Jump to content

Kürt sorunu

Recommended Posts

• İleti 315
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bak sen şu kaypaklığa, iki yüzlülüğe, ahlaksızlığa... Tipik liberal. Tornadan çıkmış gibisiniz hepiniz.

Hani teröristin de propaganda özgürlüğü olmalıydı, hani PKK'lıların propaganda yapmasını serbest bırakmazsak çok kötü şeyler olabilirdi, hani PKK'nın propagandasına inananlar aslında saf, iyi niyetli, masum insanlar olabilirdi?

Dibine dek savunup desteklediğin, hatta da milleti ikna etmek için sayfalar boyu yazdığın o özgürlük safsatasına ne oldu? Sorumluluk almıştın, sayfalar boyu açıklamalar yapmıştın terör propagandası yapılmasına izin verilmesi için? Şimdi neden sıvışıp "PKK belgeseli izleyip dağa çıktıysa kendi sorumluluğu ve problemi" dedin? Tek bir yayın, tek bir minik örnek senin savunduğun bütün o zırvaları yerle bir etti ve sen savunduklarını böyle misler gibi yutup "bana ne" dedin, gördün mü ahlaksızlığı? Gördün mü terör propagandası yapmanın ne demek olduğunu, nelere malolduğunu?

Ah canım benim. Özgürlük demek, sorumluluklardan kaçmak demek değil. Söylediklerimi kendince yorumlayarak, o aynı işkembeden üfürdüğün yorumların önceki yargılarımla çeliştiğini iddia etmişsin. Ben gayet tutarlıyım, senin anlama darcığın varsa o da senin problemin Türk Ateist. O da senin rezilliğin.

PKK, propaganda niteliği taşıyan bir içerik paylaşmışsa, onun kaldırılması ciddi bir ifade özgürlüğü ihlali sayılmaz. ABD'de, YouTube'dan IŞİD'in propaganda vidyolarını kaldırıyorlar, bir süre Twitter'da sayfası yürürlükteydi, ona da bir müddet müsamma gösterdikten sonra geç de olsa kaldırdılar. Yalnız, sen sıradan biri olarak, o veya bu örgüte sempatik ifadeler barındıran bir konuşmaya, belgesele, programa denk geldiysen ve onun etkisi altında kaldıysan o senin kendi problemindir. Özgürlük varsa sorumluluk da var, teröre arka çıkan yayınlara aldanmaman, mantıklıyı safsata olandan ayırt edebilmen kendi akli sorumluluğunda. Tutarsızlık yok, idrak problemi ve aptallık var Türk Ateist. 

Senin bütün düşüncelerin çöp ama sen ne anlayacak entelektüel dürüstlüğe sahipsin ne de bilgiye. Dinciyi desteklerken de aynıydınız. Romantik zırvaları yazıp çizip bize saldırırken dinci faşizmini besliyordunuz. AKP ne zaman sizi misler gibi kullanıp işini bitirdi ve üstünüze sifonu çekti, ondan sonra düşman kesilir göründünüz. Ben birkaç istisna hariç, hiçbirinizin bunu yaptığı için pişman olmadığından da eminim. Şimdi böylesi forumlara İslam'a ve İslamcıya saydırmanız, AKP'ye düşmanlık etmeniz hikaye. Nerede bir hainlik, bir terör, bir pislik var, liberal mutlaka savunuyordur. Ta ki ucu kendine dokunana dek...

Useful idiots diye boşa demiyorlar size. 

Atıp tutmuşsun. Liberaller, laikliğe hiçbir zaman karşı değildi. Bireysel haklardan yanaydılar ve belki de biraz safdılar, o kadar. Bu çerçevede, dindarların 'ibadet özgürlüğü' ve 'kılık&kıyafet özgürlüğü' kapsamına giren taleplerine destek oldular. Sen resmen liberalleri şeriatçı yapmışsın. Saldırdığın insanlar, bugünlerde hapiste olan, yaşlı başlı insanlar. Gücün anca onlara yettiği için, iyi niyetlerle yola çıkıp aldatılmış olan mazlumlara saldırırsın sen. Liberal bir yazara edeceğin lafın onda birini AKP'li bir militana etmezsin, sen tırsıp bir köşeye çekilmişken senin haklarını savunan gariban adama bok atarsın.  Toplumsal tabanı, %3'ü bile bulmayacak kadar ufak bir insan topluluğuna odaklarsın bütün kinini. Bu kadar alçak yüreklisiniz siz işte, nankör yaratıklar sizi...

IŞİD ne ise PKK da odur. Bütün terör örgütleri aynıdır. Terörün de dini, dili, mezhebi, ideolojisi, milliyeti, şusu busu olmaz. Hepsi aynıdır.

Sen bu basit cümleleri anlayamayacak kadar ahmaksan, geri kalmışsan kimsenin yapabileceği bir şey yok. IŞİD kendi kafasındaki İslam'ı yaymak için teröre başvurur, insanları katleder, PKK ve türevleri de kendi ideolojisi için. Hepsinin kullandığı yöntem aynıdır: Terör.

O yüzden biri birinden daha iyi, daha anlaşılır, daha masum ya da haklı değildir. Ve benim ateistliğimi ölçmek senin gibi aklı beş karış havada, bir dediği bir dediğini tutmayan, kaypak terörist savunucularına düşmemiş. Ateist olsam ne, olmasam ne? Ne sanıyorsun sen ateist olmayı, ahmak herif? 

PKK ile IŞİD'in, terör yapma bağlamında farkı nedir nedir? Terör terördür diyemiyorsan ne halt etmeye ahkam kesiyorsun, derdin ne senin?

PKK savunuculuğu yapacaksan korkma, açıktan yap. Böyle arka yollardan dolanma ahlaksızca. 

Yoo, biz gayet net ve şeffafız Türk Ateist. Bizde arka yollardan dolanma falan yok, neye inanıyorsak onu açıktan açığa söyleriz Türk Ateist.

PKK ve IŞİD'in ortak yönleri, terör örgütü olmalarıyla sınırlıdır. PKK, ikisi arasında bir mukayese yapılacaksa, kötünün iyisidir. Mesela ABD'de, HAMAS'ı savunan STK'lar vardır, CAIR(Council of American-Islamic Relations) gibi. IŞİD'i açıktan açığa savunanların sivil toplumda böyle bir etkinliği söz konusu değildir. Çünkü ikisi de resmi olarak terör örgütü olma vasfını taşımalarına rağmen, ayrı kategoride değerlendirilir. HAMAS'ı ben terör örgütü kabul ederim, ama PKK gibi onun da terör örgütü olduğu yargısı, göreceli bir yargıdır. IŞİD örneğinde ise besbellidir, apaçıktır. Hamas, bölgesel; IŞİD ise küresel çapta faaliyet gösterir. HAMAS'ın, Filistin coğrafyasıyla sınırlı birtakım siyasal hedefleri vardır. Bağımsızlık programı vardır, İsrail'e karşı ulusal direniş iddiasındadır. Durduk yere, kendisini ilgilendirmeyen topraklarda intihar saldırısı düzenlemez. Bu bakımdan, HAMAS ile PKK'nın, IŞİD ile HAMAS arasında olduğundan daha çok benzerliği vardır.

IŞİD ise, dünyevi hiçbir siyasal teşkilatı, ulus devleti, BM'yi, uluslararası normu tanımaz, Dünya'ya hükmetme hayalinin peşinden koşar. Amaçları, tek bir coğrafyayla sınırlı değildir, tüm dünyaya düşmandır ve dolayısıyla tüm dünya için bir tehdittir. Çok sayıda ülkede terör eylemi gerçekleştirmiştir. PKK ile HAMAS, PR kaygısı güder, sivil platformlarda etkinlik gösterir, devletlerle ilişkiler kurmaya çalışır. Farklı çap ve nitelikte terör örgütleridir bunlar. Farklı çap ve nitelikte örgütler oldukları için de, farklı metot ve yöntemler kullanılarak mücadele edilmesi gereken örgütlerdir. 

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlaksız liberal, PKK'ya propaganda özgürlüğü verilmeli deyip savunup duran ben miydim? Bu sayfanın en başındaki iletinde neden özgürlük verilmesi gerektiğini madde madde açıkalamışsın soğan kadar beyninle, şimdi niye zorda kalınca "Yasaklanırsa pek de ihlal sayılmaz" noktasına geldin? Çünkü haklı olan, doğru olan biziz. Çünkü senin gibiler bir fikri, bir olguyu eni konu düşünmez, doğru ve yanlışa bakmaz. O yüzden bir dediği diğerini tutmaz, kıvırıp durur senin gibi. 

PKK, propaganda niteliği taşıyan bir içerik paylaşmışsa, onun kaldırılması ciddi bir ifade özgürlüğü ihlali sayılmaz. ABD'de, YouTube'dan IŞİD'in propaganda vidyolarını kaldırıyorlar, bir süre Twitter'da sayfası yürürlükteydi, ona da bir müddet müsamma gösterdikten sonra geç de olsa kaldırdılar. Yalnız, sen sıradan biri olarak, o veya bu örgüte sempatik ifadeler barındıran bir konuşmaya, belgesele, programa denk geldiysen ve onun etkisi altında kaldıysan o senin kendi problemindir. Özgürlük varsa sorumluluk da var, teröre arka çıkan yayınlara aldanmaman, mantıklıyı safsata olandan ayırt edebilmen kendi akli sorumluluğunda. Tutarsızlık yok, idrak problemi ve aptallık var Türk Ateist. 

Aptal herif, sıradan insanlar bu dağlı köpeklerin romantik yalanlarına kanmasın, propagandalarına inanmasın diye terör propagandası yasaklanmalı. Zaten yasal suçtur bu, yasalarda da yasaktır. Şu ufacık forumda bile, forum kuralları sayfasında terör örgütü propagandası yapmak, bu örgütleri övmek gibi davranışlar yasaktır. Bunu yapanların yazıları silinir, kendileri de atılır. Salak mı peki bu insanlar, özgürlük nedir bilmiyorlar da mı yasaklıyorlar? Demek ki birileri etkilenir diyorlar, yasalarca yasak diyorlar vs vs... Yalnız PKK değil, diğer tüm terör örgütleri için geçerlidir bu.

Yani sen teröriste propaganda özgürlüğü verilmeli diye kendini parala, ondan sonra gidip bu teröristlerin arasına katılan sıradan insanlar için de "N'apiyim, teröristin etkisi altında kalıp katıldıysa kendi problemi" de. Bunu ben söyleyebilirim, aptal, sen değil. Sen propaganda özgürlüğünü savunuyorsan birilerinin etki altında kalıp ya da ideolojik olarak zehirlenip terörün tarafına geçebileceğini net olarak bilmeli ve sorumluluk almalısın. Ahmak. Bunu bile anlayacak kafa yok sende.

Atıp tutmuşsun. Liberaller, laikliğe hiçbir zaman karşı değildi. Bireysel haklardan yanaydılar ve belki de biraz safdılar, o kadar. Bu çerçevede, dindarların 'ibadet özgürlüğü' ve 'kılık&kıyafet özgürlüğü' kapsamına giren taleplerine destek oldular. Sen resmen liberalleri şeriatçı yapmışsın. Saldırdığın insanlar, bugünlerde hapiste olan, yaşlı başlı insanlar. Gücün anca onlara yettiği için, iyi niyetlerle yola çıkıp aldatılmış olan mazlumlara saldırırsın sen. Liberal bir yazara edeceğin lafın onda birini AKP'li bir militana etmezsin, sen tırsıp bir köşeye çekilmişken senin haklarını savunan gariban adama bok atarsın.  Toplumsal tabanı, %3'ü bile bulmayacak kadar ufak bir insan topluluğuna odaklarsın bütün kinini. Bu kadar alçak yüreklisiniz siz işte, nankör yaratıklar sizi...

