Jump to content

Evrende'ki yaşamın başlangıcı

Recommended Posts

Tüm ziyaretçilere selamlar..

Bu konu başlığı altında evren'in,dünya'nın ve insan ile beraber diğer tüm olası yaşam formlarının hayatının başlangıç noktası olan varoluş'u tartışmaya çalışacağız.

Evet;

Sizin kişisel düşüncenize göre yaşam hem insanlık hem'de adını henüz koyamadığımız diğer tüm canlılar adına hangi formlarda ve / veya hangi koşullarda meydana gelmiş olabilir?

Tüm bu varoluş sürecinde biz insanlar ve diğer tüm olası yaşam formları için yaratıcının rolü ne olabilir?

Dünya'daki yaşantının başlangıcı tam olarak neden ve nasıl başlamış;tüm bunlara ne sebep olmuş olabilir?

Sorular zinciri daha fazla uzatılabilir elbette ama konumuz birey olarak bu konudaki düşüncelerimizi,tahminlerimizi ve beklentilerimizi ölçmek,netleştirmek ve sağlıklı olan temeller üzerine odaklanmak olacaktır;olmalıdır..

Tekrar görüşmek üzere..!

tarihinde tersyuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sizin kişisel düşüncenize göre yaşam hem insanlık hem'de adını henüz koyamadığımız diğer tüm canlılar adına hangi formlarda ve / veya hangi koşullarda meydana gelmiş olabilir?

Bilimsel veriler ışığında buna cevap verilmesi gerekiyor olsa gerek ama benim düşüncem suyun mevcut olmasıyla tek hücreli canlılar suda oluşmaya başladı..Adını henüz koyamadığımız canlılar ortaya çıktığında adı mutlak ad konur ve incelemeye alınır..

Soru çok ağır ve bilim başlığında daha düzeyli incelenmeli..

Tüm bu varoluş sürecinde biz insanlar ve diğer tüm olası yaşam formları için yaratıcının rolü ne olabilir?

Yaratıcı adı altında bilinçli bir fenomeni tariflemek şu an için yetersizdir(hatta neden gerekli olduğu düşünülür anlamıyorum) doğa buna elverişli ise bir yaratıcı anmaya gerek yoktur..

Dünya'daki yaşantının başlangıcı tam olarak neden ve nasıl başlamış;tüm bunlara ne sebep olmuş olabilir?

Maddenin sağladığı ortam yaşama elverişli olduğu için yaşam başlamıştır..Tüm bunlara dünyanın konumu ve içeriği sebep ve bu eksende uzaydan etkileşimi olmuş olabilir..

Selam.

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
evrenin varlık sebebi yoksa, neden bu kadar güzel oldu, doğa wallpaper larına bir bakın. sanatlı düzenli yenilenen vb. bu kadar güzel olmasına gerek yoktu amacı olmadan. demek ki bir amacı var onu bulmak insana düşer

Wallpaper'larımızı bize göre güzel olan resimlerden seçiyoruz lakin evren her noktasında güzel değil. Bu yüzden "Evren çok güzel" şeklinde bir genelleme yapmak yanlış. Her şeyin bir amacı / sebebi olması gerekir mi? Tartışılır bu da...

Sitelerde Paylaş

Amacı falan yok,doğa güzel değildir.İnsan bunu "güzel" olarak algılamaktadır,yani güzellik dediğiniz algısal bir değerlendirmeden başka birşey değildir.

Güzelliği doğada somut olarak bulunan bir varlık olarak düşünmeniz oldukça mantıksız.

Sitelerde Paylaş
evrenin varlık sebebi yoksa, neden bu kadar güzel oldu, doğa wallpaper larına bir bakın. sanatlı düzenli yenilenen vb. bu kadar güzel olmasına gerek yoktu amacı olmadan. demek ki bir amacı var onu bulmak insana düşer

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=6490

Bahsettiğin wallpaperlık resimler bunlar olabilir..

Sitelerde Paylaş
Bilimsel veriler ışığında buna cevap verilmesi gerekiyor olsa gerek ama benim düşüncem suyun mevcut olmasıyla tek hücreli canlılar suda oluşmaya başladı..Adını henüz koyamadığımız canlılar ortaya çıktığında adı mutlak ad konur ve incelemeye alınır..

Soru çok ağır ve bilim başlığında daha düzeyli incelenmeli..

Yaratıcı adı altında bilinçli bir fenomeni tariflemek şu an için yetersizdir(hatta neden gerekli olduğu düşünülür anlamıyorum) doğa buna elverişli ise bir yaratıcı anmaya gerek yoktur..

Maddenin sağladığı ortam yaşama elverişli olduğu için yaşam başlamıştır..Tüm bunlara dünyanın konumu ve içeriği sebep ve bu eksende uzaydan etkileşimi olmuş olabilir..

Selam.

Sayın sokrates;

eğer bilim bunlara cevap verebilseydi ortada dindar yada atesit kalmazdı zaten,bu bir fenomen ve biz en mantıklı yaklaşımların üzerinde durmaya çabalamalıyız diye düşünüyorum.bizim bildiğimiz anlamda dünyada yaşamın suda başladığı fikri bilimsel çevrelerce'de kabul gören bir teori fakat bana göre bundan fazlası olmalı..sadece su ve içindeki organizmalar değil temel alınması gereken düşünce.

