Jump to content

Kürt sorunu

Recommended Posts

52 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Ben Türk basınını devlet kontrolünde olduğu için izlemiyorum. Sen gidip Rus basını getiriyorsun.

- İşte boş konuşmaya başladık bile. BM gözlemcileri, CNN, BBC girebilse hiç olmazsa ne oluyor onu biliriz?

(Zannetmiyorum. Canlı canlı adam yakmazlar, İŞİD miyiz biz?)

- Vatan savunması önce siyaset ile olur. "Çözüm Süreci" başlatacak kadar kendine güveniyorduysan, tekrar böyle bir manzaraya dönüş olamaz. O evlerin hepsi para, Bombalar tanklar da para. Siz hatırlamazsınız ama 90'ların sonunda bölgeye artık yatırım gidiyordu. Ecevit döneminde savaş bitmişti. İsrailin Lübnana girmesi gibi bu ne sizce?

- İşte Putin' Ruslara (kendimize) benzemek istemiyorum. Başta Tayyibin olması da bu açıdan berbat bir durum.

+ Bu anda "kötü adam" biziz. Olacak olan şu: yakında bütün dünya kürtlere arka çıkacak, Tayyip her şeyi berbat ettiği gibi bunu da berbat edecek.

- Diyaloğun son kısmı bence yalan. Ben Irkçı olduğum için Türk medyasından nefret etmiyorum. AKP denetiminde olduğu için uzak duruyorum. Gidip Putin'in medyasını getirmişsin. Basın özgürlüğü konusunda biz Rusya ile aynı sıralamadayız. Yani mikrofonu uzat, Büyük Rusya Partisine doğrudan sor, sonra da dediklerine inan o zaman.

Hiç olmazsa Kaldıraç filan ekleyin.

/ Bir sürü basına erişiminiz var. elinizde internet denen bir şey var. Oldu olacak Çin basınından, İran basınından filan ekleme yapın. (Hatta Suriye basını, Esat'ın ulusal TV'si filan). Kek olmayın.

- Bunlar çok doğru noktalar. Ama başımızda Tayyip bile olsa Asker halen bizim askerimiz. En büyük sorun ne döndüğünü bilmiyoruz. Şiddetin boyutunu, ihlalllerin miktarını / boyutunu sağlam kaynaklardan bilseydik. Şimdi oturup tartışabilirdik. Şu anda tartışmak gibi bir şansımız yok çünkü kimse bilmiyor.

/ Geçmişten bildiklerimiz: Muhtemelen orantısız güç filan vardır. Ekonomik / yapısal zarar bilinmektedir. İnsanlar top tüfek sesleri altında yaşamaktadır ve gitmek istemiyorlar, kalmak istiyorlar. Yani rezalet yaşandığını biliyoruz. Ben yaşanan rezalet için yönetimi suçluyorum.

- Evet Irak ve Suriye'de olanlar yüzünden, bizim taraf etkilenmiş olabilir. Ama bu bile tek başına sebep değildir. 15 senedir, koalisyonsuz ülkeyi yöneten bir parti var. "Çözüm sürecini" kimse bunlara dayatmadı. Fikir onlardan çıktı. Öyleyse yönetimsel beceriksizlik yoksa olaylar nasıl bu düzeye geldi? - bunu konuşabiliriz.

- Savaş suçu daima savaş suçudur. Yani bilmiyorum. İyi bir durum değil.

- Böyle bir olay olduğunda PKK'nın arkasında durmam. AKP'nin arkasında hiç durmam.

Ne yaptıklarını ben görüyorum. Git Radyo'nu 5 dakka aç. Hemen şehit haberi. sürekli "hain teröristler" "pusu kurdular", "şehitin ailesi şehite veda etti", "insafsız saldırı yapıldı".

Haberin ikinci kısmı: "İsrail şöyle dedi" "ABD'ye terörü lanetlemesi için baskı yapıldı"

yani duygusal düzeyde anlıyorum. Ama siz yönlendiriliyorsunuz.

Duygularınızı sürekli ve sistemli olarak size karşı kullanıyorlar.

Bu işin teknolojisini, bilimini, sizi kendileri istedikleri gibi düşündürtmek için kullanıyorlar. duygusal ve eksik haber yapıyorlar, veya, işlerine gelmeyen konunun haberini yapmıyorlar.

Bence: AKP'nin gitmesi lazım. (koalisyona bile razıyım) önce inşaat amelesi olmayan birileri başa geçsin (Çünkü orduya talimat veren de onlardır). Sonra konuşalım.

Şu aşamada ben "bağımsız olsunlar" diyorum. Çünkü Zulüm edecekler, ve diğer taraftan millete (belki) bir öfke objesi, günah keçisi "büyük şeytan" lazım. Hatta (iyice varsayıma geçtim). Olayı bilerek bu hale getirdiler, 15 Temmuz'u da zaten kendileri sahnelediler. Putin de bunlara fısıldadı büyük olasılıkla. Öyle milleti azdırıp, birbirine düşürüp kendi iktidarlarını kuvvetlendiriyorlar.

Ben de "bağımsız olsunlar" diyorum. Zaten kürtler bağımsız olsa, rejimin yapısı öyledir. Bu sefer komşu ülkelere filan saldırması gerekir. Ya da Saddam gibi ABD'ye filan meydan okuması gerekir. Faşizmin doğası budur.

O yüzden, TC'de daha demokratik bir yönetim oluncaya kadar ben her zaman önce oranın insanını düşünürüm. otomatik yani.

Al işte. Leo, sen arada güzel şeyler diyorsun, katılıyoruz sana ama bazen de saçmalıyorsun.

Sabah akşam, El Nusra ile çalışan 'beyaz baretler'e güzellemeler dizip, Londra'da tek başına oturan herifin tekinin yürüttüğü 'Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ni kaynak göstererek Esad'a katil diyen, üfürtme sahne çekimlerine dayanarak rejimin kimyasal silah kullandığını iddia eden batı medyasına mı güveniyorsun?  

Batıda bağımsız basın yoktur ya da objektif&güvenilir basın yoktur. Özgür basın vardır. Rusya'da devlet kontrolünde ise batıda da korporatif kontrölde, netice?

İnkar etmenin alemi yok. Elde somut delil var, delil. İnsanlar yakıldı. Aynısını The Guardian gibi İngiliz gazetelerinde de aratıp bulabilirsin, onlar da haber yaptı. Delili kimin sunduğuna bakmazsın, Leo. Delilin kendisine bakarsın, subjesinden bağımsız olarak. Delili sunan, Katar merkezli Al Jazeera'da olsa, Erbil merkezli Kurdistan24 da olsa, Trump hayranı Breitbart'da olsa delil delildir. 

Ha, burda avrasya'yı aklayacak da değiliz. Onlar otoriter rejimler, Tayyip'in İngilizce'de takma ismi Müslüman Putin. E bence yerinde olmuş, ama daha vasıfsız ve beceriksiz diye ekleyelim. Demirtaş'a da 'Kurdish Obama' diyorlarmış, nasıl bir benzetmeyse bu artık.

NOT: Şaka değil, Esad bile yabancı STK'ların gelip inceleme yapmasına izin veriyor. Biz yapsak çok mu?

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 hours ago, Godless Crusader said:

NOT: Şaka değil, Esad bile yabancı STK'ların gelip inceleme yapmasına izin veriyor. Biz yapsak çok mu?

Sen zaten kararını vermedin mi? Türkiye'nin haksız ve "kirli" bir savaş yürüttüğüne zaten inanmıyor musun? Baksana, beyaz bayrak çekenleri bile kurşuna diziyormuş bu vahşi Türkler. Kendin yazmadın mı bunu? Peki o STK'lar senin bu görüşüne nasıl bir katkı yapacak? Birkaç tane daha provokatif detay mı öğrenmek istiyorsun?

Hadi seni geçtik, batının tamamı bugün Kürt milliyetçilerinin arkasında değil mi? ABD resmen PKK benim ordumdur dedi. Bunun daha açık söylenme şekli var mı, bilmiyorum. Açıkça PKK benim kara gücümdür diye en yetkili ağızlardan söylemedi mi? Adamların kamplarını vuruyoruz, ABD zırhlıları fiilen karşımıza dikiliyor, Pentagon ciyak ciyak bağırıyor. Bilmiyorum, daha açık nasıl ifade edilebilir bu durum?

Peki Türk Ordusu, açıkça ABD'nin ve batının desteklediği bir güce saldırmasına o STK'ların nasıl bir yorum getireceğini düşünüyorsun? Buradan bir hak ve adalet mi çıkacak gerçekten?

Gelelim diğer meseleye. Diyelim ki o sözde tarafsız örgütler Türkiye'ye geldi ve Türkiye'nin savaş suçu işlediğine, katliamlar yaptığına falan kanaat getirdi. Bunun nasıl bir sonuç vermesini bekliyorsun?

Türkiye PKK'dan özür mü dilesin?

Türk güvenlik güçleri savaş suçlusu olarak yargılansın mı?

Hendekler tekrar hizmete mi açılsın?

Türkiye savaş tazminatı mı ödesin?

Nasıl bir sonuç istiyorsun?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Godless Crusader yazdı:

Sabah akşam, El Nusra ile çalışan 'beyaz baretler'e güzellemeler dizip, Londra'da tek başına oturan herifin tekinin yürüttüğü 'Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ni kaynak göstererek Esad'a katil diyen, üfürtme sahne çekimlerine dayanarak rejimin kimyasal silah kullandığını iddia eden batı medyasına mı güveniyorsun?  

- Evet

Batıda bağımsız basın yoktur ya da objektif&güvenilir basın yoktur. Özgür basın vardır. Rusya'da devlet kontrolünde ise batıda da korporatif kontrölde, netice?

- Netice Batı'da bir sürü düzgün haber kurum da var ve mesleğini yerine getiren gazeteciler ajan ilan edilmiyor. Kulaktan dolma laf hepsi. Haline bak. Karşıma geçmiş "özgür basın da neymiş" filan diyorsun. Git oyunu ver o zaman tayibe ne küfrediyorsun?