O yüzden tükürdüm ya sizin özgürlük anlayışınıza? 

AKP ile birlik olup amanın da bireysel özgürlük diye diye Kemalistlere saldırdınız gece gündüz, dinciye yanaştınız. Bunu şeriatçı olduğunuzdan yapmadınız elbette, ben öyle bir şey mi söyledim ahmak? Çoğunuz da ateist üstelik, bilmiyor muyum sanıyorsun? Beyinsiz, ahmak ateistler. Köşe başlarını tutan ve kılık kıyafet özgürlüğü adı altında dinciyi övüp Atatürkçüye saldıran, Ergenekon ve Balyoz davalarında AKP ve Fethullah'a arka çıkan liberal abilerinizin çoğu da ateist. Ayşe Hür, Ahmet Altan, Sevan Nişanyan ve daha niceleri...

O çok istediğiniz ve uğruna bizlere gece gündüz saldırdığınız türban özgürlüğü geldi. Mutlusundur. Türban artık hakimin, avukatın, bunlardan daha kötü ve acısı, ilkokul çocuklarının başında. Bu sizin başarınız. Ama sakın dinle ilgili eleştiri yapma, dinciye ve özellikle AKP'ye saldırıyor görünme. Öyle bir hakkınız yok sizin. Yazsanız da ciddiye alınmazsınız.

Vay be, demek aldatıldınız?

Hahaha, hoşgeldin Tayyip. Biz sizi uyardık, bu adamlar şeriatçı, kafalarındaki hesap başka, dinciden özgürlük beklemek aptallık, kendinize gelin dedik, küfürlerle karşıladınız.

Size mi acıyacağım be? Nesi mazlum liberallerin? AKP bugün sizin sayenizde mevcut yerindedir, bütün gücünü bizzat size borçludur.

Ben AKP militanı görünce korkup köşeye çekilmişim de benim haklarımı liberaller savunmuş, he mi?

Adi herif, yıllarca sizin desteğinizle içeri atılıp çürümeye terkedilenler hep Atatürkçüler olmuştur. Senin abilerin bugün yandaş dediğin o medyada çarşaf çarşaf yazılar yazıp Atatürkçüleri hedef göstermiş, dinciyi ve PKK'yı desteklemiştir. Kürçüler, siz ve dinciler yıllardır kol kola gezip bize saldıardınız, ahmak herif.

O liberller var ya? Hani kandırıldılar, mazlumlar vs vs dediğin o liberaller?

Hepsi birden içeri atılsa, üstüne de sürüne sürüne geberse kılım kıpırdamaz. Kıpırdarsa senin gibi olayım.

Gebersin köpekler.

IŞİD'i açıktan açığa savunanların sivil toplumda böyle bir etkinliği söz konusu değildir. Çünkü ikisi de resmi olarak terör örgütü olma vasfını taşımalarına rağmen, ayrı kategoride değerlendirilir. HAMAS'ı ben terör örgütü kabul ederim, ama PKK gibi onun da terör örgütü olduğu yargısı, göreceli bir yargıdır. IŞİD örneğinde ise besbellidir, apaçıktır.

PKK'nın terör örgütü olup olmadığı göreceliymiş... Hadi ya?

PKK sevici pislik seni. AKP de bir vakitler senin gibi aflar ediyordu, hatırladın mı? Apo denen cani köpeğe övgüler düzüyor, PKK'lı teröristlerin ayağına savcı götürüp affediyordu hepsini. O zamanlar da AKP destekçisiydiniz.

Bizim için doğru belli. PKK adi bir terör örgütüdür, AKP terör örgütleriyle çalışan, yeri ve zamanı geldiğinde misler gibi kullanan bir mafya örgütüdür.

Sizin de eliniz kanlı dincinin de. Yok birbirinizden farkınız. Siz liberaller dinciden de Kürtçüden de daha iğrençsiniz, o da başka.

Sitelerde Paylaş

Ahlaksız liberal, PKK'ya propaganda özgürlüğü verilmeli deyip savunup duran ben miydim? Bu sayfanın en başındaki iletinde neden özgürlük verilmesi gerektiğini madde madde açıkalamışsın soğan kadar beyninle, şimdi niye zorda kalınca "Yasaklanırsa pek de ihlal sayılmaz" noktasına geldin? Çünkü haklı olan, doğru olan biziz. Çünkü senin gibiler bir fikri, bir olguyu eni konu düşünmez, doğru ve yanlışa bakmaz. O yüzden bir dediği diğerini tutmaz, kıvırıp durur senin gibi. 

Ben, batının ifade özgürlüğünde model alınmasını savundum, terör örgütüne propaganda niteliği taşıyan içeriklerin internet ve yayınlardan kaldırılması talebimle tutarlı. Yasaktan kastım ise, basitçe iki içeriğin sansürlenmesi değildi, o kadarına biz 'common sense' diyoruz. Beyni olan anlar diye, bunun gibi küçük detaylara değinme gereksinimi duymuyoruz. Ama mademki sen azıllı bir embesilsin, sana özel muamele yapıp yasaklamaktan neyi kast ettiğimi biraz açayim.

Yasak lafını, ciddi çağrışımlarla kullandım. RTÜK'ün, bir içeriği silmesi değil, koca stüdyoların, gazete şubelerinin basılmasıyla, onlara arka çıkan ama doğrudan onlarla bağlantılı olmayan entellektüeller dahil, muhabiri, yazarı, editüronun yargısız infazla tutuklanması ve işletmenin özel mülkeyeti dahilinde olan ekipmanlarının TRT'ye aktarılarak yağmalanmasını kast ettim. Elbette ilk bahsettiğim tipten yasakla ikincisi aynı kategoride değil. 

Senin anlamakta zorlandığın gerçek şu ki: 'biji Kürdistan' diye slogan atan ortalama adam, senin fantezi dünyandaki gibi köşkünde bir odada, puro takıp sinsice sırıtarak ''bugün bir zavallı çocuğu daha kirli emellerime kurban ettim'' deyip ''muhahaha'' diye amerikan filmlerindeki villain(başrol kötü adam) gibi zalimce kahkaha atan canavar değil. Çocuk aklına sahip olduğun için, olaylarıda çocuk düzeyi zekanla siyah&beyaz, mutlak iyi ile mutlak kötünün kadim mücadelesi olarak okuyorsun. Senin, sokakta bu sloganı salladı diye kelepçe takacağın adam, savaşta bodrumu akrabalarının tepesine inmiş daire sakininden tut, yaşadığı mahallesinde hep 'türkler faşist, bu topraklar bize ait' muhabbetiyle büyümüş adama kadar herkes olabilir. İnsan, insandır, senin gibi düşünenleri alıp aynı kondisyonlara maruz bıraksak, aynı kafa yapısını taşırlar. Bunu, sözün ötesinde eyleme döktüklerinde sorumluluk onlarındır.

Biz sizden daha ahlaklıyız.

Aptal herif, sıradan insanlar bu dağlı köpeklerin romantik yalanlarına kanmasın, propagandalarına inanmasın diye terör propagandası yasaklanmalı. Zaten yasal suçtur bu, yasalarda da yasaktır. Şu ufacık forumda bile, forum kuralları sayfasında terör örgütü propagandası yapmak, bu örgütleri övmek gibi davranışlar yasaktır. Bunu yapanların yazıları silinir, kendileri de atılır. Salak mı peki bu insanlar, özgürlük nedir bilmiyorlar da mı yasaklıyorlar? Demek ki birileri etkilenir diyorlar, yasalarca yasak diyorlar vs vs... Yalnız PKK değil, diğer tüm terör örgütleri için geçerlidir bu.

Forumun kurallarının bir kısmını T.C kanunları dikte ediyor, biz de aynı kanunları tartışıyoruz zaten. Birilerinin etkilenmesinden çekiniyorsan, PKK'nın eline propaganda malzemesi vermiyeceksin. Mesela, 'devlet katliam yapıyor' dediklerinde gidip de sivilleri vurarak söylediklerinin altını doldurmayacaksın. Bu konu hakkında Robes ile uzun uzun tartıştık zaten, söylenecek olan söylendi. 

Yani sen teröriste propaganda özgürlüğü verilmeli diye kendini parala, ondan sonra gidip bu teröristlerin arasına katılan sıradan insanlar için de "N'apiyim, teröristin etkisi altında kalıp katıldıysa kendi problemi" de. Bunu ben söyleyebilirim, aptal, sen değil. Sen propaganda özgürlüğünü savunuyorsan birilerinin etki altında kalıp ya da ideolojik olarak zehirlenip terörün tarafına geçebileceğini net olarak bilmeli ve sorumluluk almalısın. Ahmak. Bunu bile anlayacak kafa yok sende.

İlacın yan etkileri olabildiği gibi, özgürlüklerin de birtakım olumsuz yan etkileri olabilir. Bu, bahsi geçen özgürlüğü toptan yırtıp atmak için geçerli bir gerekçe oluşturmaz.  Terörün propagandasını bir şekilde, senin bu safsataları yalayıp yuttuğun gibi yutmuş olanların ezici çoğunluğu, gidip de gerçekten örgüte katılacak kadar kararlı değildir. Sen, devlet olarak ordaki popülasyonun gönlünü kazanırsan, teröre sırtlarını çevirirler. Senin gibi ''6 milyon hadapeli aldı milyon derörist!!'' diye yaklaşan bir mal sürüsü politika belirleyici konumda olduğu sürece bu açmazdan çıkılmaz. 

O yüzden tükürdüm ya sizin özgürlük anlayışınıza? 

AKP ile birlik olup amanın da bireysel özgürlük diye diye Kemalistlere saldırdınız gece gündüz, dinciye yanaştınız. Bunu şeriatçı olduğunuzdan yapmadınız elbette, ben öyle bir şey mi söyledim ahmak? Çoğunuz da ateist üstelik, bilmiyor muyum sanıyorsun? Beyinsiz, ahmak ateistler. Köşe başlarını tutan ve kılık kıyafet özgürlüğü adı altında dinciyi övüp Atatürkçüye saldıran, Ergenekon ve Balyoz davalarında AKP ve Fethullah'a arka çıkan liberal abilerinizin çoğu da ateist. Ayşe Hür, Ahmet Altan, Sevan Nişanyan ve daha niceleri...

O çok istediğiniz ve uğruna bizlere gece gündüz saldırdığınız türban özgürlüğü geldi. Mutlusundur. Türban artık hakimin, avukatın, bunlardan daha kötü ve acısı, ilkokul çocuklarının başında. Bu sizin başarınız. Ama sakın dinle ilgili eleştiri yapma, dinciye ve özellikle AKP'ye saldırıyor görünme. Öyle bir hakkınız yok sizin. Yazsanız da ciddiye alınmazsınız.

Vay be, demek aldatıldınız?

Hahaha, hoşgeldin Tayyip. Biz sizi uyardık, bu adamlar şeriatçı, kafalarındaki hesap başka, dinciden özgürlük beklemek aptallık, kendinize gelin dedik, küfürlerle karşıladınız.

Size mi acıyacağım be? Nesi mazlum liberallerin? AKP bugün sizin sayenizde mevcut yerindedir, bütün gücünü bizzat size borçludur.

Ben AKP militanı görünce korkup köşeye çekilmişim de benim haklarımı liberaller savunmuş, he mi?

