Jump to content

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

Recommended Posts

25 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Vay canına! Biz adamla -daha doğrusu ben- dalga geçtik şöyle söyleyip:

"Sen takmışsın aman da kız vermiyorlar, solculuğu tekellerine aldılar, barlarda bile semah çalınıyor bilmem ne... 

Alevi bir kızı sevdin de vermediler mi, ne yaptılar sana da bu kadar taktın, ırkçılık falan diyorsun bu işe?"

Meğer gerçekten vermemişler, öfke ve nefreti bu ve benzerini yaşadığını söylediği tanıdıklarıymış.

Bu noktada dalga geçilecek bir şey kalmıyor.

Samimiyetime ne kadar inanırsın bilmiyorum ama gerçekten çok üzüldüm. Bütün içtenliğimle söylüyorum. Benim, bizim gibi ateist olan Alevi aile kızı olan en eski, en yakın arkadaşım da bu sorunu yaşadı. Çocukluk aşkıydı, yine de vermediler. Çocuk da senin gibi ateistti ama onun ailesi dinine çok düşkündü, annesi ülkenin neresinde bilmem ne hazretleri türbesi varsa badi haliyle üşenmez, giderdi. Bizim kızın ailesi de bunu bildiği için vermek istemedi, diretti, bizimkiler de kaçtı ve evlendi. Üç gün sonra barıştılar ama bunlar. Ailenin haklı olduğunu ne yazık ki sonradan anladık, bizim kız diğerlerinin baskısına ve laf sokmasına, her sabah "banyo yaptın mı?" sorusuna (altlı üstlü oturuyorlardı kaynanayla) beş yıldan sonra dayanamadı, kavgalar çıkmaya başladı, ilişki bozuldu ve ayrıldılar. Hayretler içinde izledik.

Sonu kötü oldu ama sanıyorum senin ailen böyle değil ya da evlenince onlarca altlı üstlü oturmazdın. Bilemiyorum. Yani her olayı kendi içinde değerlendirmek ve mutlaka akılcı davranıp bir şeyleri öngörmeye çalışıp önlem almak gerek. Muhtemelen öyle yapardın.

Çok özel bir durum, yanlış anlama ama senin Alevi kız dirençsiz çıkmış, ailesine sözünü geçirememiş, en kötü ihtimalde "Başlarım mezhebinize de size de " deyip kaçamamış. Bunlar neden olmadı bilmiyorum, belki de böyle olmasını siz istemediniz ama inan bana iş kızda biterdi. Sonunda gelip sizi öldürecek değillerdi herhalde...

Gerçekten üzüldüm. 

25 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Benim sunni olan ailem ile hic bir baglantim yok, 20 yildir hemde. Sunni olmasindan ötürü ailem ile baglantim yok hemde, benim kendim sunni insanlara tahammül edemem ki, esim neden etsin. Bunlari da dile getirdim ben, 

Buna ragmen bana bu olay dayatildi alevi aile tarafindan.

Ayrica sunni bir aile ile alevi bir kizin karsi karsiya kalmasina ben de bütün gücümle karsiyim.

kesinlikle sunni bir aileye alevi bir kizin gitmesine izin vermeyin, müsade etmeyin, o sohbetlere gerek yok. Ilimli sunnilere kiz vermeyin, sadece ateistlere verin.

benim olayimdaki hamfendinin teyzesi  zamaninda sunni fakat demokrat bir aile ile ( yani sosyaldemokrat) bir evlilik gecirmis, bu evlilikte de benzer olaylar yasanmis( artik abdest midir nedir bilmem) ve bunun etkiside beni vurdu.

Bu arada tekrar ediyorum: bu aleviligi sevmek zorundamiyim ben???

Birisi kötü etki gördü diye, bütün sunnilerden dogan ateistler kötü mü?

tarihinde astanistan tarafından düzenlendi
.
Sitelerde Paylaş
  • İleti 357
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 hours ago, astanistan said:

tekrar ediyorum: bu aleviligi sevmek zorundamiyim ben???

Ben de tekrar ediyorum: Değilsin. Ayrıca, aydın bir insanım diyorsan, şöyle bir sorumluluğun da var: Sol platformlarda aleviciliğin suyunun çıkarıldığını, alevi kökenli olmayan sol görüşlülerin bazen yalnızlaştırıldığını usanmadan yüzlerine söylemek. Çok aktif bir siyasi hayatım olduğu söylenemez, ama öyle tiplere denk geldiğimde ben çizgiyi çekiyorum.

9 hours ago, Türk Ateist said:

belki de böyle olmasını siz istemediniz ama inan bana iş kızda biterdi. Sonunda gelip sizi öldürecek değillerdi herhalde

Evet olay bu işte, iş kızda biter. Kız istedikten sonra kimse durduramazdı. O da aşkına sahip çıksaydı.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, astanistan yazdı:

Benim sunni olan ailem ile hic bir baglantim yok, 20 yildir hemde. Sunni olmasindan ötürü ailem ile baglantim yok hemde, benim kendim sunni insanlara tahammül edemem ki, esim neden etsin. Bunlari da dile getirdim ben, 

Buna ragmen bana bu olay dayatildi alevi aile tarafindan.