İnkar etmenin alemi yok. Elde somut delil var, delil. İnsanlar yakıldı. Aynısını The Guardian gibi İngiliz gazetelerinde de aratıp bulabilirsin, onlar da haber yaptı. Delili kimin sunduğuna bakmazsın, Leo. Delilin kendisine bakarsın, subjesinden bağımsız olarak. Delili sunan, Katar merkezli Al Jazeera'da olsa, Erbil merkezli Kurdistan24 da olsa, Trump hayranı Breitbart'da olsa delil delildir. 

- Bu saydıklarının içinde sadece El-Cazire var.

O zaman direkt sen "şöyle şöyle olmuş duydun mu?_" de, bende direkt inanayım. Öyle mi istiyorsun?

Ha, burda avrasya'yı aklayacak da değiliz. Onlar otoriter rejimler, Tayyip'in İngilizce'de takma ismi Müslüman Putin. E bence yerinde olmuş, ama daha vasıfsız ve beceriksiz diye ekleyelim. Demirtaş'a da 'Kurdish Obama' diyorlarmış, nasıl bir benzetmeyse bu artık.

1- Evet

2- Hayır

3- Esat nerden çıktı? Çek esatı aradan.

Robes: Şu anda olmayan şeyi tartışıyorsun. Bölgede savaş olduğunu, zulüm olduğunu biliyoruz.

Detayları zaten tartışamayız çünkü bilmiyoruz.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, leonardo18 said:

Robes: Şu anda olmayan şeyi tartışıyorsun. Bölgede savaş olduğunu, zulüm olduğunu biliyoruz.

Detayları zaten tartışamayız çünkü bilmiyoruz.

Leo, bazen sana çok şaşırıyorum. Savaş varsa ölüm de var, haksızlık da var, mağduriyet de var. Bunu anlamak için batılıların gelip burada inceleme yapmasına ihtiyacımız yok.

Mesele şu, Türkiye topraklarının bir bölgesinde başka bir silahlı gücün egemenlik kurmasına müsaade etmeli miydi?

Eğer evet müsaade etmeliydi dersen zaten senin için sorun yok. Türkiye'nin müdahalesi senin açından her türlü yanlıştır.

Yok eğer, böyle birşeyi kabul edemem dersen, peki o askeri yığınak nasıl dağıtılacaktı, bu sorunun cevabını vermelisin.

Sitelerde Paylaş

Meselenin boyutları vardır. İngiliz ve Amerikalılar ırak ve Suriye'deki Kürtleri silahlandırıp eğitiyorlar. Bunların da PKK ile bağlantısı var. Geçenlerde Barzani'nin güçleri bizim özel timlerimizi filan durdurmuş. Tayyip bas bas bağırıyor "bunları silahlandırmayın" diye ama umursayan yok.

- Sadece bu bile diplomasinin / siyasetin yetersiz kaldığını gösteriyor.

Ona buna sürekli artistlik yaparsan sonunda seni umursayan kimse de kalmaz.

O yüzden "çözüm süreci" diye başladıysan devam edeceksin. Büyük yanlışlar yapıldı. Mesela Kobani'de adamlar İŞİD ile mücadele ederken bizimkiler arkadan vurdu. Ben temiz bir siyaset izlediklerine inanmıyorum. Aşırı sağ bir partiden beklenildiği gibi çok agresif politikalar izlediler. Ankara Garı patlamasında da, İŞİD militanlarını bunlara karşı kullandılar. TC'nin böyle hareketleri eskiden de vardı ama bu kadar sert ve düzeysiz değildi. Geçmişte devletin başka bir terör grubunu PKK'ya karşı kullanma vakası olmamıştı.

- Yani kaynağına bakacaksın biraz.

İngiltere - IRA meselesi bitti mesela. Nasıl bitti? - çok dikkatli, çok titiz çalışmalarla. Müzakereye oturmuş adam. Tamam. Da noluyoz yani.

Ben inanmıyorum. Sen inanıyorsan, senin sorunun.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Robespierre yazdı:

Sen zaten kararını vermedin mi? Türkiye'nin haksız ve "kirli" bir savaş yürüttüğüne zaten inanmıyor musun? Baksana, beyaz bayrak çekenleri bile kurşuna diziyormuş bu vahşi Türkler. Kendin yazmadın mı bunu? Peki o STK'lar senin bu görüşüne nasıl bir katkı yapacak? Birkaç tane daha provokatif detay mı öğrenmek istiyorsun?

Neden mi girsin STK'lar? Hakikat bilinsin diye, olup bitenler iyice irdelensin diye. Benle bir ilgisi yok bunun. Eğer kendine güveniyorsan, güvenlik güçlerinin son derece adil ve 'temiz' davrandığına, yapılan herşeyin de işin hukukuna uygun olduğuna inanıyorsan aç bakalım kapıları STK'lara. Noldu, açmıyorsun? Birşey mi gizlemeye çalışıyorsun? İş burda biter. 

Kamuoyunun görmesini istedemediğin birşeyler yoksa orda, neden basının, STK'ların, vekillerin girmesini engelleyip inceleme için gerekli bulguları imha edesin? Bak buna cevap veremiyeceğin için gene konuyu bir yere çarpıtacaksın. Bilmiyor muyum?

Hadi seni geçtik, batının tamamı bugün Kürt milliyetçilerinin arkasında değil mi? ABD resmen PKK benim ordumdur dedi. Bunun daha açık söylenme şekli var mı, bilmiyorum. Açıkça PKK benim kara gücümdür diye en yetkili ağızlardan söylemedi mi? Adamların kamplarını vuruyoruz, ABD zırhlıları fiilen karşımıza dikiliyor, Pentagon ciyak ciyak bağırıyor. Bilmiyorum, daha açık nasıl ifade edilebilir bu durum?

Ben, ABD ve Avrupa'nın Türkiye'yi koasa sürüklemek için çalıştıkları safsatalarına hiçbir zaman inanmadım. Komplo. Türkiye, ABD'nin uzun soluklu bir müttefiği ve NATO üyesi bir ülkedir. TR-ABD ilişkileri ta tek parti dönemi Türk Dış Politikasına dayanır. Erdoğan tabi, şuan Avrasya ve Atlantik arası zikzaklı, gidiş-gelişli, tutarsız bir dış politika çiziyor. Bakalım bu bizi nereye götürecek.

Ama esas soruna gelince, ABD'nin olaya bakışı şudur: Türk müttefiklerimiz, Kürt müttefiklerimize saldırdı. Ne yapmalıyız? ABD kongresinde tartışmalar bu yönde seyrediyor.

Tabi, YPG'yle Türk müttefikleri arasında çatışma çıkmasın diye, orda bir önlem aldı. Senin ''namlularını bize çevirdi'' diye sansasyonel dram yaptığın olay bundan ibaret. Abartmanın alemi yok.

Peki Türk Ordusu, açıkça ABD'nin ve batının desteklediği bir güce saldırmasına o STK'ların nasıl bir yorum getireceğini düşünüyorsun? Buradan bir hak ve adalet mi çıkacak gerçekten?

Neden çıkmasın? Mesela, HRW(İnsan Hakları İzleme Örgütü)'ne neden güvenmiyorsun da devletin üfürükden rakamları yutuyorsun? Savaşlarda, çatışan tarafların verilerine güvenilmez. En güveniliri, bir nevi 'hakem' görevi gören bu STK'lardır.

Gelelim diğer meseleye. Diyelim ki o sözde tarafsız örgütler Türkiye'ye geldi ve Türkiye'nin savaş suçu işlediğine, katliamlar yaptığına falan kanaat getirdi. Bunun nasıl bir sonuç vermesini bekliyorsun?

1. Türkiye PKK'dan özür mü dilesin?

2. Türk güvenlik güçleri savaş suçlusu olarak yargılansın mı?

3. Hendekler tekrar hizmete mi açılsın?

4. Türkiye savaş tazminatı mı ödesin?

Nasıl bir sonuç istiyorsun?

1- Hayır.

2. Bak, İsrail bile bir askerinin işlediği suç fazla gündem olunca(pek dikkat çekmeyince yırtıyorlar), göstermelik de olsa birşeyler yapıyor. Ya görevden alıyor, ya askeri disipline sevk ediyor. Bazen yargılıyor. AKP, bütün bunları bıraktım. Askere darbeden bir süre önce yasal zırh tasarısı işlevi gören bir kanun geçirdi TBMM'den, yargıya karşı onları kalkanladı. Acaba neden, bi düşün.

3- Hayır.

4- Karşındaki suje bir devlet değil, gayrimeşru bir örgüt. Tazminatı bireysel olarak ödeyeceksin. Bir sivil yaralanmışsa, mülkü tahrip olmuşsa onu tabiki karşılayacaksın. Failimeçhul öldürmeler var, onları soruşturup mağdur ailelerine tazminat ödeyeceksin. AİHM, Türkiye'yi 90'larda yapılanlardan dolayı mahkum etmişti. 

Kazala bile olsa, ben mesela dalgınlıktan arabamı bir başkasınınkine gömersem polise ''abi vallahi kazala oldu, bak söz bir daha olmaz'' deyip yırtıyormuyum? Eşşek gibi ödetiyorlar bana o hasarın karşılığı neyse. 

Sitelerde Paylaş
On 07.05.2017 at 00:35, Godless Crusader yazdı:

Ulan bir kere de mantıklı, akıl karı birşey söyleyin lan. Hep aynı güvenlikçi klişeler. Neymiş efendim, konutların bir kısmında teröristler mevzilenmiş. 

Çözüm? Bütün binayı, içindeki sivillere rağmen baştan aşağı yık, ateşe ver! Hatta onunla da yetinme, yandaki yapıları da yere indir. Hatta ve hatta, o da yetmez! Nolur nolmaz, bütün bir şehri baştan aşağı yerlebir et! E, sonuçta tedbir tedbirdir öyle değil mi?