Adi herif, yıllarca sizin desteğinizle içeri atılıp çürümeye terkedilenler hep Atatürkçüler olmuştur. Senin abilerin bugün yandaş dediğin o medyada çarşaf çarşaf yazılar yazıp Atatürkçüleri hedef göstermiş, dinciyi ve PKK'yı desteklemiştir. Kürçüler, siz ve dinciler yıllardır kol kola gezip bize saldıardınız, ahmak herif.

O liberller var ya? Hani kandırıldılar, mazlumlar vs vs dediğin o liberaller?

Hepsi birden içeri atılsa, üstüne de sürüne sürüne geberse kılım kıpırdamaz. Kıpırdarsa senin gibi olayım.

Gebersin köpekler.

PKK'nın terör örgütü olup olmadığı göreceliymiş... Hadi ya?

PKK sevici pislik seni. AKP de bir vakitler senin gibi aflar ediyordu, hatırladın mı? Apo denen cani köpeğe övgüler düzüyor, PKK'lı teröristlerin ayağına savcı götürüp affediyordu hepsini. O zamanlar da AKP destekçisiydiniz.

Bizim için doğru belli. PKK adi bir terör örgütüdür, AKP terör örgütleriyle çalışan, yeri ve zamanı geldiğinde misler gibi kullanan bir mafya örgütüdür.

Sizin de eliniz kanlı dincinin de. Yok birbirinizden farkınız. Siz liberaller dinciden de Kürtçüden de daha iğrençsiniz, o da başka.

Evet, burada bir akıl hastasının, kendi kurguladığı 'liberal' tiplemesi üzerinden tüm liberallere saldırdığı kusmuklarını görüyoruz. 

Seni Türkçe'de şahıs ekleriyle tanıştırayim. Ben, 'aldatıldık' değil 'aldatıldılar' dedim, cahil olduğun için böyle temel dil hatalarından kaynaklı iletişim bozukluklarına sebebiyet veriyorsun. Beni de kapsayacak şekilde, ikinci çoğul şahıs ekiyle iftiralar savurmuşsun. 'Sizin sayenizde, size borçlu, siz desteklediniz, siz siz siz...' Eylem bireyseldir, benim dediğim ve ettiğim, beni ilgilendirir. Başkasınınki ise kendisini. Ahmet Altan gibilerini -kendisinin art niyetli olduğunu düşünmüyorum- liberallerin sözcüsü yapmışsın. Zahmet edip araştırsaydın, Liberal Demokrat Parti hangi konuda ne demiş, hangi dönemde hangi duruşu benimsemiş. LDP, AKP tehditini baştan görüp, 2010 referandumunda, birtakım sol oluşumlar evet derken hayır demiştir. Onlar, liberalleri temsil etmiyor da senin ekranlarda gördüğün birkaç yazar mı temsil ediyor?

Liberal dediklerin, hak ve özgürlükleri savunarak aslında herkesi -kemalistler dahil- savunmuşlardır, çünkü o aynı hak ve hürriyetler size de lazım, sizin de garantörünüz. Bugün, hapiste daha çok kemalist yazar mı var, liberal yazar mı? Cevabını biliyoruz, demekki kimin tırsıp kimin mücadele ettiğini de biliyoruz. En etkili mücadele eden, en çok bedel ödeyendir.

Son olarak, liberaller gebersin diyerek etik/ahlak üzerinden PKK'yı eleştirme hakkını da yitirdin, tebrikler şapşal!

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Son olarak, liberaller gebersin diyerek etik/ahlak üzerinden PKK'yı eleştirme hakkını da yitirdin, tebrikler şapşal!

Yok, öyle bir şey söylemedim. Çarpıtma, tipik liberal ahlaksızlığı yapma.

Dincilere türban serbestisi, inançlar konusunda destek olmaları vb vb konularını anlatıp "Kandırıldılar" dedin; mazlum insanlar olduklarını, bizim haklarımız için mücadele ettiklerini ve hapislere atıldıklarını falan söylemişsin ya hani...

Ben de dedim ki hepsi hapislere atılsa, sürüne sürüne geberse kılım kıpırdamaz. Öyle tabii. Gebersinler, bana ne der, zerre kadar üzülmem. 

Ben gayet tutarlı ve dürüstüm, senin gibi dinci ve terörist savunuculuğunu arkalardan dolaşıp yapmam. Sen sen sen derim tabii, ne diyeceğim? Sen değil misin kendine liberal diyen, Ahmet Altan ve benzeri iti köpeği sahiplenip onların yaptıklarını savunan?

Ahlaksıza bak. Beni kendinle karıştırma. Ben dün neysem bugün de aynıyım, sen ve senin gibi ahlaksızlar gibi ne dincinin ne de teröristin yanında yer aldım. Türban serbestisi için o şirret kızların önüne geçip kraldan çok kralcı kesildiniz. Şimdi ağlayın kandırıldık filan diye. Kimse yemiyor

Daha bitti senin işin. PKK savunucusu, eski dinci yanaşması bir Türk tipi liberalsin, hepsi de bu.

Bütün yazılar duruyor, okumak isteyen başlıkta yazılan her şeyi döner okur. Yaşın büyük mü küçük mü bilmem ama kafan ergeninki kadar bile çalışmıyor senin. Bolca gevezelik, bilmem ne...

Liberal dediklerin, hak ve özgürlükleri savunarak aslında herkesi -kemalistler dahil- savunmuşlardır, çünkü o aynı hak ve hürriyetler size de lazım, sizin de garantörünüz. Bugün, hapiste daha çok kemalist yazar mı var, liberal yazar mı? Cevabını biliyoruz, demekki kimin tırsıp kimin mücadele ettiğini de biliyoruz. En etkili mücadele eden, en çok bedel ödeyendir.

Hadi ordan, pislik sahtekar. Bu ülkede dinciyle en etkin mücadeleyi daima Atatürkçüler vermiştir. Senin gibi liberal bozuntuları, varlıklarını onlara borçludur. Üç tane sahtekar, dinci beslemesi liberal it hapse girmiş de bedel ödüyormuş, bizim haklarımızı savunuyormuş. Az önce %3 oranımız var diyordu, şimdi hapiste en çok liberaller var, herkeslerin hakları için bedel ödüyorlar diyor deli deli. 

Dangalak. Bu aklıyla kalmış bir de bana akıl hastası falan demiş.

PKK terör örgütüdür oğlum. Kimine göre öyledir kimine göre değildir, IŞİD terör örgütüdür ama PKK değildir gibi ahmakça laflar edemezsin. Edersin de alırsın yanıtını.

Sen benim için terör savunucususun. Öyle beşinci sınıf felsefe yapmakla, arkadan dolanmakla falan olmuyor, boyanı dökmek kolay.

Sitelerde Paylaş

Crusader:

"IŞİD ise, dünyevi hiçbir siyasal teşkilatı, ulus devleti, BM'yi, uluslararası normu tanımaz, Dünya'ya hükmetme hayalinin peşinden koşar. Amaçları, tek bir coğrafyayla sınırlı değildir, tüm dünyaya düşmandır ve dolayısıyla tüm dünya için bir tehdittir. Çok sayıda ülkede terör eylemi gerçekleştirmiştir. PKK ile HAMAS, PR kaygısı güder, sivil platformlarda etkinlik gösterir, devletlerle ilişkiler kurmaya çalışır. Farklı çap ve nitelikte terör örgütleridir bunlar. Farklı çap ve nitelikte örgütler oldukları için de, farklı metot ve yöntemler kullanılarak mücadele edilmesi gereken örgütlerdir." 

- Ben de öyle düşünürdüm. Ya da öyle düşünmeye eğilimliyim. Da PR kaygısı olan adam bunu veya Ankara'daki halk otobüsü bombalama olaylarına girer mi? - Zannetmiyorum.

Hatta Kıbrıs meselesi de böyledir. Akdenizdeki bütün adalar Yunanlıların + Kıbrısta adamlar katliam yaptılar (belgeleri var). Yurt dışında ise bu olay halen "barbar Türkler adayı işgal etti" olarak anlaşılıyor (bazıları tarafından). Hatta ben bu "Ermeni Soykırımı" meselesini de artık eskisi kadar bilmiyorum. + Sırplar 90'lı yıllarda milleti keserken bunların parlamentosu neredeydi? Sırbistan şu anda AB'ye giriş sürecindedir. Biz değiliz. Başka, şu da var. TR-Yunanistan deniz sınırı kadar saçma sapan bir sınır yoktur. Tamam ilk yerleşenler onlar. Ama TR'de kocaman ülke. 3-4 tane adayı sembolik olarak bile olsa vermeleri lazım. Ki vermemişler.

- BU ayrımı eskiden ben de yapardım. Neticede "Marksist", "milliyetçi" ve "hedef güden" bir örgüt. "İŞİD gibi öldürmüş olmak için öldürmüyor" diye düşünmeye eğilimliyim. De yok yani. Hani milliyetçilik yüzünden böyle konuşuyorum sanma. Ben Kürtlerin bağımsızlık talebi olabileceğini kabul eden bir insanım. O açıdan eleştiriyorum. Milliyetçilikten değil.

Crusader: "IŞİD ise, dünyevi hiçbir siyasal teşkilatı, ulus devleti, BM'yi, uluslararası normu tanımaz, Dünya'ya hükmetme hayalinin peşinden koşar. Amaçları, tek bir coğrafyayla sınırlı değildir, tüm dünyaya düşmandır ve dolayısıyla tüm dünya için bir tehdittir. Çok sayıda ülkede terör eylemi gerçekleştirmiştir. PKK ile HAMAS, PR kaygısı güder, sivil platformlarda etkinlik gösterir, devletlerle ilişkiler kurmaya çalışır. Farklı çap ve nitelikte terör örgütleridir bunlar. Farklı çap ve nitelikte örgütler oldukları için de, farklı metot ve yöntemler kullanılarak mücadele edilmesi gereken örgütlerdir."

- Başbakanımız da öyle yapıyor zaten. PKK ile çözüm sürecine giriyor. İŞİD'den petrol alıp, silah veriyor. Ortaya çıkartan adamı tutuklatıyor. PKK sempatizanlarını İŞİD'e Başkentte (ve diğer kentlerde) bombalatıp adamları azdırıyor. Çok güzel denge politikası izleyip Trump'a da "Kürtlere ne silah veriyon La" (Canlı yayında öyle dese olmaz mı "Kürtlere Silah vermeyin La!") diyor. Bizde adamın örgütler arasındaki farkları çok iyi anladığını oradan anlıyoruz.

- Bir de bu adam "PKK" "İŞİD" gibi kelime olan şeyleri benim beynimi yıkamak, beni yönlendirmek, beni kitlesine katmak için kullanamaz.

Yukarıdaki sorunların hepsini ele alma kapasitesine sahip tek organizma TC'dir, Başkası olamaz. Olan da hep iyilere oluyor. BU adamların kitlesi yarın öbür gün darbe olsa tankların önüne güller atıp seçimlerde darbeciye oy verirler (arada kaynayan / evinden alınan da biz oluruz).

Yani Olan hep iyilere oluyor. AKP, PKK bunlar şimdi varlar 100 sene sonra da olacaklar. Öyle.

Türk Ate: "Ahlaksız liberal, PKK'ya propaganda özgürlüğü verilmeli deyip savunup duran ben miydim? Bu sayfanın en başındaki iletinde neden özgürlük verilmesi gerektiğini madde madde açıkalamışsın soğan kadar beyninle, şimdi niye zorda kalınca "Yasaklanırsa pek de ihlal sayılmaz" noktasına geldin? Çünkü haklı olan, doğru olan biziz. Çünkü senin gibiler bir fikri, bir olguyu eni konu düşünmez, doğru ve yanlışa bakmaz. O yüzden bir dediği diğerini tutmaz, kıvırıp durur senin gibi."

