Jump to content

Hz Muhammed'in okuma yazma bilmemesi-ümmi oluşu

Recommended Posts

41 dakika önce, robertobaggio yazdı:

bence mantıken bu saçma olur devamında onun toplatılması ve okutulması bize aittir diyor burda neyin toplatılması okutulması bu bence çok uçuk bir yorum olmuş geçmiş dönem alimleri zaten devamındaki ayette :Muhakkak ki O’nun toplanması ve okunması Bize aittir. diye bir ifade geçiyor ki bu zaten bence çok net olarak cevabı veriyor  Öyleyse O’nu okuduğumuz zaman, artık O’nun (Kur’ân’ın) okunuşuna tâbî ol. allah burada bir direktif veriyor bu direktifi bize değil elbette peygambere veriyor çünkü okunuşuna tabi olun insanlar gibi bir ifade yok direkt olarak bir şahsa yönelik bir ifade burada...

Nasıl saçma olur?

İsra suresi de aynı şeyi söylemiyormu?  Bence kitabınızı yeteri kadar araştırmamışsınız.

13.  Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız.
14. “Oku kitabını! Bugün hesap sorucu olarak sana nefsin yeter” denilecektir.

Saygılar,

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Rookie Explorer yazdı:

Nasıl saçma olur?

İsra suresi de aynı şeyi söylemiyormu?  Bence kitabınızı yeteri kadar araştırmamışsınız.

13.  Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız.
14. “Oku kitabını! Bugün hesap sorucu olarak sana nefsin yeter” denilecektir.

Saygılar,

bu konuyla ilgili hadisler rivayetler de olduğundan dolayı böyle konuşuyorum kıyame suresi ilk inen ayetlerdendir hz muhammed biraz acemiydi 

bir de amel defteri zaten kapanmış oluyor allah bir daha neden bize açıklama yapsın veya kalbimize onu nakşetsin ki neden ezberleyelim...

tarihinde robertobaggio tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen bundan önce herhangi bir kitap okumuyordun; onu sağ elinle de yazmıyorsun. Eğer öyle olsaydı bâtıla saplananlar mutlaka kuşku duyacaklardı.

Cuma 2
O, ümmîlere, içlerinden, kendilerine âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderendir. Hâlbuki onlar, bundan önce apaçık bir sapıklık içinde idiler.

Ümmi kime denirmiş Kurana bakalım:

Al İmran 20
Seninle tartışmaya girişirlerse, de ki: “Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah’a teslim ettim.” Kendilerine kitap verilenlere ve ümmîlere de ki: “Siz de İslâm’ı kabul ettiniz mi?” Eğer İslâm’a girerlerse hidayete ermiş olurlar. Yok, eğer yüz çevirirlerse sana düşen şey ancak tebliğ etmektir. Allah, kullarını hakkıyla görendir

Bakara 78
Bunların bir de ümmî takımı vardır; Kitab’ı (Tevrat’ı) bilmezler. Onların bütün bildikleri bir sürü kuruntulardır. Onlar sadece zanda (emâniyye) bulunurlar.

emâniyye: emaniyye, kişilerin kendilerinin yazdığı kitaplar, zan, temenni

Kendilerine kitap verilmeyenler ümmi imiş!!

Ayrıca da neden " sağ eliyle yazmadığını" anlıyoruz!!!

Bakara 79
Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, “Bu, Allah’ın katındandır” derler. Vay ellerinin yazdıklarından ötürü onların hâline! Vay kazandıklarından dolayı onların hâline!

Haticenin kervanlarıyla seyahat eden, işlerine bakan birisi muhtemelen okuma yazma biliyordu. Bir çok hadis de bu nu destekliyor.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, poiuz yazdı:

Sen bundan önce herhangi bir kitap okumuyordun; onu sağ elinle de yazmıyorsun. Eğer öyle olsaydı bâtıla saplananlar mutlaka kuşku duyacaklardı.

Cuma 2
O, ümmîlere, içlerinden, kendilerine âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderendir. Hâlbuki onlar, bundan önce apaçık bir sapıklık içinde idiler.