Balyozla sinek avlanmaz. Bu tür operasyonlar için özel eğitimli ekipler yok mu, neye yarar bunlar? Biraz, orduna silah&teçhizat almak için kapısına gittiğin ABD'nin SWAT birliklerinden öğren. Rehine kurtarma operasyonlarında, ilk olarak cam ya da kapı kırılarak içeriye flashbang atılır ve kalkan koruması önde içeriye dalınır. Militanlar sersemlemişken silah doğrultarak teslim olmaları sağlanır ya da etkisiz hale getirilir, tutsak dışarıya eskort edilir.

Ama kabasada Türk usulünde direk heryer talan edilir, al işte Osmanlı tokadı. Yok, sizden adam olmaz. 

Sen ne çıktın böyle ya. Kapı kırıp içeri flash bang atılacakmış. Bizim ordu da bunu bilmiyormuş. Senin dünyadan haberin yok.

Ciddi bir devlet askerini bile sokmaz o sokaklara. Sivilleri çıkarır direkt bombardımanla evleri yokeder geçer. Bizimkiler ev ev tuzaklarla sokak çatışmalarıyla uğraştı. Olabildiğince az hasar olsun da hükümete tepki çok olmasın diye.Kayıpların çok olmasının nedeni de o. Eleştiri yapılacaksa bu konuda yapılır.

Türkler sivilleri yakıyor insanları katlediyor palavralarını bırakın.

Güvenlikçi klişe nedir? Özgür gündem gazetesi yazısı gibi. Güvenliğin klişesi mi olur? Devlet otoritesinin olmadığı yerde hukuk ,hizmet, demokrasi mi olur?

Güvenlikçi klişe nedir? Al işte serbest bıraktılar çözüm sürecinde yığınak yapıldı terör arttı. Bıraksınlar da onlar mı yönetsin orayı?

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Yurt yazdı:

Sen ne çıktın böyle ya. Kapı kırıp içeri flash bang atılacakmış. Bizim ordu da bunu bilmiyormuş. Senin dünyadan haberin yok.

Ciddi bir devlet askerini bile sokmaz o sokaklara. Sivilleri çıkarır direkt bombardımanla evleri yokeder geçer. Bizimkiler ev ev tuzaklarla sokak çatışmalarıyla uğraştı. Olabildiğince az hasar olsun da hükümete tepki çok olmasın diye.Kayıpların çok olmasının nedeni de o. Eleştiri yapılacaksa bu konuda yapılır.

Güvenlikçi klişe nedir? Özgür gündem gazetesi yazısı gibi. Güvenliğin klişesi mi olur? Devlet otoritesinin olmadığı yerde hukuk ,hizmet, demokrasi mi olur?

Güvenlikçi klişe nedir? Al işte serbest bıraktılar çözüm sürecinde yığınak yapıldı terör arttı. Bıraksınlar da onlar mı yönetsin orayı?

-Büyük siyaseti düşünmüyorsunuz. Çözüm süreci konusunda ya "daha erken, 10 sene daha bekleyelim, sonra masaya oturalım" dersin. Veya, oturmuşsan, artık o senin bir partnerindir. Mehter takımı gibi "oturdum", "şimdi kalktım", "şimdi gene oturdum" yapmazsın. İŞİD ile savaştığı dönemde gidip arkasından vurmazsın, Başkent'te garın önünde adamları patlatmalarına, Suruç'ta göstericilere saldırmalarına göz yumup sonra "ama ben bilmiyordum ki" diye çıkmazsın.

PKK tamam lanet bir örgüttür. Ama AKP ondan daha lanet bir örgüttür.

O yüzden, Evet bırak anasını satayım. İktidara doymayan adam mı olur. 20 sene olmuş hala "gitmiyom, ben yönetecem" diyor. Tek Parti sistemine de geçti.

Siz, benim Tayyibin arkasında duracağımı zanettiğiniz için delisiniz. Başka bir sebepten değil.

Düzgün hükümet olsa, CHP olsa, aynen senin gibi düşünürdüm. "Askerimiz, Polisimiz gerekeni yapsın. orayı onlara bırakacak halimiz yok" derdim. Da burda kendi ülkem 15 senedir gitmiş. Sen neden bahsediyorsun?

- Madem ki 21 yy'dayız, Crusader'ın dediği gibi olur. Türkiye İranlaşsa da öyle olur. 90'lardaki gibi telsizi Radyo'yu kapatım "burada bir şey yok" diyemezsin. Cep telefonuyla çekip çekip youtube'da / Twitter'de yayınlarlar. O yüzden BM denetçilerinin girmesi normal. Basını bilemem. savaş olan yerde sınırlayabilirsin. "sınırlayabilirsin" diyorum. Hepten ve hepsini men etmek diye bir şey yine yok.

- Polisin / Askerin işi zor dediğiniz gibi. Da bilemem. kenti boşaltıp nereye bombalıyorsun? Neden bahsediyoruz? - Bitmiyorsa (ki Ecevit döneminde bitmişti), ama bitmiyorsa, dünyanın tamamı görecek evet. Gerekirse de ayrılacaklar. Irak'ta, Suriye'de kurmuşlar. Bunlar niye dursun?

Toprak da toprak, Sen haritaya bakıp egonu tatmin edeceksin diye millet orada ölmek zorunda mı?

Çok da konuşturmayın. Ya modern/medeni devlet gibi ele alacaksın (ki 100 kere söyledim AKP/MHP bunu yapamaz, yapmak da istemez), Ya da bırakacaksın evet. Seni göndereyip oralara dağlara. Gidip de ölecek misin? - Yok. Ama birileri ölsün istiyorsun. Cinsliğiniz de öyle bir cinslik işte.

Sitelerde Paylaş

Neden mi girsin STK'lar? Hakikat bilinsin diye, olup bitenler iyice irdelensin diye. Benle bir ilgisi yok bunun. Eğer kendine güveniyorsan, güvenlik güçlerinin son derece adil ve 'temiz' davrandığına, yapılan herşeyin de işin hukukuna uygun olduğuna inanıyorsan aç bakalım kapıları STK'lara. Noldu, açmıyorsun? Birşey mi gizlemeye çalışıyorsun? İş burda biter. 

Mesele şu ki panpa, bahsini ettiğin STK'lara güvenmiyorum. Tarafsız olduklarına, bağımsız olduklarına, sadece hakikatin peşinde olduklarına inanmıyorum. Malum, burası ateist forum. Allahın varlığına bile inanmıyoruz, ona inanmak zorunda değiliz. Değil mi?

Sence zaten herşey ortada değil mi? Bak Türk Ordusu'nun bilerek ve isteyerek insanları canlı canlı yaktığını bile söyleyebiliyorsun. Daha hangi hakikatin peşindesin? Avrupalılar'dan Türk Ordusu'nun insanların derilerini yüzdüğünün ve kazığa oturttuğunun belgesini mi bekliyorsun? En ağır zulümler sence yapılmış zaten. Bak burada bizi de ikna etmeye çalışıyorsun. Daha hangi hakikatin peşindesin?

Ben, ABD ve Avrupa'nın Türkiye'yi koasa sürüklemek için çalıştıkları safsatalarına hiçbir zaman inanmadım. Komplo. Türkiye, ABD'nin uzun soluklu bir müttefiği ve NATO üyesi bir ülkedir. TR-ABD ilişkileri ta tek parti dönemi Türk Dış Politikasına dayanır. Erdoğan tabi, şuan Avrasya ve Atlantik arası zikzaklı, gidiş-gelişli, tutarsız bir dış politika çiziyor. Bakalım bu bizi nereye götürecek. 

Ama esas soruna gelince, ABD'nin olaya bakışı şudur: Türk müttefiklerimiz, Kürt müttefiklerimize saldırdı. Ne yapmalıyız? ABD kongresinde tartışmalar bu yönde seyrediyor.

Tabi, YPG'yle Türk müttefikleri arasında çatışma çıkmasın diye, orda bir önlem aldı. Senin ''namlularını bize çevirdi'' diye sansasyonel dram yaptığın olay bundan ibaret. Abartmanın alemi yok.

Senin neye inandığın bizim için niye önemli olsun? Neye istiyorsan ona inan.

Kürt müttefik mi? Nerden çıktı bu? Kürt müttefik dediğin, bildiğin PKK. Üstelik tam ben sana bu mesajı yazarken, ABD senatosunun PKK'yaBiz  ağır silah verme kararını onayladığı haberi geçiyor. ABD adlı terör devleti, kendisi gibi bir grup çapulcuya ağır silah vermek istiyor. Ama sen hala ABD'nin Türkiye'ye karşı düşmanca bir tavır içinde olduğuna İNANMIYORSUN! Ne yapalım. Dünyanın düz olduğuna inanan da var. Şu aşamadan sonra o kategoridesin.

Hiiç IŞİD'e karşı savaş masalı anlatma. Rusya da Işid'e karşı savaştığını söylüyor, meşru Suriye hükümeti de Işid'e karşı savaştığını söylüyor, Türkiye de Işid'e karşı savaştığını söylüyor. ABD'nin Işid'e karşı savaşmak için hiçbir meşru gerekçesi yok ama hadi diyelim ki çok hevesli, buyursun gelsin Rusya ile, Türkiye ile, Suriye ile el ele versin Işid el birliği ile silinsin gitsin. Amaç bu mu gerçekten? Yoksa Işid'i bahane ederek kendi menfaatleri doğrultusunda kaos mu planlıyor bunu. Sen tabii ki aklınla değil inançlarınla cevap vereceksin buna ama, aklı ile düşünenlere soruyorum bunu.

Failimeçhul öldürmeler var, onları soruşturup mağdur ailelerine tazminat ödeyeceksin. AİHM, Türkiye'yi 90'larda yapılanlardan dolayı mahkum etmişti. 

Kazala bile olsa, ben mesela dalgınlıktan arabamı bir başkasınınkine gömersem polise ''abi vallahi kazala oldu, bak söz bir daha olmaz'' deyip yırtıyormuyum? Eşşek gibi ödetiyorlar bana o hasarın karşılığı neyse. 