- Liberal miberal bilmem ama, siyasetten anladığım kadarıyla. Kürt sorununu iyi-kötü temsil eden bir parti mecliste lazım. Gerçi tek parti düzeninde bir anlamı olur mu o da belli değil. Dediğim gibi, iyilerin arada kaynamasına kızıyorum.

"Aptal herif, sıradan insanlar bu dağlı köpeklerin romantik yalanlarına kanmasın, propagandalarına inanmasın diye terör propagandası yasaklanmalı. Zaten yasal suçtur bu, yasalarda da yasaktır. Şu ufacık forumda bile, forum kuralları sayfasında terör örgütü propagandası yapmak, bu örgütleri övmek gibi davranışlar yasaktır. Bunu yapanların yazıları silinir, kendileri de atılır. Salak mı peki bu insanlar, özgürlük nedir bilmiyorlar da mı yasaklıyorlar? Demek ki birileri etkilenir diyorlar, yasalarca yasak diyorlar vs vs... Yalnız PKK değil, diğer tüm terör örgütleri için geçerlidir bu.

Yani sen teröriste propaganda özgürlüğü verilmeli diye kendini parala, ondan sonra gidip bu teröristlerin arasına katılan sıradan insanlar için de "N'apiyim, teröristin etkisi altında kalıp katıldıysa kendi problemi" de. Bunu ben söyleyebilirim, aptal, sen değil. Sen propaganda özgürlüğünü savunuyorsan birilerinin etki altında kalıp ya da ideolojik olarak zehirlenip terörün tarafına geçebileceğini net olarak bilmeli ve sorumluluk almalısın. Ahmak. Bunu bile anlayacak kafa yok sende."

- biraz sakinleştirmeye çalışayım.

1) İnanmaktan, kendini kaptırmaktan bir şey olmaz. Bir süre sonra kendine bakıp "Ben ne kadar aptalmışım" dersin olur biter.

2) BUrada İşid'i PKK'yı hatta Feto'yu seven yok. Ama Biraz Noam Chomsky okusaydınız, hükümetin bu örgütleri sizin duygularınızı yönlendirmek için nasıl kullandığını fark ederdiniz. Ben kendi adıma böyle bir şeye asla izin vermeyeceğim. Evet PKK PKK'dır, İŞİD'de İŞİD'dir. Ama Hükümet İŞİD ile alışveriş yapıyor ve PKK'yı halkın gözünde bir "büyük Düşman" olarak kullanıyor. TC hükümeti (AKP öncesi) ama öyle, ama böyle bu meseleyi ele almıştır. Ben bunların ele alma biçimini zaten onaylamıyorum, öyle bir kapasiteleri olduğunu da düşünmüyorum. Rusya orada, Trump Burada iken de olayın zaten suyu çıkmıştış. Beceriksiz politikacılar oldukları için bu meseleyi ele almazlar. Yani ben kendim verdiğim kayba üzülürüm. Ama AKP'nin o konuda da yaptığı yapacağı işe ben inanmıyorum.

3) Özgürlükten bir şey olmaz. Ben gerçek hayat dahil, PKK'lı adam tanıdım. Benim kafamda AKP'li gibi bir şey. İnsan bu. O da inandığı şeye inanıyor. Belki bunun için ölmeye hazır. O öyle düşünüyor. Ben böyle düşünüyorum.

-Üstteki bayanlar konusunda konuşmak istemiyorum. Şöyle istemiyorum. Alman basınında bunlar hakkında bir-iki magazin haberi çıktı. Sonra ilgi başka yere kaydı. Ama bu örgütler, bir şekilde tanıtım yapma fırsatları olunca, tanıtım yapmak isterler. İŞİD'de ister. Da mesele Batılı aydınların ve benim endişe ettiğimiz Kürt halkının çıkarlarının savunulması ise, Bizim için AKP neyse bunlar için PKK odur. Ben öyle düşünüyorum.

Türk ate (quote seçeneği yok, niye yok): "O yüzden tükürdüm ya sizin özgürlük anlayışınıza? .... Gebersin köpekler."

-Tamam da biz mi getirdik bu adamları. 1997'de RP kapatıldı, sözde devlet kadrolarında temizlik yapıldı. AKP açılınca kimse bir şeyden şüphelenmedi. Artı 2012 yıllarına kadar Dış basında bile "AKP çok güzel" filan diye bir sürü haber çıkıyordu.

- Bir de biz oy vermedik ki. Siyasi rüşvet vererek, kömür filan dağıtarak kendini önce fakir kesime sonra dinci zenginlere sevdirdi, Feto dediğiniz de (bence) bunun 1 numaralı müttefiği ve laiklik karşıtıdır. neticede erbakanın "kanlı veya kansız, hakimiyet kayıtsız şartsız Allahındır" rüyası gerçekleşti.

- Bizim ne suçumuz var? Eurovizyon'a döndü olay. Çiller döneminden beri her seçimde sandıktan RP /* AKP çıkmaya başladı. 1 kişi bile bakıp "bu ne kardeşim*" demedi.

- O ayrı bu ayrı. Da yine söylüyorum. Olan iyilere oluyor. Arada hep biz kaynıyoruz, eskiden beri de bu böyle.

Türk Ate: "PKK'nın terör örgütü olup olmadığı göreceliymiş... Hadi ya?

Sizin de eliniz kanlı dincinin de. Yok birbirinizden farkınız. Siz liberaller dinciden de Kürtçüden de daha iğrençsiniz, o da başka."

- Crusader'ın öyle demek istediğini sanmıyorum. Demek istediği biz oradaki Kürt halkını da düşünüyoruz (ben de düşünüyorum). Ama onunla ayrıldığımız nokta (tahminen) Ben PKK'nın olduğunu söylediği şey olduğuna her zaman inanmıyorum. Hatta Tayyibe küfür sıralıyorum. Ama PKK'yı daha çok lanetliyorum. Yani bu örgütle mücadele etme kapasitesine sahip bir yapı arayışı içindeyim. Bu yapının eskiden olduğuna, şimdi artık olmadığına inanıyorum.

Crusader (Qote seçeneği nerde?): "Ben, batının ifade özgürlüğünde model alınmasını savundum, terör örgütüne propaganda niteliği taşıyan içeriklerin internet ve yayınlardan kaldırılması talebimle tutarlı. Yasaktan kastım ise, basitçe iki içeriğin sansürlenmesi değildi, o kadarına biz 'common sense' diyoruz. Beyni olan anlar diye, bunun gibi küçük detaylara değinme gereksinimi duymuyoruz. Ama mademki sen azıllı bir embesilsin, sana özel muamele yapıp yasaklamaktan neyi kast ettiğimi biraz açayim.

Yasak lafını, ciddi çağrışımlarla kullandım. RTÜK'ün, bir içeriği silmesi değil, koca stüdyoların, gazete şubelerinin basılmasıyla, onlara arka çıkan ama doğrudan onlarla bağlantılı olmayan entellektüeller dahil, muhabiri, yazarı, editüronun yargısız infazla tutuklanması ve işletmenin özel mülkeyeti dahilinde olan ekipmanlarının TRT'ye aktarılarak yağmalanmasını kast ettim. Elbette ilk bahsettiğim tipten yasakla ikincisi aynı kategoride değil. 

Senin anlamakta zorlandığın gerçek şu ki: 'biji Kürdistan' diye slogan atan ortalama adam, senin fantezi dünyandaki gibi köşkünde bir odada, puro takıp sinsice sırıtarak ''bugün bir zavallı çocuğu daha kirli emellerime kurban ettim'' deyip ''muhahaha'' diye amerikan filmlerindeki villain(başrol kötü adam) gibi zalimce kahkaha atan canavar değil. Çocuk aklına sahip olduğun için, olaylarıda çocuk düzeyi zekanla siyah&beyaz, mutlak iyi ile mutlak kötünün kadim mücadelesi olarak okuyorsun. Senin, sokakta bu sloganı salladı diye kelepçe takacağın adam, savaşta bodrumu akrabalarının tepesine inmiş daire sakininden tut, yaşadığı mahallesinde hep 'türkler faşist, bu topraklar bize ait' muhabbetiyle büyümüş adama kadar herkes olabilir. İnsan, insandır, senin gibi düşünenleri alıp aynı kondisyonlara maruz bıraksak, aynı kafa yapısını taşırlar. Bunu, sözün ötesinde eyleme döktüklerinde sorumluluk onlarındır.

Biz sizden daha ahlaklıyız."

- Bu çok olay bir mesele değil. İngiltere'de/Almanya'da bu insanlar (İŞİD'ciler) internet yolu ile gencecik insanların beynini yıkamayı başarıyorlar. PKK'nın da Almanya'da beynini yıkayıp Kobane'de ölmeye gönderdiği alakasız tipler var. Bu yüzden tartışma vardır. Yasak olmalı mı? Olmamalı mı? - Bende bilmiyorum. Da bu tartıştığınız şey saçma. PKK yanlısı yayınlar fiziksel olarak piyasada zaten var. Ben para verip de okumuyorum. Siz gidip okuyor musunuz? "Okuyan okuyamasın" bence çok saçma bir argüman. "O kız da başını örtmesin" o zaman. - nerde başlayıp nerde biter? Demirel bu konuda "Sadece terör ve irtica konusunda bu var" derdi. Bence o da olmasın. Tayyip sosyete pazarından kadınları toplayıp meclise sokuyor da PKK yayın mı yapamayacak? (Tabi bir yere kadar, ya da bilmiyorum)

Ben, batının ifade özgürlüğünde model alınmasını savundum, terör örgütüne propaganda niteliği taşıyan içeriklerin internet ve yayınlardan kaldırılması talebimle tutarlı. Yasaktan kastım ise, basitçe iki içeriğin sansürlenmesi değildi, o kadarına biz 'common sense' diyoruz. Beyni olan anlar diye, bunun gibi küçük detaylara değinme gereksinimi duymuyoruz. Ama mademki sen azıllı bir embesilsin, sana özel muamele yapıp yasaklamaktan neyi kast ettiğimi biraz açayim.

Biz sizden daha ahlaklıyız.

Forumun kurallarının bir kısmını T.C kanunları dikte ediyor, biz de aynı kanunları tartışıyoruz zaten. Birilerinin etkilenmesinden çekiniyorsan, PKK'nın eline propaganda malzemesi vermiyeceksin. Mesela, 'devlet katliam yapıyor' dediklerinde gidip de sivilleri vurarak söylediklerinin altını doldurmayacaksın. Bu konu hakkında Robes ile uzun uzun tartıştık zaten, söylenecek olan söylendi. 

İlacın yan etkileri olabildiği gibi, özgürlüklerin de birtakım olumsuz yan etkileri olabilir. Bu, bahsi geçen özgürlüğü toptan yırtıp atmak için geçerli bir gerekçe oluşturmaz.  Terörün propagandasını bir şekilde, senin bu safsataları yalayıp yuttuğun gibi yutmuş olanların ezici çoğunluğu, gidip de gerçekten örgüte katılacak kadar kararlı değildir. Sen, devlet olarak ordaki popülasyonun gönlünü kazanırsan, teröre sırtlarını çevirirler. Senin gibi ''6 milyon hadapeli aldı milyon derörist!!'' diye yaklaşan bir mal sürüsü politika belirleyici konumda olduğu sürece bu açmazdan çıkılmaz. 

