Jump to content

Kuranla kafayı yemiş ateistler

Recommended Posts

Türk ateistlerinin büyük bir kısmı şunu anlayamıyor: Bir insan inancıyla ne kadar çok çelişki içerisinde olursa olsun eğer kendini o inanca ait hissediyorsa o inançtan sayılmalıdır.

Çünkü laik hukuk duygusal yönden zayıf ya da cahil insanların dine ihtiyaç duymasını anlayışla karşılar. Aslında hemen hemen hiçbir din laikliği kabul etmez ama laik hukuk bunu önemsemez. Çünkü bilir ki dine inanan insanlar tam manasıyla dinlerine uyamazlar. Böyle bir şey mümkün değildir. Ve tüm dinler insan ürünü olduğu için de onların söyledikleri modern dünyada belirleyici bir unsur olamaz. Yani mesela Kuran'da açıkça şeriatı kabul etmeyenlerin kafir olduğu söylenmiş. Ama dünyada milyonlarca şeriatçı olmayan müslüman var. Eğer Kuran'ı ölçü olarak alırsak bu insanlar kafirdir dememiz lazım. Ama işte bizim Kuran'ı ölçü olarak almamamız gerekiyor. Çünkü Kuran bir grup cahil çöl yağmacılarının yazdığı bir kitap. Biz Kuran'ı değil laikliği, akıl ve mantığı rehber olarak kabul etmeliyiz.

Karşısındaki Müslümana sürekli "bak senin kitabın şunu emrediyor, ama sen bu emri yerine getirmiyorsun. Dolayısıyla müslüman değilsin" diyen Türk ateistler acaba şunu düşünüyorlar mı hiç: Acaba dünyada 2.2 milyar hristiyan tarafından pratik edilen hristiyanlık Yeni Ahit'teki hıristiyanlığa ne kadar uygun?

Mesela bir örnek vereyim:

Matta 10. bölüm

34 «Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Ben barış değil, kılıç getirmeye geldim.
35 Çünkü ben oğulla babasının, kızla annesinin, gelinle kaynanasının arasına ayrılık sokmaya geldim.
36 `İnsanın düşmanları, kendi ev halkı olacaktır.'
37 Annesini ya da babasını beni sevdiğinden çok seven, bana layık değildir. Oğlunu ya da kızını beni sevdiğinden çok seven, bana layık değildir.
38 Çarmıhını yüklenip ardımdan gelmeyen, bana layık değildir.
Luka 12. bölüm
51 Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ben ayrılık getirmeye geldim.
52 Bundan böyle bir evde beş kişi, ikiye karşı üç, üçe karşı iki bölünmüş olacak.
53 Baba oğluna karşı, oğul babasına karşı, anne kızına karşı, kız annesine karşı, kaynana gelinine karşı, gelin kaynanasına karşı olacaktır.»

İslam'daki ümmetçilik ve cihat anlayışının tıpatıp aynısı. Açıkça insanları hristiyan olanlar ve hristiyan olmayanlar diye ikiye ayırıyor. Benim için gerekirse ananı babanı bile çiğneyeceksin, onlar da bana iman etmezse onlara da düşman olacaksın diyor. Üstü kapalı da olsa hristiyan olmayanlarla savaşmayı emrediyor.

Peki şu anda dünyada hristiyanlık için savaşan bir insan topluluğu var mı? Yok. E o zaman bu durumda aynı ateistin hristiyanlara karşı da aynı tepkiyi vermesi lazım. "Siz hristiyan değilsiniz, kitabınızın emrini yerine getirmiyorsunuz."

Nasıl hristiyanların yaşantısı Yeni Ahit ve Tevrat ile taban tabana zıt olduğu halde biz gene onları hristiyan kabul ediyorsak o zaman aynı şekilde müslümanım diyenleri de müslüman kabul etmek zorundayız.

Adnan Oktar, Edip Yüksel, Yaşar Nuri Öztürk, Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen, Cüppeli Ahmet Hoca, Alparslan Kuytul vb bu insanların hepsi bal gibi de müslümandır.

tarihinde Allahsız Kitapsız tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hepimiz müslümandık ve islam ile büyüdük. En iyi bildiğimiz din islam. 

Şimdi biz burda (kısıtlı bilgimizle) manituyu veya yehovayı mı tartışalım?