Ayrica sunni bir aile ile alevi bir kizin karsi karsiya kalmasina ben de bütün gücümle karsiyim.

kesinlikle sunni bir aileye alevi bir kizin gitmesine izin vermeyin, müsade etmeyin, o sohbetlere gerek yok. Ilimli sunnilere kiz vermeyin, sadece ateistlere verin.

benim olayimdaki hamfendinin teyzesi  zamaninda sunni fakat demokrat bir aile ile ( yani sosyaldemokrat) bir evlilik gecirmis, bu evlilikte de benzer olaylar yasanmis( artik abdest midir nedir bilmem) ve bunun etkiside beni vurdu.

Bu arada tekrar ediyorum: bu aleviligi sevmek zorundamiyim ben???

Birisi kötü etki gördü diye, bütün sunnilerden dogan ateistler kötü mü?

Kızın teyzesinin yaşadığı kötü deneyim daha da katılaşmalarına ve bu konuda kapılarını tamamen kapamalarına neden olmuş. Hala böyle şeylere rastlıyoruz ne yazık ki. Teyzesinin evlendiği adamın adamın ailesi light Müslüman, sosyal demokrat bir aile olmasına rağmen, benim arkadaşımın da yaşadığı o banyo yapma (yani abdest alma) hikayesi en aşağılayıcısı. 

Senin, ailen Sünni olduğu (biraz dindar mı diyelim?) için ailenden uzak durman senin tercihin ama bunu kızın ailesine söylemen pek iyi olmamış. Çünkü anne babası, günün birinde, -diyelim çocuk sahibi olduktan sonra- ailenle tekrar yakınlaşabilme ihtimalini de düşünmüştür. Sen bile ailen Sünni diye onlardan koptuysan, onlar için tehlike arzediyordur. Annesinin kız kardeşinin başına gelen, kızının başına da gelebilir yani. Sen istemezsin ama ailen yakınlaşmayı çok ister, e sonuçta biyolojik bağın var, annen baban onlar, torun filan sevmek isterler haklı olarak, sen de karşı koyamazsın ve kızlarının durumu tehlikeye girer.

Onların kafasından geçmesi ihtimali bulunanları yazıyorum sana. Çok kötü bir deneyimden sonra en uzak ihtimalleri bile değerlendirirler. Onu anlatmaya çalışıyorum. 

Elbette bütün Sünnilerden doğan ateistler kötü değil, daha doğrusu bütün Sünniler kötü değil. Çok güzel giden Alevi-Sünni evlilikleri var, onları da görmezden gelme. Ancak benim gözlemim, Sünni olan erkekse ve ateist vb değilse, kadın olan Alevi kişinin onlara bir şekilde adapte olduğu yönünde. Yani epeyce bir miktar Sünnileşiyor, Ramazan'da falan oruç tutuyor, abdestler almaya başlıyorlar. "Aleviyim ama sonuçta ben de Müslümanım, bunları yapmakta hiç sakınca yok" deyip çıkıyorlar. Alevi bir kadının, nasıl olmuşsa dindar bir Sünni aileye gelin gittikten sonra bir yobaz gibi örtündüğünü, orucunu namazını onlar gibi pratik ettiğini de gördüm. Elazığ'lıydı bunlar. Hepsi oluyor işte...

Bu başlıkta bir yerde yazmıştım sanıyorum. Benim, inançla ilgisi olmayan, Muhammed'e Ali'ye beş öğün küfür savuran annem babam, evleniyorum dediğimde bir durdu, kaldı, gözümün içine baktı. Çok şaşırmış, korkmuştum, bunlar da gizli yobaz mıyış ki diye bir an aklımdan geçmişti. Bahsini ettiğim arkadaşım hemen aklıma geldi ve onları anladım. Evleneceğim adamın ateist, babasının koyu Atatürkçü bir Sünni, annesininse Hristiyan olduğunu söyledim ve konu kapandı. Düşün bak, ben ateistim, light inançlı da olsa bir Müslümanla asla evlenmeyeceğimi zaten bilmelerine rağmen akıllarına gelen ateist olmam değil Alevi olmam geldi. Bu, isabettin'in söylediği şey işte. Kapına çarpı atılacağı vakit ateist vb olmana bakmaz, bununla ilgilenmezler. Alevisindir sen.

Kız ateisttir, bunu çok net bilirler, buna rağmen o Alevidir aslında. Abdest almadığı için cenabettir, oruçla namazla o yüzden işi yoktur, ağzında iki dua çıkmaz, belki sülalesinde mumsöndü yapanlar bile vardır... Kendi oğlunun ateistliğini kabul eder ama kızınkini etmez. O ille de Alevidir.

Bunlar yakınma değil, ne yazık ki gerçekler. Aleviler bugün hala saçma sapan ön yargılarla bir şekilde dışlanır, sevilmez. Yine de bir parça kırıldığını görüyorum ben, özellikle modern kafalı, light inançlı Sünniler bu tip zırvalara prim vermez, bazıları hiç bilmez. Aa, Aleviler için öyle mi deniyor diyen yetişkin insanlar var. Ailesi öğretmemiş, sağdan soldan da duymamış. Ne güzel...

Aleviliği hiçbir şekilde sevmek zorunda değilsin, Alevilik de bildiğin mistik, boşinan. Biz Aleviliği değil, Alevileri tartıştık burada. Ucu bazen Aleviliğe de dayanıyor haliyle ama genel konumuz Alevilik değil. Ayrıca Alevilere özel bir sempati duymak zorunda da değilsin. Bunu defalarca yazdık.

Amai sana şimdi her şey hak, ne desen susarım bundan sonra. Yaran büyük...