Evet, burada bir akıl hastasının, kendi kurguladığı 'liberal' tiplemesi üzerinden tüm liberallere saldırdığı kusmuklarını görüyoruz. 

Seni Türkçe'de şahıs ekleriyle tanıştırayim. Ben, 'aldatıldık' değil 'aldatıldılar' dedim, cahil olduğun için böyle temel dil hatalarından kaynaklı iletişim bozukluklarına sebebiyet veriyorsun. Beni de kapsayacak şekilde, ikinci çoğul şahıs ekiyle iftiralar savurmuşsun. 'Sizin sayenizde, size borçlu, siz desteklediniz, siz siz siz...' Eylem bireyseldir, benim dediğim ve ettiğim, beni ilgilendirir. Başkasınınki ise kendisini. Ahmet Altan gibilerini -kendisinin art niyetli olduğunu düşünmüyorum- liberallerin sözcüsü yapmışsın. Zahmet edip araştırsaydın, Liberal Demokrat Parti hangi konuda ne demiş, hangi dönemde hangi duruşu benimsemiş. LDP, AKP tehditini baştan görüp, 2010 referandumunda, birtakım sol oluşumlar evet derken hayır demiştir. Onlar, liberalleri temsil etmiyor da senin ekranlarda gördüğün birkaç yazar mı temsil ediyor?

- LDP bilmiyom kardeş.

Yalnız basın özgürlüğü denen bir şey vardır. temel ilkelerden bir tanesidir.

AKP yaptığı işleri "liberalizm" gibi gösterdi, İslam-devleti ve kendi çıkarı için yaptı.

Mesela başörtüsü: Tartışma Fransa'da da var. Gacılar örtününce bir şey olmuyor. Liberalizm de olmuyor. Zaten yasak da değildi. Devlet dairesi ve okullarda yasaktı GZ'lılar ÖSS'ye perukla filan girerlerdi.

- Tartışma-Yorum her yerde var ama, neticede 1997 yılını ben bilirim. O zaman da birinci parti MHP ikinci parti Refah partisiydi. Normal partiler bunlar olmadan hükümet kurma derdindeydi. Sonuç: Darbeler dönemi sonrası demokrasi Özal ve Çiller dönemlerinde "idare ediyor" gibiydi, sonra yalpalamaya başladı. O dönemin büyük başlarının zihniyeti de kendine özgüydü, neticede olan oldu, adamlar AKP olup ülkeye el koydular (FETO'nun yardımı olmadan da bu asla olmazdı).

/Yani kavga etmenin anlamı yok. Biz ne istiyoruz? - Atatürk'Ün kurduğu gibi doğru dürüst ülke istiyoruz. Ne lazım.

1) AKP'Nin gitmesi,

2) 60-70-80 darbelerinde (ve demokrat parti döneminde) yapılan CIA güdümlü işler geri alınsın istiyoruz.

3) Tekrar denemek istiyoruz. Bakın İran'da da her türlü modernitenin anasını 40 sene önce bellediler, Bugün millet yine reform istiyor, yine demokrasi istiyor.

Yani leberal kesim ok. Da liberal biraz daha liberal gibi olup benim bu dediklerimi savunsa da ben de rahat rahat solculuğumu yapsam.

Sitelerde Paylaş

Konu oraya doğru geldiği için Lüksemburg üzerinden Şöyle bir paylaşım yapalım:

Wikimedia-logo.svg Wikimedia Vakfı Türk makamlarından Vikipedi erişimini yeniden sağlamasını talep ediyor

Ahmet Altan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şuraya atla: kullan, ara
Ahmet Altan
Doğum Ahmet Hüsrev Altan
1950 (66-67 yaşında)
Ankara, Türkiye
Yaşadığı yer İstanbul, Türkiye
Meslek Yazar, şair, gazeteci
Vatandaşlık Türkiye Cumhuriyeti
Önemli ödülleri Yunus Nadi Ödülü

Ahmet Hüsrev Altan (d. 1950; Ankara), Türk yazar ve gazeteci. Taraf gazetesinin eski genel yayın yönetmenidir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazetecilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Hürriyet, Güneş, Milliyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde uzun yıllar köşe yazarlığı yaptı. Milliyet gazetesinde çalıştığı dönemde, gazetede Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu kurgusal bir “Kürdiye” ülkesinden bahseden yazısı nedeniyle gazeteden kovuldu.[1]

2007 yılında Taraf gazetesinin kurucusu olan Altan, Alev Er ile birlikte genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Daha sonra Er'in ayrılmasıyla gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini tek başına yürütmeye devam etti. Gazetenin "Kum Saati" adlı köşesinde, köşe yazarı olarak yazılar yazdı. Eylül 2008'de Ermeni Kırımı’nın kurbanlarına adadığı bir köşe yazısı nedeniyle Türklüğe hakaretle suçlandı.[1]Taraf gazetesi 2009 yılında Leipzig Bankası Medya Vakfı tarafından verilen dünyanın prestijli basın ödüllerinden biri olan Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü'ne layık görüldü.[2] Altan, 2011'de üçüncüsü düzenlenen ve Ulusulararası Hrant Dink Vakfı tarafından özgür ve adil bir dünya için çalışan, ilham ve umut ışığı kişilere layık görülen Hrant Dink Barış Ödülü'nün de sahibidir.[3]

Altan, Aralık 2012'de Yasemin Çongar ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti.[4]

Taraf'taki yazılarına son vermesinin ardından 2015'e dek roman yazdı. Ancak 7 Ekim 2015'te gazeteciliğe geri döndü ve Haberdar'da yazmaya başladı.[5]

TV programcılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Doksanlı yılların ortalarında Neşe Düzel ile birlikte Star TV'de Kırmızı Koltuk isimli tartışma programını hazırladı ve sundu.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar ve eski milletvekili Çetin Altan'ın oğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat profesörü ve yazar Mehmet Altan'ın ağabeyidir. Sanem Altan adında iki çocuk babasıdır.

Davalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Altan, 17 Nisan 1995'te Tarih gazetesinde yayınlanan “Atakürt” başlıklı köşe yazısı nedeniyle Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanıp 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı, gazetedeki işinden de kovuldu.[6]

4 Ocak 2012'de Roboski katliamı ile ilgili kaleme aldığı “Devlet Yardakçılığı ve Ahlak” başlıklı yazısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a basın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.[7][8] Mahkeme hapis cezasını 7 bin lira adli para cezasına çevirdi.[8]

2 Eylül 2015'te Samanyolu Haber kanalında katıldığı bir programdaki konuşmalarından dolayı Altan hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na, hükumete, kamu görevlilerine hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.[9]

2016 Türkiye askerî darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Ahmet Altan ile kardeşi Mehmet Altan, 10 Eylül 2016 sabahında gözaltına alındı. Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak ile beraber 14 Temmuz 2016'da (darbeden bir gün önce) çıktıkları TV programında “sübliminal darbe mesajı” verdikleri nedeniyle haklarında gözaltı işlemi uyguladığı belirtildi. Bu bağlamda Ahmet Altan, aynı zamanda darbeyi önceden bilmekle de suçlandı[10].

Gözaltına alındıktan 12 gün sonra ifadesi alındı ancak savcılıkta açıklama yapacağını belirterek emniyette yöneltilen hiçbir soruyu yanıtlamadı. Bu sırada Altan kardeşlerin avukatlarıyla adliyede beraber bulunan HDP Milletvekili Garo Paylan, Altanlar hakkında verilen kararın daha avukatlara bile bildirilmeden önce Sabah gazetesinin internet sayfasında yayınlanmasına tepki gösterdi. Kararın ardından Ahmet Altan tutuksuz yargılanmak üzere adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı ancak kardeşi Mehmet Altan tutuklandı.[11]

Serbest bırakılmasının üstünden 24 saat geçmeden Başsavcılığın itirazı üzerine nöbetçi 1. Sulh Ceza hakimliğince hakkında yakalama kararı çıkartıldı. ‘FETÖ üyesi olmak’ ve ‘hükumeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ suçlamasıyla tutuklandı[12].

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

220px-Son-Oyun-Ahmet-Altan.jpg

Ahmet Altan'nın 2013'te yayınladığı Son Oyun kitabının kapağı

Roman[değiştir | kaynağı değiştir]

Deneme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Şuraya git: 1,0 1,1 "Özgürlük ödülü Taraf’a". 9 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20090909090450/http://www.taraf.com.tr:80/haber/40218.htm. Erişim tarihi: 8 Eylül 2009. 
  2. ^ Leipzig Özgürlük Ödülü Ahmet Altan'ın. CNN Türk. 10 Eylül 2009. En son 21 Eylül 2015 tarihinde erişildi.
  3. ^ http://www.hrantdink.org/?HrantDink=15
  4. ^ "Taraf Gazetesi'nde şok istifalar". haber.mynet.com. 14 Aralık 2012 (2012-12-14). 9 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130309085834/http://haber.mynet.com/taraf-gazetesinde-sok-istifalar-667421-guncel/. Erişim tarihi: 14 Aralık 2012 (2012-12-14).
  5. ^ 7 Ekim 2015 Zaman haberi: Ahmet Altan'ın köşe yazısı TT oldu
  6. ^ "Ahmet Altan Yazısına "Atakürt" Başlığını Attığında". Bianet. 17 Aralık 2014. En son 21 Eylül 2015 tarihinde erişildi.
  7. ^ "Devlet yardakçılığı ve ahlak". Taraf. 4 Ocak 2012. En son 21 Eylül 2015 tarihinde erişildi.
  8. Şuraya git: 8,0 8,1 "Altan'a Erdoğan'a hakaretten mahkumiyet!". Radikal. 18 Temmuz 2013. En son 21 Eylül 2015 tarihinde erişildi.
  9. ^ ‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: ‘Havuz’un hedef gösterdiği Ahmet Altan’a soruşturma. Diken. 20 Eylül 2015. En son 21 Eylül 2015 tarihinde erişildi.
  10. ^ "Ahmet Altan ve Mehmet Altan gözaltına alındı!". T24 gazetesi. http://t24.com.tr/haber/ahmet-altan-ve-mehmet-altan-gozaltina-alindi,359275. Erişim tarihi: 10 Eylül 2016.
  11. ^ "HDP’li Paylan: Savcının kapısındayız; bizim haberimiz yok, Sabah Altanlara tutuklama istemini haber geçiyor!". T24. http://t24.com.tr/haber/hdpli-paylan-savcinin-kapisindayiz-bizim-haberimiz-yok-sabah-altanlara-tutuklama-istemini-haber-geciyor,361016. Erişim tarihi: 22 Eylül 2016.
  12. ^ "Ahmet Altan FETÖ soruşturmasında tutuklandı". http://www.haberturk.com.tr/.+23.09.2016. http://www.haberturk.com/gundem/haber/1300641-ahmet-altan-feto-sorusturmasinda-tutuklandi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2016.
  13. ^ pandora.com
  14. ^ AHMET ALTAN, LYDIA CACHO, Erişim tarihi: 2 Haziran 2016
  15. ^ "Ahmet Altan ödülünü Gezi direnişçilerine adadı". Radikal. 6 Haziran 2013. En son 21 Eylül 2015 tarihinde erişildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

34px-Wikiquote-logo.svg.png Vikisöz'de Ahmet Altan ile ilgili sözleri bulabilirsiniz.
Sitelerde Paylaş

Daha bitti senin işin. PKK savunucusu, eski dinci yanaşması bir Türk tipi liberalsin, hepsi de bu.

