Jump to content

Türkiye'de Neden Ateist Oranıyla İlgili Kapsamlı Anket/Araştırma Yapılmadı?

Recommended Posts

Ben şu anda yurt dışında okuyorum. Burada üniversite kitaplığında bulduğum bir ansiklopedideki 1988-1989 civarlarında yapılmış bir istatistiğe göre Türkiye'nin %88'i kayıtlı müslüman, bu Alevileri ve müslüman kayıtlı görünüp aslında ilgisi olmayanları da kapsıyor, %6-8'u diğer dinlerden Yahudi, Hristiyan vs. ve % 4-6 ateist and deist görünüyor. Ama bu tabii neredeyse 30 yıllık bir istatistik. Ben bu rakamların çok daha değiştiğini düşünüyorum.  Geçenlerde Tengrici bir gençle yapılan bir röportajı izledim 'Biz 3-4 milyon kişiyiz aileden Tengriciyiz hiç islama dönmedik' dedi. Öyle şaşırdım kaldım. Belki bu insancıklar da müslüman kayıtlı olabilirler. Demek ki gerçekten de iyi bir istatistik gerekiyor. 

tarihinde kikima tarafından düzenlendi
Typo
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Ten Ten yazdı:

http://aa.com.tr/tr/yasam/turkiyede-dini-hayat-arastirmasi/141424

Türkiye'de Dini Hayat Araştırması

Dini eğilimlerin ve bunların gündelik hayattaki yansımalarının belirlenmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca yaptırılan "Türkiye'de Dini Hayat Araştırması" tamamlandı.

Türkiye'de Dini Hayat Araştırması

ANKARA - Sarp Özer

"Türkiye'de Dini Hayat Araştırması" tamamlandı. Buna göre nüfusunun yüzde 99,2'si Müslüman olan Türkiye'de nüfusun yarıya yakını vakit namazlarını her zaman kılıyor. Halkın tamamına yakını dini bilgilerini 16 yaş ve öncesinde öğrenirken, kadınların yüzde 71,6'sı dışarı çıkarken başını örtüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yaptırılan "Türkiye'de Dini Hayat Araştırması" tamamlandı. Yurt genelindeki 21 bin 632 kişiye uygulanan anketle vatandaşların dini eğilimleri ve bunların gündelik hayattaki yansımalarının belirlenmesi amaçlandı. Araştırmaya katılanların yüzde 50,9'unun kadın, tamamının ise 18 yaş ve üzeri olduğu belirtildi.

Buna göre, katılımcıların yüzde 99,2'si İslam dinine mensup olduklarını belirtti. Sadece yüzde 0,4'ü İslam dışındaki diğer dinlere mensup olduğunu ya da herhangi bir dine mensup olmadıklarını ifade etti.

Şu ilk paragraftan sonra okumayı bıraktım, Anadolu Ajansı'ndan da bu beklenirdi zaten. Şaşırmadım.

11 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

hapisteki suçlularla görüşme yapıp, büyük çoğunluğunun ateist olduğununun saptandığı sözde akademik bir araştırmaya denk geldim bir keresinde.

Safsata.

10 saat önce, democrossian yazdı:

Kuran okunan fasülyelerin daha iyi büyüdüğü safsatasını bilimsel araştırma olarak kabul edip destek veren bir devlet kurumunun adının içinde bilimin olduğu bir ülke... Başka söze gerek yok...

Kavonoz deneyi ;)

4 saat önce, kikima yazdı:

Ben şu anda yurt dışında okuyorum. Burada üniversite kitaplığında bulduğum bir ansiklopedideki 1988-1989 civarlarında yapılmış bir istatistiğe göre Türkiye'nin %88'i kayıtlı müslüman, bu Alevileri ve müslüman kayıtlı görünüp aslında ilgisi olmayanları da kapsıyor, %6-8'u diğer dinlerden Yahudi, Hristiyan vs. ve % 4-6 ateist and deist görünüyor. Ama bu tabii neredeyse 30 yıllık bir istatistik. Ben bu rakamların çok daha değiştiğini düşünüyorum.  Geçenlerde Tengrici bir gençle yapılan bir röportajı izledim 'Biz 3-4 milyon kişiyiz aileden Tengriciyiz hiç islama dönmedik' dedi. Öyle şaşırdım kaldım. Belki bu insancıklar da müslüman kayıtlı olabilirler. Demek ki gerçekten de iyi bir istatistik gerekiyor. 

