Jump to content

Her ateist Alevi sempatizanı olmak zorunda mı?

Recommended Posts

Neden sünni kökenli ateistlerin bile çoğu bu gaflete düşüyor?

Neden Aleviliğin de Sünnilik gibi dogmatik ve yobaz bir düşünce olduğunu, Alevilerin de Sünniler kadar saçma sapan inançlara ve ritüellere sahip olduğunu kabul etmek istemiyorsunuz?

Ben Alevi sempatizanı değilim arkadaş. Benim gözümde Sünniler ne ise Aleviler de odur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 357
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Türkiye'deki Alevilerin çoğu solcudur. Ateistlerin sempati duyduğu o solcu Alevilerdir. Bu sempati son derece yerinde ve haklı bir sempatidir. Aslında solcunun Alevisi Sünnisi olmaz. Alevi, Sünni, Türkmen, Kürt, Ermeni, Yahudi, Pandaruni ya da her ne halsa, bütün kökenlerden solcular candır.

Ayrıca Alevilik heterodoks bir mezheptir. İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik içinde heterodoks mezhepler çıkmıştır. Bu akımlar katı doktriner anlayışlar değildir. Oldukça gevşek kuralları olan, din uğruna adam öldürmeyen, kadın haklarına nispeten daha saygılı, liberal akımlardır. Ateistleri doğal olarak bu akımları kendilerine yakın hissederler. Hristiyan olarak kabul edilen Bogomiller de heterodoks bir mezheptir ve ateistlerin sempatisine hedef olmuştur. Bogomilleri kendine yakın hisseden ve onlara büyük övgülerde bulunan en ünlü ateist Karl Marks'tır. 

Sünni olarak kabul edilen Mevlevilik, Kalenderilik, Melamilik gibi akımlar da ateistler tarafından daha insancıl olarak bulunur.

Sitelerde Paylaş

Alevilik (anadolu aleviligi) muslumanlik bile sayilmaz. Sunni yobazligi ile karsilastirilamaz bile. Inanislari elbette sacma ve bilimsellikten uzaktir ama bizler icin diger sunni islam ve sia kadar tehdit olusturmaz. Benim icin ingiliz kilisesi ne ifade ediyorsa, anadolu aleviligi de onu ifade ediyor. Bu insanlar ne bize ne de yasam tarzimiza tehdit olusturuyor. Dolayisi ile de dusmanoik gutmmiz icin bir neden yok.

Senin derdin baska, onlarin yobazligi falan degil. 

Sitelerde Paylaş
Just now, Robespierre said:

Türkiye'deki Alevilerin çoğu solcudur. Ateistlerin sempati duyduğu o solcu Alevilerdir. Bu sempati son derece yerinde ve haklı bir sempatidir. Aslında solcunun Alevisi Sünnisi olmaz. Alevi, Sünni, Türkmen, Kürt, Ermeni, Yahudi, Pandaruni ya da her ne halsa, bütün kökenlerden solcular candır.

Ayrıca Alevilik heterodoks bir mezheptir. İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik içinde heterodoks mezhepler çıkmıştır. Bu akımlar katı doktriner anlayışlar değildir. Oldukça gevşek kuralları olan, din uğruna adam öldürmeyen, kadın haklarına nispeten daha saygılı, liberal akımlardır. Ateistleri doğal olarak bu akımları kendilerine yakın hissederler. Hristiyan olarak kabul edilen Bogomiller de heterodoks bir mezheptir ve ateistlerin sempatisine hedef olmuştur. Bogomilleri kendine yakın hisseden ve onlara büyük övgülerde bulunan en ünlü ateist Karl Marks'tır. 

Sünni olarak kabul edilen Mevlevilik, Kalenderilik, Melamilik gibi akımlar da ateistler tarafından daha insancıl olarak bulunur.

Senin derdin baska derken bahsettigim buydu zaten. Neo-nazi fikirleri yuzunden solcu alevilere karsi dusmanlik besliyor.

Sitelerde Paylaş

Alevilik ve Bektaşilik aslında iki türlüdür.

1-Teist Aleviler:Bunlar Allaha ve Muhammed ile Aliye inansalar dahi laiktirler.Toplumun yaşam tarzına karışmazlar 

2-Ateist Aleviler:Bunlara göre Allah İnsanda mevcut olan Akıl ve duygu beraberliği sonucu oluşan Başarının ta kendisidir.Bunun içinde Akıl ve duygularındaki olumsuzluklarını kontrol altına alması lazımdır.Muhammed Ve Aliye gelince bunlar Tarihte falan yaşamamışlardır.Muhammed Karşılıksız sevgi aşktır.Bu aşk önce insanın kendini sevmesi sonrada çevresini sevmesidir.Ali ise çift taraflı düşüncedir.Yaşama hem olumlu hemde olumsuz tarafından bakabilmektir.Bunada İradeyi külliye denir.İradeyi külliye İlminde kapısıdır. Diyalektiktir aynı zamanda.Yani İnsanı hayvandan ayıran onu Allah yapan özelliği Aşkı ve çift taraflı düşüncesidir.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, ateisttürkgenci yazdı:

Neden Aleviliğin de Sünnilik gibi dogmatik ve yobaz bir düşünce olduğunu, Alevilerin de Sünniler kadar saçma sapan inançlara ve ritüellere sahip olduğunu kabul etmek istemiyorsunuz?

Ben Alevi sempatizanı değilim arkadaş. Benim gözümde Sünniler ne ise Aleviler de odur.

Alevilik de sünnilik kadar boşinandır, bunu hiçbir ateist tartışmaz. 