Bütün yazılar duruyor, okumak isteyen başlıkta yazılan her şeyi döner okur. Yaşın büyük mü küçük mü bilmem ama kafan ergeninki kadar bile çalışmıyor senin. Bolca gevezelik, bilmem ne...

Hadi ordan, pislik sahtekar. Bu ülkede dinciyle en etkin mücadeleyi daima Atatürkçüler vermiştir. Senin gibi liberal bozuntuları, varlıklarını onlara borçludur. Üç tane sahtekar, dinci beslemesi liberal it hapse girmiş de bedel ödüyormuş, bizim haklarımızı savunuyormuş. Az önce %3 oranımız var diyordu, şimdi hapiste en çok liberaller var, herkeslerin hakları için bedel ödüyorlar diyor deli deli. 

Dangalak. Bu aklıyla kalmış bir de bana akıl hastası falan demiş.

PKK terör örgütüdür oğlum. Kimine göre öyledir kimine göre değildir, IŞİD terör örgütüdür ama PKK değildir gibi ahmakça laflar edemezsin. Edersin de alırsın yanıtını.

Sen benim için terör savunucususun. Öyle beşinci sınıf felsefe yapmakla, arkadan dolanmakla falan olmuyor, boyanı dökmek kolay.

- İfade etmek istediği şey, Her cumhuriyetçinin yapması gerektiği gibi, oradaki o halkın kaderi hakkında endişelenmektir. Şu aşamada PKK'nın savunulabilir bir konumda olduğunu ben düşünmüyorum. PKK'yı lanetliyoruz. Ama AKP'nin bölgedeki eylemlerinden de endişe duyuyoruz.

- Atatürkçülerin eline su dökemeyebiliriz. Ben bunun böyle olduğunu söyledim zaten.

- 3 tane sahtekar değil. şu anda tutuklu 150 tane gazeteci, kapatılan 20 küsür gazete / TV kanalı var. İşinden atılanların sayısı da galiba 200-300 bin kişi filan (hakimler-savcılar dahil).

- Hapishanede kim var bende anlamadım. Ama demokratik ülkelerde yazarlar, düşünürler, rektörler filan hapse atılmaz. Tayyip ne yapıyor kendi biliyor mu, onu da bilmiyorum.

- Ahmet Altan hakkında ne tür haberler çıktı bilmiyorum. Ben Can Dündar'ın ödül sahibi önemli bir gazeteci olduğunu bilmiyorum. Bunu o kadar bilmem. O yüzden Wikipedia'dan aldım. Bakın Wikipedia bile yazmış, "Bizi kapatmayın, biz ansiklopediyiz" diye (en üstte).

- Atatürk Cumhuriyetçidir. Vahdettin onu biraz da bu özelliğinden dolayı Samsun'a göndermiştir. Çünkü o dönemde Türklerin de ulus olma vakti gelmişti. Yani ben de Atatürkçüyüm. Ama bazıları gibi ülkenin sol görüşlü gençlerinin işkence görmesinin cumhuriyete uygun olduğunu düşünen Atatürkçülerden değilim. Atatürk'te "Beni anlamaya çalışın, yaptığım işin ardındaki düşünceyi anlayın, cumhuriyeti anlayın" demiştir.

Öyle yani.

Sitelerde Paylaş

Kürt sorunu ne ya benim beynim anlamıyor. Kim kürt sorunu diyor ise bence algı yönetiminin mağdurudur yada ülkeyi bölmeyi hedefleyenlerin adamıdır. Terör sorunu vardır, kürt sorunu demek bence ayıp. Hangi yasada, kuralda kürtlere ayrımcılık varki. Biraz şiir gibi gelicek ama biz yüzlerce yıl beraber yaşamız bir toplumuz. Örnek olarak benim abim karadenizli eşi dıyarbakırlı ve yiğenim de çanakkalede doğdu. İstediği okulu tercih edebiliyor, istediği inancı tercih edebiliyor ve eğer başarılı olursa hayatında istediği mevkiyede gelebilmesinde hiçbir engel yok. Demek istediğim kürtler suriyeliler gibi dün gelmiş birileri değil kürt sorunu olamaz.

Aşırı cehalet, terör, vatan hainlerinin yardımı ile düşmana hizmet maksatlı suni sorunlar oluşturulmaya çalışılabilinir ama kürt sorunu olmaz. Devlet olarak kuralları uygulamazsan hertürlü sorun olur tabi.

Yıllarca televizyonalrda vallahi apo yu özledik diyen şarkıcıları harika sanatçı diye reklamını yaparsan. Binlerce kişinin katili olan terör örgütleri liderlerinin posterlerini halk medanlarında dalgalandırılmasına izin verirsen kürt sorunuda olur ot püsür sorunuda olur herşey olur.

tarihinde xRibellax tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Leonardo, ben ve benim gibiler yıllardır PKK savunucusu alçaklara "Ne istiyorsanız demokratik yolları kullanarak isteyin, parti kurun, kitlenizi ikna edip meclise girin ve bölgeniz için çalışın, devleti zorlayın, alamadığınızı düşündüğünüz haklar ve mecvut taleplerinizi bu zeminde elde etmeye çalışın" dedik.

Yani ben Kürtler meclise girmesin filan demiyorum ki. Bilakis, girmeli ve özerklik bile istiyorlarsa bunu dile getirebilmeli, talep edebilmemeliler. Kabul edilir edilmez ayrı mesele. Bu başka bir tartışma konusu. 

Ama çok açık ki bu işler AKP gibi dinci mafyayla yapılmaz. Olmadı da. AKP PKK'yı dibine dek kolladı, savundu, besledi, sıra seçime geldiğinde meclise girmiş HDP Kürt oyları önemli oranda bölünce bu kez milliyetçi Türk oylara göz dikti ve çözüm süreci denen alçaklığı derhal rafa kaldırıp PKK'yı halkın üstüne saldı. PKK bombalar patlattı, bu alçak adam bir zamanlar "Milliyetçiliği biz ayaklar altına aldık" deyip övünürken birden milliyetçi kesildi. Tek başına iktidar olamamıştı, tekrar oldu Kasım'da.

Yani PKK ve Kürt sorunu aslında aynı şeyler değil. HDP meclise girdi ne güzel, ama PKK ve AKP arasına sıkışıp kaldığı için ne oraya yarandı ne buraya. Ben HDP'yi, PKK'yı sahipleniyor görünmesine, bu yönde demeçler veren milletvekilleri olmasına rağmen PKK'yla bir tutmadım, tutmuyorum. Hatta ben Selahattin Demirtaş'ı son derece şanssız bulur ve üzülürüm, çünkü (tamamen kişisel gözlemim, fikrim, hissimle söylüyorum) aslında demokratik yöntemleri kullanmayı yeğlediğini, PKK'yla kopmayı ve ülkenin meclisinde saygın bir parti lideri olarak yer almak istediğini düşünürüm. Bunun verdiği hazzı aldı o. Bunu açıklamam şimdi biraz zor ama bu gerçekten böyledir. Türklerden de oy almak, insan yerine, parti lideri yerine konup mecliste tanınmak ona haz verdi ve bunun aslında nasıl yapılması gerektiğini ve ne getireceğini gördü.

Ölürüm de desteklemem, onlarla asla aynı yolda yürümem, seçmen olarak asla oy vermem, ayrı. Ama bırakacaksın adamlar mecliste demokrasiyi tatsın, öğrensin, evrilsin, terörden uzaklaşsın haklarını doğru yöntemlerle arayıp önce bölgesine sonra olabilirse ülkesine hizmet etsin. 

Bizim bu Godless Crusader nickli liberal döküntüsüyle konuştuğumuz konu bu değil. Onun savunduğu şey PKK'ya propaganda özgürlüğü tanınması gerektiği. Eğer bu hakkı vermezsek insanlarımız yasağa ilgi duymak ve onu yapmak istemek dürtüsü nedeniyle şüphelenir, daha çok ilgi duyarmış, sonra PKK sempatizanları aslında masum ve beyni yıkanmış insanlar olabilirmiş vs vs. İki cümledeki çelişkiyi sen bul.

Yani Kürtler bu adamların umurunda falan değil. Dincilerin özgürlükleri (ne demekse) ve PKK'nın desteklenmesi gibi konularda da AKP'nin ekonomi süper yalanları sırasında da hepsi AKP ve Tayyip aşığıydı, gece gündüz bize ve Atatürk'e saldırdı, askerlerin ve gazetecelerin akın akın içeri atılmasına sevinçten çığlıklar attılar. Tetikçilik yaptılar. Başta da senin o kim olduğunu pek iyi bilmediğini söylediğin Ahmet Altan gelir. Bu aşağılık vatan haininin yöneticisi olduğu Taraf gazetesi (ki finansörü Fethullah'tır, bunu 9-10 sene söylemiş ve ıspatlamıştık) her gün çarşaf çarşaf Ergenekoncu listesi yapar, devlet de ertesi gün bu insanları tutuklardı. Said-i Nursi delisini göklere çıkarıp Atatürk'ü faşist ilan eden kafalardır bunlar. 

Velhasıl olan bitenden uzak olduğun için anlaman zor oluyor. O yüzden bu liberal döküntülerin ne içeri atılan gazetecilere, vatanseverlere üzüldüğü doğru ne de dinciyle mücadele ettiği. Kürt halkı da umurlarında değildir, bunların derdi PKK güzellemesi yapmaktır sadece.

AKP ile yola çıkan, ona güvenen, silahı kendine doğrultmuş demektir. Kürtler şu anda bunun bedelini ödüyor, kısaca olan yine orada zavallı insanlara oluyor. Öte yandan yine gidip AKP'ye oy verirler, HDP yine gider AKP'yle uzlaşır, o da ayrı. Yani pis iş bu. Bizim idealist yönümüzle bakmamız ve en doğru yöntemi bilmemiz bir şey ifade etmiyor. PKK adlı narko terör örgütüyle AKP adlı mafya örgütü ne Kürtleri ne de Türkleri umursuyor, bu salaklar da bunların dümen suyunda dönüp duruyor işte.

Sitelerde Paylaş

Sorunu yaratan kendileri, sorunu büyüten kendileri, sorunun çözümü için çözüm süreçleri oluşturanlar kendileri. Sorunun çözümü için kürdistanı kuracak olan kendileri. Yeni anayasa yapan gene kendileri. Kürdistan kurulduğu zaman lazistan, aleviztan, sunnizistan, çerkezistan, ateiszistan gibi bölümlerin olmasıda hiçte komik değil.

tarihinde xRibellax tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Terör örgütü PKK liderleri ile ropörtaları terör propagandacıları yapmaz asla onları,AKP de Cumhuriyet gazetesini öyle şeyleri  çarpıtarak bitirmeye çalışıyor,geçmişte yandaş yazarlar da yapmış röportajı,onları saymazlar tabi.

Gazeteci herkesle görüşür, hem Cumhurbaşkanı hem de bir suç örgütünün lideri ile röportaj yapar. Bu çok temel gazetecilik kuralı Cumhuriyet söz konusu olunca rafa kaldırıldı. Terörle Mücadele Kanunu da bir açıklamanın terör örgütü propagandası suçu oluşturabilmesi için “şiddeti teşvik” unsurunun olması gerektiğini hükme bağlıyor.

Kaynak;http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/750062/Onlarda_haber_Cumhuriyet_te_suc_.html

Sitelerde Paylaş

Terör örgütü PKK liderleri ile ropörtaları terör propagandacıları yapmaz asla onları,AKP de Cumhuriyet gazetesini öyle şeyleri  çarpıtarak bitirmeye çalışıyor,geçmişte yandaş yazarlar da yapmış röportajı,onları saymazlar tabi.