Şimdi eski, Orta Asya Türk'lerinin Gök Tanrı'sına inanmak yeni moda oldu Türkçü'ler arasında. Sosyal medyada bende bunlara çok rastladım. Artık Tengrizm'in ve Şamanizm'in her nesini çekici buluyorlarsa...

tarihinde Godless Crusader tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Godless Crusader yazdı:

Kavonoz deneyi

Evet, aslında bu kurum ülkedeki kavanoz kafalıların oranını araştırsa daha iyi eder. Ülkede ciddi bir embesillik sorunu var. Embesillik dip yapsa yine iyi, embesilliğin dibi görünmüyor. Bir şey görüyorsun, oha artık embesilliğin bu kadarı da mı diyorsun, ertesi gün ondan daha embesilce bir idyotluk görüyorsun.

Bu millet embesilliğin dibine nerde vuracak merak konusu...

Yahu bu ülke duvara salavatmatik yapıştırıp bir de önüne kamera koyup kameraya bakıp sırıtarak salavat getiren ve getirdikçe düğmeye basan embesilleri gördü artık daha da ne göreceğiz bilmiyorum... "Lan dur bugün seksen doksan filan salavat getireyim, belki bir müdür yardımcılığı kaparım! Şu kameraya yüzümü iyice döneyim! Inh allahım salla nebiye... Inh allahım salla nebiye... Inh allahım salla nebiye... Laaan a. k. partisinden torpil patlatmadan salavat getirmekle olmaz bu iş ama neyse..." 

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

Evet, aslında bu kurum ülkedeki kavanoz kafalıların oranını araştırsa daha iyi eder. Ülkede ciddi bir embesillik sorunu var. Embesillik dip yapsa yine iyi, embesilliğin dibi görünmüyor. Bir şey görüyorsun, oha artık embesilliğin bu kadarı da mı diyorsun, ertesi gün ondan daha embesilce bir idyotluk görüyorsun.

Bu millet embesilliğin dibine nerde vuracak merak konusu...

Yahu bu ülke duvara salavatmatik yapıştırıp bir de önüne kamera koyup kameraya bakıp sırıtarak salavat getiren ve getirdikçe düğmeye basan embesilleri gördü artık daha da ne göreceğiz bilmiyorum... "Lan dur bugün seksen doksan filan salavat getireyim, belki bir müdür yardımcılığı kaparım! Şu kameraya yüzümü iyice döneyim! Inh allahım salla nebiye... Inh allahım salla nebiye... Inh allahım salla nebiye... Laaan a. k. partisinden torpil patlatmadan salavat getirmekle olmaz bu iş ama neyse..." 

Duygularıma tercüman!

TÜBİTAK'ı zaten sirke çevirdiler, o kurumun hiçbir vasfı yok. İçerisinde bulunan birkaç akıllı kişiyi ihraç ettiker gelde gör ki onlar şimdi NASA'da çalışıyor. Kendi bilim insanına, sanatçısına ve aydınına bu kadar zarar veren bir ülke yoktur herhalde. 

Bir de ben siyaseti takip ediyorum, Hollanda bayrağı sanıp, istiklal marşı eşliğinde Fransız bayrağı yakmalar, büyükbaş hayvan sürgün etmeler, Afgan bayraklı adamı PKK bayraklı zannederek bıçaklamalar, portakal bıçaklayıp Ülker Çokoprens asmalar... Serbest düşüş(free fall) bitmek bilmiyor.

Yerin dibi.

Sitelerde Paylaş

Sade Tübitak olsa yine iyiydi. Aselsan'ın ulusal savaş uçakları yazılımı projesi mühendis cinayetleri ile sona erdirildi ve cinayetlerin üzerine kimse gitmedi. İçlerinde CERN deneylerine gözlemci olarak katılma hakkını elde etmiş güzide bir fizikçimizin de olduğu bilimcilerimizi dandik bir uçağa bindirip ortadan kaldırdılar. Laik aydınlarımızı bir bir suikastlerle zaten ortadan kaldırmışlardı. Sıra geldi orduya... Suriye sınırına yığınak yapıp teröristbaşı orada durursa girer alırız deyip rest çeken ve resti görülen güçte ordunun başına önce çuval geçirildi, sonra dandik bir devlet bile olmayan herif kedi bile vermem ona dedi, şimdi de 70 ten fazla kayıp, 16 tank imha ve dandik bir kasabada çakılıp kalmış bekleyen bir durumda... İşite bir şey mi oldu, hayır... Daha da bilendi, daha da kinlendi. YPG ye bir şey mi oldu, hayır, sınırının karşısından füze atışlarına bu kez o başladı. Şam' da cuma namazı kılınacaktı!!!

Soruyorum, bir ülke vakit geçsin, iş olsun diye sınırına siperler kazıp kuleler inşa eder mi... Bunların neyin habercisi ve olacakların neler olduğunu aklı olan görür. Girdiğin bataklığın çamuru üstüne sıçrar. AB üyesi oluyoruz diye kutlamalar yapan bir ülke, darbe girişiminde bulunulan artık Afrika'da bile kalmamış bir ülke konumuna düşürüldü. Daha da söylenecek bir şey kalmış olsa... Kalmadı... Söz bitti, artık olacaklar önde...