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, isabettin yazdı:

Evet olay bu işte, iş kızda biter. Kız istedikten sonra kimse durduramazdı. O da aşkına sahip çıksaydı.

Ailenin "Sünnisin, sana kızımı vermem" demesine kızmaktan çok bunu düşünmesi lazım kardeşimizin. Gerçekten de kız istese kimse önlerinde durmazdı. Sevdiği adama dibine kadar güvenen, onu bilen kadın, dünyayı karşısına alıp yine gider peşinden. Gençlikte insan daha da cesur olur üstelik.

Sorunun esas merkezi kızımız. Ben olsam beni ailesine sattı, onların sözüyle hareket edecek kadar hammış der, zerre kadar üzülmezdim ama bu laflar astanistan'a sökmez tabii. Çocuğun hayatı kaymış resmen. 

Sitelerde Paylaş

Katılıyorum. Fakat işte insanların ne kadar güçlü veya güçsüz olmasına bağlı biraz da, "yabancı birisi " ile evlenmeye.

Yani ne kadar çok kötü örnek olduğu da ortada, ben de ekleyebilirim. Alevi bir aileden kız alıp kıza çarşaf giydirenini ben de gördüm. Yani sunni birisiyle gitmez, evet.

Neyse, konu hakkında ekşisözlük tede bugün başlık açılmış, ben açmadım bu arada, orada yazar filan da değilim.

https://eksisozluk.com/alevilerin-sunni-biriyle-evlenme-yasagi--5517109?a=popular&p=2

Orada da benzer olaylar yaşayanlar olmuş, isterseniz okuyun. Başka mahalleden (sunni mahallesinden) evlenmeyen alevi kızlardan bile bahsediliyor, alevi erkek sevgilisinin annesi babasının mezhepsel tepkilerinden ötürü ayrılan bır ateist kızdan (sunni asıllı) bahsediliyor, alevi kızlarını işyerindeki sunni sevgilisinden ayırmak için işyerine gelip iş arkadaşlarını bu erkeğin kızlarından ayrılması için ikna etmesini isteyen bir alevi aileden bahsediliyor. Ve başka örnekler var, dilerseniz okursunuz. Tabii anlatılanlara inanmamakta da serbestsiniz. Fakat mahvolan hayatlar olduğu kesin.

Ben yinede alevileri suçlamıyorum  bu olaydan ötürü, bu olayın kök sebebinin sunnilerde yattığını biliyorum, Yavuz katiline kadar gider bu olay. 

Bence bu olay insanların gerçek anlamda bir arada yaşamadığını gösteriyor; insanlar sadece iş yerinde, otobüste, sokakta fiziksel olarak bir yakınlar, fakat kabul etme ve tahammül olarak olarak çok uzaklar birbirlerinden. 

Belki de Türkiye de aleviler ve alevi olmayanlar aynı coğrafyayı paylaşmasalar diye düşünürsem, saçmalamış mı olurum???

Madem ki gerçek anlamda aleviler hiç bir zaman bu coğrafyada emniyetde olmayacaklar ve arada hep bir güvensizlik olacak, bu insanların aynı ortamı paylaşamasının amacı ne? Bu olay en az 150 sene böyle gidecek gibime geliyor, bugünkü türkiye deki gelişmelere baktıkça.

Zaten aleviler de her şehirde kendi mahallelerine sığınıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Galiba burada şu tespitin altını tekrar çizmek lazım: alevilerin sünniye kız vermekten kaçınmakta oluşlarında sünnilerin alevilere karşı genel olarak tarihi tutum ve davranışları çok etkili. Dindar olmayan alevilerde bile bu refleks yaşıyorsa, bunun nedeni "sünnilerle inanç konusunda anlaşmazlık" olamaz, pratik hayata dönük endişeler olabilir altında. Bu da dini bir yobazlık değildir. Oysa, bundan farklı olarak, beni ateistim diye aleviden saymayan herhangi bir diğer alevi dini bir yobazlık sergilemektedir (ben somut karşılaşmada onun ağzına sıçar, özür dileyecek hale getiririm onu, o ayrı konu tabii. Kitabını sikerim adamın).

Her şeyi inanç farklılığı ile açıklayamayız. Hele, alevi sünni farkını Ali taraftarı olmak - Ebubekirci olmak olarak açıklamaya çalışanlar (bana radikal islamcı diyen ilahiyatçıların dümen suyuna girmiş Mega Ateist gibi) güldürüyor aklıma geldikçe. 

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sunnilerin tarih boyunca yaptiklarini hic tartismaya gerek yok isabettin. Alevilerin refleksleri de Newton un anlattigi etki tepki kanunu iste. 

Hani bu önlemler alinirken alevi toplumu tarafindan, arada yinede cok gereksiz olaylar olmus sevgili isabettin. Hic mi insan refleks yapacagina dusunmez? Bu kadar mi analiz yeteneginden yoksunluk olur, bu kadar mi toplumsal baski yüksek olur?

Bu konudan otürü intihar eden bile varmis. Alin onlarca ayrilan insanin misalleri....istersen oku, istersen okuma.

https://eksisozluk.com/alevilerin-sunni-biriyle-evlenme-yasagi--5517109?p=1

Hosca kal.