Ümmi kime denirmiş Kurana bakalım:

Al İmran 20
Seninle tartışmaya girişirlerse, de ki: “Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah’a teslim ettim.” Kendilerine kitap verilenlere ve ümmîlere de ki: “Siz de İslâm’ı kabul ettiniz mi?” Eğer İslâm’a girerlerse hidayete ermiş olurlar. Yok, eğer yüz çevirirlerse sana düşen şey ancak tebliğ etmektir. Allah, kullarını hakkıyla görendir

Bakara 78
Bunların bir de ümmî takımı vardır; Kitab’ı (Tevrat’ı) bilmezler. Onların bütün bildikleri bir sürü kuruntulardır. Onlar sadece zanda (emâniyye) bulunurlar.

emâniyye: emaniyye, kişilerin kendilerinin yazdığı kitaplar, zan, temenni

Kendilerine kitap verilmeyenler ümmi imiş!!

Ayrıca da neden " sağ eliyle yazmadığını" anlıyoruz!!!

Bakara 79
Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, “Bu, Allah’ın katındandır” derler. Vay ellerinin yazdıklarından ötürü onların hâline! Vay kazandıklarından dolayı onların hâline!

Haticenin kervanlarıyla seyahat eden, işlerine bakan birisi muhtemelen okuma yazma biliyordu. Bir çok hadis de bu nu destekliyor.

İyi akşamlar moruk , 

şurdan Sevan Beyin  konuşmasını dinlersen 15-20 arasını hz muhammed'in ilkel bir okuma yazma kabiliyeti olduğunu ,aramice bilmediğini (incil-tevrat dili) ayrıca tevrat ve incilin o dönemde çevirisinin mümkün olmadığını söylüyor ki kendisi dilbilimcidir o yüzden bence en yetkin kişi olarak o dinlenmelidir bu dil çeviri vs gibi meselelerde...  Hz muhammed'in okuma yazma bilmesi hiçbir anlam ifade etmez yani aramice bilmesine imkan yok :) ee çeviri de yok Hz muhammed bunları sence ezberledi mi ? ayrıca okuma yazmayı doğru düzgün bilmeyen bir adam denizlerin karışmaması meselesini nerden bilecek siz diyorsunuz ki yunanlılar biliyordu yahu bu adam grekçe felan da bilmiyor sümerden aldı diyorsunuz sümer tabletlerinin ortaya çıkması ondan sonra oluyor ki tabletleri hz muhammed bulmuş dahi olsa nasıl okuyacak dili bilmez ki ...

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, robertobaggio yazdı:

şurdan Sevan Beyin  konuşmasını dinlersen 15-20 arasını hz muhammed'in ilkel bir okuma yazma kabiliyeti olduğunu ,aramice bilmediğini (incil-tevrat dili) ayrıca tevrat ve incilin o dönemde çevirisinin mümkün olmadığını söylüyor ki kendisi dilbilimcidir o yüzden bence en yetkin kişi olarak o dinlenmelidir bu dil çeviri vs gibi meselelerde...  Hz muhammed'in okuma yazma bilmesi hiçbir anlam ifade etmez yani aramice bilmesine imkan yok :) ee çeviri de yok Hz muhammed bunları sence ezberledi mi ? ayrıca okuma yazmayı doğru düzgün bilmeyen bir adam denizlerin karışmaması meselesini nerden bilecek siz diyorsunuz ki yunanlılar biliyordu yahu bu adam grekçe felan da bilmiyor sümerden aldı diyorsunuz sümer tabletlerinin ortaya çıkması ondan sonra oluyor ki tabletleri hz muhammed bulmuş dahi olsa nasıl okuyacak dili bilmez ki ...

muhammed figürü, diğer dinlere ait anlatıları, o dine mensup kişilerden öğrenir.  Kitabınızda bu yazmaktadır, ama okumadığınız için bilmiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

muhammed figürü, diğer dinlere ait anlatıları, o dine mensup kişilerden öğrenir.  Kitabınızda bu yazmaktadır, ama okumadığınız için bilmiyorsunuz.

