Jump to content

Gökler/Evrenler

Recommended Posts

40 dakika önce, dursun yazdı:

Len yürü git, senin ne selamın alınır, ne kelamın dinlenir. Dara geldiğin zaman, "yazımda var, cevabını vermiştim" ayaklarına yatıyorsun. Şarlatan herif, işkembeden sallaya sallaya bi dünya yazı yazıyorsun. Sallamalarınıza inanmadığımız için adam gibi bir açıklama istiyoruz işte. Ama sen? "yazdıklarımı oku, çizdiklerimi gör"... Kaçışa gel... Yaptığın hesapla matematik kan ağladı be. Sonsuz güç sahibine gün hesabı yaptırmaya çalışmak nedir? Söylediklerinize ancak ahmaklar inanır. Siz tam bir din şarlatanısınız, senden çok var memlekette. Hadi bakalım, şimdi topla etrafına sana inanacak gerzekleri, onlara anlat.

Sakin olalım laik oldukları sürece farklı fikirlere saygı duyalım.Dün birisi tarihi bir eser olan camiye hakaret etti ona da aynı şeyi söyledim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, quayz yazdı:

Sakin olalım laik oldukları sürece farklı fikirlere saygı duyalım.Dün birisi tarihi bir eser olan camiye hakaret etti ona da aynı şeyi söyledim.

hacı laik, bilime saygı duymalı adam evrim falan yok diyor. amerikada almanya ingiltere fransa çin rusya hollanda avustralya yeni zellanda gibi bi yerde bunu dersen özellikle biyoloji gibi çevrelerde

adamlar kafalarına sıkar. adamlar evrimi her gün görüyorlar bilimin temellerini araştırmalarını bunun üstüne kuruyorlar. bizimkiler diyo ki evrim teori kalmış kanun olmamış :D , evrim her zaman teori kalacak zaten. 2019'a giriyoruz memlekette hala evrim var mı yok mu? ahahah. Aziz Sancar bunu duyunca adam beyin mıncıklanması geçirdi, biz de hala var mı yok mu tartışılıyor.

fizik kanunları olur sabittir, insan bulguları teori.

tarihinde emretemelkuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Emre Karaköse yazdı:
Yemin olsun, biz gökleri, yeri ve bunlar arasındakileri altı günde/evrede yarattık. Ve bize hiçbir yorgunluk dokunmadı.(Kaf Suresi 38. ayet)

De ki: "Siz, yerküreyi iki günde/evrede yaratana gerçekten nankörlük edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz? Âlemlerin Rabbi'dir O."(Fussilet Suresi 9. ayet)

Evrenler 6 günde/evrede yaratılırken içindeki malzemeler de bu dönemde evrenle birlikte yaratılmış oluyor. 

İkinci ayette de evrenin içindeki dünyanın 2 günde/evrede yaratıldığını öğreniyoruz. Hatta başka ayetler de bu 2 günün/evrenin 6 günün/evrenin son 2 günü olduğu bilgisini de veriyor.

Diğer sorulara cevap yazımda zaten var, yazılanı tam okumadan yorum yapma ahlaksızlığına kalkışmasaydın görürdün zaten.

Sana da kolay gelsin 

Selam

Hata  sana kibarca hemde hocam diye kibarca sorular soranda. Senin gibilere hoca felan denmez  din şaralatanı denir din satan sahatekarsın sana deim burda reklam yapa hala bir şey biliyormuşcasına  reklem yapıyorsun.Sana cevp veren DURSUNU okurken ne oluyor deim bu adamda ne buldularda bu kadar kibar yazmış birde hoca demiş  cevap içinde sanki kimişte cevap istemiş. sen kalk adamı Ahlaksılıkla suçla . Sen ahlaksızsın desem sena sen bey sayılırsın . Çünkü sen nesinki dinin ne olsun asıl senin dinin ahlaksız.

Sitelerde Paylaş

Bu arada;

Yemin olsun, biz gökleri, yeri ve bunlar arasındakileri altı günde/evrede yarattık. Ve bize hiçbir yorgunluk dokunmadı.(Kaf Suresi 38. ayet)

De ki: "Siz, yerküreyi iki günde/evrede yaratana gerçekten nankörlük edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz? Âlemlerin Rabbi'dir O."(Fussilet Suresi 9. ayet)

Evren ve diğer evrenler de 6 günde/evrede, dünya ise 2 günde/evrede yaratıldı.