Gazeteci herkesle görüşür, hem Cumhurbaşkanı hem de bir suç örgütünün lideri ile röportaj yapar. Bu çok temel gazetecilik kuralı Cumhuriyet söz konusu olunca rafa kaldırıldı. Terörle Mücadele Kanunu da bir açıklamanın terör örgütü propagandası suçu oluşturabilmesi için “şiddeti teşvik” unsurunun olması gerektiğini hükme bağlıyor.

Kaynak;http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/750062/Onlarda_haber_Cumhuriyet_te_suc_.html

Hayır sorun röportaj değil.

Hasan Cemal denen  liboş öve öve bitiremez Kürtçüleri.

O da Kürt olayının  kısaca  isteklerinin verilmesiyle çözümleneceğini düşünen aklı evellerden biri.

İşte o verdiğim link nereden enreye onu gösteriyor. Ayrıca akp li yandaşlar zaten partileri gibi malum. Dönmelerinde şaşırlacak bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

Ya, bu Hasan Cemal, açılım zırvalığı sürerken PKK'lılar ile dağda gezintiye çıkmıştı. Gitmiş, aklı sıra onları sınır dışına çıkacak, bu da onlarla birlikte geziyor öyle. Herif fikir boyutunu aşmış, bayağı bayağı eyleme dökmüş dangalaklığını.

PKK da diyordu ki, hele şu Hasan Cemal gelsin bizi elimizden tutsun da birlikte sınır dışına çıkalım. Sınır dışına çıkmak için tek eksiğimiz Hasan Cemal'di.

Bu adamlar iki türlüdür. Birinci grup bildiğin ajandır. İkinci grup ise hakikaten aptaldır. Hasan Cemal daha ziyade ikinci sınıfa yakın gibi duruyor.

Sitelerde Paylaş

Leonardo, ben ve benim gibiler yıllardır PKK savunucusu alçaklara "Ne istiyorsanız demokratik yolları kullanarak isteyin, parti kurun, kitlenizi ikna edip meclise girin ve bölgeniz için çalışın, devleti zorlayın, alamadığınızı düşündüğünüz haklar ve mecvut taleplerinizi bu zeminde elde etmeye çalışın" dedik.

Yani ben Kürtler meclise girmesin filan demiyorum ki. Bilakis, girmeli ve özerklik bile istiyorlarsa bunu dile getirebilmeli, talep edebilmemeliler. Kabul edilir edilmez ayrı mesele. Bu başka bir tartışma konusu. 

Ama çok açık ki bu işler AKP gibi dinci mafyayla yapılmaz. Olmadı da. AKP PKK'yı dibine dek kolladı, savundu, besledi, sıra seçime geldiğinde meclise girmiş HDP Kürt oyları önemli oranda bölünce bu kez milliyetçi Türk oylara göz dikti ve çözüm süreci denen alçaklığı derhal rafa kaldırıp PKK'yı halkın üstüne saldı. PKK bombalar patlattı, bu alçak adam bir zamanlar "Milliyetçiliği biz ayaklar altına aldık" deyip övünürken birden milliyetçi kesildi. Tek başına iktidar olamamıştı, tekrar oldu Kasım'da.

ne Kürtleri ne de Türkleri umursuyor, bu salaklar da bunların dümen suyunda dönüp duruyor işte.

- Ben de öyle düşünüyorum.

- Ama bence AKP/MHP açısından Feto olsun, PKK olsun, İŞİD olsun bunlar sadece birer araçtır. İşlerine gelince AB'yi, liberal kesimi filan da kafaya alıp kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyorlar. Bu tür kişiliklerin (mesela Ahmedi Nejat da öyle) yapısı öyledir. İslam dini öyle demiyorum. Ama aşırı dinci insanın karakteri öyledir. "Nefs" denilen şeyden bedeni, yani kendilerini anlarlar. ve "ben kötüyüm / günahkarım / daha fazlasıyım" düşüncesine genç yaşta alıştırılırlar. Dolayısıyla yalan söylemek, casusluk yapmak, komplo hazırlamak bu tür insanların mayasında vardır. Yanlış bir algıya da girmeyelim. Feto'nun AKP'den farklı olduğunu düşünen kişi aptaldır. Bizim geçen Temmuz'da tanık olduğumuz (büyük olasılıkla) rakip tarikatların (eski müttefiklerin) güç mücadelesiydi. Ya oydu ya da AKP'Nin bizzat hazırladığı bir dümendi. Peki benim tepemde F-16 uçurtmadan önce düşünüp, bunun benim için ne anlama geleceğini hesapladılar mı? hesaplamadılar. Çünkü komploculuk, yalancılık, iki-yüzlülük bunların inancı zaten. Dolayısıyla "PKK'yı desteklediler" diyorsunuz. Bu tür adamlar nasıl devletin KİT'lerini eşlerine dostlarına peşkeş çekiyorlarsa, muhtemelen PKK'ya da aynı gözle bakıyorlar. PKK olmasa (kaset skandalında olduğu gibi), İran ile, Suriye ile dalaşmaları gerekir. Bunlara halkı yönlendirebilecekleri malzeme lazım. Hedefleri, Erbakanın sözünü ettiği "adil düzen" (ne demekse).

- Ve konudan da çıkacağım ama. Normal koşullarda TC İran ve Sudi Arabistan'a rejim ihraç edecek durumda olmalıdır. Tersi değil. Yani Tayyip'ten Erbakan'dan önce de biz bir yerde hata yapmasaydık bu hale gelmezdik diye düşünüyorum.

Ölürüm de desteklemem, onlarla asla aynı yolda yürümem, seçmen olarak asla oy vermem, ayrı. Ama bırakacaksın adamlar mecliste demokrasiyi tatsın, öğrensin, evrilsin, terörden uzaklaşsın haklarını doğru yöntemlerle arayıp önce bölgesine sonra olabilirse ülkesine hizmet etsin. 

Bizim bu Godless Crusader nickli liberal döküntüsüyle konuştuğumuz konu bu değil. Onun savunduğu şey PKK'ya propaganda özgürlüğü tanınması gerektiği. Eğer bu hakkı vermezsek insanlarımız yasağa ilgi duymak ve onu yapmak istemek dürtüsü nedeniyle şüphelenir, daha çok ilgi duyarmış, sonra PKK sempatizanları aslında masum ve beyni yıkanmış insanlar olabilirmiş vs vs. İki cümledeki çelişkiyi sen bul.

Yani Kürtler bu adamların umurunda falan değil. Dincilerin özgürlükleri (ne demekse) ve PKK'nın desteklenmesi gibi konularda da AKP'nin ekonomi süper yalanları sırasında da hepsi AKP ve Tayyip aşığıydı, gece gündüz bize ve Atatürk'e saldırdı, askerlerin ve gazetecelerin akın akın içeri atılmasına sevinçten çığlıklar attılar. Tetikçilik yaptılar. Başta da senin o kim olduğunu pek iyi bilmediğini söylediğin Ahmet Altan gelir. Bu aşağılık vatan haininin yöneticisi olduğu Taraf gazetesi (ki finansörü Fethullah'tır, bunu 9-10 sene söylemiş ve ıspatlamıştık) her gün çarşaf çarşaf Ergenekoncu listesi yapar, devlet de ertesi gün bu insanları tutuklardı. Said-i Nursi delisini göklere çıkarıp Atatürk'ü faşist ilan eden kafalardır bunlar. 

Velhasıl olan bitenden uzak olduğun için anlaman zor oluyor. O yüzden bu liberal döküntülerin ne içeri atılan gazetecilere, vatanseverlere üzüldüğü doğru ne de dinciyle mücadele ettiği. Kürt halkı da umurlarında değildir, bunların derdi PKK güzellemesi yapmaktır sadece.

AKP ile yola çıkan, ona güvenen, silahı kendine doğrultmuş demektir. Kürtler şu anda bunun bedelini ödüyor, kısaca olan yine orada zavallı insanlara oluyor. Öte yandan yine gidip AKP'ye oy verirler, HDP yine gider AKP'yle uzlaşır, o da ayrı. Yani pis iş bu. Bizim idealist yönümüzle bakmamız ve en doğru yöntemi bilmemiz bir şey ifade etmiyor. PKK adlı narko terör örgütüyle AKP adlı mafya örgütü ne Kürtleri ne de Türkleri umursuyor, bu salaklar da bunların dümen suyunda dönüp duruyor işte.

- HDP'nin ve Selahattin Demirtaşın saçma sapan bir adam olduğunu bende düşünüyorum. HDP PKK ile olan bağlantısını kesmek istememiştir. Ben Kürt olsaydım HDP'ye oy vermezdim.

- Crusader'in dediği şey nereye varır ben de bilmiyorum. Ama Piyasa'da PKK yanlısı bir sürü yayın zaten var. Ben para verip de okumuyorum, Sizin eklediğiniz videoyu bile izlemedim. Demirel bu konuda "Terör ve İrtica hariç" bizde basın özgürlüğü var derdi. Geçmişte işe yaramış politikalar bugün ne kadar anlamlı ben de bilmiyorum. ABD'de bile İŞİD'İn web sitesine girip kendi kendini radikalleştiren bir sürü cahil insan var. Teresa May bu yüzden İnternetin sansürlenmesini savunuyor. Da bizde şu anda kim sansürleyecek. Devlet artık askerin elinde değil. Devlet dincilerin elinde. Basında ne yapıyorlarsa (yapabilseler) internette de onu yaparlar. Adam Ansiklopedi kapatmış. Padişahların içinde bile ansiklopedi yasaklayan olmadı. Bunlar yasakladı.

+ Dediğiniz türden sansür zaten var ki. Sosyalist forum diye bir yer vardır. VPN'siz giremezsiniz. + Doğuda evlerin çoğunda, Roj TV izleyebilmek için çanak anten vardır.

Ben de PKK'yı her zaman kınıyorum ve lanetliyorum. Ve artık gerçek siyasal irade olması gerektiğini düşünüyorum. 20 senedir bunlar niye iktidara doymuyor daha onu da anlamadım.

- İşte salak. Tamam darbeler yapıldı. Asker din dersi getirip imam hatipleri yaygınlaştırdı (millet iyice koyun olsun diye). Görüşünü beğenmedikleri adamları öldürüp, tecavüz edip, gece evlerinden alıp, diyabakır cezaevinde sistemli olarak işkence ettiler, Bunu yaparken Cumhuriyetin daha kuruluş aşamasında Cumhuriyetten nefret eden kesimle de ittifak kurdular. Sonunda da millet böyle cahil oldu, cahil partilere toplu halde oy vermeye başladı.

/ Atatürk'Ün kim olduğunu hepimiz biliyoruz, daima da bileceğiz. Özellikle kadın olan kişilerin de daima bileceklerine inanıyorum çünkü maalesef islamdaki bozulma yüzünden, islam dünyasında kadının ele alınması konusunda, siyah Afrika haricinde en barbar medeniyet haline gelmiştir. Yani AKP'Nin hayvani yapısı en çok bu tür konularda kendini göstermektedir.