Bildiğim kadarı ile hükümet bölgede yıkılan binaların yerine yenilerini yapıp sahiplerine teslim edeceğini söyledi. Derdin gerçekten bu ise, bunun için STK ya da BM'nin bölgeye girmesine gerek yok. Bunun takibine odaklan. Hükümet sözünü tutacak mı tutmayacak mı, bunun peşine düş. Ne alakası var bu işin BM ile falan...

Sitelerde Paylaş

@Godless Crusader'i ben aşırı solcu gruplarla takıla takıla PKK'yı savunmaya başlamış Türklere benzettim. PKK'ya katılan Yörük kız gibi bir izlenim verdi bana.

https://www.hrw.org/tr/news/2016/07/11/291848 adresinde verdiği yazıyı inceledim. Kullanılan üslup baştan aşağı PKK yandaşlarının kullandığı şekilde. Türkiye hükümeti, Türkiyeli savcılar, Türkiyeli güvenlik güçleri...

Aşağıda bazı alıntılar yapacağım.

...28 Ocak Günü İnsan Hakları İzleme Örgütü icra direktörü Kenneth Roth Ankara'da konuyla ilgili bir bakan ile görüştü ve Türkiye Hükümeti'ne yaralılara kim olduklarına bakılmaksızın tıbbi yardım verme yükümlülüğünü anımsatarak bodrumun güvenlik güçleri...

...Türkiyeli savcıların Cizre ve güneydoğudaki diğer kentlerde yaşanan sivil ölümlerine ve özel mülk tahribatlarına yönelik etkin bir soruşturma yürüttüklerine ilişkin pek az belirti var. Cizre savcısı İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne bazı soruşturmaların başlamış...

...beyaz bayrak sallayan, ya da bodrumlarda mahsur kalmış sivillerin, Türkiyeli güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü yönünde inandırıcı anlatımlar var ve bu anlatımların varlığı alarm zillerinin yüksek sesle çalmasına neden...

...Mazlumder, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan  Hakları Derneği gibi Türkiye'nin önde gelen insan hakları grupları Cizre'de yürüttükleri veri toplama faaliyetlerinde, ölen sivillerin sayısına ilişkin nihai bir tahmine ulaşamadı. Halkların Demokrasi Partisi (HDP) yayınladığı bir raporda, sivil ve savaşçı ayırımı yapmadan, adı belirlenmiş toplam ölen insan sayısını 251 olarak veriyor, ancak cansız bedenlerin kimlik tespiti çalışmalarının halen sürdüğünü de vurguluyor. İnsan hakları grupları bundan çok daha yüksek ancak bilinmeyen sayıda insanın da yaralandığını belirtiyorlar...

Özgürlük savaşçıları terörist değil. Demeyin öyle.

...Barış sürecinin çökmesiyle birlikte PKK'nin kentlerde örgütlü gençlik kanadı (ki önceleri Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi adıyla bilinirdi, ancak geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Sivil Savunma Birimleri adını aldı) aralarında çocukların da bulunduğu yerel gençleri kadrolarına kattı ve güneydoğudaki kentlerdeki bazı mahalleler üzerindeki...

Herkes bilir ki PKK yandaşları sadece 'PeKeKe' der. PKK karşıtları 'PeKaKa' diye telaffuz eder. 

...Nihayet bir Milletvekili, Faysal Sarıyıldız, onlara bir ambulans getirebildi ama babam da Miray Bebek de ölmüştü. Babam bir kaç saat daha yaşadı ama sonra Adana'da hastanede öldü...

Ben burada ölen insanların PKK veya asker tarafından vurulmasının kötü olduğunu yazabilirim ama bu yazıda PKK silah kuryesi kahraman gibi gösterilmiş.

...Cizre'nin Dağkapı mahallesinde, barikat veya hendek ve güvenlik güçleri ile silahlı gruplar arasında çatışma yoktu...

Şimdi bizim özgürlük savaşçıları silahlı grup oldu.

Bunlardan sonra kaç tane 'terörist' kelimesi kullanıldığına bakayım dedim. Kaç bin kelimelik yazıda sadece 13 tane 'terörist' kelimesi kullanılmış. 

Bir tanesinde TSK'nın açıklamasında:

...Geçen Ağustostan bu yana toplamda kaç kişinin öldüğüne ilişkin bir görüşbirliği yok. Türk Silahlı kuvvetleri mayıs ayında 6623 ‘teröristin’ etkisiz hale getirildiğini, bunlardan 4571'nin öldürüldüğünü açıkladı. Medyada çıkan haberler temmuz ayından bu yana 450 asker ve polisin öldürüldüğünü gösteriyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı sokağa çıkma yasakları sırasında öldürülen...

2 tanesi ise Anadolu Ajansı'nın kullandığı haberde geçen.

Ancak yazıyı yazan editör tırnak işareti içine alarak vurgulamış ki bu sıfatı kabul etmediği belli olsun.

...Anadolu Ajansı ile Hürriyet Gazetesi  güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada üç "teröristin" öldürüldüğü ve dokuzunun da  yaralandığı, bunların arasında bir TV kamermanının da bulunduğu; bir tabutta silah bulunduğu ve "yaralı teröristlerin" belediye ambulansı ve cenaze araçlarıyla mahalleden çıkartılmaya çalışıldığı yönünde bir haber yayınladılar.  Habere bir polis memurunu bir tabuttan silah çıkartırken gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf da eşlik ediyordu. Haberde bu bilginin ve olayların seyrine ilişkin bu anlatımın hangi kaynağa dayandırıldığı belirtilmiyordu...

Kalan 10 'terörist' kelimesi ise yazıya göre iftira amaçlı kullanılmış. Bir kaçı:

...bunu gösteren kamera kayıtları vardır. Beni bir odaya götürdüler ve içlerinden biri, "öldürün bunu, üçüncü de bu olsun" dedi. Beni terörist olarak görüyorlardı. Bir sivil polis, üniformaları diğer polisleri durdurdu ve bana bir sigara verdi. Ben çok üzgündüm, 60 yaşındaki babam...

...Burada hukuk yok, öyle hissediyorum, devlet hepimizi terörist olarak görüyor. Eğer hukuk olsaydı tüm bunlar yaşanmazdı...

...Polis "bana bakma" diye bağırıp tekmeliyor, bana tekme atarken gözlerimi kapatmamı emrediyordu. Bir ara "hepiniz teröristsiniz, Türklerin gücünü göreceksiniz," dedi. Bu bana çok garip geldi. "Hepimiz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz?" diye düşündüm.  Polis bana ağza alınmayacak küfürler...

Yazının başlığı "Türkiye: Devlet Güneydoğudaki Ölümlerin Soruşturulmasını Engelliyor" olsa da içinde güvenlik güçlerimizin yaptıklarının insanları kışkırtacak kadar fazla gösterilmeye çalışılması, PKK'lı şerefsizlerin yaptıklarının ise ayrıntısına girilmemesi, 'dağa çocuk kaçırdılar" gibi söylemi arada kaynatmaları yazının ne niyetle kaleme alındığını belli ediyor. 

Bu yazıyı kaynak veren olsa olsa vatan hainidir ve böyle bir yazıyı sitesinde yayınlayan bir örgütün gidip orada herhangi bir şey yapması istemek vatan hainliğine niyettir. Verilen yazıda PKK'lılara bir kere bile 'terörist' denilmemiş.

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Bold düzenlemesi, anlatım bozukluğu, imla
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, leonardo18 yazdı:

-Büyük siyaseti düşünmüyorsunuz. Çözüm süreci konusunda ya "daha erken, 10 sene daha bekleyelim, sonra masaya oturalım" dersin. Veya, oturmuşsan, artık o senin bir partnerindir. Mehter takımı gibi "oturdum", "şimdi kalktım", "şimdi gene oturdum" yapmazsın. İŞİD ile savaştığı dönemde gidip arkasından vurmazsın, Başkent'te garın önünde adamları patlatmalarına, Suruç'ta göstericilere saldırmalarına göz yumup sonra "ama ben bilmiyordum ki" diye çıkmazsın.

PKK tamam lanet bir örgüttür. Ama AKP ondan daha lanet bir örgüttür.

O yüzden, Evet bırak anasını satayım. İktidara doymayan adam mı olur. 20 sene olmuş hala "gitmiyom, ben yönetecem" diyor. Tek Parti sistemine de geçti.

Siz, benim Tayyibin arkasında duracağımı zanettiğiniz için delisiniz. Başka bir sebepten değil.

Düzgün hükümet olsa, CHP olsa, aynen senin gibi düşünürdüm. "Askerimiz, Polisimiz gerekeni yapsın. orayı onlara bırakacak halimiz yok" derdim. Da burda kendi ülkem 15 senedir gitmiş. Sen neden bahsediyorsun?

- Madem ki 21 yy'dayız, Crusader'ın dediği gibi olur. Türkiye İranlaşsa da öyle olur. 90'lardaki gibi telsizi Radyo'yu kapatım "burada bir şey yok" diyemezsin. Cep telefonuyla çekip çekip youtube'da / Twitter'de yayınlarlar. O yüzden BM denetçilerinin girmesi normal. Basını bilemem. savaş olan yerde sınırlayabilirsin. "sınırlayabilirsin" diyorum. Hepten ve hepsini men etmek diye bir şey yine yok.

- Polisin / Askerin işi zor dediğiniz gibi. Da bilemem. kenti boşaltıp nereye bombalıyorsun? Neden bahsediyoruz? - Bitmiyorsa (ki Ecevit döneminde bitmişti), ama bitmiyorsa, dünyanın tamamı görecek evet. Gerekirse de ayrılacaklar. Irak'ta, Suriye'de kurmuşlar. Bunlar niye dursun?

Toprak da toprak, Sen haritaya bakıp egonu tatmin edeceksin diye millet orada ölmek zorunda mı?