iyi geceler , ben her konuyu o konunun üstadı olani uzmanı olan kişilerden öğrenmeyi kendime prensip edinmiş biriyim o dönemdeki müşriklerin bunlar masal yahut sen cinlenmişsin demeleri beni ilgilendirmez çünkü müşriklerden birçoğu sonradan müslüman olmuştur... incil ve tevratın o dönem çevrilmediği çok açık ve hz muhammed'in herhangi bir kitap okuyup yazmadığı da ankebut 48'de geçiyor ümmi kavramı birçok manaya gelebilir ancak islam uleması arasında da hz muhammed'in okuma yazma bilmediğine dair ittifak var Sevan bey de zaten hz muhammed'in hiyeroglif tarzda ilkel bir okuma yazmaya sahip olma ihtimalini söylüyor ki sevan bey şu an hz muhammed karşıtlığı yüzünden içerde yatan biri o bile böyle diyorsa kabul etmemekte bir sakınca yok ayrıca bu tarihi bir bilgi kendi kafasından incil tevrat .çevrilmişti diyemez...ankebut 48 

üzerinden bir değerlendirme yapacak olursam olarak : ANKEBUT 48 : Sen şu Kur’an’dan önce hiçbir kitap okumuyor ve onu sağ elinle yazmıyordun. (Okuyup yazsaydın) o takdirde batıl peşinde koşanlar, şüpheye düşerlerdi. ayet bu bu arada... şimdi bu ayette herhangi bir yalan olsaydı itiraz edilirdi hz muhammed'in okuma yazma bilmediği o toplumda bilinen bir şeydi demek ki yoksa yalancı olduğunu söylerken kendilerine sağlam bir kanıt bulmuş olacaktı müşrikler...

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, robertobaggio yazdı:

iyi geceler , ben her konuyu o konunun üstadı olani uzmanı olan kişilerden öğrenmeyi kendime prensip edinmiş biriyim o dönemdeki müşriklerin bunlar masal yahut sen cinlenmişsin demeleri beni ilgilendirmez çünkü müşriklerden birçoğu sonradan müslüman olmuştur... incil ve tevratın o dönem çevrilmediği çok açık ve hz muhammed'in herhangi bir kitap okuyup yazmadığı da ankebut 48'de geçiyor ümmi kavramı birçok manaya gelebilir ancak islam uleması arasında da hz muhammed'in okuma yazma bilmediğine dair ittifak var Sevan bey de zaten hz muhammed'in hiyeroglif tarzda ilkel bir okuma yazmaya sahip olma ihtimalini söylüyor ki sevan bey şu an hz muhammed karşıtlığı yüzünden içerde yatan biri o bile böyle diyorsa kabul etmemekte bir sakınca yok ayrıca bu tarihi bir bilgi kendi kafasından incil tevrat .çevrilmişti diyemez...ankebut 48 

üzerinden bir değerlendirme yapacak olursam olarak : ANKEBUT 48 : Sen şu Kur’an’dan önce hiçbir kitap okumuyor ve onu sağ elinle yazmıyordun. (Okuyup yazsaydın) o takdirde batıl peşinde koşanlar, şüpheye düşerlerdi. ayet bu bu arada... şimdi bu ayette herhangi bir yalan olsaydı itiraz edilirdi hz muhammed'in okuma yazma bilmediği o toplumda bilinen bir şeydi demek ki yoksa yalancı olduğunu söylerken kendilerine sağlam bir kanıt bulmuş olacaktı müşrikler...

Birlikte düşünelim, buyrun: 

- aynı dönemde, aynı coğrafyada birlikte yaşayan araplar, hıristiyanlar ve yahudiler var

- incil ve tevrat herhangi farklı bir dile çevrilmemiş

- ama incil ve tevratı okuyabilen insanlar var

- aynı insanlar, gündelik dil olarak aramice kullanıyorlar

- aynı insanlar, o gün birlikte yaşadıkları diğer kabilelerden insanlarla ilişkideler ve bu ilişkiler aramice üzerinden yürüyor

- bu durumda aynı insanlardan bazıları, sorulduğunda, tevratta bunu anlatıyor, incilde bunu anlatıyor diye soran kişiye ortak dil üzerinden söyleyebilirler.

örnek: 

- anadilim türkçe, ingilizce bilirim. bana ingilizce metinde ne yazdığını sorana, ingilizce metnin türkçesi olmasa bile çevirip söyleyebilirim.

