bir sohbet sırasında bir adam (sahaf/kitapçı) ben ateistim ama ateist aleviyim demişti. Bende sünni ateistim o zaman! böyle bir şey olabilir mi? Ateistsen aleviliği reddetmen gerekiyor. Alevilik bir ırk gibi algılanıyor.

Aleviler (kürtçü olanları hariç) cumhuriyetçi, açık görüşlü, medeni insanlar; benim için, yobaz olan sünnilerden daha değerliler. Benim bir ateist olarak alevi kitleyle bir sorunum yok ama alevi kökenli ateistlerin kendilerini alevi olarak görmeleri saçmalık. Benim sorunum bu ateistlerle. Bu forumda öyle bir ateiste henüz rastlamadığımı belirteyim.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Charlotte yazdı:

@Türk Ateist

Söylediklerine aynen katılıyorum fakat Alevilerle ilgili şu durumu açıklamam gerekiyor.

İslam eleştrisi yaptığımız zaman aleviler ne kadar üzerlerine alınıyor bence hiç. Sanki alevilik islamın bir mezhebi değil de hıristiyanlık gibi farklı bir din. Yıllar önce bir sohbet sırasında bir adam (sahaf/kitapçı) ben ateistim ama ateist aleviyim demişti. Bende sünni ateistim o zaman! böyle bir şey olabilir mi? Ateistsen aleviliği reddetmen gerekiyor. Alevilik bir ırk gibi algılanıyor.

Aleviler (kürtçü olanları hariç) cumhuriyetçi, açık görüşlü, medeni insanlar; benim için, yobaz olan sünnilerden daha değerliler. Benim bir ateist olarak alevi kitleyle bir sorunum yok ama alevi kökenli ateistlerin kendilerini alevi olarak görmeleri saçmalık. Benim sorunum bu ateistlerle. Bu forumda öyle bir ateiste henüz rastlamadığımı belirteyim.

alevilik zaten islamdışı bir külttür. bunu iddia eden alevi dernekleri, örgütleri bile var. ayrıca islam eleştirisi yaptığında yakındığın şeylerin kaçı alevilerde de var bunu bi büşün.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Charlotte yazdı:

@Türk Ateist

Aleviler burada İslam'a ne kadar saydırırsan saydır, üstlerine alınmazlar. Çünkü onların anladığı İslam burada eleştirilen İslam değil. Cennet ve cehennem inançları yoktur zaten. Cennet de cehennem de bu dünyadır derler ve Huri Nuri işlerine cevap bile vermezler. Bunlar onların inandığı şeyler olmadığı gibi, inananları ve beklentisi olanları da küçümserler. Namazla, camiyle, oruçla Hac'la falan işleri yoktur, bunları yapmazlar. İnsan odaklıdırlar, "Kabem insandır" derler. "Keramet baştadır, taçta değildir, Her ne arar isen kendinde ara, Kudüs'te Mekke'de Hac'da değildir" diyen bir anlayış bu. Allah'la rahat rahat dalga geçerler, şakasını yaparlar ve inanmıyorum diyene gülüp geçerler. 

Alevilerden çokça ateist çıkar. Nedeni çocuklarına hiçbir şekilde din baskısı yapmamaları, çocuk inanmıyorum dediğinde onu inandırmaya çalışmamaları, yargılamamaları ve serbest bırakmalarıdır. İnanması gerekiyorsa da bunu yapmak onun değil, Allah'ın işidir onlara göre. Hatta en yaşlı Aleviyle, hatta ve hatta bir Alevi dedesiyle oturup Tanrı var mı yok mu diye rahat rahat konuşabilirsin, oturup seninle birlikte sorgularlar ve seni anlamaya çalışırlar.

Hal böyle olunca, Alevi kökenli ateistlerin Alevileri sevmesi ve ateist de olsa bir tür bağlılık duyması bana son derece doğal geliyor. Yobaz aileye doğmamaları ve kişisel gelişimlerine ailelerinin köstek değil destek olması, onlara ve onların geldiği geleneğe saygı duymalarına neden olur. İnançlarına değil, kültürlerine saygı duyma durumudur bu. Alevilik aslında tarihin nonteist örneklerinin en canlısıdır.

Alevi kökenli ateistler rahattır, hatta benim gördüğüm -ki geçmişte farkında değildim- sapasağlam ateistlerdir. O yüzden bazıları kendine Alevi ateist demekten hiç çekinmez, yargılanmayı umursamaz. Ben kendimi Alevi olarak hiç tanımlamadım, Alevi ateist hiç demedim ama diyenleri de anlıyorum. Bu hakları da gayet tabii var, böyle tanımlıyor olmaları ateistliklerini sorgulamaya açık hale getirmez. Ben de yabancı sitelerde vs Türk ateistiyim diyorum örneğin, ırkçılık mı yapıyorum sana göre? 