Çok da konuşturmayın. Ya modern/medeni devlet gibi ele alacaksın (ki 100 kere söyledim AKP/MHP bunu yapamaz, yapmak da istemez), Ya da bırakacaksın evet. Seni göndereyip oralara dağlara. Gidip de ölecek misin? - Yok. Ama birileri ölsün istiyorsun. Cinsliğiniz de öyle bir cinslik işte.

Leonardo

Bu kadar saçmalamayı nasıl başarıyorsun sen kardeş?

Robespierre sana anlatmaya çalışıyor yazıyor bişeler. Ama sen hala pyd ışidle savaşırken arkadan vurmuşuz falan diyorsun. Bunlar yanlış.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Yurt yazdı:

Halı bombardımanı mı yapılır diyorsun yani? Koca koca şehirler, bul bakalım bulabiliyorsan bütün güneydoğu'yu bombaya boğacak bütçeyi. Peh.

Musul'da bile, ABD'nin öncülük ettiği operasyonda tek tek, ev ev, sokak sokak çatışıyorlar. Mayınları, tuzakları etkisiz hale getiriyorlar. Halı bombardımanı madem o kadar etkili, niye dümdüz etmediler Musul'u? 

7 saat önce, Yurt yazdı:

Güvenlikçi derken neyi mi kast ettim? Bak bunu anlamamış olmanı normal karşılıyorum, ama bu terimi 'güvenliği umursayan kimse' anlamında kullandığımı zannettiysen bunca anlattıklarıma rağmen, okuduğunu anlama ve saptama yapma kabiliyetin de yok.

Şunu kast ediyorum, insanların korku duygusunu istismar edip, 'güvenlik' kılıfı altında her şeyi yapmak. Bak, ne güzel tanım. Copp diye oturdu yerine.

6 saat önce, Robespierre yazdı:

Mesele şu ki panpa, bahsini ettiğin STK'lara güvenmiyorum. Tarafsız olduklarına, bağımsız olduklarına, sadece hakikatin peşinde olduklarına inanmıyorum. Malum, burası ateist forum. Allahın varlığına bile inanmıyoruz, ona inanmak zorunda değiliz. Değil mi?

Bakıyorum da şüpheciliğin, mesele senin yerleşik görüşlerinle çelişen veriler olunca birden zirve yapıyor. Tabi, aynı kuşkuculuğu devletinin iddia ettiklerine karşı göstermiyorsun. Öyle ikna olmuşsun ki orda herşeyin profösyonelce yapıldığına, gelmiş bana ''ölenlerin %95'i silahlı'' diyorsun. Bak sen.

O STK'lar hakkında(BM hariç parantezini bir kez daha açıyorum) ne demiştim?

Alıntı

ABD'nin dış politikasıyla (BM hariç) herhangi bir devletin güdümünde olmayan, hatta bizzat şubelerinin merkezlenmiş olduğu batı ülkelerinin de hak ihlallerini raporlayan sivil kuruluşlar arasında bağıntı kurmayı nasıl becerdin bilmiyorum, onu da senin aklına armağan ediyorum

Bu sebepten dolayı güvenilir buluyorum. Eğer senin iddia ettiğin gibi tamamen art niyetle hareket eden, ABD'nin emperyal maşası/propaganda aracı iseler, neden bizzat onların da yaptıklarını(en son ABD'nin cami bombalamasını sayfalarına taşımışlardı) eleştirirler? Buna da bi cevap ver bakalım. En son sorumu cevaplamadan bırakmışsın.

6 saat önce, Robespierre yazdı:

Kürt müttefik mi? Nerden çıktı bu? Kürt müttefik dediğin, bildiğin PKK. Üstelik tam ben sana bu mesajı yazarken, ABD senatosunun PKK'yaBiz  ağır silah verme kararını onayladığı haberi geçiyor. ABD adlı terör devleti, kendisi gibi bir grup çapulcuya ağır silah vermek istiyor. Ama sen hala ABD'nin Türkiye'ye karşı düşmanca bir tavır içinde olduğuna İNANMIYORSUN! Ne yapalım. Dünyanın düz olduğuna inanan da var. Şu aşamadan sonra o kategoridesin.

Hiiç IŞİD'e karşı savaş masalı anlatma. Rusya da Işid'e karşı savaştığını söylüyor, meşru Suriye hükümeti de Işid'e karşı savaştığını söylüyor, Türkiye de Işid'e karşı savaştığını söylüyor. ABD'nin Işid'e karşı savaşmak için hiçbir meşru gerekçesi yok ama hadi diyelim ki çok hevesli, buyursun gelsin Rusya ile, Türkiye ile, Suriye ile el ele versin Işid el birliği ile silinsin gitsin. Amaç bu mu gerçekten? Yoksa Işid'i bahane ederek kendi menfaatleri doğrultusunda kaos mu planlıyor bunu. Sen tabii ki aklınla değil inançlarınla cevap vereceksin buna ama, aklı ile düşünenlere soruyorum bunu.

Valla Robespierre, şurada akıl değil de milliyetçi duygular ve inançlarla sabah akşam bize mehter veren sendin benim bildiğim. Ben ne söylediysem manıklı bir gerekçeye oturttum. Avrupa, Suriye'nin 4 katı nüfuslu ve hemen yanı başında bir ülkede, hala iç politikalarında tartışmaların eksenine yön veren 'mülteci krizi'nden 4 kat daha büyük bir mülteci krizi istemez. ABD ise, Suriye politikasını uygulamak için kullandığı Türkiye'ye düşman değil, Pentagon'un 'eğit-donat' projesi Türk toprakları üzerinden yürütülmedi mi? Türkiye'nin Suriye politikası, son bir yıla kadar tamamen ABD'nin istekleri ve çıkarları doğrultusunda şekillenmedi mi? 

6 saat önce, Khan yazdı:

@Godless Crusader'i ben aşırı solcu gruplarla takıla takıla PKK'yı savunmaya başlamış Türklere benzettim. PKK'ya katılan Yörük kız gibi bir izlenim verdi bana.

https://www.hrw.org/tr/news/2016/07/11/291848 adresinde verdiği yazıyı inceledim. Kullanılan üslup baştan aşağı PKK yandaşlarının kullandığı şekilde. Türkiye hükümeti, Türkiyeli savcılar, Türkiyeli güvenlik güçleri...

Aşağıda bazı alıntılar yapacağım..

PKK'yı ve eylemlerini şurda savunduğum bir cümlem varsa, bul da göster bakalım. Hadi bekliyorum.

Yok lan herifler ne dersem diyeyim, onu 'Biji Kürdistan' diye okuyor a.koyim. Şehit haberlerinin eşliğinde dinlediğiniz mehterle bütün gazınızı bana mı kusuyorsunuz nedir birader.

6 saat önce, Khan yazdı:

Özgürlük savaşçıları terörist değil. Demeyin öyle.

Herkes bilir ki PKK yandaşları sadece 'PeKeKe' der. PKK karşıtları 'PeKaKa' diye telaffuz eder. 

Ben burada ölen insanların PKK veya asker tarafından vurulmasının kötü olduğunu yazabilirim ama bu yazıda PKK silah kuryesi kahraman gibi gösterilmiş.

Şimdi bizim özgürlük savaşçıları silahlı grup oldu.

Bunlardan sonra kaç tane 'terörist' kelimesi kullanıldığına bakayım dedim. Kaç bin kelimelik yazıda sadece 13 tane 'terörist' kelimesi kullanılmış. 

Bir tanesinde TSK'nın açıklamasında:

2 tanesi ise Anadolu Ajansı'nın kullandığı haberde geçen.

Ancak yazıyı yazan editör tırnak işareti içine alarak vurgulamış ki bu sıfatı kabul etmediği belli olsun.

Kalan 10 'terörist' kelimesi ise yazıya göre iftira amaçlı kullanılmış. Bir kaçı:

Yazının başlığı "Türkiye: Devlet Güneydoğudaki Ölümlerin Soruşturulmasını Engelliyor" olsa da içinde güvenlik güçlerimizin yaptıklarının insanları kışkırtacak kadar fazla gösterilmeye çalışılması, PKK'lı şerefsizlerin yaptıklarının ise ayrıntısına girilmemesi, 'dağa çocuk kaçırdılar" gibi söylemi arada kaynatmaları yazının ne niyetle kaleme alındığını belli ediyor. 

Bu yazıyı kaynak veren olsa olsa vatan hainidir ve böyle bir yazıyı sitesinde yayınlayan bir örgütün gidip orada herhangi bir şey yapması istemek vatan hainliğine niyettir. Verilen yazıda PKK'lılara bir kere bile 'terörist' denilmemiş.

Terörist yerine 'savaşçı' ifadesinin kullanılması, tamamen tercihidir evet. Onlar bu üslubu daha 'objektif' buluyorlar, PKK ile ilgisi yok. IŞİD'i konu alan bir havuz dolusu yazı yayımladıar, aç herhangi birine gir crtl+f ile 'terrorist' kelimesini. Hiçbirşey bulamazsın. IŞİD'i konu alan yazıda 'terörist' ifadesinin kullanımı: sıfır.

Çünkü, dış basında falan da böyledir, ''ISIS terrorist'' yerine ''ISIS fighter'' kullanımını tercih ederler. Türkçeye de fighter doğrudan, bize destansı ve kahramanımsı çağrışımlar yapan ''savaşçı'' ifadesine çevrildiği için, yanıltıcı olabilir. Kimse, HRW'nin, sırf 'terörist' ifadesinden çekinme gibi bir yazın politikası var diye, IŞİD'e sempati duyduğunu veya IŞİD'i aklamak gibi siyasal bir ajandasının olduğunu(ne??) iddia edemez. 

NOT: PKK'nın telafuzu hakkındaki argümanın o kadar saçma ki, cevap vermek bile gereksiz.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Godless Crusader said:

Bakıyorum da şüpheciliğin, mesele senin yerleşik görüşlerinle çelişen veriler olunca birden zirve yapıyor. Tabi, aynı kuşkuculuğu devletinin iddia ettiklerine karşı göstermiyorsun. Öyle ikna olmuşsun ki orda herşeyin profösyonelce yapıldığına, gelmiş bana ''ölenlerin %95'i silahlı'' diyorsun. Bak sen.