- anadiliniz arapça, türkçe ve ingilizce bilirsiniz. türkün biri size ingilizce metinde ne yazdığını sorduğunda, bunu anadiliniz olmayan iki dil arasında çevirip anlatabilirsiniz.

Bunu hepimiz gündelik yaşamda yapıyoruz. Bu işten -çevirmenlik- para kazananlar var. Ama ne işse, işin içinde din girdiği zaman, kafalar çalışmaz oluyor ve son derece basit bir şey, hayatın sıradan bir parçası olan şey, düşünülemez oluyor.

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, robertobaggio said:

İyi akşamlar moruk , 

Sadece senin cımbızladığın yere değil, videonun tümünü baktım. Senin dediğinin tam tersini diyor. Kuranın gökten inen, yoktan var olan "mucize" bir kitap olmadığını aksine bir çok kelimenin Farsçadan, Aramiceden, Süryaniceden, İbraniceden alındığını söylüyor. Kurandaki bir çok hikayenin diğer kültürlerden (yahudi-hristiyan) alındığını ve Kuranda yazılanın  bu yahudi kitaplarındaki hikayeler bilinmeden anlaşılamayacağını söylüyor.  Yani sadece Muhammed değil, diğer insanlarında bu hikayeleri bilmesi gerek!!!

Bunun yanında "Kuran", "kitap" gibi önemli kelimelerin yanında "cennet", "cehennem", "iblis' gibi birçok dini terimlerin de yine diğer kültürlerden alındığını söylüyor. Mesela "Kuran" kelimesinin kökünün Süryaniceden geldiğini ve "ilahi yazıların topluluğu" anlamında olduğunu söylüyor.

"Okuma yazma bilmenin" batıda Latinceyi okuyup yazabilmek anlamına geldiğini, geçmişte birçok diğer dillerin yazılabilecek kadar ileri olmadığını aynısının Arapça için de geçerli olduğunu söylüyor. Yani Arapça, (sözde)Muhammedin yaşadığı zamanda not alınabilecek kadar ilerlemiş ama kitap yazacak kadar gelişmiş değil olduğunu ve "okuma yazma bilmek" diğer kitapları (tevrat ve incili) okuyabilmek demek olduğunu söylüyor(benim de yazdığım gibi).

Aslında bu video benim ve birçok ateistin teorisini güçlendiriyor. Nedir bu teori? Kuranı Muhammed yazmadı, Kuran Muhammedden sonra yazıldı. Ve ileriden geriye doğru bu "kutsal kitabı" destekleyen bir tarih uyduruldu. (Bu yüzden ben genelde "Kuran yazarları" diyorum)

Kuran, bir tek kişinin sözleri veya yazısı olmadığı Kuranın yazılış stilinden de belli oluyor. Allah bazen "ben" derken bazen de "biz" diye kendinden bahsediyor. "Sen" diyerel bazen okuyana bazen de Muhammede hitap ediyor. 
"Yaratıcıların en güzeli Allahtır" yazıyor Kuranda. Böyle bir sözü kendisinin tek tanrı, tek yaratıcı olduğunu söyleyen bir Allah yazmaz, yazdırmaz ve kabul etmez.
Bu kitap insan yazısıdır!

Videonun tamamına senin de bakmanı tavsiye ederim

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, poiuz yazdı:

Sadece senin cımbızladığın yere değil, videonun tümünü baktım. Senin dediğinin tam tersini diyor. Kuranın gökten inen, yoktan var olan "mucize" bir kitap olmadığını aksine bir çok kelimenin Farsçadan, Aramiceden, Süryaniceden, İbraniceden alındığını söylüyor. Kurandaki bir çok hikayenin diğer kültürlerden (yahudi-hristiyan) alındığını ve Kuranda yazılanın  bu yahudi kitaplarındaki hikayeler bilinmeden anlaşılamayacağını söylüyor.  Yani sadece Muhammed değil, diğer insanlarında bu hikayeleri bilmesi gerek!!!

Bunun yanında "Kuran", "kitap" gibi önemli kelimelerin yanında "cennet", "cehennem", "iblis' gibi birçok dini terimlerin de yine diğer kültürlerden alındığını söylüyor. Mesela "Kuran" kelimesinin kökünün Süryaniceden geldiğini ve "ilahi yazıların topluluğu" anlamında olduğunu söylüyor.