Bu arada evet, Alevi olmak için Alevi doğmak lazım gibi genel bir kanı vardır. Hadi ben Alevi olayım dediğinde pek Aleviden sayılmıyorsun. Ancak bütün bir köy gidip Alevi olabilir, geçmişte olmuştur da. Tehcir zamanı komşu köylerle sıkı sıkıya haşır neşir olmuş olan ve buralardan gitmek isteyen Ermeni köyleri topluca Aleviliğe geçmiştir mesela. Ama sen "Ben Alevi oldum" dersen de sana kimse olamazsın deyip yapman gerekenleri sıralamaz, Aleviden saymasa da olamazsın deyip reddetmez.

Ben bir sürü Sünni Müslüman biliyorum Aleviliğe özel ilgi duyan ve kendini Alevi sayan.

Velhasıl, Alevilik işi epeyce karışık. Dini değil, kültürel bir birliktir daha çok. Geldiği kültürü seven hatta o kültürden geldiği için kendi şanslı sayan ateistlere, o kültürü yalnızca dine indirgeyip reddetmelerini beklemek üzerinden kızmamak lazım. Veya kızılabilir, bilmiyorum. O kadarına karışmam.

İşin aslı "Ben Alevi ateistim" diyen arkadaşlara ben ilk kez bu forumda rastladım ve biraz şaşırdım. Ancak üzerinde biraz düşününce neden böyle söylediklerini de hissettiklerini de kolayca anladım. 

Sitelerde Paylaş

İslam eleştrisi yaptığımız zaman alevilerin neden üzerlerine alınmadıklarını ben de biliyorum. Yobazların alevilerden neden nefret ettiklerinide...

Alevilik islamdan türemiştir. Türklük ve aleviliği kıyaslamak hoş değil. Türk kökeninin islamla bir ilgisi yoktur Türkler islamdan önce de vardı. Türkler geçmişte farklı inançlara sahip olmuş bir ırk. Türkleri tek bir dinle bağdaşlaştıramazsınz.

Sitelerde Paylaş
On 30.10.2017 at 11:35, copyPaste yazdı:

ben göz attım. yazan arkadaş bu mu

https://panjewish.org/about/gender-body-and-sexuality/

valla iddia doğru galiba sözünün eri birine benziyor, ben tatmin oldum.

sayende yahudi olduğumu öğrenmiş oldum saol. zaten son zamanlarda maddi sıkıntıtaydım.

hemen şimdi rotshieldgillere gidip amerikan merkez bankasından payımı isteyecem. yehhu

Öyle olmuyor işler.

Piramid şeklinde yapılanma var.En alttakiler ne yaptığını bilemeyecek kadar aptal oluyorlar.piramidin tepesindekiler dünyayı yönetiyorlar.

Yahudiler yazıya döküyorlar.Aleviler ise sözlü aktarıyorlar.Bu yüzden aleviler yahudiler kadar başarılı  olmuyorlar.

Birde verdiğim linkin sahibini görünüşüne  göre  değerlendirme yazdıklarına göre değerlendir.

Yahudilik ile alevilik arasında ki benzerlikleri yazmış.

copy paste yapıp forumu yazıya boğmak istemiyorum.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Öyle olmuyor işler.

Piramid şeklinde yapılanma var.En alttakiler ne yaptığını bilemeyecek kadar aptal oluyorlar.piramidin tepesindekiler dünyayı yönetiyorlar.

Yahudiler yazıya döküyorlar.Aleviler ise sözlü aktarıyorlar.Bu yüzden aleviler yahudiler kadar başarılı  olmuyorlar.

Birde verdiğim linkin sahibini görünüşüne  göre  değerlendirme yazdıklarına göre değerlendir.

ulan tırrık nette travetimsi, gayimsi bi akıl hastasının yazdığını kanıt diyemi gösteriyorsun bana, yukarıda arkadaş da yazmış içinde mistizm olan her inançta benzerlikler bulabilirsin.

alevilikte 12 imam ve kurban verilmiş dini lider kültü var (ali) hristiyanlıkta da 12 havari ve kurban verilmiş dini lider var (isa), al sana benzerlik. alevilik = hristiyanlık mı oldu şimdi.

aleviler sözlü olarak ne aktarıyorlar lan, bana kimse birşey aktarmadı, aktarma olunca ne oluyor, aktarılan şey ne , sultangazide karayobaz sunnilerin arasında oturuyorum s..ttirme bana çarkını

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Ten Ten yazdı:

Öyle olmuyor işler.

- Boğ bakalım nasıl boğacaksın.

Son zamanlarda ciddi saçma şeyler yazdığının farkında mısın? Kaç yaşında da adamsın, ne lemuryası kaldı ne Yezidin ordusu kaldı? 