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, Godless Crusader said:

Şu başlığı biraz toparlayalım, özünden saptı. Sonuç olarak, kabaca bir figür vermeniz gerekirse, sizce Türkiye'de yüzde üzerinden dinsiz oranı kaçtır? Ne kadarı içine kapanıktır, bu oran ne zaman Avrupa'daki seviyesine ulaşır? Tahminlerinizi alalım.

Kişisel fikirler olacak bir iş değil bu ama açıkçası kayıtlı müslüman sayısı gerçeği yansıtmamaktadır. Ülkenin %1'i agnostik, %1 Deist %1'i ateist olsa 2.500.000 kişi eder. Ama yine de kişisel fikir soruyorsanız bence bu oranlar her kategori için en az %3-5'lerdedir. Ancak Avrupada'ki düzeye ne zaman ulaşır sorusuna umut dolu bir yanıt veremeyeceğim. Zira bu eğitim karmaşasında özgür düşünce hergün kan kaybediyor. Geriye bile gidebiliriz.

tarihinde kikima tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayısal oranların bir önemi yok, çok yetersiz olduğu görüldükten sonra oran önemsiz oluyor. Yok yani, yeterli sayı yok. Hatta yeterlinin çok altında. Neden?

Çünkü küresel emperyalist güçlerce, Türkiye'nin Arap liginde oynayan, Avrupa ligine asla çıkmaması gereken bir geri yobaz şeriatçı dinci ülke olmasına karar verilmiştir. Bu karar verilmiş ve uygulamaya konulmuştur.

İran'ın ise modern bir ülke olmayı denemesine bile izin verilmemiştir. Şah Rıza hazırlıklara başlamıştı, Arap harflerini kaldırıp Latin harflerine geçecekti. Böyle bir modernleşme çağdaşlaşma girişimine küresel emperyalizm izin veremezdi. Humeyni'yi Bursa'da ne olur ne olmaz Savak öldürebilir diye güvende hissetmeyip garanti olsun diye Paris'te korumaya aldılar. Şah devrildi ve Latin harflerine geçme tehlikesi sona erdi.

Türkiye'de Atatürk'ün çağdaş uygarlık düzeyi hedefine bağlı kalan aydınlar birer birer suikastlerle öldürüldü. İslama karşı olmak ölümü göze almak haline getirildi. İslamcı siyasetlere destek olmak, paraya boğulmakla ödüllendirildi. Bu faşizan yöntemler sonuç verdi ve bugün ülkede İslamcı olmak bir moda. İslama karşı olmak her an öldürülme riski ile yaşamak demek. Durum bu...

Sitelerde Paylaş

Kişisel fikirler olacak bir iş değil bu ama açıkçası kayıtlı müslüman sayısı gerçeği yansıtmamaktadır. Ülkenin %1'i agnostik, %1 Deist %1'i ateist olsa 2.500.000 kişi eder. Ama yine de kişisel fikir soruyorsanız bence bu oranlar her kategori için en az %3-5'lerdedir. Ancak Avrupada'ki düzeye ne zaman ulaşır sorusuna umut dolu bir yanıt veremeyeceğim. Zira bu eğitim karmaşasında özgür düşünce hergün kan kaybediyor. Geriye bile gidebiliriz.

Sayısal oranların bir önemi yok, çok yetersiz olduğu görüldükten sonra oran önemsiz oluyor. Yok yani, yeterli sayı yok. Hatta yeterlinin çok altında. Neden?

Çünkü küresel emperyalist güçlerce, Türkiye'nin Arap liginde oynayan, Avrupa ligine asla çıkmaması gereken bir geri yobaz şeriatçı dinci ülke olmasına karar verilmiştir. Bu karar verilmiş ve uygulamaya konulmuştur.

İran'ın ise modern bir ülke olmayı denemesine bile izin verilmemiştir. Şah Rıza hazırlıklara başlamıştı, Arap harflerini kaldırıp Latin harflerine geçecekti. Böyle bir modernleşme çağdaşlaşma girişimine küresel emperyalizm izin veremezdi. Humeyni'yi Bursa'da ne olur ne olmaz Savak öldürebilir diye güvende hissetmeyip garanti olsun diye Paris'te korumaya aldılar. Şah devrildi ve Latin harflerine geçme tehlikesi sona erdi.

Türkiye'de Atatürk'ün çağdaş uygarlık düzeyi hedefine bağlı kalan aydınlar birer birer suikastlerle öldürüldü. İslama karşı olmak ölümü göze almak haline getirildi. İslamcı siyasetlere destek olmak, paraya boğulmakla ödüllendirildi. Bu faşizan yöntemler sonuç verdi ve bugün ülkede İslamcı olmak bir moda. İslama karşı olmak her an öldürülme riski ile yaşamak demek. Durum bu...