Ama şu da var: Darbeler ve devlet terörü dönemlerinde, gerçekten de, Atatürkçülük, bazıları açısından, faşizm ile aynı şey haline gelmiştir. Asker denetimindeki sahte Cumhuriyet'e böyle bir "Atatürkçü" imaj verilmek istenmiştir. ve bugün "Atatürkçü" geçinen birçok insan, bence, cumhuriyeti anlamıyor, geçmişin otoriter mirası sayesinde, yalan yanlış ezberleri doğru kabul edip kendilerini de cumhuriyetçi sayıyorlar. Ya da aşırı yüzeysel kalıp işin felsefi tarafını, rönesansı, aydınlanmayı, cumhuriyetçi felsefeyi, evrensel ilkeleri, gerçek cumhuriyetçiliği anlamadan, bu işi bir çeşit yarı-sömürgeci / elitist düzen olarak algılıyorlar. Etrafımda çok böyle insan var. Mesela gerçek bir cumhuriyetçi kendi halkını ezmez. Cumhuriyette bütün yurttaşlar eşittir. "Biz" ve "onlar" yoktur. Elitizm yoktur.

- Böyle şeyleri bunlara hatırlattığında da hemen "Ama biz Türkiye'de yaşıyoruz", "Ama biz bu kadar yapabiliyoruz" filan derler. Ama bu benim dediğim konu TV'yi bir Esat rejiminden veya bir Pakistan'dan farklı kılan meseledir.

Yani Cumhuriyet'İn bu erozyonunu belki Adnan menderes ("Liberal" sıfatıyla gezen bir insan) başlattı ve 70'li yıllarda ve 80 darbesinde bir sürü gereksiz yapıldı. Muhtemelen 60 darbesinde de bir sürü şeyi yontmuşlardır (konuyu çok da iyi bilmiyorum)

- O yüzden, batılı liberaller, Erdoğan'In 2012'li yıllara kadar yaptığı işleri onaylamışlardır. Türk liberaller de öyle. (hatta ben de öyle). Siz daha sağlam Atatürkçüler bu konuda sürekli milleti uyardınız ama dinletemediniz. Ben öyle anlıyorum.

- Liberal kesim, Kürt meselesi konusunda da bence tamamen haksız değildir. Tayyip 2012 döneminde birçok alanda (mesela Avrupa konusunda da) U dönüşü yapmıştır. Onlarla işi bitince Kürtler konusunda da U dönüşü yapmıştır. Bunu zaten anlattım.

Bence: İlke olarak doğru bir şey olduğu için, bu "çözüm süreci" devam edebilirdi. Devam ettirmediler o kadar. Crusader'da muhtemelen bunu söylemiştir.

Ben liberal olsaydım, "Bu AKP'nin suyu çıkmış, başarısız bir partidir, niye gitmiyorlar" derdim. Bir Amerikalı böyle derdi. Da tabi teori her zaman pratiğe uymuyor.

"AKP ile yola çıkan, ona güvenen, silahı kendine doğrultmuş demektir. Kürtler şu anda bunun bedelini ödüyor, kısaca olan yine orada zavallı insanlara oluyor. Öte yandan yine gidip AKP'ye oy verirler, HDP yine gider AKP'yle uzlaşır, o da ayrı. Yani pis iş bu. Bizim idealist yönümüzle bakmamız ve en doğru yöntemi bilmemiz bir şey ifade etmiyor. PKK adlı narko terör örgütüyle AKP adlı mafya örgütü ne Kürtleri ne de Türkleri umursuyor, bu salaklar da bunların dümen suyunda dönüp duruyor işte."

- Yıllardır anlamaya çalıştığım konulardan biri de budur. 2000'lerin başında TR'nin Sermaye tarafı bu hatayı nasıl yaptı? Acaba "Biz onları idare edebiliriz" diye düşünüp sonradan yanıldıklarını mı anladılar, başından beri mi umursamadılar, medya bu haldeyken belki biz bu yaşam süresi içinde bunu asla öğrenemeyeceğiz bile.

Çünkü bilmiyoruz işte. Adamlar halen gitmiyorlar, Halk da halen bunlara destek oluyor. Ben son referandumda %70-80 "evet" bekliyordum. Elemanlar %51 "hayır" demişler. Yani fıkra gibi her şey de işte ben de bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ya, bu Hasan Cemal, açılım zırvalığı sürerken PKK'lılar ile dağda gezintiye çıkmıştı. Gitmiş, aklı sıra onları sınır dışına çıkacak, bu da onlarla birlikte geziyor öyle. Herif fikir boyutunu aşmış, bayağı bayağı eyleme dökmüş dangalaklığını.

PKK da diyordu ki, hele şu Hasan Cemal gelsin bizi elimizden tutsun da birlikte sınır dışına çıkalım. Sınır dışına çıkmak için tek eksiğimiz Hasan Cemal'di.

Bu adamlar iki türlüdür. Birinci grup bildiğin ajandır. İkinci grup ise hakikaten aptaldır. Hasan Cemal daha ziyade ikinci sınıfa yakın gibi duruyor.

O dediğini ben herkesle konuştum bu konu hakkında diye ifade ediyor,Kürtler adlı kitabının arkasından bir alıntı yapayım;

...Cudi Dağı'nın tepesinde askerle sabahlamak, Diyarbakır'da, Şırnak'ta PKK'lılarla, Kürt aydınlarıyla buluşmak, Cizre'de, Dicle Nehri'nin kıyısında veya Kızıltepe ile Viranşehir'de Kürtlerle kebap yemek, Ankara'da devlet büyükleriyle, Genelkurmay başkanlarıyla, istihbarat yetkilileriyle konuşmak, Beyrut ve Şam'da havayı koklamak, Washington'da istihbarat camiasıyla temasa geçip Türkiye'yi 1984 yılından başlayarak kanatan bir sorunu anlamaya çalışmak ister misiniz?...

tarihinde Laik Filozof tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Laik Filozof said:

...Cudi Dağı'nın tepesinde askerle sabahlamak, Diyarbakır'da, Şırnak'ta PKK'lılarla, Kürt aydınlarıyla buluşmak, Cizre'de, Dicle Nehri'nin kıyısında veya Kızıltepe ile Viranşehir'de Kürtlerle kebap yemek, Ankara'da devlet büyükleriyle, Genelkurmay başkanlarıyla, istihbarat yetkilileriyle konuşmak, Beyrut ve Şam'da havayı koklamak, Washington'da istihbarat camiasıyla temasa geçip Türkiye'yi 1984 yılından başlayarak kanatan bir sorunu anlamaya çalışmak ister misiniz?...

Washington'da istihbarat camiasıyla temasa geçmek ne demek?!

Hasan Cemal ajan değil aptaldır demiştim. Sen buna mı itiraz ediyorsun? Bak, adam "istihbarat camiasıyla" enseye tokat göte parmak bir durumdaymış, ajanlığa daha yakındır mı demek istiyorsun?

Niye yaptın bu alıntıyı?

Gazeteci bir siyasetçi değildir. Olayları sadece olduğu gibi anlattığı zaman gazeteci sıfatı taşır. Hasan Cemal gibi dağa çıkıp PKK ile romantik geziler yaparsa, o artık siyasi bir figür olur. Ona göre muamele görür. Eğer istihbarat camiası ile öyle sıcak temas halinde olursa da ayrı bir ünvana sahip olur.

Eğer Hasan Cemal'i savunmak için bu alıntıyı yaptıysan, yandı gülüm keten helva. Hasan Cemal'in senin gibi dostu varsa düşmana ihtiyacı yok.

Sitelerde Paylaş

Washington'da istihbarat camiasıyla temasa geçmek ne demek?!

Hasan Cemal ajan değil aptaldır demiştim. Sen buna mı itiraz ediyorsun? Bak, adam "istihbarat camiasıyla" enseye tokat göte parmak bir durumdaymış, ajanlığa daha yakındır mı demek istiyorsun?

Niye yaptın bu alıntıyı?

Gazeteci bir siyasetçi değildir. Olayları sadece olduğu gibi anlattığı zaman gazeteci sıfatı taşır. Hasan Cemal gibi dağa çıkıp PKK ile romantik geziler yaparsa, o artık siyasi bir figür olur. Ona göre muamele görür. Eğer istihbarat camiası ile öyle sıcak temas halinde olursa da ayrı bir ünvana sahip olur.

Eğer Hasan Cemal'i savunmak için bu alıntıyı yaptıysan, yandı gülüm keten helva. Hasan Cemal'in senin gibi dostu varsa düşmana ihtiyacı yok.

Hayır,savunmak için yapmadım,bu eleştirilere nasıl karşılık verdiğini söyledim sadece,kendisi sadece Kürt sorunu konusunda birçok görüşünü beğendiğim bir şahıstır,örnek anadilde Kürtçe eğitimi savunan düşünceleri gibi...

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Laik Filozof said:

Hayır,savunmak için yapmadım,bu eleştirilere nasıl karşılık verdiğini söyledim sadece,kendisi sadece Kürt sorunu konusunda birçok görüşünü beğendiğim bir şahıstır,örnek anadilde Kürtçe eğitimi savunan düşünceleri gibi...

Sen benim anlattığım konuyu bilmiyorsun galiba.

Açılım zırvalığı sürdüğü dönemde, hesapta PKK Türkiye sınırları dışına çekilecekti. Böyle bir tiyatro sahnelenmişti. Hasan Cemal bir anda aşırı gaza gelip dağdaki PKK'lıların yanına gitti. Onları Türkiye sınırına kadar uğurlamaya kalktı. Belki sınırı onlarla birlikte geçmeyi bile düşünüyordu. Böylece PKK ve Hasan Cemal Türkiye sınırları dışına çıkacaktı ve bence çok şahane olacaktı ama öyle olmadı. Adamı gezdirip aşağı indirdiler. Yukarı aldığın alıntı gibi şiirsel bir olay yok ortada.

Sen Kürtçe eğitimi savunuyorsun. Ama bu konu üzerine detaylı bir akıl yürütmen olduğunu sanmıyorum. Eğer düşünmüş olsan böyle saçma birşey söylemezdin. Seni böyle düşünmeye sevk eden, Hasan Cemal'in Amerikan istihbarat camiasındaki arkadaşlarıdır. Onlar Hasan Cemal'e söylüyor, Hasan Cemal de o sözleri Türkçeye çevirip biraz süslüyor. Senin önüne atıyor, sen de afiyetle yiyorsun. 

Türkiye'de Kürt kökenli çocuklar Kürtçe ilk öğretim eğitimi alırlarsa, üniversiteyi hangi dilde okuyacaklar? O da mı Kürtçe? Peki Barzani devletinde niçin üniversitelerde Kürtçe eğitim verilmiyor? İlköğretim Kürtçe, liseden sonra İngilizce. Biliyor musun bunu? Hadi bunu siktiret. Bilmiyorsundur muhtemelen. Peki kardeşim, diyelim ki Türkiye iyice zıvanadan çıktı ve Kürtçe eğitim veren tıp, hukuk, ekonomi, mühendislik fakülteleri kurdu. Buradan mezun olan çocuklar nerede çalışacak? İstanbul'da, Ankara'da, Antalya'da, İzmir'de, Bursa'da çalışabilecek mi? Kürtçe öğrendiği hukuk ve siyasal bilgiler eğitimi ile nerede ne iş yapacak bu çocuklar? Herhalde Türkiye'de bir Kürdistan icat edip, orada istihdam etmeyi düşünüyorsun bu çocukları?

Kürtçe kültürel olarak serbest olmalı, araştırılmalı, geliştirilmelidir. Ancak biz bu devletin içinde ortak bir hayat yaşayacaksak, herkesin Türkçe bilmesi ve konuşması şarttır. Devlet olmanın gereği budur. Anadilde eğitim demek, Türkiye bölünsün demektir. Lafı dolaştırma, direkt söyle. Ona göre konuşalım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...