Sitelerde Paylaş

Bazı insanların asimile olmama kaygısı duymaları son derece normal. Ben de olsam kızımı başını örttürecek birine vermek istemezdim. Ne var bunda? Ben kızı açık yetiştireyim, malın biri alsın örtsün. Yok ya? Hayır ne var bunda, niye anormal olsun ki bu? Böyle sıradan kaygıları niye abartıp toplumsal bir kangrenmiş gibi empoze etmeye çalışıyorsunuz anlamıyorum. Bunlar sıradan, insani kaygılar. Ben de olsam sadece kızım değil, oğlum dindar bir kıza aşık olup onu hoşnut etmek için namaza başlasa tedirgin olurdum yani...

Ülen ben bunları gidip dinci olsun diye mi yetiştirdim diye düşünürdüm. Dinci olarak yetiştirecek olsam ben yetiştirirdim. Biz boşu boşuna mı ateist olduk be! Ben yandım çocuklar yanmasın mı diyecektim! Ne kadar abartıyor, mesele haline getiriyorsunuz yahu! Alevilerde Sünnilerle evlenme yasağıymış! Çok komik! :lol: 

Sitelerde Paylaş
On 09.12.2017 at 09:33, democrossian yazdı:

Bazı insanların asimile olmama kaygısı duymaları son derece normal. Ben de olsam kızımı başını örttürecek birine vermek istemezdim. Ne var bunda? Ben kızı açık yetiştireyim, malın biri alsın örtsün. Yok ya? Hayır ne var bunda, niye anormal olsun ki bu? Böyle sıradan kaygıları niye abartıp toplumsal bir kangrenmiş gibi empoze etmeye çalışıyorsunuz anlamıyorum. Bunlar sıradan, insani kaygılar. Ben de olsam sadece kızım değil, oğlum dindar bir kıza aşık olup onu hoşnut etmek için namaza başlasa tedirgin olurdum yani...

Ülen ben bunları gidip dinci olsun diye mi yetiştirdim diye düşünürdüm. Dinci olarak yetiştirecek olsam ben yetiştirirdim. Biz boşu boşuna mı ateist olduk be! Ben yandım çocuklar yanmasın mı diyecektim! Ne kadar abartıyor, mesele haline getiriyorsunuz yahu! Alevilerde Sünnilerle evlenme yasağıymış! Çok komik! :lol: 

Sunniler ile evlenme yasağını bir ateist olarak sanırım herkes destekler. Fakat konu bu değil: konu alevilerin alevi olmayan herkes ile evlenmesinin yasak olması, konu bir alevi kızı ile evlenmek isteyen bir insanın bütün ırkının araştırılması, konu suçsuz günahsız insanların cezalandırılması.

Bir kere sunni birisi kesinlikle alevi birisi ile zaten evlenmek istemez. (Arada öyle fırlamalar da çıkıyor, evet, alevi kızı ile evlenip alevi kızını müslüman yapacağım gibi, böyle tipler zaten bütün ortamı bulandırıyor. ) Alevi birisiyle evlenmek isteyen alevi olmayan insanlar, aleviliğin hoşgörü dini olduğuna inanan insanlar, Türkiye gibi bir cehennemde Alevi birisiyle evlenmek isteyen insanların büyük bölümü ateist. Dolayısıyla alevi toplumu da bu ateist insanları dışladığı zaman ve " biz kendi ırkımız içinde kalmak istiyoruz" dediği zaman, aleviliğin hoşgörü ile yakından uzaktan hiç bir alakası kalmadığını kanıtlıyor. Ortaya" biz yabancı ile evlenmeyiz" gibi ırkçı iddialar koyduğu zaman, Ateist bir insanı perişan ettiği zaman, aleviliğin hiç bir hoşgörü anlayışına sahip olmadığı ortaya çıkıyor.

Aşağıda bazı ateistlerin yaşdığı bu ayrımı ekleyeceğim. İnanmayan olursa, daha bir sürü örnek var.

1)ben bu yasağa iki kez yakından şahit oldum. alevilerle çok iyi anlaşırım, üniversitede en yakın arkadaşlarım aleviler oldu.kız-erkek fark etmeden onlar benim ateistliğime bakmadı ben onların aleviliğine. ama abim evlenmek için çok uğraştı alevi bir kızla, olmadı. o ara pek anlam veremedim sonra sordum soruşturdum bir kaç alevi arkadaşımdan " kız alırız ama kız vermeyiz" savunmasını duydum. 

çok sonra başka bir arkadaşla eve çıktık, modern bir çocuk, küpeli, müzik okuyan, kız arkadaşıyla tatile falan giden. nişanlanacak, kız hanefi meshebinden, ama komünist çok da dinle alakası yok. ailesi geleceği için bana biraz önden alıştırma yaptı, temizlik falan yaptırdı. sonra konuşurken konu açıldı "ben kız kardeşimi sunni adama vermem, hadi ben ses etmesem babam vermez." dedi. 
"peki ateist isterse " dedim, fark etmeyeceğini söyledi. aynı sözü ondan da duydum orada "kız alırız, kız vermeyiz".
tabi benim yaşadığım bir iki deneyim tüm aleviler hakkında ahkam kesebileceğim anlamına gelmiyor ama yine de kenarda köşede değerlendirilmeyi, en azından göz önünde bulundurulmayı hak ediyor.

2) 

sünni değil deistim. ama herkese göre sunniyim neyse. eşim alevi. eşimin babasını alevi dedeleri biz evlendikten sonra dışlamış. bir nevi afaroz etme. sıkıntı yok 3 sene kefareti varmış. her şey yolunda bir kızımız var. yemişim böyle yasağı.