Dünya nimetlerini 4 günde/evrede takdir etmesi ise dünyanın yaratılışının dışında.

Ve

Fussilet 12 Böylece onları, iki günde yedi gök halinde takdir edip her göğe kendi iş ve oluşunu vahyetti. Ve biz, arza en yakın göğü kandillerle ve bir korumayla donattık. İşler bunlar Azîz ve Alîm olanın takdiridir

Var olan evrenlerin düzenlenmesi de yine dünyanın şekillenmesi gibi son 2 günde/evrede gerçekleşiyor.

Selam
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, quayz yazdı:

Sakinim üstadım sorun yok. Ben saygılı bir şekilde soru sormuştum, soru sordum diye ahlaksızlıkla suçluyor beni.  Neymiş, yazdıklarını tam okumadan soru sormuşum. Hadisin oradan. O kim oluyor ya, Kur'an'ı yeniden yazdığını ve tebliğ etmesi gerektiğini filan sanıyor herhalde. Sorular altında ezim ezim ezilince bu şarlatan kaçış yapıyor hep. Bunun karşısına koyacaksın sorgusu suali olmayan beyni alınmış birini, bu anlatıp duracak. Karşısındaki de koyun gibi dinleyecek. Bunu adam yerine koyup açtığı konuya yorum yapanda suç. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Var olan evrenlerin düzenlenmesi de yine dünyanın şekillenmesi gibi son 2 günde/evrede gerçekleşiyor.

Bu son derece komik olur. Kuran'da yazan buysa daha da berbat. Dünyaya ayrı zaman, evrene ayrı zaman diye bir şey olmaz zaten. Evren ile dünyanın oluşumunu ayırt etmek olanaksızdır. Dünya evren içinde oluşuyor. Dünya şu kadar evren şu kadar zamanda demek bile zaten hata. Yeri şu kadar zamanda yarattık sonra göğü de şu kadar zamanda demek zaten en komik saçma bir söylem. Ne kadar zaman olduğunun önemi bile zaten yok!

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

[Kuran çevirilerinin birçoğunda “Tarık” kelimesi özel isim gibi yazılıp, anlamı çeviride verilmemiş, fakat açıklamalarda anlam açıklanmıştır. Oysa kelimenin en temel anlamı olan “Vuruş” diye ayet çevrilirse, kozmolojik fizik ile ilgilenenler ilginç bir bağlantıya tanıklık edebilirler.]

Emre Karakose, yukarıdaki cümleleri verdigin linkin ilk paragrafindan kopyaladim. Daha ilk paragrafta kelime öyle çevrilmiş, yok böyle çevrilmiş, yok özel ad değil temel anlammış.. Yazının devamını okuma gereği bile duymadım. Oysa linki tıklamamın amacı gerçekten adamakıllı okumakti. 1400 yıldır kimse senin anladığın gibi anlamıyor Kuran'ı!

Sitelerde Paylaş
On 25.11.2018 at 09:57, democrossian yazdı:

İyi de yerde dağlar yaratması ve rızıklar tayin etmesi ise dört gün sürmüş? Yeri tamam iki günde döşemiş ama bu ilave işlerle süre dört güne çıkmış! Geriye duman halinde olan göklere yönelmesi ve onları yedi kat yaratması için iki gün kalmış. 

Açın Fussilet adı verilmiş bölümü, okuyun! Tam olarak böyle! Kilitli mahzende değil Kuran, bir tıkın ucunda! Açın Fussilet yazın, bir saniyede gelsin ekrana, görün! İki günde yeri yarattığı, dağlardı rızıklardı derken dört güne çıktığı ve iki günde de gökleri düzenlediği yazıyor!

Hayır yalanlarla insanları kandırmaya utanmıyor musunuz? Ama tabii millet bu kadar kek değil kekstra olunca, bir tıkın ucunda doğrusu varken yalanlara inanmaya razı olunca ortalıkta bu kadar şarlatanın kol gezmesi elbet normal. Olacağı bu tabii! Bu kadar kekstra mal olunca bundan başka ne olsun?

Daha önce yerin, üzerine göğün yaratıldığı gülünç safsatasına değinmedim bile!

Yaw sürekli osuruyorsun.