Senin elinde rakamlar var galiba. Açıklasana onları. Kaç kişi öldü ve bunların kaçı silahsız idi? Eğer elinde böyle rakamlar varsa, demek ki güvendiğin kurumlar gidip bu sayımı yapmış. Eğer rakam yok ise zaten işkembeden üfürüyorsun demektir panpa.

Eğer senin iddia ettiğin gibi tamamen art niyetle hareket eden, ABD'nin emperyal maşası/propaganda aracı iseler, neden bizzat onların da yaptıklarını(en son ABD'nin cami bombalamasını sayfalarına taşımışlardı) eleştirirler? Buna da bi cevap ver bakalım. En son sorumu cevaplamadan bırakmışsın.

ABD'nin cami bombalaması haberini batı merkezli STK'lar mı ortaya çıkardı? ABD'nin hareketlerini takip eden binlerce kurum var. Batı merkezli STK'ların desteği olmasa da, zaten ABD'nin suçları öğreniliyor. Senin pek beğendiğin STK'ların bu işe katkısı var mı? Yok değil mi? Sadece ortaya dökülen suç üzerine iki üç kelam etmişler. Eh göktengri razı olsun diyelim, ne diyelim?

ABD ise, Suriye politikasını uygulamak için kullandığı Türkiye'ye düşman değil, Pentagon'un 'eğit-donat' projesi Türk toprakları üzerinden yürütülmedi mi? Türkiye'nin Suriye politikası, son bir yıla kadar tamamen ABD'nin istekleri ve çıkarları doğrultusunda şekillenmedi mi? 

ABD Suriye'ye karşı Türkiye'yi değil, kafası yeni Osmanlı hayalleri ile çürümüş İslamcı gerzekleri kullandı. İlişkiler bu minvalde yürüdü. Ama bu neyi kanıtlar? ABD'nin PKK'ya ağır silah verme kararını haklı mı çıkarır? Eğit-donat'da PKK'lılar değil İslamcı itler eğitildi. Bu AKP'nin siyasi kimliğinin bir sonucuydu. Ama bütün bunlar senin herhangi bir tezine dayanak oluşturmuyor maalesef.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Robespierre yazdı:

Sence zaten herşey ortada değil mi? Bak Türk Ordusu'nun bilerek ve isteyerek insanları canlı canlı yaktığını bile söyleyebiliyorsun. Daha hangi hakikatin peşindesin? Avrupalılar'dan Türk Ordusu'nun insanların derilerini yüzdüğünün ve kazığa oturttuğunun belgesini mi bekliyorsun? En ağır zulümler sence yapılmış zaten. Bak burada bizi de ikna etmeye çalışıyorsun. Daha hangi hakikatin peşindesin?

STK'ların gitmesine ben de çok taraf değilim. BM gözlemcileri gibi ciddi kuruluşlar ve ciddi basın kuruluşları gitmeli. Yalan haber manyağı oldu millet.

21 saat önce, Robespierre yazdı:

Senin neye inandığın bizim için niye önemli olsun? Neye istiyorsan ona inan.

- Çarpıtıyorsun. YPG ve Irak Kürtleri ile bağlantıları var, çünkü o bölgede adam yerine koyabileceğin başka kimse yok. Kendinizi ABD'nin yerine koyun biraz.

/ Biz, Bizde hükümet değişecek. Başka yolu yok.

- ABD Türklerden ya da Kürtlerden ne istesin? - Hiç mi takip etmiyorsun?

Şu var: Trump NATO'yu özelleştirmek istiyor. O yüzden adamın ipinde değil. Da AB veya ABD senden ne istesin?

(AB'nin, doğrudur, Kıbrıs ve Ermeni sorunu ve Kürtler ile ilgili meselesi var. Tamam doğrudur. Ama adam gibi devlet olmadan, Salafi hükümet ile bunları koruyamazsın. Doğru diyorum. Ama bu inşaat ameleleri bunları çözemezler).

- Medya'Nın (Maalesef bazı sol medyaların) ABD / AB paranoyası bence doğrudan Putin'in işidir. Halkın saf olduğunu anladılar. Basın özgürlüğü de yok. Habire odunu veriyorlar.

Tekrar soruyorum: ABD / AB Türkiye'den ne istesin?

22 saat önce, Robespierre yazdı:

- Dezenformasyonun alahını da yapsalar, hipnozla beynimi de yıksalar

1) Esat gidecek. Pis oyunlar oynandı, ama o arap halkı bir şekilde demokrasi istediğini ifade etti. Putin de gelip bastırdı. Yanlış iş yaptı. Özgürlük istiyor işte. Başka ne yapacaklar? - Hep beraber herkes batıya mı göç edecek? Bi yerden başlıycak, Esat da gidecek (ve kimyasal silah olayı filan da doğrudur).

2) Putin de gidecek. Ne yaptığını anlamıyorum. Ama 21 yy'da Rusyayı Çin'e benzetti. Demokrasiyi kaldırdı. Hem çok tehlikeli işler değil, hem de demokrasi değil. Onların da hakkı. Demokrasi olunca büyük millet olunamıyor mu?

- işid'de bence rusların ya da birilerinin işi. Nelerle uğraştırıyorlar. değişim artık şart hale gelmiş. Hala salefilikten filan medet umuyorlar. olmaz yani.

Crusader'ın alıntıları:

TC radyo - Televizyonlarının 1 tane terör-PKK haberini dinlediysen, tamamını dinlemiş sayılırsın.

Önce "daroristler şöyle daroristler böyle" , sonra "şu kadar ölü, şu kadar yaralı", sonra afedersiniz cenaze görüntüleri, sonra bayan spiker sinirli sinirli bakar, ikinci terör haberine bir de spor haberine geçer. Ha bazen bi de profesör olur "eee işte, bi dakka sözümü kesmeyin, darörist iyi bi şey değil" filan.

100 kere söyledim. 90'ların sonunda, APO yakalandıktan sonra, bu konu kapanmış ve bölgeye yatırımlar başlamıştı. o zamanlar devlet kontrolünde olan TRT'de bu konuda uzun belgeseller bile yayınlanmıştı.

Yani neden konuştuğumuzu bilmiyorsak, boş konuşuyoruz demektir.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Yurt yazdı:

Leonardo

Bu kadar saçmalamayı nasıl başarıyorsun sen kardeş?

Robespierre sana anlatmaya çalışıyor yazıyor bişeler. Ama sen hala pyd ışidle savaşırken arkadan vurmuşuz falan diyorsun. Bunlar yanlış.

- Doğruya yanlışa bakmıyorum ki. Bir hükümetin normal süresi 4, bilemedin 8 yıldır. Ben onu bilirim. Tek partiye geçtiğin, basını / ansiklopedileri sansürlediğin ortamda bi yerden sonra bende de ciddiyet kalmaz. kusura bakmayın.

15 saat önce, Godless Crusader yazdı:

Şunu kast ediyorum, insanların korku duygusunu istismar edip, 'güvenlik' kılıfı altında her şeyi yapmak. Bak, ne güzel tanım. Copp diye oturdu yerine.

- Evet. PKK'yı zaten kendileri canlandırdılar. Çünkü PKK'ya propaganda için ihtyiaçları var. Başımızdaki adamlar Salafist.

Bu sebepten dolayı güvenilir buluyorum. Eğer senin iddia ettiğin gibi tamamen art niyetle hareket eden, ABD'nin emperyal maşası/propaganda aracı iseler, neden bizzat onların da yaptıklarını(en son ABD'nin cami bombalamasını sayfalarına taşımışlardı) eleştirirler? Buna da bi cevap ver bakalım. En son sorumu cevaplamadan bırakmışsın.

- Hitler zamanı Almanya'sında da, "siyonismin kontrolünde olan güçler" Yani Almanya ve İtalya hariç herkes düşmandı ve bütün dertleri Almanya'Yı yıkmaktı.

Bu olay toplu şizofrenidir. Türkiye'Nin eti ne budu ne? Niye seni yıkmak istesinler? Çok saçma.

Valla Robespierre, şurada akıl değil de milliyetçi duygular ve inançlarla sabah akşam bize mehter veren sendin benim bildiğim. Ben ne söylediysem manıklı bir gerekçeye oturttum. Avrupa, Suriye'nin 4 katı nüfuslu ve hemen yanı başında bir ülkede, hala iç politikalarında tartışmaların eksenine yön veren 'mülteci krizi'nden 4 kat daha büyük bir mülteci krizi istemez. ABD ise, Suriye politikasını uygulamak için kullandığı Türkiye'ye düşman değil, Pentagon'un 'eğit-donat' projesi Türk toprakları üzerinden yürütülmedi mi? Türkiye'nin Suriye politikası, son bir yıla kadar tamamen ABD'nin istekleri ve çıkarları doğrultusunda şekillenmedi mi? 

+ Ben yönetseydim, Kürtlerle müttefik olurdum. İŞİD ile değil. Ona buna ne diyor sonra İŞİD'den petrol alıp adamlara silah milah temin ediyor, Kanıtlayan gazeteciyi de, Can Dündar'ı da, (bu forumda bile) Siyonist casus ilan ediyor. Millet de bunla yatıp kalkıyor. Bu hale gelmiş bir ülkeyiz. Ciddiyet diye bir şey yok.

Terörist yerine 'savaşçı' ifadesinin kullanılması, tamamen tercihidir evet. Onlar bu üslubu daha 'objektif' buluyorlar, PKK ile ilgisi yok. IŞİD'i konu alan bir havuz dolusu yazı yayımladıar, aç herhangi birine gir crtl+f ile 'terrorist' kelimesini. Hiçbirşey bulamazsın. IŞİD'i konu alan yazıda 'terörist' ifadesinin kullanımı: sıfır.