"Okuma yazma bilmenin" batıda Latinceyi okuyup yazabilmek anlamına geldiğini, geçmişte birçok diğer dillerin yazılabilecek kadar ileri olmadığını aynısının Arapça için de geçerli olduğunu söylüyor. Yani Arapça, (sözde)Muhammedin yaşadığı zamanda not alınabilecek kadar ilerlemiş ama kitap yazacak kadar gelişmiş değil olduğunu ve "okuma yazma bilmek" diğer kitapları (tevrat ve incili) okuyabilmek demek olduğunu söylüyor(benim de yazdığım gibi).

Aslında bu video benim ve birçok ateistin teorisini güçlendiriyor. Nedir bu teori? Kuranı Muhammed yazmadı, Kuran Muhammedden sonra yazıldı. Ve ileriden geriye doğru bu "kutsal kitabı" destekleyen bir tarih uyduruldu. (Bu yüzden ben genelde "Kuran yazarları" diyorum)

Kuran, bir tek kişinin sözleri veya yazısı olmadığı Kuranın yazılış stilinden de belli oluyor. Allah bazen "ben" derken bazen de "biz" diye kendinden bahsediyor. "Sen" diyerel bazen okuyana bazen de Muhammede hitap ediyor. 
"Yaratıcıların en güzeli Allahtır" yazıyor Kuranda. Böyle bir sözü kendisinin tek tanrı, tek yaratıcı olduğunu söyleyen bir Allah yazmaz, yazdırmaz ve kabul etmez.
Bu kitap insan yazısıdır!

Videonun tamamına senin de bakmanı tavsiye ederim

çünkü devamı yorum içeriyor sevan bey kendi yorumunu katıyor oralarda bunlar vardı o da ordan almıştır tarzında kendi fikrini söylemiş ben insanların fikirleriyle ilgilenmiyorum dediğim gibi ben sadece tarihsel gerçekliğe bakarım ve ordan kendim çıkarım yaparım... okuma yazma bilmeyen biri bence böyle bir kitabı yazamaz yazsa dahi bir yerden sonra başarısız olur 

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, robertobaggio yazdı:

ben insanların fikirleriyle ilgilenmiyorum dediğim gibi ben sadece tarihsel gerçekliğe bakarım

okuma yazma bilmeyen biri bence böyle bir kitabı yazamaz yazsa dahi bir yerden sonra başarısız olur 

heh!

"Bütün bu olanlara rağmen, cahil ve acımasız insanlarla dolu olan Mekke'de cehaletin kirine bulaşmayanlar da yok değildi. Fakat bu kimseler, parmakla sayılacak kadar azdı. Varaka bin Nevfel, Ubeydullah Bin Cahş, Zeyd bin Amr bu kişilerden bazılarıydı.

Bunlardan özellikle Varaka bin Nevfel, Araplar içerisinde çok bilgili olmasıyla tanınan biriydi. Önce Tevrat'ı okumuş ve ondan etkilenerek Yahudi olmuştu. İncil'i öğrenip okuduktan sonra da Hristiyan olmuştu."

Varaka bin Nevfel kim? Hatice'nin kuzeni...

- Muhammed ummiydi.

- Eeeee?

- O yüzden Kuran'ı o yazmış olamaz. 

Böyle kıytırık argüman mı olur? 

Etraf nice cahille dolu, birileri tarafından haketmediği makamlara oturtulan.

Sitelerde Paylaş
On 03.05.2017 at 17:25, robertobaggio said:

Merhaba arkadaşlar size birkaç argümanla Hz Muhammed'in ümmi oluşunu yahut peygamberlikten sonra öğrenmiş olduğunu ispat etmeye çalışacağım ve Kur'an'ı Tevrat'tan ve İncil'den aşırdı diyenlere de cevap vereceğim.

Ankebut 48 diyanet işleri : Sen şu Kur’an’dan önce HİÇBİR kitap okumuyor ve onu sağ elinle yazmıyordun. (Okuyup yazsaydın) o takdirde batıl peşinde koşanlar, ŞÜPHEYE düşerlerdi.