Sen Fussilet’de Halaka” ve “ceala” kelimelerinin ikisinede: aynı (halaka) dır yaratmaktır  manası verirsen durmadan osurusun 

“Ceale” var olan bir şeyi bir halden diğer hale çevirmek, yerleştirmek, atmak anlamlarına gelir.

Allah semavatı ve yeryüzündekileri 6 günde Halaka yarattım der “Ceale”  Veya (kada) düzenledim demez ki çelişki olsun

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Bu arada;

Evren ve diğer evrenler de 6 günde/evrede, dünya ise 2 günde/evrede yaratıldı.

Dünya nimetlerini 4 günde/evrede takdir etmesi ise dünyanın yaratılışının dışında.

Ve

Fussilet 12 Böylece onları, iki günde yedi gök halinde takdir edip her göğe kendi iş ve oluşunu vahyetti. Ve biz, arza en yakın göğü kandillerle ve bir korumayla donattık. İşler bunlar Azîz ve Alîm olanın takdiridir

Selam

islan dini elastşk gibidir nerye çekesen  oraya çekrsşn arttı her pisliyi yaap ama töbe edersen resetlenirsin dansöz gibi bir din

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, güven yazdı:

islan dini elastşk gibidir nerye çekesen  oraya çekrsşn arttı her pisliyi yaap ama töbe edersen resetlenirsin dansöz gibi bir din

Hristiyanlık bu konuda daha mantıklıdır.

İslamda birisini öldürdüysen sözde tövbe edip kurtulabilirsin.

Hristiyanlıkta ise ölen kişi geri gelmeyeceği için öldürdüğünle kalırsın.Affedilmezsin.Çünkü ölenler geri dönmüyor ki.

Yani Hristiyanlıkta günahlarını,islamdaki gibi sevap işleyerek kapatamazsın.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, quayz yazdı:

Hristiyanlık bu konuda daha mantıklıdır.

İslamda birisini öldürdüysen sözde tövbe edip kurtulabilirsin.

Hristiyanlıkta ise ölen kişi geri gelmeyeceği için öldürdüğünle kalırsın.Affedilmezsin.Çünkü ölenler geri dönmüyor ki.

Yani Hristiyanlıkta günahlarını,islamdaki gibi sevap işleyerek kapatamazsın.

Tanrı mı onu affetmez? Ne gaddar tanrınız varmış? Hiç şaşırmam. Beşeri dininizdende yiyip içip sıçan tanrınızdan da ? prometheusınızdan da bu beklenirdi

İslamda ise şöyle

“samimi olarak vicdanı ile kendisini recm ettiğini göreyim bende affolunur muyum diye manevi acı duyup yalvardığını göreyim. ben tevvabım yani ben ona affulmak yolunu öğretip tevbesini kabul edip mağfiret eden Bir Allahım diyor

Hah hah hah ha

hangisi ilahi bir dindir? 

İSLAM

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, quayz yazdı:

@Hurma masalı kes.

Hristiyanlığın islamdan daha iyi olduğunu söylemem benim Hristiyan olduğumu göstermez.

Ve tekrar söylüyorum ki bu konuda Hristiyanlık daha mantıklıdır.

Ölen can geri gelmez!

Ne kadar iyilik yapsan da telafi edemezsin!

Et bakayım gücün yeterse.

Tanrı mı onu affetmez? Ne gaddar tanrıları varnış?’? Sen buna mantık mı diyorsun Hiç şaşırmadım. Çünkü 21. Yüzyılda hususiyetle Cumhuriyet devrinde yiyip içip sıçan tanrıyı ? mantıklı görmüş olmam lazımdır ki buna da mantıklı diyebilesin

İslamda ise şöyledir

“samimi olarak vicdanı ile kendisini recm ettiğini göreyim bende affolunur muyum diye manevi acı duyup yalvardığını göreyim. ben tevvabım ben Allahım. ben ona affulmak yolunu öğretip tevbesini kabul edip mağfiret eden Bir Allahım diyor

Hangi allah daha mantıklı islamın Allahı mı yoksa

Hıristiyanlığın İlah-ı Mechulü mü? Ahııııı hahaha  Ahıııııııı hahahaha 

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Hurma yazdı:

Tanrı mı onu affetmez? Ne gaddar tanrıları varnış?’? Sen buna mantık mı diyorsun Hiç şaşırmadım. Çünkü 21. Yüzyılda hususiyetle Cumhuriyet devrinde yiyip içip sıçan tanrıyı ? mantıklı görmüş olmam lazımdır ki buna da mantıklı diyebilesin