3)

olan yasak. eski sevgilimin ayrılma sebebi. ailesi aşırı karşı çıkıyordu ilişkimize hatta. daha sonradan, çevremde bir akrabası çıkmıştı. sebebini sormuştum. bildiğin akraba evliliği yapıyormuş koskaca bütün sülale. sebebi nedir dedim. "genotokloromoz doşoro çokmoson" diye. dedim alla alla, ne genetiğiniz varda dışarı çıkmasın yav? ciddi ciddi "yeşil gözlüyüz" ve "türküz saf" dedi. çocuk kekemeydi bu arada.

4) 

ılk sevgilim alevi bir erkekti. alevi olmasına da zerre önem vermiyordum sadece aleviler gözümde modern insanlardı o dönem. ilişkimin ilerleyen zamanlarında benim ona aşık olmam ile birlikte annesinin kesinlikle sünni bir kız istememesi ve fellik fellik alevi kızları arayıp oğlunu zorla onlarla evlendirmeye çalıştığını öğrenince tüm dünyam başıma yıkılmıştı. sonunda tabiki anne kazandı. oğlunu henüz alevi bir kızla evlendirmiş değil ama en azından sünni bir kızdan daha ayırdı. hayatımda bu kadar yobaz bir aile de görmedim. yobazlik mezheple alakalı değil kafa yapısı ile alakalıdır ve kafa yapısı bozuk insanlar her yerden bir şekilde çıkabiliyor. ayrıca tabiki alevilerin sünnilerle evlenmesi yasak değildir fakat benim gibi olan bir akrabam daha var. birbirlerine aşık olmalarına rağmen olay ciddiye binince kızın annesi erkek tarafı sünni diye ne yaptı ne etti ayırdı. halbuki benim kuzenim türkiye deki en modern erkeklerden biridir. ayrıca kızın da onu çok sevdiğine eminim. sadece bu tarz şeylerin günümüze kadar gelmesi beni çok üzüyor. çok karanlık geliyor bana...

5) var olan yasaktır. son sevgilimin annesi yanımda oğluna "ölürüm de ağzı karaya gelin demem" dedi. "evleneceksen beni ve aileni unut" dedi.

baktım kavgalar büyüyor ortamdan sıvıştım. ömür boyu onları mı çekicem?!

gayette kız vermedikleri gibi, kız da almıyorlar. ayrıca gördüğüm en faşist aile idi.
bu arada ben deistim.

Sitelerde Paylaş

İyi işte arkadaş, Alevilerde asimile olma kaygısı var. Çok mu anormal bu kaygı? Asimile olmak istemiyorlar. Camiye gidip namaz kılıp oruç tutup kurban kesmek zorunda kalmayı istemiyorlar. Bunları istememek çok mu anormal? Karışırsan bunları yapmak zorunda kalacaksın, çoğunluk yapıyor diye. Yapmak ise istemiyorsun, bu ritüellerden hoşlanmıyorsun.

Bugün ateistim der kızı alır yarın yok ben müslümüm der. Aleviler tüm bunlara karşı kendi kültürlerini korumaya, asimile olmamaya çalışıyorlar. Bunun nesi acayip? Bu toplumda çoğunluk bir Sünni geleneği yok mu, bu topluma eklemlenmek sünni olmayı sonuç vermiyor mu? Evet. Eee? Aleviler Sünnilere eklemlenmek ve adapte olmayı istemiyor!

Bu işin çözümü ne? Tolumda hep ikilik mi olacak? Hayır. Sünniler de Aleviler de laiklik ekseninde birleşirse sorun kalmaz. Saçma kurban törenleri yasaklanır, inanç kamudan dışlanırsa evinde isteyen ne yapacaksa yapsın, namaz mı kılacak ne yapacak kendi bilir. Laiklik sağlanır, inanç kamusal alanlardan dışlanırsa sorun kalmaz. Aksi halde inançlar insanları daima bölecektir.

Aleviler Sünniler bir olup laik olacak, diyaneti, imamatipleri, Kuran kurslarını kapatacaklar. Din kamusal alanlardan tümüyle kovulacak. Ondan sonra kime ne kimin inancı neymiş. Kendi özeli olur, kimse de karışmaz.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, democrossian yazdı:

İyi işte arkadaş, Alevilerde asimile olma kaygısı var. Çok mu anormal bu kaygı? Asimile olmak istemiyorlar. Camiye gidip namaz kılıp oruç tutup kurban kesmek zorunda kalmayı istemiyorlar. Bunları istememek çok mu anormal? Karışırsan bunları yapmak zorunda kalacaksın, çoğunluk yapıyor diye. Yapmak ise istemiyorsun, bu ritüellerden hoşlanmıyorsun.

Bugün ateistim der kızı alır yarın yok ben müslümüm der. Aleviler tüm bunlara karşı kendi kültürlerini korumaya, asimile olmamaya çalışıyorlar. Bunun nesi acayip? Bu toplumda çoğunluk bir Sünni geleneği yok mu, bu topluma eklemlenmek sünni olmayı sonuç vermiyor mu? Evet. Eee? Aleviler Sünnilere eklemlenmek ve adapte olmayı istemiyor!