Ayrıca biz ateistler burda "kendi aramızda", bir ateist sitede bunları tartışıyoruz.

Ben bunların normal olduğunu düşünüyorum.

Ben anlayamadığım, buraya gelen ve bizi islam düşmanlığı ile suçlayan müslümanlar.

Müslümanlar ateistlerin sitesine neden gelir? Neden ateistleri kendi aralarında konuştuklarına kızar?

Bunları bu siteye girin, okuyun diye zorlayan mı var?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Allahsız Kitapsız yazdı:

Türk ateistlerinin büyük bir kısmı şunu anlayamıyor: Bir insan inancıyla ne kadar çok çelişki içerisinde olursa olsun eğer kendini o inanca ait hissediyorsa o inançtan sayılmalıdır.

Çünkü laik hukuk duygusal yönden zayıf ya da cahil insanların dine ihtiyaç duymasını anlayışla karşılar. Aslında hemen hemen hiçbir din laikliği kabul etmez ama laik hukuk bunu önemsemez. Çünkü bilir ki dine inanan insanlar tam manasıyla dinlerine uyamazlar. Böyle bir şey mümkün değildir. Ve tüm dinler insan ürünü olduğu için de onların söyledikleri modern dünyada belirleyici bir unsur olamaz. Yani mesela Kuran'da açıkça şeriatı kabul etmeyenlerin kafir olduğu söylenmiş. Ama dünyada milyonlarca şeriatçı olmayan müslüman var. Eğer Kuran'ı ölçü olarak alırsak bu insanlar kafirdir dememiz lazım. Ama işte bizim Kuran'ı ölçü olarak almamamız gerekiyor. Çünkü Kuran bir grup cahil çöl yağmacılarının yazdığı bir kitap. Biz Kuran'ı değil laikliği, akıl ve mantığı rehber olarak kabul etmeliyiz.

Karşısındaki Müslümana sürekli "bak senin kitabın şunu emrediyor, ama sen bu emri yerine getirmiyorsun. Dolayısıyla müslüman değilsin" diyen Türk ateistler acaba şunu düşünüyorlar mı hiç: Acaba dünyada 2.2 milyar hristiyan tarafından pratik edilen hristiyanlık Yeni Ahit'teki hıristiyanlığa ne kadar uygun?

Mesela bir örnek vereyim:

Matta 10. bölüm

34 «Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Ben barış değil, kılıç getirmeye geldim.
35 Çünkü ben oğulla babasının, kızla annesinin, gelinle kaynanasının arasına ayrılık sokmaya geldim.
36 `İnsanın düşmanları, kendi ev halkı olacaktır.'
37 Annesini ya da babasını beni sevdiğinden çok seven, bana layık değildir. Oğlunu ya da kızını beni sevdiğinden çok seven, bana layık değildir.
38 Çarmıhını yüklenip ardımdan gelmeyen, bana layık değildir.
Luka 12. bölüm
51 Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ben ayrılık getirmeye geldim.
52 Bundan böyle bir evde beş kişi, ikiye karşı üç, üçe karşı iki bölünmüş olacak.
53 Baba oğluna karşı, oğul babasına karşı, anne kızına karşı, kız annesine karşı, kaynana gelinine karşı, gelin kaynanasına karşı olacaktır.»

İslam'daki ümmetçilik ve cihat anlayışının tıpatıp aynısı. Açıkça insanları hristiyan olanlar ve hristiyan olmayanlar diye ikiye ayırıyor. Benim için gerekirse ananı babanı bile çiğneyeceksin, onlar da bana iman etmezse onlara da düşman olacaksın diyor. Üstü kapalı da olsa hristiyan olmayanlarla savaşmayı emrediyor.

Peki şu anda dünyada hristiyanlık için savaşan bir insan topluluğu var mı? Yok. E o zaman bu durumda aynı ateistin hristiyanlara karşı da aynı tepkiyi vermesi lazım. "Siz hristiyan değilsiniz, kitabınızın emrini yerine getirmiyorsunuz."

Nasıl hristiyanların yaşantısı Yeni Ahit ve Tevrat ile taban tabana zıt olduğu halde biz gene onları hristiyan kabul ediyorsak o zaman aynı şekilde müslümanım diyenleri de müslüman kabul etmek zorundayız.

Adnan Oktar, Edip Yüksel, Yaşar Nuri Öztürk, Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen, Cüppeli Ahmet Hoca, Alparslan Kuytul vb bu insanların hepsi bal gibi de müslümandır.