Ankebut 48 Seyyid Kutub :  Sen Kur'an'dan önce HİÇBİR kitap okumuş ya da eline kalem alarak yazmış biri değilsin. Öyle olsaydı batıl yanlısı inkârcılar KUŞKUlanırlardı

Ankebut 48 Yaşar Nuri Öztürk :Sen bundan önce HERHANGİ bir kitap okumuyordun; onu sağ elinle de yazmıyorsun. Eğer öyle olsaydı bâtıla saplananlar mutlaka KUŞKU duyacaklardı.

Ankebut 48  Sadık Türkmen : Sen bundan önce HERHANGİ bir kitap okuyan/okuyor değildin ve onu sağ elinle de yazmıyordun! Öyle olsaydı yalana/bâtıla uyanlar KUŞKUlanabilirlerdi!

Ankebut 48 İbni Kesir           : Daha önce sen HİÇBİR kitab okur değildin. Sağ elinle de onu yazmıyordun. Öyle olsaydı; batılda olanlar ŞÜPHEye düşerlerdi.

Ankebut 48    Harun Yıldırım  : Sen bundan önce ne bir yazı okur, ne de elinle onu yazardın. Öyle olsaydı, bâtıla uyanlar kuşku duyarlardı.

- Elmalılı Hamdi Yazır: Sen bundan evvel kitab okur değildin, hâlâ da elinde yazı yazmazsın öyle olsaydı mubtıller şübhelenebilirlerdi.

Elmalılı (sadeleştirilmiş): Sen bundan önce kitap okur değildin, hala da elinle yazı yazmazsın; öyle olsaydı batıla uyanlar şüphelenebilirlerdi.

evet arkadaşlar farklı insanlardan ve bir kurumdan çevirileri yukarda verdim eski alimlerden olsun cumhuriyet alimleri olsun yahut ihvandan olsun her çeşit alimden çeviri verdim ki ya eskilerden vermemişsin veya diyanet'e bakalım demeyesiniz diye böyle yaptım. Arkadaşlar gördüğünüz üzere Hz muhammed herhangi bir kitap okumuş değil ve hala da sen elinle yazamazsın diyor ki böyle bir iddia yanlış olsa her şeyden nem kapmaya alışkın olan müşrikler ''ya muhammed ne sallıyorsun be sen baya da okuma yazma biliyorsun sen ticaretle uğraşan adamsın böyle bir şeyi nasıl söylersin seni yalancı  meczup herif'' demezler miydi ? ki müşriklerin böyle demediğini zaten biliyoruz onların iddiası bambaşka onlar NAHL suresinde görüleceği üzere :

Ve andolsun ki Biz, onların: “Fakat O’nu (Kur’ân-ı Kerim’i), ona şüphesiz bir beşer (insan) öğretiyor.” dediğini biliyoruz. Ona isnad ettikleri kişinin lisanı acemidir (Arapça değildir). Bu (Kur’ân-ı Kerim) lisanı ise apaçık Arapça’dır.

müşrikler diyorlar ki muhammed bunu sen yazamazsın zaten ya sen cinlendin ya da sana bunu hıristiyan köle öğretiyor diyorlar ve üstüne bu ayet geliyor ayet açık zaten adamın dili farsçaymış ee hz muhammed farsça bilmeyen biri o halde nasıl öğretecek bu apaçık arapçadır diyor ayette... bunlar ilk argümanlarım 

ikinci argümanımsa hz muhammed'in okuma yazma bilse bile incili veya tevtar'ı okuyamayacağı yönünde çünkü incil ve tevrat'ın arapça çevirisi o dönemde YOK. Şurada ispatı görebilirsiniz :    https://www.youtube.com/watch?v=yw1W0X8ZDvw

incilin almanca çevirisi bile Martin Luther'den sonra olmuştur  kilise incilin baska dillere çevrilmesini günah saymıştır bir dönem... incilin ilk çevirisi peygamberden 200 yıl sonra yeni ahitinki 1000 yıl sonra olmuştur... hz muhammed arapça okuma yazma bilse de incili tevratı okuyamazdı... Varaka'dan öğrendi diyenler olabilir ancak müşrikler böyle iddiada bulunmamışlardır ayrıca Varaka 610'da ölmüş biri hz muhammed bütün bunları kelimesi kelimesine nasıl ezberleyecek...