Bu işin çözümü ne? Tolumda hep ikilik mi olacak? Hayır. Sünniler de Aleviler de laiklik ekseninde birleşirse sorun kalmaz. Saçma kurban törenleri yasaklanır, inanç kamudan dışlanırsa evinde isteyen ne yapacaksa yapsın, namaz mı kılacak ne yapacak kendi bilir. Laiklik sağlanır, inanç kamusal alanlardan dışlanırsa sorun kalmaz. Aksi halde inançlar insanları daima bölecektir.

Aleviler Sünniler bir olup laik olacak, diyaneti, imamatipleri, Kuran kurslarını kapatacaklar. Din kamusal alanlardan tümüyle kovulacak. Ondan sonra kime ne kimin inancı neymiş. Kendi özeli olur, kimse de karışmaz.

Bu kadar insan acı çekecek, ardından "ateist bile olsa yeri geldi mi sunni olur" diye iyi niyetli insanları da zan altında bırakmak....

yeri geldiği zaman da " bakma sen ateist dediğine bunların, bunlar aslında sunni, yezit" diye kışkırtmak...

İşte buna ırkçılık denir; insanlığın öldüğü nokta burasıdır.

Bu kadar sunni ve alevi ırkçılığını laiklik te düzeltmez.

Ateist olan ne sunni ile, ne de alevi ile dost olur. Ateist dediğin kendisini geliştirmiş insana, feodal kırsal bağlardan uzak yaşayan, herhangi bir geleneksel hayatı olmayan, kurban bayramından da, ramazan kutlamasından da, "selamunaleyküm"ünden de, lokma dağıtmasından da, kız alma verme mantığına inananından da uzak olur.

Bu saydığım gelenekler alevilerde de var sunnilerde de, ve her iki kesimde ultra cahil.

Kalkıp " ben ateistim, ama aleviler iyi insanlar" demek, senin ateizmi anlamamış olman demektir; bırak ateizmi, dinlerin ne işe yaradığını anlamamışsın demektir. Her din diğer dinler ile rekabet içerisindedir ve hak din veya en hoşgörülü din olduğunu iddia eder. Bu iddiasıyla kalmaz, insanları birbirinden ayırır. Dinler insanların arasında ayrılık yaratmak için vardır.

Sen halk demokrasisi nedir, onu da anlamamışsın.

Bu işin çözümü ne biliyor musun?

Artık farklı dinlere ait insanlar aynı platformlarda bulunmasınlar, ne işyeri, ne trafik, ne sokak ne de mahalle.

Mademki insanlar dinlere göre ayrılacak, mademki insanlar birbirine bu kadar kindar olacak, o zaman araya çizgiler çekilsin.

Bu arada " ben ateistim " deyipte herhangi bir dinin propagandasını yapanlar, hiç fark etmez isterse aleviliğin isterse budizmin olsun, da en azından ateist çevrelerden uzak olsaydı....

Sitelerde Paylaş

Bilader anlaşılan senin canın yanmış bu işten ama ileri gitmeye başladın! Tamam tutuculuk hangi kesimden gelirse gelsin kötüdür, ama Alevi tutuculuğunu körükleyen bizzat Sünni tutuculuğu. İnanç ayrımcılığının da bulunabilmiş tek çaresi laikliktir. Henüz inanç aşısı bulamadık ki herkese yapalım inançlarından kurtulsunlar. Biz seninle şurada sohbet ediyoruz, sen kalkıyor suçlamalara filan girişiyorsun. Ben bulabildiğim, bildiğim çözümü söylüyorum. Kimseyi savunduğum yok. Hiç bir Alevi ile hiç bir alışverişim de olmadı bu güne kadar. Ne tanırım, ne içlerine girdim. Savunmak için hiç bir gerekçem yok.

Çözüm apaçık: Yaşantılarında Sünni mi Alevi mi olduklarını ayırt etmeye yarayacak bir ayrım kalmadığında, yani laiklik gerçekleştiğinde bu iş çözülür. Başka da çözümü yoktur, biliyorsan sen söyle. İnancı yasa ile yasaklamayı, inanç belirtisi gösterenleri toplama kamplarına oradan da gaz odalarına göndermeyi planlıyorsan bilemem. 

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, democrossian yazdı:

Bilader anlaşılan senin canın yanmış bu işten ama ileri gitmeye başladın! Tamam tutuculuk hangi kesimden gelirse gelsin kötüdür, ama Alevi tutuculuğunu körükleyen bizzat Sünni tutuculuğu. İnanç ayrımcılığının da bulunabilmiş tek çaresi laikliktir. Henüz inanç aşısı bulamadık ki herkese yapalım inançlarından kurtulsunlar. Biz seninle şurada sohbet ediyoruz, sen kalkıyor suçlamalara filan girişiyorsun. Ben bulabildiğim, bildiğim çözümü söylüyorum. Kimseyi savunduğum yok. Hiç bir Alevi ile hiç bir alışverişim de olmadı bu güne kadar. Ne tanırım, ne içlerine girdim. Savunmak için hiç bir gerekçem yok.

Çözüm apaçık: Yaşantılarında Sünni mi Alevi mi olduklarını ayırt etmeye yarayacak bir ayrım kalmadığında, yani laiklik gerçekleştiğinde bu iş çözülür. Başka da çözümü yoktur, biliyorsan sen söyle. İnancı yasa ile yasaklamayı, inanç belirtisi gösterenleri toplama kamplarına oradan da gaz odalarına göndermeyi planlıyorsan bilemem. 