Ben x'im ve benim emirlerim, tanımlarım bu kitaptadır diyenler, eğer o emir ve tanımların bizleri de bağladığını düşünüyorsa; o kişileri , o kitapla değerlendirmek veya yargılamak normal ve doğrudur.

Her insan saçmalıklara inanır ve bu saçmalıkların önemli bir kısmı, diğerlerini hemen hemen hiç etkilemez ya da ilgilendirmez. Ama inandığı saçmalıklar, başkalarının yaşam alanına dokunmaya başladığında, o saçmalıkları uzak tutmak için bir çeşit tepki geliştirmesi normaldir.

Bizlerin tepkisi: sen saçmalıklara inanıyorsun, iyi bir şey sandığın bu saçmalıkların aslı budur, diyerek, bu zırvalara inananların gözlerini açmaya çalışmaktır.

Bu yüzden, genel olarak:

- sen müslümansan, aha bak kitabında bu yazıyor

- sen müslümansan, aha bak peygamberin böyle böyle demiş ve yapmış

- sen müslümansan, aha bak senin bu sözlerin, düşüncelerin ya da davranışların kendi inancına ters

vb

yaklaşımları ile, inanırı, kendisini ve inandığı şeyleri sorgulamaya yöneltiyoruz.

Neden islam ve kuran? Çünkü bu pisliğin içinde yaşıyoruz. Günün birinde bir hıristiyan, hindu ya da başka türlü saçmalıklara inanan birileri çıkıp geldiğinde, onlara da aynı tepkileri göstereceğiz.

Bu arada, buraya gelenleri değerlendirirseniz, göreceksiniz ki her biri , kendini müslüman olarak adlandırsa da, çoğunlukla islam kavramları ile kendi uyduruk dinlerini yaratmış insanlardır. İki müslüman aynı konuyu aynı şekilde asla savunmadılar. O yüzden, muhatabımız çoğunlukla islam ve müslümanlar bile değil. islamdan türemiş türlü türlü dinleri ve akıl hastalarını ele alıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Senin muslumlerden ne farkin var peki? Muslumler gibi koca incilden tek bir bolumu isitip isitip tekrar insanlarin onune getiriyorsun. Onunu ve sonrasini okudugun an anlami degisiyor pasajin. Yazik sana. Ahmak muslumler bile kandirabiliyor seni. Kafatasci ideolojilerle kafayi bozmus olmana sasirmamak lazim.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, malta erigi yazdı:

Senin muslumlerden ne farkin var peki? Muslumler gibi koca incilden tek bir bolumu isitip isitip tekrar insanlarin onune getiriyorsun. Onunu ve sonrasini okudugun an anlami degisiyor pasajin. Yazik sana. Ahmak muslumler bile kandirabiliyor seni. Kafatasci ideolojilerle kafayi bozmus olmana sasirmamak lazim.

Hmm yani aslında hristiyanlık barış ve kardeşlik dini. Ama benim gibi ateistler pasajları cımbızlıyor öyle mi?

Sitelerde Paylaş
Just now, Allahsız Kitapsız said:

Hmm yani aslında hristiyanlık barış ve kardeşlik dini. Ama benim gibi ateistler pasajları cımbızlıyor öyle mi?

Ateistler degil, onlar boyle seylerle ugrasmaz. Muslumlerden araklamissin bunu. Internet dolu bu safsatayla. Evet incil, yani yeni ahit sevgi ve baris temelli bir isa biyografisi. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, malta erigi yazdı:

Ateistler degil, onlar boyle seylerle ugrasmaz. Muslumlerden araklamissin bunu. Internet dolu bu safsatayla. Evet incil, yani yeni ahit sevgi ve baris temelli bir isa biyografisi. 

Ne araklamasından bahsediyorsun bunlar Incil'de yazan şeyler ne yazıyorsa onu gösteriyorum.

Sitelerde Paylaş

İlgilenmiyorum. Ben onlardan alıntı yapmadım. Sonuçta Müslümanlar da aynı şeyi söyleyince yanlış mı oluyor?

Yanlis soyleyince, yanlis oluyor. Incilin tamamini okursan anlarsin. Kuran veya eski ahit gibi bir kitap degil incil. Icinde seriat yok, sadece biografi.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, malta erigi yazdı:

Yanlis soyleyince, yanlis oluyor. Incilin tamamini okursan anlarsin. Kuran veya eski ahit gibi bir kitap degil incil. Icinde seriat yok, sadece biografi.