üçüncü argümanım hudeybiye barış antlaşması sırasında yaşananlar şurada tam metin görebilirsiniz : http://www.resulullah.org/hudeybiye-antlasmasi ben aşağı önemli yeri kopyaladım 

Bu arada Müslümanlar da, Hz. Fahr-i Âlem’e karşı besledikleri muhabbet ve hürmetlerinin eseri olarak, “Biz, Re­sû­lul­lah Muhammed’den başkasını yaz­dırmayınız! Ne diye dininiz uğrunda bu eksikliği, bu hakareti kabul ediyo­ruz?” diye yüksek sesle konuşmaya başladılar.

Resûl-i Kibriya Efendimiz, Müslümanlara seslerini kıs­ma­larını ve susmala­rını mübarek elleriyle işaret buyurdu. Birden sustular.

Bundan sonra Peygamber Efendimiz, Hz. Ali’ye, “Bana onların yerini gös­ter” dedi.

Hz. Ali, “Re­sû­lul­lah” kelimesinin bulunduğu yeri gösterdi. Resûl-i Ekrem Efen­dimiz de onu eliyle sildi. Yerine ise “İbn-u Abdullah (Abdullah’ın oğlu)” ke­li­melerini yazdırdı.

okuma yazma bilen insan bana yerini göster der mi ? bu kıssa birçok sitede var ben bir filmde de izlemiştim zaten doğru olması kuvvetli...

peygamberin vahiy geldiğinde ''ben okuma bilmem''  dediği de bilinir.

allah belki de bilerek böyle bir tercih yaptı çok okumuş allame bir insan ben peygamberim dese insanlar ''sen delisin meczupsun , cinlenmişsin'' demezdi ''sen bunları biliyorsun zaten sen bilgili birisin'' derlerdi ama müşrikler ne dedi '' bunu ona hıristiyan köle öğretiyor'' 

hz muhammed'in ümmi olduğu konusunda ittifak vardı alimler arasında ama peygamberliğin son dönemine doğru az da olsa öğrendiği öne sürülür hz muhammed cebrail'le kur'an'ı ezberlerdi şu ayette görüleceği gibi : 

Ali Ünal: Sana vahyedileni hemen ezberleyip bellemek için dilini hareket ettirme.
13 - Bayraktar Bayraklı: Vahyi ezberlemek için dilini acele kıpırdatma!

zaten hz muhammed'in kur'an'ı yazmadığını biliyoruz 40 kadar vahiy katibi yazardı...

Diyanet İşleri (eski): Doğrusu o vahyolunanı kalbine yerleştirmek ve onu sana okutturmak Bize düşer SELAMETLE

Ateş olmayan yerden duman çıkmazmış. 

Sitelerde Paylaş
On 03.05.2017 at 18:05, robertobaggio said:

Sayın Rookie,

Devamını da aşağı yazdım cebrail okuyordu hz muhammed de tekrar ediyordu sonra da yazdırıyordu ... bir de bir sure bir anda topluca inmiyordu araya baska konularda girebiliyordu mesela bakara suresi 281. ayet en son inenlerden bir tanesidir (normalde bakara suresi iniş sırasına göre 2. suredir) daha sonradan eklenmiştir kıyamet suresinin ortasında böyle bir şeyin olmasında herhangi bir mantık hatası yok... bu arada hz muhammed'den başka biri olmasına imkan yok başka kim olacak ki :) 

Hangi Cebrail?.. 

Yerden Arş'a elli bin yılda çıkan Cebrail mi? 1400 yıl önce yola çıktığına/çıkması gerektiğine göre, dönüş yolunu saymazsak yaklaşık 48.600 yıllık yolculuk süresi var. Hal böyleyken, aynı Cebrail 6236 adet ayet getirmiş oluyor. Nasıl oluyorsa? Biri sizinle alay ediyor, dalga geçiyor. Kim bu dalgacı-dalavereci?..  

Sitelerde Paylaş
On 03.05.2017 at 19:24, robertobaggio said:

senin heralde zamanın izafiyetinden haberin yok ? 