Türkiye ve diğer ortadoğu ülkeleri için laiklik te çözüm olmaz, laiklik Avrupa' da din denen belanın bir sürü din/mezhep savaşlarına yol açıp milyonlarca insanın katline yol açtığı, ardından bir bir sürü devrimin ortaya çıktığı dönemde çıkmıştır. Bilmiyorsan reformasyon nedir, 1789' da neler oldu, ardından neler oldu, oku.

Ortadoğuda ise gerçek anlamda bu süreçler yaşanmadı; din denen bela halen orta çağ formatında ortadoğuyu kasıp kavurmaya devam ediyor, ve edecekte.

Ortadoğu da sunni, şii, alevi, hristiyan, yahudi gibi birbirine ölümüne düşman kitleler mevcut, ve her on yılda bir (ülkesine göre değişiyor, bazı ülkelerde günlük oluyor; Lübana, Suriye, Irak, Türkiye' ye bir bak istersen) bir mezhep ve/ veya din adına katliam yapılıyor: bu sadece buz dağının görünen tarafı. 

Bu kadar birbirine düşman insanlar zaten kendi bölgelerini kurmuşlar, kendi mahallelerine çekilmişler= Irak' ın güneyi şii bölgesi, kuzeyi sunni gölgesi, Suriye' de yine aynı, Türkiye' de yine aynı, Lübnan ise çok feci şekilde zarar gördü ve çok karışık).

Nasıl ki geri zekalı sunniler halen cihat, oruç, kurban, kadınların erkeklerden baskı görmei gibi zeka özürlü eylemler ile meşgullerse bugün, aleviler de Kerbela, Ali, kurban adama, "yol cümleden uludur" ve benzeri zeka özürlü eylemlerle karşımızda, ve aleviler de yeri geldiği zaman şiddete başvuruyor; hristiyanlar da yine aynı (bkz. Lübnan' daki hristiyan milisler).

Bütün bu grupları birleşdiren tek nokta= hepsi halen orta çağ kafasında yaşıyor, ve yeri geldimi hepsi bir birine şiddet ve kin kusuyor.

Bu grupları ister laiklik adı altında, ister şeriat adı altında bir arada tutmak hiç bir çözüm değildir, her zaman patlamaya hazır bombadır bu gruplar, ve patlıyorlar zaman zaman.

Türkiye' de çözüm?

artık federasyon sistemi olur, artık bir gerçek devrimci anlayış adı altında yönetilen sosyalist ülke olur (buna halk demokrasisi derler, örnekleri tarihte olmuştur); gerçi artık bütün bunlar içinde çok geç kalındı, kitleler artık çok pasifize edildi ve fırsatçılar her köşeyi tuttu.

Fakat kapitalist anlayış ile beslenen kaypak sosyaldemokrat ve  laik anlayışlar çözüm olmamıştır, olmayacaktır da.

Sadece sorunları masanın altına atmış olacaktır.

Ayrıca, mademki alevilik hakkında bilgin yok, ne diye kalkıp yorum belirtiyorsun?

Bu arada, " birader" diye kahvehane lakaplarının ateistforumda ne işi var?

.
Sitelerde Paylaş

Kız alıp kız verme bunlar şimdilik önemli değil.Önemli olan tam bir laik sistemi yerleştirebilmektir.Aleviler bundan yana.Çünkü Diyaneti Devletten maaş alan Dedeleri,Okullarda Alevilik dersleri verilmesini istemiyorlar.Ama sunni kesim öyle değil.Onlar dinin taa Ana okullarından başlatılarak  Dindar vede kindar nesil yetiştirmek istiyorlar.Alevi bir fert dedeye gitmese ceme katılmasa Muharrem orucu tutmasa dahi kendi insanlarınca hor görülmez.Ama sunni kesim öyle değil.Her sene Ramazanda ilk sopa hangi şehirden çıkacak diye neredeyse iddiaya giriyoruz.Alevilerin bağnazlığının esas nedeni Suni saldırılarına karşı mukavemettir.Bu saldırılar olmazsa o zaman Alevilerin bu Alevi bağnazlarını içlerinde barındırmayacakları kuvvetle muhtemeldir.Hitler olmasaydı Yahudiler dinlerine bu kadar sarılıp yobazlığa prim vermezlerdi.Yurt dışındaki Sunni ve Alevi kesimlerine bakın Laikliğin olduğu günlerde Türkiyeden İşçi olarak giden Sunniler O ülkelerin dillerini öğrenip O Ülkenin sosyal yaşamına adapte oluyorlardı.Ama ne zaman Türkiyeye AKP iktidarı geldi.Yabancı Ülkede çalışan sunni kesimin önemli bir kısmı kendilerini o Ülkelerde tecrit ettiler.Gettolaştılar Camiiler ve Mescidler kurmaya başladılar.Ve Her geçen gün O Ülkelerde şeriatçı talepleride artmaktadır.Ama Alevi kesime baktığımızda onların hiç bir dini talepleri yok.Bulundukları toplumla gayet güzel bir uyum içinde yaşıyorlar.Ülkeyi Alevi sünni diye federasyonlara bölmek Batının emperyalist emellerine hizmetten başka hiç bir işe yaramaz.Yapılacak şey yine tekrar ediyorum Tam Laiklik (Diyanet ,Okullarda din dersleri kalkmalıdır)ve Bu Ülkenin refahı için ne gerekiyorsa onu yapacak Dürüst yönetim şekline kavuşmasıdır.