Şeriat hükümleri olmayabilir. Ama hristiyan olmayanları düşman ilan ediyor. Kuran her ne kadar ahlaksız ve vahşi olsa da dürüst bir kitap. Yeni Ahit ise hümanist, barışçıl gibi görünüp üstü kapalı bir şekilde şerefsizce ve ahlaksızca emirler veriyor.

Sitelerde Paylaş

Şeriat hükümleri olmayabilir. Ama hristiyan olmayanları düşman ilan ediyor. Kuran her ne kadar ahlaksız ve vahşi olsa da dürüst bir kitap. Yeni Ahit ise hümanist, barışçıl gibi görünüp üstü kapalı bir şekilde şerefsizce ve ahlaksızca emirler veriyor.

Haci diyor ya hani "tayyip sizin irziniza geciyor" diye, senin irzina da muslumler geciyor. Yazik... muslumler gibi gerizekali bir topluluk tarafindan kandirilabiliyorsun. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, malta erigi yazdı:

Haci diyor ya hani "tayyip sizin irziniza geciyor" diye, senin irzina da muslumler geciyor. Yazik... muslumler gibi gerizekali bir topluluk tarafindan kandirilabiliyorsun. 

Bunları sadece müslümanlar mı söylüyor? Batıdaki ateistler de söylemiyor mu? Haciye sorsan mesela hristiyanlık nasıl bir din diye o da aynı benim dediğim şeyleri söyleyecektir.

Sitelerde Paylaş

Bunları sadece müslümanlar mı söylüyor? Batıdaki ateistler de söylemiyor mu? Haciye sorsan mesela hristiyanlık nasıl bir din diye o da aynı benim dediğim şeyleri söyleyecektir.

Sen oltayi attin iste. Bakalim baska var mi senin gibi sunni ateist. Bekleyelim, yazarlarsa goruruz.

Sitelerde Paylaş

Bu başlık ateistleri eleştiriyor ama hepsini aynı kategoriye koyarak eleştirmek anlamsız... Böyle ateistler olabildiği gibi, benim tabirimle Müslüman ateistler de var olabilir. Ama onlar düşünen, iyi ahlaklı, dürüst ve akıllı ateistler arasında azınlığı oluştururlar. Daha doğrusu biz öyle olduğunu kabul ediyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Kurana duyulan öfke bu forumda en öne çıkan duygu. (şu ana kadar ki düşüncelerime göre) 

ancak arkadaşlar ; kuran ile ülkemizde yaşanan din gerçekten de birbiri ile örtüşmüyor. insanlarımızın büyük çoğunluğu kurana değil anlatılan dine inanıyor.

yıllardır beş vakit namaz kılan yakınlarım islam da kölelik olmadığını, peygamberin cariyesi olmadığını savunabiliyorlar. sonra mecburen kabul ediyorlar tabi. ve o klasik savunmalar devreye giriyor. yok şartlar, yok kadınları korumak için felan diyolar . buna benzer şeylere sizlerde çokça şahit olmuşsunuzdur.

Bu saçmalıklara nasıl inanıyorlar diye de öfke gözlemliyorum. dinden arınmayı başaran birinin böyle düşünmesi gayet normal. ancak din; çocukluktan itibaren  ''yücelik''hakikat''gerçek'' gibi  çok güçlü kavramlarla ve sevgi,korku,kaygı gibi duygularla insanın hücrelerine öyle bir işliyor ki bunları söküp atmak kolay değil. birde ölüm var,hastalık var,dehşet ve şiddet var bu dünyada. bunlarda itiyor insanları inancın kucağa..insanın sürekli anlam arayışında olan doğasıda işin kaymağı..ve insanlar saçmaya böylece inanıyorlar işte..

sonuç olarak demek istediğim çokta haksızlık yapmayın insanlara...inanç düşünce gibi birşey değil ..öyle akılla, mantıkla, kanıtla hemen çökertilebilsin.. yukardaki satırlarımda anlatmaya çalıştığım gibi oldukça karmaşık bir yapı..insan psikolojisi için ;derin,karanlık ve kaotik derler inanç içinde kullanılabilir sanırım bu sözcükler..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...