MEARİC SURESİ 4. AYET : Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir. 

bir gün 50 bin yıl tutuyor diyor... sen heralde allahı zamanın içinde bekliyor felan mı sanıyorsun daha uzayda bile zaman her yerde aynı değil... ikizler paradoksunu bir araştırmanı öneririm... bir de kur'an dünya bir anda oluştu demiyor 6 evrede/aşamada oluştu diyor...

Evet, benim/bizim, zamanın izafiyetinden haberimiz yok. Biz cahillere, zamanın İzafiyetini/izafiliğini bilimsel olarak, örnekleyerek anlatın ki, sayenizde cahilliğimiz giderelim ve size teşekkürler edelim. 

Ayete göre dünya ve arş iki sabit mekan. Cebrail, bu iki sabit mekan arasını 50.000 yıl gibi sabit bir sürede kateden bir yolcu -ki bu hız, deve hızına karşılık geliyor, yani hız da sabit- olduğuna göre, git-gel 100.000 yıllık yolun-zamanın izafiyet neresinde? Bunu öğretin, bilelim ki, 1400 yıl önceki deve medeniyeti/çağı bilgileriyle, günümüzün uzay medeniyeti/çağı biliminin nasıl örtüştüğünü görüp, biz de iman edelim. 

Sitelerde Paylaş

Muhammet yaşadı varsaysak bile, okuma yazma bilip bilmemesi en küçük bir fark yaratmaz. Kuran'da yazan "bilmez, bilse şöyle olurdu böyle olurdu" şeklinde ifadelerin saçma olduğunu çocuk bile anlar. Bilse hiç öyle şeyler olmaz. Bu kadar basit ve cahilce saçmalamalara allah kelamı diye inanılmasına ancak gülünür. Şaşırılmaz, çünkü dogmatiğin doğal hali zaten dogması söz konusu olduğunda saçmalaması.

Dogmatik bir inanca saçmalamadan inanabilmenin hiç bir yolu yoktur.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, democrossian yazdı:

Kuran'da yazan "bilmez, bilse şöyle olurdu böyle olurdu" şeklinde ifadelerin saçma olduğunu çocuk bile anlar.

Zaten çocukluğumuzda bize dayatılan siktiriboktan zırvalıklarla dolu hep.

Muhammed, okuma yazma bilmezmiş. 

Eeeee?

Eeesi bir gün Cebrail gelmiş. Oku demiş.

Muhammed de "Ben okuma bilmem ki" demiş.

Eeeee?

Sonra Cebrail "Yaradan Allah'ın adıyla oku" demiş. Muhammed de okumuş. 

------------------------------

Muhammed müşriklerden kaçıyormuş. Hira dağında mağaraya saklanmış. O saklandıktan sonra bir örümcek mağara girişine ağ örmüş.

Eeeee?

İşte müşrikler o örümcek ağını görünce. Buraya örümcek ağ yapmış demek ki içeride kimse yok demişler. Eşşek kadar dağa tırmanmalarına rağmen mağaranın içine bakmaya üşenip geri dönmüşler. Muhammed de kurtulmuş.

Yani o kadar kıytırık hikayeler ki hakikaten çocuk olmak lazım inanmak için.

Sitelerde Paylaş
On 9.5.2017 at 16:21, robertobaggio said:

çünkü devamı yorum içeriyor sevan bey kendi yorumunu katıyor oralarda bunlar vardı o da ordan almıştır tarzında kendi fikrini söylemiş ben insanların fikirleriyle ilgilenmiyorum dediğim gibi ben sadece tarihsel gerçekliğe bakarım ve ordan kendim çıkarım yaparım... okuma yazma bilmeyen biri bence böyle bir kitabı yazamaz yazsa dahi bir yerden sonra başarısız olur 

Video, burda tekrarlamam lüzumsuz olan, yukarda da yazdığım bilgileri ve fazlasını anlatıyor. Tarihi gerçekleri söylüyor.

Yorum ve çıkarım bana ait.

Evet,  Muhammed bu kitabı yazmadı

Ve yazdırmadı da.

Kuran Muhammed öldükten yıllar sonra yazıldı ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...