E o halde bize de bavulları toplamak düşer.

Rota: Avrupa

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

AYŞE SUCU

Tehlike çanları çalıyor!

Themis Araştırma Şirketi, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü adına, 2016'da, 11-16 Mayıs tarihleri arasında bir araştırma yaptı. Koray Yücel'in yönettiği bu araştırma, İstanbul'un 15 ilçesinde yaşayan toplam 1283 seçmen ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Amaç, siyasi gündeme ilişkin ve yaşam biçimi ile ilgili tercihlerin hangi yönde şekillendiğinin tespit edilmesiydi.
Ankette, farklı sorular söz konusu; fakat benim dikkatimi çeken, “Hangi inanç sistemi size uygun” sorusuna verilen cevaplardaki çıkan sonuç. Oranlar şöyle: Kendisini ateist olarak tanımlayanlar % 6,6; “Allah'a inanıyorum, peygamberlere inanmıyorum” diyenler % 5,3… Müslümanım diyenler % 86,9; Hristiyan % 0,7; Musevi % 0,5.
Konda'nın 2010'da yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'deki ateist oranı % 2,3 iken; bu oran 2015'te 2,9'a yükselmiş. Themis'in araştırmasına göre, İstanbul'u baz alırsak, bu oran iki kat artmış durumda. Buna deistleri de katarsak, İslam'a inanmayanlarda ciddi bir yükselme söz konusu.
Anketler; ateist, deist ve agnostiklerin eğitim seviyelerinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Yüzde 72 üniversite, yüzde 17 yüksek lisans veya doktora, yüzde 7 lise mezunu. Bu rakamların üzerinde durulması gerekir! Mesele sadece bu da değil; inanan eğitimli gençlerimizle konuştuğumuzda fark ediyoruz ki dini alanda zihinlerinde cevap bulmamış onlarca soru var. Kimileri araştırmayı tercih ederken, kimileri “beklemeye” alıyor.
...

...

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/ayse-sucu/tehlike-canlari-caliyor-2-1890422/

Sitelerde Paylaş

Godless Crusader:

E o halde bize de bavulları toplamak düşer.

Barzani Eylül'de bağımsızlık referandumu yapılacağını açıkladı. Tabii ki kesin bağımsızlık çıkacak. Ondan sonra ağır silah sevkiyatı ile başlatılan denize çıkma çabası yoğunlaşacak. Orada ne ilerleyen, ne gerileyen bir birlik bulundurulduğu için sevkedilen ağır silahlar ve füzeler yüzünden büyük askeri sorunlar yaşanacak. Hareket etmeyen bekleyen bir askeri birlik en tehlikeli durumdur. Açık hedeftir. Geri çekilse yerinde durmasından iyidir. Bunu general Osman Pamukoğlu bin kere söyledi, kimse dinlemedi. Üstelik sınır dışı topraklarda askeri açıdan böyle bir atalet hangi kurmay subaya sorsanız felaket demektir. Ülke en yüksek değerlerin göz kırpmadan harcandığı hıyar cenneti oldu. Her yerde tohumluğa kaçmış hıyarlar oturuyor. Kimse ya bir boktan hiç anlamıyor, ya satılmış. Başka şık yok. İyi kim varsa ortadan kaldırdılar.

Hayır ben bir şey soracağım. Madem Suriye'de askeri birlik bulundurulacaktı, Süleyman Şah üssü neden terkedilip geri çekilindi? Bu çelişkiyi açıklayacak kimse yoktur. Neyse ben oldum olası yatakta ölmeyeceğim, bir çarpışmada Atatürk'ün emaneti misakı milliyi korumaya çalışırken vurulup öleceğim duygusunu taşırım. Hata cesedimi çakallar köpekler parçalar hayalimde hep bu canlanır, nedenini bilmiyorum. Oldum olası böyle hayal ediyorum.

Lan mermileri yutmayın olum zehirlenirsiniz leeen! :D

Sitelerde Paylaş

Kuşkusuz ateist sayısının artışı beklenen ve çok normal bir durum. Ama işte hangi hızda artacak, duraklayacak mı ne zaman atak yapacak onu bilmiyoruz. Yoksa illa ki zamanla artacak, ona kuşku yok. Bu kaçınılmaz.

Bir de fikir özgürlüğü olmadıkça, faşizm hüküm sürdükçe rakamların gerçekliğine güvenilmez. Bence çok sayıda gizli ateist var ama bunların sayısı hakkında tahmin yapmak bile zor, bilemeyiz. Umduğumuz kadar çıkmaya da bilir, çok büyük sürpriz olacak kadar fazla da çıkabilir. Her şey fikir özgürlüğünün gerçekleşmesine bağlı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...