Çünkü, dış basında falan da böyledir, ''ISIS terrorist'' yerine ''ISIS fighter'' kullanımını tercih ederler. Türkçeye de fighter doğrudan, bize destansı ve kahramanımsı çağrışımlar yapan ''savaşçı'' ifadesine çevrildiği için, yanıltıcı olabilir. Kimse, HRW'nin, sırf 'terörist' ifadesinden çekinme gibi bir yazın politikası var diye, IŞİD'e sempati duyduğunu veya IŞİD'i aklamak gibi siyasal bir ajandasının olduğunu(ne??) iddia edemez. 

NOT: PKK'nın telafuzu hakkındaki argümanın o kadar saçma ki, cevap vermek bile gereksiz.

- Bu konuyu detaylı takip etmedim. Benim kast ettiğim insanımızın çok bilinçsiz olması ve herkesin bunu canının istediği gibi kullanması. Bu sorun AKP öncesine, darbeler dönemine kadar gidiyor.

- Yine de bu terör meselesi 90'ların sonunda çözülmüş bir mesele idi.

9 saat önce, Robespierre yazdı:

Senin elinde rakamlar var galiba. Açıklasana onları. Kaç kişi öldü ve bunların kaçı silahsız idi? Eğer elinde böyle rakamlar varsa, demek ki güvendiğin kurumlar gidip bu sayımı yapmış. Eğer rakam yok ise zaten işkembeden üfürüyorsun demektir panpa.

- Rakam filan yok. Ama bu AKP gözdağı vermek için Suriyeli mültecilere yardıma gelen ABD'li yardım kuruluşlarını da tamamen keyfi olarak bölgeye sokmamıştır. Gerçek gözlemciler, Basın gelse kim bilir neler öğreneceğiz. Sen AKP'Nin samimiyetine inanıyor musun? Adam "döverek adam edeceğiz" dedi diyelim. Senbuna inanıyor musun? İŞİD'le düşüp kalkmış, İsrail'deki Mescit-i Aksa'yı kurtarma sözleri veren bir liderimiz var. O yüzden oradaki o insanlara hiç mi acımıyorsun?

- Evet bıraksınlar arkadaşım. Çekip gitsinler işte. Biz varız burda, daha bize sıra gelecek.

9 saat önce, Robespierre yazdı:

ABD Suriye'ye karşı Türkiye'yi değil, kafası yeni Osmanlı hayalleri ile çürümüş İslamcı gerzekleri kullandı. İlişkiler bu minvalde yürüdü. Ama bu neyi kanıtlar? ABD'nin PKK'ya ağır silah verme kararını haklı mı çıkarır? Eğit-donat'da PKK'lılar değil İslamcı itler eğitildi. Bu AKP'nin siyasi kimliğinin bir sonucuydu. Ama bütün bunlar senin herhangi bir tezine dayanak oluşturmuyor maalesef.

- Bilmiyom. Ben farsça öğrenip İran'a yerleşcem zaten. (Sudi Arabistan'a dayanamayabilirim).

Bi de, keşke emperyalist planlar, Siyonist hesaplar filan olsa. Bence, Türkiye'nin gitgide benzemeye başladığı devlet, İsrail devletidir. Zihniyet olarak aynı olduğumuz asıl devlet budur. Yıllarca çok ince hesaplarla bazı dengeler korunmuştur. Şimdi bunlar gelmiş ne yapıyorlar? Gitmiyolar da, yani bilmiyom. Hani dine dönmemi filan istiyorlarsa, tamam, döneriz. De bu nedir yani? adam geleli 20 sene olmuş. Gitmem de gitmem diyor. Böyle iş mi olur?

Sitelerde Paylaş
On 09.05.2017 at 12:24, leonardo18 yazdı:

RT diye bir kanal yok yalnız. Haberin tamamı fotoshoplanmış. Ciddi bir konuda konuşuyoruz.

Basbaya da var, gayette popüler.

https://www.rt.com/

On 09.05.2017 at 19:03, leonardo18 yazdı:

Geçenlerde Barzani'nin güçleri bizim özel timlerimizi filan durdurmuş. Tayyip bas bas bağırıyor "bunları silahlandırmayın" diye ama umursayan yok.

- Sadece bu bile diplomasinin / siyasetin yetersiz kaldığını gösteriyor.

Ona buna sürekli artistlik yaparsan sonunda seni umursayan kimse de kalmaz.

Çok yerinde bir laf. Bizim Tayyip, Obama döneminde kalkıp da Amerika'ya ültimatom falan veriyordu. Yerini ve haddini bileceksin, mahalle kabadayısı gibi dış politika yürütülmez. Sen Türkiye'sin, Ortadoğu'da minik ve orta gelişmiş bir ülke. Seni isteseler tek düğmeyle haritadan silerler, ayağını denk alacaksın.

11 saat önce, Robespierre yazdı:

Ben, hiçbir zaman böyle bir iddiada bulunmadım. Varsa benim, o bölgede kimden kaç kişi öldüğüne dair rakamları elimde bulundurduğumu iddia ettiğim ya da bir şekilde ima ettiğim bir ifadem, göster bakalım. Orada tam olarak ne oldu, kaç kişi öldü hiçbirimiz bilmiyoruz. Ölümlerin çoğu failimeçhul. Şu STK'ların bile şimdiye kadar edinmiş olduğu bilgi, buzdağının görünen yüzü.

11 saat önce, Robespierre yazdı:

Sanki Yeni-Osmanlıcılar, Türkiye'den bağımsız, Türkiye'yi temsil etmeyen bir olguymuş gibi konuşmuşsun. Yeni-Osmanlıcı cenah, bu ülkenin seçmen tabanının yarısını kapsıyor, Robespierre. Yeni-Osmanlı zihniyeti ile yönetiliyorken, dış politika ile ilgili yapacağın yorumları da bu aynı zihniyetten soyutlayarak yapamazsın. Fırat Kalkanı'da dahil, Suriye'de yapılanların tamamı bu zihniyettekilerin emperyal ve yayılmacı girişimleridir.

Benim tezim ise, ABD'nin kendine sadık bir müttefiğini incitmek istemesinin rasyonel herhangi bir açıklaması olmamasıydı. Türkiye'nin, ABD'ye sağdık olduğu önermesini temellendirmek için Suriye politikasını örnek verdim. 

Bir de YPG meselesine gelelim. ABD, Kürtler derken, Peşmerge gibi, Irak'taki Kürtçü aşiretler gibi, Suriye'de PYD gibi silahlı Kürt unsurlarını kast eder. ABD, YPG'ye o silahları Türkiye'ye karşı kullansın diye vermedi. ABD, Rakka operasyonu için kullanabileceği bir kara birliğine ihtiyaç duydu ve şartlar, en iyi seçeneğin Kürtler olduğunu ortaya koydu. Amerikalıların bakış açısını özetlemek istersek, tipik olarak şöyledir: ''Şu coğrafya'da kafa kesmeyen, kadınları taşlayıp dört eş üstüne örtülü cariye almayan, sakallı ve burkalı gezmeyen kimler var? Bakalıım, aha bak Kürtler. Hem cihatçı da değiller, liderleri kravat takıyor, başı açık ve çekici kadınlara rol de veriyorlar aha bunlar aynı bizden.''

1 saat önce, leonardo18 yazdı:

- Çarpıtıyorsun. YPG ve Irak Kürtleri ile bağlantıları var, çünkü o bölgede adam yerine koyabileceğin başka kimse yok. Kendinizi ABD'nin yerine koyun biraz.

Robespierre, ABD'ye atarlanırken tamamen Türkiye'yi dünyanın merkezine koyup, ben-endeksli bir açıya olaya baktığı için, yanlış okuyor. Suriye'de YPG'yi silahlandırmak, çok boyutlu bir meseledir. Türkiye'nin kaygısı bunun bir boyutudur. ABD, hele yönetimde kimseyi dinlemeyen Trump gibi bir adam varken, Suriye politikasını Türkiye'nin endişeleri üzerine sabitlemez. Böyle bir beklenti içerisinde olmak, başta gerçekçi değildir. Bize düşen, sınırları olabildiğince koruma ve denetim altına alarak, Türkiye'deki PKK ile Suriye'deki YPG arasında meydana gelebilecek her türlü etkileşimi engellemektir. 

1) Esat gidecek. Pis oyunlar oynandı, ama o arap halkı bir şekilde demokrasi istediğini ifade etti. Putin de gelip bastırdı. Yanlış iş yaptı. Özgürlük istiyor işte. Başka ne yapacaklar? - Hep beraber herkes batıya mı göç edecek? Bi yerden başlıycak, Esat da gidecek (ve kimyasal silah olayı filan da doğrudur).

Esad giderse Suriye biter, saf olmayalım.

100 kere söyledim. 90'ların sonunda, APO yakalandıktan sonra, bu konu kapanmış ve bölgeye yatırımlar başlamıştı. o zamanlar devlet kontrolünde olan TRT'de bu konuda uzun belgeseller bile yayınlanmıştı.

Yani neden konuştuğumuzu bilmiyorsak, boş konuşuyoruz demektir.

Leonardo, çok önemli bir noktaya değindi. Tarşışmayı buraya odaklamamız faydalı olacaktır, neredeyse bitmiş olan terör noldu da yeniden zirve yaptı? Bu soru, şuan cevaplandırılması gereken en önemli sorudur.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Godless Crusader yazdı:

Basbaya da var, gayette popüler.

https://www.rt.com/

- Basının özgür olmadığı ülkenin basınına inanmam anlamında söylemiştim.

(+ deneyimli, saygınlığı olan, ciddi bir projede kaynak gösterebileceğin bir kaynak olması gerek. İster sağcı ol ister solcu. Ne güzel İngilizce de biliyorsun, Niye Times, The Guardian, Der Spiegel'İn inglizcesini, Newsweek, CNN, BBC filan takılmıyorsun? İlla kurnazlık yapıp "gizli gerçekleri açıklayan anti-masonik yayın organı mı bulman lazım?)