İslamda ise şöyledir

“samimi olarak vicdanı ile kendisini recm ettiğini göreyim bende affolunur muyum diye manevi acı duyup yalvardığını göreyim. ben tevvabım ben Allahım. ben ona affulmak yolunu öğretip tevbesini kabul edip mağfiret eden Bir Allahım diyor

Hangi allah daha mantıklı islamın Allahı mı yoksa

Hıristiyanlığın İlah-ı Mechulü mü? Ahııııı hahaha  Ahıııııııı hahahaha 

Görmek, tatmin olmak, acımak, affetmek insana özgü özellikler.

Sitelerde Paylaş

Şöyle demiştim:

Evrendeki kusursuzluk kendi şart ve hedeflerine göredir

32:7 O yarattığı her şeyi mükemmel hale soktu. İnsanın yaratılışına balçıktan başladı.

51:7 Mükemmel çizilmiş yörüngelere sahip göğe and olsun ki

7:190 Onlara kusursuz bir çocuk verince, O'nun kendilerine verdiği bu hediyeyle ilgili olarak O'na ortaklar koşmaya başladılar. ALLAH onların ortak koştukları her şeyden çok yücedir.

Allah'ın yarattıklarındaki kusursuzluk, yani kusursuz tasarım, o yaratılanların yaratılış nedeni ve şartları doğrultusundadır.

Bizim dünyamız ve evrenimiz

1-İmtihan dünyası hedefine yöneliktir.

2-Cennet ile cehennemin karışımı karma bir hayat

3-Sonunda mutlaka canlılarının ve hatta evrenin kendisinin öleceği sonlu bir hayat içerir.

İşte bu evrendeki kusursuzluktan kasıt, bu 3 maddeye uygun-hizmet eden olma açısından mükemmelliktir.

Yani kişinin imtihan edilebileceği ortama hizmet, kişinin gerektiğinde yeryüzünde hazzı veya ızdırabı yaşayabileceği ortamı oluşturmaya hizmet ve belli bir süre yaşadıktan sonra son bulmaya hizmet etme açısından kusursuz bir şekilde tasarlanıp yaratılmıştır.

Çünkü bu dünyanın-evrenin-yaşamın hedefleri bunlardır. Bu evren yaratılış amacı ve şartlarına hizmet açısından gerçekten de "kusursuzdur".

Ama buna karşılık ahiret evreninin yaratılış amacı ve şartları farklı olduğundan, ahiret evrenindeki kusursuzluk da bambaşkadır. Bu sefer "ölümsüz-ebedi olma",sürekli hücrelerin yenilenmesi ve yaşlanmama gibi özellikler, o ahiret dünyasının şartlarında ve hedeflerinde kusursuzluktur. Çünkü yaratılış gayesi bunları içermektedir ve "mükemmel" bir şekilde bu hedefe hizmet edecek şekilde tasarlanmışlardır.

Selam ve sevgiler.

Emre_1974tr
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, HazretiMuhammed yazdı:

Görmek, tatmin olmak, acımak, affetmek insana özgü özellikler.

Görmek bilmek işitmek konuşmak bunlar hakkın sıfatlarıdır. İnsana bu sıfatlar haktan gelmiştir. İnsandan hakka değil. Çünkü insanın hiç bir şeysi yoktu. Yine elinden alınacak hayattanda azledilecek hayatta ona ait değil

Sitelerde Paylaş

Eğer göklerin ve yerlerin altı günde yaratıldığını söyleyen başka pasajlar olmasaydı bu 41/9 pasajına bakıp yaratma sadece yere mahsus ve iki gün, gerisi düzenleme derdik ama 7/54 ve 32/4 gibi pasajlarda altı günde yarattı yazdığı için düzenlemeler de bu süreye dahil diye düşünmek zorunlu.

Sitelerde Paylaş

Kazandığı her şeyi insan türü çabasıyla kazanmıştır. Bahşedilmiş bir iğne ucu kadar bile bir şey yoktur. İnsan türü ölümsüzlüğü ise henüz yaratamadı. Ölümsüzlük olanaksız olsa da insana hiç bir şey bahşedilmediği gerçeği değişmez. Tanrıyı da elbette insan türü yaratmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...