Ateistlerin, özellikle de sünni kökenli ateistlerin Alevi sempatisi, Alevilere kötü laflar eden yobazlara hemen tırnaklarını göstermesi başlarda bana da tuhaf görünmüştü ama kısa süre sonra anladım.

Aleviler kadınlarına baskı yapmaz, onları örtmez, çok eşliliğe karşıdır, kadın erkek bir arada ibadet ederler, kimsenin inancına karışmaz, kendi inançlarını dayatmazlar, son derece hoşgörülüdürler, yobazlığa düşmandırlar, bilimsel eğitimden yanadırlar, Atatürkçüdürler, çağdaş değerlerle son derece barışık ve kendi halinde yaşarlar. Bir de bunlardan çok fazla ateist çıkar. 

Özellikle Sünni kökenli Ateistler, kendi mezheplerinin daha katı ve yobazlığı besler bir mezhep olduğunu düşündükleri için Alevilerle uğraşmaz, onları severler genel olarak. Bunda bir tuhaflık yok. Ateistler insan düşmanı değildir, insanları inanışlarına göre yargılayıp sınıflandırma gafletine düşmezler, eğer biraz akıllılarsa.

Alevilere sempati duymak neden gaflet oluyor acaba? Bu nasıl bir hakaret böyle? 

Nedir yani, sırf ateistiz diye her tür inanç mensubuna kafadan düşman mı olalım? Ben aklı başında, yobaz olmayan, başkalarına inanç dayamayan ve çağdaş değerlerin yanında olan Sünnileri de sever ve sahiplenirim. Bu da gaflet mi?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, ateisttürkgenci yazdı:

Senin gerçek bir ateist olman bir yana, aydın bir insan olman bile uzun zaman alacağa benziyor..

Sitelerde Paylaş

Senin eleştirmek istediğin büyük ihtimal Esad, HDP falan diyen aşırı solcu tayfadır. İslamcılar da bunu kullanır. Alevileri sevmedikleri için alevi imajını bunlarla anılmasını isterler ki aleviler toplumda iyice dışlansın. Bir ateist olarak islamcıların bu tuzaklarına düşmemelisin.

Sitelerde Paylaş

Alevileri çok severim...

Büyük bölümü biz,Kürt Halkı nın çektiklerini bilir ve anlar.

Bu yüzden Hdp li olsun yada olmasın Kürt leri sever ve sayarlar.

Biz Kürt lerde alevilere saygı duyar onları oldukları gibi kabul ederiz.

Sitelerde Paylaş

Yorumlar olmamış. Bir çok sunni de var sunni gibi yaşamayan. Gayet hoşgörülü..... Belki de şahsi olarak bir aleviden daha hoşgörülü..

Evet, kendisi yalancı sunni oluyor ama madem davranıştan bahsediyoruz oda aleviler gibi hatta belki daha çok hoş görü görmeli bizden. 

Böyle bir şey yok ! Teröristin yerini ayrı tutarım ama onun dışındaki ''iyi'' adı altındaki dindarların tümü manipüle edilmiştir. 

Kendi şahsınız adına farklı düşünmenizde bir sorun yok ama bunu ateizme yaslayamazsınız. 

Sitelerde Paylaş

Ateisttürkgenci... Sana neden bir aydın olamayacağını kısaca açıklamak istiyorum. Ben açıklamasam sen kırk yıl düşünsen bulamazsın...

Bu halinle sen ateist bir Türk aydını olamazsın... Çünkü alevilik ile alevilerin, sünnilikle sünnilerin farkını bilmiyorsun...

Alevilik ve sünnilikten nefret edebilirsin. Ama o nefrete alevileri ve sünnileri de dahil etmek çok yanlış, hatta nefret suçu diyebileceğimiz  bir yaklaşım...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Ateisttürkgenci... Sana neden bir aydın olamayacağını kısaca açıklamak istiyorum. Ben açıklamasam sen kırk yıl düşünsen bulamazsın...

Bu halinle sen ateist bir Türk aydını olamazsın... Çünkü alevilik ile alevilerin, sünnilikle sünnilerin farkını bilmiyorsun...

Alevilik ve sünnilikten nefret edebilirsin. Ama o nefrete alevileri ve sünnileri de dahil etmek çok yanlış, hatta nefret suçu diyebileceğimiz  bir yaklaşım...

Ateisttürkgencinin dediginde tuhaflik yok ki. Sabiha Gökcenin kendisi demiyor mi Atatürkün emri ile Dersimi gazladim diye? Bak bugun ki Dersim yani Tunceli 80% uzeri hayir oyu kulandi. Turkiye'de alevilerin cogunluk olarak yasadigi tek sehir. Atatürk'de ayrimcilik yapmadi. Sunnileri nasil oldurduyse , alevileride ayni sekilde oldurmustur. Atatürkün yakinlarin tamami ateisttir. Alevi veya sunni degil. Aleviler ve sunniler ayni sekilde muslumandir. Iran rejimi'de alevidir.

ap_ali-khamenei_ap-photo-e1464125240469.

tarihinde Westsideturk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Westsideturk yazdı:

Ateisttürkgencinin dediginde tuhaflik yok ki. Sabiha Gökcenin kendisi demiyor mi Atatürkün emri ile Dersimi gazladim diye? Bak bugun ki Dersim yani Tunceli 80% uzeri hayir oyu kulandi. Turkiye'de alevilerin cogunluk olarak yasadigi tek sehir. Atatürk'de ayrimcilik yapmadi. Sunnileri nasil oldurduyse , alevileride ayni sekilde oldurmustur. Atatürkün yakinlarin tamami ateisttir. Alevi veya sunni degil. Aleviler ve sunniler ayni sekilde muslumandir. Iran rejimi'de alevidir.

Senin de acilen aydınlanmaya ihtiyacın var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...