47 dakika önce, copyPaste yazdı:

ulan tırrık nette travetimsi, gayimsi bi akıl hastasının yazdığını kanıt diyemi gösteriyorsun bana, yukarıda arkadaş da yazmış içinde mistizm olan her inançta benzerlikler bulabilirsin.

alevilikte 12 imam ve kurban verilmiş dini lider kültü var (ali) hristiyanlıkta da 12 havari ve kurban verilmiş dini lider var (isa), al sana benzerlik. alevilik = hristiyanlık mı oldu şimdi.

aleviler sözlü olarak ne aktarıyorlar lan, bana kimse birşey aktarmadı, aktarma olunca ne oluyor, aktarılan şey ne , sultangazide karayobaz sunnilerin arasında oturuyorum s..ttirme bana çarkını

- tenten Kusura bakma ama copy-Paste haklı.

Şurada bilimden, pozitivizm'den hatta meditasyon'dan söz ediyorsun. Sonra da gelip paranormal aktivite filan ortalığı kasıp kavuruyorsun. 

Olmuyor yani. Ciddi şizofren olabileceğini düşünmeye başladım. 

tarihinde Donatello23 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Donatello23 yazdı:

- Boğ bakalım nasıl boğacaksın.

Son zamanlarda ciddi saçma şeyler yazdığının farkında mısın? Kaç yaşında da adamsın, ne lemuryası kaldı ne Yezidin ordusu kaldı? 

- tenten Kusura bakma ama copy-Paste haklı.

Şurada bilimden, pozitivizm'den hatta meditasyon'dan söz ediyorsun. Sonra da gelip paranormal aktivite filan ortalığı kasıp kavuruyorsun. 

Olmuyor yani. Ciddi şizofren olabileceğini düşünmeye başladım. 

Şizofren filan değilim. :)

Teori yerine pratiğe uygulamaya önem veririm.

Materyalist felsefe direk red eder.

Pozitivist felsefe uygulanabilirliğe bakar.

Bu yüzden pozitivist felsefeye daha çok önem veriyorum.

Tummo meditasyonu örneğini verdim.Adam buzun içinde bir saat durabiliyor.Forumdaki ateistler bilimsel açıklama yapmak yerine ya tavanarasına atıyorlar yada direk red ediyorlar.

Hipnoz akupunktur konusuda öyle parapsikoloji konularıda öyle.Bilimsel açıklama bulamayınca direk red. :)

Neyse  kendi aranızda takılmaya devam edin.

Travesti diye adamın yazdıklarına önem vermiyorsunuz.Bende sevmem travestileri ama içlerinde bilimadamı çıkanlar var. Travesti eşcinsel diye yazdıklarına önem vermeyelim mi? :)

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Şizofren filan değilim. :)

Teori yerine pratiğe uygulamaya önem veririm.

Materyalist felsefe direk red eder.

Pozitivist felsefe uygulanabilirliğe bakar.

Bu yüzden pozitivist felsefeye daha çok önem veriyorum.

Tummo meditasyonu örneğini verdim.Adam buzun içinde bir saat durabiliyor.Forumdaki ateistler bilimsel açıklama yapmak yerine ya tavanarasına atıyorlar yada direk red ediyorlar.

Hipnoz akupunktur konusuda öyle parapsikoloji konularıda öyle.Bilimsel açıklama bulamayınca direk red. :)

Neyse  kendi aranızda takılmaya devam edin.

Travesti diye adamın yazdıklarına önem vermiyorsunuz.Bende sevmem travestileri ama içlerinde bilimadamı çıkanlar var. Travesti eşcinsel diye yazdıklarına önem vermeyelim mi? :)

,

- Travesti demedim ben tabi. Copy-Paste'in kızmasına hak verdim.

Buzlu suda duran adam tamam. Parapsikoloji konusu da tamam. Hatta Olayın gülünçlüğünü göstermek için bu Ergenekon meselesini eklemen de tamam.

Ama ciddi ciddi Ra Bilgilerine filan gireceksek bilelim diye soruyorum. 

Yani istediğine inanırsın tamam. Benim demek istediğim 15 yaşında değilsin. Yani "Kötülüğün Siyah Cübbeli Rahipleri", "Sirius'un koruması altındaki Bozkurtlara" inanıyorsan bilmem lazım diye soruyorum :) 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Ten Ten yazdı:

http://www.bektashshriners.o

Bu masonik dernekte bektaşilere özenmişler.

Yüzeysel bilgi vermişler.

Fes takıp alevilik sembolleri kullanıyorlar. :)

- Özellikle mistik inanışlarda böyle benzerlikler olabilir. 

Hatha Yoga'daki bazı hareketleri (Güneşe Selam) doğrudan müslüman namazına benzetenler de var.

Mevlevi semasının benzerini Tibetli Budist rahipler de yapıyor.

/Alevi konusu da: Ülkemizdeki dini / etnik bir azınlık. Yahudiyi nereden buldunuz getirdiniz? Show TV reality Show gibi yaw. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...