1 saat önce, Godless Crusader yazdı:

Çok yerinde bir laf. Bizim Tayyip, Obama döneminde kalkıp da Amerika'ya ültimatom falan veriyordu. Yerini ve haddini bileceksin, mahalle kabadayısı gibi dış politika yürütülmez. Sen Türkiye'sin, Ortadoğu'da minik ve orta gelişmiş bir ülke. Seni isteseler tek düğmeyle haritadan silerler, ayağını denk alacaksın.

- Şimdi de veriyor. Adam deli.

2 saat önce, Godless Crusader yazdı:

Bir de YPG meselesine gelelim. ABD, Kürtler derken, Peşmerge gibi, Irak'taki Kürtçü aşiretler gibi, Suriye'de PYD gibi silahlı Kürt unsurlarını kast eder. ABD, YPG'ye o silahları Türkiye'ye karşı kullansın diye vermedi. ABD, Rakka operasyonu için kullanabileceği bir kara birliğine ihtiyaç duydu ve şartlar, en iyi seçeneğin Kürtler olduğunu ortaya koydu. Amerikalıların bakış açısını özetlemek istersek, tipik olarak şöyledir: ''Şu coğrafya'da kafa kesmeyen, kadınları taşlayıp dört eş üstüne örtülü cariye almayan, sakallı ve burkalı gezmeyen kimler var? Bakalıım, aha bak Kürtler. Hem cihatçı da değiller, liderleri kravat takıyor, başı açık ve çekici kadınlara rol de veriyorlar aha bunlar aynı bizden.''

- İşte bu da diplomatik bir meseledir. Tepedeki adam Yeniçeri Ağası olunca olmaz bu işler. 90'ların Türkiyesi + atıyorum, Deniz Baykal olsaydı, Bu olay savaşmadan ya da çok az savaşarak, karşılıklı ilişkiler sayesinde ele alınabilirdi. Zor bir iş değil.

- Mesela İŞİD ile alışverişin var. ABD İŞİD ile savaşıyor, Bir yandan Rusya belası var, Nasıl olacak? Bunlar üç ileri bir geri. O kadar, (başka bir yeteneği de yok).

Arkadaşlar arasında konuşurduk. 98 seçimi idi. Refah birinci parti, MHP 3'Üncü parti idi (diğer partileri unutmuşum, hatırlamıyorum).

Bu zihniyetin olduğu yerde ben Kürtler için endişe etmeyim mi?

- Onun bir şey yaptığı yok. Sen çözülmüş sorunu yeniden alevlendirmişsin + "halkı boşaltıp kenti dümdüz ederim", teknik olarak senin kentin orası. Eskiden Turistler Diyabakır surlarını, Nemrutu filan görmeye giderlerdi. Yani yine kendine yapıyorsun.

Robespierre, ABD'ye atarlanırken tamamen Türkiye'yi dünyanın merkezine koyup, ben-endeksli bir açıya olaya baktığı için, yanlış okuyor. Suriye'de YPG'yi silahlandırmak, çok boyutlu bir meseledir. Türkiye'nin kaygısı bunun bir boyutudur. ABD, hele yönetimde kimseyi dinlemeyen Trump gibi bir adam varken, Suriye politikasını Türkiye'nin endişeleri üzerine sabitlemez. Böyle bir beklenti içerisinde olmak, başta gerçekçi değildir. Bize düşen, sınırları olabildiğince koruma ve denetim altına alarak, Türkiye'deki PKK ile Suriye'deki YPG arasında meydana gelebilecek her türlü etkileşimi engellemektir. 

- yo tartışıyorlar. Okudum. Kürtler mi Türkler mi? yazısı var. Mesela imaj olarak bile kaybediyorsun. Hijap da hijap. Tamam. Ver bende takıyorum. Ama insanlarda bilinç-altı denen bir şey de vardır. Soldaki Yeniçeri, Sağdaki Fatma teyze. eee?

- Yani kendinizi karşı tarafın yerine hiç koymuyorsunuz. Bir Putin efsanesi çıkardınız. Onun için yapıyorsunuz. Ama ABD / AB için yapmıyorsunuz. Neden?

Biz isteseydik şapka devrimi filan hiçbir şey yapmazdık. Savaşı kazanmıştık, Sudi Arabistan gibi (eski İran gibi) takılırdık. Niye yenilik yaptık. Kimseyi zorla açmadık. Ama evet, kızları filan açılmaya teşvik ettik. Niye? - Çok beğendiğimiz için mi yaptık (benim için hiçbir sorun yok, Klima olduğu sürece, koşullar da uygunsa, ben Riyad'da da yaşarım, hiçbir sorun da olmaz. Nolacak? Kadın doktor bakmayıversin. Erekek doktor baksın. Alkol'e düşkün değilim, top değilim, gider yaşarım. Ne var?

Yeniliği niye yaptık?

/ bu da siyasi. Adam kendini Kürtlere daha yakın hissediyor. Şu aşamada ben olsam, PKK hariç, ben de kürtlere yakın hissederdim. Adam müttefik istiyor. Güveneceği adam istiyor.

Yani derine inmeyeceğim. Ama saksıyı çalıştıran bu tür şeyleri anlar.

Dİplomatlarımız, askerlerimiz AB'ye irtica talebinde bulunuyor. Yunanistan helikopter ile kaçan askerleri vermek istemiyor?

Dön dolaş gene aynı mesele: Mantık

Mantık olmadan siyaset / diplomasi yapabilir misin? - hayır. Piyon Yang gibi takılırsın.

Da yok anlamıyor işte. Basmıyor.

Esad giderse Suriye biter, saf olmayalım.

- Bunu söylemek saflık değil. İdealizm bile değil. Demokrasi demek senin çıkarını savunacak adamın seni yönetmesi için icat edilmiş sistem demek. 70'li 80'li yıllarda değiliz. Soğuk savaş da bitmiş. Saddam filan herkes gitmiş, o daha orada kalaca derdinde. O da ayrı bir cinslik. Rusya'nın süper-mantıklı dış politikası.

- Değiş işte kardeşim. dünya değişmiş. sende değiş. Gene çok güçlü ol, süper güçlü ol ama değiş işte AS.

Leonardo, çok önemli bir noktaya değindi. Tarşışmayı buraya odaklamamız faydalı olacaktır, neredeyse bitmiş olan terör noldu da yeniden zirve yaptı? Bu soru, şuan cevaplandırılması gereken en önemli sorudur.

- Ben Hızlıca yapıvereyim. MHP/AKP kesimi bu konuda bana tamamen katılıyorlar, çözüm sürecinin de iyi bir şey olmadığını düşünüyorlar ama oyları götürüp Tayyibe veriyorlar.

Sitelerde Paylaş

kürt sorunuymuş... bi kere bu ülkede bi türk sorunu var. türklüğü kurtarmak için maşallah bütün herşeyle kavga ediyoruz. neymiş büyük milletmişiz de falan da filan da. kürtler de türklerin çakması işte. çin malı türkler... ideolojileriyle yaptıklarıyla türklere benzemeye çalışıyorlar. 

ha bunu da nazi almanyasından almışız besbelli. milli değermiz bile değil milliyetçilik. 

sorunu yanlış yerde ararsak bööyle çözümsüz çözümsüz otururuz götümzün üstüne

Sitelerde Paylaş

Buraya cevap yazmıştım ama forum bir ara çökünce kayıt olmamış.

19 hours ago, Godless Crusader said:

PKK'yı ve eylemlerini şurda savunduğum bir cümlem varsa, bul da göster bakalım. Hadi bekliyorum.

Yok lan herifler ne dersem diyeyim, onu 'Biji Kürdistan' diye okuyor a.koyim. Şehit haberlerinin eşliğinde dinlediğiniz mehterle bütün gazınızı bana mı kusuyorsunuz nedir birader.

PKK'yı savunduğun yok ama PKK yandaş ağzıyla yazılmışa benzeyen toplama yazıyı kaynak getirmişsin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Üstelik site çok acemice yapılmış. Propaganda yaptıkları yer böyle ise Türkiye'yi dünyaya nasıl anlatırlar merak ediyorum. Her tarafları ile şüphe uyandırıyorlar.

20 hours ago, Godless Crusader said:

O kelimenin tam çevirisi 'militan' olmalı. Bak böyle yazınca algılayış nasıl değişti, değil mi?

PKK'lıların ve yandaşlarının militanlarını 'özgürlük savaşçısı' olarak gördüğünü bildiğim için okuyucuda böyle bir çağrışım yapması amacıyla yazıldığını düşündüm.

HRW bana göre teröristlerin kendilerine karşıt tavır almaması için böyle üslup kullanıyor olabilir. Hatırlıyor musun IŞİD bir ara 'unsur' idi, 'bir grup öfkeli genç' idi? Obama 'JV team' demişti onlara. Kullandıkları adamları incitmek istemiyorlar.

Yazı baştan aşağı Türk devletini karalama amaçlı yazılmış. 

20 hours ago, Godless Crusader said:

Aç televizyonu izle bakalım PKK yandaşları nasıl telaffuz ediyor, karşıtları nasıl telaffuz ediyor. Sokaktaki adamın PKK'ya karşı duruşunu bile bu telaffuzdan anlayabilirsin. Bunlar küçük ama önemli ayrıntılar.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Yorumların büyük bölümünü okudum dün kaç askerimiz daha şehir düştü

Silahla kanla biteceğine inananlar 40 yıldır devam eden sorun çözümü hep silahta aradık bitecegine sürekli artıyor.

Siyasi liderler toplumsal kutuplaşmayı arttırdıkça artırıyor hepsi böyle.

Sorunu inkar etmek bence akıl mantık işi değil.

Ben bir Türk'üm ama sosyal medyada dolanırken genelde kürtlere hakaret etmek ve ırkçılık yapmak marifet gibi gösteriliyor.

"En iyi k*rt ölü kürt" denen bir ortamda bir kürt olduğunuzu düşünün bunu kabul edebilirmisiniz?

Evet belki bu sorun eğitimle bitebilir ama Türkler de eğitilmeli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...