Bir sebep arıyoruz çünkü; var yada yok ama yaratıcı fenomeni yaşantımızın en büyük açmazı dostum.

saygılar..

sayın hayyamömer;

biz insanlar sadece 5 duyumuzla evrenin en kudretli canlıları olduğumuzu düşünüyoruz fakat gerçek bu değil..

gerçek bizim algıladığımızın ve algılayamadıklarımızın ötesinde kalıyor..dolayısıyla dünya ve güzellikleri bizim için göreceli bir halüsinasyon'dan ibaret bana göre..

saygılar..

Wallpaper'larımızı bize göre güzel olan resimlerden seçiyoruz lakin evren her noktasında güzel değil. Bu yüzden "Evren çok güzel" şeklinde bir genelleme yapmak yanlış. Her şeyin bir amacı / sebebi olması gerekir mi? Tartışılır bu da...

sevgili karuntahta;

yukarıda'ki yazını yazarken bile kendine bir amaç gütmedin'mi,ne bileyim birilerinin seni anlamasını istemen kadar normal dahi olsa..?

kısaca sen,ben yada diğer tüm insanlar..bizler program ve amaç doğrultusunda yaşıyoruz.Bu düşünceyle bakıldığında evren'e bir amaç yüklemek bizim doğamızda var olan bir şey..

saygılar..

Sitelerde Paylaş
Bilimsel veriler ışığında buna cevap verilmesi gerekiyor olsa gerek ama benim düşüncem suyun mevcut olmasıyla tek hücreli canlılar suda oluşmaya başladı..

Cümlesi ile;

"Canlılık üstün bir akıl tarafında yaratılmıştır"

Cümlesi arasında bilimsel değerlilik arasında hiç bir fark yoktur.

Vardır diyen, bi zahmet açıklasın...

Sitelerde Paylaş

Abiyogenez senin ağzında sakız oldu..Abiyogeneze tapıyor olmayasın:)

Önce abiyonegez nedir, tanrı ile bağı nedir,tanrının son resulu ve elçisi midir:)

Hz abiyogenezin yaradılışa kattığı değer nedir vs açıklarsan memnun oluruz..

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Abiyogeneze tapan sizsiniz ben değilim.

Yaratılışı masal olarak görürken Fi tarihinde Aristonun ortaya attığı bir saçmalığın peşinden giden de sizsiniz...

Demekki bişeyler biliyor olmalısınız..

Lütfen bilgilerinizi bizimle paylaşınız...

Bizim teizmin pençesinden kurtarınız...

Sitelerde Paylaş

Ben abiyogenez diye birşey demedim..Konuyu açmak senin için..Ortada Aristo'da yok..

Bilim yaradılışı hiçbir zaman tanrıya atfetmiyor..Dinler atfediyor sürekli..Bilimde bu etkinin tesirinde kalıyor olabilir teist bilim adamlarınca..

Sitelerde Paylaş

AteshBey, söyler misin yaratılış nasıl oluyor, kanıtlar mısın bana? illa her gördüğümüz şeyin bir ustası olmak zorunda mı, bu maddeler zaten ''kainatta'' baştan beri mevcut değil miydi, kökenimizin hayvanlarla ortak bir atadan geldiği bugün ispat edildi(kökenimiz, yani ata canlımız bulunamadı) ama sonuçta hayvanlarla ortak bir atadan geldiğimiz bilimsel olarak kanıtlandı, evet kökenimizi bilemiyoruz henüz, ama illaki bu yokluk bize tanrının var olduğunu mu gösterir?, bu forumda bir kişi güzel bi benzetme yapmıştı, bakınız:

---Kainat nasıl var oldu?

---Bilmiyorum...

---O halde tanrı vardır...

sizin yaradılış mantığınızı(mantıksızlığını)'' tanrı ol dedi oldu''ya getirip bu işi kestirip atmak istemiyorum...

Sitelerde Paylaş

Ayrıca AteshBey, tanrı madem o kadar kendisine tapınmayanlara öfkeli(yarattığı ve özenerek yarattığı halde), madem bizi cehenneme atacak, yakacak, köze çevirecek, buyursun alsın canımı da sormadan bana verdiği bu bedeni ebedi(eğer ebediyse o da!!!) cehenneme atsın da, ben de kurtulayım, benim yüzümden huzursuzlanan tanrı da kurtulsun...

Sitelerde Paylaş

yani, tanrının başka işi-gücü yok, bizim için odun mu topluyor cehennem için, ve bizi o kadar da '''''mükemmel'''''' yarattığını söylüyorsunuz... kardeşim eh yani, hem bizi özene bezene yaratıyo, hem de kendi egosunu tatmin etmek için ''bana tapının ulen, yoksa yakarım etinizi''' diyor, e peki madem beni niye yarattın da öfkelendin, deyince suratımıza tokatı çarpıyor...

Yani AteshBey, çok ilginç,zalim, psikopat bi tanrı var şu an karşımda , eğer varsa...Bak gör Ateshbey inançlı inançsız hepimizi atacak bu tanrın bizi...Ne yaptığı belli olmuyor...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...