Sitelerde Paylaş

700 küsur yıl süren Osmanlı İmparatorluğunun Aleviler üzerindeki Din Baskısı ve yaptıkları katliamları düşünün!Fatihin kazdırdığı çukurlarda Hurifi diye diri diri yaktırdığı Aleviler! Kuyucu Murat paşa katliamları ,Celali İsyanları,Hatta hatta ne 700 yılı Osmanlıda az gelir Selçukilerde başlar Babai İsyanları!onların namusları hakkında İnsanlığa sığmayacak Mum söndü !iftiraları.Laik Cumhuriyette dahi bu İnsanlar gördükleri bu baskılar yüzünden Alevi olduklarını söyleyemiyorlardı! ne yapsalardı yani Kızlarını sunnilere vermiyorlarmış.Olacak tabiki o kadarda.Ha ama Trakyaya gideseniz şayet Trakya alevileri (Babailer  ve Balım sultan Bektaşileri) bunu yapmıyor.Nedeni açık değilmi? asırlardır Görülen Zulümlerden fazla nasiplerini almadıkları içindir.Arnavutlara bakın Yarı Sunni Yarı Bektaşidir onlar.Ve Uyum içinde yaşarlar.

Sitelerde Paylaş

876.877. ci defa yaziyorum: sunniler her sekilleri ile yobaz ve vahsiler. isterseniz yazilanlara ben biraz daha ekte bulunayim; Fatih denen zorba istanbul fethini yaptirdigina toplu tecavüzlere izin verdigi gibi, kendisi de tecavüzlerde bulundu. Ve hatta Osmanli denen sunni zorba devletinde oglanci olmak bir yüksek statü gelenegi idi osmanli agalari icin.Yukarida sayilan katliamlarin on misli fazlasi katliam yapilmistir alevi kesime sunni osmanli tarafindan.

Simdi gelelim bugüne: Almanya^ya göc eden sunni türkler 10 kelime almanca ögrenmediler, hatta gittiler orada da igrenc emellerini devam ettirdiler, zorbalik, lümpenlik gibi. AKP döneminden evvel de, sonrasinda da lümpen idi Almanci sunni kesim (fuhus, uyusturucu, kumar, feodal kültür).

Devam: Trakya°daki aleviler de disariya kiz vermezler. Bu herhangi sekilde oradaki alevi kesimin daha katliama maruz kaldigindan ötürü degil, bu alevilerin disariya kapali ve irkci bir toplum olduklarindan kaynakli. Disariya kiz vermemeleri ise kast sistemidir, irkciliktir! Detayli arastirma icin, Kerbela olayinin alevi toplumu üzerindeki etkilerini ve olusan yol kurallarini inceleyen herkes bilir.

igrenc mum söndü iddiasi katil Yavuz döneminde alevi katliamlarini mesrulastimak icin igren osmanli tarafindan ortaya atilmistir ve günümüze kadar igrenc sunni toplumu tarafindan sürdürülmüstür ve sürdürülecektir. Bu degismeyecektir, cünkü sunni toplum tek adim bile ilerlemeyecektir: sorgulamayan, düsünmeyen, özelestirinin yasaklandigi her toplum oldugu yerde sayar.

Alevi toplum da ilerlemeyecektir; tam tersine, daha fazla cemevi ve dede adetleri ile daha geriye gidecektir. Yapilan endogami ise gercek ateistleri de karsilarina aldi; alevilik hosgörüden uzak, intikam pesinde kosan bir yapidir, hosgörülü degildir. Mazlum oldugudabir gercek, fakat kökü yine dine dayanir ve metafizik kanunlari ile yönetilir.

Laiklik: bu kadar birbirine düsman kitleleri kaypak ikiyüzlü burjuva iktisadi ile yasamaya zorlandi da ne oldu? Maras, Corum, Sivas, Dersim olaylari oldu. 

Neden? Cünkü sunni kesimi barbar, alevi kesimi ise azinlikta.

Sonuc? Bu insanlari ayni cati altinda yasamaya zorlamak, kutuplasmaya yol acti; Corumun alevi ve sunni mahalleleri, Sivas da öyle, Malatya da öyle, istanbu öyle, Ankara öyle. isterseniz teker teker alevi ve sunni mahallelerini de sayayim!

Yani, zorla güzellik olmaz, buda mekanigin kanunu!

Sunnisi ve alevisi ayri bölgelerde yasasinlar, ne aleviler ezan dinlemeye zorlansinlar, ne ramazan davukcusu ile ugrassinlar, ne de sunniler her gördügü aleviye icten ice kin beslesinler. Madem bu devlet icinde ayri mahallelere bölünmüs kesimler var, o zaman bu devlet zaten birlik icerisinde degilki. Aleviler ve sunniler kendi yöntimini kursunlar.  Her kesiminde gercek ateistleri o zaman ortaya cikar. Ve atesit olan insan, ne Aliyi, nede Muhammeti destekler. ikisinede gerek yok, yeter bu kadar bos Muhammet, Ali, Hüseyin, zülfikar muhabbeti ulan!

Bana kalkip sunnileri kötüleyip alevileri yücelten herkese bu sayfada her iki kesiminde ateizm ile alakasi olmadigini, sunni kesimin barbar, alevi kesiminde irkci oldugunu misalleri ile anlatmaya devam edecegim! Merak ediyorum, bu sayfada ateizmin ne oldugunu anlayabilmis insan sayisi 10 parmagi gecer mi acaba?

.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...